SHERIDAN KREEG ZIJN REVANCHE NEDERLAND SCHREEF BASKETBALHISTORIE SPORWW® Cijfers Hagen Koersen SPORTIEF Hamburg keurde Katja Blankenburg al Bekertriomf tussenstation op weg naar de landstitel Bruine Figuren lekkere drop van Langenberg SPORTIEF 35. ifc - *23 1 'er I I DONDERDAG 2 2 MEI 19 7 5 SPORT 19 Verzuim l •e Bekerroem l Door Theo Klein Wreed I I Schok Pure klasse I I, Gaten Revelatie Jaar X van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni N Jaarbeurs X Utrecht GEEN FEESTSTEMMING BIJ BORUSSIA (Van onze sportredactie) !t n (ADVERTENTIE) O :e le (Van onze sportredactie) ■e m: had (ADVERTENTIE) I. 1. De er ENSCHEDE De spelers van FC Twente moeten de rust en de kalmte waarop Borussia Mönchengladbach woensdagavond reageerde op de verovering van de EUFA-Cup als iets denigrerends en tegelijk als iets onwerkelijks hebben ervaren. In de Duitse kleedkamer geen bruisende champagne, evenmin een hosanna-stemming. In plaats daarvan slechts een gevoel van opperste tevredenheid en een daardoor ongedwongen sfeer, waarin trainer Hennes Weisweiler zijn spelers stuk voor stuk complimenteerde. Zwitserland heeft voor het Europese kampioenschap in groep 6, waar Rusland de beste kansen op de eindzege heeft, zijn eerste overwinning behaald. Ierland werd in Bern voor 15.000 toeschouwers met 1-0 verslagen. Roel Wiersma zal aftreden als voor zitter van de VVCS. Ujpest Dosza is voor de zevende ach tereenvolgende keer kampioen van Hon garije geworden. De Pool Boniecki heeft de twaalfde etappe van Berlijn-Praag-Warschau ge wonnen. Rik van Linden heeft de vijfde etap pe van de Giro gewonnen. Galdos bleef leider in het algemeen klassement. De vaak onthutsend gemakkelijk sco rende Duitse ploeg maakte dat verzuim in de tweede helft volledig goed. Na de Jupp Heynckess, de Borussia-spits die drie doelpunten maakte, toont hier trots de VEFA-cup. Het opmerkelijkste negatieve feit aan Nederlandse zijde, was de totale impro- Poule A in Split: Italië, Joegoslavië, Nederland en Turkije. Poule B in Karlovac: Tsjecho-Slo- wakije, Sovjet Unie, Polen en Israel. Poule C in Reijka: Spanje, Grie kenland, Bulgarije en Roemenië. Eindstand B-toernooi in Hagen: 1 Griekenland 9 punten, 2 Roemenië 9 punten, 3 Polen 8 punten, 4 Neder land 8 punten, 5 Hongarije 6 punten en 6 Frankrijk 5 punten. :t u n n JAN SIKKING: „Stapje vooruit’’ p e Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 uur. Et n ie ’t ït Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. Nederland!» [Spoorwegen iedereen bij ons mee naar voren. In dat soort situaties vallen er automatisch ga ten. Zou Borussia daarvan wat beter hebben geprofiteerd, dan zou de ploeg al voor rust nog verder zijn uitgelopen.” hadden kunnen staan. Met de ploeg die we nu hebben, kunnen we het met succes tegen elk ander team opnemen. Wanneer de jongens daar maar van overtuigd raken, dan komen we zelfs in Joego-Slavië ver.” Björn Borg en Chris Evert zijn als eerste geplaatst voor de open Italiaanse tenniskampioenschappen die zaterdag in Rome beginnen. ductiviteit yan Kees Akerboom, die pas 59 seconden voor het einde van de eerste helft tri zijn eerste punten kwam (uit vrije worpen). In de tweede helft was hij echter snel over zijn dode punt heen en maakte hij met veertien punten en een uitstekende verdedigende rol zijn fouten van voor de rust goed Het was Akerboom die op scherp stond toen de Grieken onder gebrul van de toeschou wers tot op vier punten (52-48) nader den. Snel werd het gat weer vergroot tot 60-48, waardoor het gevaar definitief geweken was. In de resterende tijd hiel den de Nederlanders het verschil rond de dertien punten, een krachttoer waar Van Helfteren een fors deel toe bij droeg. Ziedaar het in feite ontoepasselijke decor voor een toch niet onaanzienlijk Europees bekersucces. De glanzende tri omf (1-5) op FC Twente, hoe gemakke lijk die uiteindelijk ook tot stand kwam, vormde voor Borussia MG eigenlijk niet meer dan een bevestiging van hetgeen zfl al dagen wisten: FC Twente behoef de geen struikelblok te zlin op weg naar de eerste Europa-Cup. Vanuit dat stand punt bezien was die voor Twentse be grippen onwerkelijk aandoende stem ming, waarbij geen moment sprake was van enige emotionaliteit, echter alleszins verklaarbaar. In de weken voorafgaande aan deze dubbele Europese bekerfinale had trainer Weisweiler niet geaarzeld er telkens weer op te wijzen, dat de UE- FA-Cup voor hem slechts op het tweede plan kwam. In het jaar waarin Borussia MG zijn 75-jarig bestaan viert was deze Europa-Cup weliswaar een niet onaan trekkelijk voetbalsucces, maar de Duitse landstitel zou dit seizoen moeten bekro nen. Woensdagavond bevestigde Weis weiler dat nog eens. Zeker voor hem, maar ook voor de internationaal gelou terde vedetten van Borussia MG, bete kent de UEFA-Cup daarom ook eigen lijk niet meer dan een tussenstation op weg naar het landskampioenschap. „Wacht maar”, was het enige dat Gou- mas uit kon brengen, „in Belgrado zien we eilkaar weer.” Dat juist deze Goumas lid is van AEK verhoogde slechts Sheri dans genoegen. Sheridan: „Voorlopig zijn wij de winnaars. We hebben in feite geen enkele moeite met die Grieken gehad. Zelfs toen wij een groot deel van onze voorsprong verloren en zij tot op vier punten terug konden komen, was er geen werkelijk gevaar. Wij hebben van avond aangetoond dat Griekenland slechts dankzij wat gelukkig uitgevallen uitslagen zo ver is kunnen komen. En ik blijf erbij, dat ook wij op hun plaats Door de overwinning op Griekenland eindigde de Nederlandse ploeg met een punt achterstand op Roemenië en Grie kenland (elk negen punten waardoor het onderlinge resultaat beslissend werd). Een voornaam deed van de behaalde eer moet op rekening geschreven wor den van Sheridan. Daartoe in staat gesteld door een lange intensieve voor bereidingsperiode, smeedde hij een hech te formatie, die hij onvermoeibaar vol pompte met zelfvertrouwen. Onder She ridan weet elke speler waar hij aan toe is, waar hij toe in staat is en wat er op de bank van hem verwacht wordt. She ridan is resoluut in zijn optreden. Een speler die zich niet aan de opdracht houdt wordt uit het veld gehaald, zonder aanziens des persons. „Mede daardoor”, vertelde noofdbe- stuursiid Iwan Rotteveel, als begeleider bij het team gevoegd, „is ei een enorm goede stemming in de ploeg. Wij hebben het nog nooit zo meegemaakt. Achteraf is het zeer juist gebleken dat we een lange voorbereidingsperiode hebben ge had. Daardoor hebben de spelers en de coach de kans gekregen naar elkaar toe te groeien.” Aanvoerder Jan Sikking temperde de feestvreugde enigszins. „We zijn een klein stapje vooruit gekomen. Ik geloof niet dat we nu ineens in Joego-Slavië door zullen breken naar de top. Wij moeten blij zijn wanneer we ons de volgende keer wat gemakkelijker kun nen plaatsen”, aldus Sikking, die daar mee bij de harde werkelijkheid bleef, want er zal in Split een wonder moeten gebeuren wil Nederland in de kampioens poule terecht komen. Een incidenteel succes hoort tot de mogelijkheden, maar desondanks zal Oranje zich na de voor ronden in Split waarschijnlijk toch toe moeten leggen op de strijd m de degra datiepoule om de reddende twee plaat sen die recht geven op directe deelname aan het A-toemooi over twee jaar. Een tegenvaller is dat zowel Van Tuyll als Van Vliet ingeschreven hebben voor een zomercursus aan een Amerikaanse uni- versiteit, waardoor hun deelname in Joe goslavië onzeker is geworden. In het Joegoslavische Split krijgt Oranje vanaf 7 juni in de voorronden Italië, Turkije en Joego-Slavië tegenover zich. Bepaald geen gunstige uitslag van de loting, die gisteravond direct na de laatste wedstrijd door FIBA-secretaris Jones werd verricht. Tegelijkertijd moet daarbij echter worden aangetekend dat dit Nederland zelfs tussen die basketbal- giganten voor verrassingen kan zorgen. Zoals de Nederlanders gisteren Grieken land inpakten was pure klasse. Dat Borussia MG woensdagavond ech ter zo gemakkelijk Europese bekerroem kon vergaren had zelfs de in voetbal doorgewinterde Hennes Weisweiler nooit durven dromen. Vanaf de in Dusseldorf voor de Duitsers zo teleurstellend verlo pen eerste séance met FC Twente (0-0) had Weisweiler weliswaar bij herhaling verkondigd dat Borussia MG in Ensche de wel degelijk mogelijkheden op een treffer zou krijgen, dat FC Twente die kansen zó gemakkelijk zou weggeven moet hem nog het meest hebben ver baasd. De door het recente vaderlandse bekerverlies in Rotterdam toch al zwaar aangeslagen Twente formatie werd woensdagavond in de tweede minuut in feite al de genadeklap toegediend. Toen Borussia MG zeven minuten daarop opeens gretig profiteerde van een kapi tale blunder in de Twentse defensie werden de laatste Enschedese illusies definitief de bodem ingeslagen. De reste rende 81 minuten waren daardoor eigen lijk niet meer dan een formaliteit. HAMBURG (DPA). Horst Blanken burg, de vrije verdediger van Ajax, is woensdag in Hamburg medisch onder zocht. Vrijdag zal een vertegenwoordiger van Hamburger SV besprekingen hebben met Ajax over een transfer van de 27- jarige verdediger. Peter Krohn, de voor zitter van HSV, kwam woensdag „rond” met de Oostenrijkse international Hans Ettmayer van VfB Stuttgart. De trans fersom bedraagt 240.000 mark, ongeveer 250.000 gulden, btw niet meegerekend. Spitz Kohn later: „De ene keer sta je bovenaan, de andere keer onderaan. Zo Haat dat nu eenmaal in de voetbalwe reld. Toen het eenmaal 2-0 was, zei de rest ons niets meer. Gebeurt dat niet, ban krijg je toch een heel andere wed strijd. Nu was alles al na tien minuten beslist. Door die vlotte achterstand ging Veertien minuten voor afloop gaf de ver opgerukte Epi Drost met een ziedend afstandsschot de nederlaag een wat draaglijker aanzien, maar in de 42e mi nuut was FC Twente’s aanvoerder er tevens verantwoordelijk voor dat Borus sia MG nogmaals kon uithalen. In het strafschopgebied ging Drost de nukkige Deen Jensen zeker niet met opzet op de hakken staan, welke actie de Oostenrijk se scheidsrechter Schiller onmiddellijk met een strafschop afstrafte. Dit buiten kansje liet Simonsen zich niet ontnemen om de Twentse ontluistering nog duide lijker gestalte te geven. Omdat een groot aantal spelers de basketbalvereniging ASVU gaat verlaten zal het team het volgende seizoen niet meer uitkomen in de eredivisie. Men ziet namelijk geen kans om een redelijk team te formeren dat nog op dit niveau kan meekomen. De match begon met een tegenvaller. Ton Boot, schaars door Sheridan ge bruikt, maar gisteren plotseling jn de basisopstelling, verstuikte zijn enkel kort nadat hij zich in de openingsfase met een score van vier punten verdienstelijk had gemaakt. Zijn plotselinge vertrek had echter nauwelijks invloed op de ploeg. Dekker nam zijn taak uitstekend over. Met een sterk spelende Harre wijn en een Cramer die onophoudelijk de bal opbracht kwam men snei op een 12-6 voorsprong. Slechts kort kwamen de Grieken terug (16-16), maar toen sloeg Oranje een gat (32-23), dat de furieuze tegenstander voor rust niet meer kon dichten. Pas een kwartier voor rust kwam FC Twente de schok van die twee snelle tegentreffers enigszins te boven. De in de periode daarvoor soms chaotisch ope rerende Twentse equipe begon wat meer pressie uit te oefenen maar de aanvallen hadden zo weinig inhoud en misten daarnaast de overtuiging om Borussia MG in werkelijk grote moeilijkheden te brengen. Toen Jupp Heynckes vijf mi nuten na rust, na voorbereidend werk van Jensen en Wimmer, er op een schitterende manier 0-3 van maakte, dreigde voor FC Twente een complete afgang. Aanvallend presteerde FC Twente vrijwel niets. In de spits onder vond de opnieuw overijverige Jeuring zo weinig steun van de falende Zuidema en Bos, dat hij tenslotte eveneens het moe de hoofd in de schoot legde. Hetzelfde gold voor Van der Vall de enige die nog eens een afstandsschot waagde die zich voortdurend moet hebben geër gerd aan het bijna passieve gedrag van Pahlplatz. De nummers één en twee spelen in een poule van zes om het kampioen schap (in Belgrado). De nummers drie en vier van de poules spelen in een degradatiepoule om de resterende twee plaatsen die recht geven op directe deelname aan het A-toemooi in ’77. OPSTELLINGEN: FC Twente: Gross: Van lerssel. Drost, Overweg, Oranen; Thijssen, Van der Vall. Pahlplatz (Achterberg); Bos (Mühren), Jeuring, Zuidema. Borussia Mönchengladbach: Kleff; Vogts, Surau (Schapper, Wittkamp en Klinkhammer; Bonhof, Wlmmer (Koppel), Danner; Simonsen, Jensen, Heynckes Scheidsrechter Schiller. 24 000 toeschouwers. Omdat ook de Polen tot acht punten kwamen, was ook hier de uitslag van het duel PolenNederland beslissend. Daardoor bleven de Hollanders op de vierde plaats staan. Voor alle experts die het B-toernooi in Hagen volgden, is Nederland niettemin de revelatie van dit kampioenschap. Acht jaar zijn er ver streken sinds Oranje zich voor het laatst voor eer. eindtoernooi plaatste (’67 in Finland) en toen kwam men niet verder dan een zestiende plaats. Voor de andere basketbalnaties kwam de coup van Ne derland, dat in feite de rol overnam van het teleurstellende Frankrijk (met vijf nederlagen afgevoerd), dan ook als een volslagen verrassing. Topscorers NederlandGrieken land: Nederland: Akerboom 16, Van Helfteren 14. Griekenland: Goumas 22, Ciatzoglou 16. Twente-doelman Volkmar Gross kijkt verslagen naar de bal, die hém zojuist voor de vierde keer is gepasseerd. Niels Overweg (6) wil met het onheil ook niets meer te maken hebben en loopt teleurgesteld terug. Uitslagen laatste toemooidag in Hagen: RoemeniëFrankrijk 91-83, PolenHongarije 114-89, Grieken landNederland 68-83. HAGEN. Bill Sheridan bleef in stilte nog wat nagenieten op de bank. Terwijl de spelers van Griekenland en Nederland na hun slijtageslag dood vermoeid de kleedkamers opzochten en een Duitse politiekapel luidruchtig aan de sluitingsceremonie begon, genoot hij nog van zijn „persoonlijke” triomf over de Grieken. Sheridan: „Dit was voor mij iets speciaals. Vorig jaar speelde ik met Punch in de Europa Cup^tegen AEK. De Griekse offi- cials hebben ons toen zo oneerlijk behandeld, dat ik al dietijd uit'heb ge zien na een gelegenheid om te tonen dat Nederland op een neutraal terrein wel degelijk met goed basketbal van de Grieken kan winnen”. De Nederlandse spelers zorgden ervoor dat hij die totale triomf gisteren kon beleven. Met steelse blikken naar de Griekse officials die hem destijds in Athene voor schut zetten (er werd een wedstrijd afgelast omdat de Ame rikanen van Punch niet in het bezit van de juiste papieren waren) wandel de bij vergenoegd naar de uitgang. Met 83-68 hadden zijn „jongens” de kampioen van dit toernooi de enige nederlaag toegebracht. En hoe. Kansloos waren de Griekse vedetten, waarvan er vier geboren en getogen Amerikanen zijn. Goumas, ge vreesd om zijn accurate schot, de onver woestbare Ciatzoclou en de verdedigend bekwame Kastrinakis, gedrieën werden ze volkomen aan banden gelegd. Door snel opgelopen fouten werden deze mus ketiers van de Griekse formatie bijtijds onschadelijk gemaakt. Ondanks het ver lies kon Griekenland later op de avond niettemin toch de eerste prijs in ont vangst nemen, maar de crème van de eindoverwinning was eraf. Als boeren met kiespijn lachten de Grieken, toen zij hun bekers in ontvangst mochten ne men. De toejuichingen van tweeduizend landgenoten konden de teleurstelling niet verdringen. Door een 1-1 gelijkspel tegen Carl Zeiss Jena is FC Magdeburg voor het tweede achtereenvolgende seizoen kam pioen van Oost-Duitsland geworden. Door een 3-2 zege tegen Bastia is St Etienne, het elftal dat pas in de halve finales door Bayern München voor de Europa-Cup I werd uitgeschakeld, op nieuw Frans landskampioen geworden. Het Olympische voetbalelftal van de Sovjet-Unie heeft Joego-Slavië met 3-0 verslagen. Kees Akerboom is door de internationale sportpers uitgeroepen tot de beste speler van het Europees B-kampioenschap in Hagen Danny Cramer eindigde op de vierde plaats. Het zogenaamde AU Star Team bestaat uit de volgende vijf spelers: Akerboom (Nederland), Jurkiewicz (Polen, Ciatzoglou (Griekenland), Cramer (Nederland) en Cernat (Roemenië). snelle derde treffer van Heynckes, die zijn kapitale waarde voor Borussia MG daarmee nog eens zeer nadrukkelijk on derstreepte, zorgde Borussia’s topscorer in de 15e minuut voor 0-4, toen hij een voorzet van de opgekomen libero Witt kamp koppend verzilverde. zuinig kijkende Weisweiler sprak later zijn verbazing over uit, dat FC Twente het zijn ploeg zó gemakkelijk gemaakt. „Aanvallend was FC Twente beduidend minder gevaarlijk dan ik gedacht had. Door die twee snelle doelpunten was de wedstrijd eigenlijk al na tien minuten beslist. Dat we hier in Enschede kansen zouden krijgen, heb ik de spelers steeds voor ogen gehouden. Ik wist zeker, dat wij met snelle aanvallers als Simonsen en Heynckes die Twentse ontregelfabriek konden opblazen. Dat is uitgekomen. Maar nogmaals, dat het zo gemakkelijk zou gaan, heeft mij in hoge mate verbaasd. Onze hele tactiek was afgestemd op snelle counters. Alle vijf doelpunten zijn ook op die manier tot stand gekomen.” HAGEN. De volledige uitslag van de loting voor het A-kampioen- schap van Europa, dat van 7 tot 15 juni in Joegoslavië wordt gehouden is: Op een wredere manier had de zo intensief naar deze Europese bekerre- tum toegeleefde formatie van trainer Spitz Kohn niet beroofd kunnen worden van haar laatste kans op een voetbaltro- fee. Een grandioze blunder van Van lerssel ging aan het Twentse bekerdra- ma vooraf. FC Twente’s toch inmiddels gerijpte vleugelverdediger ging op een afschuwelijke manier in de fout bij een scherpe pass van Heynckes. Via de voet van Van lerssel caramboleerde de bal voor de voeten van Danner, die Simon sen vervolgens in staat stelde te scoren. Zeven minuten later zorgde Oranen voor een bijna gave imitatie van de blunder die Van lerssel beging. Na een dubieuze overtreding van Overweg tegen Danner raakte Oranen de bal uit de vrije schop van Danner slechts half waardoor hij Heynckes een riant uitzicht bood op de in feite allesbeslissende treffer. WASSENAAR. De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden draverijen en rennen zijn: Warmeloprijs 2040 m: 1 Mal Regina (A. Knijnenburg) 2.49.5 1.23.1, 2 Mike Nardinclant, 3 Liberto. Wlnn 1,70. PI 1,50 3 5,80. Kopp 6,10. Trio 170,80 Liesbethprijs (ren) 1900 m: 1 Gipsy Girl (A. Treanor) 2 04.7, 2 Poseidon, 3 Brulant. Wlnn 3.50. PI 1,30 1,60 1,30. Kopp 6,70. ’t Looprijs 2040 m: 1 Moneymaker (J. van Dooyeweerd) 2.44.9 1.20.8, 2 Lldo, 3 Lukie B. Wlnn 1,50 PI 1,40 3,90 4,10. Kopp 23,30. Trio 423.50. Voorhoutprljs 2040 m: 1 Lotje van Double (S Hartman) 2.49.5 1.23.1, 2 Margareth, 3 Martha R. Wlnn 25,60. PI 4,70 2,80 2.20. Kopp 87.40. Maddyprijs (ren) 1300 m: 1 Artois (J. Webb) 1.20.9, 2 Sir Wessel, 3 Bearly Wlnn 4. PI 1,50 4,80 2,10. Kopp 25. Trio 428,60. Noordeindeprijs 2120 m: 1 Kwik Hanover (M. de Lange) 2 54.4 1.21.5, 2 Isnathan, 3 Kitty H. Wlnn 2,20. PI 1,30 2 2,40. Kopp 9,40 Huls ten Boschprijs 1600 m: 1 Kid Gold O (W. Strooper) 2.06.1 1.18.8, 2 Judy Buitenzorg, 3 Juwellne J. Wlnn 47,90. PI 4,60 3,40 1,40. Kopp 448,40 TrlO 2,108,60. Maxlmillaanprljs (ren) 2000 m: 1 Marcelllna (A. McGarrity) 2.19.6, 2 Brunny Star, 3 Blachy. Wlnn 4,10. PI 1,80 1,90 1,50. Kopp 8,30. Drakesteynprljs 2120 m: 1 Lassie (H. Pools) 2.52.9 1.216, 2 Maarten D, 3 Larens Abaka. Wlnn 12,10 PI 2,70 2 2,50. Kopp 55,70. Trio 738,80. Soestdijkprljs 2040 m: 1 Madjau du Bols (M. C. Vergay) 2.50.9 1.23.8, 2 Norman Dakota. 3 Nina Spencer Winn 22,90. Pl 3,40 2,80 2,60. Kopp 186,30. Totalisatoromzet 311,544. 4 -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19