BURGEMEESTER DRS. J. REEHORST: ver weggezakt is Geen relatie tussen SVHB en Voorhaven Ford neemt nieuwe truck in produktie Geld voor ÖEKUYPEll Formulieren voor subsidie voor onderhoud snel uitverkocht Rechtbank gaat nu getuigen in zaak Metro horen V Waardezegels claudia stater „Laat regering weten, dat IJmuiden al als vissershaven te Wit Eén van de mooiste èn makkelijkste kleurenom mee tekombineren. te evoluon 1 liw" lood fietspaden met neem eensr een retourtje naar de [t bliksemflitsmaker. Chrysler komt 99 Nieuwe service: om oud ijzer Krediet voor c.v. in w.w.-woningen Energieverbruik onderzocht n 5 PLAATSELIJK NIEUWS 1975 MEI WOENSDAG 1 4 4 Naar de regering Verhuizen, nee I. F Nu in de Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 uur tot 18.00 uur. UW VERTROUWDE MERK s g Voor enkele centen.méér per glas geniet U van Nederlands beste Vieux, DE KUYPER VIEUX met originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy Witte katoenen rok met modieuze gevlochten riem, 99.50. Erbij een bloes in 'n fijne diagonale streep. Een pull losjes j om de schouder. /N En voila! Daar Z>, hebt u een aantrek-^F^q kelijke kombinatie in de "Ligne Sportive "A Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. ’I - I 1IS Oe zware Transcontinental-truck naast de nieuwe Ford Escort. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) M. JANTZ T 16 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Bij Ford-Amsterdam is men begonnen met de produktie van een nieuwe, zware truckserie, die bestemd is voor de Europese markt. In de fabriek, waar vroeger voornamelijk personenwagens werden geassembleerd, is voor zestig miljoen gulden „vertimmerd”. Er kwamen drie gebouwen bij en onder meer werd voor de zware Transcontinental-truck een testbaan ingericht. Het onder- delenmagazjjn in Amsterdam, waaruit de Nederlandse dealers werden bevoor raad, werd driemaal zo groot gemaakt. Het fungeert nu als een „moeder-maga- ztfn” voor geheel Europa. Voor deze uitbreiding werd door Ford nog eens twaalf miljoen gulden op tafel gelegd. kte als laatste Informeer bij NS meteen even l naar de speciale tarieven. Da's nog j 10 verbazingwekkend voordelig ook! Geluiden, als zou er een mogelijkheid zijn, dat de vissershaven van IJmuiden naar een andere plaats zou verhuizen, wist de burgemeester te ontzenuwen. „Er is wel eens gezegd, dat er in de IJmond voldoende werkgelegenheid is, zodat de klap niet hard zal aankomen. rendabel of zelfs verliesgevend kunnen worden. Of de tarieven, die in de IJmuider haven berekend worden een rol in de mindere aantrekkingskracht spelen, wil men nog wel proberen te onderzoeken. Een vergelijking van de tarieven levert volgens de burgemeester geen zuiver 1 11 18, 3 16 19 Broek enbach 5 20 32, Flehake 1 3 39. 8 14 16 5 31 33. r.935,A. F. de G. de n, d, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rech tstreeks aan te vragen bij De Kuyper BV. Postbus 54. Schiedam Overigens zag men in de commissie nog wel andere redenen voor de achter uitgang. Met name wees men op de gespanner arbeidssituatie in de IJmond, waardoor bijvoorbeeld nieuwe visver- werkingsbedrijven zich niet bij de IJ muider haven vestigen, maar plaatsen opzoeken, waar meer aanbod van arbeids krachten is. Ook het overloopbeleid speelt hierin een rol. Doordat in de IJmond moeilijk aan woningen te ko men is, is het voor een bedrijf minder aantrekkelijk zich daar te vestigen. 1 33 37 84, C. 4» 45, Reep I 59 68 Aar 27 79 87. I 34 41 16. N. 58 74, 65 80. tenaar IJMUIDEN De raadscommissie voor Economische Zaken van de gemeente Velsen heeft besloten om het rapport „Het visserijbedrijf te IJmuiden” in de gemeenteraad van 5 of 26 juni te behandelen. Het doel van de behandeling is een eensluidend stand punt van de raad omtrent IJmuiden als vissershaven te krjjgen en dit standpunt bij de regering kenbaar te maken. Het college zal daarnaast in een gesprek met de over heid nog eens extra op de problemen rond de vissershaven attenderen. Ook is het de bedoeling om het rapport van de gemeente te sturen naar alle instanties, die met de visserij of de haven te maken hebben, zodat ook zjj op het rapport kunnen rea geren. 2 25 48 It 3 11 6 15 46 aadt 8 35. R. on 18. ers 23, I 66 76, 80, A. ker 40, c 51 54 gedij k 69, W. „Ons ekein- zan St. ifstand luiven Weel lur; de O De commissie economische zaken van de gemeente Velsen zal zich overigens op donderdag 21 augustus in een openbare zitting buigen over het rapport van de commissie Zeeha- venoverleg over de voorhaven, „er is reden genoeg om aan te nemen, dat het allemaal nog wel een poos zal duren, nu de regering zich wil gaan buigen over de planologische en „nautische kant aan een voorhaven”, aldus de burgemeester. Het Instituut voor wegtransport- middelen TNO in Delft heeft, in op dracht van de EEG, een studie ver richt naar het energieverbruik van de verschillende transportmiddelen. Een van dc resultaten is, dat de trans portsector tien tot vijftien percent verbruikt van het totale energiege bruik binnen Europa. Van dit percen tage neemt de particuliere auto zestig a zeventig percent voor zijn rekening. Van alle ruwe olie die als voortstu- wingsenergie wordt verbruikt, gaat 28 percent naar de transportsector en dertien percent naar de particuliere auto. Het aandeel van de auto in de totale vervoersstroom (in reizigerski lometers) ligt in Europa op zeventig percent. In West-Europa wordt meer dan de helft van de energie verbruikt in de stedelijke agglomeratie. I ..De keinde an St. f st and luiven an H. k om 10 26.47 ..Het sekein- ran St. Jfstand duiven ran J. >k om 10.24.40 De advocaat van Metro Meubelmarkt, mr. J. van der Plas uit Den Haag, bracht tijdens de behandeling van het kort geding naar voren, dat „de kas in volledig overleg met de gemeente in deze vorm is opgezet, als verkoopcen- trum. Eiseres biedt dit aan te bewijzen, door het horen van getuigen”. De rechtbank van Haarlem hoorde die getuigen niet. De Metro Meubelmarkt ging tegen het vonnis van de rechtbank in hoger beroep. De president van de rechtbank heeft nu bepaald, dat, alvo rens het hoger beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam dient, de getuigen kunnen worden gehoord en de getuigenissen bij behandeling van het beroep kunnen worden ingebracht. A z y! l A;- h 1 BEVERWIJK. De rechtbank van Haarlem zal op donderdagmiddag 19 ju ni zes getuigen horen in de zaak van de Metro Meubelmarkt tegen de gemeente Beverwijk. Het beetje optimisme, dat de burge meester had over de situatie van de visserij in de toekomst, werd door ver schillende commissieleden niet gedeeld. Men zag de quotering van de visvangst niet als een tijdelijke zaak. De burge meester stelde daartegenover, dat de quotering voor de platvis juist de groot ste problemen met zich meebrengt, ter wijl de aanvoer van platvis in IJmui den slechts een klein deel van het totaal is. zodat de klap wat dat betreft minder hard aankomt dan in andere vissersha- vens. „Maar, zo stelde hij, we vinden, dat IJmuiden relatief te ver is wegge zakt als vissershaven en we zullen ons wel degelijk tot de regering moeten wenden om dit nog eens te stellen1’. Wat betreft de overname van het Staatsvis- sershavenbedrijf stelde de ourgemeester: „Je moet principieel kunnen zeggen: Dit bedrijf loopt beter als het geïntegreerd is in de gemeente, en ik geloof niet, dat we dat van IJmuiden kunnen zeggen”. Overigens wees de heer Dammers erop, dat de greep van het SVHB op de totale visserij niet zo erg groot is. „Het SVHB is de visserij niet”. Garagebedrijven hebben een tijd lang geklaagd over het afnemend aantal cliënten. Zij wijten dat voor een belangrijk deel aan de steeds stijgende kosten, die de automobilist moet betalen. Daardoor zou hij gaan bezuinigen op posten als onderhoud en reparatie. Dit moge waar zijn, aan de andere kant werpen vele garages ook drempels op voor hun klanten. Er moeten afspraken worden ge maakt, men is de auto al gauw een dag kwijt, er wordt moeilijk gedaan als men binnenkort en snel ’n kleine reparatie wil laten uitvoeren enz. Bo vendien is het niet altijd duidelijk, waarom er - speciaal in grote gara ges. altijd zoveel van die witgejaste jongens met lijstjes rondlopen, die voorzover wij kunnen nagaan - geen hand uitsteken naar de auto, maar het grove werk weer doorschuiven naar de eigenlijke monteurs in hun blauwe kielen. Kortom: het kan een voudiger en sneller, dachten wij. Ook de importeur van Volkswagen is kennelijk tot dit inzicht gekomen. Hij voert nu een nieuw service-sys- teem in, dat vroeger normaal was: je komt in de garage, zegt wat er ge daan moet worden, en je blijft erbij staan, terwijl men de opdracht uit voert. Klaar. Het „nieuwe” systeem, dat bij een aantal VW en Audi-NSU dealers wordt ingevoerd, heet’; express-servi ce. De automobilist kan bij deze be drijven terecht op elk moment, dat het hem schikt voor kleine karweitjes of eenvoudige reparaties aan zijn auto. Ondre die kleine karweitjes verstaat men bijvoorbeeld het ver wisselen van bougies, kleppen contro leren, olie wisselen, carburateur rei nigen of compressie controleren. Let wel: verschillende zogenaamde kar weitjes beperken zich tot „controles”. Blijkt er daarna inderdaad reparatie nodig te zijn, dan wordt er waar schijnlijk weer eerst een afspraak gemaakt. Zodat, bij alle goede bedoe lingen. er van werkelijke betere ser vice nauwelijks sprake is. En laten we wél wezen, olie verversen of nieuwe bougies indraaien kunt u ook zelf. beeld, omdat de afstanden tot de haven, de outillage van de haven, snelle service en vele andere factoren daarin een rol spelen. De burgemeester wees er wel op, dat men van een gemeente niet kan verwachten, dat men allerlei diepgaande studies over de visserij nu en in de toekomst gaat doen. Deze studies, waar bij nationale en internationale belangen een grote rol spelen, zijn te bewerkelijk voor een klein gemeentelijk bureau. Hij had wel het gevoel, dat er mogelijk nog te weinio onderzoek gebeurt of dat het onderzoek niet voldoende bekendheid krijgt. BEVERWIJK. Het college gaat bin nenkort aan de raad een krediet vragen voor de aanleg van c.v. in drie com plexen woningwetwoningen. Het gaat hier om 120 etagewoningen aan de Vlaanderenstraat en de Alkmaarseweg, 42 etagewoningen aan de Westerlaan en 7 bejaardenhuizen aan de Grensstraat. Na de aanleg van de c.v. wordt er een huurverhoging van 38 per maand door gevoerd. Voor de bejaardenwoningen kan een investeringssubsidie worden aangevraagd, zodat de huren met 28 stijgen. „mini Dc Amerikaanse Chrysler-fabrieken willen over enige jaren met een eigen kleine auto voor de dag komen. Vol gens Chrysler-president Riccardo is thans de vraag naar kleine auto’s zo groot, dat Chrysler niet kan achter blijven met het ontwikkelen en pro duceren van een eigen „Chrysler- mini”. Naar verwachting zal de klei ne Chrysler pas tegen 1978 op de markt komen. Tot die tijd zal Chrys ler, zoals ze nu ook doet, kleine Japanse personenauto’s in Amerika invoeren. als Engeland en Duitsland. Men verwacht bij Ford dit jaar circa 2000 trucks in Europa te kunnen verko pen. Het is de bedoeling om om streeks 1980 tot 700 afleveringen per jaar te komen. Arnhem heeft plannen voor het aanleggen van fietspaden langs alle drukke routes in de stad. De gemeen te zal daarbij profiteren van de drie miljoen gulden extra, die op de be groting van Verkeer en Waterstaat voorkomen voor de verdere uitbouw van het net van fietspaden. Het ziet ernaar uit, dat volgend jaar meer geld voor het stimuleren van het fietsen op de begroting komt. Ook in Amerika heeft de overheid geld be schikbaar gesteld voor de aanleg van fietsroutes. Er komen daar ook meer voetpaden en voetgangersbruggen. Jaarlijks kan nu in Amerika veertig miljoen dollar aan voorzieningen voor voetgangers en fietsers worden besteed. IJMUIDEN. „Er wordt door sommige mensen wel een relatie ge legd tussen de toekomst van het Staatsvissershavenbedrijf en de voor haven, vooral door die mensen, die het gevoel hebben, dat het met de visserij een aflopende zaak is. In die stemming zijn wij niet. Er zouden natuurlijk wel relaties gelegd kunnen worden, maar die zijn niet reëel”, aldus burgemeester drs. J. Reehorst. Hij voegde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat een haven, die al zo lang geleden is aangelegd, altijd zo kan blijven. Er zal wel eens wat in de haven veranderd worden en mogelijk kan er dan ook wat anders gebeuren dan visaanvoer. Maar niet ten koste van de visserij, hoogstens samen met de visserij. Dat van de vissershaven een soort voorhaven te maken is, geloof ik niet. Hij is te klein en te oud en er is gewoon geen ruimte om veel meer te doen. Hoogstens kan er iets van containervervoer tot stand komen, maar dan wel héél beperkt.” 1 Maar voor IJmuiden zou overplaatsing geen goede zaak zijn, omdat er dan een sterk eenzijdige werkgelegenheid ont staat. Van regeringswege is overigens geen enkele indicatie gegeven om de vissershaven over te plaatsen. Ook in de nota van de provincie zijn hiervoor geen aanwijzingen”. De burgemeester weet de sterke teruggang van IJmuiden als Ne derlands belangrijkste vissershaven voor een groot deel aan de concentratie, die is opgetreden doordat de vissers graag in de eigen „thuishaven” lossen of verhan delen, hetgeen door de regering hier en daar is gestimuleerd en in ieder geval is mogelijk gemaakt. Hij vond daarom, dat de gemeente de regering wel kan vragen bij het stimuleren van andere vissersha- vens goed te letten op de gevolgen voor IJmuiden. Met name gaan investe ringen in andere havens ten koste van de investeringen, die al in IJmuiden gedaan zijn en die daardoor minder De nieuwe Transcontinental-truck waarvoor dit alles werd opgezet, is ontworpen voor het zware transport op de lange afstanden. De truck wordt aangedreven door de Cummings-zes cilinder diesel, waarvan er reeds meer dan een miljoen in gebruik zijn. Deze diesels zijn verkrijgbaar in een uitvoering van 273 pk met uitlaatgas- turbo-charger is een modern systqem toren zijn erop gebouwd om 480.000 km te kunnen draaien voordat ze toezijn aan een algehele revisie. Een turbo-charger is een vodern systeem dat het barndstofverbruik verbetert, waardoor uitlaatlawaai minder wordt en de uitlaatgassen schoner zijn. Een krachtbron als de Cummings- diesel heeft wat men noemt een goede ademhaling nodig. Met andere woorden, er wordt door de diesel veel lucht verbruikt, en de toevoer van deze hïcht wordt verze kerd door vier kleppen per cilinder en een extra groot luchtfilter. De cabines van de nieuwe truck- serie komen van Berliet in Frankrijk. Ze worden in Amsterdaiwaangevoerd, waar zij onder meer een elektrocoat- behandeling krijgen. Via een lak- straat en een 72 meter lange produk- tielijn wordt de cabine tenslotte com pleet ingericht. Daarna zakt het ge heel door een gat in de vloer naar een etage lager, waar de cabine wordt geplaatst op het inmiddels ge reedgekomen chassis met motor. Ford heeft al heel wat bestel- en vrachtwagens in de lichtere klassen verkocht. Vooral de Ford Transit werd een succes. Op de middelzware truckmarkt verkocht Ford verleden jaar 140.000 wagens. Thans heeft het Amerikaanse concern zich in Europa ook op de markt van de zware tran sporters geworpen. In 1974 werden op deze markt door andere bedrijven 84.000 wagens uitgebracht. Ford hoopt met de nieuwe Transcontinen tal een wagen van het zogenaamde frontstuur-type een belangrijk deel van deze markt voor zich te kunnen winnen. De truck komt in september op de Nederlamdse markt. Al eerder is de wagen te verkrijgen in landen BEVERWIJK-HEEMSKERK. Be woners van een eigen huis kunnen vanaf vandaag formulieren invullen voor het verkrijgen van een eenmalige subsidie van het rijk, als zij onderhoud aan hun woning laten verrichten. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft vandaag de formulieren naar de gemeenten verstuurd De afdeling bouwtoezicht van Beverwijk verwacht een stormloop op de formulieren gezien de grote interesse, die de eigenaars van woningen hebben in de subsidie. Regel matig bezochten eigenaars de afdeling om formulieren op te halen, maar moes ten steeds worden teleurgesteld met de mededeling, dat de formulieren nog niet waren binnengekomen. Ook in Heemskerk bestaat er een flinke belangstelling voor de eenmalige subsidieregeling, die voor alle woningen geldt. De regeling is niet van toepassing op tweede woningen. De subsidie be draagt 50 procent van de onderhouds kosten, maar niet meer dan f 3000 per woning. De regeling is door de regering in het leven geroepen om de werkgele genheid te stimuleren. Er is tachtig mil joen gulden beschikbaar gesteld. Het werk moet worden uitgevoerd door er kende aannemers. Er wordt dus geen vergoeding gegeven bij zelfwerkzaam heid. In de commissie bleek een sterke be zorgdheid te bestaan over de ontwikke ling van de visserij en met name van IJmuiden als vissershaven. Over het kernpunt van het rapport om niet aan te sturen op overname van het Staats vissershavenbedrijf door de gemeente is niet veel gesproken, wel over de moge lijkheden, die een gemeente zelf heeft om een beter klimaat voor het visserij bedrijf te scheppen. „Wanneer de visserij uit IJmuiden wegloopt, ontstaat er in de gemeente wel een erg eenzijdige werk gelegenheid en zover moeten we het niet laten komen”, aldus burgemeester drs. J. Reehorst. Hij was overigens enigszins optimistisch en had de indruk, dat de sterke inzinking in de visserij de laatste twee jaai van voorbijgaande aard is. 4U En de geniale vierkante millimeter. En de camera die ie achtema zit. En de elektronische koffieroeper. y4 En de vloeibare-lucht-maker. En de anti-stop-licht- GJ® Jj/computer. En vijfhonderdachtentachtig andere open-mond- vjï verbazingen. Allemaal in het Evoluon in Eindhoven. I Het Evoluon is even dichtbij als de trein. Ga er 'es heen. Voor 'n dag lang van de ene verbazing in de andere 7 t Direkt aan de rondweg in Eindhoven. Geopend: maandag tZm vrijdag M i van 9.30 - 17.30 uur; zaterdag van 10.00 - 17.00 uur: op zon- en feestdagen ■4 van 12.00 - 17.00 uur; 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag.gesloten. Entree: 3.50 p.p. Voor kinderen tot 12 j. en 65+-ers: 2.50. ‘S—•- J T;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5