Geen werk voor de oudere n kruimels vrouw zonder opleiding Statenvragen over uitspraak drs. Gruijters Feestavond voor IJmond-handbal Met het Spaar-Extra-Boekje 1 Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2V2% extra rente maken ABN f op concours van nog onbekende cabaretiers 11 René van der Wel (zoon van Ko) overwinnaar 99 Dubbel afscheid bij Rode Kruis Velsen-IJmuiden 3 bridge-seizoen ItL „Sans Atout” besloot f ..ril WOENSDAG 2 8 MEI 7 1975 NIEUWS PLAATSELIJK 6 KEIHARDE TAAL VAN ARBEIDSBUREAU Opleiding n heeft leden voor nieuwe I COLLECTE VAN RODE KRUIS ANT tl Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2‘/2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2 */2%.extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. Algemene Bank Nederland Weerstanden „DE APPEL VALT NIET VER VAN DE STAM" Onbetaald Advies „De Jonge Stem" weer plaats S-i Ji IJmond (ADVERTENTIE) me en li st IJMOND. De handbalvereniging IJ mond houdt zaterdag in het paviljoen Koningsveld in Velsen Noord als afslui ting van het seizoen een grote feesta vond. Op deze avond worden verschil lende kampioensteams gehuldigd. Alle leden, behalve aspiranten en junioren zijn op de feestavond welkom. Het duo Steinvoord-Verhoef zorgt voor muziek. De aspiranten en junioren hebben afge lopen zaterdag al een voortreffelijk féést gehad. De handbalvereniging heeft nog plannen om een rommelmarkt te hou den. „We moeten ook leren een opleiding meer los te zien van een baan en een bijbehorend loon of salaris. Elke oplei- BEVERWIJK. Met het spelen van enkele kampioenspartüen heeft de Be- verwjjkse Bridgeclub „Sant Atout” het seizoen afgesloten. In groep 1 werd het birdgepaar Roos-Plezier kampioen met een percentage van 580.10 punten. Op de tweede plaats eindigde het tandem Been tjesHulcher met 553.60, terwjjl de spe lers BeersKool met 544.54 beslag wisten te leggen op de derde plaats in de eind rangschikking. >4 ifr ie- i. e a Het campagne-corpité van de afde ling Velsen-IJmuiden van het Neder landse Rode Kruis herinnert nog even aan de collecte, welke ook in deze gemeente van maandag 2 tot en met zaterdag 7 juni onder het motto „Olifant houdt u de bus voor” zal worden gehouden. De meeste inwo ners zullen waarschijnlijk de bekende zakjes inmiddels reeds hebben ont vangen en het comité verzoekt dan ook vriendelijk deze, voorzien van een financiële bijdrage tijdig voor de collectanten gereed te maken. Met elkaar kon er ook worden gepraat over de oorzaken en bijvoorbeeld over de redenen waarom veel werkgevers niet zo graag gehuwde vrouwen, ouder of jong, aanstellen en ook huiverig zijn voor parttime-krachten. Niet verbloemd werd, dat de houding van de gehuwde vrouwen daar zelf ook wel aanleiding toe geeft. Velen beschouwen het werken naast het huishouden als iets „bijkom stigs”. Als man of kinderen ziek worden blijven zij thuis en de werkgever moet dan maar zien hoe hij een oplossing vindt voor de stagnatie in zijn bedrijf. Men maakt de ziekte van man of kind dan tot zijn probleem. Volgens mevrouw Keizer zijn ook weinig werkgevers bereid veel geld te steken in een (bedrijfs)opleiding voor meisjes, omdat de meesten geen wezen lijke interesse hebben voor hun werk, er zitten met het idee dat ze toch wel gaan trouwen en na gemiddeld een betrekke- Volgens een bekend spreek woord valt een appel soms niet ver van de stam, waarmee dan wordt bedoeld dat een zoon be paalde karaktertrekken van zijn vader vertoont, of bezig is een zelfde carrière te maken. Onge twijfeld kan dit gezegde ook van toepassing worden verklaard op vader Ko van der Wel en zoon René uit IJmuiden, omdat zij zich beiden bezighouden met mu ziek, zang en cabaret. Velen uit deze omgeving zullen waar schijnlijk nog weten dat Ko van der Wel destijds een der beste leden van de toneelvereniging „Advendo” is geweest, waar hij dan ook talrijke mooie rollen heeft gespeeld. Daarbij bleek hij ook talent te hebben voor een op treden als humorist en conferen cier en nadat Ko van der Wel eerst in kleine kring op bruilof ten en partijen de gasten plezie rig had beziggehouden, werd hij al spoedig ook voor feestavonden van personeels- en andere ver enigingen geëngageerd. In verband met hun verhuizing naar een andere gemeente, ziin me vrouw W. van der Berg-van Bergen en de heer P. S. Schuurman, respec tievelijk leidster van de helpsters en waarnemend colonne-commandant bij de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis, genood zaakt geweest deze activiteiten te beëindigen. Het bestuur wil hen ech ter niet zonder meer laten vertrek ken, zodat donderdag 5 juni in ge bouw „De Slingermuur” in IJmuiden- Oost de gelegenheid zal worden gebo den op wat ruimere schaal van deze functionarissen afscheid te nemen. De bijeenkomst begint om 20 uur. Nu de „appel”, de twintigjarige Re- né van der Wel. Deze jongeman moet zijn vader reeds als kind voortdurend nauwlettend hebben gadegeslagen, want hij was nauwelijks zeven jaar of Ko van der Wel ontdekte dat zoonlief zich dikwijls onledig hield met verkleedpartijen en imitiaties. Voorts hanteerde hij de gitaar en het is dan ook geen wonder dat René op menig verjaardagsfeestje de held van de avond werd. Met de meeste nadruk wees zij er daarom op, dat de jonge meisjes „een baantje” niet moeten zien als een nood zakelijke overbrugging van de schooltijd naar het huwelijk. Voor hen is een goede vak- of beroepsopleiding van groot belang voor direct en mogelijk voor later, want zonder die opleiding kunnen zij voor direct geen „leuke” baan vinden en later missen zij de aansluiting waarschijnlijk nog meer dan de grote groep oudere vrouwen, die nu wel zouden willen werken, maar die moeten ervaren dat buiten het huishou den niemand op hen zit te wachten. lijk korte tijd na de opleiding ontslag nemen. Voor de werkgever is dat dan een onrendabele investering. Meisjes die wel waarde hechten aan een goede vak- of beroepsopleiding gaf zij het advies daar dan zelf tijd en zo nodig geld in te steken. Na de reis naar Duitsland van het jeugdkoor „De Jonge Stem” uit Vel sen, is men hier weer begonnen met het instuderen van een nieuwe revue- operette. Er is nog plaats voor enige leden op de leeftijd van acht tot en met zestien jaar, die op de repetitie- avonden vrijblijvend met het koor kunnen kennismaken. Deze worden elke maandagavond van 18.30 tot 19.30 uur gehouden in een der zalen van het Cultureel Centrum aan' het Moerbergplantsoen. Nadere inlichtin gen worden verstrekt door het secre tariaat, telefoon 16090. ding betekent ook een verrijking van je zelf en van je omgeving, die niet in geld kan worden uiitgedrukt”, aldus mevrouw Keizer, die in haar pessimistisch, maar zeer realistisch betoog zei niet de indruk te hebben, dat er in de werksituatie voorlopig veel zal veranderen, ondanks alle vrouwenemancipatie. „Tenslotte staan de jongens uit het hoger beroeps onderwijs al in rijen te dringen om een baan en lopen er al heel wat academici werkloos”. De werkgelegenheid in de noemde zij weinig gevarieerd. „Als u mij op de man af vraagt wat het arbeidsbureau de oudere vrouwen zonder opleiding kan bieden aan betaald werk, dan is het antwoord: niets”. Na deze duidelijke taal kwam tijdens de gesprekken naar voren, dat er voor die ouder worden vrouwen die er wer kelijk behoefte aan hebben om naast het huishouden en eventueel buitenshuis iets te doen veel mogelijkheden liggen in het verenigings- en organisatieleven, in het politieke en kerkelijke leven, in de hulp aan anderen, enzovoort. Van de groep die dat wel zou willen laat een deel zich echter weerhouden door overwegingen als „daar heb ik geen verstand van, daar weet ik niks van”, enzovoort. Degenen die er aan beginnen merken vaak dat ze meer weten en kunnen dan ze zelf denken en dat geeft dan een geweldig stuk voldoening. Deze welwillendheid is overigens niet aan de verkeerde besteed, want bij wijze van zelftest besloot René van der Wel onlangs maar eens deel te nemen aan een in het Amsterdam se „Marcanti” gehouden concours Op deze „schnabbeltoeren” was hij dikwijls in contact gekomen met de heren Gerry Roeland en Ferry Zand- stra, die als Gerry en Ferry een succesvol duo vormden. Toen een de zer artiesten na enige jaren besloot af te haken, om verder als solist te gaan optreden, betekende dit voor de over blijvende geen enkel punt, omdat hij zijn vriend Ko van der Wel onmid dellijk bereid vond de opengevallen plaats in te nemen. De naam Gerrie en Ferry bleef gehandhaafd en als zodanig zijn zij nog steeds voortdu rend door geheel Nederland op toer- nee, om het publiek bij verenigingen en instellingen met hun grappen en grollen te amuseren. En zij beschik ken daarbij steeds over een eigen en zelfgeschreven repertoire. Ko en René van der Wel, waarvan laatst genoemde met zijn liedjes en de gitaar., als winnaar van een concours een fraaie beker werd toegekend. Het statenlid wil weten of de weerga ve van de woorden van de minister in de persberichten juist is geweest. „Zo ja, steunt deze uitspraak op de feiltelijke gang van zaken? Kan uw college hierin inzicht geven? Heeft uw college het ver zoek aan de minister om een aanwijzing te geven gedaan na en in overleg met de betrokken Kennemer gemeenten?” zo vraagt het liberale statenlid. Hij informeert welke stappen het col lege denkt te nemen om de minister te bewegen tot openlijke terugneming van zijn uitspraak, indien de minister naar het oordeel van GS ten onrechte de genoemde uitspraak heeft gedaan. We berichtten in ons blad van 23 mei dat minister Gruijters in de Tweede Kamer had meegedeeld dat GS hadden gejokt tegen de staten door het schrap pen van de Weg de Ranitz en de weg benoorden Aerdenhout uit het streek plan te omschrijven als een ingreep van bovenaf. Drs. Gruyters liet weten dat GS hem zelf om deze ingreep, in ambte lijke termen een „aanwijzing”, hadden gevraagd. Een ander advies uit deze bijeenkomst aan de ouder wordende vrouw was: „Ga aan je zelf werken, door cursussen te volgen, de krant beter te lezen, kortom door jezelf te verrijken, de eigen ge zichtskring wat te verbreden, inzichten wat te verdiepen en sociale vaardighe den aan te leren”. De overwinning in groep 2 werd in de wacht gesleept door het gemengd koppel mverouw Luijendijk—de heer Tabak met een percentage van 542.58. Het zil ver ging naar het duo Kuil—Luijendijk (535.32), terwijl de gebroeders Van der Vlugt met 526.11 de derde plaats behaal den. In groep 3 verwierven de gebroeders Bierman het goud met in totaal 577.44 punten. De gebroeders Van der Klok ein digden met 542.72 punten op de tweede plaats, terwijl de familie Van Roon met 542.44 punten in deze groep als derde eindigde. De groep aanwezigen was niet zo groot en dat had het voordeel, dat er allerlei persoonlijke ervaringen konden worden uitgewisseld, die eigenlijk alleen maar bevestigden wat mevrouw Keizer zo niets verbloemend had verteld. voor nog onbekende cabaretiers. En laat hij hier nu niet alleen de vier voorronden overleven, maar ook in de finale als eerste eindigen, welke overwinning hem in het bezit stelde van een fraaie beker. Alles met een programma van eigen liedjes, bege leid op de gitaar. De jury welke hem als overwinnaar aanwees, bestond onder meer uit Gerard de Vries van de TROS en Jan Klomp van de AVRO. HAARLEM. VVD-statenlid H. Ma- chielsen heeft gedeputeerde staten schriftelijk vragen gesteld over de uit spraak van minister Gruijters, op 22 mei gedaan in de tweede Kamer, dat het college van GS van Noord-Holland on waarheid zou hebben gesproken in de vergadering van provinciale staten ten aanzien van het ministeriële ingrijpen in het streekplan voor Zuid-Kennemerland. "”'A i Ko van der Wel (links) in de komische travestie Silvia en Fernando, een num mer uit het repertoire van Gerry Ferry. In de loop der jaren wist René zich verder in dit genre te ontwikkelen en zelfs bleek hij in staat een behoorlijk liedje te schrijven. Deze vooruitgang werd door zijn vader uiteraard met trots en genoegen gadegeslagen en hij heeft hem dan ook wel eens in een van zijn programma’s laten optreden. Maar uit eigen ondervinding zijn hem tevens de teleurstellingen en wissel valligheden van het artiestenvak be kend, zodat hij erop stond dat René eerst een vak zou leren, om in staat te zijn een eventueel minder succes volle periode op te vangen. Overigens blijft René van der Wel ook na dit succes bijzonder nuchter en hij heeft dan ook nog geen besluit genomen om al of niet in deze rich ting door te gaan. Hij is zelfs zo lakoniek om niet meer te reageren op een advies van de „Bovema”, waar men hem enige jaren geleden had aangeraden op oudere leeftijd de mo gelijkheden voor een gramofoonplaat te komen bespreken. „Misschien is het stom van me, maar ik heb sinds dien niets meer van me laten horen.” En voegde hier glimlachend aan toe: „We zullen wel zien wat het met wordt.” (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Algemeen Comi té „Jaar van de Vrouw”, gevormd uit de grootste vrouwenorganisaties in de noordelijke IJmond, komt steeds weer (en meer) het probleem tegen van de ouder wordende gehuwde vrouwen kinderen groter die, met welke moti vering dan ook, buiten het huishouden iets willen gaan doen, maar geen schoonmaak- of inpakwerkzaamheden en dergelijke. Voor dinsdagavond had men daarom mevrouw Keizer van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Beverwijk uitgenodigd om haar visie te geven op de mogelijk heden. Zij maakte keihard duidelijk, dat er nauwelijks of geen mogelijkheden zijn voor de oudere vrouwen zonder een speciale opleiding. Voor de gehuwde vrouwen met een goede opleiding is het vaak al moeilijk genoeg om weer aan de slag te komen.- Zij sprak in deze zin uiteraard alleen over betaald werk. Ook voor meisjes zonder vak- of be roepsopleiding is er weinig werk te vin den waar zij een beetje plezier in kun nen hebben. 4' 1 F* i i 4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7