D’66: Huren kunnen drastisch omlaag ftSMWGaD moet veel werk geven anders dan andere Rente op salarisrekeningen zou moeten gaan verdwijnen De bruine Caballero’s geven kleur aan alle daagse dingen. Nog geen advies verzekering beiaarden en pijl i last hé .e narigne i Zwitsan helpt goe iodzakelijl 3t meteen jeuk sta zwelling, anal.eeni „Magnesiumwinning VlalAiZ,/ jf,/ „Geen scherpe daling rente te verwachten” ELEKTRISCHE LOCS VAN C.M. XN, OVERHEID GEÏRRITEERD DOOR BANKIERS CLAIMEMISSIE VAN AMEV 25 MINISTER LUBBERS: 9? A ill I CIGARETTE! DONDERDAG 2 2 MEI 1975 15 ECONOMIE CREDIETBANK RT .AD Twijfel CIGARETTES >lus m, it t if (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het idee van D’66 om de sociale woningbouw te finan cieren via een systeem van geïndexeerde leningen, vindt in de Tweede Kamer nog maar weinig weerklank. Alleen DS’70 en de PSP bleken gis teren volledig achter de plannen van drs. Nypels te staan om het kapitaal dat in de woningbouw gestoken wordt jaarlijks in waarde te laten stijgen met het percentage van de inflatie. De overige partijen erkenden wel dat indexering vele voordelen biedt, maar zij achtten het te riskant om het systeem nu al in te voeren. Indexatie-idee slaat nog niet aan (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) FILTER I Minister Zaken 2,34 5,40 6,54 Drs. Nypels deed een hartstochtelijk beroep op met name de regeringspartij - goedingen, bij voorbeeld wanneer de gi- rohouder niet meer dan 50 gulden rente op zijn rekening heeft „gekweekt”. Dit zou 23 miljoen besparen. combina: - erzachten stoffen, k aambeii Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het ministerie van Financiën betwij felt of de banken wel argumenten heb ben om de rente op salarisrekeningen af te schaffen. „Uit de jaarverslagen van de banken blijkt, dat op dit ogenblik de winstontwikkeling allesbehalve aanlei ding geeft om een verdere verhoging van deze winsten te bevorderen. UTRECHT (AV’P). Het opstellen van een advies c er de bejaardenverze kering door de Ziekenfondsraad is uitge steld. Het was de bedoeling, d at het advies vandaag zou worden geformu leerd, maar de commissie verzekerden van de raad, die het concept moet op stellen, is er nog niet uit. Hoewel minister Lubbers niet zei voor hoeveel man er werkgelegenheid zou moeten komen, wekte hij de indruk de tot nu toe in het vooruitzicht gestelde 200 arbeidsplaatsen onvoldoende te vin den. Op welke manier er een groter aantal arbeidsplaatsen aan het project is Het is de bedoeling het aantal uit staande preferente aandelen na deze emissie aan te passen. Hiertoe zullen 5.662.000 preferente aandelen, waarop 10 pet. te storten, a pari worden uitgege ven, aldus maatschappij. Wel zullen zij in de loop van de tijd meer stijgen dan nu het geval is, maar dat acht D’66 geen bezwaar. Een bijko mend voordeel is, dat de pensioenen van veel mensen volledig waardevast zullen zijn, als het geld van de pensioenfondsen automatisch in waarde stijgt. AMSTERDAM (ANP) Op grond van de huidige renteontwikkeling in diverse landen en het gevoerde monetaire beleid van de Nederlandsche Bank zal de ver wachte verruiming van de geldmarkt geen scherpe daling van de binnenlandse rentetarieven tengevolge kunnen hebben. Daarom zal men rekening moeten houden met het feit dat de centrale bank het teveel aan geldmiddelen zal kunnen af romen door het bestaande instrumenta rium. DEN HAAG. De grote banken dringen er bij de postgiro op aan om nog voor de vakantie de rentevergoeding Met indexatie van de leningen wil D’66 bereiken, dat de huren drastisch omlaag kunnen. Als de kapitaalverschaf fers (meestal pensioenfondsen) de garan tie hebben dat hun vermogen van jaar tot jaar in waarde gelijk blijft, kan volstaan worden met een zeer lage rente van bijvoorbeeld 1 percent. De huren van nieuwe huizen zullen dan ongeveer de helft kunnen zijn van de huidige. UTRECHT. (ANP) AMEV over weegt over te gaan tot het uitgeven van 9.495.100 gewone aandelen in de ver houding één nieuw op vier oude aande len. Caballero bruin in’t groene gras. Zoals bekend is, is het de opzet van Billiton om van een deel van de te winnen magnesiumzouten in Groningen magnesiumoxyde te maken. Een ander deel zal het Noorse staatsbedrijf Norsk Hydro verwerken tot een grondstof voor magnesiummetaal welke grondstof ver volgens naar Noorwegen verscheept wordt voor de eigenlijke metaalproduktie, waarbij (goedkope) waterkrachtcentrales de stroom leveren. Met deze magnesiu- moxydefabriek en de raffinaderij van Norsk Hydro zouden, afgezien van de nodige bouwvakkers om de zaak neer te zetten, 200 permanente arbeidsplaatsen gemoeid zijn. Deze verwachting staat in „Geld-en Kapitaalmarkt”, een uitgave van de eco nomische afdeling van de Nederlandse Credietbank N.V. Aan de verwachting wordt toegevoegd dat de huidige econo mische bedrijvigheid geen al te ruime geldmarkt toelaat. Een teveel aan geld middelen in omloop zou inflatoir wer ken. Ook tenders van schatkistpapier liggen in het vooruitzicht, vanwege het opgelopen financieringstekort van de overheid. Deze tenders romen de geld markt eveneens af. Wat de rente op de kapitaalmarkt betreft wordt opgemerkt dat de vraag naar langlopende middelen tenminste ge lijk of groter zal zijn dan het aanbod. en om hun huiver te overwinnen en een eerste proef met het systeem te begin nen. Hij wees daarbij naar Keerpunt, het verkiezingsprogramma van de pro- gressieven, dat eveneens kiest voor in dexatie. „Als Keerpunt door de regering op dit punt niet serieus wordt genomen, hoeft D’66 zich op andere onderdelen ook niet aan het programma te houden. Dat zou wel eens consequenties kunnen hebben voor een volgende kabinetsfor matie”, sprak hij dreigend tegen minister Duisenberg van Financiën en zijn eigen partijgenoot Gruijters van Volkshuisves ting. Van de partijen die nogal sceptisch staan tegenover indexatie, ging de VVD nog het verst in haar waardering. „Be keken vanuit het gezichtspunt van volkshuisvesting, hebben wij zelfs lichte voorkeur voor de indexleningen boven het door de regering gewenste stelsel van dynamische kostprijshuur”, aldus woordvoerder Van Aardenne. Een voor deel is ook dat de jaarlijkse politieke strijd over de huurverhoging dan tot het verleden behoort, zo meende Jpij. Van Amelsvoort (KVP) vreesde voor eeh extra inflatie als gevolg van kapi- taalimport uit het buitenland, terwijl dr. Vermaat zich afvroeg wie eigenlijk moet opdraaien voor de nadelen die aan het systeem verbonden zitten. Mr. Scholten (CHU) verwees naar de desastreuze er varingen die men met indexering heeft opgedaan in Frankrijk, Brazilië en Fin land. Hij deed wel een dringend beroep op de regering om op het fiscale vlak iets te doen aan de positie van de kleine spaarders, die nu de dupe worden van de inflatie. B. Janssen (PvdA) pleitte er voor eerst de studie van oud-minister prof. Hofstra af te wachten alvorens aan zo’n riskante onderneming te beginnen. Minister Duisenberg zal volgende week de Kamer antwoorden. Uit een vertrouwelijk schrijven van de Directie binnenlands geldwezen van het departement van Financiën, blijkt dat de overheid een beetje geïrriteerd is door de houding van de bankiers. Die hebben in de jaren zestig met aanlokke lijke rentevoergoedingen enige miljoenen werknemers overgehaald hun salaris niet langer in contanten te ontvangen, maar via een bankgirorekening. Momenteel ondervinden niet alleen de banken last van de rentevergoeding op salarisrekeningen. De onlangs door de Tweede Kamer goedgekeurde PTT-be- groting taxeert de winst van dit staats bedrijf voor 1975 op 60 miljoen. Uit de jongste, nog niet gepubliceerde ramingen blijkt echter dat men dit jaar verwacht af te sluiten met slechts een tiende van de geraamde winst. Deze strop vloeit overigens niet alleen voort uit de lasten van rente op de postgiro. De in voorbereiding zijnde beveiliging van postkantoren en geldtransporten vraagt in totaal 35 miljoen. De PTT bestudeert momenteel of het nog wel zinvol is om kantoren met pantserglas te beveiligen (kosten 8 miljoen) nu steeds meer berovingen gepaard gaan met gij zelingen. op salarisrekeningen van particulieren geheel af te schaffen. De banken achten deze maatregel nodig om hun winsten te vergroten. Postgiro en ministerie van Financiën weerstaan op dit moment de druk van de banken. Zij verwachten niettemin dat de anderhalf percent ren tevergoeding op enige miljoenen salaris en postgirorekeningen nog in de loop van de herfst wordt afgeschaft bij zowel banken als giro. De Amrobank maakte in 1974 netto 119 miljoen winst, 18 percent meer dan in 1973. De Nederlandsche Middenstands Bank: 44 miljoen winst, 8 percent meer. De ABN: 97 miljoen, 18 percent meer. Het slechts gedeeltelijk doorgeven van de recente discontoverlagingen door de banken een maatregel die eveneens de winsten verhoogt heeft algemeen veel kritiek ondervonden”, aldus een no ta van het ministerie van Financiën. Verder heeft de postgiro in studie: Het doorberekenen van portokosten aan de postgirohouders. Dit zou 100 miljoen per jaar opleveren. De giro wil hier niet graag toe overgaan in verband met het argument „de postgiro is gratis”; beperking van de toezending van de afrekeningen aan de girohouders tot één keer per week. Dit bespaart 20 miljoen; het niet uitbetalen van lage rentever- C CABALLERO De locumotieffabrieken van General Motors bij Chicago hebben begin deze maand hun eerste elektrisch aangedre ven locomotief (zie foto) afgeleverd: een ruim 164 ton zware machine met zes motoren en een continu tiekvermogen van GIOO diesel-pk’s. Begin volgend jaar wordt het tweede proefexemplaar afge leverd, dat een continu vermogen krijgt van 10.000 diesel-pk’s. General Motors’ loemotieffabrieken. de Electro-Motive Division in La Grange, hebben in 1973 besloten tot de bouw van de elektrische locs, nadat bij de eerste energiecrisis gebleken was dat de brandstofprijzen aanzienlijk zouden kunnen stijgen. Tot dat ogenblik had men slechts dieselloco- motieven gebouwd. Er bestaat al enige maanden onrust onder grote groëpen bejaarden, die tot de ontdekking zijn gekomen dat een geringe verhoging van hun pensioen een zo forse verhoging van de ziekenfonds premie tot gevolg had, dat ze er in feite in inkomen op achteruit gaan. GRONINGEN. Minister Lubbers van Economische Zaken wil Billiton- Delfstoffen (een Shell-dochter) alleen toestemming geven tot de winning van magnesium en kaliumzouten in de Gro ninger en Drentse bodem als het bedrijf daar een belangrijk stuk werkgelegen heid in het Noorden tegenover stelt. Deze keiharde toezegging heeft de be windsman gisteren in Den Haag gedaan tegenover de Groninger commissaris der koningin mr. E. Toxopeus en de gedepu teerde voor Economische Zaken dr. H. Heering. te koppelen is nog een kwestie van studie. Daarbij is de komst van een magnesiummetaalfabriek niet helemaal uitgesloten, al lijkt het - gezien de gigantische hoeveelheden benodigde energie (aardgas) nu niet direct de meest voor de hand liggende oplossing. 2,44 5,70 6,84 100,50 103,50 37,25 40,25 8,90 10,40 2,29 2,39 58,25 61,25 94,75 97,75 59,50 62,50 47,25 50,25 42,50 45,50 Oostenrijkse schilling (100) 14,36 14,66 -- 4 16 4 46 7,65 8,90 66,00 69,00 14,00 16,00 g* A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15