Canadese film zoekt nog naar eigen identiteit Wekelijks 5 avonden theater in verbouwde Toneelschuur Nederland neemt Reve te serieus Junckers (ih Omvangrijke expositie beelden in Amsterdam CONCORDIA deens_ parket IK „Ik heb problematiek zwarte medemens verhelderd” I I I I I I I è*7 ee>7 lekker lage premie! Hotel-Café-Rest. VAN AKEN f iïinsfriandeel t L/oor /etfezee^., iL» I isaa csg csa au osaui Bavo-gebouw krijgt meer mogelijkheden IONESCO ZIET ZIJN STUK BIJ Kettingbrief tegen Reve BISTRO CANTECLEER Nassaustraat 13 - Haarlem wegens vakantie gesloten van 2 tot 18 juni Voor Holland Festival werd slechte keus gemaakt NAPPA en SUÈDE KLEDING HAAGSE COMEDIE 17 VR IJ D AG 3 O MEI 1975 KUNST Nederlandse films Liberation Raaks n kamsteeg occasion Telefoon 023 - 324365 - 324709 Levensverzekering, tel. 030-333433, Utrecht Nachtvoorstellingen hartstikke goed kamsteeg Documentaire inslag Verspreide ambitie OM OOK DE FILM te laten vallen binnen de grenzen van het Hol land Festival en zodoende mee te laten profiteren van de geconcen treerde aandacht voor de cultuur tijdens de zomermaanden, organi seerde het Verbond van Filmkunsttheaters, de CICAE (Confédération Internationale des Cinemas d’Art et d’Essai) de laatste jaren een filmweek, meestal gewijd aan een speciaal onderwerp of aan de pro- duktie van een minder bekend filmland. II •o lopment Corporation-’ te functioneren in (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) te tekenen tegen Reve’s uitla- Parkeerruimte aanwezig 34 Tel. Tel. n 310685 310766 De „La l e HAARLEM Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Scène uit de Canadese film Why rock the Boat die zich in de krantewereld afspeelt. Haarlem grootst' "r- betreur hel. daarmede in nv’te rekening te hebben Dat wil nog niet zeggen dat men op zo’n filmweek van zes a zeven speelfilms, voorafgegaan door wat animatiefilms een reeks meesterwer ken te zien zal krijgen. Canada is pas na de laatste Wereldoorlog met de regelmatige aanmaak van fictiefilms begonnen, waarbij het feit dat 80 percent van de Canadese bioscopen een band hebben met de Amerikaan se filmindustrie en de Amerikaanse productie erg populair is, vooral in het Engels sprekende gedeelte van Canada, een ernstig beletsel vormt voor de ontplooiing op grote schaal van een eigen industrie. Maar de Canadese film is uit zijn isolement getreden en de aandachtige filmbezoeker zal op den duur nieuwe namen van regisseurs en acteurs te genkomen en ook aan de aard van onderwerpen onderscheid leren ma ken tussen de typisch Canadese film en het Hollywood- of West Europese product. Telefoon 023 - 31 91 20 ook op zaterdag geopend (10-16 uur) Naast grote en kleine plastieken om vat de expositie ook kinetische en licht- objecten en andere objecten. De dienst publieke werken verzorgt voorts een dia show, waarbij alle na 1945 in opdracht van de gemeente Amsterdam uitgevoer de beeldhouwwerken worden getoond. De tentoonstelling getiteld „Amstel- park 75”, is mogelijk geworden dankzij subsidies van gemeente en rijk, het ge- Antonioni’s nieuwste film „Beroep Reporter” is ook ’s nachts gedurende het weekend in Kriterion en daarmee samenhangend is de voorlaatste An tonioni „Zabriskie Point” in Rialto gebleven. hele project is verzekerd voor 2 mil joen. De expositie heeft een nationaal ka rakter, maar de organisatoren hopen dat zij het begin zal zijn van een steeds in het Amstelpark te houden internationale biennale. Het merendeel van de werken is met rijks- en, onder bepaalde voor waarden, gemeentesubsidie te koop. De prijzen variëren van ongeveer 300 tot een ton. 0’isr tevens len leemt in BAAN, hoek Houtplein HAARLEM sterdamse bioscopen al in zomerva- kantie-termen denken. Tuschinski an nonceert trots een oude „James Bond” („You only live twice”), Belle- vue-Cinerama zoekt het maar weer in „Dr. Zjivago” van David Lean en Du Midi heeft een oude Robert Wise, „The Sandpebbles” („Vuurdoop op de Yangtse Kiang”) uit ’66 voor de dag gehaald. Zijlstraat 29 denking van de 30 jaar geleden be vochten overwinning op Nazi-Duits- land die met een beginkapitaal van 25 miljoen een verdere continuïteit in productie wist te garanderen- Een eerste succes werd „Mon Oncle Antoine” van Claude Jutra in 1970 die ook ons land bereikte, evenals „Rejeanne Padovani” van Denys Ar- cand en „Get Back” van Donald She- hib die in de filmweek Arnhem 1973 draaide. Dat de Canadese film nog ijverig zoekt naar een eigen identiteit en daarin nog niet geslaagd is al ver- Voor de 14-de week is René van Nie’s „Kind van de Zon”, zowel over dag als vrijdag- en zaterdag-nacht in City 4, terwijl met betrekking tot City 3 hetzelfde geannonceerd kan worden van het vierluik „Zwaarmoe dige Verhalen voor bij de Centrale Verwarming”. De goede Nederlandse film blijft het dus goed doen! Alleen The Movies komt nog met een (althans voor Nederland) gloed nieuwe Russische film oorlogsfilm. „Liberation, The last Assault”, een van vele patriottische films die de Sovjet-Unie gemaakt heeft ter her- (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Bavo-gebouw be looft in het nieuwe seizoen een beetje op het Shaffytheater in Amsterdam te gaan lijken. Allerhand theater en muziek spe len zich af in verschillende lokaliteiten van het gebouw, nadat de zogenoemde schietzaal verbouwd is tot toneelzaal voor 450 toeschouwers. Half november zou de verbouwing klaar moeten zijn. De bar-foyer zal als centrale ontmoe tingsplaats meespelen. Van woensdag tot en met zondag is er theater te zien in de verbouwde schiet zaal, die Schuurteater zal heten. De bovenzaal (het huidige theatertje) blijft geschikt voor incidentele bespeling. Men denkt aan late avond- en nachtvoorstel- lingen, lunchtime- en kindervoorstellin gen. Zoals het er nu naar uit ziet, blijft Haarloheim z’n cabaretvoorstellingen ge ven in een eigen zaal. De bar is geschikt voor kroegteater en muziek na afloop van de avondvoorstellingen. Het Haarlemse publiek hoeft tot half november niet verstoken te blijven van het kleine zaaltoneel. Het nieuwe seizoen gaat gewoon open, desnoods tussen de puinhopen van de verbouwing, in de AMSTERDAM (ANP). In het kader van het 700-jarig bestaan van Amster dam wordt in het Amstelpark in de hoofdstad van 4 juni tot en met 31 augustus onder auspiciën van de Neder landse kring van beeldhouwers een beel dententoonstelling gehouden, waaraan 96 kunstenaars meewerken. In het 50 ha grote park komen 160 plastieken, waar van de hoogste ondeveer 10 meter is en de langste 30 meter. r T'*- Wat hoogst merkwaardig is, waar het hier uitdrukkelijk gaat om een intro ductie van een hier vrijwel onbeken de productie. Men had met sterker troeven op tafel moeten en kunnen komen. Op de afzonderlijke verdien sten van de films zullen we volgende week ingaan als het festival zijn ronde begint te maken. DEN HAAG (ANP). Verontrust door dc reacties, die zijn optreden in de nacht van de poëzie in Kortrijk (België) in Nederland heeft losgemaakt, heeft de schrijver Gerard Reve vanuit zijn huis „La Grace” in Midden-Frankrijk het ANP een verklaring gestuurd, waarin BEHALVE ELORA die de vorige week besproken film „Lepke’’ met Tony Curtis (hier geheten „Strafpa- trouille in de Onderwereld”) in pre mière brengt, gaan de andere Am- toont hij bepaalde specifieke kenmer ken. bewijst net kleine festival „Ca nada Today Canada d’Aujourd- ’hui” dat van 5-12 juni langs Amster dam (Kriterion), Den Haag (Uitkijk), Rotterdam (’t Venster), Eindhoven (POC), Utrecht (Select), Nijmegen (Studio en Groningen (Studio) zal rouleren. Wat er inmiddels aan de pers vertoond is van het programma van zeven hoofdfilms, zou het ver moeden rechtvaardigen dat, om welke reden ook, niet de toppunten uit de recente Canadese film gekozen zijn. letterlijk bedoeld geweest, omdat de ar beider recht op leven heeft als ieder ander, en het kapitalisme vele gebreken aankleven. Door deze kreet heb ik ech ter wel bij miljoenen de aandacht ge trokken en daarna gehoor gevonden voor mijn betoog, dat het massale mis bruik van de sociale voorzieningen, goedgepraat door de vakbonden en de BEUKEN EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN SHOWROOM Kampersingel 22 Haarlem HAARLEM bovenzaal. Daar brengt Centrum z’n eer ste première uit: „Eddy en Anna” van John Norman in de regie van Ad van Kempen, en „Hartsgeheimen” van de Nederlander D. Hofman in de regie van Carel Alphènaar en Lou Steenbergen. Verder brengt Centrum in het Schuur teater: „De container” van Herman Lut- gerink, „Keefman” van Jan Arends ge volgd door „Monoloog” van Harold Pin ter, „As” van David Rudkin en „De lamp hangt scheef” van Per Justesen. De toneelgroepen De Appel en Baal hebben gekozen voor regelmatige bespe ling van de Schuur. Ze zullen er hun hele repertoire brengen. De Appel komt met „Dag dagen lang” in regie van Francois Beukelaar; een bewerking van Erik van Vos van de „Oresteia” en een improvisatieproject van Peter van der Linden naar Rokke. Toneelgroep Baal komt met „Trommelen in de nacht” van Brecht en „De onverstandigen” van Handke. Toneelgroep Theater uit Arn hem komt met twee kleine zaal-produk- ties in de Schuur: „Dodendans 2” van S. Strindberg en „In vijf jaren tijds” van F. Garcia Lorca. De Rotterdamse Toneelraad lanceert het project „vijf jonge Nederlandse re gisseurs”, waarvan enkele voorstellingen naar Haarlem komen. Onder andere: een bewerking van „Antigone” van Ge- rardjan Rijnders, een bewerking van (Indianen, Eskimo’s, Fransen en En- gelseip opgesplitst is in kleinere groe pen die ieder een eigen identiteit willen handhaven. Zo produceren de 6 miljoen Fransen in de provincie Québec andersoortige films dan de Engelsen die aanzienlijk meer beïn vloed zijn door de filmprestaties van hun zuiderburen in Noord-Amerika. Tn een uitgestrekt land als Canada was de film in eerste instantie een middel van de overheid om informa tie en voorlichting te geven. Al in 1914 bestond er een „Canadian Go vernment Motion Picture Bureau” waarin alle overheidsactiviteiten op filmgebied gecentraliseerd waren. Na een inzinking van die activiteiten in de crisisjaren, kwam er nieuw leven in de Canadese documentaire film door de aanstelling van John Grier son, de bekende Engelse documenta- rist en filmtheoreticus tot hoofd van de National Film Board of Canada. De oprichting in 1939 van de NFB was het gecombineerde werk van Grierson en Norman McLaien, jaren lang de belangrijkste exponent van „DE ONTUCHTIGE Vertellingen” van Pier Paolo Pasolini zijn terug in Alhambra 2 en ook John Boorman’s film waarmee hij zijn naam vestigde, „Point Blank” met Lee Marvin en Angie Dickinson een uiterst enerve rende thriller, kan men terugzien, dit maal in City I. „Lady sings the Blues” met Diana Ross als Billie Holiday is in Cinema International en Robert Mulligan’s „Summer of ’42” is in de nachtelijke uren beland in Studio K. het Canadese filmen. Het uitbreken van de oorlog veroorzaakte een nieu we hausse in informatie- en voorlich tingsfilms („Canada Carries on”, „World in Action”) die een grote populariteit in eigen land maar ook in Engeland en Amerika genoten. lood aan de hel kapitalisme-’ nooit „Agaememnon” van Rein Edzard en een stuk in regie van Paul Vermeulen Wind- sant. De Theaterunie in Amsterdam produ ceert enige voorstellingen die ook in de Schuur te zien zijn: „Oedipus in de Bijlmer” van Manuel van Loggem, een project van Rob Krot en Rob van Hou ten (van Funhouse) en J.B.2008 van Herman van Veen. Verder zijn te zien Theater Tardieu, Ka-theater, The Sissies en andere bekenden. De Toneelschuur blijft ook deel uitmaken van het Micke- rycircuit. „Dit is allemaal nog maar het begin", zegt Frans Lommerse van de Toneel schuur, „Het is de basis van onze pro grammering. Wie de Toneelschuur in de afgelopen jaren in de gaten heeft gehouden, weet dat een van de krachten van de Schuur is, het alert reageren op nieuwe ontwikkelingen en groepen aan de rand van het officiële theatergebeu- ren. Met de mogelijkheid van een bespe ling in verschillende zalen, een kleine staf medewerkers en een aantal vaste bespelers zullen we in het seizoen ’75-’76 verder werken aan het idee Toneel schuur: The.ter Centrum”. brief wordt onder meer het volgende gesteld: „Zij (de onderteke naars - red.) gunnen hem (Reve - red.) uiteraard het recht op vrije meningsui ting en weten dat zijn reclame niet valt onder de regels die voor advertenties worden gesteld. Wie eigen mening aldus verkondigt, wetend of onwetend (maar zo dom is hij niet) welke reactie hij kan oproepen, mag rekenen op tegenactie. Daarom nemen zij hun eigen recht op vrije meningsuiting te baat om kranten, radio en tv aan te sporen indien deze menen aan deze milieuverontreinigende uitingen aandacht te moeten schenken daarop duidelijk commentaar te geven”. en naar Vondelweg 540 tol. 023-379800 Ditmaal is de keuze gevallen op Canada, een goede keuze is men ge neigd te zeggen, want de filmproduc tie van dat tweetalige land is sterk in opkomst, zoals men op enkele festi vals, ook in ons land, heeft kunnen constateren. hij stelt, dat de Nederlanders hem te serieus nemen. In de Nacht van re poë zie .die met Pinksteren werd gehouden, zou Reve z(jn rooms-katholieke geloof a-f zweren in, wat hij tevoren noemde „een uiterst obsceen en godlasterlijk gedicht”. Het leidde wel tot een beschimping van dat geloof, maar tot afzweren is Reve niet gekomen. Voor de nieuwe kollektie Dooi zijn voorgeschiedenis heeft de Canadese film een sterke documen taire inslag, flirt graag met indruk wekkende landschappen, vergezich ten en bergmassieven ais locatie en heeft een voorkeur voor dramatische onderwerpen die het isolement van de enkeling of van een kleine samen leving behandelt. Niet verwonderlijk voor een zo groot gebied (250 maal Nederland) dat zo dun bevolkt is (22.5 miljoen inwoners) en bovendien door de ver schillen in taal van de bevolking DEN HAAG. De Haagse Comedie speelt zaterdag de laatste voorstelling van „wat een geweldige rotzooi” van Eugene Ionesco. De schrijver wil de laatste voorstelling in de koninklijke schouwburg in Den Haag bijwonen. Hij komt vanmiddag naar Nederland. Pas later is, gestimuleerd door de vakkenis bij documentaire en bij televisie opgedaan, de behoefte ont staan zich incidenteel met de speel film te gaan bezighouden En deze verspreide ambitie is tenslotte uitge groeid tot een subsidie-systeem van de overheid, waarbij de National Film Board filmprojecten volledig subsidieerde, waardoor de Canadese filmproductie tot dertig films per jaar steeg. Maar zoals ook hier in de vijftiger en zestiger jaren de film van éigen bodem geen al te grote popula riteit genoot (op enkele uitzonderin gen na), bleek ook het Canadese pu bliek, verwend door het technisch perfecte Hollywood-product en door de uitschieters van de West-Europese. met name de Engelse en Franse film industrie, weinig geïnteresseerd hun nationale speelfilms. Vaak kwamen Canadese films pas in eigen land in roulatie nadat ze via onderscheidingen op festivals een ze kere reputatie verworven hadden. Maar een regelmatige speelfilmpro- ductie was op gang gekomen en begin ’68 begon de „Canadian Film Deve- „Van verschillende zijden wijst men mij er op. dat de voordracht van mijn gedicht „Voor eigen erf” te Kortrijk, in de ..nacht van de poëzie- mij in op- ’'e 't geb'-ic'-t, de verto- ‘let doel wel bereikt vp-'-bilae ct’o .on ilo-’ md olies in de eerste plaats let- :-'k en ik Incnde n. rode pers, ons land te gronde zal rich ten. Zo ook is het gedicht „Voor eigen erf’ een primitieve - vermoedelijk in al te vulgaire bewoordingen gestelde - alarm kreet, bedoeld om een paar miljoen mensen rechtop te doen zitten mij te luisteren. Ik bedoel niet letterlijk wat in het gedicht staat, want ik ben geen racist en de neger heeft mijns inziens recht op een plaats onder de zon, gelijkwaardig aan die van de blanke. Ik heb echter door t»it brute middel bij miljoenen gehoor gevonden voor mijn betoog, volgens hetwelk de immigratie- politek van de Nederlandse regering, die massaal, mensen binnenlaat voor wie er in Nederland geen werk, geen woon ruimte is, en slechts verpaupering en criminaliteit in het verschiet liggen, tot een ramp zal moeten voeren. Wat ik heb willen betogen, is in feite in het geheel niet tegen het rechtmatige belang en het levensgeluk van de zwarte medemens gericht. Ik ben ervan over tuigd, dat ik tot de verheldering van een zeer ernstige problematiek heb bijgedra gen, en de belangen van negers zowel als van blanken naar beste vermogen gediend heb”, aldus de verklaring van Gerard Reve, ondertekend in Grace”, Frankrijk op 27 mei 1975. Ook pleitte hij voor „zwarten uit Ne derland” in een gedicht van „uiterst rechtse, fascistische en racistische aard”. In zijn verklaring zegt Reve, daarmee alleen de immigratiepolitiek van de Ne derlandse regering aan te vallen. In een begeleidend schrijven zegt hij, veel moeite te hebben gehad met het opstellen van de verklaring. ROTTERDAM. De recente uitlatingen van Gerard Reve hebben geleid tot een oproep tot protest die is uitgegaan van de Actie Reveil. De groep, die bestaat uit Mary en Dick Zeldenrust. Benno Prem- sela, Hedy d’Ancona, Mies Bouhuys, Hans en Hélène Baay en Freek Holz- houer verwerpt Reve’s beroep op „la tente gevoelens van discriminatie”. Actie Reveil (Alyda van Spangensingel 13 in Rotterdam, stelt kettingbrieven beschikbaai- die naar kennissen en media kunnen worden gestuurd om aldus pro test aan tingen. In de I <11 nsterdam

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17