Landré naar Transavia Weer Brits vandalisme topd na Progressieven woedend op V an Agt Dubbele moord in Schoonhoven ’t binnenhuis TWEELING)’^ Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN OOK MELK EN BROOD KOMENDE WEEK DUURDER STAKING OP Meer openheid 3.50 h AGENDA pagina 4 Kouder hazenberg BAKKERIJ KLOOSTER Britse holding sluit Assendelfts bedrijf De sortering is nu nog ruimer. HEATHROW If Brood Melk Sr 2 9 11 r I Doe eens anders dan anders v.a. 1.50 Vrijdag en zaterdag REKLAME 5 TIJGERSOEZEN vol met echte verse slag room van 4.00 voor J. DE VRIES EN ZN t IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Losse nummers 60 ct. (Van een onzer verslaggevers) Milde straffen (Van onze sportredactie) voor Velsense fondsfraude (Van onze parlementsredactie) (Advertenties) De beide slachtoffers Weerrapporten het dc Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 15 Beurs 19 Sport 23, 25 Roomboterspecialist I Strips Kunst Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s De jongeman, zoon van een advocaat die in Amsterdam zijn praktijk heeft, DONDERDAG 29 MEI 1975 65e jaargang nummer 172 ONZE UITBREIDING IS VOLTOOID - Bij Vokes Ook de minimumprijzen van brood zijn per 3 juni verhoogd en wel met twee cent per 800 gram. Deze prijs verhoging is het gevolg van kosten stijgingen na de vorige verhoging van de minimumprijzen op 10 december 1974. Deze verhoging is eveneens het gevolg van de gestegen loonkosten, aldus Economische Zaken. loonkostenstijging. De consumenten prijs van brood is sedert 1 juli 1974 vrij. Haal een toetje bij Hazenberg, 10 verschillende soorten Jan Lambin: Zeg me waar je met vakantie gaat, en ik zal je zeggen wie je vrouw is. Voor uw weekenduitstapje BOTERBROKKEN WALNUTS - SPLITTO’S GEVULDE KOEKEN AMSTERDAMMERS Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Verjaardag? Geef een HOROSCOOPTAART Lange Nieuwstraat 779. IJtnuiden Telefoon 15189 tijdloze functionaliteit vap het boerenland. JuliaiiapurK 60. Haar Tel 2583911 Iedere woensdag: KOEKJESREKLAME 250 gram van 2.50 voor O U proeft de roomboter. Tegen hem waren, voor oplichting en valsheid in geschrifte, zes maanden ge ëist. Hij zou het ziekenfonds voor vijfen dertigduizend gulden hebben benadeeld bij een huizenaankoop en bovendien veertigduizend gulden hebben verduis terd door cheques van verzekeringen te Uitwijzer Radio en televisie 11 In het algemeen veel bewolking met vooral later plaatselijk een bui. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima van 13 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden van het land. Op hun verzoek heeft bet bestuur van het Produktschap voor Zuivel in zijn gisteren in Leeuwarden gehouden vergadering besloten op dezelfde da tum ook de minimum-prijs één cent hoger te stellen. Deze komt daardoor van 88 op 89 cent. (Van onze correspondent) Boze Leeds-supporters uiten hun woede na het tweede Duitse doelpunt van Gerd Muller in de eindstrijd om de Europa-cup. Politiemannen in trainingspakken (onder) moeten zich beschermen tegen stenen en flessen waar de Engelsen overvloedig mee smeten. cent per liter omhoog. De coöperatie ve en particuliere consumptiemelkfa- brieken zijn namelijk van plan op die dag de prijs die zij aan de detailhan del berekenen één cent te verhogen. komt. Ook olie en olieprodukten mo gen in prijs worden verhoogd. Huis brandolie wordt 0.8 cent per liter duurder; stookolie daalt echter in prijs: voor de gemiddelde soorten 10 gulden per ton. De oorzaak van al deze prijsstijgingen is de gestegen marktnotering voor ruwe olie. De nederlaag van Leeds wordt door velen als onterecht gezien. De voorzitter van de Duitse voetbalbond Hermann Gössmann verklaarde: „De Engelsen hebben het spel gemaakt maar Bayern de goals. De taktiek van Cramer (trainer van Bayern) is volledig geslaagd”. Com mentaar van Radio France: „Leeds ver diende hier niet te verliezen. De Franse scheidsrechter heeft deze finale vervalst. De houding van het publiek dat Leeds bij de afsluitende ereronde toejuichte was daarvoor het bewijs”. Ook Bobby Moore, captain van het Engelse elftal dat in 1966 het wereldkampioenschap behaalde, vond de overwinning van Bay ern onterecht. „Zonder Höness scheen het team verloren maar Beckenbauer is nog altijd geweldig. Ondanks deze over winning vind ik dat Bayern een kwets baar elftal blijft. Na de eerste zestig minuten had de winnaar eigenlijk alleen Leeds behoren te heten”. PARIJS. Engelse supporters hebben tijdens en na de finale om de Europa Cup tussen Bayern en Leeds gezorgd voor dezelfde onverkwikkelijke taferelen als verleden jaar bij het duel tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur. Net als in De Kuip sloopte een deel van het Engelse publiek in het Parc-des-Princes- stadion zittingen om de brokstukken vervolgens te gebruiken als slagwapen en projectiel. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12.35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post I 42. -), p. jaar f 139,10 (p. post f 161 Een 42-jarige Heemskerker, tandarts, had drie maanden voorwaardelijk en een boete van f 4000 horen eisen omdat hij zijn declaraties had verhoogd. Hem werden vanmorgen 2500 boete en en maand voorwaardelijk opgelegd. DEN HAAG. De progressieve rege ringspartijen zijn uiterst verbolgen over de onbuigzame houding van minister Van Agt, in wat zij kenschetsen als een „geschil van persoonlijke aard” met zijn ontslagen staatssecretaris. PvdA en PPR hebben a' aangekondigd dat zij minister Van Agt dinsdag bij het debat in de Tweede Kamer in geen enkel opzicht zullen sparen. Dit debat komt in de plaats van het mondelinge vragenuurtje, dat aanvankelijk vanochtend gehouden zou worden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Voorwaardeljjke gevan genisstraffen en boetes, variërend van 1000 tot 2500, heeft de rechtbank vanmorgen opgelegd aan vier van de zes verdachten die zich moesten verant woorden voor de fraude die het zieken fonds „Kennemerland” in februari van het vorig jaar in opspraak bracht. Eén verdachte werd vrijgesproken, en één verdachte, de 50-jarige directeur, kreeg twaalf weken gevangenisstraf. Zeven weken daarvan zijn voorwaardelijk op gelegd. Ook kreeg hij 1000 boete. De 67-jarige aannemer werd voor valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot een maand voor waardelijk en 1000 boete. Er waren twee maanden en f 1500 gevraagd, om dat hij bij aankoop van huizen voor geldbelegging door het ziekenfonds én bij verbouwingswerkzaamheden te hoge nota’s had ingediend. Op vrijdag 30 mei 9.30 u. is dit ook voor u te zien bij: Rijksstraatweg 96-98 Haarlem was leerling aan de school voor goud en zilversmeden in Schoonhoven. Het om het leven gebrachte meisje woonde op een ander adres in Schoon hoven. Zij volgde in Rotterdam een cursus voor schoonheidsspecialiste. Haar ouders wonen in Winterswijk. Een buurman van de jongeman heeft verklaard dinsdagavond twee schoten ie hebben gehoord. Hij is toen gaan kijken. De gordijnen van het huis van Nico waren niet gesloten, maar in de kamer brandde slechts een spotje, dat een rood- achtig licht gaf. De buurman, die even daarvoor een auto heeft zien wegrijden, zag door de ramen een meisje over een stoel liggen. Hij dacht dat het meisje sliep. Bloed heeft hij niet gezien, wat volgens de rijkspolitie heel goed moge lijk is, omdat hij kort na het doodschie ten het meisje heeft gezien. De buurman heeft verder de zaak gelaten zoals het was en is naar huis gegaan. Gisterochtend echter keek een passe rende vrachtwagenchauffeur in de ka mer en zag bloed op het lichaam van liet meisje. Hij heeft toen de buurman gewaarschuwd, die tenslotte de politie heeft ingelicht. De rijkspolitie dacht eerst aan een moord, gevolgd door zelfmoord. Er had dan echter een wapen moeten zijn, maar dat is niet gevonden. 'B. - „5®=,,:: De heer Landré, die van de TROS Nederlands snelst groeiende omroepver eniging maakte en er nog steeds een bestuursfunctie heeft, zal enige dagen per week in het Transavia-gebouw op Schiphol kantoor houden. Mr. Landré, die in Heemstede woont, treedt met ingang van 1 juni in functie. SCHOONHOVEN. (ANP) De 19-ja- lige Nico van der Tas en de 18-jarige Annet Kalkman zijn gisterochtend dood in de woning van de jongeman gevon den. Zij waren om het leven gebracht door kogels uit een negen millimeter pistool. De rijkspolitie heeft nog geen enkele aanwijzing die naar een dader zou kunnen leiden, gevonden. Later op de dag is een buurtonderzoek begonnen, waaraan twintig man politie heeft deel genomen. Vandaag heeft majoor F. A. .1. van Karlingen van de rijkspolitie, die het onderzoek leidt, assistentie van het regionale recherche bijstandsteam, waar door veertig man zullen proberen licht te brengen in deze zaak. innen. Ook zou hij de declaraties van een IJmuidense apotheker en een Haar lemse tandarts met enkele duizenden guldens verhoogd hebben. Beiden stonden eveneens terecht: de tandarts werd vrijgesproken, de apothe ker kreeg een maand voorwaardelijk en een boete van 2500, wegens heling. Tegen de 43-jarige Haarlemse tandarts was een boete van f 10.000 geëist, de 61- jarige apotheker had twee maanden voorwaardelijk en 4000 boete horen eisen. Ook de 53-jarige voorzitter van het ziekenfonds werd veroordeeld: hij kreeg een maand voorwaardelijk en een boete van 2000 voor heling. Hij zou de vijf endertigduizend gulden van de huizen verkoop hebben aangenomen van de di recteur, en hij zou drieduizend gulden hebben geaccepteerd afkomstig van een hoge rekening van een IJmuidense aan nemer. Tegen de voorzitter waren drie maanden voorwaardelijk en een boete van f 3000 gevraagd. De stakers eisen extra loon voor be handeling van de grote tristar-straal- vliegtuigen die British Airways gaat ge bruiken (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Met ingang van zondag 1 juni wordt autorijden weer duurder. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft toegestaan de prij zen van zowel super als gewone ben zine met 1,6 cent per liter te verho gen. De gewone benzine stijgt van 97,2 naar 98,8 cent en de superbenzi- ne van 99,8 naar 101,4 cent. Het is voor het eerst dat een liter- prijs voor benzine boven de gulden Met ingang van 2 juni mogen broodproducenten de prijs van een brood van 800 gram met één cent verhogen. Deze verhoging geldt bij levering aan wederverkopers. De ver hoging van de consumentenprijs zal zo verwacht het ministerie van Economische Zaken de één cent per brood niet overschrijden. De prijsverhoging is een gevolg van de LONDEN (Reuter). Op het Londen- se vliegveld Heathrow is vandaag een staking van 700 werktuigkundigen en leden van het onderhoudspersoneel uit gebroken. Hierdoor is een aantal vluch ten van de British Airways op Europa afgelast. De PvdA zegt dat minister Van Agt niets heeft nagelaten om het vuur aan te blazen tot een uitslaande .brand, die ook de politieke verhoudingen heeft aangetast. „Met deze privé-polarisatie te gen zijn staatssecretaris toont de heer Van Agt zich kleiner dan we hadden gedacht aldus de PvdA. PPR-fractieleider Bas de Gaay Fort man vergeleek Van Agt zelfs met Shy- lock uit De Koopman van Venetië, door te verklaren: „De minister van Justitie heeft zijn pond vlees gevraagd en uit eindelijk gekregen. Door de kleinheid van deze „overwinning” is hij in feite de grote verliezer”. De PPR vindt dat de sfeer tussen de christen-democraten en progressieven nu grondiger bedorven is dan ooit VVD-fractieleider Wiegel heeft geëist dat minister-president Den Uyl tijdens het Kamerdebat met Van Agt achter de regeringstafel zal zitten, omdat hij me deverantwoordelijk is voor het aanstellen en het ontslag van de staatssecretaris. (Zie verder pagina 2) De consumentenprijs van verpakte volle melk gaat maandag IC juni één Aanleiding tot de uitbarsting was het afkeuren door scheidsrechter Kitabdjian van een doelpunt van Leeds op het moment dat de stand nog 0-0 was. Sepp Maier, doelman van de Duitse ploeg, ontsnapte maar net aan de bekogeling maar een politieman werd door een stuk metaal vol in het gezicht getroffen en moest gewond worden weggedragen. Twaalf minuten voor tijd onderbrak de arbiter de wedstrijd om officials de gelegenheid te geven de rust te herstel len. Het vandalisme werd er nauwelijks door geremd. Na afloop van de eind strijd, door Bayern München met 2-0 gewonnen, werden bulten het stadion van veel auto’s en bussen de ruiten ingeslagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJtnuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden l el. redactie: 1 5389, na kantoortijd: 10709 lel. adm. en adv.: 'Iel. 151 -U en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Een door premier Den Uyl aangekon digd wetsvoorstel „openbaarheid van be stuur” lijkt een belangrijke bijdrage te kunnen leveren aan de verbetering van de betrekkingen tussen overheid en pu bliek. Het wetsontwerp is al sinds 1970 in voorbereiding, waaruit blijkt dat de formulering ervan geen gemakkelijke zaak is geweest. En dat is alleszins te begrijpen. Van oudsher heeft de overheid zich aan het overgeërfde standpunt vastgeklampt dat de besturende autoriteit, in grote zowel als kleinere gemeenschappen van be stuur, zich achter wallen en poorten van de ambtelijke vesting mocht opsluiten om het beleid te bepalen, en dat de poorters er zich niet mee hadden te bemoeien. Deze opvatting is sinds de doorbraak van de democratische begin selen en de geleidelijke afschaffing van autarkische toestanden wel aan een ster ke evolutie onderhevig geweest, maar de resten van deze ivoren-torenmentaliteit treft men ook heden ten dage nog her haaldelijk aan. De nieuwsmedia kunnen daarvan meespreken. Waar zij ook van kunnen meespreken is het feit, dat zeer gunstige uitzonderingen steeds meer voorkomen en dat ook in bestuurlijke kring vooruitstrevende en verlichte denkbeelden steeds meer school maken. Het onderhavige wetsontwerp kan, als het goed wordt toegepast, een einde maken aan het gebruik van voorwend sels om de burger buiten het overheids beleid te laten. Natuurlijk zijn er situa ties waarin het onverstandig zou zijn, openbaarheid te betrachten en daardoor algemene belangen te schaden. Dat kan bijvoorbeeld bij het politieapparaat en in justitiële diensten wel eens voorko men. Het is echter merkwaardig dat de overheidsdiensten die het minste risico bij openbaarheid opleveren, vaak het meest gesloten zijn. Wat de politie be treft hebben de nieuwsmedia in ons land niet te klagen, zelfs komt het voor dat zij zelf terughoudendheid betrachten met nieuws dat de politie bereidwillig heeft verstrekt, omdat er aan publikatie gevaarlijke consequenties voor de sa menleving zouden kunnen zijn verbon den. Aan dc andere kant ervaren de nieuwsmedia soms een angstvalligheid bij overheidsdiensten ten aanzien van informatie die belachelijk aandoet. Het zou echter kunnen zijn dat lagere amb tenaren, die best informatie zouden wil len geven, door hun overheden mond dood worden gemaakt. Dat kan door het komende wetsontwerp misschien worden tegengegaan, zodat het niet alleen voor de op informatie recht hebbende burge rij maar ook voor de moderne ambte naar ’n grotere vrijheid kan bewerkstel ligen. iiiiiii/iiiiiiiiii/iniiiiiiiiiiii/ui/iiiii Liter „super” zondag boven de gulden Weersverwachting van KNMI, geldig tot vanavond; HAARLEM. Ex-TROS-directeur mr. Joop Landré gaat de directie van chartermaatschappij Transavia Holland adviseren in pers- en publiciteitszaken. ASSENDELFT. Bij machine- en apparatenfabriek Vokes International BV in Assendelft zullen 60 van de 77 werknemers worden ontslagen. De direc tie van Engelse houdstermaatschappij Thomas Tilling Ltd. heeft namelijk be sloten de produktie over te brengen naar een eveneens tot de groep behorende onderneming in Engeland. Met de vakbonden die de Engelse directie beschuldigen van wanbeleid is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. IË

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1