Uitgesloten advocaten van Baader mogen ook anderen niet verdedigen Kissinger hernieuwt garantie West-Berlijn Crisis in Portugal naar hoogtepunt Socialisten boycotten regering Opnieuw gevechten in Beiroet Politieke sfeer in Athene verscherpt Wilson begint met campagne voor EEG achtergrond DONDERDAG 22 MEI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze correspondent) STUTTGART. Het best voorbereide proces in de geschiedenis van de daagd tot vrijdag 30 mei. (Van onze redacteur in Beiroet) (Van onze correspondent) itzaal aling tmans ng en igd in is bij lings- et het len. nden rland (2) ilarm jrdel rkeer, at de auto- nderd tizend r val ig tot s gis- gepu- eraal ionale niging i ak in het stel- door dosie agen (1) ieuw lires BEIROET In de Dekoewaneh- wijk van Beiroet werd gisteren hevig gevochten door Palestijnse commando’s en rechts-christelijke falangisten. De barricaden zijn weer terug in de straten. Dynamiet- explosies begeleiden de schietpar tijen, waarbij gebruik gemaakt wordt van raketten, granaten en machinegeweren. Beide partijen geven elkaar de schuld de gevech ten begonnen te zijn. Tot dusver zijn zes tot vijftien personen gedood en veertig tot honderd gewond. Ge woonlijk echter worden de officiële cijfers van het aantal slachtoffers laag gehouden om de bevolking niet te verontrusten. ATHENE. De oppositie in het Griekse parlement heeft gisteravond de zaal verlaten tijdens de beraadslagingen over de bevoegdheden van de komende president, zoals die zijn vastgelegd in het grondwetsontwerp, dat de regering-Karamanlis aan de volksvertegenwoordiging heeft voorgelegd. itten er de mus- ebied. g ge- ■at in id. Baader-Meinhofproces na één dag verdaagd gewone stalen en een situatie verder achteruit een Ca- 1 van >odge- n jaar ?d, zo >orde- oistool an de in een jarige roven aarde welen adho- om de De verdediging van de vier verdachten had een voorstel ingediend om de drie LONDEN. Premier Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken Jimmy Kringen die nauwe banden onderhou den met de regering in Lissabon weten te melden dat de militaire revolutionaire raad, het opperste beleidsorgaan in Por tugal, bijeen is geroepen ter bespreking van de mogelijkheid alle politieke par tijen te verbieden, maar de gedelegeer den zouden zeer terughoudend staan te genover een dergelyke maatregel. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) uiten- ties is ramen werd taats- landse e mi- in der naar steren vegen reden. n hen ht. >enha- ruimd lontje d dat Laatst, i. Een issade vaakt rang ïdoopt tairen rgani- ‘1 be en lid gene- rweg- r ure Lnkele >m 21 n het jn op em- heb- ebben heeft voor i het n be- n het erzie- van altijd iering ringen 1974 n die rdoor wor- liefst 1. Het g van naar i bot- Lgaar- 1 van e VS it hij twee ange- an de •enoe- John Huis- elang- uiten- ’ekre- st het Haag onge- wa- p het rallen cht. Interieur van de rechtszaal, waar gisteren het proces begon. Rechts de lege beklaagdenbank. Het was niet geoorloofd foto’s te nemen tij dens de zitting. ment vooi een tweede lezing, uitroeping van referendums, ontbinding van het parlement als hij de indruk heeft dat dit niet meer langer in overeenstemming is met de volkswil, en uitroeping van de staat van beleg voor één maand zonder toestemming van het parlement alle maal dingen waartoe zelfs de koning niet het recht had. Nadat de voorafgaande dagen de de batten in opvallend rustige sfeer waren gehouden, gaf centrumleider Mavros gis teravond het sein tot vertrek, toen bleek dat de regering vasthield aan haar voor nemen om de president door het zittende parlement bij geheime stemming te laten kiezen. De oppositie vindt dat dit parlement, dat werd gekozen toen de komende staatsvorm nog niet vaststond, niet bevoegd is tot het aan wij zen van het staatshoofd. De politieke sfeer in Athene is door het weglopen van de oppositie aanzien- De veel geroemde president van de tweede senaat van het gerechtshof in Stuttgart, dr. Theodor Prinzing, van wie wordt gezegd dat hij de kneepjes van het vak tot in alle details kent, ging zijn boekje te buiten en interpreteerde de inmiddels berucht geworden „Lex Baader-Meinhof” (een wet die op 1 ja nuari van dit jaar van kracht werd en waarin onder andere de uitsluiting van verdedigers bij een proces is geregeld) zodanig, dat de procureur-generaal, dr. Wunder, hem gevoelig op de vingers tikte. 4 De verdediging van de vier kernleden had een voorstel ingediend om de drie advocaten van And*reas Baader, die van het proces waren uitgesloten, toch toe te laten, maar dan als advocaten van Ulri- ke Meinhof (Kurt Groenewald), Jan Carl Raspe (dr. Klaus Croissant) en Gudrun Ensling (Hans Christian Stroebele). Prin zing hanteerde de stelregel: eenmaal van een proces uitgesloten, altijd uitgesloten. Maar de procureur-generaal zag de bui hangen. Hij vreesde dat deze beslis sing grond voor een revisie zou kunnen worden en eiste verdaging van het pro- Twee uur nadat het proces tegen de vier kernleden van de Baader-Meinhof- groep in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim was begonnen, maakte de president van het gerechtshof, Theodor Prinzing, overigens een juridische fout, die de voortgang van het proces moge lijk op losse schroeven stelt. LISSABON (UPI). De twee socialis tische ministers in de Portugese regering hebben gisteren besloten de coalitie te boycotten uit protest tegen de sluiting van het blad Republica. Dit blad was een van Portugals laatste kranten dat niet door de communisten werd beheerd. Dit wordt in socialistische kringen in Lissabon vernomen. advocaten van Andreas Baader, die van het proces waren uitgesloten, toe te laten, omdat zij volmachten van andere verdachten hadden ontvangen. Men stel de voor om dr. Klaus Croissant als verdediger van Jan Carl Raspe, Kurt Grönewald als raadsman van Ulrike Meinhof en Hans Christian Ströbele als advocaat van Gudrun Ensslin toe te laten. Voorzitter Prinzing wees de verdedi ging erop dat het hier advocaten betrof, die zijn uitgesloten, waarop advocaat Otto Schily, de ster-advocaat van het Een dergelijk verbod zou eveneens gelden voor de communistische partij maar enige van haar aanhangers zouden bij afkondiging van het verbod als onaf- hankelijken in de regering blijven, aldus de kringen. Het uitvoerend comité van de socialis tische partij kwam gisteren eveneens bijeen om de wenselijkheid te bespreken als vervolg op het boycotbesluit officieel ut de regeringscoalitie te stappen. Vol gens diplomatieke kringen zal dit de regeringsstructuur en het sluimerend conflict binnen de Revolutionaire Raad Callaghan zullen zich de komende 14 dagen voor het EEG-referendum met hart en ziel in de campagne storten. Zij zullen de 40 miljoen Britse kiezers ervan proberen te overtuigen dat ze, vóór het blijven binnen de EEG moeten stemmen. WEST-BERLIJN (Reuter). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, heeft giste ren de Amerikaanse garantie voor West- Berlijn hernieuwd en daarbij gezegd dat ontspanning alleen in de praktijk werkt als de stad zich kan ontplooien. Het besluit geeft nieuw voedsel aan een snel gestegen politieke crisis die de laatste dagen heeft geleid tot verscheide ne spoedbijeenkomsten op topniveau. De crisis kan volgens diplomaten een fun damentele invloed hebben op de t oe- komst van de Portugese revolutie. Vol gens de kringen hebben de socialistische leider Mario Soares, minister zonder portefeuille, en minister van justitie Francisco Salgado Zenha onderling afge sproken geen kabinetsbijeenkomsten meer bij te wonen tot het geschil over Republica is opgelost en de publikatie van het blad kan worden hervat. Beide ministers zouden een ontmoeting hebben gehad met president Da Costa Gomes om de situatie te bespreken. Er zou een afspraak zijn gemaakt voor een tweede ontmoeting. In kringen van de centrumlinkse par tij van de volksdemocraten (PPD) wordt gezegd dat de twee ministers van deze partij „voorlopig” de kabinetsbijeenkom sten nog bijwonen, maar men maakt zich wel ernstig zorgen over de situatie. De e nige andere partijen die in het kabinet zijn vertegenwoordigd de communisten en hun bondgenoten in de Portugese democratische beweging blijven de kabinetsbijeenkomsten ook bij wonen. Amerika naar vrede zou zoeken door afzien van beginselen en het opofferen van vrienden. „Alleen als Berlijn bloeit, bloeit ont spanning. Alleen als West-Berlijn veilig is, is Europa veilig”, zei de minister. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken is na zijn bliksembezoek aan West-Berlijn in de Turkse hoofdstad Ankara aangekomen. Hij zal daar be sprekingen voeren met Turkse leiders over de Amerikaans-Turkse betrekkin gen en over de kwestie Cyprus. Daar naast zal Kissinger vergaderen met de ministers van Buitenlandse zaken van de landen, die aangesloten zijn bij de Cen trale Verdragsorganisatie (Centa), te we ten Iran, Turkije, Pakistan en Groot Brittannië. Majoor Ernesto Augusto Melo Antu- nes, de Portugese minister van buiten landse zaken, zal in de nabije toekomst naar Washington gaan voor overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Henry A. Kissinger. Een hooggeplaatste Amerikaanse func tionaris, die Kissinger vergezelt op diens reis naar Ankara, verklaarde dat de Amerikaanse bewindsman Antunes voor het bezoek uitnodigde, toen zij elkaar dinsdagavond spraken in de Westduitse hoofdstad. nog meer onder druk zetten. „Het ziet ernaar uit dat de situatie veel ernstiger is dan wij dachten”,’ zei een diplomaat. De laatste dagen circuleren in Lissabon steeds meer berichten over een ernstige verdeeldheid onder de militaire leiders over de toekomst en de politiek van Portugal. De verdeeldheid kwam al ge deeltelijk naar boven tijdens de bijeen komst die de 240 leden tellende raad maandag hield, maar de zitting werd toén verdaagd voordat een open conflict kon ontstaan tussen de radikale en ge matigde groeperingen. De socialistische partij heeft haar aan hangers uit het gehele land opgeroepen vandaag naar Lissabon te komen voor een massademonstratie. Deze wordt ge houden uit protest tegen het sluiten van Republica, en zal worden voorafgegaan door een persconferentie van Mario Soa res, die het resultaat bekend zal maken van de bijeenkomst van het socialisti sche partij kader. Dit ontwerp is nu, dank zij de grote meerderheid die de regering in het par lement heeft (217 op de 300). bijna geheel aangenomen, ondanks hevige pro testen van de oppositie tegen allerlei in haat ogen onliberale punten daarin. Niet zonder enige overdrijving is reeds opge merkt, dat een komende regeerder met deze grondwet „niet eens een staatsgreep nodig heeft om een dictatuur te vesti gen”. Die kans is inderi dig. Het is de bede ces. Volgens hem bleek niet uit de wet, dat een uitgesloten verdediger geen an dere cliënt in hetzelfde proces zou mo gen verdedigen. Hij meende dat de wet restrictief (beperkend) moest worden uitgelegd. Om toch te verhinderen dat de drie advocaten aan het proces zouden deelnemen, stelde Wunder voor om de eerste senaat van het hof te verzoeken de advocaten ook in dit geval uit te sluiten. Een procedure die een week zal duren, zodat het proces tot 30 mei verdaagd zou moeten worden. Prinzing stemde toe, maar probeerde zijn nederlaag te ca moufleren door op te merken dat mén de wet op verschillende manieren kon interpreteren. Het proces was tamelijk onderkoeld begonnen. Journalisten en publiek ston den om negen uur in een reeds zinde rende zon te wachten tot ze zouden worden binnengesluisd. Een omvangrij ke procedure. Na een wachtpost aan de togangsweg, een wachtpost bij het par keerterrein, een wachtpost bij het hek dat de rechtszaal omgeeft te zijn gepas seerd, moest men vervolgens door een stalen draaideur, die van binnen uit zetten, dan is de kans groot dat de verdediging cassatie, in het belang van de wet, aanvraagt. Hetgeen zou kunnen betekenen dat na beëindiging van het proces de hele rechtsgang nietig kan worden verklaard. Verwacht wordt dan ook dat de pro cureur-generaal de rechtbank zal ver zoeken het besluit te herroepen om het proces niet in gevaar te brengen. In de middagpauze zou de rechtbank daarover beslissen. Het is echter goed mogelijk dat uit prestige-overwegingen zij niet op dit verzoek zal ingaan. Bondsrepubliek, het proces tegen de kernleden van de zogenaamde Baader- Meinhofgroep, is gisteren voor de eerste horde blijven staan. Het is ver- Het is al enkele dagen onrustig in de Dekoewaneh-wijk, maar de gewapende incidenten overschreden nog niet het in Libanese ogen toelaatbare. Sinds de he vige gevechten vorige maand in Beiroet, eveneens tussen falangisten en Palestij - nen is het nog niet rustig geweest. Nu echter is de situatie verergerd omdat ook van de kant van de overheid geen krachtig ingrijpen te verwachten is. Vorige week trad de regering van z premier Rashied el-Solh af wegens ge brek aan gezag om een einde te maken aan de onlusten van vorige maand. Van daag is de Libanese president, Sleiman Frangie, overleg begonnen met de 99 afgevaardigden van het parlement overeenstemming te bereiken over aanwijzing van een nieuwe premier. Ie dereen vraagt om een sterk kabinet, maar de aanstelling van een vooraan staand moslim-politicus, oud-premier Rashied Karameh, ondervindt nogal wat tegenstand van de rechtervleugel. Hij zou wel een te machtig kunnen worden, omdat Karameh zich ook kandidaat wenst te stellen volgend jaar zomer voor het presidentschap, een post normaal in handen van een christen. Met een lange kabinetscrisis voor de boeg is de Libanese zakenwereld in het geweer gekomen. Zakenlui, winkeliers en horecabedrijven zien voor de zoveel ste keer hun zomerseizoen bedreigd. Vandaag en morgen hebben zij een alge mene staking uitgeroepen om te protes teren tegen de voortdurende chaos en onveiligheid in het land. De algehele bedrijfssluiting kan verlengd worden, krant Eieftheros Kosmos, die de laatste tijd verkondigt dat de Griekse republiek als een experiment moet worden gezien. Vroeger was de 21e mei in Grieken land een officiële vrije dag, waarop de Vlaggen verplicht moesten worden uitge stoken en een mis door de metropoliet werd opgedragen. Dit jaar was het een gewone werkdag waarop zelfs het parle ment vergaderde. Maar sceptische en schrandere Grieken vragen zich af, of volgend jaar niet weer de vlag zal moeten worden uitgestoken voor een Constantijn III, die meer bevoegdheden krijgt dan de Tweede ooit heeft gehad. Anderen echter werpen de vraag op: wordt Karamanlis de komende presi dent? Hij zal in dat geval het voorzitter schap van zijn rechtse partij Nieuwe Democratie moeten opgeven en een fi guur boven de partijen moeten worden. Bij menigeen overheerst de verwachting dat Karamanlis het presidentschap, wat voor grote bevoegdheden men hem ook geeft, zal overlaten aan een ander vanzelfsprekend iemand die volledig zijn vertrouwen heeft en zelf premier en partijleider zal blijven. De ontkno ping zal nu gauw moeten vallen; wat het zal worden is het onderwerp van vele weddenschappen in Griekenland. Met de artikelen betreffende het staatshoofd had het parlement tot het laatst gewacht; deze moeten nu deze week gereed komen. De oppositie (cen trum, socialisten en communisten) heeft onoverkomelijke bezwaren tegen de ver kiezing van de president door het parle ment, ir plaats van rechtstreeks door het valk, en tegen de verregaande be voegdheden die hem deelachtig worden: terugzending van wetten naar het parle- proces, opmerkte dat het drietal niet uitgesloten was voor andere verdachten dan Baader. Na een pauze van bijna een uur verklaarde de gerechtshofpresident dat de drie advocaten van het proces als zodanig waren uitgesloten en dat het hun niet toegestaan is andere verdachten in dit proces te verdedigen. Alleen in andere processen zouden ze als verdedi ger van de vier kernleden van de Baa- der-Meinhofgroep mogen optreden. Mocht de rechtbank op haar stand punt blijven staan en het proces voort- „De veiligheid van West-Berlijn blijft voor de Verenigde Staten van vitaal belang. Wat ons betreft staat er veel meer op het spel dan de veiligheid van een stad”, zei Kissinger in een toespraak tot het stadsparlement tijdens een be zoek van vier uur aan West-Berlijn. „West Berlijn verzinnebeeldt de niet te onderdrukken hang van de mens naar vrijheid, u vertegenwoordigt het vermo gen van de democratie om door bunde ling van haar krachten haar waarden te verdedigen”, aldus de Amerikaanse mi nister. De Verenigde Staten blijven volgens hem de zaak van een rechtvaardige en vreedzame, veilige en vrije wereld toe gedaan. „U symboliseert al dertig -jaar onze uitdagingen: maar u roept ons ook al dertig jaar op tot onze plicht”, zei hij. Dr. Kissinger Duitser van geboorte sprak in het Engels. Hij zei dat er voor vrede in een atoomtijdperk geen alternatief was, wat niet betekent dat lijk verscherpt. Toevallig was het giste ren ook de naamdag van Konstandinos, de meest voorkomende voornaam in Griekenland Zeven ministers heten zo, de voorzitter van het parlement en nog 17 andere van de 300 afgevaardigden, en ten slotte vooral niet te vergeten de tegenwoordige premier Karamanlis. Grootste (of kleinste) afwezige op het feest was ex-koning Constantijn, maar er werden in Athene veel strooibiljetten verspreid waarop werd voorspeld dat deze vorst volgend jaar in Griekenland zal zijn, als enige garantie tegen anar chie en communisme.De tekst van deze, van de Byzantijnse dubbele adelaar voorziene biljetten sterkte velen in de mening dat er zich de laatste tijd een soort samenwerking aftekent tussen twee restgroepen: zij die terugverlangen naar de junta en zij die heimwee heb ben naar de monarchie. Socialistenleider Andreas Papandreou heeft gewezen op het gevaar dat deze groepen ook in het leger en de rest van het gezagsapparaat penetreren. En giste ren, voordat de wending zich voordeed, heeft hij in het parlement gevraagd of er geen maatregelen moeten worden ge nomen tegen de eertijds juntagezinde Wilsons plannen zijn nog niet in detail bekend. Tijdens de laatste dagen van de campagne zal hij echter constant onder weg zijn voor de door hem te verdedi gen zaak, zo wordt gemeld uit Downing Street. Het krachtigste jawoord aan het adres van de EEG liet premier Wilson dinsdagavond horen tijdens een diner van de Britse werkgeversbond CBI. Te levisiekijkers zagen hoe de Labourleider in nauwsluitende smoking stakende au- tomobielarbeiders tot rede probeerde te brengen en hoe hij de argumenten voor het blijven binnen de EEG met samen geknepen mond voor het voetlicht bracht. Het applaus bestond uit het ge kletter van zilveren lepels op porselei nen borden. Lange tijd hadden voorstanders van het EEG-lidmaatschap gevreesd, dat Wilson na zijn verklaring over de EEG na de conferentie van Dublin geen vin ger meer zou uitsteken, om de linker vleugel in zijn partij niet te mishagen. De politiek van de voorstanders van de EEG in de regeringspartij blijkt nu ech ter te zijn om met enige welgemikte voltreffers over de eindstreep te gaan. Op een moment dat de kiezers hun buik vol hebben van het mismoedige geharre war over de EEG onder de mindere góden. Premier Wilson en zijn aanhang, be nevens de EEG-voorstanders in de ande re partijen, rekenen nog steeds op een ruime overwinning voor hun zaak. Het enige wat men vreest is onverwachte stommiteiten uit Brussel, die de tegen standers nieuwe ammunitie zouden kun nen verschaffen. Het is echter juist een van de argumenten van de tegenstan ders, dat men zich in Brussel zo koest mogelijk houdt, om na het referendum en het blijven van Groot-Brittannië in de EEG als een soort „genadeloze doder” toe te slaan. drongen op de verplaatsing van het Ter Zaatar-kamp, dat grenst aan de Dekoe- waneh-wijk. De aanwezigheid van het kamp heeft de afgelopen vijf jaar her haaldelijk tot botsingen geleid. Evenals de andere 14 kampen in Libanon is Ter Zaatar onder controle van de comman do’s. De Bevolking van het kamp be draagt een 6500 personen. Het is er een uit een keten van zes kampen rondom Beiroet Naar aanleiding van de ver plaatsing van Tel Zaatar zei Amien Gemayel onlangs: „Gebeurt het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks”. Het gevolg is wel, dat ook honderden fami lies uit de Dekoewaneh-wijk vertrokken zijn naar veiliger oorden. werd bediend, deur passeren. Daarachter stonden drie veiligheidsa genten op de bezoeker te wachten. Deze werd meegenomen naar een cel, die automatisch in het slot viel. Met de handen omhoog tegen de muur werd men dan gefoulleerd. Alles wat men bij zich droeg, werd aan een grondig onder zoek onderworpen. Vervolgens werd met een elektronisch aftastapparaat het hele lichaam nog eens gecontroleerd op me talen. voorwerpen. Na nog eens door twee stalen draaideuren te zijn gesluisd, mocht men de rechtszaal betreden. Voor sommigen duurde het wachten erg lang. Een stem uit het publiek: „Ik zou willen dat het winter was, want het is hier heet”. Laconiek antwoord: „Nou dan komt u toch deze winter terug. Dan is het proces nog niet beëindigd”. "daad niet denkbeel- [oeling dat er na de hervatting van het proces in elk geval tot september driemaal per week een zitting wordt gehouden op dinsdag, woensdag en donderdag. Waarnemers re kenen er op dat de rechtszaak, waarvan de kosten met inbegrip van de bouwkos ten van de rechtszaal op 15 miljoen gulden worden geraamd, wel meer dan een jaar zal duren. De vier verdachten worden o.a. vijf moorden, 54 gevallen van poging tot moord, talrijke bomaanslagen en roof overvallen ten laste gelegd. Aan het voor lezen van de 354 bladzijden tellende aanklacht kwam men gisteren echter nog niet toe. De aangeklaagden, die aan vankelijk bleek en zwijgend achter ko gelvrij glas de gang van zaken volgden, lieten in de middag toch van zich horen. De 13 verdedigers, die hun door de staat zijn toegewezen, maar die zij niet als hun advocaten erkennen, betitelden Ulrike Meinhof en Andreas Baader als „instru menten van het openbaar ministerie”. Baader snauwde één van deze juristen toe. dat hij „principieel niets te zeggen had”. Toen president Prinzing hem te recht wilde wijzen, riep Baader uit: „wat moeten die potsenmakers hier, houdt toch op met domme grappen”. De schermutselingen over en weer, die in het proces tegen de Nederlander Ro nald Augustin en andere soortgelijke processen ook voortdurend aan de orde waren, vonden uiteindelijk hun hoogte punt in het verzoek van de verdediging om de drie uitgesloten advocaten toch toe te laten als verdediging van Meinhof, het gevolg: een langdurige verdaging. Dertien leden van de Baader-Meinhof- groep die dinsdag een hongerstaking wa ren begonnen, hebben gisteren hun actie beëindigd. Tot deze gevangenen behoort ook de Nederlander Ronald Augustin, die vorige maand tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Hij zit in Han nover gevangen, terwijl de overige 12 in een Westberlijnse gevangenis verblijven. wanneer de gaat. Pogingen om een staakt-het-vuren tussen de strijdende partijen overeen te komen, zijn nog niet gelukt. Beide fron ten verklaren alleen het schieten te beantwoorden en niet uit te lokken. Amien Gemayel, zoon van falangisten- leider, Pierre Gemayel was gisteren in de Dekoewaneh-wijk om de falangisten tot kalmte te manen. PLO-leider Jasser Arafat stuurde de veiligheidschef van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie naar het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Zaatar met instructies voor de comman do’s om provocaties te vermijden. Falangistenleiders hebben al aange-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3