Dagje uit duurder dan ooit Minister Lubbers tijdens SIR-debat in Eerste Kamer BETALINGEN VIA BANKGIRO LOPEN VAAK IN HET HONDERD WERELD DIAMANTCONGRES Landbouwhulp voor „derde Ennia mikt op meer expansie HH GELD Strenge deviezenregels in Italië Bonden schorten medewerking sanering broodbakkerij op t bedrijven Grensblokkade dreigt Beladingsgraad bij KLM lager wereld” Werkweek 41,25 uur personeel detailhandel „Dure benzine remt autobezit niet af” HORfT,ttaw^ Km*' mS9M RAI IN JAARVERSLAG: STRIJD TEGEN ILLEGALE KAPITAAL TRANSACTIES 8.V WOENSDAG 2 1 MEI 1975 15 ECONOMIE (Van onze parlementsredactie) DOOR OLIELANDEN i R DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken is niet be>- reid de meldingsplicht voor inves teringen in de Randstad, minus de Rijnmond, af te schaffen. Een uit zondering wil hij wellicht maken voor de streek ten noorden van het Noordzeekanaal. In zijn opvatting is Lubbers gesterkt door het over leg met de provincies, dat hij kort geleden op verzoek van de Tweede Kamer heeft gehouden. N TV’s DEN HAAG Toeristen die naar Italië gaan, kunnen in grote moeilijkheden geraken als ze zich niet houden aan de strenge de viezenbepalingen. Het is namelijk verboden meer dan 35.000 lire (ongeveer 150) aan Italiaanse valuta dat land binnen te bren gen of eruit mee te nemen. Meldingsplicht investering blijft (Van onze redactie econmie) o J*-a Dit bleek gisteren in de Eerste Kamer tijdens het debat over de wijziging van de Wet Selectieve Investeringsregeling (SIR). De wijziging houdt in, dat alleen in de Rijnmond een investeringsheffing van 10 percent geldt voor gebouwen. In het overige gebied dat onder de selectie ve investeringsregeling valt Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en een deel van Gelderland geldt een meldingsplicht. Voor de investering in machines blijft ongewijzigd een heffing van 3 per cent van kracht. sanering gewicht in de schaal blijken te leggen. tere- en ;luit- dtele- <en, Watt zonder ie ole Het ook door de PvdA gewenste her stel van de bedrijfsrendementen zag hij Deze maatregel houdt verband met de pogingen van de Italiaanse regering om illegale kapitaaltransacties tegen te gaan. De rest van het bedrag dat men in- of uitvoert moet daarom uit buitenlandse valuta bestaan. drage van de burgers in allerlei voorzie ningen, bijvoorbeeld het onderwijs, kun nen in die sector veel meer mensen te werkgesteld worden, verklaarde hij. De groei van het autopark verloopt op het ogenblik wel minder snel dan in het verleden. Ons land bevindt zich in de derde fase van de motorisering, waarin de auto gemeengoed is geworden. De uitbreidingsverkoop, aldus de RAI, ge schiedt grotendeels bij de jeugd en in de groep van tweede auto’s en de vervan ging wordt steeds belangrijker. In 1974 werden ruim 404.000 nieuwe personen auto’s verkocht, een teruggang in ver gelijking met 1973 van zes percent. De de acht branches 4,18 7,65 2,35 5,42 6,54 de met t. Ken. *5p re ders lolf en- in- id, yer- ■schil- ;n. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000 Portugese escade (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De benden hebben verklaard, dat de opstelling van bakkerij concerns en van de overheid hun aanleiding geven tot hernieuwd overleg in eigen kring. DÜSSELDORF (DPA) Transport ondernemingen in de Westduitse deel staat Noordrijnland-Westfalen zullen in de vakantietijd desnoods met meer dan duizend auto’s de grens met Nederland, België en Frankrijk blokkeren, als hun eis voor belastinggelijkheid in de Europe* se gemeencschap niet wordt ingewilligd. De ondernemingen willen pas tot deze blokkade overgaan, als andere acties, zoals protestmarsen, geen succes opleve ren, zo werd dinsdag in Düsseldorf be kendgemaakt. Aziz zei dat dankzij dit fonds de hulp die uit alle delen van de wereld wordt gegeven voor de agrarische ontwikkeling van de armste landen kan worden ver dubbeld en dat hét bij draagt tot de oplossing van de hongerproblemen in de wereld. Volgens hem kan het fonds door de toezegging van de olielanden nu bin nen een jaar een feit'worden. De Tweede Kamer heeft echter op 19 februari tegen de zin van Lubbers een motie van diens KVP-partij genoot Peij- nenburg aanvaard om buiten de Rand stad zelfs de meldingsplicht te laten vervallen. Lubbers liet toen in het mid den of hr de motie zou uitvoeren, maar beloofde overleg met de provincies over de vraag of er wel behoefte was aan een meldingsplicht. DEN HAAG. Wie deze zomer met zijn gezin een dagje uit wil naar een van de vele vaderlandse pretparken, moet weer meer geld op zak steken dan een jaar ge leden. De meeste recreatieoorden hebben hun toegangsprijzen verhoogd, sommige zelfs met 25 tot 40 percent. Soms moet ook meer worden betaald voor speciale, extra attracties. En wie tijdens zo’n uitje wat wil eten of drinken, is daarvoor ook vaak meer geld kwijt dan vorig seizoen. Dit concludeert het consumentenmaandblad Koopkracht, na de prijzen en bij komende kosten van de. bekendste Nederlandse recreatiegelegenheden op een rijtje te hebben gezet. Een doorsneegezin kost zo’n dagje uit dit jaar alles bij elkaar gauw 100 gulden, aldus het blad van het Konsumenten Kontakt. Voor dat bedrag kan men dan zeker geen bokkesprongen maken, meent Koopkracht. AMSTERDAM (ANP) Bij de KLM is de beladingsraad in april (de eerste maand van het lopende boekjaar 1975- 76), vergeleken met dezelfde maand van 1974, gedaald van 53,3 tot 49,3 pet, zo blijkt uit voorlopige vervoers- en pro- duktiecijfers. Het totale vervoer daalde met 4 pet van 131,7 tot 127,1 mln tonkilometers, terwijl de produktie met 4 pet toenam van 247,2 tot 257,8 mln tonkilometers. Op de lijndiensten steeg het vervoer van passagiers met 6 pet. tot 65,8 mln. tonkilometers en van post met 26 pet. tot 2,4 mln tonkilometers, doch het ver voer van vracht nam met 6 pet af tot 48,7 mln tonkilometers. Het chartervervoer daalde met 36 pet tot 10,1 mln tonkilo meters. Dit zegt de Nederlandse vereniging de Rijwiel- en automobielindustrie (RAI) in Amsterdam in haar jaarverslag over 1974, waarin deze branche werd gecon fronteerd met een hausse in de fietsen- Prof. Albeda, sprekend namens KVP, ARP en CHU, meende, dat het bedrijfs leven het beste gesteund kan worden door de rentabiliteit te verbeteren. Hij signaleerde een onrustbarende verschui ving in dte verhouding eigen-vreemd vermogen binnen het bedrijfsleven, waardoor de kwetsbaarheid wordt ver groot. Prof. Albeda pleitte er ten slotte voor bij de bestrijding van de werkloos heid meer aandacht te besteden aan de detailhandel (de 80 miljoen van Schaefer was een vingerwijzing) en de zogenoem de non-profitsector. Met een grotere bij ROME (Reuter). Saoedi-Arabië en andere olieproducerende landen hebben toegezegd 600 miljoen dollar te zullen storten in een nieuw fonds dat tot doel heeft de armste landen van de wereld te helpen voor hun eigen voedselvoorzie ning te zorgen. Dat heeft directeur Sar- tai Aziz van de Wereldvoedselraad (WFC) dinsdag verklaard. Dat toegezeg de bedrag is ongeveer de helft van het geld waarmee het „internationale fonds oor agrarische ontwikkeling”, waarvan de oprichting is voorgesteld tijdens de wereldvoedselconferentie van vorig jaar november in Rome, van start zou moe ten gaan. verkoop, een opleving in de bromfietsaf- zet en een stagnatie op de personenauto markt. Volgens de RAI zijn er ook op langere termijn goede perspectieven. In de studie „Rijbewijsbezit in Nederland” komt tot uiting dat vooral de jeugd zeer veel waarde hecht aan het halen van het rijbewijs. De meningen over de toekom stige omvang van het autopark tenderen in de richting van vijf tot zes miljoen in 1990-2000. De RAI haalt de conclusies aan van de studie van prof. Cramer en drs. Van der Vlis van de universiteit van Amsterdam, die stellen dat prijsverho gingen weinig effect hebben op de groet van het autopark. De kern van deze groei, aldus de studie, schuilt in de lage variabele kosten van de auto en zijn vermogen om gelijktijdig verschillende functies vervullen. De RAI vooruitzichten voor comsumptiegoederen redelijk. Voor de investeringsgoederen is het beeld som berder, omdat naar verwacht het volu me van de bruto investeringen door de bedrijven dit jaar niet zal toenemen. De Eerste Kamer begon daarna aan het beleidsdebat over economische zaken, waarop minister Lubbers pas over enke le weken zal antwoorden. Centraal in de beschouwingen van de senatoren stond het verslechterde economische klimaat (de werkloosheid) en de gewenste terug- drukking van de arbeidskosten. Drs. M. C. Verburg (PvdA) vond het te ver gaan de oorzaak van de economische terug gang uitsluitend te zoeken bij de sterk gestegen arbeidskosten. De analyse van de Nederlandse Bank-directeur Zijlstra noemde hij maar de halve waarheid. Volgens drs. Verburg zal de pijn deels vanzelf weer verdwijnen als de wereld handel aantrekt. Daarna zo spoedig mogelijk alsnog het rekest indienen. Zowel in het verzoek schrift als in het telegram dient te worden verwezen naar nummer en datum van het proces-verbaal van inbeslagname dat de douaneambtenaar verplicht is af te geven. Het is voor de toerist daarom van belang over een volledig, duidelijk en naar waarheid opgemaakt proces-verbaal te beschik ken. Dit wordt uitsluitend in het Itali aans opgemaakt. Na indiening van het rekest kan men zich wenden tot de Nederlandse am bassade te Rome onder overlegging van kopieën van het verzoekschrift en de daarbij behorende bijlagen. Ge tracht zal worden de afwikkeling als dan te versnellen. Het adres van de Nederlandse ambassade luidt: Via Mi chele Mercati 8 00197 Rome. Tele foon: 873141 telegramadres: Hol- landia Rome. De voedingsbonden vinden dat de overheid niet duidelijk genoeg is over de mate waarin zij wil meewerken aan de gezondmaking van de bakkerp. Zo be staan er volgens hen nog vraagtekens over de omvang van de overcapaciteit, terwijl ook weerstanden tegen een broodprijsverhoging als gevolg van de UTRECHT. (ANP) De voedingsbon den van NVV, NKV en CNV hebben de voorzitter van de structuurcommissie voor de Nederlandse broodbakkerij dins dag telegrafisch meegedeeld, dat zij hun medewerking aan de sanering van de broodbakkerij in Nederland opschorten. Die sanering zal dan ook niet doorgaan per 1 juli. Volgens de voedingsbonden zijn er te veel „blinde vlekken” in het plan om de overcapaciteit per 1 juli weg te werken. Dat zou gebeuren dor het sluiten van ongeveer 15 bakkerijen. De bonden stel len, dat er bij een sanering per 1 juli onnodig werknemers werkloos zullen worden. Er zijn in totaal 1500 arbeids plaatsen in hdt geding. De benden hebben scherpe kritiek op ,.de handelwijze van enkele concerns die de sanering aangrijpen om eenzijdige economische belangen veilig te stellen”. Verder zijn ze ongerust bver het uitblij ven van de goedkeuring door de over heid van het sociaal begeleidingsplan voor de betrokken werknemers. Zaken de toeristen het volgende aan: Vóór binnenkomst in Italië teveel aan lires bij bank buiten Italië of aan grenswisselkantoor omwisselen tegen buitenlandse valuta. Bij de douane aangifte doen van invoer buitenlandse valuta via formulier V2. Ook cheques, reischeques en andere waardepapieren dienen te worden aangegeven. In Ita lië bij banken buitenlandse valuta in wisselen tegen lires. AMSTERDAM (ANP) De hogere benzineprijs blijkt de automobilist wel te beïnvloeden in zijn autogebruik, maar niet het autobezit af te remmen. De eerste aanwijzingen over de verkoop in 1975 geven voor de autohandel een zeer positief beeld. Wanneer deze tendens aanhoudt, zal zeker een jaarresultaat van meer dan 450.000 verkochte automo bielen bereikt worden. Bij verlaten Italië lires omwisselen te gen buitenlandse valuta, waarbij dient te worden aangetoond dat de lires bij een Italiaanse bank zijn gekocht met buitenlandse valuta. Derhalve dienen alle bewijsstukken van omwisseling van gelden zorgvuldig te worden be waard. Wordt bij binenkomst in Italië geld in beslag genomen dan kan men zich beroepen op onbekendheid met de Italiaanse deviezenbepalingen. Het verdient aanbeveling de aankoopnota Dit zegt Koopkracht in zijn juni- nummer. Het maandblad van Konsu-r menten kontakt toetste via steek proeven de wijze waarop opdrachten Het achttiende werelddiamantcongres is gisteren in Amsterdam geopend door de heer J. A. M. Molkenboer, directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Prinses Beatrix en prins Claus woonden de openingsplechtigheid bij. Het congres duurt tot en met vandaag. Belangrijkste onderwerpen waren normalisatie bij de vaststelling van de diamantkwaliteit en de technische aspecten van het diamantvak. Ongeveer 500 vakspecialisten hebben eraan deelgenomen. Op de foto: het prinselijk paar tijdens een onderonsje. Links de heer L. Asscher, huidig president van de Inter nationale Diamant Fabrikantenvereniging. I Maar ook die buitenlandse valuta mag niet worden uitgevoerd als van de invoer ervan niet bij de douane bij aankomst aangifte is gedaan. Daarom raadt het ministerie van Buitenlandse Ceteco verwacht lager resultaat. De ge volgen van de recessie doen zich op het ogenblik ook bij NV Handel- en Industriemaatschappij Ceteco gelden. De concernresultaten tot nog toe zijn enigermate achtergebleven bij die van dezelfde periode van 1974, aldus het jaarverslag. Vorig jaar behaalde het concern een omzet (verkopen aan der den) van 373,25 mln tegen 304,3 mln in 1973, wat 23 pet- meer was. Het exploitatiesaldo steeg van 30,3 mln tot 39,8 mln. De netto-concern- winst bedroeg 14,8 mln 10,1 mln). De nettowinst per aandeel steeg van 23 tot 33. Als dividend wordt voor gesteld 17 contant of desgewenst 12 contnt en 5 fiscaal vrij in aandelen ten laste van de agioreserve (v.j. naar keuze 16 contant of 11 contant en 5 in aandelen). Het geplaatste aande lenkapitaal werd in 1974 verhoogd van 45 mln tot 47,25 mln. AMSTERDAM. (ANP) Het verzeke ringsconcern Ennia NV mikt in de ko mende jaren op verdere expansie en uitbreiding van andere activiteiten waaronder een aantal nieuwe diversifi caties. Een verdere winststijging voor 1975 zal de gevolgen voor de winst per aandeel door de aangekondigde emissie kunnen wegnemen. De zelfstandigheid van de onderneming zal worden ge- waardborgd. Dit heeft de Raad van Be stuur van de onderneming bekendge maakt op een persconferentie. DEN HAAG. Bestellingen en be talingen via het bankgiroverkeer lo pen vaak in het honderd. Zowel bij de Bankgirocentrale als bij de grote banken zelf, worden fouten gemaakt. Fouten met soms ernstige gevolgen, wanneer bestellingen van bankreke- ninghouders verkeerd, of helemaal niet worden uitgevoerd, betalingen stagneren en dergelijke. van bankrekeninghouders door hun banken en door de Bankgirocentrale worden verwerkt. De resultaten van de test noemt het blad bedroevend: ze bevestigen de klachten van postor der- en andere bedrijven en instellin gen. die in hoge mate afhankelijk zijn van het bankgiroverkeer. Volgens Koopkracht worden met name veel fouten gemaakt bij het overtypen op magneetband van de gegevens, die de cliënt óp zijn muta- tieformuliër heeft aangebracht. Voor al hi de rubriek „omschrijving”, waarin de betaling in feite nader wordt verklaard, vergist het bankwe- 2,45 5,72 6.84 100,50 103,50 37.25 40,25 8,90 10,40 2.29 2,39 58,00 61,00 94.50 97,50 59.50 62,50 47.25 50,25 42.50 45,50 14,34 14,64 4,48 8,90 66.25 69,25 14,00 16,00 graag gekoppeld aan een verdere inko mensverdeling. Speciale aandacht vroeg hij voor de bescherming van het mid den- en kleinbedrijf tegen de expansie van de grote bedrijven. De situatie in deze bedrijfstak is volgens drs. Verburg echter minder somber dan vaak wordt voorgesteld. Er verdwijnen jaarlijks wel honderden winkeliers, maar vergeten wordt dat er ook vele bijkomen- Het is eerder een selectieproces dan een slijta geslag, zo meende hij. DEN HAAG. (ANP) Voor het win kelpersoneel werkzaam in de detailhan del en dat niet reeds onder een collec tieve arbeidsovereenkomst valt, wordt met ingang van 1 juni de werkweek van eenenveertigeenkwart uur ingevoerd en een vakantie van achttien dagen voor hen die op 1 juni 1975 al een jaar in dienstzijn. Deze wijzigingen zijn het gevolg van onlangs door het bestuur van het hoofd bedrijfschap detailhandel in de verorde ning secundaire arbeidsvoorwaarden aangebrachte veranderingen. Van 1 juni af bouwt iedere werkne mer in de detailhandel vakantierechten van twintig dagen op die in het alge meen dan in het volgende jaar, 1976, kunnen worden opgenomen. Jeugdige werknemers tot en met achttien jaar hebben recht op twintig dagen vakantie. Bovendien verlangen de bonden, dat de overheid medewerking geeft aan hun plan om in -de bakkerij in beginsel alle werknemers van 57 en een half jaar en ouder in aanmerking te laten komen voor vrijwillige pensionering. Een derge lijke vervroegde pensionering met een 1 waardevaste inkomensgarantie is in het I sociale begeleidingsplan opgenomen voor I werknemers van de bedrijven die geslo- I ten worden. De bonden willen deze mo- I gelijkheid nu ook voor werknemers van I bedrijven die niet direct bij de sanering I zijn betrokken. De enige voorwaarde I daarbij zal moeten zijn, dat hun vrijge- I komen plaats wordt ingenomen door jongere werknemers van bakkerijen die wel dicht gaan. om een vergunningenstelsel zoals in de Rijnmond. Lubbers verwierp de stelling van prof. Zoutendijk (VVD), dat de congestie in de Randstad (die de selectieve investerings- re-’eling probeert af te remmen) de nei ging heeft langs natuurlijke weg af te nemen. Verwacht wordt dat de Eerste Kamer volgende week dinsdag akkoord zal gaan met de wetswijziging, al deelde prof- Albeda (ARP) mee, dat een deel van de fracties van KVP, ARP en CHU tegen zal stemmen. De oorspronkelijke versie van de wet-SIR werd vorig jaar na een uitvoerig debat door de Eerste Kamer aangenomen met de vrij krappe meer derheid van 42-28. Prof. Zoutendijk brak een lans voor de vrijheid van het bedrijfsleven ten aanzien van winstbestemming en inves teringen. Hij vreesde dat „uitvoering van de ideeën van de heer Den Uyl onher roepelijk leidt tot het verdwijnen van de ondernemingsgewijze produktie”. Hij deed een dringend beroep op minister Lubbers om in het kabinet met kracht op te komen voor de belangen van het bedrijfsleven. Op een vraag van het Eerste Kamer lid Van Kleef (PPR) deelde Lubbers mee, dat het overleg met de provincies hem de overtuiging heeft gegeven, dat van de motie-Peijnenburg „een zeer schaars gebruik moet worden gemaakt”. Alleen ten noorden van het Noordzeeka naal zou de meldingsplicht kunnen ver vallen. Daarentegen vroeg de provincie Noord-Holland voor het Meerlandenge- bied ten zuiden van Amsterdam zelfs (ADVERTENTIE) zen zich nogal eens. Koopkracht stuitte op verkeerd overgetikte na men, onjuiste data en foutief overge nomen order- en codenummers. Fou ten op het laatste punt wegen des te zwaarder, aangezien het voor veel administraties doorgaans het belang rijkste, alleszeggende gegeven is. Koopkracht vraagt zich af of er sprake is van structurele tekortko mingen in het bankgirosysteem, in plaats van incidentele, menselijke foutjes. Te meer omdat de door het consumentenblad gesignaleerde vorm van vergissen eerder regel dan uit zondering lijkt te zijn. van een bank buiten Italië te overleg gen. Indien bij vertrek uit Italië gelden wor den geconfisqueerd is er slechts één grond voor restitutie, nl. dat men kan aantonen het geld op legale wijze te hebben ontvangen, waarbij bewijs stukken dienen te worden overlegd. Indien gelden in beslag zijn genomen kan binnen veertien dagen na confisquatie een rekest om restitutie worden ingediend bij het Ufficio Itali ano dei Cambi, servizio ispettorato, Via Guattro Fontane 123, Rome. Het rekest bij voorkeur in het Italiaans stellen, doch Engels of Frans is ook mogelijk. Is men door buitengewone omstandigheden niet in staat zich aan genoemde termijn te houden dan wordt aangeraden binnen d althans een telegram te verzenden, waarin men stelt verweer voor te behouden. Ook dit telegram bij voor keur in het- Italiaans, Frans of Engels. Enkele dagen geleden maakte Ennia bekend over te zullen gaan tot de uitgif te van 274.176 gewone aandelen-certi-* ficaten van gewoon aandeel nominaal 20 tegen een koers van 100 met claimrecht in de verhouding van 1 nieuw aandeel-certificaat - gerechtigd tot het dividend vanaf het boekjaar 1975 - op 5 oude aandelen-certificaten. De claimhandel begint op 23 mei, de Inschrijving is op 30 mei. Het afgelopen jaar is de concern wins’- met 13 pet. gestegen tot 25,1 mln v.j. 22,2 mln). Door het keuze dividend over 1973 steeg het gewone aandelenka pitaal in 1974 van f 26,88 mln tot 27,42 mln. De nettowinst per aandeel kwam 10 pet. hoger uit op 18,21 (16,49). Hier uit wordt een dividend voorgesteld van 5,50 of naar keuze 3 contant en 0,50 in aandelen ten laste van de agioreser ve (1973: ƒ5 of ƒ2 contant en ƒ0,50 in aandelen). Exclusief de overgenomen Triumph Insurance - jaaromzet 1974 141 mln - kwam de concernomzet blijkens het jaarverslag op 1044 mln, een stijging van 15 pet ten opzichte van 1973.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15