gangsterfilm naar oud model Tijdschrift over Bomans Vergenoegd genieten bij The wekt redelijke indruk Great Salt Lake mime troupe Voor één keer de Paul Meyershow weer terug Laat zien hoe je heet. Meubels bijeen, biezen, typen bij WOON TOON*Ö Calvé borrelnootjes PINDA’S METEEN JASJE c „Lepke” nd In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpier-strand ■ssaaKXX ISRAËLISCHE FILMER DUIKT IN AMERIKAANS PROBLEEM UITGAVE VAN GENOOTSCHAP HOT-mime-festival (en morgen in Toneelschuur) Pieter Post voor Maurtshuis Tentoonstelling van bodemvondsten Wereldpremières Ned. Vocaal Ensemble ELS Expositie Van Rees V R IJ D A G 23 MEI 197 5 KUNST :m .V. LEM eren. kan- an of >r de m s- afoon jyter. rilling :ated ild- cht aren /ens 7.00 8.50 30.00 25.00 31.00 vrij- s Bloedige nonsens N achtvoorstellingen LEPKE BUCHALTER is als opgroeiende jongen van 14, 15 jaar al een goede bekende van de politie. Kleine inbraken, win keldiefstallen en zakkenrollen doen hem verscheidene keren in de gevangenis belanden, waar hij uiteindelijk het grootste deel van zijn jeugd doorbrengt. Als hij in 1919 na een langdurige straf te hebben uitgezeten, weer eens vrijkomt, is hij 22 en is er voor hem geen andere uitweg dan on middellijk contact te zoeken met de onderwereldfiguren die hij in de gevangenis heeft leren ken nen. Hard geworden door een vreugdeloze jeugd, weet hij al gauw een leidende positie in een bende „stakingsbrekers” te ver overen en een snelle opmars naar de top van het Amerikaanse gangsterdom te maken. Om zich op die eenzame hoogte veilig te stellen moeten veel tegenstanders uit de weg worden geruimd en het einde op de elektrische stoel is in zicht, i II 891 in Amsterdam Bestel ook zo’n echt leren label van Wrangler met je eigen naam erop. Ga naar de winkel. Koop desnoods nog geen Wrangler maar pak wel een bestelbon. Vul hem in. Doe hem in een envelop met 1'2,50 aan extra post zegels. Binnen 14 dagen heb je dan je Wrangler naamlabel in huis. Geheid! (7l2l56eza2>pï 'N PlMQA MëT 'WA&J6, SVFFEKZ' 99.00 98.00 90.00 FIRE, er. rden. ex - w f r'-'l Met zo’n gegeven zijn we op be- ïnz. 7450 (Van onze kunstredactie) meloen-eten ijsco-eten en CONRAD VAN DE WEETERING ADVERTENTIE) Robert Michum snijdt zich een pink af als echte Yakuza-leerling. nanen-eten, enz. enz. En bij alles wat er gebeurt, zit je ver genoegd mee te genieten. Het is allemaal zo eenvoudig. Van Pieter Post zijn slechts enkele schilderijen bekend, waaronder het juist verworven landschap, dat opvalt door de prachtige koele kleuren en de zeer mo dern aandoende opbouw. Het schilderij zal binnenkort, na schoonmaak, in het Mauritshuis te bezichtigen zijn. De aankoop van het schilderij vond plaats ter gelegenheid van de 70e ver jaardag van de oud-directeur van het Mauritshuis, dr. A. B. de Vries, die in 1970 afscheid nam. die argeloos door de boze wereld gaat en alles onderzoekt om tenslotte het beste te behouden. ALS OM DE HIERBOVEN gedane veronderstelling dat het geweld te rugkeert in de film (het is er trou wens nooit helemaal uit weg geweest) te bevestigen, heeft Corso de legenda rische Japanse held Bruce Lee terug gebracht in zijn „Een Vuistvol Kara te”, komt Royal met „Black Samson” met als aanbeveling: „Met zijn flit sende karate-stok ramt hij er meedo genloos op los!” en toont Flora ons deze week „Truck Turner”, gespeeld door de neger-acteur Isaac Hayes die als premiejager voor 50 dollar bloed geld slachtoffers maakt. Kromhoutstraat 56. tel. 02550-17150 Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. CBS 102. IK.90 sen om dan te ontdekken dat hij de ar men van de pop. die nu stijf om hem heen zitten, niet meer los kan krijgen. Na een verwoed gevecht lukt dat toch en om de marionet nu helemaal tot leven te brengen, geeft David hem zijn eigen hart, waarna alle anderen opkomen en plotseling iedereen als door touwtjes ge- dirdgeera wordt en er een oncontroleer baar ballet ontstaat, dat uiteindelijk op houdt omdat de mensen over elkaar heen in mekaar zakken. Dan neemt Matthew de leiding en stopt de nu voor lijk liggende mensen als zaad jes in de grond. Hij geeft ze water en er ontstaan planten. Hij bidt voor zon. De zon komt en de planten worden groter. Maar dan komt de storm en één van de planten gaat stuk. Om de andere twee planten goed te verzorgen geeft hij ze extra veel water, maar daardoor verdrinkt één van de twee planten. Op de laatste plant vindt hij insecten en om die te doden met DDT, doodt hij ook de plant en daarna zichzelf. Pauze. Gedurende de pauze speelt de manager van de groep, Mark Nelson, Amerikaan se volksmuziek op banjo en een instru ment met tien snaren, dat in het Engels Dulcimer heet en bij ons Hommel ge noemd wordt. Een opvallende rol na de pauze speelt een meisje in het bruin Katie Berger. Er komen daarbij een groot aantal wed strijden aan de orde, waarbij om allerlei kleine oorzaken overgesprongen wordt op een ander soort wedstrijd, met alle daar bij behorende sentimenten: agressie, ver langen naar liefde of bescherming en rivaliteit. Er zijn veel soorten duels: op de vuist, op de degen, het pistool, mitrail leur en kanon. Er is catch, touwtje sprin gen. lasso werpen, hard lopen, zwemmen, ping-pongen, biljarten, wedstrijden ba- HAARLEM. Het Godfried Bomans Genootschap heeft zijn activiteiten uit gebreid met de uitgave van een twee- maandelijk periodiek onder de titel God fried. In het tijdschrift, dat in beperkte oplage in de boekhandel wordt uitge bracht. worden verslagen opgenomen van bijeenkomsten van het genootschap, kleine vraaggesprekken met mensen die Bomans gekend, hebben en ook verhalen van de schrijver zelf. Ze worden begeleid door een combo van vijf muzikanten, die bij wijze van ouverture vreselijk hard en tamelijk on interessant speelden, maar later bleken thuis te zijn in een uitgebreid scala van muziekstijlen, die zich wonderlijk wel aanpasten bij het 'miimespel. Vier van de vijf acteurs kregen een moderne dansop leiding aan de universiteit van Utah de vijfde begon als clown op schoolvoorstel lingen. De groep bestaat nu twee jaar. Hun voorstelling is het beste te omschrij ven als een ontmoeting van vijf verschil lende mensen die voortdurend door hun fantasie worden meegesleept en daarbij het publiek in de ban van hun stemmin gen brengt. Hoogtepunten voor de pauze vond ik het spel met de marionet, en het verzor gen van de planten. Matthew Child (een jongen in het wit) ligt op de grond en David Carrillo (in een oranje pak) raapt hem op. Matthew blijft staan als een zoutpilaar. David bindt een draad aan Matthew’s hand, leidt die draad over een imaginaire katrol en brengt via die draad die hand in beweging. Op dezelfde ma nier worden ook de andere hand en voe ten van Matthew tot leven gebracht, waarbij het vooral hartverwarmend is de verwondering te zien waarmee David iedere keer ontdekt tot wat voor aardige standen zijn marionet in staat is. Op een gegeven moment is hij zo enthousiast, dat hij zijn pop omarmt en ermee gaat dan- Dat is de vroege periode van Otto van Rees, waarin hij als enige Nederlander direct aanwezig was in de milieus waar uit verschillende internationale kunst stromingen zijn voortgekomen,zoals fau- visme, kubisme en dadaïsme. De tentoonstelling wordt van 12 juli tot en met 24 augustus ondergebracht in het Haags Gemeentemuseum. Dit portret van Godfried Bomans, ver vaardigd door Aleid Slingerland, siert de omslag van het tijdschrift Godfried. en samen met Yoram Globus de be langrijkste Israëlische productie- en distributiemaatschappij, „Noah Films Ltd.” leidt. Ditmaal filmde hij rond Los Angeles en vond MGM bereid de film in Amerika en Europa te distri bueren. Daardoor is Lepke de eerste joodse gangster geworden die boven dien door verraad van zijn (katholie ke) vriend Lucky Luciano op de elec- trische stoel belandt. LEIDEN (ANP). Tot maandag 30 juni zijn in twee vitrines in de hal van de Leidse Universiteitsbibliotheek een aantal vondsten tentoongesteld die de afdeling Rijnstreek van de archeologi sche werkgroep voor Nederland vorig jaar heeft gedaan bij haar opgraving op het terrein van het voormalige Faliede- Bagijnhof in Leiden waar nu de biblio theek is gevestigd. De tentoonstelling, voornamelijk van aardewerk, bestaat uit materiaal uit de vijftiende, de zestiende en dé zeventien de eeuw. Dirk Bogarde in Leidseplein Theater en Saskia. Ingmar Bergmans „Scènes uit een huwelijk” is ook nog te zien en wel in Tuschinski 2 en Alhambra zodat er, mét „Le chaud Lapin” in De Uitkijk, „L’Invitation” en Bunuels „La Voie Lactée” in The Movies en een reprise van Polanski’s Rosemary’s Baby in Alhambra 2 nog heel wat goeds te zien is. In een andere gangsterfilm (deze week te zien in de Amsterdamse Cineac Damrak) ontmoeten oost en west elkaar op een geheel nieuwe manier. Een scheepsmagnaat in Los Angeles komt zijn verplichtingen niet na inzake wapenleveranties aan een Japans mysterieus genootschap, de Yakuza. Zijn dochter wordt gekid napt, en met de dood bedreigd als haar vader, de scheepseigenaar, niet naar Tokio komt om de zaak te regelen. Vrezende voor eigen leven stuurt deze George Tanner zijn oude strijdmakker Kilmer (Robert Mi chum) die uit de oorlog goede relaties DEN HAAG (ANP). Het Neder lands Vocaal Ensemble zingt vanavond op uitnodiging van de Zwitserse radio de wereldpremière van twee werken voor koor en symfonieorkest. Het eerste is van de Nederlandse com ponist Daniel Manneke en heet „Three Times”. Het tweede is een werk van Miro Bazlik, genaamd „Canticum”. Dat het Nederlandse koor, geleid door Mari- nus Voorberg, zich behalve op het ter rein van de hedendaagse muziek ook thuis voelt op dat van oude meesters wordt zaterdag in Genève gedemon streerd tijdens een kerkconcert. 3 ??- Hoeveel „Lepke” die ook een histo rische figuur in de gangsterwereld geweest is, als film lijkt op de gang- sterproduktie uit de jaren dertig blijkt wel als de ondergedoken Lepke zich uit verveling actuele schietfilms laat voordraaien en er een vermen ging plaatvindt tussen de fictie op het doek en de werkelijkheid buiten die overstemd wordt door het lawaai in het projectiezaaltje. Het enige ver schil is de nadrukkelijkheid waarmee op het ogenblik gewelddadigheden in gruwelijke details getoond worden, tot en met de executie van Lepke die, in extenso behandeld, gebeurt door elektrocutie. Het enige bijzondere aan „Lepke” is dat hij gemaakt werd door een Israëlische filmer, Mehanhem Golan die onder meer de eerste Is raëlische musical maakte, „Kazablan” DEN HAAG. Donderdagavond zag ik in het Hot-mime-festival The great Salt lake mime troupe. Zaterdagavond om middernacht komen ze in de Toneel schuur in Haarlem. In tegenstelling tot wat men verwachten zou, blijkt dit een kleine mime-groep te zijn (er deden maar vijf mimespelers mee), die echter thuis hoort in de stad aan het grote zoutmeer. „Godfried” staat onder redactie van W. F. Harmsen. A. C. Koekebakker jr. en T. J. van Turnhout. Het redactie adres is gevestigd Berkenrodestraat 27 in Haarlem, tel. no. 315660. zich zijn pink ontdoet. Hoewel dat ment het dramatische 1 van de film had moeten zijn Berken heeft exact dezelfde hardheid als eiken (hardheids- factor 560, ter vergelijking: teak heeft 420). Had u niet gedacht hè? Wat wèl minder is; de prijs. Ons blonde Fins Berken parket kost f 53,75 m2 (smalstrook f 49,75) en gaat net zo goed1 een levenlang mee als\ J ons Eiken Rustiek van f 56,25 of ons keiharde, T bijna zwarte Panga-Panga| van f 69,50Wie van g berkenparket houdt, 1-11*1 ISR^ die boft dus gewoon, Verkoopfiliaal: Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, tel.023-289408/09, De uitzending van aanstaande woens dag komt vanuit een vliegtuig, dat zich ergens beweegt tussen Amsterdam en New York. Het programma wordt on derbroken door flitsen van de wedstrijd Bayern München tegen Leeds United, die samen om de Europa-cup 1 vechten. De televisie verslaat overigens die wed strijd via Nederland 1 rechtstreeks en in kleur, becommentarieerd door Theo Reitsma. Of de woensdagavondshow in zijn ou de vorm in het najaar terug zal komen, is nog een open vraag. Men zoekt, niet even gelukkig als men steeds geweest is met de vaste presentatoren, naar een wat andere formule. Tevens is men wat huiverig nu al plannen te maken, omdat de NOS nog steeds niet weet wat er exact met Hilversum IV gaat gebeuren, en wat de eventuele gevolgen daarvan voor de NOS-zendtijd kunnen zijn. kend terrein. De .gangsterfilm” is een zó vaak gebruikt genre in de Ameri kaanse film dat er weinig nieuwe variaties mogelijk zijn. Het genre is dan ook verwaterd van de biografi sche gangsterfilm met als centrale figuur een legendarische misdaad-fi- guur tot de sprookjesachtige sfeer van de James Bond-achtige super detective die de super-misdaad be strijdt mét allerlei modern superuit- roeiingspeelgoeden tot het thema van de fantastische kraak die maan denlange voorbereiding eist en al dan niet perfect uitgevoerd wordt. „Lep ke” is echter de ouderwetse gangster film, zoals die al in de dertiger jaren gemaakt werd als regelrechte reflec tie van een toen actuele situatie. Inmiddels is het eerste nummer ver schenen dat. uitgezonderd een groot aan tal druk- en spelfouten, een aardige indruk wekt. Vooral opmerkelijk in dit nummer is Bomans’ verhaal Zuur kraampjes. Bomans was 16 jaar oud toen hij deze bijdrage voor het school blad van het Triniteitslyceum in Haar lem schreef. Het verhaal verscheen voorts in Tolle Lege, op 30 november 1929. Voorts in dit nummer een gedicht van Harry Prenen als een ode aan de Bloe- mendaalse auteur, de neerslag van een gesprek dat de praeses van het genoot schap, A. C. Koekebakker jr. had met mr. Luns en enkele boekbesprekingen. Ook is een in memoriam dr. Victor van Vriesland opgenomen, die lid was van het genootschap. DEN HAAG. Het Haagse Mourits- huis heeft een nieuw werk aanaekocht: het is een landschap van architekt en schilder Pieter Post, daterend uit 1633. Het paneel is afkomstig uit het be~it van de bekende kunstgeleerde prof. dr. W. Martin, die van 1909 tot 1945 directeur van het museum is geweest. Pieter Post was de architect van het Mauritshuis. Weinig nieuws sinds de vorige week, op tweemaal Robert Altmans na. Diens mysterieuze „Images” met Susannah York en zijn meer bekende „M.A.S.H.” zijn ’s nachts respectieve lijk in Studio K en Oscar (Arhstel- veen) te zien. „Dirty Harry” van Don Siegel met Clint Eastwood in Cineac Reg.Breestraat en „100 Geweren” met Jim Brown en Raquel Welch in Rex brengen wat nachtelijke sensatie. En de cultuur wordt uiteraard in Krite- rion gediend, waar in het weekend Antonioni’s film draait, maar dins dag- en woensdagavond resp. „De Idi oot” en „De Gebroeders Karamazov” vertoond- worden, twee Dostojevski- bewerkingen van de Russische film regisseur Ivan Pyriev. Tuschinski heeft „Keetje Tippel” laten schieten en afgevoerd naar Roxy om zelf plaats te hebben voor „The Wind of Violence”, waarin Mi chael Caine en Sidney Poitier onder regie van Ralph Nelson gekoppeld zijn tot een stel dat voor niets terug deinst. Het verhaal speelt zich af in Kaapstad en Johannesburg en toont ons in bijrollen de bekende gezichten van Rijk de Gooyer en Rutger Hauer. Met de hierboven gesignaleerde „The Yakuza” in Cineac Damrak gaat er deze week dus aardig wat geweld en bloed over de Amsterdamse film schermen, want we mogen tenslotte onze eigen „Rufus” die naar City I gepromoveerd is niet vergeten, even min als de film in Luxor die „De meedogenloze Doder” heet, met als aanbevelende adjectieven „Hard, Wreed, Flitsend”. Antonioni’s „Beroep: Reporter” is gelukkig gebleven in Calypso en Kri- terion, zo ook „De Nachtportier” met In „Repke” wordt Tony Curtis de man die het verkeerde pad opgaat en dus de titelrol speelt, terwijl Michael Callan de rechten studerende vriend wordt die uiteindelijk in dienst van de openbare aanklager(later presi- dentscandidaat) Thomas Dewey en van het FBI-hoofd Edgar Hoover de tegenstander van Repke wordt en hem, hoewel met tegenzin, op de elektrische stoel helpt. Er zijn dan heel wat tegenstanders opgeruimd, op straat vanuit een snel voorbijrijdende T-Ford, weggemaaid met een stengun bij een van de vele overvallen op restaurants, met tijdbommen en an dere explosieven. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Voor één keer haalt de NOS de Paul Meyershow terug, de befaamde radioshow op de woensdag avond die in april 1973 door de NOS' leiding met veel tumult gewipt werd. Dat optreden van Paul Meyer ofwel Henk Terlingen valt op de 28e mei en betekent tevens het voorlopige einde van deze vorm van de woensdagavond op Hilversum 3. Voor de zomermaanden heeft de NOS op die plaats een discjoc- keyprogramma gezet, dat gevuld zal worden door Tineke Vos en Michiel de Ruyter. Van tien tot elf volgt er dan een uurtje sport, te presenteren door Frits Spits. Zelfs Michèle Mercier is terug in Du Midi, als Angélique, het sex- symbool van de jaren vijftig dat zich in „De Markiezin der Engelen” en „De Weg naar Versailles” onvergete lijk wist te maken bij de puber van die dagen. Een moderner versie van een jonge vrouw op zoek naar ero tisch genoegen is bovendien nog te vinden in Cinétol, waar Peter Fleischmanns „Dorothea’s Rache” vertoond wordt, een Duitse Tjeempie met invloedrijke Japanners overge houden heeft, naar het hoofd van de Yakuza om voor het’ leven zijn doch ter te pleiten. De manier, waarop expolitieman Robert Michum zich van zijn op dracht kwijt, veroorzaakt in een soort sneeuwbal-effect een reeks gevechten en schietpartijen, waarin onder ande re blijkt dat volgens de Yakuza-code harakiri niet meer bestaat als ie mand in zijn plicht tekort schiet, maar dat deze destijds veelgebruikte vorm van zelfmoord vervangen is door het zelf afsnijden van zijn pink. Eerst past Michum’s Japanse helper deze zelfverminking toe. Daarna uit solidariteit houdt ook Michum zich aan de' Yakuza-regels. Sydney Pol lack heeft deze bloedige nonsens ge regisseerd, maar als men bedenkt hoeveel min of meer onschuldige slachtoffers de stoere Robert Michum heeft gemaakt in dienst van een mis dadige wapensmokkelaar, dan kan men zich nauwelijks druk maken over de onhandige wijze waarop hij zich op het einde trucsgewijze van 1. XJ-.X hoogtepunt UTRECHT (ANP). Tot en met 22 juni is er in het Centraal Museum in Utrecht een tentoonstelling te zien van de werken van Otto en Adya van Rees. De tentoonstelling is bedoeld om de periode 1900 tot 1934 te illustreren. o. F 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11