onderwerp van proefschrift ter re des hommes hulp aan kinderen h nood Erfelijkheidsleer geeft meer prevenlieve mogelijkheden (NO-arts onderzocht Afrikaanse en Nederlandse patiënten Combinatie oor Hans Rombouts Advies Irritatie aan fcAy FUlHG DOCIOU StwiT' Ir 1/ X te'! Sb' afschuwelijk. is een Nederlands project ontdekte Marius Hageman enkele IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII^ ■nHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllUIISilllllllilllllllllllllllllllllIllilljlllllllllllIllllllilllliiilllllllllllllllliliiiiii uitgebreid en Dokter Hageman kon, dank zij van De 32-jarige arts heeft zowel in lenia, waar hij in 1974, speciaal 'oor het proefschrift, alle doven- tholen van Kenia afreisde, als in tasterdam uitgebreide onderzoe kingen gedaan en kwam daarbij ot opmerkelijke bevindingen. Het yndroom is zo onbekend, dat de Interessant waren de ervaringen van Marius Hageman bij zijn on derzoek in Kenia. Om een ver gelijking te trekken: in Kenia, een land vele malen groter dan Neder land met zo’n tien a dertien mil joen inwoners, zijn er vier KNO- artsen (keel-, neus- en oorartsen). Die vier specialisten werken allen in de hoofdstad Nairobi. Neder land telt bijna vierhonderd KNO- artsen voor zijn wagen met apparatuur, die beschikbaar werd gesteld door de Nederlandse professor Weve- stichting. men. Ik denk trouwens, dat het systeem van de barefoot doctors in die landen het systeem van de toekomst wordt”. dove patiënten met blauwe ogen. Dat was natuurlijk een zeer opmerkelijk verschijnsel in equatoriaal Afrika. Die confrontatie werd de aanleiding tot het maken van een proefschrift over het syndroom van Waardenburg, een weinig voorkomend erfelijk verschijnsel, genoemd naar de befaamde Nederlandse oogarts geneticus dr. P. J. Waardenburg, die het syndroom in 1951 voor het eerst beschreef. Het syndroom bestaat uit vernauwde bin- nenooghoeken en een hoge neusrug, in combinatie met pig- mentafwijkingen van ogen, haren (een negerjongetje viel bij zonder op door een witte voorhoofdslok in zijn zwarte kroeshaar) van huid en van doofheid. Op 12 juni zal KNO-arts Hageman, die sinds 1 maart van dit jaar verbonden is aan het St. Elisa beth’s Gasthuis in Haarlem, op het proefschrift promoveren aan de Universiteit van Amsterdam. Bij de onderzoekingen, die Ha geman er verrichtte bleek dat alle kinderen er erg doof waren. Ze hadden bijna allen binnenoordoof- heden. die niet geopereerd kunnen worden. Veel kinderen zijn in hun jeugd doof geworden door allerlei infectieziektes. Veel kan dan ook voorkomen worden door een bete re bestrijding van die ziektes (zo als o-a. malaria). Bij tien kinderen trof dokter Hageman kralen in de gehoorgang aan, waarschijnlijk door de medicijnman aangebracht om de doofheid te bezweren. Ze werden door de Nederlandse arts verwijderd. Drie kinderen werden meegenomen naar Nederland, waar ze behandeld werden, op knapten. waarna ze genezen naar hun land konden terugkeren. Bij dat uitgebreide onderzoek in Ny- angoma dan trof dokter Hageman voor het eerst het verschijnsel van het syndroom van Waardenburg aan, toen hij negerkinderen met prachtige blauwe ogen aantrof (iets ongebruikelijks), die doof wa ren. „De laatste vijftien jaar is dit on derwerp in een stroomversnelling geraakt. In 1956 pas kon het juiste aantal chromosomen wetenschap pelijk worden vastgesteld. Daarna kwamen de toepassingsmogelijkhe den van de erfelijkheidsleer aan de orde. Daarbij komen ook nog an dere maatschappelijke aspecten om de hoek kijken. Zo mocht er tien jaar geleden nog niets gezegd worden over een abortus provoca- tus. Nu kan vanaf de vijftiende week door een punctie in het vruchtwater en een kweek daarna worden vastgesteld of de vrucht een ernstige afwijking heeft en kan men op grond daarvan beslui ten tot een abortus. Waar kort geleden nog nauwelijks over anti conceptie gesproken mocht worden kan men nu bijv, bij kans op het syndroom van Waardenburg tot volledige anti-conceptie van de ouders adviseren. Marius Hage man houdt zich met dat probleem nogal bezig. Zo maakt hij deel uit van de werkgroep erfelijkheidsad- visering van de Universiteit van Amsterdam samen met collega’s van een aantal andere disciplines. „Vooral doofheid is moeilijk te dragen. Blindheid wekt meestal het tijdig maatregelen genomen kun nen worden, zowel wat geboorte beperking betreft of anders vroeg tijdige begeleiding van de patiënt jes. Met zijn proefschrift is dokter Hageman de eerste Nederlandse oorarts, die zich hiermee op het terrein van de .erfelijkheidsleer be geeft. In 1974 keerde Marius Hageman terug naar Kenia, nu voor inten sievere bestudering van het syn droom. Het onderzoek werd mo gelijk gemaakt door een subsidie van WOTRO (Stichting Weten schappelijk Onderzoek van de Tropen). Hij reisde er voor langs practisch alle dovenscholen van Kenia, waar hij de artsen en zg. medical assistents. barefoot doc tors (inlandse mannen en vrou wen, die een gespecialiseerde op leiding tot ziekenverzorger hebben gehad) van advies kon dienen. De artsen vaak Nederlanders, die voor enige jaren uitgezonden zijn verrichten er de moeilijkste operaties. Marius Hageman: „Het is ongelofelijk wat ze daar doen. Ik ontmoette er een arts, die na zijn huisartsenstudie een half jaartje chirurgie had gedaan en die daar neurochirurgische opera ties verrichtte, zoals ’t boren van ’n schedelgat om bloedingen op te heffen. Voor die collega’s wordt het bij terugkeer in Nederland wel moeilijk om zich weer aan onze streng gereglementeerde maatschappij aan te passen, denk ik. En wat die medical assistents betreft: die doen ook chirurgisch werk als staaroperaties of het ver wijderen van blindedarmen of amandelen om maar iets te noe- Het onderzoek van Marius Ha geman strekte zich in Nederland uit tot de omgeving van Amster dam. Dat wil zeggen: hij spoorde er vijf families op met 34 patiën ten met het syndroom (ze wisten het zelf niet) en onderzocht ze op zeer nauwkeurige wijze. Zo wer den er honderden röntgenfoto’s vervaardigd en nauwkeurige me tingen verricht. „Het prettige van mijn werk hierbij was, dat ik een proefsphrif; over mensen maakte. Meestal gaat het op dit gebied over proefnemin gen of waarnemingen bij dieren in laboratoria. Zo maakten we het mee (de echtgenote van dokter Hage man werkte intensief mee bij de metingen), dat we uitgenodigd werden voor een verjaardag van een patiëntje. De hele familie werd geïnviteerd en we konden zo „massaal” waarnemingen doen over het syndroom. Het was bo vendien nog gezellig ook. Voor verscheidene mensen was de ont dekking, dat het een onbekend syndroom was, in zekere zin een opluchting, omdat er in het ach terhoofd de doem leefde van een soort straf I een maand Studieverlof en op kos ten van Terre des Hommes, in 1972 een reis maken naar de do- venschool van pater Jan van der Ouderaa in Nyangoma (ruim vijf honderd kilometer van Nairobi). Deze pater van der Ouderaa bouwde een lagere school, een school voor voortgezet onderwijs, een kleuterschool, een kerk, een weeshuis, een polikliniek en de dovenschool (waar 175 leerlingen 1 onderricht krijgen). Er wordt met veel technische apparatuur ge- 1 werkt aan die dovenschool, waar normaal een KNO-arts nooit komt controleren. Door de combinatie van zijn on derzoek bij blanke en negroïde mensen kon dokter Hageman aan tonen dat het syndroom bij beide groepen exact hetzelfde was en dat het verschil in huidskleur er niets mee te maken had (reeds eerder waren ey publicaties over het syndroomverschijnsel bij be volkingsgroepen als de Maori’s, In diërs, Chinezen, Arabieren ver schenen, maar een vergelijkend onderzoek was er nog niet ge daan)- Hageman toonde als nieuwe bijdragen tot de kennis van het syndroom aan, dat de frequentie anders is dan aangenomen werd en dat er twee verschillende soor ten syndromen van Waardenburg bestaan: het klassieke beeld van de combinatie van pigmentafwij- king van ogen (bijv, een bruin en een blauw oog), doofheid, ver nauwde ogen, naar elkaar toege groeide wenkbrauwen, haar (een witte lok in donker haar) en daar naast alleen maar bepaalde pig- mentafwijkingen en doofheid. Bo vendien soms merkwaardigerwijs doofheid aan één kant. atiënten zelf niet wisten, dat zij et hadden en met name met nige moeite moesten verwerken, lat het verschijnsel (met als ern- Sgste handicap doofheid) erfelijk s Het syndroom is betrekkelijk sldzaam: 1 op de 40.000 Neder- Mders heeft er mee te maken. Zangrijk is het onderkennen, zo- tó men eventueel geboortebeper- :®de maatregelen kan nemen, dokter Hageman maakte het tij— zijn onderzoek mee, dat een Nederlandse moeder na de beval lig 1 van haar derde kind (het tweede was doof geboren), een ïuchit van verlichting slaakte („ge- 'takig geen Waardenburg-kindjë”) de gynaecoloog verbaasd op- Deze had nog nooit van het •swuste syndroom gehoord. En hij 15 beslist de enige niet Hat doel van Marius Hageman, “te als promotor prof. dr. L. B. W. ™ngkees heeft, is dan ook dit syn- onder de aandacht van de ^takkenen te brengen, zodat er (zoals o.a. uit diverse communiceren Een onderzoek”, aldus dokter Ha geman, „bij militairen na de twee de wereldoorlog heeft aangetoond, dat aanmerkelijk meer gevallen van zelfmoord voorkwamen bij soldaten die door oorlogsgeweld doof geworden waren dan blind”. „Er doen zich in een ontwikke lingsland als Kenia (tien jaar on afhankelijk onder leiding van Ke nyatta) natuurlijk veel in onze ogen .vreemde toestanden voor. Zo schonk de Sovjet-Unie een goed geoutilleerd ziekenhuis voor de plaats Kisumu, maar dan moest Kenia wel suiker importeren uit de Sovjet-Unie, terwijl Kenia zelf- voldoende suiker produceert. Maar de Russen zaten gewoon biet een overschot aan suiker, die ze van Castro’s Cuba hadden moeten ko pen om de zaak 'daar draaiende te kunnen houden Alleriei instanties Terre des Hommes) landen geven medische hulp. Dok ter Hageman: „Zo kon ik een vijftig gehoorapparaten meenemen voor de patiënten daar. Een medi cal assistent was zielsgelukkig met een voorhoofdspiegel, die ik hem kon geven. Van een Deense orga nisatie had men een kankercelrem- mend geneesmiddel gekregen voor de behandeling van slokdarm- kanker, dat daar nogal veel voor komt. De assistent spoot dat resoluut in. Ik heb zelf een half jaar gewerkt in het Anthoni van Leeuwenhoekziekenhuis *in Am sterdam. Daar was men altijd zeer voorzichtig met dat middel en pas na veel beraad diende men het de patiënt toe. Er valt in Kenia nog veel werk te doen, maar ja wat wil je na zo’n korte tijd onafhan kelijkheid, met allerlei gebreken, die een goede organisatie in de weg staan zoals het ontbreken van snelle, verbindingen als telefoon. Als je in Nyangoma contact met de rest van het land moest hebben dan was je aangewezen op brief post. Heen een week en retourpost een week. Dan kun je niet snel werken natuurlijk. Vandaar ook, dat de medische «org er nog één grote lappendeken is”. En iedereen ziet toch wel met enige zorg en angst ook het mo ment naderen dat Kenyatta er niet meer is. De rivaliteit van de stammen is er nog groot- Wat zijn onderzoek in Kenia betreft had dokter Hageman, wiens vrouw ook actief was in het land ze werkt er o.a. als so ciologe aan de universiteit van Nairobi alle medewerking van autoriteiten en patiënten met hun familie. „Als we kinderen hadden ontdekt, die het syndroom van Waardenburg hadden dan gingen We met een tolk en het kind per auto door de bush naar de familie iq de dorpjes, waar het vandaan kwam. Ze keken daar eerst wel wat vreemd als we aan kwamen rijden, maar als ik dan wat pola- roid-foto’s geschoten had en ze het resultaat liet zien en als we bo vendien uitgelegd hadden waarom we onderzoekingen deden, dan waren ze erg bereidwillig. Het eni ge wat we natuurlijk niet konden doen daar was een röntgen onderzoek”. Dokter Hageman en diens vrouw zijn vast van plan om nog eens naar Kenia te gaan als ze vakantie hebben. „Om er te wer ken. Om adviezen te geven. Dat is erg dankbaar. Het is hard nodig, want dan kunnen de werkers daar in het veld ook weer meer doen”. r Tijdens een verblijf van zes weken in Kenia (in 1972), waar hij voor de stichting Terre des Hommes oorheelkundige be- medelijden bp- Iemand die tastend zijn weg zoekt werkt in zekere zin „vertederend”, vaak irritatie Doofheid roept p. Niet kunnen Dokter Marius Hageman bezig aan zijn onderzoek in een Keniaas dorp. Hij kreeg er alle medewerking van de bewoners. Deze drie Keniase kinderen, Si® Helida, Rafael en Pedro werden in Nederlandse zie kenhuizen geopereerd en konden genezen naar huis terug. 64 69 00 s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15