Gouden beha in het Jaar van er VAN TWAALF NAAR VIERENTWINTIG PATIËNTEN Dagje-uit voor gepensioneerden van Van Gelder 18 toffe vishal 15 18 18 >9 ring en de Vrouw W&iïiEi ■lil wfl met invaller 1 Kort IJmondnieuws C. Blok jubileert vrijdag bij Vermande Zonen WOENSDAG 28 MEI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 11 Hl l F SLOT EDOCH. HET JAAR VAN de Nooit meer drinken aal je BURGERLIJKE STAND VELSEN "4- - 1 Ontgifting (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Sinds een paar weken kijken de cliënten van de kliniek voor verslavingsziekten uit over een ander stukje Spaarne. Vroeger huisde de kliniek op num mer 62, nu op nummer 106, inge klemd tussen de brandweerkazerne en het huis van de schilder Kees Verwey. Dat „ingeklemd” is overi gens maar betrekkelijk: de nieuwe behuizing is vier maal zo groot en het aantal patiënten kon verdubbeld worden. Op donderdag 29 mei zal burgemeester De Gou het pand officieel in gebruik stellen. HOE U ER ZO langzamerhand over denkt weet ik niet, maar ik vind dat wij tot nu toe nog steeds een verdraaid somber jaar van de vrouw beleven. En dat heus niet alleen vanuit economisch oogpunt bezien, maar ook de zon nige kant van de straat hebben we bepaald niet al te vaak kun nen behuppelen. Je zou bijna denken dat die heerlijke vrouwe lijke zon, want taalkundig is zij dat, zich niet zo heeft kunnen verenigen met die exclusieve uit vinding van de Verenigde Naties en zich daarom dan ook vrouwe lijk, hooghartig afwendt van dit aardse gebeuren. Hopelijk be denkt zij zich nog tijdig, want wij wel of niet geëmancipeerde meisjes van alle leeftijden hier beneden willen ons toch zo bijzonder graag in haar bronzen de stralen koesteren. Nieuwe directeur (Door Bert van der Veer) Kliniek voor verslavingsziekten in ruimere behuizing onder redactie van Bé ter Maat gen gebruiken. Bert van Zanten heeft de ringen gestyleerd en de zilveren of gouden exemplaren zijn in alle zaken van Begeer, Van Kempen en Vos te bekijken Uiteraard hoopt men dat het niet alleen bij kijken blijft, maar dat u enthousiast tot aankoop ver gaat. Lange Saga nertsmantel in metaal- grijs met witte schuine ruit. De besommingen waren: VD 20 1900, VD 89 1500. De spanvissers: UK 135 en UK 145 3500, UK 23 en UK 48 7100. OVERLEDEN: P. Visser, 41 jr., IJmuiden; P. J. Ro sier, 82 jr., weduwnaar van A. van de Pieterman, IJmuiden; C. E. Heeremans, 66 jr., echtgenote van H. J. Welagen, IJmuiden. D Schooluitvoering. De leerlingen uit alle klassen van de Eenhoornschool aan de Eenhoornstraat in IJmuiden zullen donderdag 29 en vrijdag 30 mei in de aula van het schoolgebouw een opvoe ring geven van de „Revue 1975”. Als hoogtepunt van deze avonden wordt de musical „Het koffertje van meneer Van Dalen” aangekondigd. Schooltelevisie was er nog niet. Dat de Stille Oceaan de grootste oceaan ter wereld is, dat de Etna de hoogste vul kaan van Europa is, en dat de Honderd jarige oorlog tussen Engeland en Frankrijk 115 jaar duurde, moest ge leerd worden van alwetende leerkrach ten of uit verfoeide boekwerkjes. Nu is de schooltelevisie er wel, doorgaans ge negeerd door de televisiekritiek. Er valt ook weinig te melden over de 12e afle vering in de cursus Thematische Biolo gie voor de Brugklas, zelfs al gaat het over Voortplanting en Sexualiteit. Een nieuw project van de Nederlandse On derwijs Televisie heeft opvallend veel voorpubliciteit gekregen, zoals de educa tie van Teleac met Kees van Kooten en Wim de Bie in de cursus Esperanto, en Vamos a ver met de beeldschone sherry- drinkende Eva Gloria Lopez ooit aan dacht kreeg. „ALS VROUWEN GOUDEN ringen, en wat dies meer zij, dragen, waarom dan ook geen gouden beha?” zal de Italiaanse ontwerpster Elsa Peretti zich op een onbewaakt ogenblik heb ben afgevraagd. Omdat zij in New York woont en in Amerika alles mogelijk is, voegde zij de daad bij de ludieke gedachte en ontwierp zo’n kostbaar kleinood. „Wel niet voor het dagelijkse gebruik, want”, zo zegt El sa „de beha moet als een juweel worden gedragen. Hij voelt lekker aan en is bovendien amusant.” Wel, voor de mannen die eens iets exclu siefs willen weggeven is de prijs net zo amusant, namelijk twaalfduizend gulden! TOT SLOT EVEN UW AAN DACHT voor een alleraardigst boek je. dat een lilarose leven leidt onder de welluidende naam: Potpourris en andere geurige heerlijkheden uit grootmoeders tijd. U ziet daarmee dui ken we weer in de nostalgie. Wat is nu zo’n potpourrie? Wel, dat is een mengsel van gedroogde bloembladen Prijzen in guldens: per één kg: grote tong 8,60, grootmiddel tong 9,40, klein middel tong 9,52, tong één 9,13, tong twee 8.13, tarbot 12,20-12,14. Per 40 kg.: tarbot 264-221, griet 168-106, kabeljauw twee 172. kabeljauw drie 158, kabeljauw vier 126, ‘kabeljauw vijf 88, schol drie 140, schol vier 112-104, wijting drie 112- 74, makreel één 62. makreel twee 47-38, schar 84-74. IJMUIDEN. Zaterdag 1 juli zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. Blok op vijftienjarige leeftijd als leer- ling-zetter in dienst trad bij Vermande en Zonen B.V. in IJmuiden. Na het behalen van het diploma handzetten werd hij achtereenvolgens opgeleid voor machinezetter en monotype-tikker, ter wijl de heer Blok hier thans werkzaam is als chef van de monotype-afdeling. Zijn grote vakmanschap en collegiale instelling worden bij het bedrijf bijzon der gewaardeerd. Vandaar ook dat werd besloten vrijdag 30 mei in de kantine van Vermande Zonen een receptie te houden, waar de jubilaris zal worden gehuldigd. Deze receptie begint om 10.30 uur. Kees van Looij, de coördinator van DIAS, vertelt dat naar zijn mening het BEVALLEN: M. P. van Heteren-Oudendijk, d., IJ muiden; E. A. Post-van der Heijden, z., IJmuiden; M. H. Tjaden-Immink, z., Bloe- mendaal; J. M. Smit-Mulder, z., Sant poort; E. A. van Someren-Thoms, z., IJmuiden; H. YurtKap-Sahin. d., IJmui den; T. Kalkman-Korfmaker, z„ Velsen- Zuid. De kliniek is maar één stukje van de behandelingswijze van verslaafden. Het Is het sluitstuk van het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, dat een werkterrein heeft dat samenvalt met die van het arrondissement Haarlem: ook de hele IJmond valt daaronder, evenals de Meerlanden en de Zaanstreek. Vrouw is er nu eenmaal en opdat u zich deze manifestatie tot in lengte van dagen zult kunnen blijven herin neren, is er door de Koninklijke Be geer uit Voorschoten eer speciale ring in roulatie gebracht. Deze firma heeft namelijk het alleenrecht ver kregen het symool van het Interna tionale Jaar van de Vrouw: vrouwe lijkheid, gelijkheid en vrede, te mo- tijden klaarspeelden, kunt u nu even eens ter hand nemen middels dit 129 pagina’s tellende boekwerkje dat overigens met kostelijke tekeningetjes werd verlucht. Veel plezier ermee! vah een heel bedrijf met vijftig man personeel en 24 patiënten, zijn voorgan ger moest beginnen met twee beroeps krachten en de inbreng van vrijwilligers. Verandering blijkt ook uit DIAS, dochteronderneming van het consultatie bureau aan de Bakenessergracht 26 en, in november 1973 opgericht op informa tie en advies aan drugsgebruikers. Daad werkelijke opvang wordt, zoals gezegd, niet geboden. Een experiment met vrij willigers (Moksja destijds) mislukte en mensen die voor opname in aanmerking komen worden nu doorverwezen, bij voorkeur naar therapeutische gemeen schappen als de Emiliehoeve, Loosdui- nen. NIET MINDER INTERESSANT en ook aan de prijs is een lange, tot aan de grond reikende mantel van Sage mink met van de heup af aan gesneden kinomomouwen. Het model, ontworpen door de Engelse Anne Taylor en onlangs in Londen ge showd, werd uitgevoerd in metaal- grijs met wit in een schuine ruit. Wel even een binnenkomertje niet?, beste vriendinnen. Deze jongste loot aan de stam ziet zijn bezoekersaantal snel stijgen. In het hele vorige jaar werden er 95 mensen inge schreven, in de eerste twee maanden van dit jaar werden er al honderd geboekt. Eén plan van het Consultatie bureau dat zelf ongeveer 600 vaste klan ten heeft, wacht nog op de snelle reali sering: een „droge kroeg” voor ex-alco- holgebruikers. De oprichting en instand houding wordt aan de AA-groepen (A- nonieme Alcoholici) overgelaten, maar: „wij houden onze parapluie erboven”, zegt directeur Hesseling. Na de zomerva kanties hoopt men de droge, alcoholvrije, kroeg te kunnen openen in het ge bouw aan het Spaarne 35, waar tot voor kort de administratie van het CAD was ondergebracht. OM ALLE TEGENSLAGEN nog wat completer te maken dreigt bo vendien, zoals u dezer dagen in onze eigen roemruchte krant hebt kunnen lezen, de Emancipade in Utrecht een fiasco te worden. Nou mag niemand zich daar ook bloot geven. Een daar toe ondernomen poging werd onmid dellijk afgestraft. De naakte waarheid blijft dus verhuld, ondanks alle in formatieve inspanningen. Het is triest, maar Albert Kuntze, directeur van het uitvoerend bureau van het JVDV, zal de grootste moeite hebben zijn Emancipadig huishoudboekje buiten de rode cijfers te houden. IJMUiDEN. Aan de dinsdagmarkt werden aangevoerd: 90 kg tong, 1 kist tarbot en griet, 12 kisten kabeljauw, 13 kisten wijting, 9 kisten schol, 8 kisten schar, 172 kisten makreel, 25 kisten varia. In het voormalig jongenstehuis van het Leger des Heils aan het Spaarne 106 is nu de kliniek voor verslavingsziekten ondergebracht. De jongste cliënt is negentien; het drinken op steeds jeug diger leeftijd stelt ook de kliniek voor nieuwe problemen. IJMOND. De directie van Van Gel der Papier Velsen houdt voor oud-mede- werkers van het bedrijf, die gepensio neerd zijn een bustocht. Om de grote belangstelling te kunnen verwerken, gaat men drie dagen achtereen met drie bussen op pad en wel op 4. 5 en 6 juni. Er zijn vërsschillende opstapplaatsen tussen Alkmaar en Haarlem. De tocht staat in het teken van „700 jaar Amster dam”. Er is onder andere een rondvaart door de grachteen, het IJ en de haven en een bezoek aan de luchtvaartexpositie Aviodome te Schiphol. In gebouw Con cordia is na afloop van de tocht nog een gezellig samenzijn. Amusant gouden behaatje voor f 12.000. met meerdere telefoonnummer en geleid door de Zusters van den Goe den Herder. In 1933 ging het pand over in handen van het Leger des Heils dat er een maatschappelijk centrum in on derbracht met bedden voor 86 mannen. In 1945 werd het een jongenstehuis, .Spaarneveste”. Eind 1972 verhuisden de jongens naar elders en in april 1974 kocht de in het leven geroepen Stichting voor verslavingsziekten het pand aan voor 245.000. Het Leger des Heils had er nog 21.000 voor neergeteld. Aankoop, inrichting en opknappen van het gebouw nog niet geheel voltooid omdat het onder Monumentenzorg valt kosten de stichting meer dan een miljoen. Provinciale Staten hebben zich garant gesteld voor de lening, die daar voor moest worden gesloten. Het is het eerste eigen bezit van het CAD, dat in 1927 werd opgericht. Sinds 1 april is de IJmondenaar H. Hessling uit Driehuis de „managing director” van het Consul tatiebureau en de kliniek, die beide in aparte stichtingen zijn ondergebracht. Hij is 48 jaar en de opvolger van directeur Blankevoort, die in december 1973 zijn taak neerlegde. Het directoraat heeft daarmee een andere kleur gekre gen: de „beste maatschappelijk werker van Haarlem” werd opgevolgd door een man die zich tot dan toe in het zakenle ven, het uitgeven van drukwerken op het gebied van de sociale wetgeving en het maatschappelijk werk, verdienstelijk had gemaakt. Hij staat aan het hoofd drugsprobleem niet verminderd is, maar wel van de scholieren is overgewaaid naar de werkende jongeren: „voor ons moeilijker. Zij gebruiken semi-hard drugs, zoals amfetaminen, om een week eindje wakend door te kunnen bren gen”. en kruiden waarmee we de heerlijk ste geurtjes kunnen bewerkstelligen. In dit waarlijk snoezig uitgevoerde boekje, geschreven door Jacqueline Hériteau en uitgegeven door Bert Bakker in Den Haag, is vastgelegd hoe u zelf met kruidenpotpourris een kostelijk reukwatertje, een reukkus- sentje of geurige zeepballen en - kaarsen kunt maken. Maar ook vindt u er recepten in voor mottenverja- gers, geparfumeerde kralen, reukbal- len en -builtjes, wierook, geparfum- meerd schrijfpapier en inkt, kruiden thee en desinfecterende middelen. Wat vindingrijke vrouwen in vroeger Hier en nu behandelde in een inter view van Henk Mochel met de welbe kende Bangladesj-werkster Eva den Hartog een ander heet hangijzer, zeker in evangelische kring. In een eerder gesprek had Eva den Hartog gefiloso feerd over het liefdevol laten doodgaan van onredbare pijnlijders. Dan betekent ..behandelen” tenminste werkelijk „ter discussie stellen”. Eva den Hartog is daar een prima mens voor- Geen wonder dat zij, zoals ik onlangs hoorde, door niemand minder dan Henk van der Mey- den is benaderd voor een openhartig gesprek in TV Privé. Het zal de goede zaak geen kwaad doen. De film van Pieter Verhoeff naar het Zij krijgen een kuur van minstens toe maanden. „Korter heeft nauwelijks zegt mevrouw Teenstra, maat schappelijk werkster van de kliniek. Daarna doorlopen zij drie behandelings- osen. Als iemand wordt opgenomen verwezen door zichzelf, de familie, de dokter, het maatschappelijk werk of justitie (in 22 pct. van de gevallen) naar “Ot „ambulatorium” van het consultatie- Rreau aan het Spaarne 62, en aan de tand gevoeld over motivatie en de nood hak van een opname dan krijgt hij eerst bedrust voorgeschreven. Deze fase Jan „ontgifting”1 kan duren van een paar dagen tot een paar weken, al naar gelang de lichamelijke conditie. Veel pensen verkeren in een deplorabele toe stand als ze worden opgenomen, gesloopt door de hoeveelheden alcohol die ze hebben verstouwd. Vitaminen en medi- ^ben heipgn bij de verbetering van die Langzamerhand is de patiënt dan toe „Maar er is één verplichting waar niemand onderuit komt, en dat is het innemen van antabus”, zegt' de maat schappelijk werkster. Met dat genees middel wordt het drinken een stuk min der aangenaam: de patiënt krijgt er een ziek gevoel van. Hoewel sommigen in de weekends wel struikelen, komen de meesten toch „redelijk” terug in de kli niek. Ook voor andere verslaafden dan de slachtoffers van de alcohol is er geen Plaats in de nieuwe kliniek, al heeft die de ruime naam „kliniek voor versla vingsziekten” meegekregen. Het heeft overigens wel in de bedoeling gelegen, ook drugsverslaafden klinisch te gaan behandelen. Er werd een aanvraag inge diend voor dertig bedden, waarvan er dan zes aan de drugsgebruikers konden worden toebedeeld. Maar het ministerie Wees die aanvraag af, en dus houdt men bet nu bij de alcoholisten. In de kliniek, eerst een zaal met twaalf slaapplaatsen en sinds de verhui zing 24 bedden groot verdeeld over et telijke kamers, komen sinds 1965 degenen terecht voor wie een intensieve kuur de beste methode is om van hun alcohol probleem af te komen. Er is alleen plaats voor mannelijke alcoholisten; niet dat vrouwen niet drinken, maar hun „stille” verslaving is pas in de laatste jaren wat bespreekbaarder geworden en de vrouwen die zich willen laten behan delen, kunnen tot nog toe terecht In andere klinieken. Nog langer worden de weekendverlo ven in de laatste, de resocialisatiefase. Dan wordt de terugkeer naar huis en werk voorbereid. Voor het maatschappe lijk werk is er dan veel te doen: werk gevers en gezinnen worden bij de op vang van de teruggekeerde verslagings- patiënt betrokken. Waar dat nodig en mogelijk is wordt de financiële situatie weer gezond gemaakt. Waarna de cliënt weet dat hij nooit meer mag drinken, op straffe van terugval. Voor alle benaderingswijzen biedt het monumentale pand aan het Spaarne 106 Ml voldoende ruimten. Het is een voormali- ge patriciërswoning van omstreeks 1740, 1 later verbouwd tot gesticht voor katho- lieke verwaarloosde of verlaten meisjes sprookje „Grote Klaas en Kleine Klaas” van Hans Christiaan Andersen mag ook tot de goede zaken gerekend worden. „Het stond niet in de bijbel en hij vertelde het alleen op de middagen vóór de vakantie: Grote Klaas en Kleine Klaas” zei Pieter Verhoeff. „Hij” is meester Dragt van de christelijke lagere school in Lemmer, die zijn leerlingen 45 jaar lang met het prachtige verhaal confronteerde. Prachtig en luguber, met strijd en afschuwelijke moorden, zoals sprookjes hard kunnen zijn. In de film versie werden de scherpe kanten niet afgestompt, integendeel. Het bleef een toverachtig verhaal, een kostbare herin nering werd niet verstoord. En desnoods mag de film ook gezien worden als een wijs welkomstgeschenk voor Sarah, het dochtertje van uw vaste tv-recensent sinds jaren, Nico Scheepmaker. Tijdens de uitzending was zij pas 18 uur oud. aan meer. Hij mag steeds langer op, maar nij' moet wel binnen de kliniek blijven. Pas in de tweede week mag hij onder geleide wat gaan wandelen, na de derde week voor het eerst naar huis. Als hij promoveert naar de behandelingsfase gaat hij ook naar een andere afdeling. Dan wordt hij aan het werk gezet: er zijn groepsgesprekken met het maat schappelijk werk en de psychiater, er wordt aan sport gedaan en aan creativi teit en er zijn idividuele gesprekken. In de behandelingsfase mogen de cliënten van de kliniek van zaterdagmorgen tot zondagavond naar huis. De schooltelevisie mag dan door de kritiek veronachtzaamd worden, de EO heeft over belangstelling niet te klagen. Zeker niet wanneer de omroep van do minee Glashouwer hedendaagse proble matiek in de zendtijd stopt. De abortus was weer aan de beurt. De mening van de «EO is bekend. In „Wet en geweten” werd een poging gedaan tot een waar mobilisatieprogramma, postbusnummers, een i slagzinnen. Erg fatsoenlijk is de demagogie van de EO niet. Het ongeboren kind heet ver pulverd en vertrapt. De actie „Redt het ongeboren kind” in Franeker sprak con sequent over „binnenkort beslist de re gering”, terwijl het toch het parlement is dat beslist in een democratie, de gekozen volksvertegenwoordiging. In een filmfragment viel te lezen: Auschwitz der Ungeborenen, waarmee doktoren die een abortus uitvoeren dus regelrecht met nazi’s vergeleken worden. Als de VPRO op een dergelijke wijze tegen de politie, het koningshuis of Philips te keer zou gaan, zou er aardig wat beroering ont staan. Gistermiddag startte de NOT met een serie van vier afleveringen voor de tweede en derde klassen van de lagere school. De medewerking van Herman van Veen aan „21 van een kwartje” heeft veel met die extra aandacht te maken. Niet geheel zonder belang is, dat de schooltelevisie met dit project geen opgelegd leerzame programma’s heeft gemaakt, maar verhaaltjes over een kind met emoties. Het jochie Hans zag in de eerste aflevering „Weg” zijn hut tegen de vlakte gaan. De ambities van de NOT werden wel waar gemaakt. Het gebeurde was ingrijpend genoeg om enige nawer king te hebben- Herman van Veen als ijscoman bekeek in de finale de cata strofe van de zonnige kant, en zong: „Alles neem je mee in je geheugen”. Hoewel deze eerste film aan vakma tigheid wel wat te wensen overliet (traagheid is mijn voornaamste be zwaar), verdient de schooltelevisie in deze opzet een bredere aandacht en wellicht ook uitzending buiten de schooluren, zo dat de ouders met hun kinderen zelf over emoties als verdriet, angst, onrecht en machteloosheid aan de gang kunnen. Deze NOT-serie mag dan daarnaast best aanleiding zijn voor Herman van Veen en zijn clan zich weer eens meer op televisie te werpen. Het opbeurende „hé joh” van de cabaretier vormde op zich al de basis voor een complete serie. 'L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11