Spanje genoemd in slotverklaring conferentie Kamervragen over afschaffen giro-rente Portugese socialisten bepleitten hun zaak Militaire regering in Libanon Woningen van joden in Moskou doorzocht Laatste etappe Brits referendum Bij bedrijf in Etten-Leur 170 man ontslagen Haile Selassie ziek Lomag boos op Klein Ernstige dieren mishandeling in Eindhoven r» fc* 3 Verbrande huizen Paramaribo in Niets bekend over uitkomst overleg TER OPLOSSING VAN BLOEDIGE STRIJD Nieuwmarktbuurt: Actiegroep moet hoofdkwartier uit achtergrond BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 4 MEI 19 7 5 sn rijles 5 .loeni ekennes vijf jai i de chthai (Van onze redactie buitenland) sportit Steun eenkoK aas# Ij LONDEN Het Britse weekblad The Economist citeerde deze week een Franse EEG-diplomaat die zei: „Het zou zeer jammer zijn als Engeland uittreedt, maar als het daarentegen blijft, zal dat ook alleen maar meer moeilijkheden veroorzaken”. Een mening die niet alleen binnen de EEG heerst, maar nu ook naar voren begint te ko men onder de Britse bevolking die gebombardeerd wordt met argu menten voor en tegen lidmaatschap. Boekjes lentbel uis <iiA n CanW Tik op neus i NAVO-ministers: compromis over Spanje (Van onze parlementsredactie) van IERLAND krijgt nachtmerries bij de wordt verzorgd. d ADDIS ABEBA (AP). De militaire leiders die keizer Haile Selassie acht maanden geleden uit zijn macht ontzet ten, hebben gisteren bekend gemaakt dat de vroegere absolute heerser van Ethio pië ernstig ziek is en wellicht geopereerd moet worden. Met volledige instemming van ir. Vre- deling betuigden de ministers van Noor wegen en Denemarken hun spijt dat de Verenigde Staten een verwijzing naar Spanje in de slotverklaring wilden opne men. „Met moeite”, aldus minister Vre- deling, stemde de Amerikaanse minister van Defensie Schlesinger er mee in dat in de slotverklaring tevens werd gezegd dat de Spaans-Amerikaanse akkoorden buiten de NAVO-context vallen. De Engelsen die géén specifieke mening over het EEG-lidmaatschap van Groot-Brittannië hebben, raken steeds meer in verwarring door de steeds feller wordende campagne van de voor- en tegenstanders, in deze laatste etappe voor het referendum over 12 dagen. The Economist ging ook nog eens na wat er na al dit geharrewar in Albion nog aan steun over is binnen de EEG voor blijvend lidmaatschap van Engeland. WEST-DUITSLAND is een vastbera den voorstander van Brits lidmaat schap alhoewel men er daar niet zeker van is of men premier Wil- generaal is bevorderd. Onder de acht leden van het nieuwe kabinet is slechts één burger. De meest belangstellenden volgen de „democratische discussie” over de EEG op de televisie en in de kranten. Vooral deze laatste weken voor het referendum worden de tv-uitzendin- gen tot op het bijkans ondraaglijke gevuld met al die argumenten die iedereen nu al lang kent. sprongen die Wilson met zijn her- onderhandelingen gemaakt heeft. aangete- president zaak van tarbij het p straffe J per dag i met het :er in een iruit was loenit om het blat :t dr. Sic r voor 4 eze parti tiek heef >k op d SPD, di ;ch vindt nevelt e ng vand nsterdan 42-jari| opnien iftrek vi id tered een pof Iversuu ks verm De partijen konden er door de Arabi sche ambassadeurs in Beiroet toe wor den bewogen het Libanese leger te laten interveniëren. Direct na het gesprek van de militaire leiders met de socialisten dat vier en een half uur duurde, ving het onderhoud met de communisten aan. mn” is gi cend was en Du# bied ge” tijdens 1» ;en om 1 ueel erin Toen hij twaalf jaar geleden op non- actief werd gesteld, was Rifai kolonel, maar uit de Libanese regeringsverkla ring blijkt dat hij inmiddels tot brigade- De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde desgevraagd dat de passage over de Spaans-Amerikaanse onderhan- delingen „een feitelijke verwijzing” naar de mededelingen van Schlesinger zijn. De Verenigde Staten en Spanje onder handelen thans over vernieuwing van het verdrag van 1970 dat in september afloopt, waarbij Amerika lucht- en ma rinebases in Spanje heeft. AMSTERDAM (ANP). De president van de rechtbank in Amsterdam heeft de vier bewoners van het pand Keizers straat 2a, het hoofdkwartier van de Actiegroep Nieuwmarkt, bevolen binnen twee dagen na betekening van het von nis in kort geding het pand te ontrui men. les is, v* week, gi5'1 lolitie voi n 21-jari ineemt i ETTEN-LEUR. Verenigte Glaswer- ke GmbH Textilglaswerk in Etten-Leur heeft in overleg met de betrokken vak bonden een afvloeiingsregeling getroffen voor 170 van de ongeveer 500 man personeel. De kwestie van Spanje en de NAVO zal ongetwijfeld opnieuw aan de orde komen tijdens de topconferentie van de NAVO die volgende week donderdag en vrijdag in Brussel wordt gehouden. Pre mier Den Uyl en minister Van der Stoel hebben er tijdens de gesprekken over deze top, die zij ruim een week geleden in Washington hebben gevoerd, met pre sident Ford en minister Kissinger, geen twijfel over laten bestaan dat een fas- citisch land als Spanje niet bij de NAVO behoort. Het Amerikaanse staats hoofd zal, zoals bekend, aansluitend op de topconferentie Madrid bezoeken. FRANKRIJK is verreweg het minst enthousiast. Meningen binnen de Franse regering lopen van stille vijandigheid tot berusting met te genzin. LISSABON (Reuter). De Portugese socialisten hebben gisteren weinig con creets kunnen zeggen over de vergade ring die zij hebben gehad met de mili taire leiders van Portugal, die socialisten en communisten bij zich hadden geroe pen om een verzoening te proberen tot stand te brengen, De socialistische leider minister Mario Soares verklaarde na afloop dat alleen de toekomst zal uitwijzen wat het resul taat van de bijeenkomst is geweest. Op de vraag of de socialistische minis ters in het kabinett hun protestboycot van de ministerraadsvergaderingen nu weer zouden beëindigen, antwoordde de socialistische minister van justitie, Sal gado Zenha, dat hij op die vraag op het ogenblik liever niet inging. De officiële woordvoerder van de soci alistische partij verklaarde op zijn beurt: In hun vragen informeren de Kamer leden of het waar is dat de banken de Postgiro proberen over te halen geza menlijk de rentevergoeding op giro- en salarisrekeningen af te schaffen. Tevens willen zij een overzicht van de bedrijfs resultaten van de grootste bankinstellin gen. Naar in Brussel werd aangenomen is Zuid-Afrika dat buiten het verdrags- gebied van de NAVO valt ter sprake gebracht door de Westduitse minister van Defensie Leber, en heeft minister Schlesinger hier op ingehaakt. Een woordvoerder van de NAVO ontkende categorisch dat de Engelse minister Ma son de zaak had aangespannen. DEN HAAG. De PvdA-kamerleden Nora Salomons en Henk Hartmeijer vragen minister Duisenberg van Finan ciën zijn invloed bij de banken aan te wenden om te voorkomen dat de rente vergoeding op salarisrekeningen wordt afgeschaft. Zetten de banken hun plan niettemin door, dan willen deze Kamer leden dat de Postgiro wél 1,5 percent rente blijft vergoeden. In de Watermolenstraat in Paramaribo, waar deze week bij een enorme brand een gedeelte van de straat verloren ging, is men thans begonnen aan het omverhalen van de af gebrande resten van de houten gebouwen. Men wil zo snel mogelijk met de her bouw beginnen. tegens'tan- om over eft dep ipark week pliemit vindt w, die jrden a m te k een lei mtuin, te ven accepte werk. De laatste zinsnede werd in de verkla ring opgenomen op aandringen van mi nister Vredeling, die duidelijk wilde ma ken dat de Navo-landen niet op de weg van medeverantwoordelijkheid voor de Spaans-Amerikaans akkoorden mogen worden geleid. Tussen de NAVO en Spanje wordt dus geen schakel gelegd. Bij de Noordbrabantse vestiging van het Duitse bedrijf, dat behoort tot het Franse concern Saint Gobain Pont-a- Mousson, zijn maatregelen nodig in ver band met de huidige afzetproblemen. De ondernemingsraad was voortijdig op de hoogte gesteld van de gang van zaken binnen dé onderneming, aldus het be drijf. „Zo nodig mag de gemeente daarbij de hulp van de politie inroepen”, aldus het vonnis. De gemeente had het kort geding aangespannen omdat dit pand al lang in het bezit van de gemeente is en er dus geen onteigeningsprocedure gevolgd kon worden. Door het voeren van een kort geding wilde de gemeente executiemoei- lijkheder. ontlopen, want dit pand is een van de laatste 28 huizen in de Amster damse Nieuwmarktbuurt, die nog me ten wijken voor de aanleg van de metro. Staatssecretaris Klein doet volgens het Lomag dit wel en maakt gebruik van de cijfers van dé Structuurnota Gezond heidszorg van staatssecretaris Hendriks, waarop onlangs bij de behandeling in de Tweede Kamer veel kritiek is geleverd. Het LOMAG is van mening dat deze cijfers over artsenbehoefte niet ontleend zijn aan de werkelijke maatschappelijke behoefte ten aanzien van de gezond heidszorg. „Een reden temeer om dit voorstel, om slechts 1750 eerstejaars toe te laten, af te keuren.” Er heeft vrijdag nog een incident plaatsgehad dat indirect met de zaak in verband stond. De Saoedi-Arabische am bassadeur in Libanon, El-Roemeih, kreeg een hartaanval nadat gewapende mannen het vuur hadden geopend op zijn auto toen hij terugkeerde van een onderhoud met de Palestijnse leider Arafat. El- Roemeih is in het ziekenhuis opgenomen. sons bochtenwerk over al dan niet in de EEG blijven nu moet bewon deren of verafschuwen. ITALIË denkt niet vaak over het Britse lidmaatschap na, maar wan neer het dit doet dan is het voor stander van Engeland binnen de EEG. Verder heeft Italië (samen met Engeland „de zieke mannen van Europa”) het te druk met in terne problemen. DENEMARKEN vreest de gevolgen van een „neen”-uitslag van het Britse referendum, want dan moet Denemarken ook een referendum houden, volgens een belofte het parlement. MOSKOU (Reuter). De Russische veiligheidspolitie (KGB) heeft de wonin gen van vier joden doorzocht die betrok ken zijn bij de publikatie van een on dergronds blad onder de titel „Joden in de USSR”. Dit is van joodse zegslieden in Moskou gisteren vernomen. op ver- keersvor- istudeerd, vanaf de keersvor- moeten iolier zou e voeren n en als e theorie moeten essen zou en uitbe- De regeringswoordvoerder had ech ter het afdoende argument: „De boekjes zijn maar klein”, zo meldde hij. Waarom ze niet al veel eerder werden verspreid blijft een van die ambtenaren raadsels. Ze zijn al weken klaar en de meeste kranten hebben de inhoud ervan ook al weken gele den afgedrukt. De socialisten hebben volgende week opnieuw contact met de militaire lei ding. Dan zullen zij volgens ingewijden een „werkdocument” voorleggen. Hiero ver is niet uitgeweid. Vermoedelijk is het een beleidsplan over wat zij willen doen wanneer zij van dé regering de zeggenschap krijgen die zij aan de hand van het recente verkiezingsresultaat ei sen. Bij een recent onderzoek van het bureau Gallup bleek dat 60 percent van de ondervraagde Britten op 5' juni vóór handhaving van Engeland in de EEG zal stemmen. Tegen het lidmaatschap was 29 percent der on dervraagden en 11 percent had (nog) geen mening. Of deze cijfers een accurate aanduiding zijn, zal nog moeten blijken. De Portugese socialistische leider Ma rio Soares heeft gisteren laten weten dat hij in verband met de politiek crisis in Portugal vandaag niet aanwezig kan zijn op een informele vergadering van socia listische partijleiders in Parijs. Voor deze vergadering waren socialis tische leiders uit Frankrijk Italië, Span je, Grienland en Portugal uitgenodigd. Het overleg zou plaats vinden in het buitenhuis van de Franse partijleider Francois Mitterand. de nieu de ingl icieel 8 t ligpla tuigen, ie besch De eventuele vestiging in Zuid-Afrika van een installatie om Russische ^schepen te volgen, een kwestie die donderdag ter sprake kwam, is gister opnieuw even ter tafel gekomen naar aanleiding van de commotie die was ontstaan door een, volgens de Navo onjuist, bericht als zou minister Schlesinger een formeel voorstel hebben gedaan. Minister Vredeling zette zijn collega’s uiteen wat hij aan Neder landse journalisten had verteld. Het eerste militaire kabinet ip de 32 jaar dat Libanon als onafhankelijke staat bestaat, wordt geleid door Noured- din Rifai, een vroegere opperbevelhebber van de- binnenlandse veiligheidstroepen. Het Libanese leger patrouilleert samen met de Palestijnse guerrillera's ter handhaving van de orde in de jongste vierdaagse slag tussen Palestij nen en de falangisten. ij Beide partijen hebben de tol van de laatste botsingen vastgesteld op dertig doden en meer dan 150 gewonden. AMSTERDAM. (ANP)— Het Lande lijk Overleg van Medische Actiegroepen is ten zeerste verontwaardigd over het voorstel van staatssecretaris Klein om het aantal eerstejaarsstudenten medicij nen voor het komende studiejaar op 1750 te stellen. Dit voorstel stoelt op een motivering die lijnrecht indruist tegen de onlangs aanvaarde wet op de studen tenstops, waarin vastgelcgd is dat de arbeidsmarkt niet gehanteerd mag wor den bij het vaststellen van studenten stops, aldus het LOMAG. „Het uur van de waarheid voor de Portugese economie, voor de vrijheid en voor Portugals internationale positie heeft nu geslagen”. Iedere Britse kiezer Krijgt in het kader van de voorlichtingscampagne over de EEG vanaf maandag drie boekjes cadeau. De boekjes worden in praktisch iedere brievenbus van iede re Brit geworpen en ze gaan over de EEG. Het ene boekje geeft het stand punt vóór het andere het stand punt tégen een blijven binnen de gemeenschap weer. En dan is er nog een korte versie van het regerings- witboek, waarin wordt aanbevolen het land lid van de EEG te laten blijven. Overigens merkt The Economist op dat Benn (Anthony Wedgwood Benn, de felle anti-EEG minister van Indus trie in het Britse kabinet) nu in Brussel een vies woord is, terwijl Wilson er niet veel beter van af komt. Heath (Edward Heath die de Britten de EEG binnengeloodsd heeft) wordt daarentegen eerbiedig als een groot staatsman genoemd. NEDERLAND is niet meer zo luid voor Brits lidmaatschap aan het juichen als vroeger, maar blijft toch voorstander van een EEG met Engeland inbegrepen. Drie charmante meisjes geven op niet mis te verstane wijze te kennen wat de uitslag van het komende referendum over Groot-Brittannië’s lidmaatschap van de EEG moet zijn. figuren i dstra, Tt Wim Bi an het K lee steurt dat oni i leden m op aft lortief”, i zen van In een uitzending van de officiële Ethiopische radio werd bekend gemaakt dat dé 82-jarige ex-keizer een prostaat- ziekte heeft. Volgens het bericht is zijn toestand nu stabiel, maar zal hij geope reerd moeten worden als er niet binnen enkele dagen een verbetering in zijn gezondheidstoestand optreedt. BEIROET (AP, UPI). In Libanon is gisteravond een militaire regering ge vormd, die een oplossing moet gaan zoeken voor de bloedige strijd die al vier dagen woedt tussen rechtse falangisten en Palestijnse guerrillastrijders. Dit is van officiële zijde bekend gemaakt. In antwoord op een vraag of de Vere nigde Staten „een tik op de^ieus hadden gekregen”, verklaarde minister Vredeling dat „wij allen een tik op de neus hebben gekregen in de zin dat wij, als gevolg van het Amerikaanse initiatief, blijk hebben gegeven dat wij over dit soort dingen volstrekt verschillend denken”. De gemeenschappelijke patrouilles da teren van 1973, toen de guerrillera’s en falangisten ook al met elkaar slaags geraakt waren, maar het desbetreffende akkoord zakte in elkaar. In de jongste gevechten was donderdagavond ook al een wapenstilstand bereikt, maar zij hield het niet. Donderdagnacht schoot men weer op elkaar rpet raketten, mor tieren1 en machinegeweren. Gistermiddag trad een pauze in het vuren op en was het Libanese leger in staat posities tus sen beide partijen in te nemen. Minister Vredeling verklaarde nadruk kelijk „niet bezig te -zijn geweest het bondgenootschap op te blazen, integen deel, bezig te zijn geweest om dit te voorkomen. Dit was alleen maar moge lijk door duidelijk uit te spreken dat wat de Amerikanen met Spanje doen, niet de verantwoordelijkheid van de NAVO is”. gedachte dat zijn grenzen ook de EEG-grenzen kunnen worden, en vreest dat dit haar eenzaamheid en afzondering ten opzichte van de katholieken in Ulster nog zal ver groten. Desalniettemin zal Ierland waarschijnlijk tóch lid blijven, zelfs als Engeland uittreedt. BELGIE wenst een blijvend lidmaat schap van Engeland maar staat afwijzend tegenover de bokke- iet Eeri| 'arlemen >etbalbe! t kan ;even. ;ns na oorlichti dergeli lEG-lam arden, ipgroeiet isloten. e er vijf tijd slepi aren ga eschernr shuis in illen sub Dat gebeurde in Moskou en de stad Vladimir ten oosten van Moskou. De KGB-functionarissen namen geschreven materiaal en schrijfmachines mee en wilden niet zeggen waarom de huizen zijn doorzocht. Het blad zou in 1972 zijn gestart: ervan zijn negen nummers verschenen. Uit het feit dat Schlesinger de infor matie gaf „mag niet worden afgeleid”, aldus de- woordvoerder, „dat de NAVO zou streven naar enigerlei band met Spanje. In het standpunt van de Neder landse regering ter zake is ook geen verandering gekomen. Wij hebben ons steeds op het standpunt gesteld dat pas wanneer in Spanje sprake is van een democratische staatsvorm, overwogen zou kunnen worden dit land bij de activiteiten van het Atlantisch bondge nootschap te betrekken”. In het bericht werd niet gezegd hoe lang Selassie reeds ziek is. Wel werd verklaard dat hij door een team artsen EINDHOVEN. De Eindhovensc po litie heeft tegen een agrariër uit dezelf de stad proces-verbaal opgemaakt we gens ernstige dierenmishandeling. De man heeft voorts één week de tijd gekregen om de onbeschrijfelijke wan orde in zijn bedrijf te herstellen. Ge beurt dit niet, dan zal het worden geslo ten. BRUSSEL. Voor de eerste maal, als gevolg van wat minister Vrede ling „het Amerikaanse drijven” noemde is Spanje, een land dat niet is aangesloten bij de NAVO, maar waar Amerikaanse militaire bases zijn gevestigd, genoemd in een slotverklaring van een conferentie van NAVO- defensieministers. De verklaring die gistermiddag in Brussel, na afloop van de halfjaarlijkse conferentie, werd gepubliceerd, zegt: „De Ameri kaanse minister van Defensie heeft zijn collega’s op de hoogte gebracht van de huidige stand van bilaterale overeenkomsten over het gebruik, door Amerikaanse strijdkrachten van militaire faciliteiten in Spanje, vaststellende dat deze overeenkomsten buiten de context van de NAVO vallen.” „Niemand was erg gelukkig met het Amerikaanse drijven”, aldus minister Vredeling. De redeneringen van Schle singer dat de bases een functie vervullen voor de bescherming van West-Europa „is technisch juist, maar zij vervullen deze functie niet met onze instemming”. Minister Vredeling herhaalde wat hij reeds in eerste instantie had gezegd, namelijk dat men de technische voorde len moet afwegen tegen de politieke nadelen. De man wordt ervan verdacht een barende merrie te hebben laten sterven zonder in te grijpen. Het veulen kwam eveneens om het leven. De kadavers zou hij vier dagen in de wei hebben laten liggen. In de boerderij werd tevens een aantaOondervoede dieren aangetrof fen. Twee honden moesten een ren de len, die ternauwernood ruimte bood aan één. De beesten aten van honger hun eigen uitwerpselen. Zeven kalveren kwamen bijna om in hun eigen drek, een drachtig paard ten slotte stond op een plaats gestald waar vrijwel geen gras meer te vinden was. Na een debat tussen pro- en anti- EEG'ers voor de BBC werd een „neu trale” kijker gevraagd of hij nu het antwoord wist. „Ja,” sprak hij. „Dam ned if we do and damned if we don't”. (Verdoemd als we het doen en ver doemd als we het niet doen.) De distributie van de boekjes kost zoveel tijd dat veel kiezers ze pas vier dagen voor het referendum, op 5 juni, zullen ontvangen. Er is dan niet veel meer over van „de ruime moge lijkheid” die de voor- en ders het publiek willen geven „democratisch te discussiëren het thema”. Z W X, X TO

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3