Kernenergie onaanvaardbaar door straling ALGEMENE REKENKAMER IN JAARVERSLAG Zieke soldaten verdienen SHMKGHD mag met stoppen en Kamerleden te hoog Koersen gingen fors omlaag BEURS !®f veel geld „Pensioenen ministers Winst Wegener gedaald „Groei in chemie Grootste tunnel ter wereld 99 EK CHEMICUS R. L. VAN RENESSE IN MEDISCH CONTACT TOPMAN VAN DSM: Pakhoed wil naar Duitse beurs 99 DEZE ZOMER NOG GEEN OPLEVENDE ECONOMIE KORTER WERKEN Bij BIJ BATAVUS hKBmbHMII 10 11 ZATERDAG 3 1 MEI 1975 ECONOMIE 5 Mg® (Van een medewerker) LI helpt /eg helpt 'eg Ónmogelijk .4 3 AMSTERDAM Deze week stond voor de beurzen in het teken van een teruglopende koersontwik keling. Licht voor Wall Street, maar geforceerd voor de lokale Am sterdamse waarden. Enigszins ner veus aanbod in door gebrek aan be- V langstelling gekenmerkte markten hadden hier nogal forse dagelijkse koersdalingen tot gevolg. 4 GEKELDERD CITROËN *2CV HMM* (Van onze Haagse redactie) technologische K sMI weinig loonbelasting af duidelijk effect is gaan sorteren. j I ►‘5 I I DEN HAAG (ANP). De Algemene Rekenkamer is bij het bezien van de opbouw van de pensioenen van politieke ambtsdragers tot de slotsom gekomen, dat de pensioenen te hoog zijn. Voor ministers en staatssecretarissen bedraagt het pensioen voor ieder dienstjaar vijf percent van de laatstelijk genoten wed de. Voor leden van de Tweede Kamer bedraagt dit 3,5 percent. Bij de vaststelling van deze percenta ges heeft met name de overweging ge golden, dat een politieke ambtsdrager genoopt kan zijn om politieke redenen zijn ontslag te nemen dan wel de kans loopt niet herbenoemd te worden en dat hij wellicht gedurende enige tijd na zijn aftreden of ontslag niet in staat is zijn oudedagsvoorziening verder op te bou wen. (100) (100) (10.000) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) constateert werden laatbaar is, betreffende Van Renesse voegt hieraan toe dat herziening onwaarschijnlijk is, omdat verlaging van de normen de radiolo gische werkzaamheden voor een be langrijk deel onmogelijk zou maken. Uit gegevens van het Reactor Cen trum Nederland, dat nauwkeurig op de stralingshygiëne toeziet, blijkt dat tientallen arbeiders jaarlijks een stra lingsbelasting ondergaan die de wet telijke norm dicht nadert. Voor het uitvoeren van reparaties moet vooral het werktuigkundig on- AIs alles volgens plan verloopt zal de introductie in juli geschieden, aldus een woordvoerder van de onderneming. Het is de Rekenkamer tenslotte een doorn in het oog, dat het verschijnsel van het „zwartkijken” een derving van 26 miljoen gulden aan omroepbijdragen per jaar tengevolge heeft. (ANP). „DE woerdstrat >on 2 5734? uurwerk» stoppen e- jmpen van 1. TRAWÊRÏ ik BV Ger idem. Ta. 4OUTW8 ion, deun art 62. or BEHÏ al plakker kLKONHÊ berst. e»i LEEUWARDEN (ANP). Batavus Intercycle in Heerenveen wil" voorlopig voor zes weken werktijdverkorting aan vragen voor 450 van de 650 werknemers in de produktiesector. Het is de bedoe ling van de directie om de rijwielpro- duktie met 10 percent en de bromfiets- fabrikage met 25 pet. te verminderen. Als reden voor de werktijdverkorting noemt Batavus de teruglopende verkoop van bromfietsen en de daardoor te grote voorraden terwijl door het ongunstige voorjaar de fietsenverkoop moeizaam op gang is gekomen. DEN HAAG. Drs. W.A.J. Bogers, •voorzitter raad van bestuur DSM, is voorstander van een verdere groei van onze chemische industrie. Zowel de in dustrie als de overheid dient daarop zijn beleid af te stemmen. Produktiviteits- stijgingen zijn niet uitgesloten, maar de omvang zal geringer zijn dan in het verleden. Bogers zei dit gisteren tijdens de jaarvergadering van de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie. laten k >dje bakk Maar ilzen ma litsma, is 1VERV0E het gehs r. 1. Til' 30.000 boekenonderzoeken ingesteld te gen ruim 25.000 in 1973. Hierbij bleek respectievelijk 134 miljoen en 98 miljoen gulden te weinig inkomen opgegeven te zijn. Ook bij deze belasting is een zorg wekkende achterstand in de boekenon derzoeken. Verder vindt de Rekenkamèr, dat de frequentie van de ingestelde on derzoeken naar de juiste opgave van bedrijf sinkomsten ten behoeve van de vennootschapsbelasting nog steeds uiter mate laag ligt. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc Duitse mark Italiaanse lire Portugese escudo Canadese dollar Franse franc Zwitserse franc Zweedse kroon Noorse kroon Deense kroon Oostenrijkse schilling Spaanse peseta Griekse drachme Finse mark Joegoslavische dinar DEN HAAG (ANP). Minister Vredeling van Defensie heeft op aan drang van de Algemene Rekenkamer toegezegd een einde te willen maken aan de situatie, waarin militairen een betere financiële regeling hebben dan burgerlijke ambtenaren bij langdurige ziekte en bovendien in staat blijken te zijn tijdens hun ziekte er flink bij te verdienen. Daarom kan dan de stelling wor den geponeerd dat verlaging van de wettelijke norm voor maximaal toe laatbare jaarlijkse stralingsbelasting als gevolg van de toepassing van kernenergie noodzakelijk is. Verla ging is mogelijk, want er blijft een ruime marge over voor de verdere ontwikkeling van kernenergie op gro te schaal. Maar de gevolgen daarvan moeten binnen een zekere grens blij ven. Of dit kan is echter een discus siepunt. sen nut en risico. Die verhouding levert nauwelijks aanvaardbare gege vens op, aldus Van Renesse, zodat andere criteria moeten worden ge zocht. Mogelijk is de maximaal toe laatbare stralingsbelasting van de be volking statistisch niet aantoonbaar. Deze week volgde België het voor beeld in de rentedalingbeweging en ver laagde het officiële disconto met een half percent tot 6,5 percent. De afstand tot Duitsland, waar het disconto nu 4,5 percent bedraagt, was ook wel bijzonder groot geworden. Toch blijken dergelijke ledrijf vw jaarlijkse J. Kun- 3 626, tel 2,35- 2,45 5,43- 5,73 6,52- 6,82 100,75-103,75 37.25- 40,25 9,00- 10,50 2,30- 2,40 58,50- 61,50 94.75- 97,75 59.75- 62,75 47.25- 50,25 42.75- 45,75 14,40- 14,70 4,22- 4,52 7,65- 8,90 66.75- 69,75 14,00- 16,00 4’ Voor u» ervoer, ook chauffeur v. Deurser zw. tel 15-262265 w vanÜJ 1 magazijn I NELSOh el, blijft de •articulieren gs van -ferensinge Het jaarverslag noemt wederom een aantal gevallen, waarin op- of aanmer kingen van de Rekenkamer hebben ge leid tot bezuinigingen of tot grotere inkomsten bij de overheid en haar dien sten. Zo heeft de kamer bezuinigingen bij het loodswezen aanbevolen, die neer komen op een jaarlijkse besparing van meer dan vijf miljoen gulden. Het schoonmaken van de gebouwen van de Universiteit van Amsterdam blijkt jaar lijks voor 2,6 miljoen gulden goedkoper te kunnen gebeuren. Aangestipt wordt verder o.a., dat de uitgaven van defensie nog steeds niet voldoende worden gecon troleerd. TRAWEF u bij Fa. indelijk e 24348 aarlem. f tegelp ‘ENMAKEI 28229 van a De kwestie die hier aan de orde is, handelt over de toelaatbare normen van straling, die een radiologisch werker mag ondergaan. Reeds jaren lang is de discussie aan de gang over het afwegen van de verhouding tus- percent) te weinig loonbelasting te heb ben afgedragen. Dit kwam neer op een bedrag van meer dan 1,3 miljoen gulden, inclusief verhoging. Bij één van de grootste inspecties bleek eveneens onge veer tien percent van de werkgevers te weinig loonbelasting af te dragen. Deze inspectie legt nu boeten op van 10 of 25 percent van de naheffingsaanslag. Naarmate echter steeds meer vei ligheidsonderzoeken op de geldende normen worden gebaseerd op de kern energie een grotere vlucht neemt, zal er tenslotte geen ruimte meer zijn en herziening onwaarschijnlijk wor den, aldus Van Renesse. Aangenomen dat aantoonbare schade als gevolg van beroepshalve opgelopen straling door radiologische arbeiders niet toe- Want eerder in deze maand boekte bijvoorbeeld de industrie nog een voor lopig hoogtepunt van het jaar bij een stand van 108. Deze week viel de index voor 30 industriële waarden tot circa 95 terug. De index voor de beurs in zijn geheel zakte bijna 10 punten waarvan het grootste deel deze week. Hiermee onderging het Damrak deze week de zwaarste reactie tot dusver in het lopen de jaar. Velen willen nog snel even de winst binnenhalen voor het vakantiesei zoen aanbreekt, nu het steeds duidelijker wordt dat de beurs een moeilijke zomer zal tegemoet gaan. Waar men zich thans de meeste zor gen over maakt, is het vacuüm dat binnenkort zal optreden als de jaarver- slagenstroom wegebt. De meeste versla gen zijn al af gehandeld en alleen een aantal jaarvergaderingen moeten nog gehouden worden. Maar de praktijk leert dat juist deze vergaderingen geen prettige verrassingen opleveren en een bezorgde stemming steeds sterker gaat overheersen. Diverse belangrijke onder nemingen hebben reeds te kennen gege ven in de eerste helft van 1975 grote moeite te hebben buiten de verliescijfers te blijven. Andere zijn nog somberder over de rest van het jaar en vrezen zelfs uit een herstel niet voldoende soelaas te ontvangen om eerder opgelopen verlie zen nog bijtijds weg te werken. En zo bleek de beursstemming geheel te zijn overgegaan in pessimisme en diepe zor gen. concludeert hij dat het „Veiligheidsbesluit” on voldoende bescherming biedt en daar om herzien moet worden. ROTTERDAM. Pakhoed Holding NV overweegt haar aandelen te introdu ceren op de effectenbeurs van Frank fort. „Deel van ondernemers draagt te volkomen gebrek aan belangstelling aanvaarden die de emissies tot een pijn lijke operatie deed verlopen. Deze te leurstellende gang van zaken hield nauw verband met het bijzonder slechte kli maat dat deze week op het Damrak voor de aandelensector en dan met name voor het gros van de lokale marktfond- sen heerste. In enkele dagen ging er flink wat van het koersniveau af waar door de meimaand zeer teleurstellend eindigde. DEN HAAG. Toepassing van kernenergie is onaanvaardbaar, omdat de wet geen bescherming biedt, noch kan bieden, tegen aantoonbare stra- lingsschade aan radiologische arbei ders. Deze stelling poneert de chemi cus R. L. van Renesse in Medisch Contact. Hij gaat er daarbij van uit dat het niet aanvaardbaar is dat de radiologische werkers in de kerncen trales de „kastanjes uit het radioac tieve vuur halen”. In het jaarverslag van de Rekenka mer wordt meegedeeld, dat militairen ook als zij langer dan anderhalf jaar ziek zijn toch hun volle bezoldiging blijven genieten. Bij burgerlijk perso neel van de staat wordt na anderhalf jaar 20 percent op het salaris gekort. Daarnaast ontdekte de Rekenkamer, dat in de periode van 1 januari 1972 tot 15 juli 1973 ongeveer 40 met ziekteverlof zijnde militairen van de landmacht boven hun wedde neven inkomsten genoten, die liepen van 460 tot vier duizend gulden per maand. Het bleek praktisch niet mogelijk deze neveninkomsten te korten op de bezoldigingen. STOF jubel r T. Hoendf skerkstr, 1 Bij Dordrecht wordt gewerkt aan de aanleg van de nieuwe tunnel onder de Oude Maas. De tunnel zal met een dwars profiel van 49 meter de grootste afge zonken tunnel ter wereld worden. In 1980 hoopt men met de complete recon structie van de verkeerssituatie bij de tunnel, die tweemaal vier rijstroken krijgt, klaar te zijn. APLEDOORN (ANP). Op grond van de begroting verwacht Wegener’s Couranten Concern NV voor 1975 een stijging van de omzet met 16 pet. De toeneming van de kosten zal evenwel, vooral door de huidige hoge papierkosten, aanzienlijk zijn. Ook de produktie-technische veran deringen en de ontwikkeling van pas verworven bladen zullen extra kosten met zich brengen, zo blijkt uit het jaarverslag. De omzet steeg vorig jaar van 60,9 mln. tot 71,9 mln. Het exploitatie resultaat daalde van f 8,2 mln. tot f 6,2 mln. en de nettowinst van 2,1 mln. tot f 1,5 mln. ofwel per aandeel van 10 van 9,01 tot f 5,43. De Nederlandse Dagblad Unie NV heeft over de eerste vier maanden van dit jaar een omzetstijging behaald van 10 pet. Vorig jaar zag het krantencon cern zijn omzet in dezelfde periode ech ter stijgen met 18 pet. De verwachtingen zijn achtergebleven. Wel moet rekening worden gehouden met het feit, dat de omzet in de eerste helft van 1974 buiten verwachting hoog was, aldus de president-directeur, de heer W. Pluygers, op de jaarvergadering. Slavenburg, Ennia en Océ van der Grinten zagen de prijzen voor hun claims zwaar kelderen en moesten een 3FT, recep- rzorgen otels, koui nacks, Vr tall, Grote 321398, AAN. In S e HoutWj >k zondajs 0-22 uw, Tel. 021 DEN HAAG (ANP). Onderzoek van twee belastinginspecties heeft aan het licht gebracht, dat ongeveer tien procent van de inhoudingsplich- tige werkgevers te weinig ingehouden loonbelasting aan de fiscus afdraagt. Scherpere controle op de boeken van ondernemers brengt de fiscus meer dan honderd miljoen gulden omzetbelasting op, die ondernemers anders niet zouden hebben afgedragen. De Algemene Rekenkamer deelt dit mee in haar verslag over 1974. In 1971 had de Rekenkamer op verscherping van de controle aangedrongen en uit door het ministerie van Financiën ver strekte gegevens is gebleken, dat de grotere diepgang van de controles RDELENi Probeert, <s de groo' Nederlar: driks. G« 'el. 32328 (SBEDRI.S bultenwa 12852. LENII. uur tl» e hyp. N, istr. 85, li )0 u.enj RBOUVW beton» erk, tew :er. 1 e Ki te servk jzen. Ti E 9 Cl Carfit uil - a. Rozt lem. Voor vi vesterinj strekt eet kende o> Bahama dorra, n f- 'aring a aan 8 De golf van renteverlagingen die de vorige week over een breed internatio naal front werd uitgevoerd heeft op de beursontwikkeling dus weinig positieve invloed gehad. Marktkenners schreven dit toe aan de reeds sterk op de betere toekomst vooruitgelopen koersverhogin- gen, die de feitelijke situatie niet meer dekten. Want de nogal verrassende ren teverlagingen legden eerder een beken tenis bloot over de tegenvallende econo mie, waarvan aanvankelijk het regene rerende vermogen hoger bleek te zijn aangeslagen dan nu is gebleken. Door de renteverlagingen lijkt ook de kans op een opleving in de komende zomer wel haast uitgesloten, althans de autoriteiten laten duidelijk blijken hier niet veel hoop meer op te hebben. Nu wordt alle hoop gevestigd op de komende herfst na het beëindigen van de zomerva kantie. Vooral voor Amerika staat die hoop centraal. Maar het is de vraag of een economische opleving in Amerika ook een opleving buiten dat land zal inhouden. Er is namelijk een gebrek aan met elkaar overeenstemmende gegevens over het risico van o.a. grote onge lukken met kerncentrales, opwer kingsfabrieken, transporten en opslag van radioactief afval ten gevolge van menselijke of technische fouten, of onvoldoende technologische be kwaamheid om mogelijke gevaren te beheersen. derhoudspersoneel van de kerncen trales Dodewaard in toenemende ma te worden vervangen door arbeiders van buiten het bedrijf, omdat zij anders een stralingsbelasting oplopen boven de wettelijke norm. Herziening van de normen is overi gens in strijd met de overweging van Euratom dat de veiligheidsnormen voor bevolking en radiologische wer kers verschillend moeten zijn. Een dualistische gedachtengang, aldus Van Renesse. die ook een wezenlijk on derdeel is van onze Kernenergiewet. Als men deze aanvaardt, leidt dit tot de conclusie „dat toepassing van kern energie in onze maatschappij terecht afhankelijk is van de vrijwillige blootstelling van een groep radiologi sche arbeiders aan een mogelijk schadelijke stralingsdosis”. Verscherping van de boekenonderzoe ken heeft ook vruchten afgeworpen bij de inkomstenbelasting, constateert de Rekenkamer. In 1974 werden ruim Aan naheffingsaanslagen, voortge vloeid uit boekenonderzoeken, werd in 1971 155 miljoen gulden opgelegd. Door de strengere controle steeg dit bedrag 1972 tot 196 miljoen gulden en in 1973 tot 281 miljoen gulden. De Rekenkamer is niet tevreden, want doordat de belas tingdienst nu meer tijd besteedt aan boekenonderzoeken, is de frequentie van de onderzoeken in het algemeen nog niet verbeterd. Zij heeft aanmerkingen ge maakt op een voorgenomen uitbreiding van de controle omzetbelasting met 340 nieuwe ambtenaren en de minister heeft dit aantal daarop verhoogd tot 400. Er is nog een aanzienlijke achterstand in de controle en dit baart de Rekenkamer grote zorg. Dat werkgevers wel eens de hand lichten met de afdracht van de door hen ingehouden loonbelasting, is gebleken bij een onderzoek, dat twee belastinginspec ties hebben ingesteld. Bij een middelgro te inspectie bleken van de ongeveer 6.800 inhoudingsplichtige werkgevers er over 1971 ongeveer 700 (dit is ruim tien verschillen in buurlanden met tol-unies wel te handhaven, want ook ons land ligt al geruime tijd rond 1 percent boven het renteniveau van onze ooster buren. Hoewel het Damrak met spanning het verdere renteverloop afwachtte en ook hier te lande een navolging van het Duitse voorbeeld niet uitgesloten werd geacht, viel aan de andere kant toch ook de strijd op van de Nederlandsche Bank tegen de geldruimte. Door middel van grootscheepse plaatsingen van Ameri kaans schatkistpapier hoopt om e centrale bank die ruimte wat in te perken. Maar de enorme staatsuitgaven alsmede het uitbetalen van de vakantie-uitkeringen door het bedrijfsleven blijven de geld markt overvoeren. Daarom lijkt een verdere rentedaling eigenlijk een van zelfsprekende zaak. De obligatiemarkt op het Damrak was deze week dan ook eerder positief, hoe wel later een afbrokkeling volgde toen de Nederlandsche Bank niet spontaan het Duitse voorbeeld bleek te volgen. Dit viel ook op te maken uit de eerste noteringen voor de nieuwe obligatiele ningen die maar moeizaam boven de emissiekoersen in de notering kwamen, ondanks het succes bij de inschrijvingen. Ronduit slecht verliep het deze week op het emissiefront voor nieuwe aandelen. Produktiviteitsstijging zal vooral moe ten worden nagestreefd via vervanging van verouderde installaties. Dit houdt grotere capaciteiten en lagere kosten per eenheid in, dus groei van het volume. Ook deze ontwikkeling biedt nog niet voldoende compensatie voor de stijgende kosten. Er zal verdere netto-expansie nodig zijn. Voorstanders van de nul- groei-doctrine moeten volgens Bogers bedenken dat stilstand zeer duidelijk en snel achteruitgang zou betekenen. Bij de huidige stand van zaken in de chemische industrie zou nul-groei in Ne derland automatisch leiden tot sterkere groei van de industrie elders. De concur rentie zou sterker worden en de Neder landse industrie zou worden ondergra ven. Het aandeel van de chemie inhet bruto-nationaal produkt is nu 15 per cent. Terwijl het bruto nationaal pro dukt steeds met 5 percent groeide, steeg de chemische produktie met ongeveer 15 percent per jaar. Volgens de DSM-topman wordt ver wacht dat de komende jaren de groei kracht van de chemie zeker het dubbele zal moeten bedragen van de gemiddelde groei om de stijgende kosten te kunnen opvangen en de positie op de wereld markt te kunnen handhaven. Omstreeks 1980 kan dan het aandeel van de chemie boven de 10 percent van het totaal komen te liggen. Daarmee zou deze be- drijfstak duidelijk één der belangrijkste steunpilaren van de economie zijn ge- '-j worden. Ir. E. W. ter Horst, voorzitter van de Cl VNCI, stelde dat de groei in Nederland dankzij gunstige omstandigheden, sterker is geweest dan in de omringende landen. De indruk bestaat echter dat er nu een grens is bereikt. De investeringen lopen al enige tijd terug. De loonkosten in Nederland stijgen veel sterker dan el ders. Ter Horst schetste deze ontwikke ling als een bedreiging voor de chemi sche bedrijvigheid en voor het doen van nieuwe investeringen. In verband hiermee heeft de kamer onderzocht in hoeverre gewezen ministers, staatssecretarissen en leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal erin slagen na hun aftreden een passende functie te verwerven, waardoor zij in staat moeten worden geacht hun oude dagsvoorziening verder op te bouwen. De resultaten van dit, grotendeels in 1973 uitgevoerde onderzoek zijn hier samen gevat. Afgetreden ministers/staatssecretaris sen vanaf het kabinet De Quay: Over naar volgend kabinet 37,1 pet.; over naar Tweede Kamer 20,5 pet.; bin nen 12 maanden een andere passende functie gevonden 31,7 pet.; na 12 maan den geen passende functie gevonden 8,7 pet.; 65 jaar of ouder op tijdstip van aftreden 2 pet. Afgetreden Tweede Kamerleden (tus sentijds of bij ontbinding van de Kamer) vanaf 1963: Over naar volgende Kamer 61,3 pet.; over naar het kabinet 7,9 pet.; binnen 12 maanden een andere passende functie gevonden 12,3 pet.; na 12 maanden geen passende functie gevonden 4,7 pet.; 65 jaar of ouder op tijdstip van aftreden 6,2 pet.; onbekend 7,6 pet. Hieruit blijkt naar de mening van de Rekenkamer dat het pensioenvergeldings- percentage van 5 voor ministers en staatssecretarissen en van 3,5 voor leden van de Tweede Kamer is gebaseerd op een in de praktijk niet of nauwelijks bevestigde vooronderstelling. 3 i SUPER acv jSUPER I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11