Laat zien hoe je heet. VLAAMS THEATERFESTIVAL IN ARNHEM Spectaculair Ballet in Holland Festival Sexmusical „Let my People Come” naar Amsterdam Aangrijpende biecht KUNSTJES VAN NOLA RAE OP HOT-MIME-FESTIVAL Kijken naar de realiteit met Wyssbrod gewetensbezwaarde I blauwtje gelopen? stimorol kopen! -vloec parket NDT BRENGT STRANGERS Sartre wegens smaad veroordeeld van Albert Hoeck Grootste Nederlandse poëziemanifestatie „De zaak” IJ <1 r WOENSDAG 2 1 19 7 5 KUNST MEI 13 door Simon Koster N L*J g 75 ct. 2.30 T 'i 1 21 mei t/m 14 juni tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en foto’s ter gelegenheid van „amsterdam 700” kunsthandel gebr.douwes rokin46 amsterdam werkdagen 10-5 uur zaterdags 1-5 uur Bestel ook zo’n echt leren label van Wrangler met je eigen naam erop. Ga naar de winkel. Koop desnoods nog geen Wrangler maar pak wel een bestelbon. Vul hem in. Doe hem in een envelop met f2,50 aan extra post zegels. Binnen 14 dagen heb je dan je Wrangler naamlabel in huis. Geheid! TT Steeds verse koffie Hamburgers T Prachtig spel in Pas de Deux (ADVERTENTIE) II opvoeren. voor af- ADVERTENTIE) Peter Wyssbrod in Abfall. de nu 37-jarige Sï l De filosoof werd bij verstek veroor deeld. RESTAURANT Grote Houtstraat 21 ARNHEM. Een van de prettig ste kanten van het Vlaamse theater festival dat deze maand in Arnhem plaatsheeft, is dat het een unieke gelegenheid biedt om ook kennis te maken met andere dan een paar grote Vlaamse gezelschappen die op gezette tijden maar nog altijd te weinig naar Nederland komen in het kader van de culturele uit wisseling tussen Noord en Zuid. AMSTERDAM (ANP). De grootste Nederlandse poëziemanifestatie aller tij den wordt in de nacht van 30 op 31 mei in het Concertgebouw in Amsterdam gehouden, aldus heeft de uitgeverij De Bezige Bij meegedeeld. Om middernacht begint de manifestatie die om vijf uur in de ochtend wordt besloten met een ontbijt in de grote spiegelzaal-tent op het museumplein. Inmiddels hebben C. B. Vaandrager, Hans Verhagen, Simon Vinkenoog. A. Roland Holst, Hans Sleu telaar, Johnny the Selfkicker en vele anderen hun medewerking toegezegd. LYON (AP). De Franse filosoof Je- an-Paul Sartre is dinsdag wegens smaad door een rechtbank te Lyon veroordeeld tot een boete van 3500 en een smarte- geld van 50.000 franc. Sartre had in een artikel in het blad „Liberation” geïnsinueerd dat Georges Schnebele een plaatselijke handelaar in gokautomaten, betrokken was bij de ge ruchtmakende roofoverval op een post kantoor te Straatsburg. Sartre opperde de mogelijkheid dat Schnebele, een vu rig Gaullist, en enkele medeplichtigen op deze wijze de partijkas hadden willen spekken. Na de pauze bracht Zwitser Peter Wyssbrod een herhaling van „Abfall”, dat hij in oktober vorig Het Vlaamse Theaterfestival is vrijdag avond in het Theater aan de Rijn begonnen met een schot in de roos: een uitstekende opvoering van een bijzonder boeiend stuk: „De zaak”, een toneelspel van Albert van Hoeck, door het Ant werpse gezelschap van Ivonne Lex. Een stuk én een opvoering, die beide ruim schoots verdienen ook elders in Neder land te worden gezien. Annelies Vaes en Jaak Vissenaken in „Pas de deux” van Hugo Claus door Teater Arena uit Gent. AMSTERDAM (ANP). De Off-Bro- adway sexmusical „Let my People Co me”, die in de Verenigde Staten al twee jaar volle zalen trekt en op het ogenblik in het vermaarde Village Gate Theatre in New York iedere avond voor een uitverkocht huis zorgt, komt naar Am sterdam. Van 15 juli tot 15 augustus zal de originele, uit veertien acteurs be staande Amerikaanse cast, in gebouw Frascati aan de Amsterdamse Nes, dat na een ingrijpende verbouwing theaterac commodatie heeft gekregen de sexmusical DEN HAAG (ANP). —Het Neder lands Dans Theater is met een krankzin nige zaak bezig: Een avondvullend ballet „Strangers”, dat Jennifer Muller speciaal voor het gezelschap heeft gemaakt, waarbij Burt Alcantara twee uur rock muziek schrijft, die door twaalf solisten wordt ingestudeerd en waarvoor William Katz niet slechts de honderden kos tuums ontwerpt maar ook de decors en zetstukken voor de tientallen scènes in een veeiheid van situaties. De hele pro- duktie is voor het Holland Festival be doeld en gaat op 2 juni in première in de Stadsschouwburg in Amsterdam. f4 tot f 10 goedkoper per m2 dan ander kwaliteitsparket. Echt wollen Tapijt kost minstens f 15 per m2 meer en gaat géén levenlang mee. - Uniski legt u tUt; N makkelijk zelf, dat scheelt gauw f 300 j per kamer. Op onze N s' demonstratie-avonden ziet u zelf hoe vlot dat Tot ziens! uniska Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, tel. 023-28 94 08/09, behandelen krijgt, beseft heel goed dat de schuldvraag niet zo eenvoudig ligt, maar zijn begrip voor de gevoelens van de moeder die haar kind heeft willen redden, wordt verdrongen door zijn res pect voor de wet, die dat minder zwaar laat wegen dan de dood van zeven patriotten. En, wat daarbij de doorslag geeft: de wraakgevoelens van het pas bevrijde volk veroorzaken een onredelij ke druk op justitie om genadeloos op te treden. De doodstraf wordt geëist, uitgesproken en voltrokken. Maar daarmee is het stuk niet uit. De schrijver laat een derde figuur optreden: de vrouw van de auditeur, maar meer nog zijn alter ego, zijn geweten. Onder haar kwellende vragen gaat hij zich realiseren wat hij heeft gedaan en welke andere mogelijkheden er zouden zijn geweest om „de zaak” tot een goed einde te brengen. Deze vrouw is een zichtbare toneelfiguur, maar bovendien zijn er ook onzichtbare, alleen hoorbare figuren met wie de auditeur geconfronteerd wordt: de pro-deo advocaat van de verdachte, de procureur des konings, de minister van Justitie. En als climax verandert de auditeur zelf in de ondervrager, die met allerlei slinkse middelen de boerin ertoe heeft gebracht, haar handtekening te zetten onder een bekentenis waarmee zij het niet eens is. De gewetensvraag blijft onopgelost, maar wordt wel gesust door het wrange slot dat de auditeur dankzij zijn „efficiënte” behandeling van deze zaak promotie maakt. Albert van Hoeck heeft een stuk ge schreven waarop men in dramaturgisch opzicht wel het een en ander zou kun nen aanmerken. Maar het zou onzin zijn, dat te doen omdat het stuk zo boordevol menselijke problematiek en menselijke tragiek is, dat bezwaren van technische aard daarbij volkomen onbe langrijk worden. „De zaak” is de biecht van een gewetensbezwaarde en als zoda nig een boeiend, aangrijpend stuk toneel. En niet minder aangrijpend is de vertol king die Ivonne Lex geeft van de een voudige, door haar moederlijke gevoe lens gedreven maar in naam van de gerechtigheid psychisch gemartelde boe rin; een vertolking van waarlijk grote klasse. Ook het spel van Frans Maas als de gekwelde auditeur is bewonderens- waardig, zowel om zijn haarscherpe uit beelding van het karakter als om zijn feilloze beheersing van een tekst die een heel boekdeel zou kunnen vullen. De kleine maar belangrijke rol van de vrouw wordt naar behoren vervuld door Mariene Edeling. Alfons Goris heeft het stuk voortreffelijk geregisseerd. Het is zeer te hopen dat het niet bij deze ene opvoering van „De zaak” in Nederland zal blijven. (ADVERTENTIE) Die hoed in zijn handen verandert dan in zijn’verbeelding in het stuur van een auto, waarin hij even jong wordt. Hij vindt een bosje plastic bloemen en stelt zich voor dat hij ze aan iemand geeft. Ze worden geweigerd en hij weet niet wat hij er verder mee aan moet. Voor dat hij op stap gaat, stopt hij het plastic speeldoosje in zijn koffer, waarin hij nog meer gevonden schatten bewaard, o.a. een plastic pop. Dan wil hij vertrek ken. maar waar hij ook gaat, overal wordt hij tegengehouden door auto’s die vuil komen storten. Ten einde raad trekt hij zijn kleren maar weer uit en kruipt hij weer in zijn doos. Misschien gaat het morgen beter? Die ouwe man heeft niets aantrekke lijks, maar brengt wel zijn publiek een uur lang in de ban van zijn eenzaam heid, zijn machteloosheid en af en toe van de poëzie van de armoede. Een belevenis, die net iets te lang duurt. Toch is Peter Wyssbrod een groot man. CONRAD VAN DE WEETERING Albert van Hoeck is een Belgische rechtsgeleerde, die zestien jaar lang als substituut-procureur des konings (wat hier heet officier van Justitie) en voor zitter van een rechtbank in de toename- lige Belgische koloniën Rwanda en Bu rundi heeft gewerkt. In die functies is hij enige keren betrokken geweest bij het uitspreken van de doodstraf en de gewetensvraag, die dat bij hem opriep, heeft hem niet meer losgelaten: heeft een magistraat het recht, een medemens van het leven te beroven en hoe liggen daarbij de verantwoordelijkheden? Men kan niet zeggen dat in een samenleving waarin de doodstraf is afgeschaft of in de praktijk niet meer wordt voltrokken, die gewetensvraag niet interessant meer is, want de kwestie van het afwegen van wetsartikelen tegenover menselijke overwegingen, van algemeen belang te genover individu, blijft ook in een sa menleving zonder doodstraf actueel. Van Hoeck graaft in dit stuk dan ook veel dieper dan naar het voor en tegen van het ene doodvonnis, dat hij als voorbeeld stelt. De dramatische handeling van „De zaak” betreft een fictief geval, dat tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog in Vlaanderen is gesitueerd. De hoofd persoon is een boerin, wier geestelijk onvolwaardige dochter van vijftien jaar door Vlaamse partizanen is kaalgescho ren, mishandeld en verkracht omdat zij lid van een nazi-meisjesbond was. De moeder, die de mishandeling en ver krachting heeft moeten aanzien en bij de Belgische dorpsautoriteiten vergeefs om hulp heeft aangeklopt, wendt zich in haar wanhoop tenslotte tot een collabo rateur, die belooft het meisje te zullen bevrijden. Maar hij doet dat door Duitse soldaten op het dorp af te sturen, met het gevolg dat zij de partizanen overval len en zeven van hen doodschieten. Na de Duitse terugtocht belandt de boerin in een Belgische gevangenis, want op grond van onvolledige en valse getuigen verklaringen wordt zij ervan beschul digd, zelf de Duitsers rechtstreeks op de Partizanen te hebben afgestuurd en dus aansprakelijk te zijn voor de dood van de zeven verzetsstrijders. De jonge „auditeur”, die de zaak te ■-> Na het groepje van Ivonne Lex, dat zich zo uitstekend presenteerde met „De zaak” van Albert van Hoeck, was dins dagavond de beurt aan het Theater Are na uit Gent, een klein schouwburgje dat niet over een vast gezelschap beschikt, maar met wisselende spelers en regis seurs werkt. En heel goed werkt, als we de opvoering van „Pas de Deux” van Hugo Claus, waarmee deze Gentenaren naar Arnhem kwamen, als maatstaf mo gen nemen. Het stuk is hier bekend. Het werd bij ons als vrije voorstelling, onder regie van de schrijver gespeeld met Ton Len- sink en Marja Habraken in de twee rollen die 99 percent van de tekst uit maken. Men zal zich herinneren dat het gaat over een acteur van middelbare leeftijd en een jongere actrice, die hun rollen in een nieuw stuk repeteren en dat bij afwezigheid van de regisseur (die ziek is geworden) achtereenvolgens in drie verschillende stijlen doen. Boven dien maakt het gebrek aan leiding dat de twee, die vroeger een verhouding met elkaar hebben gehad, zich elk ogenblik laten afleiden door persoonlijke herinne ringen en door hun nog bestaande ge voelens voor elkander, zodat de toneelsi tuatie er een nieuwe dimensie bij krijgt. In Nederland sloeg het stuk destijds niet erg aan en de schuld daarvan werd „Let my People Come” is geschreven door Earl Wilson jr, die eveneens de muziek heeft gecomponeerd. De Israëli sche impressario’s en producers Noam Semel en Abraham Dehe en acteur Chaim Topol (Tevje in Fiddler on the Roof) hebben de Europese rechten (met uitzondering van Engeland en Frankrijk, waar de musical al enige maanen suc cesvol draait) gekocht. De acteurs, die voornamelijk naakt op het podium en aan het eind van de show tussen het publiek optreden, ma ken een zeer vrij gebruik van de (engel se) taal. „Let my People Come” heeft in Amerika, Engeland en Frankrijk veel stof doen opwaaien. De musical behandelt namelijk alle vormen van hetro, trans- bi- en homosexualiteit op ’n volgens het programma „satirische, schokkende, on eerbiedige, spontane wijze met soms on derhoudend kinderlijke stoeipartijen, or giën en homohuwelijken”- huis. De voorstelling, die twee uur duurt, kent een voortdurend verander end speelbeeld. Alleen door de hechte samenwerking met William Katz, Burt Alcantara en dirigent Jan Stulen kan het ballet tot stand komen, aldus Jenni fer Muller. De toeschouwers zijn getuige van een ochtend uit het leven van een man en een vrouw: ze ontwaken, kleden zich, ontbijten, praten, wassen af, etc. Ze beseffen geen wezenlijk contact meer xe hebben en vervullen rollen, die ze zich zelf hebben opgelegd. De gedachtenwe reld van de man heeft in het werk van de choreografe het karakter van het oerbegin van de mens: nogal dierlijk, zeer individueel. De wereld van de vrouw is de geciviliseerde, gestroomlijn de, waarin alles is geregeld. Haar wereld heeft twee kanten: een romantische, ge controleerde, introverte en een, die zich meer richt op de buitenwereld. De voorstellingswerelden worden voor twee vrouwen „verbeeld”. De droomwe relden worden door dansers en danseres sen op de planken gezet en de werkelij ke wereld door twee niet-dansers. De man en de vrouw zijn zich bewust geworden in een eigen en ondeelbare gedachtenwereld te leven, die een muur opricht tussen de twee mensen. De toe schouwer krijgt „toevallig” te maken met de droomwerelden, aldus de Ameri kaanse choreografe. De componist noemt zichzelf geen componist, maar zegt melodieën en vooral ritmen te gebruiken van anderen, bijvoorbeeld Bach, Wagner, Eric Clapton en Chuck Berry. Muzikale ideeën vormt hij tot een nieuwe compositie. Hij maakt veel gebruik van geluidsappartuur zoals een synthesizer en zestiensporen recor der om geluiden te mengen. Van de week komt volgens dirigent Jan Stulen van het Nederlands Balletorkest, het laatste blad papier uit de handen van de componist. Gezocht is naar de beste musici, die er in ons land zijn. Het zijn er twaalf geworden: Wim Overgauw, le.adgitaar; Leo van Oostrom, saxofoon; Leo de Ruyter, drums; Jan Huydts, synthesizer; Dick Vennik, saxofoon, piccolo en fluit; Eef Albers, gitaar; Eddy Engels, trom pet; Peter Ypma, drums; Rodger Cook, basgitaar en contrabas; Michael de Rooy, slagwerk; Ferdinand Peterse, vi ool, en Rob van den Broek, elektrische piano. voornamelijk aan Hugo Claus gegeven. Het is moeilijk achteraf uit te maken of dat terecht was, en zo ja, of de fout dan lag bij Claus als schrijver of als regis seur. In ieder geval ben ik na het zien van deze Gentse opvoering geneigd te constateren dat Pas de Deux bepaald niet tot de slechtste toneelstukken van Claus behoort en vooral dat het enorme spelmogelijkheden biedt. Misschien is het zo, dat die spelmogelijkheden Vlaamse acteurs meer aanspreken dan Noord-Nedeblandse en dat het stuk daardoor in een Vlaamse opvoering be ter tot zijn recht komt. Hoe dan ook, onder regie van Jaak van de Velde leveren Annelies Vaes als de actrice Mia Brosse en Jaak Vissena ken als de acteur Gerard van den Bran- de twee uur lang zo meeslepende spel- prestaties. dat men als toeschouwer voortdurend de adem inhoudt, omdat er gevoelens worden blootgelegd die alleen door diep graven en diep invoelen in de door Hugo Claus geconcipieërde situaties aan de oppervlakte kunnen worden ge bracht en die met een ongelooflijke intensiteit worden uitgebeeld. Vooral de vertolking van Annelies Vaes is een meedogenloze karakterontle ding die gestalte heeft gekregen dankzij een diepgaand begrip voor de figuur, een enorme scala van uitbeeldingsnuances en een geweldig temperament. Maar ook Jaak Vissenaken (die wij twee jaar gele den in ons land hebben leren kennen als regisseur en hoofdrolspeler van Brecht’s Kleinbürgerhochzeit) haalt uit zijn rol in Pas de Deux elk greintje aan warm bloedig leven dat in zowel als onder de tekst te vinden is. DEN HAAG. Twee duidelijke verschillende uitgangspunten deden opgeld in het Hot-mime-f estival dinsdagavond. Ruwweg zou men ze kunnen onderscheiden als: „probe ren het publiek aan het lachen ma ken met kunstjes” en „het publiek aan het denken zetten met een kijk op de werkelijkheid”. vertelt een verhaal” waarin Nola om beurten Pierrot, Columbine en Harlekijn is. Het verhaal is oud, maar ze deed het redelijk. Ronduit leuk vond ik het illusi onistennummer van Alan, verkleed als magische eend in het geel (geel over hemd, gele lange onderbroek, gele zwemvliezen). Zijn woordgrapjes, goo cheltrucs (met drie ringen en met flessen en bekers in kokers) en slapstick-pre- sentatie waren hierin nummer verwerkt. De kunstjes van Nola Rae (oorspron kelijk een Australische balletdanseres, door een blessure overgegaan tot de mime) en Alan Porter (een Engelse schrijver, acteur, revue-artist) vielen me niet erg mee. Ze brachten samen 12 nummers, waarvan ik er drie aardig vond, terwijl het publiek om sommige grappen bereid was vriendelijk te la chen. Het „balletnummer” van Nola had als enige verdienste dat je kunt zien dat ze goed getraind is, maar was verder komiek op een „van dik hout zaagt men planken” manier. De priester, die wijwa ter, wijn en ouwels belachelijk maakt deed me ernstig verlangen naar een Fons Jansen, die zoiets 100 keer beter en subtieler doet. Aardig vond ik „Portable Friends” (draagbare vrienden), waarin Alan een opwind-pop via een fluitje hanteert, tot ze het niet meer doet. Dan bidt hij om leven in dit goedgevormde ding en als zijn gebed in vervulling gaat neemt het nu levende meisje het fluitje van hem over om van dan af aan, hem daarmee te dirigeren. Dit nummer had het voor deel dat Nola hierin niet iets hoefde te vertellen, maar iets kon zijn, wat haar duidelijk beter ligt. Aardig vond ik verder ook „Pierrot Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat twee spelers van oit formaat in Neder land onvoldoende bekend zijn om een schouwburg als de Arnhemse tot de nok te vullen. Maar het aanwezige publiek heeft zijn geestdrift voor hun spel ge lukkig wel ondubbelzinnig laten blijken. jaar ook al in het Hot deed. Midden op een vulnisbelt staat een grote ademende doos. We horen het geluid van een vrachtwagen die een lading afval stort. De doos geraakt in grote trilling, veroor zaakt door wat later blijkt een oude man te zijn, die er in zit. De man komt uiterst moeizaam te voorschijn. Hij kan nauwelijks op zijn benen staan, laat staan overeind komen. Hij trekt zijn schoenen aan, zijn broek, zijn vest, zijn jas. Alles is even oud en versleten, maar keurig verzorgd. Tussen het vuilnis vind de man dan een plastic speeldoosje. Hij windt het op en is zo ontroerd door de muziek, dat hij zijn hoed er neemt. tot een perfect Het is volgens directeur Carel Birme van het Nederlands Dans Theater een krankzinnige zaak en een fascinerende onderneming, die mogelijk werd door een „afschuwelijk hoge uitkering van de ziektewet” voor dit seizoen. Iedereen, die beschikbaar is, doet aan de prod uk! ie mee. Als onderneming is het al geslaagd door de grote inzet en teamgeest, aan het einde van het seizoen, waarin al elf nieuwe produkties werden uitgebracht. Het ballet is een nogal ongewoon werkstuk in de wereld van het eigen tijdse ballet en onderscheidt zich in alles van wat gewoonlijk een avondvullend ballet is. Het is volgens de choreografe een soort documentaire. Ze vertelde in de studio van het Haagse gezelschap met dit ballet een wens in vervulling te zien gaan. Het stuk heeft geen begin of einde: de toe schouwers nemen er aan deel. Het „or kest” zit wel apart, maar gebruikt twee boven elkaar gelegen kamers in een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13