Werksubsidie van CRM stelt nieuw programma veilig IS Terlouw presenteert boek Rivierenland Centrum speelt in Münster Travestie-balletgroep zet klassieke dans weer voor aap Gloxinia’s met Van Manen-parodie Hertz diesel en benzine. Hertz vracht en bestelauto^. Hertz startklaar. Hertz Itot 5 tonners. „De babyfoon” 5.50 jel BOEK VAN DE MAAND JUNI En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? WOENSDAG 28 MEI 1975 13 KUNST door Ko van Leeuwen Niet mals met kritiek Hertz g Leerstuk ek’- Hertzi Hertz. Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto’s. ar Nederlandse musici in Duits circusorkest Vlieg op 4 juni a.s. mee naar de Internationale Luchtvaartshow Le Bourget 199,— kfll ’□DCE[J Gay Theatre VELSEN Sinds enige maan den werkt de theatergroep Hauser Orkater uit Velsen ernstig en vlij tig aan een geheel nieuw program ma, dat het oude „Met Hauser Or kater op avontuur” het komende seizoen moet gaan vervangen. In de duistere ruimten van wat eens een PEN-centrale was, is de afge lopen drie maanden dagelijks van ’s morgens tot ’s avonds gewerkt, zijn nieuwe ideeën geboren en uit geprobeerd en ontstond ook een nieuw muziekrepertoire. Dat was mogelijk door een werksubsidie van bijna één ton, waarvoor CRM te kende. Het stelt de elf spelers van Hauser Orkater in staat om zich geheel te wijden aan hun theater- bezigheden. In hun werk- en repe titieruimte praten de spelers van Hauser over hun avontuur dat vier jaar geleden begon als een aan trekkelijke vrijetijdsbesteding, doch dat niet in de laatste plaats door de geestdrift van het publiek tot een professionele aangelegenheid uitgroeide, waarbij strikt zakelijke regelingen niet meer kunnen ont breken. Jin RESTAURANT 4U nieuwe streven Hauser Orkater HAUSER ORKATER is heeft (ADVERTENTIE) ling. islag en g EKATHRINA SOBECHANSKAYA I® JAC HEIJER ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) u* (ADVERTENTIE) U maakt de vlucht per DC-9 van Martinair Holland. Prijs incl. luchthavenbel. en toegang show: BEL (04490) 1682 tot ’s av. 11 uur. „Ik heb d r net een spaar rekening genomen. Want ze hebben momenteel eigen brief papier voor nieuwe spaarders en dat wilde m’n vrouw graag hebben. En omdat ik er toch was heb ik gelijk privérekening geopend, daarop m’n salaris te laten storten. Dan heb ik alles tenminste op één adres. DE NEDERLANDSE bijdrage aan het „festival”, gisteren in première, viel me zwaar tegen. Het moest een „leerstuk over homosexualiteit” zijn. Maar of je er erg veel van kan leren, betwijfel ik. Men ziet een redactie van een homofie lenblad bijeen. De drie redactieleden een travestiet, een lederboy en een vrouw moeten vragen beantwoorden voor de Lieve Lita-rubriek. De vragen zijn bloedserieus en kennelijk uit het Volgens de NTB is het de gewoonte van circussen om tot het allerlaatste moment te wachten met het aanvragen van werkvergunningen voor hun eigen musici, in de hoop dat op dé korte termijn in Nederland geen geschikte krachten zijn te vinden. De bond heeft echter al enige maanden geleden het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam een lijst gezonden met tientallen beschik bare en geschikte krachten. De arbeids voorwaarden die de NTB stelt en waar mee de arbeidsbemiddeling zich volgens de NTB akkoord heeft verklaard, zijn aanzienlijk hoger dan het circus gewend is te betalen aan eigen musici. televisieoptredentje kunnen krijgen waar we niet eens zo achterheen zitten”. In elk geval zijn er voor „Famous Artists” vijf try-outs gepland in het Shaffy theater in Amsterdam. In Velsen hoopt Hauser Orkater er ook twee te kunnen geven. De produktie voor het nieuwe seizoen van een geheel nieuw programma is dus middels subsidiëring veilig gesteld. Tien voorstellingen staan er geboekt voor de Lantaarn in Rotter dam. Wie regisseert Hauser Orkater? Dick Hauser: „Wat de regie betreft hebben we allemaal onze eigen inbreng voor elkaar. We zijn ook niet mals met kri tiek op elkaar”. En Alex valt hem bij: „Als we iets waardeloos vinden, ook al weet je dat de ander er hard aan gewerkt heeft, dan wordt dat toch ge zegd. Niet altijd even leuk misschien, maar de tijd van gezellig samenzijn is voorbij. Er moet keihard gewerkt wor den. We hebben al onze tijd nodig voor het nieuwe programma. Het klinkt mis schien wat blasé, maar we zouden een Bij Hertz kunt u niet alleen kiezen uit 'n uitgebreid assortiment, maar ook uit auto's met diesel- en benzine motors. De Ford Transit loopt op benzine. De rest op diesel-olie. Dat rijdt zuiniger, dus voor u de helft goedkoper. Marc van Warmerdam: „Het wordt een voorstelling voor jong en oud”. In Hauser Orkater zong voorheen de roodharige zangeres José van lersel ook enkele nummers. Nu is zij er niet meer bij. Paste niet meer in de groep als zodanig. Ook de kleine driftig spelende pianist Gerard Attema doet niet meer mee. Om studieredenen (Conservatori um) verliet hij de groep- Nieuwe aan winst is zonder twijfel Rob Boonzaaijer, een voortreffelijk muziekmaker die de Sissies begeleidde en daar onder meer opviel door zijn zingende zaag. Boon zaaijer brengt een zevental muziekin strumenten mee. Hij speelt onder andere viool, fagot, xylofoon, banjo, gitaar en natuurlijk zingende zaag. Het eeuwig gekibbel van de gezusters Van der Klei moe, gaat hij nu met Hauser Orkater in zee. Hertz verhuurt alleen personen auto's, zeggen de meeste mensen. Dat klopt maar ten dele, zeggen wij dan. Want wie onze garage binnen loopt, ontdekt een uitgebreide vloot vracht- en bestelauto’s. Van klein tot groot. Voor zaken en privé. Met voordelen die we uitgebreid uit de doeken doen. Omdat u daarvan een boel wijzer wordt Hij zei ons dinsdag, het te betreuren dat minister Westerterp bij de installatie van de commissie-rivierdijken er mede deling van heeft gedaan dat de in gang gezette dij kverbeteringen gewoon uitge voerd moeten worden. Volgens Terlouw zou men hiermee kunnen wachten tot de commissie nieuwe richtlijnen zou hebben opgesteld. of 10, die vroeger in zijn schrijverswerk z’n geaardheid meende te moeten ver hullen en tegenwoordig denkt als een meer geëmancipeerde generatie homo’s. Men zag de schrijver in discussie met zijn twee andere ikken: een ontsext vrouwspersoon van gladde allure en eén openhartige jongeman- Er was een gee's- tige, zeer Britse dialoog. De speeltrant was kundig, maar nogal gelikt in de traditionele trant. Een telefoontje naar Hertz en uw auto staat startklaar, gekontroleerd en wel. Dat voorkomt narigheid onderweg. Wie dus verzekerd wil zijn van snelle service, betrouwbare en economische auto's, belt altijd Hertz. Haarlem 023 - 326622 programma van de groep deed ze iets met de Amerikaanse vlag. Nu danste ze „de bevrijding van het Russische volk”: Gezwoeg met een touw, strijd met ha mer en sikkel en tenslotte een vreugde volle rondedans met drie blonde danse ressen, sprekend Duncans leerlingetjes, maar dan veel groter en zo lelijk moge lijk. De mannen van de Trockadero Gloxi nia, hard werkend als alle balletdansers, parodiëren niet alleen het ballet maar ook de strenge hiërarchie die nog steeds in die kringen geldt. Blikken van jaloe zie, afgunst en kleine pesterijtjes onder ling werden met precisie aangegeven. En vooral dat maakt hun voorstellingen tot een groot plezier. Het tweede program ma, dat gisteren in Mickery in première ging, is nog tot en met 1 juni te zien. Bij de introductie van Van der Kamps boek, bleek Terlouw niet ongevoelig voor argumenten van dijkverzwaringen. „We moeten”, zei hij, „niet Gods water over Gods akker laten lopen. Een wa tersnood brengt materiële schade en on- Kiest u maar. De Ford Transit 100 met z’n laadverm. van 1150 kg en 5,4 m' inh. Of de Hanomag F25, laadverm. 1245 kg, inh. 6,4 m3. Of de Hanomag F35, laadverm. 1870 kg, 7.8 m’ inh. Of de Fiat 616, laadverm. 1350 kg, inh. 10,2 m3. Of de Mercedes 913, laadverm. 5000 kg, inh. 20,5 m’. En wist u dat u alleen voor de Mercedes een "groot” rijbewijs nodig heeft? De rest mag met een B-E rijbewijs. Met deze en andere woorden leidde Terlouw de presentatie in van het nieu we Boek van de Maand. Het boek Rivie renland, waarin Jan van der Kamp niet alleen de schoonheid van ons rivierenge bied schetst maar waarin hij ook waar schuwt voor bedreigingen als een onge nuanceerd dijkverzwaringenbeleid. Het was niet zo verwonderlijk dat de intro ductie van het boek door de politicus schrijver Terlouw werd verzorgd. Het voorkomen van ongewenste aantasting van het rivierenland is een politiek item geworden. Terlouw is een van die politi ci die zich verweren tegen aantastingen. DEZE TRAVESTlE-balletgroep is een onderdeel in het Gay World Theatre Festival van Mickery, een tv at weidse benaming voor ’ets dat grootscheepser was opgezet dan nu door geldgebrek uitpakt. Behalve de Trockadero Gloxinia’s was de Gay Sweatshop uit Londen te zien met twee toneelstukken. Een Nederlands drietal brengt een caba- ret-achtig programma. Het centrale the ma van dit Gay Festival is de homo- sexuele wereld. Het woord „gay” heeft in het Angelsaksisch idioom betrekking op alles wat tot die wereld behort. Het werk van de Gay Sweatshop was nogal aan de zoete kant, maar gaf duidelijk theatrale vorm aan z’n filosofi sche betoog. Interessant was het stuk over een homofiel schrijver van een jaar (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Jan Terlouw, fractie leider van D’66, zei het woensdagmiddag wat badinerend: „Om te verdrinken door een rivieroverstroming moet je dat echt per se willen cn dan nog moet je er bij de huidige situatie een jaar of honderd voor gaan zitten wachten achter het zwakste stukje dijk. Want in tegenstel ling tot hoog water door stormvloeden in het Deltagebied, zie je een hoge waterstand van de rivieren lang van tevoren aankomen”. Hauser Orkater zorgt zelf voor alle artistieke inbreng. Theatersketches wor den zelf bedacht en geschreven, kortom alle teksten en muziek komen van de spelers. Hoe zij over hun komend pro gramma denken, daarover lopen de me ningen soms nogal uiteen. „Famous Ar tists” gaat het heten. Wat zeggen zij er zelf van? Dick Hauser: „We willen er nog niet zoveel over kwijt, geen zelf verzonnen dingen prijsgeven die anderen dan weer zo kunnen overnemen. Maar het wordt beslist een heel ander programma als het vorige. Ik geloof dat er meer een heid in zit”. Alex van Warmerdam: „Ons program ma heeft als uitgangspunt het verder gaan dan alleen maar persifleren- We maken nu zelf een show, maar wijzen daarbij tegelijkertijd op bestaande show elementen.” Dick: „Dat gaat niet zo bewust. Alex: „De gedachte zit er zeker ach ter, daar kan jij nou aan twijfelen, maar voor mij zit die gedachte er ach ter”. Hauser Orkater viel in het eerste pro gramma -r- dat vier jaar gelopen heeft en succesvol uitgroeide vooral op door bonte verkleedpartijen en glitter. Elk showelement leek er als monster in gestoken. Gaat het nieuwe programma daar niet meer op lijken? Mare: „De glittertijd en de witte mail lots zijn voorbij voor ons. Het zal er allemaal soberder gaan uitzien en dus gaat de prestatie ook meer tellen. Er komen heel wat wijzigingen. Ook Neder landse gezongen en gesproken teksten, maar zonder dat het cabaret wordt. In onze kleding zullen we ook veel reëler zijn. Geen pofmouwtjes meer”. „Grof maar toch beschaafd” Telemann doen zowat alles uit Manentaaleigen DEN HAAG Toneelgroep Centrum speelt vrijdag in het Kleines Haus der Stadtische Biihnen in het Westduitse Munster „De babyfoon” van Herman Lutgerink en Peter Oosthoek als onder deel van de „ontmoeting met Nederland” in Munster. Het Nederlands Centrum van het In ternationaal Theater Instituut presen teert de voorstelling. Het begeleidt het optreden met het systeem voor inductie ve geluidsoverdracht. De Duitse verta ling er voor is van Hans Roduin en Ingeborg Spielman. Dick: „We kunnen als Hauser Orkater natuurlijk niet afblijven van anti-effec- ten. Ik geloof dat het een intelligente show is. Technisch zal het wel een ingewikkelde voorstelling worden, maar we krijgen er twee technici bij. Ons instrumentarium is ook ontzettend uit gebreid”. Vincent van Warmerdam (valt in de rede): „Er komt geen sex meer in”. Algemeen gelach. Alex: „Er zit wel sex in man!” Vincent: „Dat is geen sex. Dat porno, ha, ha, ha!” leven gegrepen. Maar de redactie gaat er totaal aan voorbij, bezig als men is aan typische nichtenpraat. Het gesprek ver loopt vals en overdreven en is soms vermakelijk. (Vraag naar aanleiding van pedofielen: „Maar hoe heten nu vrouwen die van kleine jongetjes hou den?” Antwoord: „Moeders!”). Het navrante contrast tussen de op pervlakkigheid van de sexuele prietpraat en de ernst van de problemen die uit de ingezonden brieven spreekt, werkt soms wel dramatisch. Maar de vorm waarin dit gesprek is gegoten is verre van theatraal. Het blijft gekeuvel rond een tafel, ook al laat de lederboy dan een paar keer z’n geslacht zien en vrijt hij met de travestiet. Het redactiegesprek wordt voorafge gaan en besloten met een monoloog; een van een ouderwetse zedepreker en een van een zogenaamd verdraagzame, mo derne dokter. De tekst van de monolo gen is gênant melig en de voordracht slecht. Ik heb niet goed begrepen wat het drietal (Adriaan van Dis, Gerardjan Rijnders en Lien Heyting) nu precies voor heeft met dit gelegenheidswerkje. Ik kon er niet meer in vinden dan een poging om een oppervlakkig soort ho mo’s te hekelen, die voortdurend erop uit zijn werkelijke problemen van zich zelf of anderen af te houden. Maar is dat nu een typisch homosexuele zaak? De voorstelling is tot en met 1 juni te zien. AMSTERDAM. (ANP) De Neder landse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft de minister van Sociale Zaken verzocht geen werkvergunning te verle nen aan de buitenlandse musici van het Duitse circus Krone. De NTB heeft dit gedaan omdat circus Krone niet bereid is gedurende een tournee door Neder land Nederlandse musici te engageren, daar deze te duur zijn. Over de C.R.M.-subsidie wil Alex nog wel kwijt: „Die is 94.000 gulden. Dat klinkt als een heel bedrag, maar we hebben gewoon krap begroot. Als je nagaat dat er voor de kostuums 1500 gulden is uitgetrokken, nou voor elf man is dat heel weinig- Er gaan alleen al 60.000 gulden op aan salarissen en dan verdienen we nog een stuk beneden het minimum loon”. In juli gaan de spelers een maand met vakantie. Dan volgen eind augustus de proefvoorstellingen in Shaffy. „Grof maar toch beschaafd”, zegt Alex op het repetitiebandje van ..Famous Artists”. gerief, het. kan leefgemeenschappen uit elkaar slaan, dijkbewaking en waarschu wingssystemen kosten mankracht en geld, maar voor- en nadelen zijn nu wel vergelijkbaar geworden, het is uiteinde lijk een afweging van geld tegen geld, of eigenlijk niet eens. Waar in het Deltage bied de veiligheid vooral de overweegba- re factor is, geldt voor het rivierenland schap dat verlies aan natuur en cultuur' door dijkverzwaringsprojecten niet in geld valt uit te drukken”. „Natuurlijk”, zei hij aan het slot van zijn betoog, „is niet iedere dijkverzwa ring tegen te houden. Men bestreedt er echter wel zorg en financiële middelen aan om de gevarieerdheid en daarmee de rijkdom van natuur en cultuur in stand te houden”. Dick Hauser vraagt of ik iets wil zien, een klein stukje nieuw programma. Even later zit iedereen over dë grote repetitieruimte verspreid. Geconcen treerd wordt er geluisterd naar een bandje waarop een vorige repetitie is vastgelegd. Daarna volgt volle actie. Drie, viermaal gaat het opnieuw en dan loopt de scène er gesmeerd uit. Er wordt een gedeelte gespeeld van wat in het nieuwe programma een op zichzelf staand Showtje vóór de pauze wordt- AMSTERDAM De dansstijl van Hans van Manen is definitief arrivé geworden, nu The Original Trockadero Gloxinia Ballet Company hem de eer aandoet een parodie op zij nstijl uit te voeren. „Good earth” heet het chorea- grafietje, dat door iemand onder de schuilnaam H. Ijs is ontworpen voor vier ballerina’s van deze Amerikaanse travestie- groep, die in Mickery optreedt. Op muziek van Telemann doen ze in kort bestek zowat alles uit het typische Van Manentaaleigen: van de gestrekte armen met gebalde vuistjes tot loopjes op de knieën. Ook de frisse lachjes, het ongedwongen haar, losjes wapperend en de korte jurkjes met renaissaneehesjes zitten erin. Hopelijk kan ook Van Maanen er om laaien. Een andere verrassing was een vere deld klompendansje van twee ballerina’s, di eover hun halflange romantische tu len rokken een Volendams schort had den gebonden en witte hullen droegen met gele vlechten. „Celebration 700” heette het nummertje en. bleek volgens het programma te zijn „geïnspireerd door Ekatherina Sobechanskaya ter ere van het volk der Nederlanden”. Heb dank, madame Sobechanskaya. Madame (dus hij: Larry Ree) is de onbetwiste leidster van de groep. Ze danste een krankjorem breekbare Gisel le, van welk gelijknamig ballet men het hele laatste bedrijf op het kerkhof dan ste in de traditionele stijl- Het is de episode, waarin de will’s, geesten van vroeg gestorven meisjes, de geliefden van Giselle trachten te vernietigen. De gedetailleerde parodie had hetzelfde eu vel als het echte ballet: het duurde te lang. Giselle in het echt is op zich al lachwekkend voor wie niet de ambitie koestert een van de hoofdrollen te dan sen. Pas werkelijk vermakelijk werd het, toen de groep applaus kwam halen. Sobechanskaya maakte daar een prach tig nummer op zich van. Geheel ver voerd, nog in de tragische trance van Giselle, dankte zij met starre ogen voor de donderende bijval. Uiteraard werd haar een boeket rozen toegeworpen. De andere ster van het gezelschap, Olga Plushinskaya, verraste niet alleen met een zeer gestrenge koningin der will’s, maar verrukte andermaal met een parodie op Isadora Duncan. In het eerste Grote Houtstraat 21 Gem. koud vlees geb. aard., sla en ravigotte-sauce een om

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13