Nieuwe trainer hlfevishal KANTONRECHTER EN RECHTBANK: it Fietspad langs Tolweg 98 K ent Vrijetijds pakken Wijk aan Zee a i s HH 7 metnïco scheepmaker KER amer Drie vakcentrales vragen beslissing over Voorhaven „EEN KEREL OM JE PET VOOR AF TE NEMEN” ÈK (ff Itf' 1 V R IJ D AG 3 O M E I 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS X, I enz. FEN) door Inge Crul Onderscheid Geen beperkingen vanaf VLOTTE MODELLEN DIVERSE KLEUREN OOK GROTE MATEN HERENMODE Cassatie IJmuiden Telefoon 1 23 48 4 e imer) Lange Nieuwstraat hoek Marktplein GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? t met ng en n. s wat VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden ftJ Bestrijding HAARLEM Op 11 juli 1974 gaat er een telefoontje van de po litie van het staatsvissershavenbe drijf naar de Velsense gemeentepo litie: doe iets aan die autowrakken op de openbare weg. Op de Haring- kade staan dan een kraanwagen, een vrachtauto en een oplegger, op de Middenhavenstraat een heftruck en drie vrachtauto’s. Eigenaar is een 59-jarige IJmuidenaar. Hij is al eens eerder geverbaliseerd enkel op grond van het reglement van politie voor de staatsvissershaven, maar werd ontslagen van rechts vervolging omdat hij niet wist dat z’n vergunning ingetrokken was. -i| j 74 .F* (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) I unie I Parkeerexcessenverordening in Velsen ten dele overbindend In het nieuws van 8 uur werd de definitieve overwinning van Eindhoven en de stand op dat ogenblik bij Gronin gen doorgegeven. De voor de hand lig gende gedachte dat die uitslagen ook nog even in het laatste nieuws zouden worden gemeld, en dan definitief, was tevergeefs. Ook Achter het Nieuws deed er niets aan: geen uitslagen, geen doel puntenmakers, laat staan beelden. Toen kan ik me nauwelijks voorstellen dat arbeiders en c.q. of socialisten, of ze nu wel of geen werk hebben, niet geïnteres seerd zouden zijn in voetballen. Dus misschien is die nieuwe werkgroep ach teraf gezien toch ook niet tevreden over Achter het Nieuws. 3 Volgens de heer B. ten Haken zijn er bij de bevolking verwachtingen gewekt, dat dit rijwielpad er spoedig zal komen. 9.70- tong Absurd is van de gekken. Dat zeg ik niet (hoewel ik het niet graag zou tegen spreken), maar dat zei minister Van Agt gisteravond in Den Haag Vandaag. Ach ter het Nieuws van de VARA had het nog met commentaar van Harry Wijnen moeten doen over de zeeslag tussen Glastra van Loon en Dries van Agt, maar Den Haag Vandaag had de minister zelf in huis. „Ik zit goed kapot, ik ben niet gebouwd voor dit soort toestanden”, zei de minister tot slot. HEEMSKERK Tijdens de raads vergadering van donderdagavond kwam weer het dringend noodzakelijk aan te leggen fietspad langs de Tolweg, van Uitgeest naar Heemskerk, ter sprake. De tekst van de bepaling, art. 2 lid 1 van de Velsense parkeerexcessenver ordening (óók zo in Haarlem) lüidt: „Het is een ieder die er zijn bedrijf of nevenbedrijf dan wel een gewoon te van maakt voertuigen te stallen, ter herstellen, te verhuren of te ver handelen, verboden drie of meer voortuigen, waarvan redelijkerwijs is aan te nemen dat zij hem toebehoren of zij" toevertrouwd, bij elkaar op de weg te parkeren”. boven een verbod, dan is ontheffing mogelijk, of de gemeente kan terreinen aanwijzen, argumenteert de officier ver der. De rechter vindt ook de groep voortuigen te ruim, maar, zo zegt de officier: fietsen en bromfietsen worden uitdrukkelijk buitengesloten. Een argu ment dat de rechtbank niet vond afdoen aan haar mening. Het begrip voertuig is niet expliciet in de verordening om schreven, (in Haarlem wordt verwezen naar de APV), maar, zo meent mr. Remmerts de Vries, het sluit aan bij de wet. Mooie afscheidsgeschenken voor Hoogoven-directeur Th. v. Erp De vierde aflevering van Klaverweide was nu eens niet van Kees Holierhoek, maar van André Kuyten. De verheugen de kwaliteit van de eerste drie aflever ingen was ten dele gehandhaafd, vooral in het spel van de Vlaming Romain Deconinck en van Josine van Dalsum, die we nota bene, net als vroeger Hedy Lamarr en Ditte, het Mensenkind, even naakt zagen zwemmen, zij het niet zoda nig zichtbaar dat het storend was. De drie vakcentrales willen zich op dit moment niet uitspraken vóór of tegen de aanleg van een voorhaven, maar zij hopen, dat er aan de nu al zo lang durenae onzekerheid rond de eventuele realisering van dit project een einde komt. Deze onzekerheid is vooral fnui kend voor het voeren van een adequaat ruimtelijk beleid op provinciaal niveau, in het bijzonder ten aanzien van het Noordzeekanaalgebied, voor welk ge bied een nieuw - groter gebied omvat tend - streekplan in voorbereiding is”, aldus het Overlegorgaan. De industriebonden waren blijkens een bijgaand schrijven, dat door bonds- bestuurder Wout Tuinenburg was over handigd met de pet rondgegaan. Re sultaat ƒ125,- aan platenbonnen voor de scheidende directie-voorzitter. „Uit er kentelijkheid voor de manier waarop u ons altijd bent tegemoetgetreden”, stond onder meer in de brief vermeld- Achter het Nieuws had intussen wel een interessante reportage van de BBC over het binnentrekken van de Vietcong in Saigon, dat nu Ho Tsji Min-stad heet: de enige communistische stad ter we reld, zo werd gezegd, waar althans op dat moment nog pornografie te koop was. We zagen vooral veel Playboys liggen, die je ook in Belgrado kimt kopen. Maar ik geef toe: Playboy is geen pornografie, en Belgrado is eigenlijk ook geen communistische stad. Hij geeft de rechter gelijk dat er geen onderscheid in particulier- en bedrijfs matig parkeren wordt gemaakt, maar de bedoeling van de verordening is hierover toch niet mis te verstaan en verbalise ring van particuliere auto’s van deze mensen zal volgens hem allicht to4 vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging leiden. Een deputatie van de drie IJmondge- meenten heeft directeur Th. van Erp een Ffiese klok bij zijn afscheid ten ge schenke gegeven. Op de onderste foto bekijkt het echtpaar verrast de fraaie aanwinst voor de flat in Zandvoort. Onderaan op de foto: NVV-bondsbestuur- der Wout Tuinenburg in gesprek met de heer Van Erp. Twee mannen, die onge acht hun standpunten waardering voor elkander hebben. Nu ligt de zaak iets anders. Men hanteert de gemeentelijke parkeerexces senverordening tegen hem. De Haarlem se kantonrechter mr. Keulen meent me dio januari (na verweer van mr. Meer- bach) dat het ten laste gelegde wel strafbaar is maar dat het desbetreffende artikel twee van de parkeerexcesenvor- ordening onverbindend is. De IJmuide- naar wordt ontslagen van rechtsvervol ging. Het onenbaar ministerie tekent hoger beroep aan. De officier van justitie mr. Remmerts de Vries concludeert dat de bepaling wél verbindend is en vraagt 200 boete. Hij heeft de indruk dat verdachte meent dat men hem toch niets kan maken, ten onrechte volgens hem, maar hij kreeg gisteren ongelijk van de Haarlemse rechtbank, die het vonnis van de kantonrechter volgde. Het persoonlijk verweer van verdachte om trent niet betaalde rekeningen is dan geheel naar de achtergrond verdwenen, het al of niet verbindend zijn van de bepaling staat voorop. Daar stond tegenover dat de be ginscène op de bouw er nogal bedacht uitzag en onecht aandeed. Pim Peters haalde het niet in deze scène; de tekst evenmin. Maar zodra er gewone-mensen- taal gesproken moest worden tussen een paar mannen in een kamer of een café, ging het weer van een leien dakje. Van de drie IJmondgemeenten mocht het echtpaar Van Erp een prachtige Friese stoeltjesklok in ontvangst nemen. „Uit waardering en erkentelijkheid voor uw werkzaamheden mede ten dienste van de werkgelegenheid en de welvaart in de IJmond, bieden de gemeentebestu ren u deze klok in traditionele vormge ving aan, als symbool voor het verstaan van de tijd, met zin voor wat historisch is gegroeid” vermeldde het bijgaand schrijven. De aanleg is een zaak van de provincie. Wethouder Roozen deelde mee, dat er nu duidelijkheid is over de financiering. Bij de provinciale waterstaat zouden de plannen rond zijn. De verwachtingen zouden volgens de heer Roozen gerecht vaardigd zijn, dat nog dit jaar met de aanleg wordt begonnen. In deze zaak gaat het om de onverbin- dendheid van artikel 2, lid 1. (betreffen de bedrijfswagens vooral, zie de volledi ge tekst apart in kader hierbij). De kantonrechter en de rechtbank zijn van mening dat deze bepaling veel verder strekt dan art. 85 RVV toelaat en daar om bij toetsing onverbindend verklaard moet worden. Het cardinale punt hierin is dat het verbod noch naar wegen noch naar de voertuigen enige beperkingen geeft. Verder zegt de bepaling niet dat het parkeren in het kader van de be drijfsuitoefening moet zijn dan kom je met de privéwagen van betrokkenen in de knoop. De rechtbank meent dan ook dat dit aanleiding kan geven tot rechtsongelij kheid. De officier van justitie verzette zich in zijn requisitoir tegen deze opvattingen. Als de rechter meent dat het verbod te ruim is omdat het alle openbare wegen in Velsen betreft, dan gaat men er blijkbaar van uit dat er wegen bestaan waarop nimmer buitensporig geparkeerd kan worden, aldus de officier. Maar dat gaat in deze tijd van een nog steeds groeiend wagenpark volgens hem niet meer op, buitensporig parkeren op welke weg dan ook kan de belangen van andere weggebruikers schaden. Zelfs hier, waar de wegen weinig gebruikt lijken, protesteerde toch de directeur van het vissershavenbedrijf omdat hij de ruimte nodig had. Als men dan vindt dat het belang van een bepaalde parkeerder kan prevaleren Tenslotte werpt de officier de vraag op of hier de „lagere” verordening niet moet wijken voor het „hogere” regle ment voor de staatsvissershaven, een stelling die hij afwijst omdat beide ver schillende onderwerpen regelen, de eer ste parkeerexcessen, het tweede het functioneren van het havenbedrijf. Het kan best zijn dat parkeren met vergun ning van het Staatsvissershavenbedrijf wel degelijk tot excessen kan leiden en dan moet er geverbaliseerd worden, meent de officier. Hij voegt eraan toe dat het in het verleden niet is gebeurd door de goede verstandhouding tussen de Velsense politie en de directeur van het «taatsvissershavenbedrijf, maar dat het hem formeel mogelijk en zélfs wenselijk lijkt. Kantonrechter noch rechtbank hebben woorden aan deze materie ge wijd. IJMOND. Het overlegorgaan Noord-Holland van de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV heeft in een brief aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat aangedrongen op een spoedige beslissing over het al of niet aanleggen van een „Voorhaven” bij IJmuiden. om de gemeenten duidelijkheid te ver schaffen. Mocht ook de Hoge Raad de redenering omtrent onverbindendverkla- ring kunnen volgen dan zullen de ge meenten zich moeten bezinnen op een andere tekst van de desbetreffende be paling. Immers, op deze bepaling kan dan niet meer geverbaliseerd worden. Bovendien komen wellicht meer bepa lingen van de verordening waarin de zelfde gewraakte terminologie gebezigd wordt ook op losse schroeven te staan. Interessant wordt dit dan voor mensen die voor hun bedrijf diverse wagens kwijt moeten, (autohandelaren), voor de verkopers van bijvoorbeeld caravans, mensen die autowrakken neerzetten, et cetera. Er is juist aan het eind van de zestiger jaren een parkeerexcessenveror dening in vele gemeenten gekomen om de activiteiten van deze groepen wat in te tomen. Er is nog maar weinig ruimte over op straat en de vraag is maar hoe je die verdeelt en wat dan normaal en abnormaal parkeren is. De gemeenten kunnen in „medebewind” hier regelingen over treffen. De heer Van Erp was algemeen be drijfsdirecteur van Hoogovens-IJmuiden totdat deze titel per 1 januari van dit jaar werd gewijzigd in „voorzitter direc tie IJmuiden”. Eigener beweging besloot de heer Van Erp echter zijn functie per 1 juni neer te leggen en een stap terug te doen in het concern zijn gezond heid speelde daarbij een rol en aan vaardde hij de invitatie om per 1 jul, onderdirecteur management ontwikke ling te worden. Dat betekent weliswaar betrokken te blijven bij het IJmuidense bedrijf en bij Estel, maar houdt tegelij kertijd in het afstand doen van een aantal taken die zijn werkdagen en vrije dagen grotendeels in beslag namen. En dat op zijn beurt impliceert het af bre ken van contacten met grote groepen van personen. Tot die groepen behoren ook de bedrijfsgenoten en de externe relaties, die donderdagmiddag in groten getale gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging om naar Hoogovens te ko men en het echtpaar Van Erp de hand te drukken. Tal van officiële functiona rissen, gemeentelijke autoriteiten, maar ook „gewone” goede relaties van de heer Van Erp waren aanwezig. Ook degenen met wie hij in de loop der jaren wel eens de degens heeft gekruist. Zij kwa men aller spontaan, zowel de vertegen woordigers van de Industriebonden, als de mannen van de Ondernemingsraad. „Hoe je ook over bepaalde dingen kunt en mag den'ken, Van Erp is een „kérel”, waar je je pet voor kunt afnemen” vertrouwde ons iemand toe, die al meerdere keren in confrontatie was ge weest met de vroegere bedrijfsdirecteur Op de andere zender werd Bartje schielijk gevolgd door Kojak, in de hoop dat we het verschil niet zouden ontdek ken. De NCRV had geen actualiteitenru briek, de VARA wel (dus), maar die was geheel gewijd aan Stork, Saigon en Van Agt. Aan werkelijke problemen dus. Daarmee bevestigde de VARA haar identiteit, dat is waar, en wellicht staat Achter het Nieuws daardoor in een goed blaadje bij diegenen die nu actie voeren voor een varaïstische VARA zonder ver trossing en met oog voor de idealen. Maar gisteravond was het toevallig mijn ideaal om te weten te komen hoe Eind hoven en Groningen hadden gespeeld. verordening kon volgen. Aangezien dit tot uitspraken van de rechter leidde met onverbindendverklaring zodra de ge meentelijke wetgever maar buiten het afgebakende terrein kwam, koos men voor een veel ruimer systeem. Wat nu „parkeerexcessen” zouden zijn werd aan de jurisprudentie overgelaten. Een werkgroep van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bracht hierover een rapport uit met een door vele ge meenten gevolgde modelverordening. In zijn algemeenheid wordt een parkeerex- ces dié vorm van parkeren genoemd die met het oog op de verdeling van be schikbare parkeerruimte ten opzichte van andere weggebruikers buitensporig is. „Langparkeren in de binnenstad” valt er niet onder zegt het Haarlemse raads stuk bij de invoering hier in 1971. Par keren met hindef voor omwonenden, landschapsbederf, e.d. ook niet: Haarlem paste hier de APV bij aan (algemene plaatselijke verordening). Artikel 85 van het RVV (reglement verkeersregels en verkeerstekens) het belangrijkste artikel in deze zaak zegt dat bij plaatselijke verordening regels kunnen worden gesteld ter bestrijding van parkeerexcessen. Vóór de invoering van het RVV in 1967 kon dit ook maar moest worden voldaan aan een artikel uit het Wegenverkeersreglement dat ex pliciet het aantal onderwerpen opsomde waarin nadere regeling bij plaatselijke IJMOND. Aan de „vooravond” van het aanvaarden op 1 juli van de functie van onderdirecteur management en ont wikkeling van Estel heeft de heer Th. M. van Erp, thans voorzitter van de directie IJmuiden van Hoogovens, af scheid genomen van zijn in- en externe relaties. Dit gebeurde in het directie- restaurant, waarvoor ongeveer driehon derd personen waren uitgenodigd. Of Van Loon er wel op gebouwd is, kwamen we niet te weten. Wel hoorden we dat Van Agt een kabinetscrisis om deze kwestie „absurd, dat betekent van de gekken” zou hebben gevonden. Hij had niet meer met Glastra van Loon over de kwestie willen praten, zei hij, omdat praten weinig zin meer had nu de bliksem eenmaal was ingeslagen en het huis was af gebrand. Uit deze vergelij king blijkt dat hij zijn secretaris met niemand minder dan de god Donar ver gelijkt. Het interessante hiervan is dat deze bepaling voorkomt in de meeste par keerexcessen verordeningen in Neder landse gemeenten, en dus niet alleen in die van Velsen. De officier van justitie weet nog niet of hij in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Dat lijkt wel gewenst WIJK AAN ZEE. De voetbalvere niging Wijk aan Zee heeft weer een volledig bestuur. De heren S. van der Meij en H. Bol traden tijdens de don derdagavond in café de Zon gehouden jaarvergadering af, maar de heren F. Handgraaf. A. Snijders en K. Valk kon den tot nieuwe bestuursleden worden benoemd. Voorzitter G. Bol zag zijn mandaat met drie jaren verlengd. Trainer Hooydonk, die een jaar in Wijk aan Zee heeft gewoond, gaat weer terug naar zijn oude club EHS in Haar lem. De heer A. Löchner is tot zijn opvolger gekozen. Zelf hebben de spelers gezocht naar een begeleider voor het eerste elftal. De heer F. Vrijhof heeft zich bereid verklaard deze taak op zich te nemen. Ondanks de stijgende kosten werd tij dens de jaarvergadering besloten de con tributie niet te verhogen. Het mes zal in de onkosten worden gezet- De voetbalvereniging is zeer tevreden over de gemeentelijke medewerking bij de aanleg en de uitbreiding van de sportvelden. IJMUIDEN, 29-5-1975. Aan de donder- dagmarkt werden aangevoerd: 980 kg tong, 22 kisten tarbot en griet, 195 kisten kabeljauw, 14 kisten koolvis, 110 kisten schelvis, 18 kisten wijting, 740 kisten schol, 94 kisten schar, 26 kisten haring, 309 kisten makreel 227 kisten varis. Prijzen in guldens; per kg: grote tong 8.82-8.19, grootmiddeltong 9.28, kleinmiddeltong 9.93-9.29, één 9.99-9.53, tong twee 8.92-8.60, tarbot 12.06-10.58, per 40 kg: tarbot 402-192, griet 230-132, kabeljauw één 128-116, kabeljauw twee 150-93, kabeljauw drie 134-100, kabeljauw vier 120-98, kabel jauw vijf 94-76, koolvis drie 62-60, kool- vfs vier 66, schelvis één 100-90, schelvis twee 78-76, schelvis drie 66-57, schelvis vier 54-50, schol één 83-77, schol twee 110-82, schol drie 134-82, schol vier 79- 64, wijting drie 102-34 haring één 32, makreel één 62-50, makreel twee 42-32, makreel drie 24.40-18.40, schar 49-32. De besommingen waren: KW 221 23000; Z 483 44000; De spanvissers: UK 8 en UK 107 4300; UK 135 en UK 145 1390; VD 20 830; VD 25 700; VD 46 1300; VD 77 20000; VD 89 4300; YE 25 1300; ZL 6 1700. f-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7