WEER GRANAATVONDST IN PARK WESTERHOUT Successen voor tamboerkorpsen uit de IJmond Agenda Verwijdering industrieel afval met verordening in juiste banen KOSTEN RUIM 360 MILJOEN GULDEN Nieuwe Baptistenkerk 6; N” H- r ZieDaZeerZcnnige Zomermode Bi j Monnenkhder Constant Lamp met invaller dinsdag 2 7 MEI 19 7 5 NIEUWS PLAATSELIJK (Door Bert van der Veer) granaat naar het politiebureau werd verder onheil voorkomen. Velsen-IJmuiden Staten akkoord met 39 tegen 30 stemmen Beverwijk .y. t Heemskerk Industrie I 25 (Van onze correspondent) IJMOND Na het succesvolle bezoek aan het concours op zater dag 10 mei in Utrecht van het tam boer- en trompetterkorps „Velsen- Noord S.M.”, waar niet minder dan vijf eerste prijzen werden behaald, zijn de jeugdige muzikanten zondag opnieuw bekroond in Velsen-Noord teruggekeerd. Ditmaal hadden zij in Arnhem deelgenomen aan het door de drumband „DKO” georganiseer de concours. DE N-, LS-, N vurige toen. Wijk aan Zee Velsen-Noord MC te In en om Haarlem Castricum Ontploffing (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Dank zij de oplettendheid van een anonieme Bever- wijker zijn een paar al even onbekend gebleven jochies dit weekeinde aan een groot gevaar ontsnapt. Zondagmiddag zag de man, die in park Wester hout liep te wandelen, enkele opgeschoten jongens spelen met een hem verdacht voorkomend knolachtig voorwerp. Ze sleepten het object aan een touwtje achter zich aan en waren van plan, het in een zelf aange stoken houtvuurtje te gooien. De geschrokken wandelaar, die in het voor werp een verroeste handgranaat had herkend, wist nog juist bijtijds in te grijpen. Hij joeg de knulletjes weg, doofde het vuurtje, verstopte de gra naat in de bosjes en waarschuwde de politie. Met het overbrengen van de IK L ^19 - 'X- Voorzichtigheid blijft geboden nk n 220447 sn, gra- i, AN- eens aan een onschuldige knolraap denken. De zondag gevonden granaat doet sterk lederen. italogus naar (Van een onzer verslaggevers) DIVERSEN (ADVERTENTIE) U.’ Staten akkoord met pijpleiding IJsselmeerwater naar Castricum (Van een onzer verslaggevers) To- Sien” Zij vroeg zich af of een toekomstige X HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag akkoord gegaan met de nota over de winning, de zuivering en het transport van IJsselmeerwater. Daarmee werd besloten tot de aanleg van een transportbuis voor water uit het Ijssel meer bjj Enkhuizen naar de duinen bij Castricum. De Staten namen deze belangrijke beslissing op het eind van een lange vergaderdag, zonder dat er uitvoerig over werd gediscussieerd. tien, 3 denkas- stoelen, missionarissen’’, „In het paleis i 19 en 21.15 u.: Winkelcentrum Schalkwijk: Rivièradreef 10 Stadscentrum Haarlem: Barteljorisstraat 24 vrouw Bos en de heren Hekstra (PPR) en Raasveld (PPR) als tegenstemmers. ERK. MPIRE VICHT- uw de nderen, )F DE de no- E. IJ. heren en. eet- )ST- tfris istig JAG 31 INI van rviezen, WERK, ,S. i. ecorder, Het noodgebouw, dat te zijner tijd ook door een permanent wordt vervangen, blijft voorlopig staan ten behoeve van het jeugdwerk en de verenigingsactivi teiten. aan een onderontwikkelde knolraap, dan aan een dood en verderf zaaiend stuk munitie denken. Een wolf in schaaps vacht. Met behulp van een schop ver voert de heer Rijkeboer de handgranaat naar een zonovergoten plekje, waar de fotograaf het apparaat vereeuwigen kan. Even omzichtig wordt ’t weer in de schaduw teruggelegd, op zodanige af stand van het bureau, dat zelfontbran ding weinig schade aanrichten kan. Wat de uiterlijke vormgeving betreft is de nieuwe kerk van de Baptisten Gmeente IJmond aan de Heemskerkse Maerten van Heemskerckstraat nagenoeg gereed- In maart werd de eerste steen gelegd en het gebouwtje zal nog deze zomer in gebruik kunnen worden geno men. De Baptisten in de noordelijke IJmond zullen dan ook hun doopdiensten in Heemskerk kunnen houden. Tot nu toe moest men daarvoor naar de Baptisten- KRO’s filmquiz Voor een briefkaart op de eerste rang gooit er traditiege trouw meteen een tekenfilm tegenaan, daarna kunnen kinderen die op school niet leren wie Clark Gable of Barbra Streisand is maar beter naar bed gaan. Zelfs die zes minuten met het getekende vogeltje Twietie illustreren hoe ondoor dacht de kinderen bediend worden. „Ik ga het instructieboek eens nalezen”, zei Twietie in de ondertiteling terwijl zijn vliegende kooi rare capriolen maakte. Dat klopte goed met de Engelse tekst, maar gebruiksaanwijzing zou als verta ling niet veel slechter geweest zijn. kerk in IJmuiden. De doop vindt bij de Baptisten namelijk plaats door onder dompeling. In het nieuwe kerkgebouw in Heemskerk is thans een groot doop vont ingebouwd, dat met een luik kan worden afgesloten. „Het is weer wonderlijk goed afgelo pen", verzucht hoofdinspecteur A. Rijke boer van het Beverwijkse politiekorps bjj het tonen van het oorlogstuig in kwestie. De verroeste granaat zit dik onder het zand en doet de leek meer en woensdag 20 uur: „Rooie (derde week). Zeker één maal per maand wordt het Beverwijkse politiekorps met dergeljjke explosieve oorlogsherinneringen gecon fronteerd en hoewel er door de vinders af en toe zéér onzorgvuldig mee wordt omgesprongen, heeft de munitie tot op heden geen slachtoffers veroorzaakt. „Laten we hopen dat dat zo blijft”, zegt de heer Rijkeboer, „want het is en blijft gevaarlijk spel dat je maar niet voor zichtig genoeg kunt behandelen. verordenikg werd daardoor iets beter, zo méénde hij. Hij vond voor zijn amende ment echter alleen steun bij de WD en de confessionelen. Het werd verworpen met 39 (PvdA, PSP, CPN en PPR) tegen 30 stemmen. bioscopen Corso Theater, Dorpsstraat. Dinsdag 20 u. „Rooie Sien”; woensdag 14 u.„De marine voelt nattigheid” DIVERSEN WOENSDAG 28 MEI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. nota en de daarin voorgestelde trans portleiding werd aangenomen, met me- TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestljn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamer en oude gebruiksvoorwerpen dage lijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur: expositie Marga de Jager. Pieter Vermeulenmuseum, cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen. Geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis van maandag t.m. vrijdag te be zichtigen van 10 tot 12 uur DIVERSEN Alarmnummers, Politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400. Hoogovens 02510- 96000. Velserbad, Brtniostraat, gemengd zwemmen, dinsdag van 16.40 tot 18 en van 20 tot 21.30 uur; woensdag van 14 tot 1515 en vgn 21.30 tot 22.30 uur. De heer IJff zei, dat met het aanvaar den van de nota een belangrijk besluit werd genomen. De beveiliging van de watervoorziening werd er volgens hem mee op een hoger plan gebracht. De De confessionelen en.de >VVD hadden bezwaar tegen de verordening om juri dische redenen. De bepaling dat het vuil niet de provinciegrenzen mag overschrij den zou in strijd zijn met de grondwet. De grondwet verbiedt „in- en uitvoer rechten” aan de provinciegrenzen. De VVD-er mr. J. I. Sanders stelde daarom een amendement op de verordening vpor, waarmee dit staatsrechtelijk pro- afval van fabrieksterreinen bleem zofa worden omzeilri.-’Eén slechte verboden, voorzover deze niet onder een rijksregteling vallen. GS kunnen voor dei 1 verwijdering van dit afval evenwel een ontheffing verlenen. En zo kan men precies in de gaten houden wat er met het afval gebeurt en ongewenste ont wikkelingen voorkomen. De capaciteit zal maximaal 110 mil joen kubieke meter bedragen, waarvan 80 miljoen voor drinkwater en 30 mil joen voor industriële waterbehoeften. De totale kosten worden geraamd op ruim 360 miljoen gulden. Het werk moet eind 1980 klaar zijn. Het agendapunt, dat het laatste belang rijke was van een zeer lange agenda, kon volgens de commissaris van de ko ningin, mr. Kranenburg beter niet wor den uitgesteld. Mevrouw T.M. Bos (PSP) had om dat uitstel gevraagd, omdat zij van mening was dat het belangrijke besluit ook in de commissie economische zaken, planologie, milieuhygiëne en mo gelijk in nog andere zou moeten worden behandeld. HAARLEM. Met 39 tegen 30 stem men hebben provinciale staten van Noord-Holland maandag zonder amen dement een verordening aangenomen, waarin het verwijderen van industriële afvalstoffen wordt geregeld. In de ver ordening wordt de verwijdering van in dustrieel afval van De verordening verbiedt ook de in- en uitvoer van industrieel afval over de provinciegrenzen, behalve als in de pro vincie van in- of uitvoer een soortgelij ke regeling geldt. De provincie kan zo voorkomen, dat ongecontroleerde hoe veelheden al of niet schadelijk afval zomaar ergens naar toe worden ge bracht, waar de aanwezigheid ervan weer bepaalde problemen zou geven. De verordening geldt niet wanneer de ver wijdering van industrieel vuil gebeurt door een overheidsdienst. BIOSCOPEN City, dinsdag Sien” ut Doordat de ledenstop inmiddels is op geheven en het instrumentarium uitge breid, bestaat voor goefende en ongeoe fende blazers weer de mogelijkheid zich bij „Soli” aan te melden. Het contact adres hiervoor is Waterloolaan 15, Drie huis. Dat de nota alleen behandeld was in de vergadering van de Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven vond zij niet genoeg. Toen de behandeling echter niet werd uitgesteld, zag zij zich genoodzaakt kritisch op het onderwerp in te gaan, ook al was iedereen „gaar” van het vergaderen. Naar aanleiding van het rapport over het kinder journaal is ook weer gezegd dat allerlei programma’s niet specifiek voor kinderen, zoals het NOS-journaal, best wat begrijpelijker kunnen. Zo is het ook. Het korte journaal van vijf voor zeven zal na Paulus de boskabouter en vóór een jeugdprogramma en direct tus sen twee door kinderen driftig bekeken prima gewaardeerde STER-blokkeh door heel wat 0- tot 12-jarigen aanschouwd worden. Het zijn echter typisch vijfi minuten voor kinderen om koffie te gaan zetten. Een bloemlezing uit het vooravond-journaal van gisteravond: ra dicale voormannen, arbeidersmilitie, dic tatuur van het proletariaat, patrouille, commando’s, crisissfeer, guerrillastrij ders, transportfunctie, oliecrisis, stukgoe- derenvervoer, alarmeren, niveau, pro cent, commissaris va nde koningin. Enige aanpassing in dit vroege jour naal, dat onvermijdelijk door veel kin deren bekeken wordt, zou al een hele verbetering zijn. Het is trouwen wel. opvallend en misschien zelfs zorgwek kend dat in het NOS-journaal van zeven uur met onder andere aandacht voor Portugal, Libanon, Tanzania en benzine verbruik het enige onderwerp dat in volstrekt klare taal verslagen werd de oplossing van de moord in Ede was, met woorden als kiemtijden en „doodschie ten”. -I nf-Tj 19 en 14 J.. de De TROS-aankoop over de supermens van 6 miljoen mag dan een spannende en succesvolle serie zijn, voor wie de ondertiteling kan lezen is het soms nog niet eens te volgen. Wat radarontvangst is, kan nog bevat worden, maar meekij kende kinderen uitleggen wat een code- ringsprogramma is, dat kan wel nachtwerk worden. Ondanks de sterke bezetting werd hier met 146 punten eveneens een eerste prijs veroverd, terwijl de jeugdige tamboer- maitre van het korps ook nog voor een dergelijk hoge onderscheiding in aan merking kwam. Het tamboer- en trompetterkorps „So li” uit Santpoort heeft met zijn majoret tes voor deze successen niet willen on derdoen, door zondag op het bondscon- cours in Den Helder 196’/s punt te behalen. „Soli”, dat verleden jaar pro moveerde naar de ere-afdeling van deze bond, heeft deze eervolle positie dus volledig waar gemaakt. Dit is tevens een grote voldoening voor de instructeurs L. van Dijk en J. Niesten, die het korps met zoveel enthousiasme leiding geven. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „Mariken van Nieumeghen”, 19.30 u.: „The longest day”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: „Kom met je waldhoorn tussen m’n alpen”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend op woensdag Ivan 14-17.30 uur en op donderdag van 19.30- 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. 'Prins. Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. kan men het wapentuig het beste op een rustig plekje neerleggen. De politie of, indien noodzakelijk, de mijnopruimings dienst zorgt dan voor de verdere af handeling Uiterste voorzichtigheid blijft echter steeds geboden. Hoofdinspecteur Rijkeboer: „Met na me Park Westenhout zit nog vol oorlogs tuig. He; merendeel daarvan is afkom stig van de grote munitie-explosie, die kort na de oorlog de boerderij van Joor in de as legde. Daar had men indertijd de gevonden munitie opgeslagen. Door onachtzaamheid vloog de boel in de lucht en een groot deel van het wapen tuig sloeg in in park Westerhout. Van daar dat in het park nog regelmatig onontplofte granaten en andere explosie- ven worden gevonden. Wanneer grond werkzaamheden in het park moeten worden uitgevoerd, wordt door de mijn- opruimmgsdienst altijd eerst een bodem onderzoek verricht. Het is voor de dienst echter ondoenlijk, het hele park met detectors af te zoeken”. Mevrouw mr. J. W. Hofman (PvdA) bestreed het amendement en zei best het risico van een proefproces te willen lopen over de verordening. De grondwet beoogde alleen de handel bij het verbod op in- en uitvoerbeperkende maatrege len aan de provinciegrenzen. Hier ging het echter niet om maatregelen gericht op de handel maar tegen de milieuver ontreiniging. Mevrouw Hofman vreesde dat controle op de naleving van de verordening wel moeilijk zou zijn. De heer IJff hoopte dat andere provincies de regeling zouden overnemen. Brandje - Omstreeks 16 uur gister middag ontstond een bermbrand je aan de Beverwijkse Laan van Blois. Het brandje kon door omwonenden met be hulp van tuinslangen worden geblust. Inbraak - Bij een inbraak in een snacktent aan de Markt/Koningsstraat te Beverwijk zijn drie dozen met in totaal veertig ijsco’s, wat drop en twaalf fles jes cola ontvreemd. Het gestolene verte genwoordigt een waarde van circa 95. Spreekuur. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk zal op woensdag 28 mei geen spreekuur kunnen houden. I DINSDAG 27 MEI Opgang, Florastraat. 20 u. mevrouw Keijzer I Voor het Algemeen Comité voor het Jaar van I de Vrouw over: „De mogelijkheden van de I oudere vrouw in de maatschappij”. I Sociëteit Alpha, Moenspleln. Geopend vanaf |20 U. I WOENSDAG 28 MEI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.Zeestraat 81, tel. I 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-10, 12.30-13.15 en 14.15-15.15 u.; buitenbad 9-18 u. Lommerlust, Peperstraat 17. 20 u. optreden jongerenkoor „Vrij en blij” voor bejaarden St. Agatha-parochie. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 44: volwas senen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14-17.30 u.; Amsteïstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smithstraat UOa: jeugd 14.30-17.30 u. i Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Met die wonderbaarlijke televisie, het medium dat de maan en verre ellende dichterbij brengt, dat opwinding en ver veling creëert, dat miljoenen mensen op een en hetzelfde moment met het zelfde beeld kan confronteren, met dat technisch vernuft is nog niet alles hele maal uitgeprobeerd. Nu wordt er in een doorwrocht rapport verzocht om een serieus maar toch leuk kinderverhaal. Uit een onderzoek op kosten van CRM onder 350 Utrechtse schoolkinderen is gebleken dat daar behoefte aan bestaat. t Kinderen en televisie, het is geen nieuw thema. Er zijn avonden waarop jeugdig Nederland verantwoord of slechts in schijn bediend wordt, er zijn avonden waarop de grote-mensen-televisie al om vijf over zeven begint. Zoals gisteravond. diversen DINSDAG 27 MEI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en Jeugd 19-21.30 u. WOENSDAG 28 MEI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 14.30-17.30 u. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysciaelstraat. 20 „Mariken van Nieumeghen”. I TENTOONSTELLINGEN I Expositieruimte, Const. Huygensstraat. Ten- toonstelling over het leven en werk van Hans ■mmhM Christiaan Andersen: geopend tot en met 1 ’juni op woensdag, vrijdag, zaterdag en zon- dag van 14-17 u V/ DIVERSEN I y DINSDAG 27 MEI A Werf, Jan Ligthartstraat. 20 u. contactavond bewoners Ruysdaelflats. - Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge- opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend X vanaf 20 u. WOENSDAG 28 MEI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 7-8, 12-13, 16-17.30 en 20-21.30 u.; buitenbad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 9 30- 12 en 13-16.45 u Bowlingcentrum. Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17.30 u, uitbreiding van Hoogovens verband hield met de plannen, een vraag waar zij van de gedeputeerde IJff geen rechtstreeks antwoord op kreeg. Wel zei dé heer IJff dat er voor de industrie mogelijk een aparte leiding zou worden gemaakt voor ongezuiverd water. Mevrouw Bos vroeg ook of er bij de plannen is rekening gehouden met een eventuele droogleg ging van de Markerwaard, welke ver plichtingen de provincie zou aangaan en voor hoe lang. Zij vroeg zich af of de prognoses voor het waterverbruik in de nota wel juist waren. De heer Makkreel (VVD) wilde het risico van een groot gevoteerd bedrag op grond van moeilijk te controleren prognoses graag nemen. SCHOUWBURG Stadsschouwburg Wilsonspleln) 20.15 u.: taalgroep Theater met „Schaften”. MUZIEK Grote of st. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23) 20 u.Orgelconcert door Albert de Klerk. bioscopen ,,C2nenia Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, “jW u.: „De twee missionarissen", woensdag 13.30 u.„In het paleis van waterkonlng”, a.l. Krans Hals (Frans Halspleln) sex shock”, 18 j. laixor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Los- Ws”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 13.45, 19 en 21.30 u.: „KUtUS" 18 j. Roxy (K1 Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: TiPPer’. 18 j. (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.; „Rooie IS J- Woensdag 14.15 u.: „Hoogtepunten wij jaar Disney tekenfilms”, a.l. De heer Achterstraat (CDA) bood een motie aan, waarin werd aangedrongen op een stelselmatig onderzoek van het waterverbruik, zodat men nog betere voorspellingen kan doen voor de toe komst. Het kinderjoumaal is onvoldoende ontgonnen terrein. Wat de KRO al een tijdje halfweg de speelfilm uithaalt, mag ook gerust tot de proefnemingen gere kend worden. „Me and the Colonel”, de film van gisteravond, were) na 40 minu ten onderbroken. Curd Jürgens had een onderonsje met zijn vriendin, er werd krachtig op de deur geklopt. Wie is dat, riep Curd Jürgens midden in Frankrijk tijdens de Tweede wereldoorlog. Het waren twee eindexamenleerlingen van de lts in Emmen die kwamen vertellen wat zij over werkloosheid dachten. Het korte programma diende hoofdzakelijk als Ankeiler voor een langere documen taire na de hoofdfilm. Het was een lauw warmmakertje voor een gedegen docu mentaire van Hans Wortelboer. De irritatie over de onderbreking heeft sterk te maken met de kwaliteit van Me and the Colonel. De tragikomi sche rol van de Poolse Jacobowsky wordt wel Danny Kaye’s mooiste filmrol genoemd, en dat zijn wijze woorden. Buitengewoon gaaf speelde Danny Kaye de slimme, aardige en bescheiden Jaco bowsky onder regie van de Engelsman Peter Glenville. Curd Jürgens mocht er ook zijn als reisgezel tegen wil en dank. Zijn herhaald uitgesproken „Jacobowsky staat me steeds meer tegen” verdient de status van een uitspraak met eeuwig heidswaarde. In 1958 konden er nog lach- en huileffecten bereikt worden zonder grof geschut, zoals in bekroonde tv-revue’s of het betreurde Peyton Pla ce. De televisie is dan een platmaker van jewelste. Ter illustratie vertelt hij, dat de mijn opruimingsdienst vorige week nog en kele in Westerhout gevonden granaten op het strand tot ontploffing heeft moe ten brengen. De specialisten durfden het oorlogstuig niet te vervoeren. Liever dan het risico te lopen dat onderweg een granaat de lucht .in zou gaan, maakte men de munitie op het strand onschade lijk. Of de dit weekeinde gevonden gra naat ook op scherp staat, weet de heer Rijkeboer niet: „Enkele van onze mensen weten er wel het nodige van af, maar het onderzoek van het oorlogstuig laten we liever aan de mijnopruimingsdienst over. Wanneer wij worden gealarmeerd, beoordelen we alleen of het spul het bureau vervoerd kan worden. Daar slaan we het op in afwachting van de komst van de mijnopruimingsdienst”. Wie een verdacht voorwerp tegen komt, wordt geadviseerd de vindplaats te markeren en zo snel mogelijk de politie te waarschuwen. Komt, zoals in het verleden meermalen is gebeurd, een kind met een stuk munitie thuis, dan

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7