EEG akkoord Ervaringen van IJmond-politie na half jaar blaaspijpje Rijden onder invloed neemt weer toe voor visserij Velsens Rode Kruis Korps zoekt nieuwe commandant Man onder Arm verbrand invloed bij kooksfabriek ramt auto Haven Jubilarissen bij Hoogovens claudia met sanerings- en steunbeleid Bel Hertz als u een vracht- of bestelwagen nodig heeft. i Als het om wit/marine gaat, is de belijningerg belangrijk. a? M V DE VVD HOUDT EEN OPENBARE BIJEENKOMST voor leden en belangstellenden op VRIJDAG 30 MEI in het Braambos, Zeeweg 264, IJmuiden Aanvang 20.00 uur. AFDELING WIL AANTAL TAKEN UITBREIDEN -97? KGIJ-VERGADERING TROK VEEL Kort IJmondnieuws BELANGSTELLING Uw Hertz auto. Een zorg minder. WOENSDAG 2 8 MEI 1975 4 PLAATSELIJK NIEUWS BEVERWIJK I SPREKER: HET 2e KAMERLID G. W. KEJA HEEMSKERK GEEN VERSLAPPING Heemskerk zijn hetzelfde. over de ervaringen van het korps nu er zo’n half jaar gewerkt wordt met het blaaspijpje. De ervaringen van de korpsen in Beverwijk en (Van onze verslaggevers) IJMOND „We hebben inderdaad het idee dat het publiek over de eerste schrik heen is. Het aantal processen-verbaal dat we op maken tegen automobilisten met te veel drank op wordt groter. Als je dat vergelijkt met november vorig jaar toen het blaaspijpje werd ingevoerd, zijn er heel duidelijk verschillen merkbaar. We kunnen dat nog niet precies in cijfers uitdrukken, maar we kunnen het mer ken”. Dat zegt hoofdinspecteur Wijnstroom van de Velsense politie Ri <s) i er- ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN DINSDAG GEARRIVEERD: (ADVERTENTIE) DINSDAG VERTROKKEN: (Van een onzer verslaggevers) Uw Hertz agent: WOENSDAG GEARRIVEERD: WOENSDAG VERTROKKEN: Vy Dit werd bekend gemaakt op de leden vergadering van de plaatselinge afdeling van het Rode Kruis, waarvoor de be langstelling, zoals de voorzitter de heer W. Sepp concludeerde „minimaal” was. n« lat ut ter de en ile het 4 te aaf het aaf ials de A. J. van Lent’s Autobedrijven B.V., Koningstraat 40-42, Beverwijk, tel.: 02510 - 28 177 Uit de jaarstukken van de penning meester bleek een klein voordelig saldo Alleen het bestuur is deze man nog niet tegenkomen, helaas. Met het uitspreken van het vertrou wen dat het Rode Kruis in het volgende jaar de moeilijkheden weet te overwin nen, de middelen krijgt om haar vele taken te vervullen en daarbij dan weer Natuurlijk moet er in Velsen met rond 65.000 inwoners iemand van deze kwali teiten te vinden zijn. Sioux, Leixous; Charles H. Merts, Lon den; Friesenstein, Bremen; Ciuddad de Manizales Antwerpen; Jarama Quebec; die ijk nd. tij de tijl in E- rkt ?en al- in die oe- jk- ik- an lm er- >en len lis— za- ta- ijk de en ta- ijn de *n” »st, elk eze en rd S- ar iet t- md ens -an -an W. ms er- >n- en. to- de to- ent «n is de tie len rst nis ■ng Zo so- aat e- te e- a- s CM cn V) Als ie dan bijvoorbeeld aanvoerde dat is nauwelijks iets gedronken had en alleen maar oververmoeid was door zijn werk of laat ik zeggen door een ruzietje met zijn vrouw nogal verward was, dan werd zo’n man nauwelijks geloofd. Je kan best door een emotionele gemoedstoestand en één pilsje ’n wat dronken irttiruk maken, zonder dat je een hoog pro millage in je bloed hebt. Nou, dat soort gevallen zijn defini tief voorbij. Een agent die zo’n in druk van een man krijgt, laat de betreffende automobilist blazen, des noods nog een keer op het bureau en dan weet je als politie waar je wat de drank betreft aan toe bent. Dus zeker wat die twijfelgevallen betreft is dat blaaspijpje een veel eerlijker selectiemiddel. Overigens heeft de politie Velsen in verschillende talen een instructie op gesteld die gegeven wordt aan bui tenlanders wanneer zij voor een na der onderzoek op het bureau ver schijnen. Op deze instructie wordt in korte bewoordingen precies verteld wat de rechten en de plichten van een automobilist zijn die op drank wordt onderzocht. Met behulp van de vertaaldienst van Hoogovens zijn in structies opgesteld in het laliaans, Duits, Engels, Frans, Spaans, Turks, Joegoeslavisch en Marokkaans. Het blijkt dat meerdere gemeenten voor deze vertalingen interesse hebben. te zijn over het afgelopen jaar, ondanks de aanzienlijk gestegen kosten van uni- formkleding, verbandmiddelen, verzeke ringen enz. Voor het volgend jaar zullen dan ook de uitgaven voor de diverse rode kruis taken zoals welfare, jeugd rode Kruis, dienstverlening door de col- lonnen tijdens manifestaties en sporteve- menten, hulppost aan het strand, vakan- tieprojecten voor invaliden, nauwletten der moeten worden bezien om de touw tjes aan elkaar te knopen. Het bestuur hoopt dan ook dat in deze en de volgen de week tijdens de inzamelingscampagne de inwoners van Velsen zeer gul zullen offeren om het Rode Kruis in staat te stellen niet alleen door te gaan met de reeds begonnen taken, maar hieraan ook uitbreiding te geven en nieuwe taken aan te vangen. „Als er drank in het verkeer aan te pas is gekomen mag je ais politie niet soepel optreden. Soepelheid is er niet meer bij. Vorige week werd op de Tolweg een fietser gedood, toen hij door een automobilist werd aangere den, die gedronken had. Nee, we houden het hier in Heemskerk streng in de hand”. Ook wat de gevolgen betreft. Ik zei al dat bij het oude systeem de men sen soms weken of maanden hun rijbewijs kwijt zijn. Nu niet. Na ver loop van acht of twaalf uur kunnen ze hun rijbewijs weer ophalen, als ze een rijverbod hebben gekregen. En voor het geval er een bloedproef genomen is, geven we ze altijd het advies na tien tot veertien dagen op te bellen, zodat ze weten waar ze aan toe zijn”, aldus hoofdinspecteur Wijn stroom. Hij zegt zich wat zorgen te maken over het feit dat de mensen toch met mer drank achter het stuur kruipen. „De publikatiecampagne heeft in het begin goed geholpen. Men zei dat deze campagne - de mensen te veel schrik inboezemde. Ik vond dat niet zo heel erg, want per slot van reke- Dit blijkt onder meer uit een brief van minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) aan de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij van de Eer ste Kamer. Op 4 juni aanstaande zal in deze Kamer een beleidsdebat worden gehouden. Het aantal werkloze personen in de zeevisserij sector was volgens een opgave van het Directoraat-Generaal voor de Arbeidsvoorziening van het Mi nisterie Sociale zaken 271 eind april 1975. In dit stadium kan nog geen prog nose voor de toekomst worden gegeven. Uit informaties bij de bevoegde auto riteiten in Frankrijk en Duitsland is niet gebleken dat men aldaar reeds maatre gelen heeft getroffen om de verdeling van de toegewezen quota over het vis- sersbedrijf te realiseren. Ook heeft men geen regelingen getroffen de overcapaci teit van de vloot ten gevolge van de quotering te doen afvloeien. Breitenstein, Bremen; Eibe Oldendorff, St. Maarten, Chihaya, Port Cartier, IJ muiden; Wendentor, Pont Plat, IJmui den; Godenoil Gothenborg; Export Pa triot, Bremerhaven; Scilla, Noordzee; Stirling Brook, Londen; Espeeance, NOo- ordzee; Konstantin Shestakow, Bremen; Maersk Fighter, Cont Plat, IJmuiden; Teutonia, Kopenhagen; Baltic, Hamina; Kilcrae, Antwerpen; Tinnes, Simonswijk, IJmuiden; Stirlong Eagle, Cont Plat, IJ muiden; Eerbeek, Archangel, Beverwijk; Hajnowska, Stettin; Inge Mayn, Rotter dam, Zaandam; Wolmington, Cobh; Bel la Schaa, Rotterdam; IJmuiden; Avocet, Hull; Capricorn, Dundalk; Navigare, Teignenputh; Jean E. Londen; Embla, Terneuzen; Arona, Rotterdam; Nusakan, Limmerick; Steinbukk, Oslo; Jenny, Rotterdam; Smit Lloyd 11, Contplat; DEN HAAG. De EEG heeft de Nederlandse plannen om de visserijvloot te saneren en aan werkloze maatschaps- vissers een uitkering te geven, goedge keurd. De rentebijdrageregeling is aan de Commissie der Europese Gemeen schappen toegezonden. Wat het struc tuurbeleid in algemene zin betreft wordt het overleg over de harmonisatie van de steunmaatregelen voortgezet. Bij controles in november, decem ber liep er bijna niemand tegen de lamp. En daar waren we blij om. Nu is het anders. Vandaar dat we ook wat meer zijn gaan controleren”. Volgens Wijnstroom wordt binnen de grenzen van Velsen altijd wel eens in de maand een grote controle gehou den, in regionaal of landelijk ver band. Maar ook daarnaast worden automobilisten dikwijls door surveil lerende agenten uitgenodigd om een controle te ondergaan. „Ik geloof niet dat het publiek moet denken dat de politie op het gebied van controle verslapt”. Adjudant H. van der Meer van de Heemskerkse gemeentepolitie betreurt het, dat ook in zijn gemeente de tendens van het niet zo nauw nemen van de op 1 november vorig jaar ingestelde alcoholwet merkbaar is. „Pakte men in november vorig jaar een pilsje, nu durft men alvorens men met de auto de weg opgaat al een paar glazen bier te drinken- De automobilisten verleggen gewoon de gevarengrens en dat vind ik jammer, want de verkeersveiligheid is daar mee niet gediend”. De Heemskerkse politie wordt we kelijks met twee a drie gevallen van drankgebruik door automobilisten ge confronteerd. „Het hangt er ook van af in welke mate je surveilleert. Hier wordt dag en nacht gesurveilleerd en dan kom je natuurlijk meer mensen tegen die met drank in het lijf in een auto stappen dan in een gemeente, waar alleen overdag de politie op de weg is”, zo zegt adjudant Van der Meer. Ook hij raadt de Heemskerkse automobilisten aan de alcoholwet na te leven. mag rekenen op de inzet van zeer vele vrijwilligers, sluit de voorzitter deze vergadering. I ning is het rijden onder invloed oor zaak van erg veel ongelukken- Je kan gewoon niet ontkennen dat drank invloed heeft op het rijden, ook al ben je een geroutineerd drinker en al is er niets aan je te zien. Je reactie vermogen vermindert door drank. Nu is die schrik een beetje verdwenen en dat is te merken. VELSEN. Een 27-jarige bewoner uit Glaanderbrug is dinsdagmorgen in Velsen aangehouden en ter ontnuchte ring in het politiebureau ingesloten. De man had in de Snelliusstraat op een bromfiets een stilstaande auto geramd. Hij was voor de verzorging van de snijwonden in zijn benen naar het Zee weg ziekenhuis gebracht, waar de politie ook een bloedproef heeft af laten ne men. Na medische verzorging is de man ingesloten. Volgens inspecteur Schoen reikte de politie in 1974 van januari tot 1 IJMOND. Bij Hoogovens zal vol gende maand de heer J. van Velsen zijn veertigjarig dienstverband vieren. De heer Van Velsen is werkzaam bij de werktuigkundige dienst. Voorts zullen vijf personeelsüeden een kwart eeuw in dienst zijn van het Hoogovenbedrijf. Het betreft: F C. van Leeuwen, W. de Smit, beiden werkzaam bij de Mekog en bei den woonachtig in IJmuiden; S. P. Slo- temaker, centrale diensten, woonachtig in Beverwijk; A. A. Verkooijen, plan ning en bedrijfseconomie en H. Wieg man, Mekog-produktie, beiden wonend in Uitgeest. Wijnstroom is overigens wel tevre den over de invoering van het blaas pijpje- „Ik geloof dat het een eerlij- ker selectiemiddel is dan we ooit gehad hebben. Laat ik als voorbeeld geven een man die bij een aanrijding dronken lijkt doordat hij rode ogen heeft, onzeker praat en naar drank ruikt. Vroeger, als zo’n man dan wei gerde een bloedproef te laten nemen en dat kon zonder ernstige ge volgen dan raakte ie zijn rijbewijs kwijt, weken of maanden lang totdat zijn zaak voorkwam. Main Lloyd, Antwerpen; Sioux, Antwer pen; Friesenstein, Rotterdam; Ciudad de Manizale Antwerpen; Cilcrea, Bryton Ferry; Birkenstein, Antwerpen; Saas Fee, Monrovia, IJmuiden; Espeeance, Noordzee; IJmuiden; Furhill, Stettin, Beverwijk; Duncansby Head, Imming- ham; Rijnberg, Ramini; Lachs, Bruns- buttel; Tor Hollandia, Gothenborg; Mer- curius, Rotterdam; Poolster, Rotterdam; Calvijn, Leeuwarden, IJmuiden; Jeugdoperette. Door „De Santpoort- se Jeugdoperette” zal zaterdag 31 mei in de zaal van het Ichtus-college aan de Wolff en Dekenlaan in Driehuis een opvoering worden gegeven van de kin- deroperette „De Moorse markies”. De algehele leiding van deze voorstelling berust bij mevrouw N. Scheenaard, de regie is van Herman Peekei en Marian ne Heeremans neemt de begeleiding op de piano voor haar rekening. De opvoe ring begint om 20.15 uur. Inspecteur J. A. Schoen van de verkeerspolitie is niet van plan de controle op het rijden onder invloed tot een heksenjacht uit te laten groeien. „De Beverwijkse politie heeft zich alti’d op het standpunt gesteld, dat een jacht op automobilisten, die met een paar borrels achter de kiezen achter het stuur kruipen, uit den boze is. Ik vind het bijzonder teleur stellend, dat het sociale gedragspa troon van de automobilist weer die vorm aanneemt als voor de 1 novem ber wet”. IJMOND. In het Beverwjjkse „Zwa nennest’’ hield de Kritische Gemeente IJmond maandag haar halfjaarlijkse le denvergadering. In snel tempo werden de financiële verantwoording over 1974, de gewijzigde begroting voor 1975 en de verslaglegging van de activiteiten en con tacten van de KGIJ afgehandeld. Amsterdam (uok bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. Nu in de Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 uur tot 18.00 uur. ui Hertz verhuurt Fords en HF®» andere uitstekende auto’s. Wespe, Brunsbuttel; Randi Stevus, Ant werpen; Roelof Howerda, Cramgesout. IJmuiden; Susanne Skou, Rotterdam; Stirling Eagle, Cont Plat, IJmuiden; Marty Drfelice, Contplat; Wijnstroom kan ondanks een half jaar praktijk niet zeggen of er voor het gebruik van drank aanwijzingen gegeven kunnen worden. „Je kan niet zeggen een of twee glazen sherry en de derde niet meer. Dat is voor iedereen anders. Ook wij kunnen dat niet voorspellen. Ik heb wel eens een wachtcom mandant gevraagd als het resultaat van een bloedproef binlnenkwam of hij durfde te raden naar het vastge stelde promillage. Zo’n wachtcom mandant ging dan af op hoe zo’n automobilist hier op het bureau ver schenen was, hoe ie toen praatte enzovoorts. Maar bij het raden van het promillage zat hij aan veel te lage kant- De hoofdinspecteur meldt dat niet alleen het aantal processen-verbaal is toegenomen, maar ook het aantal rij verboden. Een automobilist die een rijverbod krijgt opgelegd, is voor acht uur zijn rijbewijs kwijt. Een bestuur der die onder invloed is en aanstalten maakt achter het stuur te kruipen (bijvoorbeeld bij een café) kan twaalf uur zijn rijbewijs kwijt raken. VELSEN. De colonne van het Rode Kruis Korps zit zonder commandant. Oorzaak daarvan is de vrij plotselinge verhuizing van de huidige commandant, die medio vorig jaar werd aangesteld. Zit u met een onverhoopte piek in uw vervoer of heeft u wat te verhuizen, huur dan voordelig bij Hertz. Van bestel tot 5-tonner, zowel diesel als benzine. Alle wagens worden regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. Daarna splitsten de circa honderdvijf- tig aanwezigen zich in twee grote groe pen. In de ene groep werd gesproken over „Polarisatie en Pluriformiteit’’. Hieraan werd deelgenomen door Ridhard Auwer- da, redacteur van de Volkskrant en sa mensteller van heit nieuwe boek over de KGIJ „Kerk van Onderen”. Gespreks leider in deze groep was Fred Keesen, pastor van de Kritische Gemeente ’t Gooi. In de tweede groep werd gesproken over „Kerk en Politiek”. Hieraan werd deel genomen door Erik Jurgens, actief lid van de Amsterdamse studentenecclasia en lid van de Tweede Kamerfractie van de PPR. Gespreksleider in deze groep was Roel Pomp, predikant van de Hervormde Gemeente Óosterwijk/Meerestein. KGIJ-voorganger Jan Ruijter besloot de. vergadering, nadat vertegenwoordi gers van de discussiegroepen verslag had den gedaan, met een slotbeschouwing. Zaterdag 7 juni wordt in de Vredevorst- kerk de laatste KGIJ-viering van dit seizoen gehouden. november 25 processen-verbaal uit wegens het rijden onder invloed. Elf mensen weigerden de bloedproef. „Het hoogste promillage was toen 3.20. Die vent had meer alcohol in zijn aderen dan bloed”- De schrik zat er na 1 november goed in. Tot en met 29 december behoefde de politie geen proces-verbaal wegens het rij den onder invloed uit te reiken, maar van januari tot mei trad de politie 20 maal handelend op. U ziet het. De automobilist durft weer met een paar borrels op achter het stuur te krui pen”. Aan het jaarverslag van de secretaris wordt ontleend dat 1974 een bevredigend jaar is geweest en een groot aantal vrijwilligers met zeer vee] enthousiasme heeft gewerkt. Helaas is het ideaal van het Rode Kruis, namelijk tenminste 1 lid in elk gezin, nog lang niet bereikt. In deze gemeente bedraagt het ledental slechts 1560 op een aantal van plm. 16.000 gezinnen. Hoe meer leden hoe vas tere basis het Rode Kruis heeft voor haar werk. De voorzitter memoreerde verder - zoals in de aanhef vermeld - dat de colonnecommandant, die vorig jaar sep tember zijn functie aanvaard heeft, we gens zij nverhuizing genoodzaakt is zijn functie neer te leggen. De colonne heeft dringend behoefte aan een nieuwe com mandant, bij vorokeur medicus. Gezien echter de drukke werkzaamheden van artsen zal dit wel een vrome wens blij ven. Gelukkig bestaat de mogelijkheid dat ook een niet-arts aangesteld wordt als colonnecommandant. In een colonne die in onze gemeente van ca. 120 leden vervult de colonnecommandant een lei dinggevende en organisatorische functie. Inspecteur Schoen is ervan over tuigd, dat de acties, die in de afgelo pen maanden zijn gehouden, weinig preventief hebben gewerkt. „Trou wens, ik heb gewoon te weinig men sen om die controle-acties te intensi veren. Voor een beetje controle heb je al gauw vijf a zes mensen nodig”. Kortom, ook inspecteur Schoen meent, dat het gedragspatroon van de automobilist zich in ongunstige zin verandert. „De echtgenotes van de automobilisten kruipen, na een ver jaardag met manlief te hebben ge vierd, niet meer achter het stuur. Dat doet haar man wel, die die avond meer heeft gedronken dan aanvaard baar is”. Ir*- VELSEN. Bij Kooksfabriek 1 is dinsdagmorgen een 27-jarige werknemer van een Duitse firma tijdens het werk met zijn linker elleboog bekneld geraakt tussen de vlamdover en de oven. Hij is met een derdegraads brandwond aan zijn elleboog opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. ii V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5