Jan Peters groeide uit tot grote uitblinker EXTRA PREMIE VOOR UITSTEKEND ORANJE Knobel in de clinch met Duitse pers Perfect evenwicht in voor Pele slopende na-competitie Kromme grote dirigent voor jongeren Nog meer geld Haarlem praat met spelers ga imw ■L DINSDAG 20 MEI 1975 SPORT Versleten Klasse ■■MB £22 4 ■■n I - ■KUf-:<4 - «5® W K® W «Bi,: f ft?fléif 1 Duitsers verbaasd over schoeisel V an Hanegem (Van onze speciale verslaggever) <£S een Piet Schrijvers is verslagen na een uit stekende kopbal van Wimmer. Ook Wim van Hanegem (rechts) ziet het somber in. vind het lekker zitten en kon direct zeggen dat die vrije trap erin zou gaan. Hoeveel ik er al zo heb ge scoord? Niet veel, eigenlijk zou ik het moeten weten, maar ik weet het niet. Ik geloof wei dat ik vandaag mijn vijftigste gele kaart heb gekregen. Het zou kunnen dat ik tegen Joego slavië niet mee mag spelen. Jammer, want het begint lekker te lopen. De jonge jongens passen zich goed aan”. En tegen Ruud Krol: „Hé, maatje, de veteranen haken nog niet af, hè”. AC Napels verzekerde zich op de laatste speeldag van de tweede plaats in de eindrangschikking door een 2-0 overwinning in de uitwedstrijd tegen Varese. Juventus eindigde met 43 punten; Napels met 41. AS Roma en Lazio Rome legden beslag op respec tievelijk de derde en vierde plaats. In het Britse voetbalkampioen schap, dat zaterdag van start is ge gaan, heeft Engeland het in Belfast tegen de Noordieren niet verder kun nen schoppen dan een 0-0 gelijkspel. Ook Wales startte in Cardiff met een gelijkspel. Weliswaar wer den de Schotten voor rust op een 2-0 Lankhaar, de 10-jarige doel de zaterdagderdeklasser Good zaterdag gecontracteerd door (Van onze speciale verslaggever) FRANKFORT. Voetbalwerkgever KNVB had zaterdag weinig moeite met de vermogensaanwasdeling. De prestatie van haar werknemers in het met vrees tegemoetgeziene duel met West-Duits- land (1-1) was dermate meegevallen dat van de financiële winst van de wedstrijd de gastheren telden twee ton neer Henk man van Luck is PSV. ARNHEM Na twee slopende ronden in een uiterst vermoeiende nacompetitie, waarin vier eerste divisieploegen vechten om één plaats in de eredivisie, is men letterlijk nog geen cent wijzer. Wonnen donderdag Groningen en PEC beide hun duels met 1-0, gisteren was de beurt aan Vitesse en Eindhoven om met dezelfde cijfers dit tweetal te verslaan. Cees Storm (21) van EC Den Haag heeft een tweejarig contract getekend bij De Graafschap. Van Hanegem verduidelijkt'. „We speelden veel beter dan tegen de Belgen. Die jonge knapen moeten er even doorheen. Natuurlijk was nog niet iedereen er, maar bet was toch klasse wat Jan Peters liet zien. Het is FRANKFURT. Net als supervisor Rinus Michels ligt technisch-directeur George Knobel slecht in de markt bij de Westduitse sportpers. Weigerde Michels vorig jaar vóór en direct na de WK- finale met de pers te spreken. Knobel gaf er zaterdag na nauwelijks anderhal ve minuut al de brui aan. De korte analyse van Knobel („Het was een aan trekkelijke wedstrijd met veel kansen, waarvan er te weinig zijn benut") werd met hoongelach door de Westduitse ver slaggevers ontvangen. Via een tolk liet Knobel weten, dat hij snel zou vertrek ken als de journalisten meenden grappig te moeten zijn. Deze waarschuwing werd in de wind geslagen. Knobel: „Zijn er nog vragen?”, „Nee, er zijn geen vragen, want het was een wedstrijd die niets voorstelde”, kwam er als antwoord, waarna Knobel direct vertrok. voor het optreden van Oranje spon taan een extra-uitkering van 500 gulden per speler werd gedaan. Het initiatief was van technisch directeur George Knobel, die bij het opmaken van de balans kennelijk tot de conclusie was gekomen dat zijn spelers het aardige sommetje van 2000 gulden op het veld ook hadden verdiend. Ondanks het drin gende verzoek van de spelers, ongeacht het resultaat 1500 gulden te mogen in casseren, hadden de leiders van de voet balbond enige differentiatie (1000, 1500 en 2000 gulden) in de premies gehand haafd. Charlie Bosveld, ofschoon reeds op jaren, bewees vooral voor rust zijn grote waar de als spelverdeler van Vitesse in de wedstrijd tegen FC Groningen. onze taak ze te helpen. Ik geloof dat het vandaag is gelukt. Dat moest ook wel, want ik wilde per se niet met 4-0 verliezen. Daarom ook is het best mogelijk dat we zo fel waren. Er zijn overtredingen gemaakt die erop we zen dat we best wilden. Maar ja, wat wil. je met zo’n scheidsrechter. Na een half uur bestrafte hij de Duitsers ook eindelijk eens. Ik heb het hem een paar keer gezegd. Daar kreeg ik een gele kaart voor. Non, hij had er ook een moeten hebben”. Daarentegen schiepen de Noordieren, vooral via de kleine, maar taaie De rek Spence zich wel een aantal doel- rijpe kansen. Het geluk zat hen ech ter niet mee. WV heeft de 20-jarige Gerrie van Rosmalen van het c-team van Feyen- oord voor één jaar gecontracteerd. •Het pinkstertoernooi van Blauw Wit is een prooi geworden voor het Engelse Hereford United, dat in de finale Leices ter City na twee verlengingen met 1-0 versloeg. Derde werd Aston Villa, ten koste van DWS. Aanvallend stelde Oranje wat teleur. Zuidema, tegen België de beste man in de voorste linie, kwam nu noch op de linker noch op de rechter vleugel uit de verf. Van der Kuylen moest het in de spits afleggen tegen het grote Duitse talent Kliemann, die vooral in de lucht bijzon der sterk was en met zijn hoofd ook aanvallend zeer gevaarlijk bleek. Zelfs Overweg, na rust ingezet op het midden veld voor Thijssen en toen verdienstelijk debuterend, had zijn handen vol aan Kliemann, die de bij onze oosterburen zo populaire voornaam Uwe heeft. Het gebrek aan stootkracht in de aan val kwam duidelijk tot uiting in het geringe aantal kansen van Nederland. Doelman Maier kwam zegge en schrij ve zes keer in moeilijkheden. En dan te weten dat Van Hanegem nog voor het meest gevaar zorgde. De Feyenoorder liet, elf minuten na de hervatting, ook de gelijkmaker aantekenen. Hij passeer de met één van zijn schitterende vrije igjjg. tl‘’I 3 Sepp Maier, die eerst vertwijfeld van de ene hoek van zijn doel naar de andere is gerend, doet een vergeefse poging om de schit terende kromme vrije trap van Wim van Hanegem te keren. Het was een uitslag waarmee de Engelsen wellicht zelfs iets meer kre gen dan hen toekwam. De Engelse aanvalsspits Malcolm MacDonald, vo rige maand in Londen tegen Cyprus nog goed voor alle vijf doelpunten, kon nu geen enkele indruk maken. Strompelend en struikelend is Barcelona op weg naar het slot van de Spaanse competitie, een ware martelgang voor de Catalanen die zich nog altijd niet verzekerd hebben van de enige, nog resterende kans op internationaal voetbal: de strijd om de UEFA-cup. Gisteren, op de voor laatste competitiedag, had Barcelona zover kunnen komen als de ploeg maar niet verloren had van Zaragoza (2-1). Deze ploeg heeft nu definitief beslag gelegd op de tweede plaats achter Real Madrid. Barcelona bezet nog steeds de derde plaats met 35 punten, dank zij het feit dat de concurrenten Real Sociedad, Betis en Hercules verloren of gelijkspeelden. Deze ploegen hebben nu 34 punten verzameld. De Kromme had overigens voor I nog meer opzien gezorgd. Hij is gek I op een paar oude, versleten voetbal- I schoenen. „De neus is eraf, maar ze zitten zo lekker dat ik ze niet wil wegdoen. Bij het binnenkomen van het stadion zag ik Berti Vogts naai- mijn linkerschoen kijken. Hij stootte Hacki Wimmer aan, en later maakte hij ook Bernd Cullmann nog attent op mijn schoeisel. Ik maar lachen. In de tweede helft kon Wimmer het kennelijk niet langer uithouden, en zei: Willem, je schoen is stuk. Ik zei: Ja, dat weet ik, dat komt door het merk Puma (waarop alle spelers van Borussia Mönchengladbach in hun club spelen). Hij keek vreemd, haalde zijn schouders op en ging maar ver der”. Financieel zit Van Hanegem niet zo slecht dat hij geen nieuwe schoenen kan betalen. „Ja, het is misschien raar, maar als je tenen er uitsteken, I heb je meer gevoel aan de bal. Ik trappen de Duitse doelman. Waarmee De Kromme zijn wereldklasse etaleerde en zich fraai revancheerde voor de gele kaart, die hij na een twistgesprek met de niet voor zijn taak berekende Zwit serse arbiter Hüngerbühler opliep. Ook Suurbier zag het geel toen hij als vleu gelman van het onwillige Nederlandse muurtje bij een Duitse vrije trap door Hüngerbühler als zondebok werd uitge kozen. Vitesse klopte FC Groningen voor 10.000 toeschouwers in een uiterst grimmig duel. De verbetenheid van de strijd werd vooral in de hand gewerkt door de zwakke en bij tijd en wijle inconsequente leiding van scheidsrechter Berrevoets. Zo trad hij uiterst lankmoedig op in de keiharde tweestrijd tussen Charlie Bosveld, voor rust Vitesse’s grote man, en de Groninger Oosterwold. Bosveld’s routine en overzicht bewerkstelligden inmiddels wel dat de Arnhemmers voor rust duidelijk het beste van het spel hadden. Timide en angstig voetbal voorkwam echter dat de eerste helft met een alleszins redelijke 3-0 kon worden afgesloten. Nu werd het slechts 1-0, ontstaan uit een door Bosveld benutte strafschop. Deze penalty was veroorzaakt door, alweer, Oosterwold die in de 33e minuut Maiwald bij een doorbraakpoging had gevloerd. Na rust liet Vitesse zich vrij gemakkelijk terugdringen. De ploeg schakelde over op ruimtedekking, hetgeen niet zo handig was omdat daardoor voor het snelle Gro ningen meer ruimte ontstond. Opnieuw echter bleek dat het de Groningse voor hoede bijzonder veel moeite kost te scoren. Ook Eindhoven had voor 8000 toeschouwers een strafschop nodig om het sterk defensieve PEC Zwolle op de knieën te krijgen. Scheidsrechter Hoppenbrouwer kende de penalty een kwartier voor tijd toe, nadat Bloemers door de Zwollenaar Drost was gevloerd. Kreekels velde het vonnis op onberispelijke wijze. Al voor rust had het on verzettelijk aanvallende Eindhoven een strafschop verdiend toen Senders tegen de hielen werd getikt door Hendriksen. Hoppenbrouwer wuifde de overtreding echter weg. De Nederlandse sportpers werd later wel geduldig te woord gestaan. „Ik ben tevreden. Je mag niet vergeten, dat we nu niet als vorig jaar voor de WK al spelend de gelegenheid hebben tot een eenheid te groeien. Toen was er ook een kern van zes Ajacieden en nu moeten we het doen met plukjes van drie man uit de vier topclubs, die allemaal ver schillend spelen. En dan krijg je, zoals nu ook te zien was, dat het overnemen van de taken en het in elkaar vloeien van de linies wat zwak is. Maar er staan vele positieve punten, en dan denk ik vooral aan het spel van Peters en Van Kraay, tegenover”. Het spel van de Westduitsers had op Knobel maar weinig indruk gemaakt. „Technisch waren ze niet geweldig. Hun voorstopper Kliemann vond ik een van de betere. Die heeft goud in zich en is in de lucht een verbeterde uitgave van Hulshoff. Maar over de grond moet hij nog veel bij leren. Trouwens, de hele verdediging van de Duitsers was kwets baar”. Het Russische elftal of beter I gezegd het voltallige team van Dyna mo Kiev heeft zondag in Kiev voor 100.000 toeschouwers Ierland met 2-1 verslagen. Het was een wed strijd in groep 6 van de voorronden voor het Europees kampioenschap. De Russische overwinning, die gezien het aantal kansen overigens veel groter had moeten zijn, betekende een re vanche voor de destijds in Ierland geleden 3-0 nederlaag. Ierland staat in groep 6 nog steeds op kop (met vijf uit vier) maar wordt door de Russen (vier uit drie) op de voet gevolgd. achterstand gezet, maar In de tweede helft kwam Schotland zonder de coryfeeën van Leeds United die ge spaard werden voor de Europa-cupfi- nale tegen Bayern München ver dienstelijk terug tot 2-2. FRANKFORT. „Het is niet leuk voor je gastheren als je al juicht voordat de bal in het net ligt, maar èJ ik wist zeker dat het een doelpunt B werd. Dat voel je op het moment dat 1 je je voet tegen de bal zet”. Willem I van Hanegem had verschrikkelijk veel plezier van zijn gelijkmaker te gen wereldkampioen West-Duitsland. „Aardig toch, als Jong Oranje de wereldkampioen in eigen huis op 1-1 I houdt”. En tenslotte over het doelpunt van zijn directe opponent Herbert Wimmer: „Op het moment dat Bec kenbauer de pass gaf, stond Seel buitenspel. Ik hield in, zag echter geen vlag omhoog gaan, en toen ik weer aanzette, was Wimmer al te ver weg. Ik had hem bijna nog te pak ken, tikte hem tegen zijn kont, waar door hij de bal nog harder op zijn voorhoofd kreeg. Ik heb dus in feite meegeholpen en'aan twee doelpunten. Het hadden er meer kunnen zijn, want we hebben voldoende kansen gehad om te winnen. Maar, ik moet eerlijk zeggen dat Sepp Maier uitste kend heeft gekeept. Twee keer liet hij een vrije trap van Willy van der Kuylen los, en daarvan hadden we moeten profiteren. Daar staat tegen over dat we geluk hadden dat Ritschel op de paal kopte en Adrie van Kraay de bal van de lijn heeft gehaald. De uitslag is dus wel juist. Dat de KNVB- heren dat ook vonden, blijkt uit het feit dat we de overwinningspremie van 2000 gulden hebben gekregen”. Wim van Hanegem en Franz Becken bauer nemen na de harde wedstrijd tus sen Nederland en West-Duitsland vrolijk afscheid van elkaar. Eigenlijk had Knobel nog de meeste reden om niet ontevreden te zijn. Niet alleen omdat zijn ploeg zich na een zwakke start in de eerste 15, 20 minuten dreigde Oranje onder de voet te worden gelopen knap herstelde, maar zeker ook omdat de confrontatie met de Westduitsers hem een aantal positieve i punten opleverde. Meer nog dan tegen de Belgen bewezen de nieuwkomers Pe ters (met Van Hanegem de beste speler in de Nederlandse ploeg) en Van Kraay dat zij volwaardige internationale krachten zijn. Jantje Peters vormde een hoofdstuk apart. Vorig jaar september kreeg de NEC’er tegen Zweden zijn eerste kans in Oranje. Hij werd ruim een kwartier voor tijd als wisselspeler ingezet en maakte zich toen al voor een belangrijk deel waar. Vreemd genoeg was hij voor de ontmoeting met België aanvankelijk als wisselspeler opgeroepen en kreeg toen pas een plaats in de basisopstelling nadat Jansen wegens een 1 blessure had afgeschreven. Nu is Peters wat heeft hij Ajax- arts Rolink, die hem vorig seizoen af- keurde, voor schut gezet niet meer weg te denken uit Oranje. Op alle voor een middenvelder belangrijke onderde len scoorde hij zaterdag een hoog cijfer. Schakelend was hij onvermoeibaar; aan vallend toonde hij zich keer op keer gevaarlijk (met als hoogtepunt zijn door doelman Maier met moeite tot hoek schop verwerkte schot in de 3e minuut, na een van de weinige fouten van de Westduitse uitblinker Beckenbauer) en defensief liet hij zich ook niet onbetuigd. Met goed getimede slidings onderbrak hij vele aanvallende acties van de gast heren en hij voorkwam 17 minuten na rust een tweede Duitse treffer door zich manmoedig in de baan van het schot van Körbel te gooien. DEN HAAG (ANP). De Ameri kaanse profclub New York Cosmos heeft het aanbod aan de Braziliaanse voetbal ster Pele verhoogd tot zeven miljoen dollar. Tevens heeft de club zich bereid verklaard het aanbod verder aan te kleden met een luxe jacht, een privé- straalvliegtuig en een kantoor in de zakenwijk van Manhattan, als Pele maar een tweejarig contract onderte kent. TURIJN. (Reuter, ANP, SID en TASS) Door een voor Italiaanse begrippen ongekend grote overwin ning van 5-0 op het reeds gedegra deerde Lanerossi is Juventus gisteren definitief kampioen van Italië gewor den. De zestiende titel van La Juve werd na afloop van de wedstrijd door duizenden dolenthousiaste supporters begroet met een enorme bestorming van het speelveld. Ook het bestuur van Juventus toonde zich ingenomen met het resultaat. Voorzitter Gianni Agnelli betaalde de voltallige selectie een premie van 40.000 gulden per speler uit „La Juve”: florissant kampioen j- H 6. ji:-; -r;r j - -u - K 3 - 1 T -MP ‘jf* (Van onze sportredactie), HAARLEM. Deze week zal het Haar- lem-bestuur met een groot aantal spe lers gaan praten over verlenging van hun contract. Voor Pieter Huyg, die zich verbonden heeft aan het bureau Inter Football, zal Piet Keizer de besprekingen voeren. De afgelopen week heeft André Wetzel, die geen eerste-divisievoetbal wil spelen, het contract van Haarlem geweigerd. Wetzel moet voor eventuele gegadigden 90.000 gulden kosten. Ook Marijt heeft geweigerd een contract te tekenen. De prijs die Haarlem voor hem kan bedingen is 135.000 gulden. Een heel verschil met de ruim 270.000 gulden die Haarlem vorig seizoen nog vopr hem kon vragen. Vrijhof heeft zijn contract bij Haarlem verlengd, terwijl Sadek in principe overeenstemming heeft bereikt over een nieuwe verbintenis. Jan Fransz wil wel graag blijven maar het 'bestuur weet nog niet of men met hem door gaat.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13