Veel vertrouwen in Grand Prix-toekomst Besprekingen met V an Lennep over ,Zandvoort’ Zege van Maas kon domper niet goedmaken Blankenburg naar Hamburg spomwM® Duitser gaat graag naar CF Barcelona Weisweiler krijgt miljoen Borrussia heeft schitterende kans op titel ■R 12 13 ZATERDAG 2 4 MEI 1975 SPORT Suppoosten Prijzenpot Kwetsbaar Voorsprong Niet bang ant. (Van onze sportredactie) Bob (links) en Rody Hoogenboom poseren op een pleziervaartuigje dat voor hun kantoor in Amsterdam ligt gemeerd. VAN DE BUNDER ZAKTE VER WEG (Van onze sportredactie) MARC SERNË (Van onze sportredactie) Hoogenboom is tevreden over Roelof Wunder ink wordt veste- Id. In lassen in en i, van libre er 34 n wie ar de le ge- AMSTERDAM. Hoewel Roelof Wunderink in het St. Elisabeth’s Gasthuis in Haarlem snel herstelt van ztfn verwondingen die hij tijdens enkele trainingsronden met zjjn Formule 5000-wagen op het circuit van Zandvoort opliep, is het vrijwel uitgesloten dat hij op 22 juni deel zal kunnen nemen aan de Grand Prix van Neder land. Nogal een tegenvaller voor de organisatoren, want hoe je het natuurlijk ook bekijkt een Nederlands Formule-l-team met een Nederlandse coureur aan het stuur trekt natuurlijk altijd wel wat toeschouwers meer dan een startveld met uitsluitend buitenlanders. Puntenklassement- 1. Van Helvolrt (Cab) 31 pnt, 2. Gevers (Erp) 31, 3. Van Katwijk (SSF) 25. Ondanks alle geruchten dat ook Ger- rie Mühren bij Ajax zou vertrekken, het bureau Inter Football zou de zaak rond gemaakt hebben, is daar bij Ajax nog niets over bekend. Manager Hans Kraay: „Ik word door iedereen opgebeld over een transfer van Mühren, maar wij hebben daar nog niets van gehoord. Niet van Brugge en niet van Mühren. Ik denk dat dat niet zo’n vaart zal lopen.” Formule I kost weer wat meer. Zeker dit eerste jaar kost het veel geld. Je zit met de aanschaf van je motoren, je moet nieuwe auto’s hebben en je moet zelfs een caravan kopen om een beetje thee te kunnen zetten op zo’n renbaan”. >n uit .wijck sn C. d met J. A. 1 met Kaag, ’en. C nvang n om rur in BERLIJN. Borussia Mönchenglad- bach heeft een schitterende kans van daag zijn voorsprong op Hertha BSC aan kop van de Bundesliga te vergroten tot vier punten. Hertha, de club van Georg Kessler, verloor vrijdagavond kansloos met 0-3 van FC Kaiserslautern, dat daarmee zijn laatste degradatiezor- gen verdreef. De Borussen spelen tegen het reeds gedegradeerde Wuppertaler SV en het moet al vreemd gaan, willen de kersverse houders van de UEFA-beker in dit duel een misstap maken. Blankenburg MÖNCHENGLADBACH. —Hennes Weisweiler heeft een vorstelijk aanbod van CF Barcelona ontvangen. De 55- jarige trainer, die bij Borussia Mönchengladbach plotseling zijn ontslag aanbood, kan in twee jaar een nettobe drag van een miljoen mark verdienen. „Het aanbod van clubpresident Augustin Montal-Costa is zo fantastisch dat ik als gewoon mens geen nee meer kan zeg gen”, verklaarde de vroegere docent aan de Sporthochschule van Keulen vrijdag. „Natuurlijk weet ik dat deze nieuwe situatie het bestuur van Borussia wat in moeilijkheden brengt. Maar die zijn toch uit de wereld te helpen”. Frankrijk heeft op de eerste dag voor de Davis-cup een 2-0 voorsprong op Joego-Slavië genomen. Conesson mag zich als uitgeschakeld beschouwen voor de Eiirpese titel in het bandstoten. De Fransman verloor in Sevilla van Drufau. Van der Smissen speelde de beste partij van het toernoi door in zestien beurten Scherz te ver slaan. Uitspraken die al doen vermoeden dat het bewakingsbedrijf Hoogenboom met zijn 500 man personeel niet slecht draait. De beide broers maken ook geen mongent die indruk en proberen die ook niet weg te nemen. Rody (31 jaar) voert voornamelijk het woord omdat zijn broer en ex-coureur Bob (34 jaar) het gesprek niet helemaal kan bijwonen omdat dringende zaken hem elders bezig houden. Rody Hoogenboom, wiens firma Algemeen klassement: 1. Gijsemans (Bel) 6.23.37, 2. Hassink (Ams) 6.23.47, 3. Gever (Erp) 6.23.52, 4. Lubberdlnk (Erp) z.t., 5. Huljzen (Bat) z.t., De uitslag van de tweede etappe is: 1. Maas (SSF) 2.37.59 met bonificatie 2.37.44, 2. Rückert (AMS) nukt, met bonificatie 2.37.49, 3. V.d. Veken (Bel) z.t. met bonificatie 2.37.54, 4. V. Helvoirt (CAB) z.t., 5. Gevers (Erp) z.t. „Maar het moet mogelijk zijn om in de toekomst quitte te spelen. Ik wil lid proberen te worden van de Constructors Asociation. Er is voor iedere Grand Prix een prijzenpot van ongeveer 520.000 gul den maar als je lid van die C.A. bent dan krijg je extra geld. Ongeveer YPjt procent van die vijf ton wordt gebruikt om die C.A te financieren. De twee Mac Larens kregen voor een Grand Prix naast hun startgeid zo’n 3200 pond extra omdat zij deel uitmaakten van die C.A. en de snelste waren op dat moment. Dan heb je al 20.000 gulden extra zonder dat je tijdens de race één centimeter hebt gereden. Dat is leuk meegenomen. Maar als het me een ton kost dan maakt ons dat ook zoveel niet uit. Ik verdien het natuurlijk liever of ik wil ook wel quitte spelen maar ik wil ook wel bijbetalen. We gaan in ieder geval ook na dit seizoen nog twee jaar door met een heus Grand Prix-team.” Van die gedachte moet ook Gijs van Lennep uitgegaan zijn toen hij vorige week zaterdag de broers Rody en Bob Hoogenboom, niet de sponsors van, maar wel de geldschieters achter Roelof Wun derink, voorstelde om de plaats van Wunderink op Zandvoort in te nemen. Een logische voorstel van een coureur, die al twee keer de Grand Prix van Nederland gereden heeft en van wie de Hoogenbooms al bij voorbaat min of meer de garantie hebben dat hij de nieuwe Ensign, een wagen die de fabriek volgende week hoopt af te leveren, niet uit waaghalzerij of of onervarenheid onmiddellijk tegen de vangrails zal knallen. Des te opmerkelijker is het dat de onderhandelingen op dit moment daarom toch een beetje vastzitten. Aller eerst Gijs van Lennep zelf die opmerkt: „Ik wil eerst kijken of die auto het doet. Daarom wil ik met die nieuwe wagen eerst op Zandvoort gaan trainen. Ik heb namelijk geen zin meer om op de 25e plaats in de startrij te gaan staan. Die tijd is voorbij. Ik zou wel graag willen. De Grand Prix-races vallen buiten an dere wedstrijden zodat ik op die zonda gen zeker beschikbaar ben. Ik kan het combineren.” Het oranje leiderstricot bleef mede daardoor in het bezit van de ook vrijdag verrassend sterk koersende Emile Gijse- manis. „Eigenlijk had ik meer aanvallen op die trui verwacht. Die zijn uitgeble ven. Ik heb steeds gezorgd voorin te rijden om zodoende mijn eigen kansen zo optimaal mogelijk te kunnen verdedi gen.” Een lichte teleurstelling betekende de sprinttriomf van de gisteren door Middelink voor de Ronde van Oostenrijk geselecteerde Maas eveneens voor de ploeg van Jan van Erp, die in de woon plaats van zijn sponsor vanzelfsprekend graag had willen zegevieren. Zei ploeg leider Jan Gisbers kort voor het vertrek schertsend: „We hebben alle renners kalmerende middelen moeten geven om ze rustig te krijgen.” Die rust werd echter wreed verstoord door een massale valpartij, waarbij twee van Erp-rijders (Dohmen en Van de Kruys) betrokken waren. Hans Koot later: „We hebben Dohmen en Van de Kruys moeten hel pen om weer bij de groep te komen. Daardoor waren we in de finale eigen lijk leeggereden.” verzinken tegen de achtergrond van het echec van Van de Bunder. Toch bete kende de dagwinst van de 24-jarige assistent-accountant uit Roosendaal ook voor Ben van Erp eigenlijk niet meer dan een pleister op de wonde voor het falen van Van de Bunder. Bovendien moest Van Erp kort voor binnenkomst in Schijndel nog eens lijdzaam toezien hoe twee van zijn rijders (Van Katwijk en Buressing) betrokken raakten bij een massale valpartij. Gevoegd bij het on- fortuin dat Bruessing de dag daarvoor al was overkomen hij kwam toen op ruime achterstand van de Belg Gijse mans over de eindstreep dreigt deze Olymnia’s Ronde daardoor voor de Bra bantse formatie opnieuw op een enorme deceptie uit te draaien. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Horst Blankenburg, de vrije verdediger van Ajax, zal het volgend seizoen voor Hamburger SV uit komen. Gisteravond bereikten Ajax en de Duitse club overeenstemming over het transferbedrag dat rond de 500.000 mark ligt. Eerder was Blankenburg al tot overeenstemming gekomen met Hamburg, zodat niets meer een transfer in de weg staat. dat bedoel ik niet negatief. Wil hij echter hogerop komen en inderdaad pro fessional worden, dan zal hij zich toch beter moeten voorbereiden op dit soort wedstrijden. De,-manier waarop hij van-* daag reed, is gewoon een kwestie van ongeïnteresseerdheid. Hij is nu eenmaal meer het type coureur dat zich uitste kend thuisvoelt in heuvelachtig terrein. Daarom ben ik er ook van overtuigd, dat hij zich zondag in Limburg zeker zal laten zien.” AZ’s Bert van Marwijk vervangt René van de Kerkhof in de selectiegroep van het Nederlands elftal voor de inter land op 31 mei tegen Joego-Slavië. met massale controles bijvoorbeeld Schiphol probeert te vrijwaren voor ka pingen, weet dan ook: „Ach, ik vind die Formule-I eigenlijk niet eens zo gek duur. Je hoort van die waanzinnige bedragen die overal ingestopt zouden worden. Maar ben jij er bij geweest? Ik vind het opmerkelijk dat wij in het buitenland met onze simpele sponsoring nu al de naam hebben verworven van één van de meest professionele Grand Prix-teams. Wij krijgen ook publiciteit zat. Ik heb die Nederlandse Grand Prix niet eens nodig. Ik kan zo een handvol Fransen bellen die graag willen rijden. Ik vind het best leuk als Gijs wil rijden. Dat zal ik ook tegen Berepot (de CE NA V-directeur, red.) vertellen als ik wat extra geld probeer los te peuteren wan neer wij in Nederland aan de start verschijnen. De naam Hoogenboom doet het door allerlei redactionele stukjes en het verschijnen in sportprogramma’s wel goed vind ik.” Azing Griever, de doelman van Heerenveen, heeft een driejarig contract bij FC Groningen getekend. „Met een man, die in gedachten al ergens anders is kan een goede samen werking niet meer mogelijk zijn”, stelde dr. Helmut Beyer, voorzitter van Borus sia Mönchengladnach vrijdagmiddag. „Als* we een goede vervanger voor Weis weiler kunnen vinden zullen wij hem vrijgeven, maar hij zal zich daar dan echt niet over kunnen beroemen”, ver volgde Beyer, die duidelijk zijn ontstem ming liet blijken. Weisweiler ontkende intussen een be richt van de Spaanse radio dat hij al een schriftelijke overeenkomst met CF Barcelona getekend heeft. Wel wil hij kwijt over zijn spectaculaire vertrek naar Spanje (dat zo goed als vast staat): „De taak, die in Barcelona ligt te wach ten trekt me heel erg aan”. Hoogenboom komt daarmee ook op het punt dat Van Lennep helemaal niet op de 25e plaats hoeft te starten. Na tuurlijk hebben de echte fabrieksteams, Van Lennep rekent snel voor dat het om zo’n twaalf tot veertien bolides gaat, in iedere Grand Prix toch al so wie So een voorsprong omdat de fabriek er voor de „eigen” coureurs natuurlijk altijd wel een paar pk’s meer uitperst dan voor privé-teams waarvoor men de motoren wel prepareert, maar toch hoeft dit ook weer niet zo’n probleem te vormen. Rody Hoogenboom: „Als Gijs net zo knap rijdt als Wunderink, en dat moet hij kunnen met zijn ervaring, dan kan hij op de 16e of 17e plaats staan. De oude Ensign waarmee Roelof Barcelona heeft gereden is zo gek nog niet. In de Race of Champions in Brands Hatch stond hij op de 14e plaats, in Barcelona op de negentiende en op Silverstone op de 15e startpositie. In Monaco hebben we ons niet gekwalificeerd maar dat was een beetje onze eigen schuld. Op de eerste dag was Roelof een beetje ziek en dat kwam tot uiting in zijn trainings- tijden. Maar in tegenstelling tot Gijs is Roelof van nature geen prater. We wa ren er te laat achter dat hij niet hele maal fiit was en dat kostte ons waar schijnlijk onze startpositie.” Weisweiler, die zijn club dit seizoen al naar de winst van het Uefa-bekertoer- nooi leidde en ook het landskampioen schap voor Borussia claimt, rekent er vast op dat hij door zijn club zal worden vrijgegeven, hoewel Weisweiler de overeengekomen opzegtermijn van drie maanden niet in acht heeft geno men. Helmut Grashoff, zakelijk leider van Borussia Mönchengladbach, is niet erg blij met de gang van zaken. „We nemen het Weisweiler kwalijk dat hij ons zo laat op de hoogte heeft gebracht. We zullen handelen afhankelijk van de omstandigheid of we een geschikte op volger kunnen vinden”, meende Gras hoff, die de spelers vrijdagmorgen offi cieel van de ontslagaanvraag van Weis weiler op de hoogte bracht. Die ritoverwinning dankte Peer Maas trouwens voor een niet gering deel aan een grove onoplettendheid en een gebrek aan ervaring van Jan Rückert. Bij bin nenkomst in Schijndel, waar vier omlo pen van bijna 7 kilometer moesten wor den afgelegd, demarreerde de later als strijdlustigste renner uitgeroepen Am- stel-coureur met alle macht uit het inmiddels weer compacte peloton. Zijn magistrale solo zou echter niet naar waarde worden gehonoreerd. De onver geeflijke blunder van Rückert, die zich te vroeg winnaar waande, werd de for matie van ploegleider Herman Krott voor de tweede keer binnen 24 uur fataal. Nadat de dag daarvoor Pirard en Hassink de dagprijs verspeelden, was het nu Peer Maas die Jan Rückert op de eindstreep versloeg. „Het mocht vandaag niet”, klaagde een snikkende Rückert later. „Wanneer je vier ronden helemaal alleen aan kop hebt gereden en je wordt op deze ma nier verslagen, dan is dat toch wel erg triest. We hadden de afspraak gemaakt, dat ik zou demarreren en dat de ande ren voor mij zouden af stoppen. Aan die afspraak heeft Pirard zich trouwens niet gehouden. Hij kwam in de voorlaatste ronde achter me aan. Dat heeft vermoe delijk toch wel een rol gespeeld, want daardoor joeg hij het peloton nog eens extra op. Ik had gehoopt de oranje trui te pakken, maar het werd uiteindelijk niets.” Om daar nog eens laconiek aan toe te voegen: „Had ik maar harder moeten rijden.” Heeft hij er nooit aan gedacht om een team met twee coureurs te formeren? Hoogenboom: „Neen, ik vind dit eigenlijk beter. Je bent met één coureur natuur lijk wel kwetsbaar. Dat zie je nu met Roelof. Maar je hebt tenminste geen problemen dat er een bepaalde animosi teit tussen beide heren ontstaat of dat men elkaar in de wielen gaat rijden. Dat komt tenslotte bij grote fabrieksteams voor. We proberen het simpel te houden. Daarom hebben we ook de tweede dag niet meer aan die veiligheidsboycot van de coureurs in Barcelona meegedaan. We zijn toen als enige team gewoon gaan trainen. Als het tenslotte om vei ligheid gaat dan is Monaco veel slechter dan Barcelona. Maar daar hoor je de heren coureurs niet. In Monaco gaat het meer om het spel dan om de knikkers. Als je daar uitroept ik rijd niet want het is hier te onveilig, dan roept de prins (die de grote organisator achter deze race is) uit: „Nou dan heb ik wel negentien Fransen die een wedstrijd willen rijden. Dat realiseren zelfs de grote jongens zich erg goed. Daarom zijn daar nooit problemen. Als je niet op tijd komt dan kom je daar zelfs niet eens meer binnen. Ik heb meegemaakt bij een Formule-HI race dat een coureur te laat was. De hekken waren al gesloten maar hij riep uit ik sta op de zesde startplaats. Waarna de officials vrolijk terugriepen. Dat is dan jammer. U bent te laat. Volgende keer beter.” „Er zijn wel meer dingen waar we geld op toeleggen maar wat voor de naam van ons bedrijf uitstekend is. Zo hebben we laatst gecontroleerd bij een wedstrijd van Vitesse. Dat kost allemaal dubbel geld omdat je mensen zondagu ren moet betalen en zij bovendien van uit Arnhem nog ééns urenlang in de file staan. Wij kregen die opdracht echter omdat de penningmeester voor vjjf dui zend toeschouwers aan geld binnenkreeg terwijl er wel 10.000 mensen op de tribunes zaten. Toen hebben we de sup poosten gecontroleerd. Dat is zo goed bevallen en heeft zoveel geld bespaard dat we onze activiteiten in het betaalde voetbal wel zullen uitbreiden het ko mende seizoen vermoed ik.” SCHIJNDEL. De tegenstellingen gisteravond in Schijndel waren onthut send groot. Twee renners golden terecht als de grote verliezers van de tweede etappe in Olympia’s Ronde van Neder land, de reacties op die nederlaag waren volledig tegenovergesteld. Terwijl Jan Rückert snikkend treurde om de ver speelde dagtriomf, kwam potentieel eind overwinnaar Toine van de Bunder bij na zes minuten na spurtwinnaar Peer Maas schouderophalend over de eind streep. Duidelijker had de zo rijk met talent begiftigde Zeeuw het kapitale verschil in wedstrljdmentaliteit niet kunnen aangeven. Ook de wetenschap, dat Toine van de Bunder reeds op de tweede dag in een kansloze positie was gemanoeuvreerd kon de nukkige sterrij- der van Soka-Flandria niet uit zijn evenwicht brengen. De bijna optimale voorbereiding op deze Olympia’s Ronde van Nederland ten spijt. Toine van de Bunder bevestigde gister avond min of meër de theorie van Middelink. „Dit is mijn vierde Olympia’s Ronde, maar voor mij wordt ook deze ronde opnieuw een fiasco. Olympia’s Ronde is voor mij een obsessie. Ik kan er gewoon niet tegenop. Ik kan er niet tegen wanneer steeds weer renners langs me heen rijden. Dan wordt ik op het kantje gereden en dan vlieg ik er zo af. In vergelijking met de klassiekers wordt hier nog veel harder gereden, bovendien is het levensgevaarlijk door het voortdu rende duw- en trekwerk. In dat soort situaties zakt me de moed in de schoe nen. Dan zie ik het helemaal niet meer zitten.” Noord-Ierland heeft zijn laatste wedstrijd voor het Britse voetbalkampi oenschap tegen Wales met 1-0 gewon nen. Jan Rückert (rechts) juicht te vroeg. Hij verkeerde in de veronderstelling de tweede etappe van Olympia s ronde te hebben gewonnen. Op de finishlijn werd hij echter verrast door Piet Maas (links). Maar er speelt ook nog iets anders mee. Rody Hoogenboom: „Roelof is zes weken onder de pannen dus wij hadden echt wel oren naar het idee van Gijs. Maar Gijs begon onmiddellijk met zo’n eisenpakket dat het een beetje koud op ons dak viel. Hij wilde nogal wat geld hebben. Dat kwam toen bij ons een beetje naar over omdat Roelof geen geld van ons krijgt. Dat is een aankomend coureur, die wij in staat stellen om een heel seizoen Grand Prix’ te racen. En dan stoppen wij hem echt niet in de slechtste hotels hoor. Maar die jongen ziet het meer als een opleiding. Nou is het beslist niet erg dat Gijs van Lennep geld vraagt. Hij is tenslotte beroepscou reur. Daar valt ook zeker over te praten. En ik denk zelfs nog wel dat we het eens worden ook. Gijs is een prima jongen. Hij heeft het alleen op dat moment in mijn ogen niet zo slim ge speeld. Bovendien weet ik niet of een broodrijder wel vooraan rijdt.” Feyenoord heeft gisteravond voor 10.000 toeschouwers in de Kuip een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Belgische Beerschot met 3-2 verloren. De Spanjaard Perurena heeft het eerste gedeelte van de zevende etappe van de Giro gewonnen. De Belg Roger de Vlaeminck zegevierde in het tweede deel. Galdos blijft leider fn hei algemeen klassement. De sprinttriomf van ploegmakker Peer Maas dreigde volledig in het niet te In ieder geval zijn de Hoogenbooms best tevreden over de gang van zaken tot nu toe. Ondanks het feit dat er toch wel enkele slordige bedragen moeten worden geïnvesteerd om het allemaal mogelijk te maken. Rody Hoogenbbom: „Op een gegeven moment wilden we gaan sponsoren. Dat is toen Roelof Wunderink geworden die twee jaar gele den nog Formule Hl reed. In die jongen zien we wat. Hij is niet bang en komt er echt wel. Ons hele programma is ook op hem afgestemd. Gijs wordt hoogstens „stand-in” voor één of twee keer. Want we willen Gijs eventueel ook wel de Grand Prix van Zweden laten rijden. Dan kan hij alvast wat aan de wagen wennen. Die Formule-HI sponsoring kostte ons zo’n 60.000 gulden per jaar. Daarna heeft Roelof Formule 5000 gere den en dat kostte ons een ton. De Voor bondscoach Joop Middelink kwam de totale ineenstorting van Toine van de Bunder nauwelijks als een ver rassing. Middelink: „Ik heb van tevoren zien aankomen, dat dit zou gebeuren. Van de Bunder is nu eenmaal geen coureur voor dit soort wedstrijden. En 4» W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13