Engelse vrouwen in huis Vullen holle ruimtes van NIEUWE SOORTEN VERF VERFHULP ING 3D 1 van „Blijf van mijn lijf” i te i TOELOOP NAAR NEDERLANDSE INSTELLING Hoeken maken Hoe werkt het menselijk Zonnedauw" tegen braken lichaam? ZELFDROGENDE MEST tips voor vrije tijd door Scarlett Paasman Kinderen :ert Schaamte ENINt Druppel-mest geknipt luwen unch”. •1 V- 1 975' ZATERDAG 24 MEI 1LAD IM voor u. B.V. De stichting „Blijf van m’n lijf” heeft sinds oktobei- een huis voor mishandelde vrouwen en hun kinderen in Amsterdam. In het huis kunnen vrouwen die door hun echtgenoot worden mishandeld, met hun kinderen een toevlucht vinden, zodat zij zich veilig en in alle rust kunnen bezinnen over hun toekomst. In de zeven maanden van haar bestaan heeft de stichting 121 vrou wen met 210 kinderen onderdak geboden. De helft van de vrouwen kwam uit Amsterdam, de andere helft uit de rest van het land. Op het moment zijn negen Engel se vrouwen met 10 kinderen te gast in het huis; deze vrouwen komen uit een soortgelijk huis in Engeland 25 b I X F Ml AM het kan FRONT SPATSCHERM VERF-ROt. - TOÊVOER-HOL 975 zijl een van en Ze H.R. ijk) even mens. redt Gelijk hebbed van eed cieel in- atie, bed Ie, werk- telefo- en leve- den met dienst Gold N is de naam van een nieuwe gazon-kunstmest van ICI (postbus 551, Rotterdam). Eén keer strooien is voldoende voor één jaar, zegt men. Doordat elke stikstofkorrel is omhuld met een dun laagje zwavel, dat in dikte varieert, heeft het een doserende werking, goed voor vier tot zes maanden geleidelijke voeding aan gras. De enige factor, die het vrijkomen van de stikstof enigszins bepaalt, is vocht. Bij droogte komt er geen voedingsstof vrij, zodat verbranding vrijwel uit gesloten is. Grote hoeveelheden water versnellen het vrijkomen niet, zodat uit spoeling van de voedingsstof wordt vermeden. De vraag is alleen: ais het zo lang op het gazon ligt veeg je met het gemaaide gras ook de niet in de grond terecht gekomen mest niee? Menige vrouw durft niet te bekennen aan niemand dat zij wordt mis handeld. Zij schaamt zich daarvoor en voor de daaruit blijkende mislukking van het huwelijk en ziet tevens in dat ze er toch niets mee opschiet als er niet iets wordt gedaan. Ze vindt ook dat dit soort gezinsproblemen achter de voor deur dienen te blijven en wordt vaak in die mening gesterkt door dé maatschap pelijk werkster. Men gaater immers nog altijd een beetje vanuit dat het gezin heilig is en bij elkaar moet blij ven, aldus de stichting. samen met onze mannen, die dan in het bijzijn van een derde soms huilend be terschap beloofden maar zich er nooit aan hielden”. RESERVOIR STEEL STEEL"'* HOUDER HOUTEN STEEL GELEIDE OOG ACHTER SPATSCHERM ASHOUDER elk Sikken» Service Centrum is speci aal voor deze muurverven een kleu- renmengmachine geplaatst. snsover- sollicita- rs. J. B em. Tel jzelf herkent, en van onze ïlDSTERS. grijke funktie en aan een tie vastbeslo- plaats inde e veroveren, i opleiding die ilt u instaan erving en de >en belangrijk iulentes. ob, waarvoor tudies vereist imisme, uw aam te leiden ril tot slagen es brengen. ;d ige dagtaak de geboekte goede salaris <e commissie) van de firm elverdiende atie zijn, kort briefje arde heer ales Manager nummer of 648.42. Ilen worden belangrijkste :osten zullen ergoed. ELUX B.V. rat 2-18 IDAMC grijkste firm 1 verzorging; isprodukten rflrekte ver- jericht in 185 rvoordigd in den. leggen van alles, ook van voortplan ting en seksualiteit), voor onderwij zers als aanvulling voor de biologie lessen, voor verpleegkundigen en pa ramedische beroepsbeoefenaars (cur sussen) en voor allen, die geïnteres seerd zijn in de werking van het menselijk lichaam, ziekteverschijnse len en vooral het voorkomen ervan. We zouden dus kunnen concluderen: voor iedereen. dat wegens geldgebrek en onwelwillendheid van de Engelse regering dreigde te worden gesloten. „Er zijn in Engeland verscheidene opvangcentra voor vrouwen die door hun man worden mishandeld, maar de regering geeft alleen subsidie als zo’n centrum een zeer beperkt aantal vrouwen en kinderen op neemt”, vertelt Erin, de leidster van de Engelse groep. Als je je gaat verdiepen in de werking van het menselijk lichaam en de menselijke geest val je steeds weer van de ene verbazing in de andere, voel je je rijk als je gezond bent en word je tegelijkertijd een beetje bang, dat die hele wonderlijke machinerie met zoveel radertjes wel eens ergens kan gaan haperen. Het is goed om af en toe eens stil te staan bij het fenomeen mens-zijn. Al is het alleen maar om je te realiseren dat je voorzichtig moet omspringen met wat je hebt. De vrouwen die niet weer teruggaan naar hun man krijgen bij de eventuele echtscheiding het huis toegewezen, ze vinden zelf een woning of ze trekken bij familie of vrienden in. De samenwerking tioneren (er zijn aparte hoofdstukken over ziektes, ziekteverwekkers, epide mieën en verdedigingssystemen, ge zondheid en doelmatigheid). Aan het slot van het boek treft men een medisch lexicon aan, waar men de meest voorkomende termen verklaard vindt. De uitgever (Spectrum, Utrecht) zegt dat dit boek op album-formaat bestemd is voor ouders van school gaande kinderen (spelenderwijs uit- Voor muren- en plafondververs kan de ceilingmaster een uitkomst zijn- Het is een door Hirondel (post bus 45, Son) uitgebracht Engels schil- der-apparaat met een ingebouwd verf- reservoir en verftoevoer. Het reser voir kan één liter verf bevatten. Door middél van een vernuftige construc tie, bestaande uit een metalen gaas- toevoerrol, welke in de verf hangt en scharnierend in het reservoir is opge hangen, wordt de verf op de schuim- plastic verfroller gebracht, waarmee het plafond of muuroppervlak wordt bewerkt als met een gewone verfrol ler. De verftoevoer wordt geregeld door een handle omlaag te bewegen, waardoor de metalen toevoerrol, te gen de draaiende roller wordt ge drukt en daarop verf aanbrengt. Het hele apparaat wordt op een uitneem- bare steel van 140 cm lengte ge plaatst. Voor muurvlakken op oog hoogte en lager gebruikt men een korte steel en manipuleert men de toevoerhandle met de hand. De roller kan op twee standen gezet worden: voor de muur en voor het plafond. Ingebouwde spatschermen voorkomen spatten en druipen. Iedere verf op waterbasis kan gebruikt worden. Dat brengt ook mee, dat men het appa raat gemakkelijk met water kan rei nigen. Het is duidelijk dat men met dit apparaat geen halsbrekende toe ren hoeft uit te halen op ladders of stellages. Ook hier geldt: eerst even oefenen voordat men de wand of het plafond definitief te lijf gaat. De enige plaats, waar men met het appa raat niet kan komen, zijn de randen. Dan kan men een kwast op een stok bevestigen om bij te werken. met de sociale dienst in Amsterdam is uitstekend, zo wil de stichting graag erkennen. De mishandelde vrouwen krij gen meestal meteen bijstandsuitkering die naar het huis wordt toegestuurd. Ze betalen daarvan 15 gulden per week huur, ongeacht het aantal kinderen. De sociale dienst legt daar dan weer 49 gulden bij. Volgens de mensen van „Blijf van m’n lijf” krijgt de groep in Den Haag, die soortgelijke opvang ver leent, aanmerkelijk minder medewer king van de sociale dienst daar. Erin, de Engelse leidster, wil nog be nadrukken waarom het ook zo belang rijk is dat de kinderen met hun moeder bij de brute vader weggaan. „Kinderen volgen altijd sterk het voorbeeld van hun ouders, waarbij de meisjes zich voornamelijk richten op de moedér, de jongens op de vader. We zien dan ook bij de kinderen in onze huizen, dat de meisjes vaak zeer teruggetrokken en angstig zijn, terwijl de jongens zich vaak uitermate agressief gedragen en ieder geschil met hun knuisten beslech ten. Ze hebben van hun vader immers niet anders geleerd- Als die kinderen bij zo’n vader blijven, groeien ze zelf ook weer op tot gewelddadige mensen. In onze huizen hebben we zeer bewust ook mannelijke vrijwilligers om voor de kin deren te zorgen, zodat zij vaak tot hun grote verbijstering kunnen ont dekken dat niet iedere man kinderen en vrouwen slaat”. Ann vertelt dat vrouwen soms trou wen met een man die zich al voor het huwelijk als een bruut gedroeg, en dan met de hoop in hun hart dat ze hem wel zullen kunnen veranderen. „Bij andere mannen is er nooit iets gebleken van geweld, soms zelfs niet tijdens maanden lang samenwonen. Er zijn mannen die dan in de huwelijksnacht roepen: zo en nou ben ik de baas, en vanaf dat moment hun vrouw lichamelijk en gees telijk beestachtig behandelen. Anderen reageren weer hun agressie op het gezin af als ze moeilijkheden hebben in hun werk. Vrouwen van tandartsen en advo caten lopen eveneel risico als arbeiders vrouwen en vrouwen van middenstan ders”. De stichting „Blijf van m’n lijf” pro beert rond te komen van giften (postgiro 3290321) en heeft dringend behoefte aan eenpersoons matrassen, dekens, allerlei keukengerei en linnengoed, vooral la kens. Men kan spullen afgeven bij het JAC (Jongeren Advies Centrum), Amstel 30 in Amsterdam. Mishandelde vrouwen kunnen voor inlichtingen of hulp bellen naar 020-942758. Hoeken in verstek maken met na me om (lichte) dakspanten voor bijv, een schuurtje, kippenhok of fietsen hok in de juiste stand te bevestigen is voor velen een lastig karwei- De fir ma Van Zoest (Lekkerkerk) heeft kunststof-hoekelementen in de han del gebracht, die verstelbaar zijn van 75 tot 180 graden. Daar mee kun je dan verschillende gevelvormen sa menstellen. Het verstellen in diverse hoeken gebeurt met een „ribbelige as”, waarbij de ribbels in uitsparin gen van de zijkanten passen. In die zijkant-houders kan men daklatten van 48 bij 24 of 25 bij 50 mm vastzetten. Een aardige toepassing is bijv, het opbouwen van een eenvou dige broeikas of een bootgarage. ris, reis- lijke ar- k, afwis- is bedrijf' iële be- Tot die gedachten kom je onwille keurig als je het fraai uitgevoerde boek „Hoe werkt het menselijk li chaam?” (oorspronkelijke Engelse ti tel „The way your body works”) leest of doorbladert. Drieëntwintig teke naars hebben hun artistieke, ook we tenschappelijk verantwoorde visie ge geven op allerlei onderdelen van het menselijk lichaam, waarover steeds op twee pagina’s wordt geschreven hoe ze werken en in wat voor ver band ze met elkaar staan. Dat menselijke fenomeen zit zo vernuftig in elkaar, dat er nog aller lei zaken zijn, waarvan de weten schap nog niet weet hoe ze exact werken, zoals bijv, het systeem van de reukzintuigen. Het boek is gemakkelijk leesbaar geschreven. Er zit een duidelijke lijn in. Het begint met een korte beschrij ving van de evolutie van de mens. Daarna volgt een uiteenzetting van de systemen van het menselijk func tioneren, die vervolgens stuk voor stuk en in samenhang met elkaar besproken worden. Je weet aan het slot hoe het lichaam (en in zekere zin ook de geest) technisch werkt, wat je moet doen om zoveel mogelijk kans te hebben, dat alles goed blijft func- Voor de liefhebbers van kamer planten het volgende: aan de al be staande voedingsprodukten is er weer een toegevoegd: Kerigro, een Engels preparaat. De toepassing is zeer sim pel: een paar druppels op de aarde doen en daarna water geven. Dat is voldoende- Kerigro is verkrijgbaar in doseerflacons van 57 ml. Het is op de Nederlandse markt gebracht door Harry Vemooy lm- en Export te Bennebroek. Sikkens heeft een aantal nieuwe produkten geïntroduceerd: de muur verf Alphatex IQ-nieuw en Rubberol SB, een nieuw type buitenlak op basis van siliconal, een in het eigen laboratorium ontwikkeld en in eigen bedrijf geproduceerd bindmiddel, Alpha-betonverf en Alpha-topcoat. Alphatex IQ-nieuw is een muurverf op basis van acrylaathars. Het is een duidelijke verbetering, zo zegt men bij Sikkens zelf, ten opzichte van haar bestaande produkten alsAlphatex en Alphatex IQ (de laatste is dan ook vervallen). Waarin zitten de verbete ringen bij wat wij maar AIQ-nieuw zullen noemen? Ten eerste is door de hogere glans de reinigbaarheid sterk verbeterd. Het zg. opglanzen, veroor zaakt door aanraking of vegen langs het oppervlak is bij AIQ-nieuw dui delijk minder. De watervastheid is sterk verbeterd, evenals wat men de onverzeepbaarheid noemt. Met deze verf kan nu zonder bezwaar gewerkt worden op verse, kalkhoudende on dergronden. Tenslotte zijn de kleuren sterker en hebben zij veel minder neiging tot verbleken. Wat dat laatste betreft: men is tegemoet gekomen aan de grotere vraag naar meer, die pere en mooiere kleuren. Er is een nieuwe kleurencollectie samengesteld. Nu is dat allemaal prachtig: meer kleuren, maar het gaat er ook om om ze onmiddellijk te kunnen krijgen- In „Wij willen niet aan die voorwaarden voldoen, omdat wij geloven dat deze vrouwen beter af zijn in een prop vol huis waar ze niet worden geslagen, gestompt, met messen gestoken of met sigarettepeukjes „behandeld”. GEZINFORMATIE „Verder geloven wij dat de Engelse regering bang is dat, als ze ons streven zonder die voorwaarden zou subsidiëren, er zoveel vrouwen bij hun man vandaan zuilen durven vluchten, dat het hopen geld gaat kosten. Dan zou waarschijnlijk bovendien blijken dat mishandeling in het gezin geen individueel probleem is, maar een probleem dat in alle lagen van de bevolking zeer veel voorkomt”. maagsap waar de poten en ’s zwangere Je kunt er thee van zet- die fonkelende druppels ten door één gram te aan de top dragen. Heel overgieten met twee kop- mooi en verleidelijk jes kokend water. Maar maar fataal voor vliegen, pas wel op, want grotere hoeveelheden zijn scha delijk. Het sap van zon nedauw stremt melk. Hij bloeit in juni en juli en opent zijn witte stervormige bloementenl alleen in de middaguren Natuurlijk heeft men al lerlei proeven uitgehaald met deze vrienden van moeras en mos. Daarbij is gebleken dat zonne- spartelen vergeefs dauw ook door het leven tegen het kleverige vocht kan zonder dierlijk eiwit, als in een spinneweb Met andere woorden, als Dan buigen de geprikkel- vegetariër redt ie het Onze ronde drosera is de tentakels zich om het even goed. Gelijk de niet zo griezelig als wel slachtoffer, dat amper in In kruidengidsen kan lijkt. Hij voelt zich lek- een dag door men lezen dat er reeds in ker op zure, arme veen- verteerd wordt en de dertiende eeuw alche- grond, zo vochtig moge- van allen misten waren die uit lijk. Aan droogte heeft vleugels overblijven. Dan zonnedauw een genees- hij een broertje dood, zet de zonnedauw de fuik middel tegen de gevrees- Zijn leven hangt af van weer open voor volgende de tering maakten. Te- kleine insecten, vandaar lefhebbers genwoordig gebruikt men de bijnaam van vliegen- dit vleesetend plantje te- vangertje. De b1 J''ren, in gen kinkhoest, astma en rozet, hebben lange, rode het ’s ochtends braken klierharen. Een soort van zwangere vrouwen, speldekussen met haren rtubbol SB is een nieuwe buitenlak. Sikkens geeft op, dat dit produkt 15 tot 20 percent langer meegaat. Het zou te ver voeren om diep op de chemische samenstelling in te gaan. Het komt er wel op neer, dat dit Rubbol SB een grotere mate van elasticiteit heeft, waarbij de bestand- heid tegen ultraviolette aantasting behouden blijft Voordelen van het nieuwe produkt o.a.: beter glansbe- houd, betere zg. krijtresistentie, snel lere doorharding, betere hechting. Alpha-betonverf is speciaal ontwik keld voor de bescherming en ver fraaiing van beton. Het is samenge steld op basis van een nieuw acry- laatbindmiddel, in combinatie met PVC. Eigenschappen: waterdamp- doorlaatbaar gecombineerd met goede weerstand tegen inwerking van vocht dat van buitenaf komt, een goed indringend vermogen, dus goede hechting, bestand tegen alkalieën en aantasting door ultraviolette straling, een goede duurzaamheid met een af werking van twee lagen. Alpha-top coat (beschermende afwerking van beton, gasbeton, metsel- en pleister werk) is een nieuwe dispersiemuur- verf, die goed dekt en goed schrobvast (dus reinigbaar) is. Behalve naar Nederland dat naast Engeland het enige land in Europa is dat deze vorm van hulpverlening kent gaan we ook nog naar Bonn, Brussel en Parijs, waar ook groepen zijn die zo’n huis willen openen. We willen die mensen stimuleren, met onze ervaringen behulpzaam zijn en pu bliciteit aan dit streven geven. En mis schien krijgen we ook nog wat geld los, zodat wij in Engeland zonder subsidie door kunnen gaan en onze huizen niet hoeven te sluiten. We hopen dat de regeringen van andere Europese landen pressie zullen uitoefenen op onze pre mier om een subsidie zonder voorwaar den toe te kennen. Dit probleem bestaat in alle landen over de hele wereld en zou het ook geen goed idee zijn om in EEG-verband niet alleen economische, maar ook sociale problemen in overleg op te lossen?”. De initiatiefneemsters van de Neder landse stichting hebben vorig jaar okto ber een pand gekraakt waar zij de eerste veertien dagen al 15 vrouwen met 25 kinderen aannamen, hoewel de omstan digheden zeer primitief waren. Er was geen douche, een slechte verwarming, te weinig ruimte en er werd op butogasstel- letjes gekookt. Een maand later bood de gemeente Amsterdam de stichting een beter pand aan, met vier douches, twee keukens en tien kamers, waar „Blijf van m’n lijf” in januari introk. Vermoedelijk door de grotere bekend heid" van de stichting is de laatste maan den de toeloop naar het huis sterk toegenomen. De gemiddelde verblijfs duur in het pand adres onbekend uit veiligheidsoverwegingen is 23 dagen. Ongeveer twee op de tien vrouwen be sluit het nogmaals te proberen met de gewelddadige echtgenoot of vriend. „Maar het merendeel komt dan toch weer bij ons terug”, zegt Ann, een vrouw die al een paar maanden in het huis woont en meewerkt met de vrijwil- ligersstaf. „Velen van ons hebben, voor dat we naar het huis vluchtten, al een hele lijdensweg afgelegd langs allerlei maatschappelijk werkinstanties. Vaak rig. Aan de oppervlakte van het schuim vormt zich na een half uur een soort huid, die kleefvrij is en voorzichtig mag worden aangeraakt. Daarvóór niet, omdat de schuim- struktuur dan wordt aangetast. Na twee uur kunt u met een gekarteld mes aan de oppervlakte het overtolli ge schuim wegsnijden. Het intens hard worden duurt overigens ver scheidene uren. Bij grote holten met bijzonder grote opening die opening afdekken, want anders loopt schuim weg. Waartoe deze schuimvulling dienen? Het opvullen, dichten en iso leren tegen koude, warmte, vocht en geluid, het onzinkbaar maken van boten, voor modelbouw, voor het iso leren van buizen, holle ruimten in auto’s, voor hobby-knutselwerk, voor reparaties met name aan daken. Voor het snel vullen van holle ruimtes, voegen en gaten heeft Francken (postbus 20, Weert) Fomo- fill samengesteld, een vulschuim van polyurethaan. Het wordt verwerkt met een spuitbus, waarmee milieu- ijveraars niet zo gelukkig zullen zijn. Francken geeft er een uitgebreide handleiding bij en haast zich te ver klaren, dat het schuim niet giftig is. Het best kan men het eerst eens uitproberen met een kartonnen doos of een dikke papieren zak, want het gaat er om „de juiste feeling” te krijgen voor het schuimen, zoals men opmerkt. Vooral de juiste tempera tuur moet goed zijn: zo tussen de 18 en 25 graden celsius. Als men het schuim in de te vullen holte spuit (via een verlengslangetje) zwelt het en kruipt naar alle hoeken en gaten. Het zet zich vast, want het is kleve- 'Front

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25