Presidentswisseling in Tsjecho-Slowakije Westduitse generaal bij Franco-parade VS WILLEN SOEPELER HOUDING TANZANIA Vredeling kan PvdA kritiek niet vatten Militairen in Portugal gaan rol partijen verder bespreken Amerikanen weg uit Laos Spanje nuchter beoordelen Ravage na ontploffing „Vorm Europese veiligheidsraad” Correctheid VRR-soldaten wekt verbazing KAMER PRAAT MEE OVER PLANOLOGIE Allon naar Roemenië achtergrond F" WOENSDAG MEI 28 1975 3 BINNEN» EN BUITENLAND 7 iari lakt dng inal weg Frankrijk op WEU-assembiee: eurs NAVO-generaal Haig: (Van onze redacteur in Hong Kong) Correctheid Koek Geen sex n as plot olijk GRATIS Jaar van de Vrouw 00” HONGKONG De klokken in Saigon, nu omgedoopt in Ho Tsji Minh- stad, zijn een uur teruggezet naar Hanoi-tijd, dat nu Indo-China-tijd heet. Het leven in Saigon heeft zich genormaliseerd en de bevolking voelt zich na de weken van angst en spanning opgelucht. Veel winkels, waarvoor eerst de vrees voor onteiging bestond, zijn weer geopend. Alleen de nacht- gelegenheden, dancings en bars hebben moeten sluiten. S. MH Husak volgt zieke Svoboda op )UW (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) de Ook het hoofd van de Portugese vei- Jaarbeurs Utrecht 20 mei t/m 8 juni. Openingstijden: dagelijks van 10.00 uur tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdag avond tot 22.00 uur. de stratenzuivering in Saigon overgeno men. van van Deze een ioral •slag van juni n te actie iluk- shad k te ihem zou ede- (Van onze redacteur in Jerusalem, mr. Jaap van Wesel) LUXEMBURG. (ANP)— De ministers van landbouw van de EEG zijn gisteren niet uit de problemen gekomen, die zich op landbouwgebied vordoen bij de on- derhandelingen met de landen rond het Middellandse Zee-gebied. Het ligt volgens de Nederlandse minis ter van landbouw Van der Stee echter wel in de lijn der verwachtingen, dat in een volgende landbouwraad op 23 en 24 juni spijkers met koppen geslagen kun nen worden. De socialistische leider Mario Soares, die gisteravond terugkeerde uit Frank- spoorwegwagons met explosief materi aal, die op een rangeerterrein van de fabriek gereed stonden. De fabriek zelf werd niet zwaar beschadigd. Over de oorzaak is niets bekend. Premier Vasco Goncalves van Portugal is gisteren van brigade-generaal bevor derd tot generaal, zo heeft een zegsman van de Portugese generale staf in Lissa bon bekendgemaakt. regering hebben gestaan, moesten zich laten registreren en hun wapens inleve ren. Alleen al 38 generaals, die zich de eerste dagen na de capitulatie verborgen hielden, hebben zich gemeld. Hildebrandt bevond zich in Madrid voor besprekingen met de Spaanse chef van de generale staf, Villaescusa Quillis. Ook stond een ontvangst bij generaal Franco op het programma. Verrassing en onbehagen ontstonden ider- uit- van atie- irden ont- LISSABON (UPI, DPA) De militai re leiders van Portugal hebben gisteren bekend gemaakt, dat zij de rol van de politieke partijen zouden beperken en een volksbeweging vormen om „de revo lutie verder uit te dragen”. de ?stel 500 ssen loek akt- der, ams Hij s in is) is ratie gaan jk is T0U- solli- het van per- arop van atro- ront- par- ispo- selij- recht naar i op- titie van acht aar- ir en ding ouw van :e te jlet- al in Let op. Donderdag van 10.00 uur tot 22.00 uur. toegang voor iedereen. 51e- on- in een aan leze gen oto) Idje na- de ikel Ofschoon er genoeg levensmiddelen in de stad binnenkomen op het ogenblik zelfs weer aardbeien uit de bergen van Dalat zijn sinds de communistische een 1 600 ibiel- g in min- De mogelijkheid, dat de regering van Tanzania op niet-officiële wijze met de ontvoerders in contact wil komen is volgens waarnemers in Dar es Salaam niet uitgesloten. ster- met erste male mdse e 83 was dry ly en (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht het parlement medezeg genschap te geven in planologische kernbeslissingen. PvdA, VVD, PPR, D’66, CPN, DS’70, PSP, Boerenpartij en een meerderheid van CHU en KVP steunden het voorstel. DAR ES SALAAM (AP). De Ameri kaanse ambassade in Dar es Salaam heeft gisteren laten doorschemeren, dat zij er bij de president van Tanzania, Nyerere, op heeft aangedrongen een wat soepeler houding aan te nemen en te trachten tot een vergelijk te komen met de ontvoerders van de twee Amerikaan se studenten en de Nederlandse Emily van Zinnicq Bergmann. De banken, fabrieken, transportonder nemingen en handelshuizen zijn genatio naliseerd. De banken blijven voorlopig gesloten en alle buitenlands geld en waardepapieren moeten bij de bankcom- missie van de militaire autoriteiten wor den aangemeld. JERUZALEM- Minister van buiten landse zaken Ygal Allon is gisteren voor een officieel bezoek naar Roemenië ver trokken. Roemenië is het enige commu nistische land waarmee Israel diploma tieke betrekkingen onderhoudt. De Roe meense president Ceausescu heeft de vorige maand een rondtrip gemaakt door het Midden-Oosten, waarbij hij onder meer Syrië, Jordanië en Egypte bezocht. Gisteren heeft zich in Baalen-Wezel ten Noord-Oosten van Brussel een ont ploffing voorgedaan bij een kruitfabriek, waarbij dertien mensen zijn gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. In de wijde omgeving van de fabriek bleef geen ruit heel, terwijl ook een groot aantal auto’s werd beschadigd. De ontploffing vond plaats in enkele rijk, waar hij met socialistische leiders uit Europa had geconfereerd, stelde zich in zijn reacties zeer voorzichtig op. Te genover de journalisten, die hem op het vliegveld opwachtten zei hij, dat hij geen verklaring af zou leggen. Hij gaf evenmin commentaar op een verklaring van de assemblee van de strijdkrachten waarin kritiek wordt uitgeoefend op so cialistische ministers vanwege hun boy cot van de kabinetszittingen. Hij zei dat hij onmiddellijk in conferentie zou gaan met het partijsecretariaat- Een groep in Portugal, die zich noemt „nationaal secretariaat van de voorlopi ge pro-revolutionaire raden van arbei ders, soldaten en zeelieden”, heeft giste ren de oprichting bekendgemaakt van éen krijgsmacht gelicht uit de bevolking, „in volmaakte harmonie met het nieuwe de leiding van (Van onze redacteur in Bonn. G. Kuiper) PRAAG (AFP-Reuter-UPI). Het Centrale Comité van de Tsjechoslowaak- se Communistische partij heeft gisteren het federale parlement aanbevolen Gus tav Husak, de secretaris-generaal van de partij, tot president van Tsjecho-Slowa kije te kiezen. Husak wordt de opvolger van de 79-jarige Ludvik Svoboda, die naar een mededeling van het Centrale Comité door zijn ziekte niet in staat is zijn plichten als staatshoofd te vervul len. De Amerikaanse ambassadeur Carter confereerde gisteren met hoge ambtena ren van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar over de resultaten van dat overleg werd niets bekend gemaakt. Een groot deel van de drie miljoen inwoners van Saigon, die eens in hun levensonderhoud voorzagen door middel van de door de Amerikanen gefinancier de oorlog, of die een parasietenbestaan leidden, zijn nu onproduktieve krachten, die de regering nog wel wat kopzorgen zal geven. Het lijkt waarschijnlijk dat, na de tijdens de oorlog in gang gezette „vlucht van het platteland”, nu een terugkeer naar de landelijke gebieden zal plaatsvinden. Deze terugkeer kan in Zuid-Vietnam, waar de graven van voorouders midden tussen de rijstvelden liggen, zelfs spontaan zijn. ligheidsdienst, tevens militair gouverneur van Lissabon, brigade-generaal Otelo Sa- raiva de Carvalho, is bevorderd tot ge neraal. Het personeel van Portugese consula ten en andere diplomatieke vertegen woordigingen in Europa zal met ingang van 1 juli in staking gaan als het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lissabon dan nog geen gevolg heeft gegeven aan de eisen om hogere salaris sen en langere vakanties. De vakbondscommissie voor werkne mers in consultaten en ambassades in Europa, die dit heeft bekendgemaakt, liet verder weten dat de ontevreden vice-consuls, portiers en ander personeel met ingang van 16 juni elke dag ’s mor gens en ’s middags het werk een uur zullen neerleggen. Deze actie zal dan per 1 juli door een totale staking worden gevolgd. BONN. (ANP)De opperbevelhebber van de NAVO-troepen in West-Europa, de Amerikaanse generaal Alexander Haig, heeft er gisteren in de WEU- assembiee voor gepleit conclusies over samenwerking en overleg met Spanje te trekken „op grond van feiten, en niet op basis van emoties of achterhaalde be grippen.” Alleen de kranten hebben een ver schijningsverbod gekregen. De enige krant, die vanwege de militaire autori teiten wordt uitgegeven, is de „Bevrij- dingskrant.” Van de bioscopen zijn de sex- en krimi-reclames verdwenen, en zij zullen na hun heropening slechts patriottische films uit Noord-Vietnam, zoals „De val van Dien Bien Poe” en „De bombardering van Hanoi” vertonen. Generaal Haig, die parlementariërs uit de zeven landen die zijn aangesloten bij de Westeuropese Unie (de oorspronkelij ke zes EEG-staten plus Engeland) toe sprak, meende dat Spanje in „een over gangsfase” verkeert. Eerder had hij de hoop uitgesproken dat in Portugal de wensen van de gematigden, die tachtig tot negentig percent van de bevolking uitmaken”, zullen worden verwezenlijkt. Het lijkt voor de hand te liggen dat president Ford en minister Kissinger, morgen en vrijdag op een NAVO-top- conferentie in Brussel, zullen proberen hun partners te overtuigen van een standpunt als dat door Haig wordt inge nomen. maatschappelijke leven. Duizenden intel lectuelen verloren hun baan en de 1,6 miljoen man sterke communistische par tij raakte rond een half miljoen leden kwijt. Generaal Svoboda, een nationale held vanwege zijn verdiensten in de twee laatste wereldoorlogen, werd president toen Dubcek partijleider was. Kennelijk wilde Dubcek met deze benoeming de bange voorgevoelens van de Russen wegnemen in verband met zijn hervor mingsgezinde politiek. Vijf maanden na Svoboda’s installatie als president werd DEN HAAG Minister Vredeling zal zich zeer hardnekkig verzetten tegen de kritiek van de PvdA op de voorgenomen vervanging van de Starfighter door de Amerikaanse F-16. PvdA-fractieleider Van Thijn kondigde zaterdag aan, dat de socialisten het regeringsbesluit tijdens het kamerdebat op 5 juni fel zullen bestrijden. machtsovername de prijzen daarvan met 20 tot 30 percent gestegen. Het militaire bestuur van Saigon, dat onder leiding staat van generaal Tran van Tra, heeft na de opgeluchte atmos feer van de eerste dagen de teugels weer wat strakker aangetrokken. Zo is voor de stad een uitgaansverbod afgekondigd van elf uur ’s avonds tot vier uur ’s och tends. Dieven, voornamelijk voormalige soldaten van het Zuidvietnamese leger, sloegen in de nachtelijke uren hun slag en braken in in leegstaande huizen en kantoren. Op straat wordt ’s nachts weer gepa trouilleerd door VRR-soldaten en ge wapende studenten vrijwilligers, die met misdadigers korte metten moeten ma ken. De studenten hadden zich direct na de capitulatie van Saigon aan de zijde van de nieuwe regering geschaard en hebben rode armbanden dragend Het Centrale Comité beval het federa le parlement voorts aan de grondwet zodanig te wijzigen dat de benoeming van Husak tot president mogelijk wordt. De huidige grondwet bepaalt namelijk dat een president niet van zijn functie ontheven kan worden, zelfs niet door het parlement dat hem koos. De presi dent moet zijn ambtstermijn van vijf jaar voltooien, voor die tijd overlijden of aftreden wil er een nieuwe president gekozen kunnen worden. Het staat wel vast dat het parlement het advies van het Centrale Comité zal opvolgen. De twee kamers van het par lement kwamen vandaag in Praag bij een. De 62-jarige Husak blijft secretaris generaal van de Tsjechoslowaakse com munistische partij. De keuze van Husak tot president betekent dat zijn macht versterkt wordt. Husak was één van de Tsjechoslo waakse leiders die tot een vergelijk met de Russen probeerden te komen kort na de inval van de strijdkrachten van de Warschaupactlanden in 1968 die leidde tot omverwerping van het liberale be wind van Dubeck, de man van de „Praagse lente”- Acht maanden later werd Husak secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij. Husak was voor een groot deel ver antwoordelijk voor het ongedaan maken van Dubceks hervormingen. Men heeft hem verweten dat hij weer zijn toe- volksverbond van strijdkrachten”. Aangenomen werd toen dat Roemenië eropuit is een bemiddelingsrol te spelen, en in dat verband wordt de uitnodiging aan Allon gezien om naar Boekarest te komen. Roemenië aast al jaren erop in het Midden-Oosten te bemiddelen, tot nu toe zonder succes. De Roemenen willen bewijzen dat kleine landen naast de grote mogendheden een rol kunnen ver vullen in de internationale diplomatie. Met name willen de Roemenen graag orden uitgenodigd voor de Geneefse vredesconferentie, iets waar Israel niets voor voelt. De zwarte markt, waarop in de eerste dagen na de capitulatie zelfs communis tische soldaten inkopen deden, is vrijwel opgeheven. Verbaasd zijn de inwoners van Saigon echter vooral over de disci pline en correctheid van de VRR-solda ten, die in hun wijde uniformen en met sandalen aan graag een gesprek begin nen met de burgers van de stad. Talrij ke gezinnen, die meer dan twintig jaar uit elkaar waren gerukt, zijn nu weer verenigd. De katholieken, die in 1954 naar het zuiden trokken toen Noord- Vietnam een communistische regering kreeg, dromen er nu van eens terug te kunnen keren naar hun noordelijke ge boortegrond. zijn paleis omsingeld door Russische tanks. Svoboda veroordeelde de inval van de troepen van de Warschaupact landen als een onwettige daad en zei: „wij zullen geen duimbreed wijken”. Toen men enige tijd later echter Dubcek al diens officiële functies ontnomen had, zwaaide Svoboda om. In de herfst van 1969 beschuldigde hij Dubcek en de zijnen van besluiteloosheid en anti-Sov- jetrussische gezindheid. Kortgeleden ver dween hij voorgoed naar de achtergrond. Door zijn ziekte verscheen hij nog maar zelden in het openbaar. De meeste motorfietsen zijn van de straten van Saigon verdwenen, wat voor schonere lucht heeft gezorgd. Benzine is schaars en duur geworden; ongeveer vijf gulden per liter. Daarvoor in de plaats zijn echter de fietsriksja’s in de straten van Saigon teruggekeerd, die president Thieu in de laatste maanden van zijn regering verbood omdat de berijders Vietcongagenten zouden zijn. De overeenkomst werd bereikt door de Amerikaanse zaakgelastigde Christian Chapman en de minister van economi sche zaken van de communistische Pa- thet Lao, Soth Petrasy onder getuige van studentenleiders. De Verenigde Staten zullen al hun hulpprogramma’s in Laos beëindigen en het personeel dat in het kader van die programma’s in Laos werkte zal uiter lijk 30 juni het land hebben verlaten. De studenten zullen de bezetting opheffen van het kantoor van de Amerikaanse hulporganisatie, waar zij sedert vorige week woensdag twee Amerikaanse mari niers en een technicus hebben gegijzeld. vlucht genomen heeft tot politieke on derdrukking, maar hij is nooit een ge heel blinde volgeling van Moskou ge weest. De liberalen zien een conservatief in hem en de conservatieven beschou wen hem als een liberaal. Men heeft hem lof toegezwaaid omdat hij de in vloed wist te beperken van de orthodoxe communisten die politieke processen eis ten tegen Dubcek en diens aanhangers. Dit neemt niet weg dat de communisti sche partij onder leiding van Husak krachtig ingreep op alle gebieden van het politieke, culturele, economische en Ook de Nederlandse ambassadeur heeft er gisteren bij de Tanzaniaanse regering op aangedrongen al het moge lijke te doen, opdat de gevangenen vrij komen. Het afwijzen van de eisen van de ontvoerders was „volkomen correct”, maar de regering moest nu trachten te doen wat zij kan „binnen de door haar zelf getrokken grenzen”, aldus de am bassadeur. Zij verzoeken het kabinet om in de regeling van planologisch belangrijke beslissingen een juridisch bruikbare vorm van inspraak voor het parlement op te nemen. Een voorstel van Nypels (D’66) om zo spoedig mogelijk een ontwerp van wet in te dienen dat de kenmerken, de procedure en de positie van de Staten- Generaal met betrekking tot de planolo gie regelt, kreeg de steun van de hele Kamer, behalve de Boerenpartij. De socialistische fractie in de Tweede Kamer heeft zich bij voortduring gekant tegen de F-16. Men geeft de voorkeur aan een goedkoper toestel, dat minder taken kan verrichten- Ook het PvdA- congres heeft zich tegen de F-16 uitge sproken. Minister Vredeling verklaarde dinsdag tijdens een persconferentie dat hij deze congresuitspraak naast zich in politieke en militaire kringen in Bonn echter toen Hildebrandt aan de parade deelnam. Minister van defen sie Leber bleek daarover niet te zijn ingelicht. Een Bondsdagafgevaardigde van de Sociaal-Democratische Partij heeft de minister inmiddels vragen gesteld over de affaire. Het bezoek aan de parade wordt „instinctloos” genoemd. Het rechtse dagblad Die Welt bracht gisteren een foto van de West duitse generaal en zijn Spaanse colle ga met het smakeloze onderschrift: „IJzeren-Kruisdragers onder elkaar.” Zonder enig commentaar meldde het blad dat beide generaals dragers zijn van het ijzeren kruis 1ste klasse. De Spaanse generaal kreeg „de orde”, omdat hij als lid van de Spaanse Blauwe Divisie deelnam aan de „veldtocht in Rusland.” De groep verklaarde dat de nieuwe burgerlijke militie tot doel zou hebben „het volk te mobiliseren en voorzien van wapens wanneer dat gerechtvaardigd zou zijn”. Een zegsman van de beweging van de strijdkrachten zei dat de groep een semi-officieel karakter had en de sympathie van de beweging genoot. Het „grote bloedbad” waarover de Amerikanen sinds jaren hebben gepraat en dat er de oorzaak van was dat meer dan 100.000 Vietnamezen op de vlucht gingen, is tot nu toe in ieder geval uitgebleven. Tot op heden zijn in het geheel geen tekenen van een hard com munistisch regime te bekennen, waarvan de Amerikanen de Vietnamezen hadden willen redden. Officieren, soldaten en ambtenaren die in dienst van de Saigon- BONN. Leden van de Westduitse regeringspartijen SPD en FDP heb ben scherp geprotesteerd tegen het feit dat de inspecteur-generaal van het Westduitse leger, luitenant-gene- raal Horst Hildebrandt, zondag in Madrid deelgenomen heeft aan een parade, die daar ter gelegenheid van de 36ste verjaardag van de overwin ning van de Spaanse fascisten van Franco tijdens de burgeroorlog, werd gehouden. heeft neergelegd en dat hij de bezwaren van de PvdA-fractie tegen de F-16 niet begrijpt. Het verweer van Vredeling, dat op 5 juni de PvdA’ers zou moeten overtuigen, bestaat uit drie elementen. De minister wil aantonen, dat de vervanging van de Starfighter door de F-16 de bewape- ningsspiraal niet aanjaagt (de slagkracht wordt niet uitgebreid, maar materieel beperkt vernieuwd), de F-16 is vooral bedoeld voor steun aan grondtroepen en krijgt geen atoomtaken, en het toestel is geen alles-kunner (het kan niet op grote hoogte vechten). Vredeling zei daar gisteravond, in een tv-uitzending van NCRV’s Hier en Nu, nog over, dat het niet in zijn verant woordelijkheid ligt om alleen maar het (door de PvdA gewenste) grondsteun- vliegtuig te kopen. „Ik ben de eerste democratisch-socialist die in de Neder landse geschiedenis de verantwoordelijk heid heeft voor defensie. Die verant woordelijkheid kan niemand van me afnemen”. Volgens Vredeling gaat het tussen hem en de PvdA-fractie om een zakelijk meningsverschil. „Ik vind dat niet leuk, ik had veel liever dat de fractie ermee zou instemmen. Als ze zeggen: we zijn het niet met je eens, je kunt praten wat je wilt, maar jouw beleid deugt niet, dan zal ik daar de consequenties uit trekken. Maar ik heb daar geen enkele aanwijzing voor”. Inmiddels heeft ook de Deense rege ring zijn voorkeur uitgesproken voor de F-16, maar daar net als Nederland en Noorwegen de voorwaarde aan ver bonden dat slechts tot aankoop zal wor den overgegaan in geval van een geza menlijke keuze van de vier landen. De Belgische beslissing wordt in de loop van de week verwacht, nadat premier Tindemans vandaag met de Amerikaanse president Ford heeft gesproken. VIENTIANE (AFP). Amerikaanse en Laotiaanse functionarissen hebben gisteren in Vientiane een overeenkomst van acht punten bereikt voor een order lijke beëindiging van de Amerikaanse aanwezigheid in Laos. BONN. (ANP) De Franse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, Bernard Destremeau, heeft gisteren in de WEU- assembiee de vorming van een „Europe se veiligheidsraad” ter sprake gebracht, en samenwerking bij de productie van militair materieel in het kader van de Westeuropese Unie bepleit. Europa moet aldus Destremeau, de consequenties trekken uit het feit dat de strategische uitgangspunten voor de Ver enigde Staten en de landen die het slag veld vormen nu eenmaal verschillend (moeten) zijn. Dit betekent echter niet, dat thans al het moment is aangebroken om een Europees defensiesysteem in het leven te roepen: „een dergelijk systeem kan pas effectief zijn na de politieke eenwording van Europa”. Een Europese defensie, onder Europese leiding, is slechts mogelijk, indien bin nen een gemeenschap van Europese vol ken overeenstemming bestaat over het buitenlandse beleid. Dan zullen deze vol ken de noodzaak inzien van een commu nautaire defensie - organisatie teneinde zich te weer te stellen tegen „onver schillig welke dreiging”, aldus Destre meau.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3