Beneluxlaan Flatbouw aan AVONDFIETSVIERDAACSE VAN START Ambtelijke molens STATEN VERGADERDEN OVER JEUGDBELEID Confessionele en VVD-dames en heren dagje in geschokt door brutaliteiten jeugdnota Wijk aan Zee Iets voor u? I Examens I „Kayak” was stand v- 1 F R I V f Ruim 1300 mensen bij vierdaagse NWB Pr m Rl Al Al „Zoekactie” buurthuis Wijk aan Duin leverde weinig op L - D 4 PLAATSELIJK NIEUWS 19 7 5 2 7 MEI DINSDAG 1 f VELSEN v - 1 (Van een onzer verslaggevers) Eenzijdig Harlekijn Polariserend stuk lag ook de r n HAARLEMDominees en kapelaans hebben onderhand hun greep op de jeugd verloren. Of ze hebben de jeugd gewoon los gelaten. De tijd, dat jongeren van de straat konden worden gehouden door nette spelletjes op katholieke of christelijk-nationale grondslag is voorbij. De jeugd is de straat opgegaan. En zegt voorts, dat zij er niets meer voor voelt om te teren op de kracht van een betuttelend geslacht. Het vormingswerk gaat met eigen hand. Het politiserende werk maakt ons sterk, meent de jeugd, het helpt ons meer in het leven voort dan de verzuilde jeugdvereniging van vroeger. Daarmee rusten wij niet uit, want wij willen vooruit, naar de toekomst, die ons behoort. Daarom willen we geen onschuldige spel letjes maar politieke strijd voor afschaffing van het jeugdloon en de huis- vestingsdiscriminatie, betere zorg voor milieu en binnensteden, emanci patie en bewustwording. ér - l Vi®* r - ate»’f U jg lift- gW i life Woonklimaat handicap bij aantrekken stafkrachten (Van een onzer verslaggeefsters) “ttStja i&ii.r- Mede door het vertrek van de heer Dieters is de opzet van het buurtwerk van „Wijk aan Duin” enigszins gestag- PvdA, PSP, CPN en PPR deelden onge veer die mening. B tie I ner legd ond net Zeei rijd aut< I Ou de gin ou< we pa; me BEVALLEN: F. E. Borst-den Breijen, z„ Santpoort. GEHUWD: G. H. Stiksma en T. J. van der Blom, Haarlem. ONDERTROUWD: E. J. Akker, IJmuiden en R. Lolkema, Santpoort; D. van der Does, IJmuiden en L. W Hoogland, Santpoort. E aan der broi een: uits dra, stee ver; op i I 215 joe sch me lag tw« Hul ry; dor: C klir ton nin het uit ken sch. mis der Pro D Ma: Ko] Ma: ta, IV Sif, Var Rijr Fra Ant C. 1 Ko{ Fee tere ton B Se; Pla den Haj Bal tun gen ny, Teu ma: GRONINGEN Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen ge schiedenis: J. Smits, Castricum. Voor het kandidaats examen Frans: T. A. Bode- west, Wijk aan Zee. Het aantal deelnemers aan het groeps werk beliep in 1974 in totaal 1597 tegen 1363 in 1973. Aan bijzondere activiteiten namen in het verslagjaar 1460 buurtge noten deel, tegen 1448 in 1973. Het aantal deelnemers aan de zomerkampen liep terug van 101 in 1973 tot 73 in 1974. Volgens het jaarverslag over 1974 is het bijzonder moeilijk geweest na het vertrek van de stafkrachten Van der Avoort en Dieters nieuwe stafleden aan te trekken met een geschikte opleiding. Advertentiecampagnes in week- en dag- De aspirant-bestuursleden krijgen een bepaalde periode de gelegenheid zich te oriënteren, voordat zij in het bestuur zitting nemen. Voor mensen, die er zin in krijgen om ook mee te doen en die de eerste avond gemist hebben, is er de mogelijkheid om vanavond nog in te schrijven. Vrijdag avond is namelijk een inhaalavond ge pland voor al degenen, die om de een of andere reden de avondvierdaagse niet geheel zouden kunnen rijden. Inschrij ving is mogelijk aan de start tussen half zeven en zeven uur. GS gaven als commentaar op de nota dat het jeugdbeleid erop gericht zou moeten zijn, dat ieder naar zijn eigen inzichten zijn eigen toekomst moet kun nen bepalen. Verder moet men binnen het jeugdwerk komen tot een uitge- werkte verdeling van taakstelling. Het jeugdbeleid zou minder van bovenaf moeten worden geleid maar meer voor elke streek voor zichzelf georganiseerd. BEVERWIJK-HEEMSKERK. Wanneer men met vakantie gaat kan men zijn huisdier meenemen of trachten het ergens onder te brengen. Lukt dit niet bij familie vrienden of buren dan zal men een pension-adres In opdracht van het Centraal Eigen dom Beheer Heemskerk gaat aanne mingsbedrijf De Waal uit Utrecht begin juni starten met de bouw van 176 flats aan de Beneluxlaan, hoek Europaplein. De belangstelling voor de koopflats is bijzonder grot, hetgeen niet verwonder lijk is, gezien de prijs van rond de zeventigduizend gulden. In de flat wor den een aantal appartementen inge bouwd, die de bewoners in geval van plotselinge ruimtenood, van de Stichting kunnen huren. De Waal hoopt over an derhalf jaar de flat te leveren Maandag verschenen op de bouwplaats de heipa len en de heimachine- Woensdag 11 juni wordt door wethouder Roozen de eerste paal van het complex geslagen. moeten opzoeken. Dat dit in zeer veel gevallen niet gebeurt bewijzen de berichten, die iedere zomer weer in de kranten terug komen, over huis dieren, die op een verlaten weg uit de auto worden gezet. Reeds enige jaren voert de dieren bescherming de actie „Pleegdier”, waarmee de vereniging voor die ge vallen, waarin andere oplossingen niet mogelijk zijn, probeert contacten te leggen tussen vakantiegangers met een huisdier waarvoor een logeeradres wordt gezocht, en dierenvrienden die een dier in een vakantieperiode wil len verzorgen. In de laatste jaren hebben zeer velen met succes van de actie gebruik kunnen maken. Mis schien iets voor u? Op schriftelijke aanvraag (met bijsluiting van een gulden aan postzegels) krijgt u van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van dieren, Postbus 1980 te Den Haag alle informatie over de actie en een lijst van dierenpensions. Medio 1975 hoopt men van de ge meente Beverwijk toestemming te krij gen voor een gesubsidieerde tweede staf- kracht voor Labyrinth, met terugwer kende kracht tolt 1 juli 1974. activiteit bedrijven in een of andere organisatie, zeggen hun baantje op en worden voortaan uit de WW-pot be taald. Zij heten niet werkloos na tuurlijk; zij zijn voortaan werkzaam bij Milieudefensie, NVV, PvdA of een andere organisatie. De hierdoor ont stane vacatures bij hun oude bazen kunnen vervuld worden door de groep werklozen. Bereikt is nu, dat beide groepen produktief zijn; er wordt zonder kostenstijging in totali teit meer waarde toegevoegd aan on ze samenleving. Met belangstelling wacht ik op uw reactie, hoogachtend, At de Groot.” BEVERWIJK. Bij het buurthuis „Wijk aan Duin” een nieuwe bestuurs structuur in ontwikkeling, die erop ge richt is het te kleine aantal bestuursle den uit te breiden met personen die bijzonder geïnteresseerd zijp in één of meer van de werksoorten en die bereid zijn in een beleidsvoorbereidende groep zitting te nemen. neerd. De aanvraag voor een buurtwer- ker zal nu op zijn laatst medio 1975 worden ingediend. De bij het Rijk be staande tegenstrijdige meningen over buurtwerk hebben eveneens belemme rend gewerkt. De harlekijn die op de omslag van de nota staat getekend, stelde naar de me ning van het VVD-statenlid kennelijk de jeugd voor. De buiten het plaatje vallen de figuren die aan te touwtjes trekken wilde de VVD-fractie niet, aldus de heer Goudsmit. De heer Goudsmit was overigens be nieuwd hoe de nota bij het CDA was overgekomen. „De in de nota opgenomen prognose met betrekking tot de confessi onele jeugdgroepen betekent het wegza gen van niet één, maar van alle poten van alle confessionele combinaties, ook Het jeugdbeleid zou een onlosmakelijk onderdeel moeten worden van het pro vinciale welzijnsbeleid. Een tenslotte, zo menen GS, moeten de jongeren zelf meer bij het beleid worden betrokken. GS waren van mening dat de nota als discussiestuk zeer geslaagd mocht heten. Toen ik de brief uit een stapel papieren van mijn bureau haalde werd ik nieuwsgierig en wilde graag weten of Den Haag had geantwoord. Mevrouw De Groot gebeld. „Ja, hoor. We kregen een briefje, waarin de ontvangst van de brief werd gemeld. Maar nog geen reactie van Den Uyl of zijn adviseurs. De ambtelijke mo lens draaien langzaam, moeten we maar denken”. Misschien draaien ze in dit geval helemaal niet. WIJK AAN ZEE. Wie maandag in Wijk aan Zee de zon als zijn of haar grote vriend beschouwde en op het strand of lui in een terrasstoel het dagelijkse leven langs zich heen liet glijden, kreeg toch een flinke portie van dat leven over zich heen gestort. Op het parkeerterrein van „Het Hoge Duin” had de Nederlandse groep „Kayak” hun hele hebben en houwen uitgestald om cineasten van „Cinecentrum-Hilversum” in staat te stellen een paar fragmenten van de promotionfilm te maken, die „Kayak” binnenkort gaat uitbrengen. De groep maakte onlangs de single „We are not amused” en gaf Cinecentrum op dracht van het nummer een promo- tionfilm te maken, die dan bij de omroepen in binnen- en buitenland wordt geïntroduceerd. Het plan was eerst de pier van IJmuiden als film centre te gebruiken, maar achteraf leek het „Kayak” toch beter het par keerterrein van Het Hoge Duin een dag te gebruiken. VELSEN. Ruim honderd sportieve fietsers en fietsters zijn maandagavond tussen half zeven en zeven uur van start gegaan voor de „Avondvierdaagse” van de toerclub „Le Champion”, die in Vel- sen startte. Café Aneta in Oud-Velsen was het vertrekpunt en een half uur lang kwamen jong en oud naar de starttafel voor hun deelnemerskaart en de routebeschrijving van de eerste (Van onze stadsredactie) OVERVEEN. Onder voor wande laars gunstige weersomstandigheden zijn maandagavond ruim 1300 mensen op pad gegaan voor de eerste 10 of 15 kilometer in de avondvierdaagse van de Neder- landsche Wandelsport Bond. Start en finish waren bij de HTS in Overveen. Vandaar gingen de deelnemers via de Lorentzkade richting Aerdenhout. Ver volgens ging het parcours door Bentveld terug naar Overveen. Vanavond gaan de wandelaars richting Santpoort en door Bloemendaal. tniahÏH: De Raad voor Jeugd en Jongeren heeft deze feiten zoals gemeld aan de orde gesteld in de nota „Van Jeugd werkbeleid naar Jeugdbeleid”, waarin de weg wordt gewezen naar een organisato rische structuur waarin de veranderde opvattingen van jeugd en jeugdleiders beter passen. Zoals te verwachten was zijn vooral de confessionelen maar ook de VVD van een en ander nogal ge schrokken. Dat bleek maandagmiddag toen Provinciale Staten de nota ter be oordeling voor zich kregen. Na uitvoeri ge discussie namen de staten de nota, als discussiestuk voor kennisgeving aan, zij het niet met instemming, zoals Gedepu teerde Staten oorspronkelijk hadden ge wild. De begeleiding van de staf van Laby rinth is in het verslagjaar overgegaan van het Service Buro Purmerend naar het districtsbureau van de NBV. Voor Labyrinth lijkt op dit moment de aan wezigheid van twee stafkrachten vol doende te zijn. - Het VVD-statenlid mr. J. E. Goudsmit was minder enthousiast en drong er op aan dat de nota niet verder zou worden behandeld. Zijn bezwaar tegen de tota gold niet zozeer de duidelijke politieke signatuur, maar veeleer „dat men zo duidelijk het beleid wil ombuigen in de eigen politieke richting”. De heer Goud smit had in het stuk gemist de „steeds groeiende groep van ongrijpbare jonge ren en de toename van agressie in allerlei vormen”. Verder vond hij het stuk hier en daar gespeend van reali teitszin, onduidelijk en te eenzijdig. HEEMSKERK. „Aan de heer drs. J. den Uyl, p.a. Binnenhof la, Den Haag. Heemskerk, 14 december 1974. Geachte heer, Naar aanleiding van uw onlangs gehouden discussie in de Eerste Kamer vraag ik uw aan dacht voor de volgende suggestie ter verlichting van de werkloosheid. Als coördinator van de kerngroep IJmond van de Vereniging Milieudefensie kamp ik voortdurend met tijdnood. Alles moet in de weekends en de avonduren plaats vinden. Dit heeft tot gevolg dat zeer veel zaken niet ter hand genomen kunnen worden of maar half worden afgemaakt. Daarbij speelt dan nog, dat de officiële in stanties alleen overdag open zijn. Dit maakt de mogelijkheden tot meedoen aan de besluitvorming tot een la chertje. Geregeld wens ik dan ook, dat ik de hele dag ter beschikking zou hebben”, zo schreef de heer At de Groot van Milieudefensie aan de minister-president. In het resterende deel van zijn brief doet de Heems kerker de suggestie tot een soort ruil te komen. „Degenen die graag met behoud van salaris, overdag zinvolle De heer H. W. Korte vond, dat de nota ten onrechte sprak van tegenstel lingen met vroeger. Voor die tegenstel lingen was in de confessionele geschie denisopvatting geen plaats. Er zou alleen sprake zijn van „evolutie”. De nieu we ontwikkelingen in het jeugdwerk waren slechts een vervolg op de situatie zoals die vroeger was. In de nota zette men zich af tegen het betaande jeugd werk, meende hij. De confessionelen waren dan ook niet akkoord met de nota als zodanig. Wei akkoord met de nota als zodanig. Wel wilden zij het stuk aanvaarden als bij drage tot de discussie, maar niet meer dan dat. Nadat deze argumenten nog eens in tweede instantie waren herhaald werd de nota uiteindelijk als discussiestuk aanvaard. avond. Ongeveer een kwart van de fiet sers had ook vorig jaar al aan de avondvierdaagse deelgenomen. Voor café Aneta stapte men op de fiets, moeders met kinderen, jongelui in trainingspak, een oude heer of een echtpaar. De route voerde de deelnemers over een afstand van 30 kilometer, waarbij de mooiste plekjes van de omgeving werden aange daan, zoals Beeckestijn, de Slaperdijk, Spaarndam en langs het pontveer. van de confessionele statenfractie. Want dat de jeugd de toekomst is, .daaraan twijfelen ook wij niet”, aldus het VVD- statenlid. '"»u' ‘«WW» 1 n'‘H» bladen leverden één sollicitant op. De oorzaak hiervan zoekt men in het feit dat men liever een aanstelling accep teert in plaatsen die een gunstiger woonklimaat hebben. 'rf ■“«•“«F Een inderdaad, het dames en heren van de confessionele fractie zwaar op de maag. Onverteerbaar vond men de „polariserende”, „disharmo- niërende” taal van de nota. Evenals zinsneden als over de subsidiëring, die volgens de nota geen neutrale betalings middel was, maar een poltiek beleidsin strument. «sLiörf ■■fes, -»« ■j •t*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4