Voorstel van Kissinger in Parijs Eerste Kamer akkoord met SIR-wet Het zal je lot maar wezen FEDERATIE NVV-NKV PER 1 JANUARI ’76 Nieuw van de RPS! t, Rijkspostspaarbank Subsidie opschoon’ maken van vuil werk Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. N uw nationale spaarinstelting Daarom geeft familie deVries niet thuis. Nieuwe normen voor ziekenhuispersoneel Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Wanneer kunt u loten kopen? Vraag uitvoerige informatie 3 Hoe gaat het per postgiro? WOENSDAG 28 MEI 15 1975 ECONOMIE 211 Naam Straat l'M f'-p Woonplaats Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s. Alle informatie: 070 - 653955. o- •1732 riem. legd, »sen- at en Be- men. 0 uur ater- mid- FU Deze coupon ongefrankeerd k opsturen naar: Rijkspostspaarbank Amsterdam. De verkoop begint elke eerste 71, I9296. In de houding van minister Kissinger zag minister Van der Stoel al een zekere evolutie in het Amerikaanse denken be vestigd voor wat de samenhang tussen de energievraagstukken en de grondstof fenproblemen betreft. „In de werkgroe pen kan nu een soort evaluatie plaats vinden en dit is al een tegemoetkoming aan de wensen van de andere partijen”, aldus de Nederlandse bewindsman. I o 0 DEN HAAG (ANP). Minister Boers- ma van Sociale Zaken wil bij wijze van proef subsidie verlenen aan ondernemin gen, die plannen ontwikkelen om werk voor Nederlandse personeelsleden aan trekkelijker te maken. De minister heeft daartoe een speciale regeling in de Ne derlandse staatscourant gepubliceerd. het er namelijk over eens dat het inter nationale energie-agentschap onmiddel lijk een onderzoek moet gaan instellen naar de mogelijkheden voor een uitge breide samenwerking op het gebied van kernenergie. Minister Van der Stoel heeft, zo ver klaarde hij na afloop, kunnen bereiken dat er in dit verband ook duidelijk gelet zal worden op de veiligheid en op het milieu. Internationaal energie- agentschap wil dialoog 2,36- 2,46 5,47- 5,77 6,56- 6,86 101,00-104,00 37.25- 40,25 9,00- 10,50 2,30- 2,40 59.25- 62,25 95.75- 98,75 60,00- 63,00 47,50- 50,50 43,00- 46,00 14,48- 14,78 4,20- 4,50 7,65- 8,90 66.75- 69,75 14,00- 16,00 Het is de bedoeling dat alle commis sies dit najaar hun concrete voorstellen aan de verbondsraden van NVV en NKV ter goedkeuring voorleggen, waarna dan de federatie een feit zal moeten worden. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoeslavische dinar (10)) DEN HAAG (ANP). De Eerste Ka- mer is gisteren met 47 tegen 11 stemmen akkoord gegaan met het gewijzigde wets ontwerp Selectieve Investeringsregeling (SIR). Het ontwerp bindt investeringen in het Rijnmondgebied aan vergunnin gen. BuHen Rijnmond bestaat volgens het ontwerp slechts een meldingsplicht voor investeringen in gebouwen of in stallaties. Ook hebben werkgevers en werkne mers overeenstemming bereikt over de inspraak, die moet worden verleend bij wijziging van de personeelsbezettings- normen. De bonden hadden verlangd dat de werknemers tijdig zo mogelijk vanaf hel begin moeten worden inge schakeld door middel van een inspraak procedure Deze eis wordt nu ingewil ligd. waarbij elementen een rol spelen als lawaai, vocht, temperaturen, vuil werk, eentonigheid, gemis aan eigen verant woordelijkheid, werk met een gering beroep op menselijke varadigheden, on voldoende bewegingsvrijheid Verbetering van dit soort arbeidsom standigheden kan nieuwe vormen van taakverdeling en samenwerking tussen werknemers noodzakelijk maken. Ook kan het nodig zijn bijzondere technische voorzieningen aan te brengen. Voor de kosten van deze voorzieningen verleent het ministerie van Sociale Zaken subsi die. Da* is ook het geval mei de kosten van advies en assistentie van deskundi gen en van de vorming en begeleiding van werknemers. Voor subsidie komen in aanmerking particuliere ondernemingen die als ge volg van de onaantrekkelijkheid van hun arbeidsplaatsen een groot verloop en-of een hoog ziekteverzuim onder het personeel kennen, dan wel moeilijk Ne derlands personeel kunnen aantrekken. Tegen het ontwerp stemden de WD- fractie, drie leden van de CHU-fractie (de senatoren Piket, De Geer van Oude- gein en Rijnders) en de heren Meuleman (SGP) en Van Marion ;Boerenpartij). De investeringsheffing zal tien percent bedragen voor investeringen in gebou wen in Rijnmond en een tarief van nul percent voor investeringen in gebouwen in het resterend gedeelte van het SIR- gebied. Voor investeringen in installaties blijft het tarief van drie percent onge wijzigd. De Eerste Kamer ging eveneens in de verhouding 47-11 akkoord met het wetsontwerp dat de maatstaven aangeeft voor het geven van de vergunningen. Nederland heeft nog bereikt dat er een speciale vermelding kwam in het slotcommuniqué. Alle ministers waren Op de vergadering deed de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, een voorstel om de besprekingen met de olieproducenten te hervatten. De kwestie van de grondstof fen, waarover men in april op de confe rentie in Parijs tussen vertegenwoordi gers van de geïndustrialiseerde consu- mentenlanden, de producenten en de Derde Wereld geen overeenstemming be reikte, zou nu ondergebracht kunnen worden in werkgroepen. DEN HAAG. NVV en NKV streven ernaar nu per 1 januari 1976 een zgn. zware federatie te gaan vormen. Om deze federatievorming, waarover de af gelopen jaren heel wat te doen is ge weest, van de grond te krijgen, hebben NVV en NKV een aantal commissies ingesteld. Eén van de belangrijkste van die commissies is die waarin de statuten en reglementen moeten worden vastge- maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. deskundig organisatiebureau per 1 april 1973 van kracht zou worden. Toen ech ter het NKV voor die datum meeging met het standpunt van het NW, dat federatievorming tussen de bonden fusie niet mocht uitsluiten, werd dit het CNV te veel en deelde de christelijke vakcen trale mee niet aan de vorming van een wer- Voor de experimenten is 45 miljoen uitgetrokken, zals aangekondigd in de werkgelegenheidsnota (35 miljoen) en in de interim-nota werkloosheidsbestrijding (10 miljoen). De steun bedraagt per te verbeteren arbeidsplaats 50 percent van de in aan merking komende kosten tot een maxi mum van 10.000. Aan één onderneming of concern wordt in totaal niet meer dan twee miljoen gulden verstrekt, ook in geval van een gezamenlijk project van meer ondernemingen bijv behoren de tot eenzelfde bedrijfstak. Het gaat om Verbetering van individu ele arbeidsplaatsen op uitvoerend niveau, PARIJS (ANP en UPI) Achttien westerse geïndustrialiseerde landen hebben gisteren in Parijs te kennen gegeven bereid te zijn om het gesprek met de olieproducenten en de Derde Wereld te hervatten. Behalve de her vatting van de energiedialoog, die in april dit jaar werd afgebroken, be spraken de ministers ook een schema voor de verdeling van de olie in tijd van crisis, de mogelijkheden om het verbruik van de energie te beperken en het in ontwikkeling brengen van andere energiebronnen. „De Verenigde Staten zijn bereid alle goede wil te tonen en samen te werken en zij doen een beroep op de ontwikke lingslanden en de producerende landen een confrontatie uit de weg te gaan”, aldus Kissinger. Hij sprak de hoop uit dat de dialoog tussen verbruikende en producerende landen onmiddellijk of tenminste in de komende maanden zou kunnen beginnen. De Amerikaanse minister waarschuw de de olieproducerende landen tegen het uitvoeren van een nieuwe prijsverhoging in september. Hij zei dat zij „economisch ongerechtvaardigd” zou zijn. De prijzen hebben al een historische hoogte bereikt en de prijzen van andere grondstoffen zijn niet achtergebleven, verklaarde Kis singer. steld. Hierin hebben twee rivalen zitting: Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond NVV, en Piet Brussel, voorzitter Industriebond NKV. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de federatie van de drie vakcentra les op basis van een rapport van een De familie de Vries speelde in de Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en de dochter vieren dat dit weekeind in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2’/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Het NVV streeft er nog steeds voor zichtig naar om deze federatie een voor loper te doen zijn van een fusie tussen de beide vakcentrales. Voorwaarde tot het aangaan van een fusie tussen de beide centrales is tevens dat ook de bij het NVV en NKV aangesloten bonden met elkaar zullen fuseren. Op het vlak van de vakbonden hebben inmiddels twee bonden elkaar in de federatie kun nen vinden: de bouwbonden en de ver- voersbonden. Wim Spit, voorzitter van het NKV, stelt dat een fusie tussen NW en NKV thans niet aan de orde is. „Dat we nu met elkaar een federatie gaan vormen, wil niet zeggen dat NW en NKV in de toekomst niet met elkaar zullen gaan fuseren. Wat er in de toekomst allemaal kan gebeuren, weet ik niet”, is de stel ling van Spit. Het CNV wil ook na het afhaken nog alle mogelijkheden open houden om met NW en NKV tot een gezamenlijke be sluitvorming te komen. „Het NW wil nu een federatie van vakbonden. Dat is een geheel andere benadering dan waar toe de drie vakcentrales enkele jaren geleden hebben besloten”, aldus zei gis teren de algemeen secretaris van het CNV, Piet Hordijk, op zijn in Utrecht gehouden algemene vergadering. „Daar door zou de federatie van vakcentrales ondergeschikt worden aan de federatie van de bonden. Daarbij werd het voort bestaan van het CNV op het spel gezet”, aldus Hordijk. Het CNV meent dat over alle gelijk gerichte activiteiten gezamenlijk overleg mogelijk moet blijven. „Door al het geharrewar rond de federatievorming heeft de vakbeweging geen tijd meer gehad zich daadwerkelijk te bemoeien met de vernieuwing van de maatschap pij. De maatschappijhervormers van thans hebben zich gedegradeerd tot nar ren van de revolutie”, zegt Hordijk aan het adres van Arie Groenevelt en de zijnen, die vorige week onder meer heb ben gezegd dat men voor hun part ook de Sociaal-Economische Raad wel mag opblazen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel en de werkgevers in de ziekenhuizen (de Nati onale Ziekenhuis Raad) zijn het erover eens da* de verhouding tussen de aan tallen gediplomeerde verpleegkundigen en de leerlingen moeten worden veran derd. De norm 60 percent leerlingen tegen 40 percent gediplomeerden zal voorlopig worden gewijzigd in 50-50. Hoe de norm precies met worden is onderwerp van nidere studie. trale mee niet aan de vorming dergelijke federatie mee te zullen ken. NW en NKV besloten toen samen verder te gaan, doch veel verder dan dat besluit kwam men aanvankelijk niet, omdat er zich in de loop van de tijd steeds weer problemen tussen de beide vakcentrales en de daarbij aangesloten bonden voordeden. Aanvankelijk werden er steeds nieuwe datums genoemd waar op de federatie haar beslag moest krij gen. Maar steeds weer opnieuw bleken die niet haalbaar te zijn. Tot men voor enkele weken een aantal commissies be lastte met de voorbereiding van de zwa re federatie per 1 januari 1976. Spaardeposito met 834% rente

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15