Vloot vaart uit haringjacht Wijding bij voor oud-katholieken kastje kfjkèn Bromfietser reed tegen bus Jonge inbrekers aangehouden farao's Lange files in V elsertunnel I A'O Pater J. F. Kee overleden lï Het wereldrijk der ha 'Jk O 1 w ADO-junioren eerste in DEM-toernooi ■ni DINSDAG 2 O MEI 197 5 7 PLAATSELIJK NIEUWS ~F: metnico scheepmaker sr - 9 OUD-EGYPTE IN VELE TOONAARDEN Piramidale vloek 5 Egyptisch dodenboek Oedipus in Egypte? K W mm», (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) door Dat zal dan wel een van die voorbeel den zijn van haar eenvoud, waarover ir. Ad Paulen sprak. „Zij is altijd gewoon gebleven, en als zodanig wordt zij in de in de hele wereld als een bijzondere vrouw gewaardeerd”. Dat is natuurlijk onzin. Er zijn miljoenen vrouwen ge woon gebleven zonder dat zij daarvoor in he hele wereld als een bijzondere vrouw geëerd worden. Fanny Blankers- Koen is een bijzondere vrouw, en wordt als zodanig nog steeds.geëerd, omdat zij als „vliegende huismoeder” vier gouden medailles won, zoals wij ook nog steeds met respect over Jesse Owens spreken, zonder te weten of hij al dan niet eenvoudig is gebleven. Er zaten te veel van dergelijke ge meenplaatsen in dit eerst „Markant”- portret om het markant te maken. Wat er niet in zat was een kennismaking (hoe kort ook) met de twee kinderen van Jan en Fanny Blankers, hoewel die haar toch (indirect) de erenaam „vliegende huis moeder” hebben bezorgd. Ik zou wel eens hebben willen horen hoe zij als kinderen van een befaamd atletiekecht- paar tegenover de atletiek en de sport in het algemeen staan. In ieder geval leerde ik uit het gesprek dat Ad Langebent later op de zaterdagavond had met de 18-jarige Wanda, in een half uur meer over haar puberteit en problemen met haar moeder dan in die 50 minuten die Klaas Peereboom met Fanny c.s. door bracht. een r de van Vanmorgen om half zeven is uit ver schillende vissershavens in Nederland de vissersvloot uitgevaren, die op de Noord zee gaat jagen op de eerste Hollandse Nieuwe. Uit Scheveningen trokken zo’n twintig schepen de zee op en IJmuiden werd verlaten door een dertig schepen sterke vloot. De vloot voer uit nadat in het weekeinde door de bemanningen de laatste voorbereidingen werden getrof fen. In Scheveningen is zaterdag tradi tiegetrouw een vlaggetjesdag gehouden, waarvoor een matige belangstelling be stond- De schepen worden over een dag of vier, vijf terug verwacht. Oeroud zijn de verhalen ever de onverwachte en vaak tragische dood van onderzoekers, die als eersten de Spreekuur. De wethouders Hooge- boom en Kaebisch van Beverwijk hou den woensdag geen spreekuur. et an die ven- mte- wet- een fees- ■rdag eugd tamp i het ma- izien i dat de de Zee wa- nog jht”. ian- ÏT i- n- n- jk in Ml •i- ht. or en ig, an :r u- a- il- m fl- ie) *n re Is a- m t- se Wie het Egyptische dodenboek wil de lezen, moest dat tot nu toe doen in andere talen dan de onze. Ankh- Hermes in Deventer heeft nu een goed geïllustreerde Nederlandse ver- VELSEN. Tijdens hun inbraak in de St. Johannestnavo in Driehuis zijn zondagavond vier jongens van twaalf tot zestien jaar door de politie aangehouden. IJMOND. Zaterdag 24 mei zal om 10.30 uur in de oud -katholieke kerk aan de Koninging Wilhelminakade in IJmui den door de bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef sub-diaken Teunis Wij- ker, student aan de oud-katholieke theo logische faculteit van de universiteit in Bern, tot diaken worden gewijd. De heer Wijker is een voormalige plaatsgenoot, wiens ouders beiden uit Egmond aan Zee afkomstig zijn. Tot verleden jaar beheerden zij in IJmuiden het Oud- katholieke verenigingsgebouw. Brandje. In een houten keetje na bij de Strij bosschool in Heemskerk stichtten jongens brand. Een flinke hoe veelheid oude kranten ging in vlammen op. UITGEVERIJ LUITINGH-LAREN. Weer twee deeltjes in de „Gour- met-Reeks”. „Klein Indonesisch Kook boek” door Raden Suwondo Sudewo. De auteur was onlangs weer een tijdje in Indonesië, het land waar hij het grootste deel van zijn jeugd woonde, en waar hij allerlei recepten opdook, die hij in dit boekje heeft gebundeld, en geïllustreerd met aller aardigste tekeningetjes. Het andere deeltje is: „Elektrisch Grillboek" van Mary Schuurman, geen onbekende in deze reeks. Zij zet sie uitgebracht. Een paar Nederlandse Egyptologen, zich tooiend met een Egyptisch pseudoniem „M.A. Geru” hebben het vertaald, voor een deel uit Europese versies, voor een deel ook uit de Egyptische teksten. Het boek is ingeleid door Bas van der Meer (de in 1973 overleden esoteri sche schrijver) en van een voorwoord voorzien door Edzina A. Rutgers. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEB boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl We zagen de bekende beelden van de Olympische Spelen van 1948 en de on waarschijnlijk grootse ontvangst in Am sterdam (inclusief het aanbieden van een mooi boek en de fiets als beloning voor de vier gouden medailles), en uiteraard werd echtgenoot-trainer Jan Blankers geïnterviewd, terwijl we Fanny met haar 57 jaar nog als Yoga-adept op haar hoofd zagen staan, en haar de schoolslag zagen zwemmen, maar onverwachte as pecten van Fanny’s persoonlijkheid kwamen niet naar voren, behalve dan misschien het feit dat ze haar medailles en bekers in een mandje op zolder heeft liggen. Zoiets als een afgeronde oertekst, een compleet Egyptisch dodenboek bestaat niet als één overgeleverd werk. De tekstenverzameling is met de religie meegegroeid en telkens uit gebreid, zoals het ook met de bijbel is gebeurd. In tegenstelling daarmee is het echter veel meer toegespitst op één facet: het beleven en het zich voorbereiden op het sterven en het ervaren van de dood als een nieuwe vorm van leven, zij het in een ge dacht hiernamaals. Daarin gelijkt het dus op het Tibetaanse dodenboek. Immanuel Velikovsky is de be roemde en omstreden Amerikaanse g-e De diplomatieke correspondent van het Engelse zondagsblad The Observer schrijft deze week over de overlevings kansen van Joegoslavië na de dqod van Tito. Tussen haakjes merkt hij in zijn artikel op, dat de Joegoslaven enkele economische vrijheden genieten die in Engeland allang verdwenen zijn, zoals het recht om eigen buitenlands geld op een aparte bankrekening te zetten voor reisdoeleinden en inkopen. En als klap op de vuurpijl vermeldt hij, dat een van de prijzen in een Joegoslavische tv-quiz zelfs een kilogram baar goud was. U ziet het, in Joegoslavië zijn ze niet zo kinderachtig met hun prijzen als in Nederland, want zelfs in de laatste af- scheids-BB-kwis heeft men de onderlin ge afspraken over de limiet van de prijzen niet willen of durven doorbreken door het grote ideaal van Jos van der Valk en Berend Boudewljn, te weten een automobiel als hoofdprijs, te verwe zenlijken. De hoofdprijs, loog er welis waar niet om. hij was ook wel degelijk aan de bijzondere gelegenheid aangepast (een staaf goud van precies 249,999 gram ter waarde van 3370 gulden), maar zo’n half pondje goud zinkt natuurlijk toch in het niet bij de kilo goud die de Joegoslavische quiz opluistert. Blijft niettemin de overeenkomst, dat zo’n prijs blijkbaar in Engeland niet, maar in Nederland en Joegoslavië wel mag worden uitgereikt. De BB-kwis is dus na vier jaar een zoete dood gestorven. Toch jammer. De sjeu was er wel een beetje afgeraakt toen de BRT en de KRO dit seizoen besloten de quiz eens in de twee weken uit te zenden, waardoor je het gevoel kreeg dat je er af en toe best eentje kon overslaan zonder je zelf al te zeer te kort te doen. Maar het bleef toch tot aan het eindsignaal een quiz waarin je de deelnemers heel aardig leerde kennen (vandaar ook de aha-Erlebnis die je zaterdag kreeg van de beelden van vroe gere shows, en van de enkele eregasten die present wafen op de tribune), en waarin het weggeef-fenomeen dank zij de onnadrukkelijke, terughoudende pre sentatie van Berend Boudewijn (met de schallende aanprijzingen van Pierre als effectieve contrapunten), en de inventie ve variaties die Gied Jaspars bedacht, de pret na de eerste gewenning geenszins drukte maar alleen verhoogde. Uiteraard werd er in deze drie pink sterdagen voortdurend soms voorlopig afscheid genomen van programma’s. Niet HET OUDE EGYPTE is een boeiend historisch terrein. De pi ramiden vormen een bron van mysteries voor veel mensen, evenals de tempelresten, de fa rao- en godenbeelden, maar ook de vele teksten in een prachtige symbolische beeldtaal. Veel schrijvers zweren bij Egyptische mysteries van allerlei aard, an deren trachten de werkelijkheid tot meer nuchtere proporties terug te brengen. De waarheid zal wel weer in het midden lig gen. Zij bekenden in meer scholen inbra ken te hebben gepleegd: in de Duin en Dennenschool, in de Lomschool aan de Heidestraat, de St. Franciscusschool, de Moerbergschool en de Claraschool. Uit al deze scholen hadden zij kleine geldbedragen gestolen. De jongens zijn door de politie gehoord. Het nader on derzoek is nu in handen van de kinder politie. alleen dus van de Berend Boudewijn Kwis, maar ook van „Hameien”, van „Nederpopzien”, van „Alles of niets” en van „Julia en haar nachtpapa”. Vers van de pers daarentegen was de eerste aflevering van „Sport Markant”, met Fanny Blankers-Koen als eerste legen darische sportfiguur in de hoofdrol. Ik moet eerlijk zeggen dat ik me niet kan herinneren of ik ooit eerder in vijftig minuten zoveel bekende en zo weinig nieuwe informatie te zien kreeg. VELSEN. Bij de westbuis van de Velsertunnel ontstond maandag een file over twaalf kilometer, toen het verkeer door deze buis na een ongeval korte tijd werd gestremd. Het oponthoud ontstond nadat een 17- jarige bromfietser uit Grootenbroek geheel tegen de regels in de tunnel in was gereden. Met vriendjes reed hij over het inspectiepad naast de rijbaan. De jongen sloeg met zijn duopassagier over de kop en moest door de Ongevai- lendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis worden gebracht. Dit ongeval werd de aanleiding van de file, die toch zou zijn ontstaan wegens de Pinksterdrukte. Vrijdag, zo meldde de politie, zijn 65.100 voertuigen door de tunnel gereden. Maandag waren het er 64.300, terwijl het normale gemiddelde op een dag zo’n 50.000 voertuigen is. VELSEN-NOORD. Pater J. F. Kee, die kort geleden uit Brazilië naar Neder land is gekomen voor een vakantie, is donderdag in het ziekenhuis overleden. De pater, die met Pinksteren in zijn geboorteplaats Velsen-Noord zijn gouden priesterjubileum zou vieren, moest na een ongeval in een Brabants ziekenhuis worden opgenomen met een gebroken heup. Een operatie aan zijn heup heeft de 76-jarige pater Kee niet overleefd. In de St. Jozefkerk in Velsen-Noord is zondag een herdenkingsdienst voor de pater gehouden. Het ontkennen van de dood of wel het continueren van het leven in een andere onlichamelijke (zeg astrale) vorm is in feite een bezwerende functie van het denken. Vanouds wa ren de Egyptenaren sterk magisch ingesteld en hun spreuken om de dood te bezweren waren dan ook legio. Ze zijn aangetroffen in pirami den, tempels, op lijkkisten, in papyri, reliëfs en schilderingen. De Egypti sche priesters zijn zelf reeds begon nen met het in volgorde indelen van de spreuken. Archeologen vonden de spreuken in veel versies. Er ontstonden verzame lingen in het Frans, Duits en Engels. In onze taal waren er wel enige teksten, maar het complete boek niet. Daar is dan nu in voorzien. Over de kwaliteit van de vertalingen kan ik niet oordelen, maar wel schrijven dat het prachtige teksten zijn, waarin de góden worden aangeroepen en die een goed beeld geven van de wonderlijke godsdienstige overtuigingen in het ou de Egypte. f -• VELSEN. Op de hoek van de Zee weg en de Velserduinweg is zaterdag avond een 16-jarige jongen met zijn brommer tegen een autobus aangereden. De jongen had geen voorrang verleend. Met een gebroken sleutelbeen en zwa re verwondingen aan zijn knie is hij door de Ongevallendienst naar het Zee weg Ziekenhuis gebracht. BEVERWIJK. In het Pinksterweek- einde heeft de jeugdcommissie van DEM een tweetal goed geslaagde jeugdtoer- nooien gehouden. Zaterdag werd het C. Tol voor de lagere B-junioren gehouden. Hier werd door de jeugd elftallen van ADO, DEM Vitesse en Alkmaarse Boys aan deelgenomen. ADO’22 B3 kreeg de wisselbeker in handen omdat de Heems kerkers het beste doel hadden. De Heemskerkers wonnen trouwens het toernooi. Tweede werd Vitesse’22 en als derde eindigde DEM, Alkmaarse Boys kwam op de vierde plaats. Tweede Pinksterdag werd het laatste jeugdtoemooi van dit seizoen gehouden. In het T. de Vreeze A-juniorentoernooi eindigde het Amsterdamse Rood Wit met 18 punten op de eerste plaats. Tweede werd Velsen 14p, derde Alkmaarse Boys 13 p„ vierde Purmersteijn 10 p., vijfde DEM 5 p. Tot de nuchteren behoren on getwijfeld de Tadema’s uit Heem stede. Door al hun bezoeken aan Egypte raken ze er, niet over uitgepraat. Ze doen dat met een ont wapenende journalistieke eerlijkheid. Bob Tadema-Sporry in teksten en Auke Tadema met camera en teken- stift. Hun laatste gezamenlijke pro- duktie is „Het wereldrijk der farao’s” in de Fibulareeks van Van Dishoeck in Bussum. Het is Zo’n boek op groot cahierformaat, typografisch zeer wel verzorgd uitgegeven omdat het vooral een platenboek is. Auke Tadema is een voortreffelijke fotograaf. Van zijn hand is dan ook het merendeel Van de foto’s. Ze bege leiden een gemakkelijk aansprekende tekst, bedoeld voor de leek die zich voor het eerst op dit terrein waagt. Hij vindt dan in korte trekken de geschiedenis van het oude Egypte vanaf de prehistorie tot in de Ro meinse tijd. Héél korte trekken, voor namelijk aan de hand van inlichtin gen omtrent de farao’s. Iets meer over de vroegere doodgewone Egypti sche mens, het boeren- en volksleven, zou dit boek niet hebben misstaan. piramiden betraden. In „De vloek van de farao’s” gaat Philipp Vandenberg daar op in. Zijn boek is uit het Duits vertaald door len Westerweel door H. Meulenhoff in Baarn uitgegeven. Natuurlijk zijn er ongelukken ge beurd, waarvan archeologen in de nauwe tunnels van de piramiden het slachtoffer zijn geworden. Misschien hebben anderen inderdaad bij het openen van de oude sarcofagen zo veel bedorven lucht (en stof) ingea demd, dat hun leven werd bekort. Maar het waren er niet veel en de meeste onderzoekers werden oud. De schrijver, die dat ook kan weten, houdt in zijn boek de bereikte leef tijd van de vele slachtoffers die hij noemt geheim. Dat siert hem allerminst. Is het boek waardeloos? Dat ook weer niet, omdat de schrijver wel veel informatie geeft over allerlei dingen, die aanleiding zouden kunnen geven tot de conclusie dat er een „Faraonische vloek” zou zijn. Was het werkelijke magie? Was het vergif in leerde en schrijver van „Aarde in beroering” en „Eeuwen in chaos”. Door te stellen, dat de planeten Ve nus en Mars nog in historische tijden binnen ons zonnestelsel zijn „ingevan gen”, waardoor rampen op kosmische schaal 'de aarde troffen, heeft hij getracht de geschiedenis van het mid- den-oosten een heel andere wending te geven. Bij zijn onderzoekingen van oude Egyptische gegevens stuitte hij ook op andersoortige gegevens. Het onderzoek daafvan heeft hem een theorie op een ander gebied opgele verd, zeer interessant om te lezen in Oedipus en Echnaton”, een goed geïllustreerde uitgave van Ankh-Her- mes in Deventer. In de dertiende eeuw voor Christus heeft farao Echnaton zijn land in hevige beroering gebracht met het invoeren van een monotheïstische godsdienst, gewijd aan Aton en ge personifieerd door de zon. Het voert hier te ver om de geschiedenis van dit kort regerende farao-geslacht te vertellen, maar wel moet worden ge meld, dat na zijn eerste zoon Smenchkare de bekende Toetancha- men als tweede zoon op de troon kwam, gehuwd met Neferteti. Velikovsky heeft ontdekt dat de zeer tragische historie van deze dy nastie parallellen vertoont met het bekende Griekse Oedipus-motief. Als drama van Sofokles is het vooral bekend geworden, ook Aeschylos en Aristofanes hebben het thema benut en er zijn meer Griekse versies in fragmenten bekend. Bovendien heeft het thema de grote psycholoog Sig mund Freud gebracht tot zijn theorie omtrent het bekende Oedipuscom plex: de zoon die de vader haat uit jaloezie, de moeder erotisch vereert en dan zelf neurotisch wordt. Velikovsky heeft de paralellen Op de foto’s. Bij een van de schepen gaat de bemanning aan boord en de vloot vaart uit, uitgezwaaid door familie leden en vrienden. ■X knap uitgewerkt. Maar of hij gelijk heeft met de bewering dat de Grie ken Echnaton als voorbeeld hebben genomen? Zo’n familiegeschiedenis rond een troon kan namelijk ook een archetypisch gegeven zijn Als het Oedipus-complex zo vaak voorkomt als Freud meent, dan moeten derge lijke drama’s zich in meer koningsfa- milies hebben afgespeeld en behoeft Echnaton niet model te hebben ge staan. Wie daaraan blijft twijfelen vindt in dit boek niettemin een schat aan gegevens binnen een heel knappe conceptie. Dodentempel van Sethi I in West- Thebe, gefotografeerd door Auke Tadema. B HEIN STEEHOUWER Een eigentijdse, spannende tiener- detective is het boek van de Amster damse journalist Jan Roelfs: „Het Mysterie van Beukendael”. teit? Waren het kosmische stralin gen, versterkt door de „vormkrach ten” van een piramide? De schrijver werkt met al deze veronderstellingen. Maar wat inderdaad een te vroeg einde maakte aan sommige levens van archeologen wordt door hem slechts veronderstellenderwijze ont raadseld. nog eens op een rij en dat is een nuttige zaak. UITGEVERSMIJ. J. H. KOK B.V. KAMPEN

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7