Amnesty-International in rapport: als strafbaar Eindelijk uitvoering plan 6.98 Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Onderzoek naar kolenvoorkomens Energieverbruik in België gedaald in Nederlandse Credietbank dl HWr jl 2++-' Nederlandse Credietbank t^Sv“ „Uitwijzing niet behoud van Venetië Tot 250,: extra bovenop de inruilpremie van uw TV. handelaar aanrekenen” bij interieur-adviseur Oosten in de Barteljorisstraat vindt u 5 etages klassieke en eigentijdse meubelen O Klim naar boven met Beethoven 1 DE GratisLPs Gratis LP's Ga rentenieren met de Cats PHILIPS I VARIA 11 2 2 1975 DONDERDAG MEI ■strie Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem - 023/320850* 1 F Actiegroepen: Roodmerk 200 gram Brengt in elk interieur plotseling J een enorm stuk J| gezelligheid. De bekleding is ia origineel, een J warm kleurenspel 9 per- riem. onze -tike- sttre- PHILIPS 66 CM. GROOTBEELD- KLEUREN T.V.’s NÜ EXTRA VOORDELIG. 5 MADRID Amnesty International heeft gisteren een rapport van der tig bladzijden uitgebracht over politieke gevangenen in Spanje in het al gemeen, en enkele brandende processen in het bijzonder. Gesteund door min of meer clandestiene actiegroepen in Spanje heeft Amnesty Internatio nal gedurende maanden gegevens verzameld en nu tenslotte de inhoud bekendgemaakt. Het rapport zal spoedig in vier talen in heel Europa ver spreid worden. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. jggg Sfeer in pitriet. Topform’s tweezitter Cantarella. met bloemmotieven. I Maar er zijn meer stoffen waaruit u kunt kiezen. En meer modellen, behalve de elegante tweezitter is er een driezits versie. sS&f® ’TT (ADVERTENTIE) Politieke gevangenen in (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) hups (ADVERTENTIE) Twee jaar geleden keurde het Itali- ADVERTENTIE) 75 DO 09/2 e Spanje gefolterd In tegenstelling tot een vorig wetsont werp, dat uitlekte vlak voordat de laat ste regering ten val kwam, verbiedt het definitieve plan industriële expansie op het vaste land aan de noordelijke oever van de lagune. De meeste deskundigen zijn ervan overtuigd dat verdere indu striële expansie het toch al zo hachelijke ecologische evenwicht volkomen zal ver nielen. VENETIE (Reuter). Na twee jaar van uitstel en verhitte discussies heeft de Italiaanse regering haar goedkeuring gegeven aan een zeer ambitieus plan dat moet voorkomen dat Venetië verder de Adriatische Zee inzakt. Het broodnodige auautmuntinttmiiiin BRUSSEL (ANP). Uit zojuist open baar gemaakte gegevens van het Belgi sche ministerie van Economische Zaken blijkt dat de Belgische economie vorig jaar 3,4 percent primaire energie minder gebruikt heeft dan het jaar daarvoor. Verzwakking van de economische activi teit, de zachte winter en hier en daar energiebesparende maatregelen zijn de voornaamste oorzaken van die vermin dering van het verbruik. Het Belgische energieverbruik lag vo rig jaar op 64,58 miljoen ton steenkool- equivalent Een jaar eerder was dat nog 67,11 miljoen ton. België is in het afgelopen jaar wat minder afhankelijk geworden van aard olie, vooral als gevolg van een gestegen import aan aardgas en steenkool. 5 g z 5tn NIJMEGEN (ANP). Het samenwer kingsverband van de organisaties van buitenlandse arbeiders in Nederland en Nederlandse actiegroepen hebben bij de regering een aantal dringende eisen naar voren gebracht. Gisteren is een ambte lijk overleg begonnen tussen het minis terie van Justitie en de vreemdelingen politie van een aantal grote steden. Beverwijk, Zeestraat 145. Haarlem, Gedempte Oude Gracht 29-31. Lisse, Hyacinthenstraat 2. Schiphol-Oost, Gebouw 114. IJmuiden, Stationsweg 101. Voor inlichtingen tevens: Afd. Marketing, Antwoordnummer 5857, Amsterdam. Intussen is de „Serenissima” (de meest serene stad) zoals men Venetië ook wel noemt, weer 12 millimeter dieper gezon ken in de eens zo mooie lagune. De middeleeuwse paleizen zijn verder ge- erodeerd en het water is de kanalen is nog bruiner geworden dan het al was. Het allerergste is echter dat het geld, dat het parlement ter beschikking stelde, door de inflatie meer dan de helft van zijn oorspronkelijke waarde heeft verlo ren. Alle voor Venetië belangrijke rege ringsposten in het nieuwe kabinet wor den bezet door leden van de Republi keinse Partij. Zij zijn de enigen die de redding van de stad erg belangrijk vin den. De voorzitter van „Redt Venetië” Bruno Visentini, is minister van Finan ciën en Pietro Bucolassi, eveneens repu blikein, minister van openbare werken. aanse parlement een speciale wet goed waardoor er 300 miljard lire (ongeveer 1,2 miljard gulden) vrijkwam voor het behoud van Venetië. Daarna ging het hele probleem prompt in de Italiaanse doofpot. In een telegram protesteert het ver band met name tegen het feit dat bui tenlandse arbeiders die in het verleden een bevel tot uitwijzing hebben gekre gen en die later weer in Nederland zijn teruggekeerd volgens de huidige regeling niet voor legalisatie in aanmerking ko men. Het verband wil dat hun uitwij zing niet als strafbaar wordt aangere kend. Het klimspaarboekje van de Neder landse Credietbank: geld steeds met een maand ter beschikking, en je rente klimt tot liefst 8H%! Een klassiek hoogtepunt, want bij zo’n boekje of gewoon spaarboekje (min. inleg f 25,-) geven we direkt al, zo lang de voorraad strekt, een lp met Mozart, Beethoven en Schubert kado. Net als bij een woningverbeteringkrediet of persoonlijke lening. Je mag natuurlijk ook Frank Sinatra nemen. Of Hit Explosion, het betere popwerk dat bij ons gereed ligt. Tot en met 20 juni, dus kom maar gauw kijken. Voor muziek- en geldzaken. di pW’ w 2d--1 Het meest opvallende is wel dat de politieke politie (en naar men kan aan nemen, de aanklacht op het toekomstige showproces) zonder bewijsmateriaal ver band legt tussen bepaalde organisaties personen en feiten, zodat er een afschrik wekkend patroon ontstaat van een „communistisch-separatistische samen zwering” voor wrede moordpraktijken. Net toen de toekomst van een van Europa’s belangrijkste historische centra er wel heel erg somber uit ging zien gaf de Italiaanse overheid het langverwachte document vrij waarin de richtlijnen zijn opgenomen voor een „Redt Venetië- plan” op internationale basis. De reden voor deze vrij plotselinge gunstige ont wikkeling voor Venetië moet men vooral zoeken in de regeringscrisis van vorig jaar. iM Hit Explosion, Cats, Dizzy Man’s Band en vele anderen op een explosieve ver- zamel-lp. Gratis, zo lang de voorraad strekt, als je f 25,- inlegt op een nieuwe of bestaande spaarrekening. Of op de unieke klimspaarrekening (rente tot 81'2%). Een fijn begin van een lekker kapitaaltje voor straks of later. Je mag trouwens kiezen. Frank Sinatra bijvoorbeeld, of nog oudere meesters waaronder W. A. Mozart. Pok bij een persoonlijke lening of woningverbeteringkrediet. Let op, tot en met 20 juni. Gauw naar de Nederlandse Crediet bank dus. Het bank en hitwezen zogezegd. DEN HAAG (ANP). Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren de commissie onderzoek aan- wendingsmogelükheden aanwezige kolen voorkomens in Nederland genstalleerd. De mijnraad had een dergelijk onder zoek aanbevolen. Hij stelde voor een dergelijk onderzoek in delen te doen uitvoeren. De nu geïnstalleerde studiecommissie eerste fase heeft tot taak een onder zoek te doen naar de geologische, mijn- bouwtechnische en financieel-economi- sche mogelijkheden van aanwending van de kolenvoorkomens in Nederland. Daarbij dient met name rekening te worden gehouden met de zich ontwikke lende mijnbouwtechnieken. De commissie zal ook rapport uitbren gen aan de minister over een eventueel wenselijk geacht conserveringsprogram ma bij de staatsmijn Emma/Hendrik. voorkomens in Nederland geïnstalleerd. W. Martens. geld druppelt eindelijk binnen nadat het was blijven steken in een moeras van regeringswisselingen, bureaucratie en te genstrijdige belangen in Venetië. Beverwijk, Zeestraat 145. Haarlem, Gedempte Oude Gracht 29-31. Lisse, Hyacinthenstraat 2. Schiphol-Oost, Gebouw 114. IJmuiden, Stationsweg 101. Voor inlichtingen tevens: Afd. Marketing, ^Antwoordnummer 5857, Amsterdam. Maar wel zijn er in Spanje al boeken uitgekomen, die vanuit het standpunt van het bewind de „feiten” en de be schuldigingen in geuren en kleuren be schrijven. Om de zaken tot de juiste verhoudingen terug te brengen, is een objectieve beschrijving van de voorge schiedenis Van het showproces noodza kelijk, en daarom heeft Amnesty Inter national nu dit rapport uitgebracht. In dit rapport stelt Amnesty het aantal politieke gevangenen in Spanje die reeds veroordeeld zijn op 2000, en het aantal dat nog op vonnis wacht op 10.000. Amnesty bevestigt dat de politieke poli tie van het regiem systematisch de poli tieke gevangenen martelt en de wet met voeten treedt (uit andere bron verluidt dat deze agenten, die zich maar ai te goed herinneren wat er met hun PIDE- collega’s in Portugal is gebeurd, tegen woordig maskers opdoen voordat zij de arrestanten „aanpakken”). Ook stelt Amnesty de hoge gevange nisstraffen aan de kaak, evenals het harde leven in de Spaanse gevangenis sen, waarvan er niet één voldoet aan de minimale vereisten die door de Verenig de Naties aangegeven zijn, en waar vaak de rechten van de gevangenen geschon den worden. Het rapport houdt ook brieven in die uit de voornaamste mannen- en vrou wengevangenis van Madrid (respectieve lijk Carabanchel en Yeserias) zijn ge smokkeld en waarin enkele slachtoffers de martelingen beschrijven die zij heb ben ondergaan. Afgezien van mishande lingen in politiebureaus of waar schijnlijk juist om de sporen daarvan te kunnen uitwissen zijn enkelen van hen maandenlang In de gevangenis in volstrekte afzondering gehouden, het geen ook een vorm van geestelijke mar teling is. De aanleiding tot dit alles is een groot politiek proces, dat het Spaanse bewind al sinds anderhalf jaar in voorbereiding heeft. De bedoeling van dat proces is om de verboden communistische partij PCE in discrediet te brengen met de beschul diging van medeplichtigheid aan twee bloedige bomaanslagen in Madrid. Dit past precies in de huidige politiek van het bewind om de linkse oppositie te verdelen. Ondanks de vele maanden die er al verstreken zijn sinds de moord op de toenmalige minister-president admiraal Carrero Blanco (december 1973) en sinds de bomaanslag nabij het hoofdkwartier van de staatsveiligheidspolitie in Madrid (twaalf doden, september 1974), heeft het bewind echter nog altijd geen steekhou dende argumenten voor zijn showproces kunnen vinden. Meer nog: er zijn aanwijzingen dat juist de meningsverschillen op het hoog ste plan over de manier waarop het vooronderzoek plaatsvindt en over de vraag of de resultaten daarvan bruik baar zijn, de oorzaak waren van het ontslag van het hoofd van de politieke politie, en de toewijzing van het proces aan een andere rechter. Met andere woorden: ook het regime is niet zo zeker van zijn zaak. r Desondanks worden er achttien perso nen sinds september 1974 in voorarrest gehouden. Enkelen van hen bleven maandenlang „incomuncado” en ten minste één diende een proces in tegen de staatsveiligheidspolitie wegens marte ling tijdens de ondervragingen. De ge vangenen, evenals de verdachten die zich (in het buitenland) nog in vrijheid bevinden, kunnen zich niet verdedigen tegen de beschuldigingen waarmee het bewind vast „sfeer maakt” voor het toekomstige showproces; hun advocaten mogen niet vrijuit spreken, omdat de zaak nog in vooronderzoek is. De richtlijnen bevatten ook maatrege len om te voorkomen dat er nog meer zakencentra worden aangelegd. De duidelijke extra’s van de grote voorraadpot Moccona

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11