Duizenden bezoekers op grote evangelisatiedag in Velsen Keukenhof: Kust en gouden Pinkster voor Bloedzwendel uit Tandheelkunde- pakket moet uitgebreider Peking nodigt Nota KVP geen tot gewapende dscussiestuk strijd uit Feestelijke musical kinderen Blazers munten in Beverwijk uit op jeugdmuziekconcours I „derde wereld” T I GEEN PUBLIEK BIJ DAMESVOETBAL I f M j 5X1 I I Lp DINSDAG 20 19 7 5 MEI FLAATSELIJK NIZUWS 4 I 1 BINNEN- EN BUITENLAND ZIEKENFONDSRAAD: DE ZEEUW! 1 De logger op de foto, Petronella SCH. 314 genaamd, is het eigendom geweest van de N.V. Reederij en Kuiperij v/h J. J. Tuyt te Scheve- ningen en werd in 1964 van de vloot afgevoerd. De rederij werd in 1903 opgericht door Jasper Jacobus Tuyt en begonnen werd met de sloep Volharding SCH. 401 waar Maarten Baak toen schipper op was en twee bomschuiten, de Vrouw Petronella SCH. 52 schipper Arie Jongejan en de Jacob en Arie SCH. 35 schipper Dirk Spaans. KEES MAAS. en V ARIE VAN DER VEER KINDEREN BESTAAN NIET, zo heet de kindermusical die op zondag 25 mei naar Velsen komt. Het alleraardigste en origineel muzikaal kinderverhaal waarvoor Rup van Woerkom de tekst schreef en dat theatervorm kreeg van Jan Heijnes. De musical wordt gespeeld door voornamelijk Haarlemse kinderen, die er al eerder veel succes mee oogstten. Op 2 maart ging „Kinderen bestaan niet’’ in première in de Haarlemse Toneelschuur. Het verhaal van de kindermusical speelt rond het jongetje Janneman, dat op weg naar school letterlijk tegen pratende bomen oploopt. Die bomen blijken betoverde kinderen en Janneman trekt zich hun lot aan. Hij blijft optrekken met de boomkin- deren om te helpen zoeken naar de tovenaar die ze uit hun betovering moet ver lossen. Dan ontstaat een spannend en sprookjesachtig avontuur. De kinderen komen hoog in de wolken en ook in de diepte van de oceaan terecht. Alles is prachtig en vindingrijk in scène gezet. Er zijn prettig in het oor klinkende liedjes bij en ook de kostuums zien er sprankelend uit. Bert Bouquet is verantwoordelijk voor de muziek die ook al meehelpt om de voorstelling feestelijk te laten verlopen. Deze bonte kindermusical komt in de Witte Tejaterruimte bovenin het PEN-Jeugd- centrum. Het is de bedoeling dat door deze voorstelling wordt bekeken of meerdere kleine zaalprodukties in dit microtheater een haalbare kaart is. De kaarten voor deze kindervoorstelling kosten twee gulden en kunnen worden besteld bij het Bureau Vel- ser Gemeenschap aan het Moerbergplantsoen 27 te IJmuiden, telefoon 02550-15789, of vóór de voorstelling aan de zaal. De voorstelling begint om half drie ’s middags. Dit staat in een advies aan de staats secretaris van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, dat donderdag door de Zie kenfondsraad moet worden vastgesteld. De raad raamt de kosten die met de uit breiding gepaard gaan zeer globaal op rond f 400.000 per jaar. prijs: Sjaak Zoon, Heiloo, dwarsfluit, 157l/?( een ster), Peter Brunt, Heemstede, viool, 162 (twee sterren). HONGKONG. (UPI) Het Chinese partijorgaan Volksdagblad heeft landen die worden overheerst door de Sovjet unie vandaag uitgenodigd een gewapen de strijd aan te binden tegen de over heersers. De Amerikaanse nederlaag in Indochina haalt het blad aan als voor beeld voor een dergelijke strijd, die met succes zal kunnen worden afgesloten. 1 a I. g' N b A S c g' R J B h. R t< v. Z V A g' n P k B B r< C I. g' d; k rr n 11 N tc J; V ni K H I. K Volgens hem zijn er miljoenen liters bloedplasma mee gemoeid, en enkele tientallen miljoenen dollars. Grote eco nomische belangen maken het verkrij gen van exacte cijfers erg moeilijk, zei hij. Maar op zekere dag had de bezetter ook deze logger nodig en de Petronella kwam onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine, eerst als D 62 B bij de Deutschland Nebeltrager Borkum en later bij de Minensuch Flotillen als M 3413. Het schip kwam uit Duitse dienst terug met een andere motor en na te zijn verbouwd kon er weer de visserij mee uitgeoefend worden maar kort na de oorlog werden andere eisen aan de visserijschepen gesteld. Naast de woorden Gods, gebracht door J. Klein Haneveld, directeur van de Bijbelschool in Doom, evangelist Th. Dikkes uit Leiden, ds. H. G. Koekoek uit Alphen aan den Rijn en ds. G. Leuvenink uit Amsterdam, was er een fijn muzi kaal programma, waaraan het cömbo The Lighters uit Velp, de bariton Wim de Moor uit Haarlem, de zusjes Luiting uit Haarlem, een koperensemble uit IJ muiden en een begeleidingsgroep met pianist Th. Korf, organist J. van Amel- HILVERSUM (ANP). Er bestaat een grote illegale handel in bloedplasma tus sen de ontwikkelingslanden in Zuid- en Midden-Amerika, Afrika en Azië, en farmaceutische bedrijven in de Verenig de Staten, Brazilië, Frankrijk en Duits land. Directeur dr. H. W. Krijncn van het Centraal Laboratorium Bloedtransfusie van het Nederlandse rode kruis in Am sterdam heeft dat zaterdagavond gezegd in een Brandpunt-interview. Peter Eggenhuizen uit Akersloot, kla rinettist bij de Hoogoven-Harmonie, ves tigde ditmaal het meest de aandacht op zich. Hij ging met de twee hoogste onderscheidingen strijken, namelijk al leen en samen met de fluitiste Gerda Verhuist uit Heemskerk. Bij zijn solo- optreden had Peter te kampen met het probleem dat zijn vaste begeleider ver hinderd was. Hij verving toen het We- ber-concertine door een Cappricio van Sutermeister, dat hij razend knap uit voerde. De vele maatwisselingen wist hij uitstekend te overmeesteren. Dat het duo nog een half punt meer kreeg zal wel toe te schrijven aan het wat dank baarder karakter van het gekozen stuk, een Duo Concertant van Kummer, want hoewel het muzikale gehalte van het samenspel voorbeeldig was, waren hier toch nog wel enkele fouten te constate ren, met name bij de klarinettist. Later werd de zeillogger Wisselvallig SCH.422 aangeschaft en in 1915 kwam bij de werf ’s Lands Welvaren van Figee in Vlaardingen de ijzeren zeillogger Pru dentie SCH-223 gereed. Vervolgens kreeg de werf van Gebr. Tak te Geertrulden- berg opdracht voor de bouw van een ijzeren zeillogger die in 1916 in bedrijf kwam onder de naam Petronella SCH. 314 en Job Taal werd er schipper op. De logger was groot 107 bruto ton, 25,32 m lang, 6,70 m breed en 2,85 m diep. rooy en R. Feenstra, drums meewerkten, terwijl de gezamenlijke koren voor de koorzang zorgden. De landdag werd ver der gecompleteerd met stands van gees telijke lectuur en muziek, de Evangeli sche Omroep en natuurlijk patat- f risdrankkf aampj es. „De KVP laat zijn koers te zeer bepa len door wat anderen doen. Het is nodig dat de partij zelf beslissingen neemt. Ik heb bezwaren tegen een passieve opstel ling”, aldus De Zeeuw. Hij verklaarde dat hij binnen de partij blijft streven naar een koers. Hij wil de KVP-omvor- men tot een open partij, voor confessio nelen en ook niet-confessionelen. Deze koers is door het KVP-bestuur afgewe zen en dit leidde tot het besluit van De Zeeuw om af te treden. De koers van deze partij komt volgende maand aan de orde in de vergadering van de partij raad. BEVERWIJK. Op het jeugdmuziek- concours in Beverwijk worden dit jaar in de voorronden enorme resultaten ge boekt. Dat komt misschien enigszins door de jury, die niet bang is eerste prijzen met verschillende sterren uit te delen, maar vooral ook doordat de pres taties inderdaad zeer goed zijn. Verheu gend is het met name dat de uitblinkers niet zozeer bij de pianisten moeten wor den gezocht. Met name de blazers doen het dit jaar bijzonder goed, en daarbij is er sprake van geavanceerde instrumen ten, en niet alleen van blokfluiten, waarmee niet gezegd wil zijn dat op deze instrumenten geen modelprestaties mogelijk zijn. B-klasse 15 t.m. 21 jaar. Gabri Fehres, Haarlem, piano, 137, El len Jongejans, Beverwijk, piano 131. Eerste prijs: Afke Borst, Castricum, pia no, 147, Marjolein ten Cate, Maria Duyn en Marjan Raar, Heiloo, dwarsfluiten, 153 (een siter), Margriet Wortelboer, Aer- denhout, dwarsfluit, Loes Weideman, VELSEN. Op tweede pinksterdag was het een geweldige drnkte in park Velserbeek. Niet alleen hadden honder den moeders met kinderen in het warme lentezonnetje het mooie park opgezocht om lekker bruin te bakken en de eend jes te voeren, maar ook het landdagcomi- té had er zijn tenten opgeslagen om voor de twintigste maal de grote lande lijke „Evangelisatie- en ontmoetingsdag” te houden. De landdag is een ware getuigenis geworden, waaraan enkele duizenden christenen hebben deelgeno men. De Petronella was nog steeds niet verlengd in tegenstelling met vele ande re soortgenoten en de rederij besloot daartoe over te gaan in 1948. Het schip ging voor die verbouwing naar Maassluis waar de scheepswerf H. de Haas er 8.60 meter tussen plaatste en in de motor- kamer werd een 360 pk MWM geplaatst. De logger kreeg na deze verandering een bruto iwhoud van 173 ton, de lengte kwam op 33,92 m, de breedte bedroeg 6,70 m en de holte 2,78 m. Zo ging in 1948 onder schipper W.F- Rog een verniewde logger ter haring visserij en het schip is dat bij ven doen tot in 1963, maar heeft in die periode toch nog een verandering ondergaan. De 360 MWM motor bleek te zwaar voor dit schip en moest in 1952 door een lichtere motor worden vervangen en toen is er een 295 pk Bens motor ingekomen. De Rederij Tuyt die in de loop der jaren niet meer dan 4 schepen in de vaart heeft gehad beëindigde haar be staan aan het begin van de jaren zestig. De nieuwste logger, de Deli SCH.225 was toen al verkocht aan de Verre Visserij Mijl en heeft daar het bedrijf voorgezet onder de naam Bep SCH.15. De laatste loggers van de Rederij Tuy zijn de Prudentie SCH.223 en de Petronella SCH.314 geweest en laatstgenoemde log ger eindigde zijn bestaan in het jaar 1964. Haarlem, dwarsfluit en Yvo van Regte ren Altena, Haarlem, cello, 163 (twee sterren), Jelle Stoop, Alkmaar, trompet en Menno Dekker, Heerhugowaard, pia no. 153 (een Ster), Gerda Verhuist, Heemskerk en Peter Eggenhuizen, Akersloot, dwarsfluit en klarinet, 174 (drie sterren), Margriet Wortelboer, Aer- denhouit, dwarsfluit, 159 (een ster), Peter Eggenhuizen, Akersloot, klarinet, 173’/t (drie sterren). DEN HAAG. (ANP) Ex-KVP-voor- zitter D. de Zeeuw, heeft zaterdag ver klaard dat de nota van het KVP-bestuur over de toekomst van de partij geen wezenlijk discussiestuk is. De basis van de partij wordt niet geconfronteerd met alternatieven, aldus De Zeeuw. Hij zei dit in een interview in de radiorubriek „In de rooie haan”. AMSTELVEEN (ANP). De zieken fondsraad wil de tandheelkundige zorg van gehandicapten uitbreiden. Het zoge noemde „ziekenfondspakket” tandheel kundige zorg voor ziekenfondsverzeker den omvat zoals bekend, niet alles wat de tandarts kan bieden. De raad wil nu voor mensen „die op grond van hun lichame lijke of geestelijke gezondheidstoestand redelijkerwijs een tandheelkundige hulp behoeven, verder gaan dan het gebrui kelijke pakket. Tot deze categorie per sonen rekent de raad ook ongevalsslacht- offers die extra hulp van de tandarts nodig hebben. Naar schatting 725.000 buitenlanders hebben de pinksterdagen een bezoek aan Nederland gebracht. Dit is minder dan voorgaande jaren. Het Nationaal Bureau voor Toerisme wijt dit aan de twee lange weekeinden die aan de pinkster vooraf gingen. Het waren vooral de Duitsers die naar Nederland trokken, maar ook veel Britten, Scandinaviërs, Fransen, Belgen en Zwitsers. De belangstelling was door de bloeiende bollenvelden en het redelijke weer, vooral op de kust gericht, maar ook Amsterdam en de watersportgebieden hebben aardig wat toeristen te verwerken gekregen. De Randstad was zaterdag en zondag nagenoeg volgeboekt. Diverse VVV’s hebben van hun noodadressen gebruik moeten maken of moeten doorverwijzen. Ook de cam pings waren goed bezet. In Zandvoort waren de hotels en pensions zo vol dat zelfs gasten moesten worden doorgestuurd naar Hoofddorp, al kon alleen van de zon wor den genoten achter glas en windscherm. Ook bij particulieren waren vrijwel alle bedden bezet. Het weer heeft ook veel Nederlanders uit hun huizen gelokt. De Keukenhof vormde, evenals tijdens het paasweekeinde, de grootste trekpleister met 45.000 bezoekers. Vorig jaar viel pinkster later en toen was de bloemententoon stelling al gesloten. Ook andere attracties kregen doorgaans grote aantallen bezoe kers, meer dan andere jaren. Madurodam, Efteling, Avifauna, Diergaarde Blijdorp, Ponypark Slagharen, Duinrell recreatiecentrum en camping, de Scheveningse pier, Dolfinarium Harderwijk, Rijksmuseum Hoge Veluwe, Openluchtmuseum Arnhem, Euromast en Spidorondvaarten Rotterdam kregen alle meer dan 10.000 bezoekers. De Linnaeushof werd door 14.500 mensen bezocht. Fluitspel van klasse bracht ook Mar griet Wortelboer uit Aerdenhout, die een Aubade van Flothuis met grote muzika liteit ten gehore bracht, en dat er dit jaar goede ensembles zijn bleek ook nu weer, gezien het fraaie spel van Mar griet Wortelboer, Loes Weideman en Yvo van Regteren Altena. Ook Margriet Wortelboer haalde op deze manier twee fraaie prijzen binnen. Jelle Stoop uit Alkmaar toonde zich een kleine maar dappere trompettist, <Jie tegen het einde wat teveel fouten maak te, en bij de jongeren was er ook al een uitstekende fluitist, namelijk Sjaak Zoon uit Heiloo. Vioolspel hoort men niet al te veel op deze concoursen, daarom was het verheugend dat Peter Brunt uit Heemstede bij de jongeren in een Viotti- concert zo goed voor de dag kwam. Geen pianisten dus in de hoofdrollen, en alleen Afke Borst, al geroutineerd in dit „veld”, haalde een eerste prijs, al ge bruikte zij in een Bartok-stuk rijkelijk veel pedaal, zodat het karakter van het stuk wat werd verdoezeld. ..De glanzende overwinning van het volk van Indochina heeft een prachtig voorbeeld gegeven aan de volken van kleine en zwakke landen voor het verzet en het verslaan van agressie van imperi alistische machten. Het Amerikaanse imperialisme heeft een zware nederlaag geleden, het ambitieuze sociaal imperia lisme van de Sovjet-Unie, dat zich overal schuldig maakt aan agressie en expan sie kan eveneens worden verslagen”. Het Volksdagblad noemt de landen, die in een „volksoorlog” de Sovjet-Unie zouden kunnen verslaan, niet met name. A-klasse 10-14 jaar. Tweede prijs: Adrie Apeldoorn, Hei loo, piano, 126, Gideon Hein, Bloemen- daal, blokfluit, 138I/a, Carolien de Roode, Castricum, piano, 127*/s, Annemleke van der Saag, Castricum, piano, 133‘/2. Eerste Dr. Krijnen, tevens consulent van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Natie heeft samen met andere consulenten een rapport opgesteld over de zwendel, dat volgende week op het WHO-jaarvergadering in Genève een de orde komt. den van de vele recreanten, die op deze zonnige dag het park Velserbeek hadden opgezocht, hield het landdagcomité on der algehele leiding van ds. R. Reiling uit IJmuiden drie samenkomsten, een om half elf, een om twee uur en een om half vijf. Voor de kinderen waren er aparte samenkomsten. De grote tent met meer dan 2500 zitplaatsen was afgeladen vol en ook buiten voor de tent hadden nog honder den mensen een plaatsje gevonden om te luisteren naar Gods woord en te genie ten van de geestelijke gezangen. Te mid- BEVERWIJK. Het damesvoetbal- toernooi van „Beverwijk” had beter weer verdiend. Door het te koude weer op eearste pinksterdag bleef de belang stelling die dit toernooi- ongetwijfeld verdiende achterwege. Het Beverwijk damesvoetbal zal een moeilijke tijd tegemoet gaan. Men gaat liever op Ko ninginnedag naar „sensatie” dames-voet- bal kijken dan naar een goed toernooi, verzuchten de Beverwijk damesvoetbal - leiders. Het Amsterdamse FIT kwam als overwinnaar naar voren. Het wist DC, dat vorige jaar het toernooi won achter zich te houden. De verdere plaatsen werden als volgt bezet: 3. Wetering Girls, 4. WSV, 5. Nijenrode, 6. Bever wijk, 7. Hollandia, en 8. THB. Toen aan het einde van de jaren twintig tientallen zeilloggers van een motor werden voorzien was de Petronel la daar ook bij. In 1928 kreeg het schip een twee cilinder middeldruk Kromhout motor van 80 pk en kon daarmede jaren aan de haringvisserij deelnemen. De oor log maakte een einde aan de normale uitoefening van de visserij en met nog een aantal andere schepen kon in 1941 de trawlvisserij van IJmuiden uit wor den begeoefend en een bijzonderheid was dat in die tijd het schip ook ter snurrevaadvisserij is gegaan. In 1942 werd de 80 pk Kromhout motor vervan gen door een Brons van 80 pk. A "'y'S.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4