Generaal Carvalho: politieke partijen verbieden Baader-Meinhofproces is tot 5 juni uitgesteld Swinging Londen Regering van Tanzania gaat niet in op eisen Aanwezigheid Europa in Genève vereist expansie Congres zit Ford dwars weer „Consumenten betalen voor broodfabrieken” F 11 achtergrond Sadat voor Oostenrijkse radio: DINSDAG 2 7 MEI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 3 standpunt van het Europa van de negen toe te lichten. M ade Manoeuvre (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) idje zijn j in een had dui- k te t in l na res- nik ijft het e te 1 op nige sluit itie- E te Hen WASHINGTON President Fords bezoek aan West-Europa, waar hij op 1 en 2 juni in Salz burg een belangrijke ontmoeting zal hebben met de Egyptische president Anwar Sadat, is al bij voorbaat voor een obstakel ge plaatst. Dit geldt ook voor de ge sprekken die hij op 12 juni in Washington zal hebben met de Israëlische premier Rabin. Deze obstakels zijn hem door de se naat voor de voeten geworpen. ers aar ling I in tart len v-i de Ko- zor- ker rste ling van te- ler- op iad erd .is DUBLIN (ANP) Er komt nog geen directe financiële steun van de Europese gemeenschappen voor Portugal. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG hebben echter voorzitter Garret Fitzgerald (de Ierse minister van buitenlandse zaken) de opdracht gegeven in Lissabon het “1 EEG weigert steun Portugal Beiroet iets gekalmeerd (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag vloog met een geweldige (Van onze redacteur in Wenen, Ans Salomonson) zelfstandigen. Die zouden er, aldus Kon- sumenten Kontakt, goed aan doen hun sterk verdeelde krachten te bundelen. Noch het Pentagon, noch president Forqd hebben om ongelimiterede be voorrading van Israel gevraagd, Se nator Henry Jacksons amendement moet dan ook in de eerste plaats gezien worden als de politieke ma noeuvre van een kandidaat voor het presidentschap die zich van de steun van de joodse Amerikanen wil ver zekeren. Dat is ook de reden waarom sena tor John Sparkman, de voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen, zich heeft voorgenomen om een debat over het amendement- Jackson te kortwieken, door erop te wijzen dat de toewijzing van wapen- (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) De Amerikaanse ambassadeur in Tan zania, Carter, verklaarde op een pers conferentie dat de Ontvoerders hebben duidelijk gemaakt dat als er ook maar iets verkeerd gaat, de levens van de ontvoerde studenten in gevaar verkeren. Carter zei dat alle onderhandelingen met de ontvoerders door de Tanzaniaan- se regering zouden worden gevoerd. De ontvoerders hebben volgens hem geen eisen gesteld aan de Verenigde Staten of Nederland. De eisen van de ontvoerders werden zondag overgebracht door de 24-jarige Amerikaanse Barbara Smuts, die door de guerrillastrijders van Zaire naar Tan zania werd gebracht tijdens een roei tocht over het meer van Tanganjika die 15 uur duurde. het ven tart iter li- rbij het 15 'olg tale in gen van is dis- leeft s in >oli- ees- Pijp” erdi- zeerd op wil- deze de tsen de ge- drie •oeg tot fers sent ntal lan- het zal emt spa lens ZVD •ban sde- iden erde de in lend i te per- aakt 1RM srlo- van >aci- s in ad je :elte rige dijk stad, ijke laag erd, on- •erd >dse ren. zei kon als 'en- oest Moeilijkheden zouden onder meer zijn geweest zowel de onzekere politieke si tuatie in Portugal als een verzet van Franse zijde, waarbij gesteld werd dat er eerst een nieuwe overeenkomst moet zijn tussende Europese Gemeenschappen en Portugal voor er sprake kan zijn van financiële steun. BEIROET. Kort nadat gisteren be kend was geworden dat de Libanese president Sleiman Frangie het ontslag van de premier, brigadier-generaal El- Rifai, had aanvaard, brak in Beiroet de hel los. Drie uur lang werden de maga zijnen van automatische pistolen, machi negeweren en zware mitrailleurs leegge schoten; gedeeltelijk in de lucht, maar ook gericht. Suipschutters en beroeps- bommenleggers lieten zich eveneens niet onbetuigd. Sadat verklaarde dat hij bij die gele genheid in feite slechts één vraag aan Ford wil stellen: „Steunen de Verenigde (de ambassadeurs van de negen in Brus sel) het er niet over eens waren gewor den. In het ene verslag werden duidelijke voorstellen gedaan over financiële en technische samenwerking, in het andere verslag werd dit alles meer in het mid den gelaten. Op de vergadering in Du blin bleek gisteren dat een aantal minis ters echter nog geen duidelijk standpunt hebben ingenomen. De woordvoerder van de Tanzaniaanse regering, Ben Mkapa, zei dat de ontvoer ders aan hun eisen een termijn van zestig dagen hebben gesteld. Maar het besluit van de regering in Dar-es-Sa- laam is, zei hij, „definitief en niet voor verandering vatbaar”. In Oporto, de tweede stad van Portu gal, is de gemeenteraad vervangen door een militaire raad. De nieuwe burge meester is kapitein Boaventura Ferreira, die een belangrijke rol speelde in de omwenteling van april vorig jaar. De oude gemeenteraad was al weken ver lamd door geschillen tussen socialisten, communisten en de centrum-linkse PPD. Daarnaast dreigt een aanzienlijke ver hoging van de minimum-broodprijs de concurrentie in de broodsector fel te beperken. De overcapaciteit in de brood- sector is ontstaan door de ongebreidelde schaalvergroting van een aantal con cerns. Zij bedraagt 20 tot 25 percent. „Het misdrijf is hier begaan en de Tanzanianen hebben de zaak uitermate actief aangevat”, zei hij. Ook Zaire, Boe- roendi, Rwanda en Zambia, de andere staten die aan het Tanganjikameer grenzen, werken nauw met de regering in Dar-es-Salaam samen. Het hoofd van de militaire veiligheids dienst van Portugal, generaal Otelo Sa- raiva de Carvalho, heeft gezegd dat de beweging van de strijdkrachten mis schien al alle politieke partijen zal ver bieden als er geen eind komt aan de onderlinge partijtwisten.” Mkapa noemde het ironisch dat zijn land juist twee Zairese opstandelingen leiders, Gabriel Yoemboe en S. Kilinda, onder een algemene amnestie had vrij gelaten. Maar direct nadat de eisen van de ontvoerders waren ontvangen, zijn zij weer aangehouden. Cunhal zei het afgelopen weekend dat in de huidige situatie dringend een besluit moet worden genomen. „Wij hebben nu werkelijk het beslissende moment be reikt- Of de coalitieregering blijft be staan, met de socialisten en andere Por tugezen, of de socialisten houden vast aan hun poging de weg van de revolutie te blokkeren.” Hij verweet de socialisti sche partij geen socialisme in Portugal te willen. Zowel de condities voor de inkoop als de afzetmogelijkheden van de produkten zouden erdoor worden verbeterd. De broodfabrikanten hebben vooruitge grepen op een krachtige vermindering van het aantal kleine zelfstandigen in de broodbranche. De consument blijkt evenwel een grotere voorkeur voor de produkten van de warme bakkers te heb ben, dan de broodfabrikanten ooit had den gedacht. Door in de reclame in te haken op het kwaliteits- en versheids- image van de warme bakkers, worden deze nu op hun eigen terrein beconcur reerd. Om te beginnen hebben 75 senato ren hem onlangs in een brief geadvi seerd om de (Arabische) wereld dui delijk te maken dat de Verenigde Staten zich on voorwaardelijk achter Israel opstellen. Verder heeft senator Henry Jackson een amendement in gediend, waarin Israel als enige bui tenlandse natie de garantie zal wor den gegeven van ongelimiteerde Amerikaanse wapenleveranties. De brief van de senatoren en het Staten Israel wat betreft zijn grenzen of wat betreft zijn veroveringen?” De Egyptische president bevestigde dat hij in Salzburg zal spreken namens de meerderheid van de Arabische landen. „Trouwens, Egypte op zich vertegen woordigd al een derde van de Arabische wereld”, aldus Sadat. Het probleem van de Palestijnen is volgens de president verreweg het be langrijkste probleem op de conferentie in Genève. Pas daarna komen kwesties als de Golan en de Sinai. Een compro mis hoeft niemand te verwachten. Daar om is het ook absoluut noodzakeïijk dat de Palestijnen in Genève vertegenwoor digd zullen zijn. „Wij hopen op een vreedzame oplossing van het geschil”, zei Sadat. „Maar mocht die er niet in zitten, dan is er voor ons slechts één alterna tief: een vijfde oorlog”. DEN HAAG- Het Konsumenten Kontakt meent dat consumenten dreigen te moeten boeten voor de „expansiedrift” van de grote broodfabrieken. Daardoor moet de consument vijf jaar lang één a twee cent meer voor het brood betalen, een gevolg van een heffing op de bloem- prijs die ook aan de warme bakkers wordt opgelegd. klap een flatgebouw in het sjieke win kelcentrum Hamra de lucht in. De be woners zouden vlak voor de ontploffing gewaarschuwd zijn- Later in de middag en avond werd het voor het eerst in zeven dagen rustig in de Libanese hoofdstad, maar gisteravond braken op nieuw, zij het op kleinere schaal, ge vechten uit. De moslim-groeperingen, de links-pro- gressieve partijen en het christelijk cen trum hebben hun zin gekregen met het ontslag van premier Noereddien El-Ri- fai. De drie dagen van terreur worden door waarnemers in Beiroet in de schoe nen geschoven van degenen die een „groepen aan de basis”, waardoor de macht van politieke partijen aanzienlijk ingeperkt zou worden. Het is Voor het eerst dat een vooraanstaand lid van de MFA openlijk de mogelijkheid van een verbod op dte politieke partijen oppert. De generaal keerde zich tegen partijen die „hun stembus-resultaten gebruiken voor demagogische doeleinden.” „Voor een werkelijk socialisme is de sociaal- democratie van geen enkel belang. De Europese sociaal-democratie is slechts een dekmantel voor het internationale kapitalisme”, aldus de Carvalho. De spanning in Lissabon is verder toegenomen door een driedaagse NAVO- oefening voor de westkust van Portugal. Twee uiterst linkse groepen hebben op geroepen tot een betoging uit protest tegen de NAVO-manoeuvres. De communistische partijleider Alvaro De partijstrijd leidt tot grote ver deeldheid onder de werkende volksmas sa’s. Voor mij lijkt het een groot voor deel als we deze partijtwisten ter zijde zouden kunnen schuiven. Ofwel we bou wen met de MFA en de partijen werke lijk aan het socialisme, waarbij dé par tijen de mogelijkheid hebben de massa’s te mobiliseren, ofwel we schuiven de partijleidingen aan de kant en vestigen zelf het rechtstreekse contact met het volk”, aldus generaal de Carvalho, die vanwege zijn onverbloemde radicale uit spraken wel het „enfant terrible” van de MFA is genoemd. Hij sprak met journalisten kort voor dat maandagavond in Lissabon de verga dering begon van de assemblee van de MFA de uit 240 leden bestaande verte genwoordiging van de drie krijgsmacht- onderdelen. Daarop zal onder meer worden gesproken over de wenselijkheid om de MFA zelf rechtstreekse contacten ie laten leggen met comité’s van arbei ders in fabrieken, wijkraden en andere kunnen worden uitgesloten wegens ontoelaatbare steun aan hun cliënt. Deze maatregel was getroffen ten aanzien van de drie advocaten die door Andreas Baader waren gekozen. De officier van Justitie, dr. Wun der, verklaarde vorige week dat het standpunt van de president van het hof, Theodoor Prinzing, dat genoemde drie verdedigers voor het volledige proces waren uitgesloten, zijn inziens onjuist was en dat zij dienen te worden toegelaten zolang zij niet voor elke beklaagde individueel zijn uitgesloten. Naar zijn mening voorziet de onlangs ingevoerde uitsluitingspro- cedure niet in het geval dat een uitgesloten advocaat de verdediging van een andere beklaagde in hetzelf de proces op zich neemt. WENEN. Europa moet op de vre desconferentie over het Midden-Oosten In Genève door één of meer landen bijvoorbeeld Oostenrijk vertegen woordigd zijn. Alleen zo kan een polari- sering tussen de twee supermachten Amerika en Rusland worden vermeden. Dat zei de Egyptische president Sadat gisteren in een exclusief vraaggesprek voor de Oostenrijkse radio. Donderdag komt Sadat voor een officieel staatsbe zoek in Oostenrijk aan, waarna hij za terdag doorreist naar Salzburg voor de topontmoeting met president Ford. De guerrillastrijders, leden van een marxistische revolutionaire partij die zich verzet tegen de president van Zaire, Moboetoe Sese Seko, en zijn pro-Ameri kaanse politiek, eisten 200.000 pond of wel 500.000 dollar, en de vrijlating van een aantal van hun leiders, die ta Tanzania gevangen zitten. Ook eisten zij 10 75-mm kanonnen, 60 machinegewe ren, 500 geweren en een miljoen kogels. In een brief aan de Amerikaanse am bassade, die door alle gijzelaars werd ondertekend wordt gezegd „als aan de eisen gehoor wordt gegeven geloven wij vast dat we vrijgelaten zullen worden. Ons leven hangt af van de beslissing van de Tanzaniaanse regering, die weer sterk afhankelijk is van wat de Ameri kaanse regering onderneemt.wij vra gen u, persoonlijk, als de vertegenwoor diger van onze regering in Tanzania, om alles in het werk te stellen ons leven t« redden”. De machtspositie van slechts drie con cerns, die samen 90 percent van de meelmarkt in handen hebben en 45 percent van de broodmarkt, dient ter discussie te worden gesteld in het belang van de consumenten en van de kleine 5 De Fransen zouden zich echter voor namelijk verzetten tegen een aankondi ging op dit moment door de Ierse minis ter van Buitenlandse Zaken. De Franse president Valery Giscard d’Estaing zou zelf de EEG-hulp aan Portugal willen aankondigen tijdens het bezoek van de Portugese president Goncalves volgende week aan Parijs, aldus Franse zegslie den. Alle ministers zouden, aldus dezelfde conferentiekringen, gesteld hebben dat juist alles gedaan moet worden om te zorgen dat de democratie in Portugal een kans krijgt. Als het aan Nederland had gelegen, was er door de EEG gisteren een gebaar gemaakt aan Portugal, aldus de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel (PvdA), gisteravond in Dublin na afloop van de bijeenkomst van de EEG-ministers van buitenlandse zaken. De Nederlandse minister wees erop dat Nederland, (evenals West-Duitsland dat Portugal vorige week een lening van 70 miljoen mark heeft toegezegd), ook met Portugal apart aan het praten is over steunverlening- De ministers bespraken in Dublin een rapport van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese ge meenschappen, over de eventuele alge mene hulpverlening aan Portugal. Het rapport bestond uit twee verslagen, om dat de permanente vertegenwoordigers amendement-Jackson doorkruisen een zorgvuldig door minister Henry Kis singer opgebouwd beleid, waarbij de Verenigde Staten een evenwicht in het Midden-Oosten hoopten te berei ken door zich kritischer op te stellen ten opzichte van Israel, en zich meer gelegen te laten liggen aan de Arabi sche landen. Daartoe dienden de op zettelijk bekendgemaakte officieuze uitspraken van het State Department en het Witte Huis, waarbij Israel verweten wordt de vredesbemiddelin gen in het Midden-Oosten te dwars bomen. Dit beleid was erop gericht Was hington meer armslag te geven bij onderhandelingen voordat een bijeen te roepen conferentie van Genève alle partijen in starre posities zou dringen. Het amendement-Jackson, dat ook in 1970 werd ingediend, bleef toen in een van de senaatscommissies steken. Dit keer besloot Jackson echter de discussie erover te verleggen naar de voltallige Senaat, waar het op 2 juni ter sprake komt de dag dat presi dent Ford zijn besprekingen met pre sident Sadat beëindigt. Het lijkt daar om waarschijnlijk dat de Egyptische leider, in onzekerheid over het resul taat van het senaatsdebat, het zekere generaalsbewind als een aanslag op d« Libanese democratie beschouwen. De Palestijnse commando’s zijn al een paar dagen niet meer bij de schietpartijen betrokken. Samen met het Libanese le ger rukken zij uit, zodra er ergens sluipschutters gesignaleerd zijn om deze onschadelijk te maken. De Falangistenwaren blij met een militair bewind. Zij konden het werk nu overlaten aan het leger en zich beperken tot de verdediging van hun bolwerken en woonwijken. De Libanese democratie mag dan nu weer in het zadel zijn geholpen door de vuurwapens van de moslims, progressief-links en het chris telijk midden, het ziet er daarmee wel kwalijk uit voor de gezondheid van het politieke leven in Libanon. Gisteravond laat liet de Libanese pre sident Sleiman Frangie zich in een offi ciële boodschap zelfs scherper uit. Hij deelde mee dat de aanstelling van de door de moslims naar voren geschoven kandidaat voor het premierschap, de oud-premier Rashied Karameh, nog een dag op zich kan laten wachten. In de afgelopen twee maanden van bloedige onlusten, zo zei Frangie, heeft geen en kele politieke partij of religieuze groepe ring een poging gedaan de partijbelan gen opzij te schuiven om de nationale eenheid te bewaren. Hoe kan men dan zelfs van een Rashied Karameh ver wachten de interne verdeeldheid te bo ven te komen voor de samenstelling van een nieuw en krachtig parlementair ka binet. Amerikaanse functionarissen zijn ern stig bezorgd over de mogelijkheid dat de huidige ongeregeldheden in Libanon uit groeien tot een burgeroorlog zoals in 1971 in Jordanië plaats vond. Toen minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteravond in Parijs arriveerde voor economisch overleg met Europese leiders, werd vernomen dat de bewindsman in het afgelopen weekeinde enkele uren met president Ford had gesproken over de Libanese kwestie. De Amerikaanse president en zijn minister van buitenlandse zaken hadden daarbij onder meer rekening gehouden met de gevaarlijke mogelijkheid dat Syrië troe pen naar „Fatah-land” zou sturen, het zuidelijke gedeelte van Libanon dat aan Israel grenst. De Libanese autoriteiten zouden vol gens Amerikaanse functionarissen niet in staat zijn dit gebied, waar de Pales tijnse vluchtelingenkampen en de Pales tijnse guerrillagroeperingen zijn gecon centreerd, onder controle te houden. Verwacht wordt dat Israel zal voortgaan acties te ondernemen in dit gebied, dat bijna geheel in handen is van de groot ste Palestijnse guerrilla-organisatie, El Fatah. STUTTGART (DPA). Het proces tegen de vier Westduitse anarchisten van d< Baader-Meinhofgroep zal niet op 30 mei maar op 5 juni in Stutt gart -Stammhein beginnen. Het gerechtshof noemde als reden voor dit tweede uitstel dat nog geen beslissing is genomen over de kwestie van de uitsluiting van de verdedigers Klaus Croissant, Kurt Grönewold en Christian Ströbele. Op 21 mei werd het proces al enkele uren na het begin tot 30 mei verdaagd op verzoek van de openbare aanklager. Deze verschilt namelijk met de rechtbank van mening over de uitleg van een speciale wet, op grond waarvan advocaten van een proces leveranties tot het domein van zijn commissie behoort en niet in eerste instantie in de volledige Senaat ter discussie gesteld kan worden. Zowel senator Sparkman als sena tor John Stennis, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, hebben dan ook geweigerd de brief van de 75 senatoren mede te onderte kenen. President Fords (lees: Kissingers) onderhandelingspositie is door deze ontwikkelingen niet versterkt, te meer omdat hij (ondanks het „succes” van de Mayaguez-affaire) nog steeds moet aantonen dat het Congres be reid is zijn afspraken met buiten landse leiders te bekrachtigen. En ten slotte speelt op de achtergrond van deze kwestie de postitie van mi nister Kissinger, die er geen geheim van heeft gemaakt dat het Congres zich naar zijn mening met zaken bemoeit waarmee het niets te maken heeft. Die gevolens zijn, wat het Congres betreft, wederkerig. De brief van de 75 senatoren en Jacksons amende ment zijn dan ook, behalve een her innering aan president Ford dat het Congres zich niet laat ringeloren, een vingerwijzing voor Kissinger dat hij het Congres niet straffeloos links kan laten liggen. Geen openlucht bal-masqué, maar een Londense politieagent, die een jeugdige Osmond Brothers-fan ervan probeert te weerhouden de bewaakte ingang van de verblijfplaats van de Amerikaanse pop groep te bestormen. Het „geheime” hoofdkwartier werd ontdekt en vervol gens belaagd door zo’n 200 fans. voor het onzekere zal nemen en zich op geen enkele punt zal willen vast leggen. Tegelijkertijd zal de Israëlische premier Rabin geen redenen zien om zijn positie te matigen, en zijn onder handelingen met president Ford, tien dagen later, zullen vermoedelijk dan ook meer het karakter hebben van eisen dan van concessies. Israel heeft om ruim zes miljard gulden aan Amerikaanse wapens gevraagd, waar onder F-15-straaljagers, raketten en de nieuwe laser-bommen. DAR ES SALAAM (AP). De rege ring van Tanzania heeft gisteren gewei gerd In te gaan op de eisen van de linkse .guerrillastrijders uit Zaire, die de Amerikaanse studenten Carrie Jane Hunter en Kenneth Stephen Smith, en de Nederlandse Emille van Zinnick Bergmann vasthouden. De consumentenorganisaties pleiten thans voor afwijzing van saneringsmaat regelen, die leiden tot hogere broodprij zen en verscherping van het overheids toezicht op de bloem- en meelprjjzen. Zij dringen aan op een nader onderzoek van de situatie in de meelsector in het kader van de economische mededin gingswetgeving.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3