Voorzitter van Ziekenfondsfederatie VMZ: Kans op aanblijven Glastra van Loon vernietigen Geen gewonden bij aardbeving Blijvende subsidie pers is niet CDA 1 11 West-Duitsland na'. a» gaat gifgas VERRE VAN DOELMATIG” „TANDHEELKUNDIGE ZORG ...Eh to dit m»! nodig en niet wenselijk w DEMONSTRATIE WERKLOZEN 4 I Jwn w. NA HERNIEUWDE GESPREKKEN: O Mn tevTTf F bijiuozi, HJMWs I 26 UI II I10 j 31VIMOH I BMMiW I BINNEN- EN BUITENLAND 2 1975 2 7 DINSDAG MET (Van onze economische redactie) J Werkloze artsen Blokkade „Vier poten” Onderzoek „Omgekeerde wereld” I 1 V-l gevonden Groter benzineverbruik UTRECHT Artsen, die zich aan fraude schuldig maken, lopen in de toekomst wellicht de kans niet meer voor de ziekenfondsen te mogen wer ken. „Het aanbod van artsen wordt langzamerhand ruim genoeg om de vraag onder ogen te zien of frauderende medewerkers moeten worden uit gesloten”. Dit zei voorzitter H. Speleers van de ziekenfondsfederatie VMZ vanmorgen in de voorjaarsvergadering van zijn organisatie. Petitie geweigerd Vals duizendje Goed bevallen - 5 v? 2-y. 11 5 ono no no no ono ono no ono no!9 no n wnw n no Enkelingen Gebaar Minder verkeersslachtoffers Bloedend hart Vrouwenraad NVSH blijft nd i F1 1 iUMI 1 2 (Van onze parlementsredactie) Welke a (Van onze parlementsredactie) voor Perspectief het gezondmaken Zon 1 1 de totale dienstverlening een onder geschikte rol gaan spelen. 1 tha rej zei tot Zij va: kaï gin Ki te va mi ta ee pr W( Hoogwater Laagwater no ono wzw nw ono no 17.59 13.40 uur uur uur uur weer gezond, en hoeft alleen nog maar over de conjuncturele stagnatie van dit moment heen geholpen te worden. Op Madeira was de kracht 5, in Lissa bon 4 en op de Azoren 3. r c r r r c ono n no gr< va br< ev< pn bei de: ha im de: re< c i I cei me pe dis va: 1 ho co: be se< scl cei ge F- d Ir b: w S€ A D gi v< kt zc te to k 1 M s «j g" c o o o o o o o o o o o o 4 0,1 o o o 10 3 0 0 14 0 0 5 0 0 o o o 0,5 0,6 3 0 0 6 Leden van het Amsterdams Werklozen comité demonstreren met een met leu zen behangen boot voor het arbeidsbu reau aan het Singel in Amsterdam. Het comité, dat woensdag in Marcanti een congres organiseert, stelt zich ten doel de wwv-uitkering van 75 naar 80 per cent te krijgen en de uitkeringsduur on beperkt te laten worden. eigen identiteit van de krant dienen te waarborgen en die met name zullen moeten functioneren bij de aanstelling van een nieuwe hoofdredacteur en bij besprekingen over fusie of samenwer king met andere ondernemingen.” Volgens de KVP’er wordt de proble matiek rond de pers veel te veel belicht vanuit de positie van de landelijke bla den. „Het niet weg te poetsen feit, dat de regionale bladen ook hun bijdragen aan de diversiteit leveren dankzij een geweldige kwalitatieve verbetering sinds de vijftiger jaren werd vaak als een quantité négligeable afgedaan”. Boven dien wordt de betekenis van tijdschrif ten, radio en televisie onvoldoende in de beschouwingen betrokken, aldus Van der Sanden. DEN HAAG. De fracties van KVP, ARP en CHU hebben gisteren in Den Haag in besloten kring samen met des kundigen de medianota van minister Van Doorn van CRM bestudeerd. De al gemene indruk van de in het CDA sa menwerkende politici was, dat de dag en weekbladen door de structurele aan passingsmoeilijkheden heen zijn. Ook conjunctureel, dus op korte termijn ge zien, gaat het de bladen volgens hen al weer veel beter. In Puttershoek is een complete V-l gevonden. Het Duitse wapen zal door de explosievenopruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht onschadelijk wor den gemaakt. Een oude Puttershoeker herinnerde zich dat op de bewuste plaats, die bestemd is voor uitbreiding van de nieuwbouw, aan het einde van de Tweede Wereldoorlog een V-l te rechtgekomen moest zijn. Bij een onder zoek met een detector stuitte men op het metaal. DEN HAAG Er bestaat een grote kans dat staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie mag blijven. Minister van Agt zou bereid zijn het aanblijven van Glastra van Loon te accepteren als deze zeer uitdrukkelijk zijn excuses maakt over zijn kritiek op de ambtena ren van zijn ministerie en bovendien enkele taken die hem waren toegewezen, teruggeeft aan de minister. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam TWente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Volgens de laatste gegevens van het CBS ligt het benzineverbruik nu boven het niveau van het vorige jaar. In maart werd in ons land 355 miljoen liter benzine verbruikt, tegen 312 miljoen li ter in maart van het vorig jaar. Hierbij dient te worden aangetekend dat het verbruik een jaar eerder ongeveer 15 percent was gedaald, mede als gevolg van de gestegen benzineprijs. Het totale verbruik van olieproducten was in maart jongstleden 1,6 miljard kg tegen 1,86 miljard in maart 1974. Van der Sanden signaleert een recent onderzoek, waaruit blijkt dat 65 percent van de journalisten zich verwant voelt met de linkse partijen. Twaalf percent kiest voor de VVD, en slechts 9 percent voelt wat voor de politiek van de chris- ten-democraten. De in meerderheid „linkse” journalisten kiezen echter niet massaal voor de plannen die „hun” par tijen en de regering met de pers hebben. Uit een breed opgezet onderzoek blijkt namelijk dat iets meer dan de helft van de redacteuren de voorkeur geeft aan de De invloed van de preventie is in de huidige situatie nog gering, zeker als de drinkwaterfluoridering buiten beschouwing wordt gelaten, aldus drs. J. J. Carpay, dirigerend tandarts bij de Stichting Jeugdtandzorg N.O.-Bra- bant. Doelmatige preventie zou de bestaande planning op losse schroe ven zetten. Als uitgebreide preventie methoden ingang zouden vinden, zou de „helende” tandheelkundige zorg in Leden van de actiegroep „De Pijp” hebben gisteravond wederom de Ferdi nand Bolstraat volkomen geblokkeerd met autowrakken, hetgeen tot forse op stoppingen leidde. De actievoerders wil len op deze manier bereiken dat deze drukke straat autovrij wordt. Amsterdam licht bew. half bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. onbew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. regen regen mistwindst. zw. bew. geh. bew. zw. bew.windst. onbew. regenbui onbew. zw. bew.windst. no no Weer In binnen- en buitenland De KVP’er verwacht dat de overgrote meerderheid van de confessionele drie KVP, ARP en CHU zijn standpunt zal delen. Dit zou betekenen dat een streep wordt gehaald door een groot deel van de plannen van CRM-minister Van Doorn, die in zijn nota over de media wel degelijk een reeks specifieke maatregelen ten behoeve van bepaalde bladen voorstelt. Wanneer het CDA hier niet achter staat, krijgt de minister geen meerderheid voor zijn plannen in het parlement. Het is overigens zeer de vraag wat Glastra van Loon zal doen als hij van de minister het aanbod krijgt om te blijven met een beperkte taak. Politici, die de bewindsman goed kennen, sluiten niet uit dat hij voor zo’n degradatie zou bedanken. Glastra van Loon heeft overi gens sterke papieren nu de algemene bond van ambtenaren haar sympathie met de staatssecretaris heeft uitgespro ken, nadat het Haagse gevangenisperso neel al haar voldoening had geuit over de onverbloemde kritiek van Glastra van Loon op het gevangeniswezen. De Russische ambassade in Den Haag heeft gistermiddag een petitie geweigerd, die door tweeduizend mensen was on dertekend en waarin bezorgdheid werd geuit over het kleine aantal joodse Russen dat naar Israel mag emigreren. Een woordvoerder van de ambassade zei bij het hek dat hij de petitie niet kon aannemen, omdat deze werd gezien als inmenging in binnenlandse aangelegen heden en dat ze maar bewaard moest worden voor de geschiedenis. Een 22-jarige Eindhovenaar is in zijn woonplaats aangehouden, nadat hij in een café voor tweehonderd gulden een armband had gekocht en daarbij had betaald met een vals briefje van dui zend. Hij zei het biljet waarschijnlijk te hebben ontvangen op de automarkt in Tilburg. De gouden armband werd na zijn aanhouding teruggevonden: de res terende achthonderd gulden niet. De experimentele aanwezigheid van vrouwen in het korps Rijkspolitie is goed bevallen. De vergadering van dis trictscommandanten in Den Haag heeft besloten voor 40 vrouwen een plaats in het korps in te ruimen. Bij de Rijkspoli tie zijn reeds 10 vrouwelijke wachtmees ters aangestetld. .5 6 82 9 8 7 7 9 10 9 7 10 10 6 10 12 9 5 10 12 7 12 3 7 11 8 9 10 13 9 10 12 7 13 11 16 4 12 9 uitvoerig samen met de D’66-bewindslie- den uit het kabinet en partijvoorzitter Ten Brink. Ook de PvdA-ministers had den behoefte aan onderling beraad. Uit de geheimzinnigheid over het ver loop van de gesprekken leidden politieke waarnemers gisteravond af, dat de kans op een verzoening tussen Van Agt en Glastra van Loon groot was. Gevoelige uitspraken zouden de bijna opgeloste problemen alleen maar weer groter kunnen maken, zo redeneerde men. Een woordvoerder van de KVP sloot een vergelijk tussen de bewindslieden niet helemaal uit, maar zei ook niet verrast te zullen zijn door een aftreden van de staatssecretaris. De werkelijkheid is echter dat afdoen de controle in feite onmogelijk is. Men kan sluitende regelingen maken, die voor geen tweeërlei uitleg vatbaar zijn, maar de naleving houdt een belangrijk vertrouwenselement in. De federatie- voorzittei kantte zich tegen ideeën om een onafhankelijke instantie te belasten met de controle op de declaraties. Overigens toonde de federatievoorzit- ter zich ervan overtuigd dat de ver schrijvingen een zaak zijn van enkelin gen. De positie van de medici is nog altijd sterk en de patiënt verkeert niet in de mogelijkheid tegenspel te bieden. De enige instantie die dit wel kan doen, is het ziekenfonds. De fondsen weten dat het goed functioneren van de genees kundige zorg voor het grootste deel berust op een min of meer vrijwillige samenwerking met de artsen, die niet of moeilijk kan worden af gedwongen. Het beleid moet op wederzijds vertrouwen zijn gericht. Alles moet worden verme den wat het vertrouwen en de vrijwil ligheid zou kunnen schaden, maar niet tot elke prijs. Een woordvoerder van het Portugese Instituut voor Geofysica heeft verklaard, dat het epicentrum zich circa 500 km ten westen van de zuidpunt van Portu gal bevond. Volgens hem had de beving een kracht van 7,5 volgens de schaal van Richter. Van der Sanden bepleit in Politiek van de pers met algemene maatregelen. In uit zonderingsgevallen mogen die tijde lijk worden aangevuld met recht streekse steun aan bepaalde media. De pers is volgens het Kamerlid structureel nen iedereen wat verschrijvingen aan gaat, ook wel niet geheel zonder zonde zal zijn Speleers, zelf arts, zei dat niets de fondsen verplicht om artsen, die zich niet aan de regels houden, nog langer als medewerker te handhaven. Hij voeg de daaraan toe, dat de controle op de declaraties lange tijd stiefmoederlijk be deeld is geweest. In dit opzicht is het de ziekenfondsen ook niet altijd gemakke lijk gemaakt. De tederatievoorzitter betreurde dat een aantal jonge artsen, naar schatting 200, niet aan de slag komt wegens ge brek aan mogelijkheden. Het zijn de jongere afgestudeerden, die in samen werkingsverband willen werken en zich niet voor een prive-praktijk in de schul den willen steken. De fondsen zullen moeten helpen bij het vinden en aan gaan var een dienstverband, vorm dat dan ook heeft, zei hij. Het KVP-kamerlid en oud-journalist P. van der Sanden, lichtte een door hem geschreven artikel toe dat volgende maand verschijnt in het kaderblad „Po litiek Perspectief.” Hij signaleert daarin een tamelijk grote eensgezindheid bij afzonderlijke journalisten en dagbladuit gevers, die globale maatregelen voor alle media prefereren boven subsidies aan be paalde dag- en weekbladen. De kwestie is actueel geworden nadat eerder deze maand enkele stalen cylin ders met mosterdgas werden gestolen uit een militaire opslagplaats. Het exacte aantal gestolen cylinders kon niet wor den achterhaald omdat de boekhouding onnauwkeurig bleek, maar aangenomen wordt dat twee cylinders zijn verdwe nen. Er is anderhalf miljoen mark uitge- trokken voor de vernietiging van het gas. LISSABON (AP) Door de aardbe ving in het oosten van de Atlantische Oceaan maandag, is lichte schade ver oorzaakt op het eiland Madeira. Op de Azoren was de schok duidelijk en in Portugal nauwelijks voelbaar. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. De dreiging van minister Vredeling (Defensie) tijdens het NAVO-beraad in Brussel, dat Nederland uit de NAVO zal treden als de NAVO contact opneemt met Spanje of militaire opsporingsappa- ratuur opstelt in Zuid-Afrika, is volgens defensie-deskundige Ploeg van de VVD slechts een gebaar naar de achterban van de PvdA. Volgens hem zou Vrede ling de aandacht hebben willen afleiden van de door de PvdA zo bekritiseerde opvolging van de Starfighter door de F-16. (Van onze correspondent) UTRECHT „De huidige tand heelkundige zorg als geheel is verre van doelmatig”. Aldus een stelling van drs. J. Sollewijn Gelpke, weten schappelijk hoofdmedewerker subfa culteit tandheelkunde VU, Amster dam. Hij betoogde vanmorgen in de voorjaarsvergadering van de zieken fondsfederatie VMZ dat een doelma tige tandheelkundige zorg alleen kan worden bereikt als eerst een aantal gezondheidspolitieke beslissingen zijn genomen. Sollewijn vond het merkwaardig, dat een discussie over de doelmatig heid van de tandheelkundige zorg nog nauwelijks op gang is gekomen. Goedkoopte als grondslag voor doel matigheid is op zichzelf reeds ondoel matig. Het is tenminste twijfelachtig of een aantal van de huidige ver strekkingen wel voor het doel ge schikt zijn. Om de tandheelkundige zorg doelmatig te krijgen is een spe- Van der Sanden ziet een verband tussen het grote aantal links-georiën- teerde journalisten en recente pogingen om bladen onder andere De Tijd en dé Haagse Post naar een progressieve richting om te buigen- „Het is de omgekeerde wereld. Als de identiteit van de krant het de journalist onmogelijk maakt voor zo’n dagblad te schrijven, dan moet hij gaan. Vandaar ook dat ik van harte instem met de invoering van redactiestatuten, die de Het Kamerlid schuift daarna wat hij noemt vier poten onder de pers. Die moet namelijk geholpen worden via: het scheppen van een algemeen eco nomisch klimaat, waarin de media kun nen gedijen. het bij wijze van uitzondering tijde lijk verlenen van steun aan individuele media. een prijsbeleid dat de bladen in staat stelt om rendabel te opereren. algemene maatregelen (STER-com- pensatie, nul-tarief btw, en dergelijke) die het bovenstaande aanvullen. Het aantal verkeersongevallen op de Nederlandse wegen, waarbij mensen werden gedood of gewond, is in de eerste drie maanden van dit jaar ge daald in vergelijking met de eerste drie maanden van 1974. De daling bedroeg ongeveer zes percent, van 12.257 tot 11.550. Het aantal verkeersslachtoffers liep eveneens met ongeveer zes percent terug van 14.554 tot 13.625. Het aantal doden bedroeg in de eerste twee maan den van dit jaar 350, tegen 357 in het vorige jaar. ciaal onderzoeksprogramma nodig, zo bepleitte hij. Doelmatige zorgverlening is niet al leen een kwestie van medisch kun nen, maar ook van mentaliteit en methode. Dat zei organisatie-adviseur G. Brand, die de tandheelkundige zorg doorlichtte. Naar zijn mening is de organisatorische opzet verouderd ten opzichte van de behoeften. De organisatiemethoden zullen op alle niveaus op gunstiger voorwaarden moeten worden gericht. De eigenaar van hotel De Bleek in Leeuwarden heeft „met een bloedend hart” besloten het hotel half juni te sluiten. De steeds groter wordende per soneelskosten hebben hem genoodzaakt een aanbod van het ministerie van CRM te aanvaarden, waarbij het hotel voorlo pig zal dienen voor de opvang van rijksgenoten. Het hotel, met een capaci teit van 70 bedden, is het zesde in Leeuwarden dat moet sluiten. Staatssecretaris Hendriks wil de te vormen gezondheidsregio’s laten samen vallen met de toekomstige bestuurlijke gewesten. Volgens Speleers zal het zie kenfondswezen niet zonder meer in die opbouw passen. Hergroepering en schaalvergroting naar het gewestelijke model lijkt hem een weinig reële zaak. Hij ziet ook niet waarom de uitvoerings organen naar provinciale leest zouden moeten worden geregionaliseerd. BONN (Reuter) De Westduitse re gering heeft gisteren aangekondigd dat stappen worden gedaan ter vernietiging van de grote voorraden gifgas van het leger. Volgens een regeringswoordvoer der zal het echter enkele tientallen ja ren duren voordat al het gifgas opge ruimd is, omdat er tonnen liggen opgeslagen. Bestrijding van fraude moet haar ba sis vinden in de mentaliteit van de medewerkers zelf. De federatie VMZ zal van harte meewerken aan de sanerings- commissie, die staatssecretaris Hendriks heeft benoemd om voorstellen voor be tere regelingen te doen. Maar de maat regelen, die deze commissie ontwerpt, moeten passen in de bestaande samen werking, zodat het functioneren van het ziekenfondswezen geen schade wordt toegebracht. De gemeenteraad van het Friese stadje IJlst bestaat voor het grootste gedeelte uit vrouwen. Deze situatie is de vorige week ontstaan toen een mannelijk PvdA-raadslid vertrok naar Lelystad. Daarvóór waren er al drie vrouwelijke raadsleden. De NSVH is teruggekomen op het besluit haar stand op de Emancipade te ontruimen. Dat besluit was gebaseerd op tegenvallende bezoekcijfers. Enige NSVH-leden, die het bestuursbesluit „autoritair” vonden, hadden al initiatie ven ondernomen om de stand zelf te bemannen. De medewerkers hadden vanuit hun sterke maatschappelijke positie weinig neiging een scherpe controle goedschiks te aanvaarden. Het ontbrak de zieken fondsen ook aan sancties. Maar in de opstelling van de artsen bespeurde de tederatievoorzitter nu een kentering. De publiciteit rond de fraudegevallen heeft de medewerkers er mede toe geleid zich in onderhandedingen soepel op te stellen. Speleers meldde dat er verbeteringen zijn gekomen op controlegebied in de overeenkomsten met röntgenologen, longspecialisten, apothekers en anderen. De conti ole op de declaraties van apo- theekhoudende huisartsen is versterkt. Daarover wordt nog onderhandeld met tandartsen. fysiotherapeuten en dergelij ke, „groepen van medewerkers, waarbin- Dat zou het uiterste bod zijn geweest van minister Van Agt, die eerder het ontslag van zijn staatssecretaris eiste wegens zijn uitlatingen in een interview in het weekblad Vrij Nederland. Nadat minister-president Den Uyl vrijdag en zondag overlegde met de beide bewinds lieden, waarnemend KVP-fractieleider Weijters en D’66-fractieleider Terlouw, leek de bemiddelingspoging van de pre mier vast te lopen. Hernieuwde gesprekken tussen alle betrokkenen zouden gisteren geleid heb ben tot Van Agts voorstel om Glastra van Loon te accepteren als vleugellam me onderminister. De staatssecretaris zou o.a. het gevangeniswezen aan Van Agt moeten overlaten. De fractie van D’66 besprak dit voorstel gisteravond niet mogelijk hulpkrachten in grote aantallen op te leiden. Het opleiden van hulpkrachten is duur, omdat hun arbeidzame periode vaak slechts enkele jaren duurt. In vele praktijkpanden is hun werk niet mogelijk, omdat werkruimte ont breekt en bijbouwen zeer kostbaar is. Verder is er het probleem dat veel verrichtingen van mondhygiënisten niet voor betaling door het zieken fonds in aanmerking komen. Zolang dit niet mogel(jk is, zullen de tand artsen geen hulpkrachten kunnen inschakelen. Over het inzetten van hulpkrachten die door de tandartsen geprepa reerde gaten in gebitselementen vullen, is volgens prof. Houwink nog weinig bekend. Op grond van erva ringen in Amerika zei hij, dat ook deze krachten geen kostenverlaging teweegbrengen. Te betwijfelen is of hun assistentie het verzorgen van meer patiënten tengevolge heeft. De inschakeling van tandheelkun dige hulpkrachten voor volwassenen geeft geen kostenverlaging, zoals men vaak meent. Dit betoogde prof. dr. B. Houwink, hoogleraar in de preventie ve en sociale tandheelkunde aan de VU. Ervaringen in het buitenland hebben aangetoond, dat van goedko per worden geen sprake is. Bovendien is het in de bestaande situatie nog „Frauderende artsen uit ziekenfonds” VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog en vrij zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon 3 tt 13, minimum tempera tuur omstreeks 9 graden, Maximum tempe ratuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op eeno geheel drog etmaal 90 percent. WEERRAPPORTEN 19 20 20 18 20 16 20 19 19 19 12 27 18 18 18 19 21 11 20 15 15 14 18 18 23 22 21 16 20 23 18 22 22 17 18 motregen zw 18 WOENSDAG 28 MEI op 4.30 uur onder 20.45 Maan op 23.25 uur onder 7.30 WOENSDAG 28 MEI IJMUIDEN 5.32 uur en 1.19 uur en (door de VVD, het CDA en DS’70 be pleitte) algemene faciliteiten voor de pers. Tien percent van de journalisten wil dat er niet-winstgevende kranten ko men; 7,5 percent is voor subsidiëring van noodlijdende persorganen, en een nog iets kleiner percentage ziet heil in de invoering van een totaal andere vorm van persexploitatie. Van der Sanden wijst erop dat deze opvattingen tamelijk passen bij die van de vereniging van dagbladuitgevers (NDP). De Nederlandse Vereniging van Journalisten bepleit niet temin wel rechtstreeks individuele steun aan de dag- en weekbladen. onbew. zw. bew. zw. bew.windst. mistwindst. geh. bew.windst. geh. bew. ono licht bew. nnw onbew. windst. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. geh. bew.verand. zw i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2