Johnny Rep tekende bij Valencia Opstellingen De Vlaeminck won opnieuw rit in Giro Borg en Evert sterk SPORWIB Kuyt in finale driebanden BAYERN TRAINEN” VAN DER KRUYS: „LANGERIJS KRIJGT T MOEILIJK” „MAX MERKEL GAAT Kovacs: „Finale wordt net als Ajax-Juventus” DR iELS LNO IES EN c.c. ilint I JM MORIT,tteitouwtaremilllle''ll'n'iia9StO°n''SSe" ing WOENSDAG 2 8 MEI 1975 2 21 SPORT J.V. Niet moeilijk ^aterdaj Te sterk (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Onverbiddelijk gaat de bezem door Bayern München, wat de nog regerende Westduitse kampioen vanavond ook mag doen in de Europa- Cupfinale tegen Leeds United in het Parc des Princes in Parijs. Alle spelers, niemand uitgezonderd, ook de hautaine sterren Franz Beckenbauer, Sepp Maier, Gerd Müller en Uli Hoeness zullen weer in het keurslijf van ijzeren discipline gedwongen worden. En de man die dat gaat doen, is waarschijnlijk niemand minder dan Max Merkel, ’s werelds prestatietrai- ner nummer één, „de slavendrijver”, zoals hij door spelers over de hele wereld niet zonder angst en beven wordt genoemd. (Van onze sportredactie) NIJVERDAL „Dit lijkt me een echte Van Erp-dag”, schertste Piet van der Kruys anderhalf uur voor de start van de zesde etappe in Olympia’s Ronde van Nederland.De wegkapitein van de dit voorseizoen ontegenzeg gelijk meest succesvolle amateurformatie,dife dezè statusaanduidjng tot dusver deze ronde echter nog niet heeft kunnen waar maken, kreeg zo waar gelijk. Althans in zoverre, dat de Brabantse equipe voor een niet gering deel bijdroeg tot een interessant koersverloop tussen Kerkdriel en Nijverdal, maar in de finale ten slotte overal naast greep. De eerste seri euze aanval op het oranje-habijt van Hans Langerijs was volledig mislukt, de verovering van de toppositie in het ploegenklassement leverde evenmin iets op. I 33 -632 Niet bana; o CITROËNA2CV Stefan Kovacs: „Bayern München heeft teveel aan de Europa-Cup willen verdienen”. 520-971, Mislukte aanval Van Erp-ploeg ling 191 (ADVERTENTIE) L. 3111 i 1 iddelt: De Engelsman Phil Edwards heeft Ij (ADVERTENTIE) f 1,20 VI ren eni SUPB het-zel* De tweede doelman van FC Twente, Henny Ardesch, heeft een éénjarig con tract getekend bij Go Ahead Eagles. Pas toen dit vijftiental een voorsprong had genomen van 1.18 minuut riep Arie Hassink zijn ploegleider bij zich. Has- sink: „Het gat was inmiddels zo groot, dat ik het hoog tijd vond om de tegen aanval in te zetten. We moesten op dat moment in de eerste plaats denken aan het ploegenklassement. Met drie rijders voorin was Van Erp veel te sterk verte genwoordigd”. Erp-rijders (Van Gerwen, Lubberding en Van der Kruys), twee Caballero’s (Ver- wey en Verboom), de Russen Kruglov en Kraskov en de eveneens als Lubberding hoog in het klassement genoteerde Huy- zen. Als de plannen van de dienst sport en recreatie van de gemeente Rotterdam doorgaan, krijgt deze stad binnenkort de Bij de thuiswedstrijden van Bayern scandeerde het publiek in de afgelopen maanden ook vaak de naam van Max Merkel, die in het afgelopen seizoen trainer was van München 1860 en daar mee net geen promotieplaats in de twee de liga bereikte. Eerder maakte Merkel naam en faam in Duitsland door met Nürnberg in één rush op de Duitse titel af te stevenen. resultaat was: 0-0 in St. Etienne en 2-0 in München. ismachii 598: ijkvloers irzien vi t voor o. e los- rennerskaravaan in Olympia’s van Nederland verloor gisteren renners die betrokken waren bij tlpartij: Joop Ribbers en Jan Ruc- ',e drager van het oranje leiderstri- de etappe van maandag. Stapte de 7 nog zo formidabel in de frontli- ■ijdende Ribbers, die ook gisteren ernstig ten val kwam, na 30 kïlo- in de bezemwagen, voor Rückert zes kilometer verder een einde eze ronde. Met een hersenschud- :n uitwendige verwondingen aan 'venbeen werd hij op attest van arts Schattenberg voor onderzoek iet ziekenhuis in Veenendaal ge- Voor de ploeg van Jan van Erp bete kende deze ontwikkeling toch een min of meer teleurstellende afloop. De enige die genegen was dat toe te geven, was eigenlijk Henk Lubberding: „Ik had ge dacht dat we met deze groep een mooie slag hadden kunnen slaan. Met deze wind zou ik helemaal niet vreemd heb ben opgekeken wanneer ze zo’n vijf of zes minuten zouden hebben gepakt. Maar in dat geval had de samenwerking natuurlijk wel iets beter moeten zijn”. Terwijl de Amstel-coureurs zich in de 30 kilometer daarvoor bewust hadden gespaard en het kopwerk volledig had den overgelaten aan de oranje-truidra- ger en de dit keer actieve ketting- rijders, gingen zij zich vanaf dat mo ment daadwerkelijk bemoeien met de jacht op de vijftien toen al steeds slech ter samenwerkende koplopers. Er ont stond een goed georganiseerde jacht, en binnen tien kilometer liep de voorsprong terug tot 40 seconden. Bij de Holterberg gaf de kopgroep zich over. VALENCIA (EFE). Johnny Rep heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract dat hem bindt aan de Spaanse 1ste divisieclub Valencia. Hoewel de vroegere rechterspits van Ajax in de Spaanse havenstad breeduit poseerde met de pas gete kende papieren in de hand, is nog niet zeker wat er precies instaat. Zo wil Valencia Rep inlijven voor vier jaar .terwijl de Zaankanter zelf het op drie jaar wil houden. Gevraagd of hij mee wil helpen de interne moeilijk heden, die er bij Valencia bestaan, op te lossen, volstond Rep met het antwoord, dat hij alleen naar Spanje is gekomen om zo goed mogelijk te voetballen. m2 15/ m2 101 n nieui ize ruin ids gezi is, Amstel en Batavus. Kan hij die len pareren, dan is hij een hele ?n verdient hij de eindtriomf”. de tijdrit van vandaag in het tzicht moet Hans Langerijs in elk in staat worden geacht zijn positie nste te consolideren. „Na die tijd- iordeelde bijvoorbeeld Arie Has- ,is er al heel wat meer over te Je mag er dan tenminste van o dat het klassement goed in el- s geschoven”. Dan bestaat echter tijd de mogelijkheid van combine- ig, die zeker in deze ronde niet 'orden uitgesloten. Wat voor de ambitieuze maar onder ling toch verdeelde equipe van ploeglei der Jan Gisbers tenslotte overbleef, wa ren de troostprijzen: een tweede plaats voor Matje Dohmen, achter spurtwin- naar Etienne van der Helst, die daarmee voor de derde Belgische ritoverwinning zorgde, en het dagploegenklassement. Etienne van der Helst zorgde gisteren voor de derde Belgische etappezege. ploeg bij zitten. Dat heeft iedereen uit stekend begrepen. Zelf heb ik constant op kop gereden. De aanval is nog altijd de beste verdediging. Ik geloof ook niet dat ik me op deze manier forceer. Het moet gewoon kunnen. Je houdt zo de vorm in elk geval op peil”. beschikking over een 400-meter-kunsit- stof-atletiekbaan. En Stefan Kovacs vult aan: Tegen de Franse kampioen St. Etienne had Bayern het helemaal niet moeilijk in de halve finale. De Franse voetballers kunnen alleen wat presteren in vriendschappelij ke wedstrijden. Zo gauw ze geconfron teerd worden met harde mandekking zijn ze nergens. Als er werkelijk wat op het spel staat, zijn ze bovendien veel te labiel. Beckenbauer, en Schwarzenbeck, de twee centrale verdedigers van Bayern, konden op hun eentje de hele aanval van St. Etienne in bedwang houden”. Het overweldigende hegemonie het Duitse voetbal kon beheersen, is in het afgelo pen seizoen verslapt en verziekt. Ook Stefan Kovacs stelt het nog eens duidelijk: „Uitschakeling van Bayern München in de finale tegen Leeds Uni ted zou voor deze Duitse ploeg een financiële catastrofe betekenen. Alleen Beckenbauer verdient al 50.000 mark per maand. De club heeft miljoenen per jaar nodig om financieel overeind te blijven. Weken geleden wist ik ook al dat Hennes Weisweiler van Borussia een contract had getekend voor Barcelona. Daarom is het begrijpelijk dat Bayem München nu kiest voor Max Merkel, een man die met ijzeren vuist kan heersen”. gisteren de tweede etappe van de Ronde van Engeland gewonnen. De Tsjech Vondracek blijft leider in het algemeen klassement. Gaby Minneboo klom op naar de vierde plaats. Voor Bayern zal er nu gelegenheid zijn zich eindelijk te bewijzen, want als er een club is die het ooit gemakkelijker heeft gehad de finale van Europa Cup 1 te bereiken dan is het wel dit Bayern München. Nadat Bayern München in de eerste ronde als bekerhouder vrij was, hoefde de Zuidduitse club slechts drie tegenstanders te elimineren. Voor Stefan Kovacs is er geen twij fel mogelijk: „Leeds United zal het Bay ern heel wat moeilijken maken”. Maar toch ziet hij drie grote voordelen voor de Duitsers in de finale: „Ten eerste heeft Bayern een veel grotere ervaring in het Europese topvoetbal en heeft de instel ling om juist in een bekerfinale zijn topvorm weer te bereiken, ten tweede zijn alle geblesseerde spelers van Bayern weer volledig fit, en ten derde is Bayern tactisch veel beter, heeft een veel groter repertoire van tactische speltypes, kan de bal langzaam door de ploeg laten draaien om de tegenstander uit het rit me te halen en kan zelf plotseling versnellend toeslaan”. „Bovendien”, voegt Kovacs eraan toe, „is het voor Leeds United misschien wel catastrofaal dat de competitie in Enge land al 21 dagen stilligt”. De opmerkelijke vrijmoedigheid waar mee Stefan Kovacs spreekt is inmiddels wellicht verklaarbaar door het feit dat hij aan het eind van dit jaar beslist naar Roemenië terug moet: „Vrijdag vertrek ik naar mijn geboorteland, en krijg dan waarschijnlijk toestemming om nog een half jaar in Frankrijk te blijven, maar per 1 januari moet ik in Roemenië gaan werken. Ook Barcelona heeft bij mij geïnformeerd of ik be schikbaar was, maar ik heb moeten zeggen: „Het spijt me wel”. Kovacs, terugkerend naar de Europa- Cupfinale tussen Leeds United en Bay ern München: „Met Ajax heb ik Bayern München ook uitgeschakeld. Maar zo sterk als Bayern toen was, is het nu ab soluut niet meer. Daarom is Leeds niet kansloos. Een briljante wedstrijd zal het niet wordena Deze finale zal te vergelij ken zijn met die tussen Ajax en Juven tus in Belgrado, die door Ajax met 1-0 werd gewonnen. Twee boksers die bang zjjn voor elkaar, en die alleen maar geduldig blijven wachten om een knock out uit te delen”, voorspelt de man die met Ajax twee maal de Europa Cup won; eerst tegen AC Milan in Rotter dam en daarna tegen Juventus in Bel grado. (ANP) - De Belgische eerste-divi- sieclub Anderlecht heeft wederom een Nederlander ingelijfd. Het is de 29-jarige Feyenoorder Peter Ressel (rechterspits), die zich voor onbepaal de tijd aan de Brusselse club heeft verbonden. Enkele maanden geleden trok Anderlecht Arie Haan van Ajax aan. Vooralsnog weigeren de Van Erp-rij ders echter te geloven in de overwin- ningskansen van Langerijs. Ook de om standigheid dat Langerijs zich in de 141 kilometer lange rit naar Nijverdal wel degelijk manifesteerde als een waardig drager van het leiderstricot, heeft het vertrouwen in eigen succes niet onder graven. Van der Kruys: „Let nou maar op, Langerijs krijgt het de komende dagen nog moeilijk genoeg. Hij zal het moeten opnemen tegen drie ploegen: die Voor Stefan Kovacs is het allerminst een verrassing dat Bayern München in zee zal gaan met prestatietrainer Max Merkel. „Met Borussia Münchenglad- bach beschikt Bayern München nog al tijd over het beste spelersmateriaal van West-Duitsland. En toch is Bayern afge zakt naar de tiende plaats van de Bun desliga”, analyseert Kovacs. Voor deze Roemeense vakman is er dan ook geen twijfel: Bayern, dat jarenlang met een „Ik ben”, sprak Hans Langerijs later aan de eindstreep, „eigenlijk geen mo ment bang geweest dat ik die trui van daag zou kwijtraken. Bij elke ontsnap ping moet er minimaal een van onze De vermoedelijke opstelling van Bayern München en Leeds United zijn: Bayern München: Sepp Maier, Bernd Dürnberger, Björn Andersson, Georg Schwarzenbeck, Franz Becken bauer, Franz Roth, Josef Kapellmann, Uli Höness, Conny Torstensson, Gerd Müller, Klaus Wunder. Leeds United: David Steward, Paul Reaney, Frank Gray (of Trevor Cher ry), Billy Bremner, Paul Madely, Norman Hunter, Peter Lorrimer, Al lan Clarke, Joe Jordan, Johnny Giles (of Eddie Gray), Terry Yorath. ORVITO (UPI, SID) Met de afzeg ging van Eddy Merckx voor de Ronde van Italië vertrok ook het merendeel van de Belgische journalisten. Een ver ontwaardigde Roger de Vlaeminck toen: „Ik zal ze wel eens laten zien dat er naast Merckx nog andere Belgische wielrenners zijn over wie te schrijven valt”. Dat de Vlaeminck meende wat hij zei bewees hij gisteren in de elfde etap pe van Rome naar Orvieto over 148 kilometer, waarin hij zijn vijfde ritzege boekte. Al eerder had de Belg de vierde, zesde, tiende en het tweede gedeelte van de zevende etappe gewonnen. De Milaanse krant „Corriere Della Se ra" merkte maandag, na de vierde etap- Peoverwinning van Roger dan ook te recht op dat de Giro wordt beheerst door twee factoren: De Vlaeminck en eentonigheid. Ook in de elfde etappe gebeurde er nagenoeg niets. Roger de Vlaeminck ging met vier seconden voor sprong op het peloton over de streep, gevolgd door de Spanjaard Lasa, en de Italianen Borgognoni en Gimondi. Na elf etappes is het algemeen klasse ment: 1 Galdos (Spa) 65 uur 54 minuten 39 seconden, 2 Battaglin (Ita) op 23 sec., 3 Bertoglio (Ita) op 1.24, 4 Conti (Ita) op b55, 5 Lasa (Spa) op 3.07, 43 Feder den Hertog (Ned.), 79 Gerard Kamper (Ned), °1 Nidi den Hertog. Björn Borg, de titelhouder, snelde in hoog tempo langs de 20-jarige Belus Prajoux (Chili), totdat enkele twijfelachtige lijnrechtersbeslissingen zijn spel van zijn grootste scherpste beroofde. De Chileen pakte nog enkele games mee, voordat Borg, die tien dagen geleden negentien jaar is geworden, op het eerste matchpoint de partij besliste: 62, 64. Niet alle geplaatsten hadden het even gemakkelijk. Guillermo Vilas, die na een hoopvolle comeback tekenen van terugval vertoont, handhaafde zich moei zaam (46, 64, 63) tegen de 31-jarige Nikki Spear (Joego-Slavië), die via de wachtlijst in het toernooi was gekomen. ROME (UPI) Björn Borg en Chris Evert, de hoog geschatte favorieten, hebben gisteren een overtuigende entree gemaakt bij de open Italiaanse kampioenschappen. Het Amerikaanse meisje, dat vorig jaar in de finale van Rome door Evonne Goolagong werd verslagen, had slechts 45 minuten nodig om via de Italiaanse Rosalba Vido (60, 62) de derde ronde van het damesenkelspel te bereiken. Haar jongere zuster Jeanne, die in Rome als achtste is geplaatst, kwam een stapje nader tot de in de kwartfinales geplande familie-confrontatie met een zege van 6—4, 62 op Donna Ganz. _Kovacs verbloemt ook niet dat er bij Bayern München ernstige beleidsfouten zijn gemaakt: „Toen de club vorig jaar de Europa Cup won, heeft men er te veel aan willen verdienen. Ze speelden vlak voor de competitie niet minder dan 21 vriendschappelijke wedstrijden in 23 dagen- Dat leverde steeds voor iedere wedstrijd zo’n 30.000 dollar schoon op. Maar iedere tegenstander eiste wel dat alle sterren, Beckenbauer, Müller, Maier en Hoeness, in het veld zouden komen”. Dat de Van Erp-rijders daarmee ge noegen moesten nemen hebben zij te danken aan Arie Hassink, het brein achter de Amstel-equipe. Maar ook Hans Langerijs mocht de kopman van de Amsterdamse formatie gisteravond in Nijverdal best dankbaar zijn dat zijn voorsprong in het algemeen klassement op Henk Lubberding en Tonny Huyzen volledig in tact bleef. Met uitzondering van de opmerkelijk actieve Gerrit Möhlman was geen der Amstelcoureurs in de kopgroep van 15 vertegenwoordigd toen Gerry Schuurmans na 78 kilometer het sein gaf tot de eerste serieuze ont snapping. Veertien rijders sloten zich bij Schuurmans aan, onder wie drie van Is gisteren leek daar sprake van. Hassink was dat niet ontgaan. voegde hij eraan toe, „je kon ig weliswaar al zien dat er iets maar morgen na de tijdrit zal ermoedelijk veel duidelijker tot kking komen”. Toch zou het nie- moeten verbazen wanneer Hans ?ijs zou profiteren van de grote onderlinge rivaliteit tussen de equipes van Amstel en Van Erp. Want die reeds vanaf de Ster van Zwolle daterende rivaliteit manifesteert zich de laatste dagen steeds duidelijker. HAARLEM. In Waalre (N.B.) in het Biljartpaleis „De Bus”, wordt van 29 mei t.m. 1 juni de finale om het kampioen schap van Nederland 1974/75 drieban- den-groot hoofdklasse verspeeld. Van het district Haarlem heeft H. Kuyt van ’39 Bloemendaal kans gezien om zich in deze finale als zesde te plaatsen. Kuyt die in Haarlem de coming man is heeft zich de in Haarlemse afgelopen competi ties doen gelden als een van de talent volste spelers die er in deze klasse in Nederland zijn en is in staat om in deze finale het eremetaal mee naar Haarlem te nemen. Deelnemers zijn: 1. W. v. Crom- voirt, Waalwijk. 2. A.Verlouw, Ammer- zode. 3. F.D.Vries, Amsterdam 4. H.F.L. Bult, Losser. 5. E.v.d.Looy, Veldhoven, 6 H.A.Kuyt, Haarlem. 7. G.Dapprs, Nijme gen. 8. W.Stokkers, Enschede. De uitslag: IVan der Helst (Bel) 3.31.18 (met bon. 3.31.03), 2 Mathieu Dohmen (Erp) z.t. (3.31.08), 3 Ad Prinsen (Mil) z.t. (3.31.13, 4 Piet Maas (SSF) z.t., 5 Thomas Huschke (O.Did) z.t.. 6 Piet Kuys (Bat) z.t., 7 Harry van Groezen (VZL) z.t., 8 Bertin (Fra) z.t., 9 Gevers (Erp) z.t., 10 Van Helvoirt (Cab) z.t.. Na de zesde etappe is het algemeen klasse ment: 1 Langerijs (Cab) 20.24.36, 2 Lefevre (Bel) 20.25.25, 3 Gevers (Erp) 20.26.53, 4 Hassink (Ams) 200.27.10, 5 Huijzen (Bat) 20.27.15, 6 Lubberding (Erp) z.t., 7 Pirard (Ams) 20.27.38, 8 Sch r (Ket) 20.28.14. 9 Scheffer (Ket) z.t., 10 Van der Veken (Bel) 20.29.09. Het ploegenklassement van de zesde etappe is: 1 Van Erp 10.33.54, 2 Batavus z.t., 3 Soka- Flandria z.t., 4 Sovjet Unie z.t., 5 Amstel z.t.. Algemeen ploegenklassement: I Amstel 61.47.44, 2 Van Erp 61.48.56, 3 België 61.55.25, 4 Caballero 61.55.58, 5 Ketting 61.57.18. Cor Smulders en Hans Gunneman (PSV), Kees Pot (Sint Mauritius) en Dick Ooykaas (Pro Patria) zullen Neder land zaterdag en zondag vertegenwoordi gen op de EK turnen in Bern. Na het beëindigen van de staking van bouwvakkers die werkten aan Olympische accommodaties in Montreal zijn zonder tegenwerking van de vakbe weging 300 arbeiders ontslagen. In het Stadion van de Arbeid in Peking heeft een Amerikaanse atletiek- ploeg voor 55.000 toeschouwers tijdens een confrontatie met het Chinese natio nale team zestien van de zeventien nummers gewonnen. Onverbloemd openbaart de 55-jarige Stefan Kovacs, coach van het Franse nationale elftal, dit geheim in zijn sober ingerichte kantoor in de burelen van de Franse voetbalbond in Parijs. De soig- neuze gastvrije kettingrokende Kovacs weet bijna terloops, maar niettemin met grote stelligheid te melden: „Twee maanden geleden reeds zijn voorzitter Wilhelm Neudecker van Bayern München en Max Merkel tot overeen stemming gekomen. Toen reeds zijn de contracten tussen Merkel en Bayern München getekend, en toen al was het zeker dat de huidige trainer, Dettmar Cramer, maar zeer tjidelyk de scepter mocht zwaaien over de selectie van Bayern”. Het Ajax-jeugd toernooi kent een spannend verloop. Anderlecht, dat Bar celona met 2-0 versloeg, leidt in groep A. Leeds (2-2 tegen Benfica) staat bo venaan in groep B. Ajax speelde met 1-1 gelijk tegen FC den Haag en Feynoord verloor met 1-0 van PSV. (SID) - Borussia Mönchenglad- bach heeft Udo Lattek aangetrokken als trainer. Lattek, die gisteravond een tweejarig contract tekende, volgt hiermee Hennes Weisweiler op die vermoedelijk naar Barcelona gaat. Hij behaalde vorig jaar met Bayern de Europa Cup 1 tegen Atletico Ma drid. Lattek, die onder contract staat bij Rot Weiss Essen, zal, zo zei voorzitter Naunheim van Rot Weiss, 20.000 gulden moeten betalen om dat ongedaan te maken. Dit bedrag zou de club in Lattek hebben geïnves teerd. Udo Lattek’s reactie op deze eis. „Ik zal uit eig/en zak de afkoopsom betalen.” Stefan Kovacs laat zich niet verleiden om een van de finalisten van vanavond Bayern München of Leeds United, als de grote favoriet voor de strijd in het Parc des Princes te noemen. Maar als een rode draad door zijn betoog is toch wel te bespeuren dat hij psychologisch de Duitsers duidelijk de beste kansen geeft: „Zelden heeft een favoriete club het in een landelijke competitie er zo bij laten zitten, en als er een ploeg reden heeft om zichzelf te rehabiliteren voor zijn publiek is het nu toch wel Bayern München, dat juist nu zou wil len opstaan om zijn grootheid toch te bewijzen”. Hiddo Reys is de opvolger van Heerenveen-doelman Azing Griever, die naar FC Groningen vertrekt. Reys is tweede doelman van NEC en speelde vroeger voor FC Vlaardingen. *n, De Ook

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21