Ter gelegenheid van vijftigjarig bestaan van Minister kreeg petitie voor behoud Forum TOP DE POP POP DERTIEN Rostropovitsj komt niet Soosagenda Laat zien hoe je heet s Kwestie GL-Twee op ministerieel niveau !L J: X van loon bloemendaal uw SAAB-dealer I Sprankelende latin rock van Sight I F Arabische POP Crypto in Jazzclub 3 Demonstratie in Maasticht Russische schilders opnieuw bedreigd hSmB FT71 KUNST 9 2 2 DONDERDAG MEI 1975 door Simon Koster rtret verworven. LH Bestel ook zo’n echt leren label van Wrangler met je eigen naam erop. Ga naar de winkel. Koop desnoods nog geen Wrangler maar pak wel een bestelbon. Vul hem in. Doe hem in een envelop met f 2,50 aan extra post zegels. Binnen 14 dagen heb je dan je Wrangler naamlabel in huis. Geheid! Korte Kleverlaan 30 - 44 Bloemendaal Tel. 023-259311 - 9 AMSTERDAM Het Toneelmu- seum in Amsterdam gedenkt dezer dagen zijn vijftigjarig bestaan, en ter gelegenheid daarvan viert het drie maanden lang een uitbundig kostuumfeest, waarmee het bij land genoot en buitenlander eer zal in leggen. Drie etages van het prach tige oude patriciërshuis op de Herengracht zijn gevuld met vele tientallen toneel-, film en ballet kostuums en een kleine 200 kos tuumontwerpen van kunstenaars uit verschillende tijdperken en ver schillende landen. Een tentoonstel ling die een ware bekroning vormt van de halve eeuw werk ten be hoeve van de internationale thea terkunst, waarmee het toneelmu- seum zich, vooral sedert Eric Alex ander een aantal jaren geleden de leiding kreeg, een belangrijke plaats onder de Nederlandse musea heeft De zaak met de grootste sortering TERLENKA BROEKEN, ook soul en harem X SPIJKERJACKS- en- BROEKEN, 4 j f f f J is Kostuumfeest in Toneelmuseum Juits de se- tv- ese- iis- was Sight sprankelend aan het werk. (ADVERTENTIE) 574, av.: Can-Can, Stoofsteeg 1, elke bar-dancing-disco. Het toneelcostuum, gedragen door konin gin Wilhelmina als de Gravin van Bran denstein in „Uit liefde voor de kunst” van Eugène Labiche. Toen koningin Wil- Disco Dubois, Berlagelaan 45, zo.- mi.: discodansen. Esperanza, Kerkweg 2, Spaarnwou- de, zat.: disco met Stage Fright. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag avond: Crypto. Savannah, Spaarnwouderstr. 61, el ke avond; bar-dancing-disco. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat.: soos. Ier, im- rotte, oapa. I (K) Der 21.15 ffare tnen- ■t op it rouw Rö- ;cène n de >r de •der- uur lier- eve- zou ten,” 'aar- •ken, r te aus (K) Sie ■serie I en Ein \me- 1968. 22.10 22.35 richt. Zeit, naai. rsus. 18.45 chik- uma. 19.05 >ego- 19.15 (K) :stfa- itaar. ;rbe- treff: trieb. litiek tend: r jij zak oven r te s hij g er zou 1 op Iosif Kiblitsky, een organisator van de ondergrondse kunstbeweging in de Sov- jet-Unie, zei dat alle kunstenaars die aan de tentoonstelling hadden willen meedoen, door de plaatselijke politie of de KGB, de binnenlandse veiligheids dienst, op het matje waren geroepen en de waarschuwing hadden gekregen van deelneming af te zien. Volgens Kiblitsky waren kunstenaars in Moskou en de Georgische hoofdstad Tbilisi bedreigd met ontslag uit hun betrekking of, in enkele gevallen, uitsto ting uit de kunstenaarsbond. TK^Ll, wijkcentrum Laan van An gers, zat.: groep Sight; zondagmiddag: disco Blow Up. DEN HAAG. Dirigent en meester- cellist Mstislav Rostropovitsj komt niet naar Nederland. De heer Samama van Concertdirectie de Koos heeft de cellist in Wenen gesproken en is teruggekomen met het bericht, dat Rostropovitsj over vermoeid is en aan zijn verplichtingen ten opzichte van het Holland Festival niet zal kunnen voldoen. Hij zou op 20 juni in Rotterdam met het Rotterdams Philharmonisch Orkest een uitvoering geven van Haydn’s celloconcert en de Vijfde Symphonie van Tsjaikovski. De NOS zou televisieopnamen maken. Het provinciaal bestuur van Limburg wil het Groot Limburgs Toneel ophef fen, nadat er interne moeilijkheden zijn ontstaan. De zorg van de commissie gold niet het hele GLT, maar wel GL-Twee, een afdeling binnen het gezelschap, die in staat is gebleken zeer wel toneel te ontwikkelen, dat een vormingsfunctie heeft voor werkende jongeren, aldus de commissie. Op zaterdag 31 mei zal in Maastricht een demonstratie en manifestatie wor den gehouden voor het behoud van het vormingstoneel 'GL-Twee. In een woensdag uitgegeven verkla ring eisen de medewerkers dat minister Van Doorn alles in het werk zal stellen om het voortbestaan van de vormings- Zaterdagavond aanstaande speelt de groep in Tioli in het wijkcentrum aan de Laan van Angers. Een merk waardig geheel. Chino van Laarse (18) op bas en Paul van Wageningen (19) op drums zijn de jonge talenten in de groep. Errol Woisky (27) op gitaar en Raoul Burnet (42) op con ga’s zorgen voor zowel de vreugde als de ziel van latin-rock en Hessel de Vries (28) op keyboards en synthesi zer is het serieuze brein. Sight speelt voornamelijk instru mentale latin-rock en als er gezongen wordt dan gebeurt dat door Raoul en uitsluitend in het Spaans om de sfeer vast te houden. Uiteraard speelt het ritme een grote rol, maar dat is in Sight. Een naam die als een duveltje uit een doosje kwam op de tweede Paradiso-groepenpresentatie eind februari in Amsterdam. Sight kwam er in de keiharde concurrentieslag voor de verzamelde pers en sociëteits- en clubleiders als verreweg de beste uit. Sprankelende, ritmische latin-rock met een surplus aan kwaliteit. Islamitisch centrum, Koningstraat, zat.: Tiq-Maya DEN HAAG. (ANP) De commissie Modernisering Leerplan Dans, Mime en Drama, dre dinsdag is geïnstalleerd, heeft haar eerste advies uitgebracht. Mi nister Van Kemenade is verzocht de kwestie van het voortbestaan van GL- Twee in Maastricht te bespreken met minister Van Doorn van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk om na te gaan hoe tenminste het vormingstheater en het GL-Twee behouden kunnen blij ven. gouden handen bij Burnet, die een uitstekend conga-speler is en drum mer Paul van Wageningen die in Groep 1850 speelde en jamde met Hans Dulfer en Wim Overgauw. De enige met pure Zuidamerikaan- se ervaring is Raoul, maar hij ziet dat niet als een probleem voor de groep. „Errol Woisky komt uit Suri name dus wat wil je nog meer. Hessels is nog nooit in die buurt geweest, maar hij voelt het gewoon aan en dat geldt voor de anderen ook. Je moet niet vergeten dat er in Zuid-Amerika honderden stijlen latin zijn. Wij hebben als het ware onze eigen moderne latin gemaakt, muziek die wij fijn vinden.” ENSCHEDE (ANP). Minister Van Doorn (CRM) heeft woensdagmiddag op het stadhuis van Enschede een petitie in ontvangst genomen met 11.131 handteke ningen voor het handhaven van het oostelijke operagezelschap Forum. ’t Plein, Balkanplein 4, elke woens dagavond en donderdag, vrijdag en zaterdagmiddag en -avond open met muziekworkshop, kreatief werken, bewegingslessen, zelf muziek maken; zaterdag aanstaande: filmprogramma. Crypto met Wim Dijkgraaf op bas en Bert Davies op gitaar begon ruim twee jaar geleden met ook toen al voortreffelijke, uitgekien de en voornamelijk instrumentale muziek. De groep kreeg onmiddellijk veel optredens in het land, speelde op een popfestival in Essen de sterren van de hemel, maar kreeg veel kri tiek te verduren vanwege de Focus- achtige stijl Een mislukte eerste sing le vormde de inleiding voor een stille periode van zoeken. Chick Corea, John McLaughlin, Weather Report en de eigen talenten en muzikale inte ressen zorgden voor het antwoord: jazzrock. Binnen de diverse stijlen in deze sector probeert Crypto steeds voor een zo groot mogelijke groep zo verstaanbaar mogelijk te blijven. Dat is goed te beluisteren op de elpee „Crypto” met negen eigen nummers van Peter Schön die bijna een half jaar geleden uitkwam. Vrijdagavond wil Crypto zijn fans en belangstellen den ook „live” overtuigen. Mouling Rouge, Kleine Houtstr., el ke av.bar-dancing-disco. Tamberlain, Grote Houtstraat, elke av. beh. ma. en di.: discotheek. Ut Cafaatje, Spaarndamseweg 19 (naast jachtwerf); zat.-av.: Turkse avond met de gitarist Oijhan Sömnez, een film over Turkije en discussie met het Haarlemse PSP-raadslid Ben Evers. Turfschip, Turf steeg 2a, zat.: kof fiebar met groep Gimmick. Arnoldushoeve, Hoofdweg Hoofddorp, zat.-av.: Bintangs. Haarlemmer en leider Mohamed probeerde deze boeiende samenstel ling al een paar jaar van de grond te krijgen met de groep Nash el Ghorba, maar door de vele wisselingen kwam de zaak nooit rond. Na de ontbinding vorig jaar ontmoette Mohamed in Frankrijk Ghazelhaj Mohamed, die in zijn huis in Marokko diverse malen met Jimi Hendrix speelde. Ghazelhaj trok mee naar Nederland en vorige week zaterdag stond in Zero de vijf- mansformatie „Tiq-Maya” op de planken met een door iedereen en thousiast ontvangen concert, waaron der een producer van Bovema. Onder het management van John van Vue- ren, die ook John Cale naar Neder land haalde, hoopt Tiq-Maya nu wer kelijk aan de weg te gaan timmeren. Zaterdagavond aanstaande speelt de groep in het Islamitisch centrum in de Haarlemse Koningsstraat. Een mooie gelegenheid voor muzieklief- hebbende Haarlemmers om twee vlie gen in één klap te slaan. En nieuwe muziek horen, én kennismaken met buitenlandse arbeiders op hun eigen terrein. MOSKOU (Rtr.). De Russische kunstenaars die het plan hadden ko mend weekeinde in Leningrad een open luchttentoonstelling te organiseren, heb ben woensdag meegedeeld dat ze voorlo pig van hun plan hebben afgezien „na bedreigingen van overheidszijde aan de deelnemers”. Club Bluesette, Krusemangtr. 34, Oost, vr., zat. en zondagavond: bar- dancing-disco. Weinigen die deze tentoonstelling gaan bezoeken, zullen verwachten tussen de kostuums van grote toneelkunstenaars, ballerina’s en revuesterren ook een kos tuum aan te treffen waarin niemand minder dan wijlen koningin Wilhelmina eens ten tonele is verschenen, en nog wel in een klucht van dartele Frasen schrijver Eugène Labiche. Maar het koninginnetje was toen ook nog geen 17 jaar (wat ook wel uit de wespentaille van het kostuum valt op te maken) en de opvoering van het stuk „Uit liefde voor de kunst” had, ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Emma, plaats voor een beslo ten gezelschap in de toneelzaal van pa leis Het Loo- Geen van de andere geëxposeerde kos tuums was voor de ogen van een zo exclusief publiek bestemd, zeker niet het Cleopatra-kostuum, met zijn fantastische hoofdtooi, van Elisabeth Taylor, het door Cecil Beaton ontworpen Ascot-kostuum voor de Londense opvoering en de ver- 1. Love is all Roger Glover and Guests; 2. Swing your daddy Jim Gilstrap; 3. Guitar King Hank the Knife and the Jets; 4. House for sale Lucifer; 5. Paloma Blanca George Baker Selection; 6. Lovin’ you Minnie Riperton; 7 Sailor Boy Ferrari; 8 Girls Moments and Whatnauts; 9. Griechischer Wein Udo Jurgens; 10. There’s a whole lot of loving Guys and Dolls; 11 Oh Boy Mud; 12. Uncle Big mouth and Little Eve; 13. Fox on the run The Sweet. (ADVERTENTIE) I rYOUR SÏYLÉ1 VOOR HEDENDAAGSE MODE in lichte kleuren. J J o ook wit en gebleekt. J KLEINE HOUTSTRAAT 2a - HAARLEM - TEL. 32 18 23 Vrijdagavond aanstaande een pre mière voor de HJC in het Groot Heiligland: de Haarlemse jazzrockfor- matie Crypto. Organist Peter Schön en drummer Nanning van der Hoop lieten hun gezichten al op diverse jamsessions zien, nu concerteert de hele formatie. Upstairs, Zomervaart 170, zondag avond: inleiding in de transcendente meditatie door Foeke Zeilstra uit Amsterdam. helmina 17 jaar was werd dit blijspel opgevoerd ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin-regentes Emma in paleis het Loo. groep te garanderen. Verder eist het vormingstoneel dat de provincie Lim burg het recht op toneel voor arbeiders, werkende jongeren en scholieren erkent en subsidie geeft aan GL-Twee. Aan de manifestatie in Maastricht verlenen actiegroepen en toneelgroepen als Proloog en de Internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen hun medewerking. Het repertoiretoneel van het Groot Limburgs Toneel stelt in een woensdag uitgegeven perscommuniqué de vor- mingsgroep verantwoordelijk voor de bestuurlijke chaos die tot het intrekken van de subsidie heeft geleid. Zij beschul digen GL-Twee van het willens en we tens vermoorden van het Groot Lim burgs Toneel, aldus het communiqué. filming van „My fair lady”, of het miljoenairskostuum waarin de onsterfe lijke Buziau in een van de Bouwmees- terrevue’s hele volksstammen tranen liet lachen. De samensteller van de tentoonstel ling, Friso Wiegersma, heeft bij het inrichten ervan een bijzonder gelukkige hand gehad, evenals Dop van Schalk wijk bij het bedenken van het sterk aansprekende opstellingssysteem. Ieder kostuum, „belichaamd” met een etalage pop en in stijl bepruikt, wordt als het ware aangevuld en ondersteund door tekeningen, aquarellen en foto’s van an dere kostuums die op het toneel hetzelfde tijdperk hebben weergegeven; een the matisch arrangement .dat duidelijk laat zien hoe verschillend een zelfde periode door verschillende ontwerpers kan wor den benaderd. Dit systeem van opstelling heeft .trou wens niet alleen betrekking op de tijd perken. maar ook op andere thema’s; zo wordt daar ook gespeeld met het thema van het kostuum als „handelsmerk” van de theaterartiest, zoals de kledij van Chaplin, de strohoed van Maurice Che valier, dé kostuums van Walden en Muyselaar als „Snip en Snap”. Ook het revuekostuum vormt een thema op zichzelf, veelal door het verbazend kostbare materiaal, maar dikwijls ook door zijn extravagantie; zo liet Henry ter Hall zijn revuemeisjes eens optreden als wolkenkrabbers, andere als radiotoe stellen er een van hen ziet men op de tentoonstelling zelfs gekostumeerd als een slaatje met spiegelei! Maar daarnaast laat deze tentoonstel ling ook weer zien hoeveel beeldende kunstenaars, van de meest uiteenlopende kwaliteiten en genres, zich op het ont werpen van theaterkostuums hebben toegelegd. Om ,maar enkelen te noemen van de velen die in het toneelmuseum vertegenwoordegd zijn: Leon Bakst, Wij- develd, Rie Cramer, Moholy Nagy, Mol- kenboer, Kandinsky, George Grosz, Christian Bérard, Herman Rosse, Oskar Schlemmer, naast onze eigen hedendaag se kostuumontwerpers als Nicolaas Wijnberg, Roger Chailloux, Lisette van Meeteren, Herman Gordijn, Friso Wie gersma, Has Noordhoek Hegt en nog zoveel anderen. Maar ook wie meer belangstelling heeft voor wat hij in de schouwburg te zien krijgt (of vroeger eens heeft ge zien), kan op deze tentoonstelling zijn hart ophalen aan een keur van kos tuums, waarvoor onder meef geput is uit de magzljnen en verzamelingen van de Comedie Francaise in Parijs, het Victoria and Albert Museum in Londen, het Theatermuseum in Schloss Wahn bij Keulen, de Nederlandse Opera Stichting, het Nationale Ballet, en tal van particu lieren. Alleen voor het genoegen, van vlakbij te kunnen zien wat Josephine Baker des tijds droeg toen zij „For the good times” zong, wat Magda Janssens aah had in „Madame Sans-gène”, Guus Hermes als Koning Lear, Henk van Ulsen als Wijze kater en Fie Carelsen als Mata Hari, en zich te kunnen verbazen over de prach tige stoffen waarvan vrijwel al die kos tuums zijn gemaakt, mag men zich een bezoek aan deze grandioze tentoonstel ling niet laten ontgaan. Men krijgt er bovendien nog fragmenten uit 14 be roemde oude films te zien en 12 niet minder beroemde songs en muziekfrag menten te horen. Echt een feestelijke tentoonstelling, en bepaald niet alleen omdat het toneelmuseum jubileert. Tiq-Maya, een nieuwe naam, een nieuwe sound. Geen kreet, maar pure werkelijkheid, want het gaat in deze groep om in Haarlem wonende Ma rokkanen, die op een unieke en uiter mate interessante wijze hun eigen traditionele Arabische muziek hebben verweven met onze westerse pop. De ondertekenaars vragen van de mi nister het bestaan van Forum veilig te stellen voor de regio, waarin het reeds twintig jaar werkzaam is, en subsidie voorwaarden vast te stellen, die niet ongunstiger zijn, dan die welke ook gelden voor de Nederlandse Operastich ting. Minister Van Doorn, die in Enschede was voor overleg met de subsidiënten van Forum noemde het positief dat het Noorden en het Oosten van Nederland een behoorlijke voorziening hebben op het gebied van de opera. „De vraag is al leen,” aldus minister Van Doorn, „is dan de enige weg, die van een min of meer eigen gezelschap, opererend in het Noordoosten, dan wel, kan men die voorzieningen ook tot stand brengen langs andere lijnen.” J Sgj

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9