Slachtoffer van intriges SCHAATSTERS WOEDEND OVER KNSB-ULTIMATUM BELG PROFITEERDE VAN NEDERLANDSE RIVALITEIT finale zijn vrij Grote actie WATERPOLOTEAM FC Den Haag SCOORT SLECHT Weisweiler weg Spaanse pers neemt het op voor Michels Naijver beslist Cruijff en Neeskens Woningverbetering? NMB „Derks de Eindhoven beloond; FC Groningen niet beste” Spelers-eijquête: SPANNING IN NA-COMPETITIE Geen lotto-winnaar V R IJ D A G 23 MEI 1975 31 SPORT Kessler Spitz Kohn niet Rugdekking J genoemd Uitslag IC’ dl (Van onze redacteur in Barcelona) (Van onze sportredactie) i (Van onze sportredactie) Ss# 17. (Van onze sportredactie) Hugo Hovenkamp: geblesseerd edsel orgen (ADVERTENTIE) De stand in de na-competitie luidt: 11741 De Duitse pers heeft met grote koppen de bekeroverwinning van Bo russia begroet. De winnaars werden uitvoerig geprezen, het spel van FC Twente werd diep teleurstellend ge noemd. Aad Mansveld:. „We moeten er een ervaren kracht bij hebben” Sijtje van der Lende: „kans op ge rechtelijke actie” NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' uw inbouwkeuken uw open haard ow badkamer uw parketvloer Eindhoven PEC Zwolle FC Groningen Vitesse divisie. Eindhoven won thuis voor 8000 toeschouwers in een uiterst spannende wedstrijd met 2-1 van Vitesse. PEC won uit met 1-0 van Groningen. zei Sijtje van der Lende verontwaar digd. „We zijn toch gewoon lid van de bond en niet geroyeerd of zo iets. 0 0 0 o 1 1 2 2 4 4 2 2 3-2 2-1 1- 2 2- 3 2 2 1 1 3 3 3 3 De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. zich via de nationale titelstrijd weten te plaatsen voor de definitieve kern ploeg. Als het „rebellerende” viertal zich negatief ten opzichte van Maarse opstelt en zulks is het geval dan zal de KNSB deze dames niet uitnodigen voor de selectiewedstrij den. die moeten wortlen afgewerkt om zich te kwalificeren voor het toernooi om de Nederlandse titel. De ze brief is bijzonder slecht gevallen bij Sijtje van der Lende, Sippie Tig- chelaar, Annie Borckink en Sophie Westenbroek. „De KNSB heeft niet het recht om iemand te weigeren de selectiewedstrijden te laten rijden”, Verder zijn we amateurs en staat het nergens in de reglementen dat ze je zomaar kunnen verbieden mee te doen”. Volgens Sijtje van der Lende is het niet onwaarschijnlijk dat de hele zaak nog een gerechtelijke na sleep zal krijgen. De vier ,>uitgetreden” dames hebben de KNSB op hun beurt een brief gestuurd en daarin om opheldering gevraagd over de bedrei ging de rijdsters niet uit te nodigen voor de selectiewedstrijden. Weisweiler lijkt de beste kans te minste kracht te helpen. FC Den Haag-apn- voerder Mansveld heeft het al uitge roepen: „We hebben niets aan talen ten. We moeten er een ervaren goede speler bij hebben”. DEN HAAG. De KNVB heeft van FC Barcelona bericht gekregen dat Johan Cruijff en Johan Neeskens beschikbaar zijn voor de interland tegen Joego-Slavië op 31 mei. BARCELONA. De strijd om de opvolging van Rinus Michels gaat even gelijk op als het zware gevecht over het besluit dat Michels weg moest. Op de voorpagina van Barce lona’s grootste sportkrant „Dicen” stonden donderdag twee foto’s: links Borussia’s trainer Weisweiler, met het onderschrift: „De kandidaat van het bestuur”, en rechts Hertha Berlijns trainer Georg Kessler, met het onder schrift: „De kandidaat van de Neder landse clan”. Emiel Gijsemans, een 21-jarige kan toorbediende uit het vlak bij Mechelen gelegen Heyst op den Berg, profiteerde optimaal van de dadendrang van Lub- berdink en Gevers. Arie Hassink, de ook door Amstelploegleider Herman Krott als de onbetwiste kopman uitgeroepen coureur, was zeker niet ongelukkig met de bezondiging van de twee Van Erp- coureurs tegen de ploegdiscipline. Aan de eindstreep in Rijen had dit zestal een voorsprong van 59 seconden. Beschouw de Arie Hassink die winst, nog eens aangevuld met vijf bonificatie-seconden, als een stevige rugdekking, Gevers’ ploegmaat Gertie van Gerwen was aan zienlijk minder gelukkig met de door Henk Lubberdink uitgelokte beslissende ontsnapping. b Etappe-winnaar Emiel Gijsemans, wordt ha de eerste rit in O lympia’s ronde gefeliciteerd door ploegleider Frans Marechal MÖNCHENGLADBACH. (SID) Hennes Weisweiler, sinds 1964 trai ner van UEFA-cupwinnaar Borussia Mönchengladbach, heeft per 30 juni zijn ontslag ingediend. Weisweiler voerde de laatste weken onderhande- lingen met Barcelona. Naar hij don derdagmiddag verklaarde, is Weiswei ler niet ongenegen in Barcelona de taak over te nemen van Rinus Mi chels. iur of Georg Kessler zou dus de kandi daat van deze groep zijn. Het is zeer goed mogelijk dat Kessler een van het kleine aantal trainers is dat door Cor Costers Inter Football is aange boden aan CF Barcelona. Een andere is Spitz Kohn, die zelfs een geheim bliksembezoek aan Barcelona bracht op 12 mei, maar zoals nu bekend werd, door voorzitter Montal „gewo gen en te licht bevonden” werd: on voldoende ervaring, gezag en te wei nig titels op zijn naam. EINDHOVEN Eindhoven en PEC Zwolle hebben gezamenlijk de leiding ge nomen in de nacompetitie van de eerste BOEKAREST (ANP) Na de overwinning met 8-1 in de openingswedstrijd tegen de junioren van Roemenië, is het het Nederlands waterpoloteam in Boekarest slecht vergaan. Woensdag werd met 4-1 verloren van Joegoslavië en donderdag met 4-2 van Roemenië. De tussenstanden in deze laatste wedstrijd waren: 2-0, 0-2, 0-1. Het grote probleem bij Nederland is het scoren met één man meer. Uit de vijf maal dat het zevental een numerieke meerderheid had, werd slechts eenmaal ge scoord.. Wat erger was: in die periodes maakte de tegenstander met snelle uitvallen twee doelpunten. Hierdoor' verspeelde Nederland een voorsprong van 2-0, die was bereikt door doelpunten van Stroboer en Buunk. Rus en Sanverescu waren de Roemenen, die bij één man minder doelman Kroon passeerden. In de derde periode zorgde Nastaecu voor 3-2 en in de vierde periode maakte Rus er 4-2 van. De overige uitslagen: JoegoslaviëRoemenië 9-3, Oekraïne—Bulgarije 7-6. De stand: 1. Joegoslavië 3-6; 2. Roemenië 3-6; 3. Oekraïne 3-2; 4. Nederland 3-2; 5. Bulgarije 3-0; 6. Roemenië 3-0. De Eindhovenaren startten bijzonder ongelukkig. Vitesse leek aanvankelijk niet de bedoeling te hebben zich in te graven voor eigen doel. Dit resulteerde niet alleen over en weer in aanvallend voetbal, maar ook in de openingstreffer, na een klein kwartier, van de Arnhem mers. Het doelpunt kwam, op naam van Bosveld, die succes had met een hard schot van zeker dertig meter afstand. Ironisch genoeg speelde Bosveld, die la- ter door scheidsrechter Berrevoets nog werd genoteerd, ook een belangrijke rol bij de Eindhovense gelijkmaker, vier minuten voor rust. Een effectvolle vrije schop van Senders belandde via de paal en het lichaam van de Arnhemse routi nier in het doel. Was Eindhoven voor rust al een stuk sterker, in de tweede helft werd Vitesse volledig met de rug tegen de muur gedrukt. Gebrek aan routine en beheer sing in de vrij jonge ploeg voorkwam echter dat Eindhoven met ruime cijfers kom winnen. Nu werd het niet meer dan '2-1, dank zij een treffer van op nieuw Senders die na zestig minuten met een. prachtig, vallend schot doelman Beukhof versloeg. De overwinning van PEC, voor 8500 toeschouwers en onder leiding van scheidsrechter Pijper, was enigszins om streden. Niet dat het doelpunt van de ploeg, dat één minuut voor rust door Heskamp bij een uitbraak werd ge scoord, onzuiver zou zijn, maar wel dat Groningen toch duidelijk het beste van het spel had en ook het meeste initia tief toonde. De Groningers slaagden er echter niet in de versterkte Zwolse de fensie op de knieën te krijgen en zoch ten daarom tervergeefs hun heil in afstandsschoten. Bovendien trof Gro ningen het niet dat het in de tweede helft zowel ausputzer Björne Jensen als middenvelder en spelverdeler Hugo Ho venkamp aan de kant moest laten. Bei den waren reeds bij de aanvang van de wedstrijd geblesseerd. RIJEN. De openingsetappe van Olympia’s Ronde van Nederland heeft Jan Gisbers al onmiddellijk voor een enorm dilemma geplaatst. In de slotkilo meters na Rijen, waar de slimme Belg Emiel Gijsemans handig profiteerde van een gigantisch misverstand tussen Arie Hassink en Frits Pirard, heeft de ploeg leider van Jan van Èrp opnieuw moeten constateren hoe groot de onderlinge naijver binnen de eigen ploeg is. Dit voorseizoen heeft Gisbers vaak de groot ste moeite gehad zijn bijna louter uit vedetten geformeerde ploeg tot een col lectief geheel te smeden. Daarin leek hij vooral de laatste weken redelijk ge slaagd. Die eenheid dreigde donderdag avond echter opnieuw te worden ver stoord nu Henk Lubberdink en vooral Ad Gevers alle afspraken waren verge ten en louter voor eigen kansen reden. maken, als hij tenminste wil; want het grootste probleem kon wel eens zijn dat Weisweiler al eerder in zijn lange loopbaan bij Borussia aantrek kelijke aanbiedingen heeft af geslagen. Voor Rinus Michels was het Barcelo- na-bestuur een dikke maand geleden nog bereid een jaarsalaris van 350.000 gulden uit te trekken, en wanneer het erom gaat een prestigeslag te slaan (iets wat voorzitter Montal en zijn bestuur ongetwijfeld nodig heb ben), dan kent de kas van FC Barce lona geen grenzen. Dat bewees de aankoop van Johan Cruijff indertijd wel. Dat was het begin van de „Neder landse clan” die nu in heel Spanje (want bijvoorbeeld ook de Madrileen- se sportpers windt zich daarover op) een synoniem geworden is voor vreemde intriganten in het voetbal. Eigenaardig genoeg rekent men Rinus Michels daar nu niet meer bij; inte gendeel, hij werd donderdag door en kele Barcelonese kranten voorgesteld als het slachtoffer van de intriges van de Nederlandse clan, bestaande uit Cor Coster, Cruijff, Neeskens en Barcelona-manager Carabén met diens Nederlandse echtgenote Marjo lein. F nemen. Van Gerwen had het initiatief daartoe inmiddels zelf al genomen en maande de 31 man sterke achtervol- gingsgroep totsteeds grote spoed. Van GerWën: ,,’ïft mag toch Verwachten dat ook Gevers inmiddels weet hoe gevaar lijk Arie Hassink is. Het is typisch een coureur die nooit de beslissende slag mist en daarnaast ook nog eens een uitstekende tijdrit kan rijden. Daarom hadden Gevers en Lubberdink een af wachtende houding moeten aannemen. Dat hebben ze niet gedaan en dat neem ik vooral Gevers erg kwalijk”. Gisbers: „Helemaal ongelijk heeft Van Gerwen natuurlijk niet. Die 39 seconden achterstand is helemaal niet veel, maar toch voldoende om Arie Hassink de kans te bieden via de tijdrit de oranje trui te grijpen”. De Spaanse sportpers staat boorde vol met de meest fantastische berich ten en commentaren. De lijst van kandidaten voor CF Barcelona zou nu ten minste zeven namen bevatten: Weisweiler, Kessler, Kohn, Coerver, Kovacs, Kubala en Muller. Over het tijdstip waarop het ontslag van Mi chels besloten is en de manier waar op men hem dat heeft meegedeeld, is ook nog een ernstige polemiek gaan de. Maar dat is allemaal nakaarten. Duidelijk is in ieder geval dat er in het hoofdkwartier van CF Barcelona heel wat dubbele rollen zijn gespeeld. Michels krijgt nu pas van alle kanten lof toegezwaaid, en heel wat Barcelonezen zeggen al dat het een heksenketel gaat worden indien Mi chels nu de Spaanse beker zou win nen. Over zijn toekomstplannen is de Sfinx weer 100 procent Sfinx. Hij heeft, zegt hij, ten minste zeven aan biedingen uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en Spanje en zal die eerst eens tegen elkaar gaan afwegen. Het Olympisch comité heeft Rhodesië uit gesloten van de Olympische beweging. „Het land handelt”, aldus de verklaring, „in strijd met de reglementen die discriminatie verbie den’’. ft Joop Zoetemelk heeft er onverwacht een zware concurrent bij in zijn poging de Tour de France te winnen: Eddy Merckx. De Belg besloot te starten, wat hij eerst niet van plan was, nu hij de Giro door ziekte moest missen. Italië heeft niet ingeschreven voor de wereldkampioenschappen zwemmen, in juli in Columbia. Niet ten onrechte beschouwt Gisbers de naar een profcontract lonkende Van Gerwen, die bijna unaniem wordt be schouwd als Nederlands meest complete amateur van dit moment, als de meest potentiële kandidaat voor de eindover winning in zijn ploeg. Gisbers later: „We kunnen natuurlijk onmogelijk alleen op Gevers gokken. Daarom mocht het gat tussen de zes koplopers en hét peloton ook niet te groot worden. In de laatste kilometers ben ik daarom ook naar de kopgroep gereden om hem aan het ver stand te brengen, dat hij niet meer op kop mocht komen, maar alleen voor de ritoverwinning mocht rijden”. De drie Van Erp-rijders in de achter- volgingsgr.oep kregen het tegenoverge stelde commando. Van Gerwen, Dohmen en Van der Kruys kregen opdracht het tempo aan te geven, teneinde op die manier te verhinderen dat de zes koplo pers te veel afstand zouden kunnen 9 René van de Kerkhof is op ver zoek van PSV uit de oranj eselectie voor de wedstrijd tegen Joego-Slavië gehaald. In zijn plaats voegde Knobel Van Marwijk toe aan de selectie. Van de Kerkhof zelf wilde wel spelen, maar PSV beriep zich op een oude afspraak dat voor dit duel geen Eind hovenaren zouden worden uitgeno digd. De uitslag van de eerste etappt is: 1. Emiel Gijsemans (Bel) 167 km in 3.45.53 met bonificatie 3.45.38. Gemiddeld 44,360 km-u.; 2. Frits Pirard (Ams) z.t. met bon. 3.45.43; 3. Arie Hassink (Ams) z.t. met bon. 3.45.48; 4. Henk Lubberding (Erp) z.t.; 5. Gerrit Moehlman (Ams) z.t.; 6. Andre Gevers (Erp) z.t.; 7. Wil van Helvoirt (Cab) 3.46.52; 8. Etienne v. d. Helst (Bel) z.t.; 9. Piet Kuijs (Bat) z.t.; 10. Fons van Katwijk (SSF) z.t.; Rhett van Trigt (Mie) z.t. Het ploegenklassement: 1. Van Erp 11.18.38; 2. Amstel z.t.; 3. België 11.19.37; 4. Batavus z.t.; 5. Caballero 11.20.36; 6. Michelin zt. Derks: „gouden kaart” van betaald voetbalspelers HILVERSUM (ANP). De gouden kaart voor Frans Derks als de beste scheidsrechter en de zwarte kaart voor Joop Vervoort als de slechtste scheidsrechter in het betaalde voetbal in Nederland. Ziedaar de uitspraak waartoe de contractspelers van de ere-dwisieclubs zijn gekomen in een op initiatief van de redactie van VA- RA’s sportprogramma FC Avond rood gehouden enquête onder hen. Op de vraag, wie naar hun mening de beste en de slechtste scheidsrech ter in het Nederlandse betaalde voet bal zijn, heeft ruim zeventig procent van de ongeveer honderd spelers, dié een formulier hebben ontvangen, ge reageerd, d.w.z. zo’n driehonderd. Zij kwamen tot de volgende beordeling voor de beste drie: 1. (gouden kaart) Frans Derks met 234 pnt. positief en 11 pnt. negatief. 2. (zilveren kaart) Charles Corver (180 pnt. pos. - 9 pnt. neg.). 3. (bronzen kaart) Leo van der Kroft (163 pnt. pos. -10 pnt. neg.). En van de slecht ste drie: 1. (zwarte kaart) Joop Ver- voort (6 pnt. pos. - 129 pnt. neg.). 2. (rode kaart) Bart Ram (16 pnt. pos. - 87 pnt. neg.) 3. (gele kaart) Jan Keizer (19 pnt. pos. - 68 pnt. neg.)- Op de aan de contractspelers verzon den formulieren stonden de namen van alle in het betaald voetbal flui tende scheidsrechters vermeld. HEERENVEEN. (ANP) De schaatsenrijdsters Sijtje van der Len de, Sippie Tigcheiaar, Annie Borckink en Sophie Westenbroek, die enige tijd geleden weigerden verder deel uit te maken van de dameskernploeg onder leiding van trainer Gerard Maarse, hebben een brief van de KNSB ont vangen waarin de rijdsters een ulti matum wordt gesteld. In de brief, die is ondertekend door algemeen secre taris W. G. Comello, wordt de dames gevraagd of zij definitief van plan zijn zich voor te bereiden op het seizoen 1975-1976 en of zij Gerard Maarse accepteren indien de rijdsters DEN HAAG (ANP). —De uitslag van lotto no 20 van j.l. zondag is: Aantal deelnemers 991.872. Inleg 3.986.067 Prljzenbedrag 1.893.382. Ie prijs: geen win naars, het bedrag van de le prijs wordt in vijf gelijke delen verdeeld over de jackpot voor de le prijs van a.s. zondag en de 2e t.m. de 5e prijs van deze week. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 160.937 ontvangen 3e prijs: 179 winnaars, die elk bruto 2327 ont vangen 4e prijs: 9618 winnaars, die elk ƒ53 ontvangen. 5e prijs: 9710 winnaars, die elk ƒ52 ontvangen. De jackpot voor lotto no. 21 bedraagt f 132.537. 9 Na een vergadering van vier uur heeft de tuchtcommissie van de Franse voetbalfederatie de Braziliaan Jairzinho (Marseille) voor een jaar geschorst. Zijn ploeggenoot Paulo Ce sar mag drie wedstrijden niet spelen. De straffen werden uitgesproken naar aanleiding van incidenten, aan het eind van de wedstrijd voor de kwart finales van de Franse bekercompeti- tie. DEN HAAG. Onder het motto „Iedereen doet mee voor EurOpa-cup II” is de stichting betaald voetbal ’s Gravenhage begonnen met een grootscheepse campagne onder de Haagse bevolking en het bedrijfsleven om aan een kleine half miljoen gul den te komen die nodig zouden zijn om met enkele aankopen het team van FC Den Haag te versterken. „Nu moet er geld komen om het elftal dat de KNVB-beker veroverde, in Europa-cup II met succes te laten spelen. Den Haag heeft daar recht op”, zo luidt een zinsnede uit een advertentie die donderdag in alle Haagse kranten verscheen. De stichting betaald voetbal ’s Gra venhage, in maart 1974 opgericht met als voorzitter het KVP-Tweede-Ka- merlid en Haags gemeenteraadslid W. du Chatinier,^ wist het vorig seizoen 160.000 gulden bijeen te brengen. Van dat geld werd onder meer Henk van Leeuwen, de man die met zijn doel punt tegen FC Twente Den Haag de KNVB-beker bezorgde, aangetrokken. De stichting hoopt in korte tijd 400.000 gulden ter beschikking te hebben om FC Den Haag aan ten één geroutineerde nieuwe es-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31