Verrassende winnaar van Olympia’s ronde Björn Borg LANGERIJS NA ZEGE uitgeschakeld VOORAL MENTAAL OP Vreijssen krijgt grote kans Nederlands elftal speelt geen vriendschappelijke duels meer Leeds-fans in Calais SPORT gearresteerd Prefontaine verongelukt 4 II f 13 19 75 ZATERDAG 3 1 MEI SPORT 12 Bh ÏÏffl I Succes Nuchter Ziek Top Opvolger fBS Verplicht (Van onze sportredactie) Hans Langerijs, met rondemiss, neemt hier glunderend de huldiging in ontvangst na Feyenoord liet ronde Neeskens: Michels zei alleen zo jongens het zit er op maar aalt (Van onze speciale verslaggever) Johan Neeskens (rechts) en bondscoach Georg Knobel hijsen Amsterdam-international Heini Otto in het Oa die duels Eigenlijk competitiezondagen. Juul Brüssing gaat hier als winnaar over de streep in de laatste etappe van Nibbix woud naar Amsterdam. naast ronde reed Frits Schür, de wegkapitein van de Kettingploeg. Met zijn derde plaats leverde hij nogmaals het overtuigende bewijs tot hoever ervaring kan reiken. En juist daaraan ontbreekt het voorlopig nog bij beloftevolle coureurs als Spijker, Kruys en Pirard. Schür: „Dat is heef normaal, maar veel van die net overge stapte junioren hebben te vaak prof- allures. Ze denken dat wij ze niets meer kunnen leren”. Van de buitenlandse af vaardiging voldeed alleen de Belgische ploeg (drie ritzeges) aan de verwachtin gen. zijn zege in Olympia’s ronde van Nederland. Rechts (gedeeltelijk zichtbaar) Caballero- ploegleider Gé Peters. drie een ongelijke zaak.’ van dit de tie- md. Iers >pel Lei- iter te- ter- 1 het let- res- ams fet- kte, ütz. men laar d. □mé i de wijl de Li Bui- 1 T, rjon >uts. Mai idia, 1. >uts. rens van luif- 3ois, 10. I, 3. a. CALAIS. Vrijdag zijn in Calais zestien supporters van Leeds United gearresteerd nadat er vernielingen in de Franse havenplaats waren aange richt. Later werden de Engelsen weer vrijgelaten. Zij konden met onge veer 600 andere Leeds-fans de boot nemen naar Engeland. De gearres teerden waren betrapt bij het stuk slaan van ramen en het beschadigen van geparkeerde auto’s. De Engelse voetballiefhebbers, die woensdaga vond in het Parc des Princes ook danig huishielden, waren donderdag in Calais gestrand wegens een staking van Franse zeelieden. De door Ben Peeters bij NAC gelan ceerde Martin Vreijsen heeft vorig jaar herhaaldelijk met trainer Henk Wullems in de clinch gelegen. De onenigheid tus sen het tweetal liep zo hoog op, dat Vreijsen - voor wie Sparta op dat mo ment belangstelling had - het eredivisie voetbal de rug toe wilde keren en voor RBC wilde gaan spelen. Uiteindelljk kon de zaak toch uitgepraat worden en te kende Vreijsen een drie-jarig contract met de Bredase eredivisieclub, een con tract waarvan Vreijsen slechts één jaar uitdiende. AMSTERDAM. Pas in de straten van Amsterdam gleed gisteravond de wurgende onzekerheid van hem af. In de 80 kilometer daarvoor overheerste bij Hans Langerijs de voortdurende angst in de slotrit van deze enerverende Olympi a’s Ronde van Nederland alsnog te wor den bé'roofd van de naderende eindtri omf. Strak staarde hij voor zich uit op kop van het peloton, teneinde elke on verwachte tempoversnelling van André Gevers onmiddellijk te kunnen beant woorden. In de tijdrit van ’s morgens had de anders zo nuchtere, maar nu door spanningen gekwelde Langerijs 60 seconden moeten prijsgeven aan André Gevers. De voorsprong op deze erkende tijdritspecialist was daardoor ineenge schrompeld tot 29 seconden. niets als afscheid tegen mij. Hij ver dween zo maar. Ik geloof dat Cruijff het nog erger vindt dan ik. Die heeft hem tenslotte langer meegemaakt en weet beter hoe goed die man is”. tegen Joego-Slavië niet meer denken aan voetbal.” Tot die top behoort ontegenzeggelijk ook André Gevers, die zijn opmerkelijke kwaliteiten ais tijdrijder (Krott: „Hij is op dit moment de beste amateur-tijdrij- der in West-Europa”) gistermorgen in Nibbixwoud nog eens bevestigde. In deze ronde onderscheidde hij zich overduide lijk als de beste hardfietser. maar niet als de beste wielrenner, want dat is ontegenzeglijk Arie Hassink, de meest complete coureur van dit moment. De in het verleden niet erg leergierige, maar door schade en schande wijs geworden Brabander heeft echter nog altijd onvol doende koersinzicht en dat werd hem opnieuw fataal. In de Limburgse heuvel- rit miste hij de beslissende ontsnapping, verspeelde daar al kostbare minuten. Een fractie daarvan kwam hij nu te kort voor de eindzege. Zuidema lopen (Van onze sportredactie) AUGENE. De 24-jarige Amerikaan se topatieet Steve Prefontaine is vrijdag in Eugene (Oregon) bij een verkeerson geluk cm het leven gekomen. De wagen van Prefontaine sloeg over de kop, waaroij de atleet onder de auto kwam te liggen. Hij stierf kort daarna aan zijn verwondingen. Prefontaine zou begin juni atletiek - coach van de universiteit van Oregon ge worden zijn. De avond ervoor had Steve Prefontaine, een kanshebber voor een Olympische medaille in Montreal, tij dens informele wedstrijden een 5000 meter gewonnen in 13 minuten en 23,8 seconden. Prefontaine was ih het bezit van de Amerikaanse records op de 2 mijl, 3 mijl, 6 mijl, 3000 meter, 5000 meter en 10.000 meter. De manier waarop de hoogblonde Noordhollander de laatste twee dagen alle aanvallen op zijn leiderspositie reso luut afsloeg en daarnaast, wanneer zich de mogelijkheden daartoe maar even voordeden, zelf het sein tot de aanval gaf, dwong gisteravond in Amsterdam terecht bewondering af. Een beter be wijs van zijn grote aanleg voor het harde wielermetier had Langerijs niet kunnen leveren. In deze negendaagse wedstrijd heeft Hans Langerijs zich ge manifesteerd als een typisch etapperen- ner, die het in feite alleen nog ontbreekt aan voldoende koersinzicht en brutali teit. Vooral in dat opzicht zal hij nog moeten leren. De prijs die Feyenoord voor Martin Vreijssen heeft moeten betalen, ligt rond het half miljoen. NAC-secretaris Eugene Lemmens daarover: „We hebben afge sproken dat door geen der partijen me dedelingen zouden worden gedaan over de hoogte van het transferbedrag. Ik kan echter wel zeggen dat de onderhan- delingen met Feyenoord voor NAC bij zonder goed zijn verlopen”. Martin Vreijsen, die bij Feyenoord de plaats van de naar Anderlecht vertrokken Pe ter Ressel moet gaan innemen, heeft steeds - met uitzondering van zijn juni- ortijd, die hij bij SAB doorbracht - voor de Bredase eredivisieclub gespeeld. Voordat Vreijsen op 16-jarige leeftijd in het eerste elftal van NAC debuteerde, speelde hij diverse malen in het Neder landse UEFA-elftal. Verwonderlijk is dat echter geenszins. Daarvoor mist de 22-jarige ex-schaat- senrijder nog voldoende wedstrijderva- ring. Pas vorig jaar koos Langerijs defi nitief voor de wielersport; aan het begin van dit seizoen zocht hij nog vergeefs onderdak bij Michelin. Aanvankelijk klopte hij eveneens vergeefs aan bij Caballero, maar op aandringen van Sjaak Schuitemaker en Jos Kief tenburg ruimde ploegleider Gerard Peters uitein delijk toch een plaats voor hem in. Gerard Peters nu: „Hans heeft in korte tijd verschrikkelijk veel geleerd. Van zelfsprekend had ik nooit gedacht, dat hij in staat zou zijn deze ronde te winnen”. Langerijs zelf over zijn ra zendsnelle opmars naar de nationale top: „Net zomin' als die tijdrit, had deze ronde voor mij toch niet veel langer moeten duren. Fysiek voel ik mij nog steeds topfit, maar mentaal gaat het toch steeds meer aan mij vreten. Alles in deze ronde was nieuw voor mij, de hele sfeer, alle publiciteit en de belang stelling van het publiek voor mij. Vooral daaraan heb ik in de eerste dagen erg moeten wennen BELGRADO. Het rustige pro gramma waaraan technisch-directeur George Knobel z(jn jeugdige Oranje- ploeg in Belgrado vrijdag wilde on derwerpen, werd door de burgemees ter van deze stad verijdeld. De brave man, die er zeer op gesteld was Johan Cruijff te ontvangen, wilde van geen „neen” weten toen hij hoor de dat Cruijff er niet was. Hij invi teerde het hele Oranje-gezelschap voor een receptie ter gelegenheid van het feit dat Joego-Slavië dertig jaar geleden bevrijd werd van de Duitsers. Iets wat in dit land in deze dagen gevierd wordt met allerlei manifesta ties. Knobel: „Het zou van weinig respect getuigd hebben als wij niet op die uitnodiging waren ingegaan”. In het warme Belgrado (temperatu ren van 26 graden» had Johan Nees kens geen mening over de opvolger van Michels, de ex-Borussia- Mönchengladbach-trainer Weisweiler. „Ik heb gehoord dat het een vriende lijk mens is. Ik weet dat hij Borussia Mönchengladbach naar de UEFA-cup en waarschijnlijk het Westduitse kampioenschap heeft gebracht. Ik wacht alles rustig af. Voorlopig ga ik met vakantie. Ik wil na de wedstrijd Uitslag laatste etappe: 1. Brüssing (SSF) 35 kilometer in 1 uur, 52 minuten en 14 seconden (met bonificatie 1.51.59); 2. Van der Veken (Bel) z.t. (1.52.04); 3. De Wolf (Bel) 1.52.16 (1.52.11); 4. Schuurmans (YZL) 1.52.18; 5. Huveneers (Mil) 1.52.36; 6. Van Katwijk (SSF) z.t.; 7. Groen (MIC) z.t.; 8. Maas (SSF) z.t.; 9. Venlx (SSF) z.t.; 10. Tak (VZL) z.t. Eindklassement 1. Langerijs (Cab) 30 uur, 14 minuten en 14 seconden- 2. Gevers (Erp) 30.14.43; 3. Schür (Ket) 30.15.04 4. Hassink (Ams) 30.16.31; 5. Scheffer (Ket) 30.18.42; 6. Lubberding (Erp) 30.19.02; 7. Huijzen (Bat) 30.19.25; 8. Van der Veken (Bel) 30.19.43; 9. Pirard (Ams) 30.19.57- 10. Kuijs (Bat) 30.21.01. De ochtendtraining verviel daar door. George Knobel met nog een ontvangst in het vooruitzicht liet zijn spelers in de namiddag opdraven voor een lichte training en een beetje gewenning aan het stadion, waarin vanmiddag gespeeld wordt. Daarna was de Nederlandse ambassadeur in Belgrado aan de beurt. Hij zet altijd zijn ambassade wijd open als er spor- tiviteiten op het programma staan: „Geloof nu maar niet”, zei George Knobel opgewekt, „dat ik in dit soort dingen trap als het géén vriendschap pelijke ontmoeting betreft. Ik dacht, laat die jongens nu eens kennis ma ken met al dat gedoe. Dat weten ze dan eens en voor altijd. Zulke zaken horen nu eenmaal bij het „ster-zijn”. vergeeft bij hem aankloppen. Langerijs: „Ik krijg natuurlijk een hoop aanbiedin gen, maar ga ik daarop in, dan help ik mezelf waarschijnlijk in de vernieling. Criteria kosten nu eenmaal erg veel kracht, omdat je je telkens opnieuw weer moet inzetten”. Mede gelet op zijn leeftijd (19) heeft Langerijs’ ploegmaat Michel Jacobs, de donderdag zo onfor tuinlijk uit de rennerskaravaan verdwe nen Limburger, zich zo mogelijk nog nadrukkelijker gemanifesteerd als de grote belofte voor de toekomst. Bonds coach Joop Middelink over hem: „Jacobs was in deze ronde voor mij een openba ring. Ik zou hem willen vergelijken met renners als Wagtmans, Stevens en Pij nen, die ook in het eerste jaar bij de amateurs zijn doorgestoten naar de top”. In de slotrit van Nibbixwoud naar Amsterdam, waar Jules Brüssing voor de vijfde ritzege van Soka-Flandria zorgde, controleerde Langerijs elke mo gelijke aantasting van zijn leiderschap uiterst streng. En met succes. Daarmee kreeg Olympia’s Ronde van Nederland een winnaar, die terecht aanspraak mocht maken op de status van meest constante renner in het peloton. Alle beschuldigingen van combines ten spijt. Toch is hij geen winnaar van het kali- ber-Priem, Den Hertog of Schuyten, maar een coureur die deze vooral natio naal aantrekkelijk, triomf verdiende op basis van een voortreffelijke conditie en een sterk karakter. In deze meest spec taculaire ronde van de laatste jaren trad hij volledig uit de anonimiteit en de monstreerde hij overduidelijk zich bij de absolute nationale top te kunnen hand haven. Met het verkopen van Bertus Quaars (vorig jaar aan PSV) en Vreijsen, heeft het Bredase NAC nu wat meer armslag gekregen om voor het komende seizoen enkele spelers aan te trekken. Met de Joegoslaaf Nikola Budisic werd onmid dellijk na afloop van dit seizoen - hoe wel er diverse kapers op de kust waren - een contract afgesloten, terwijl deze week Jan Groeneweg van SVV (Bob Maaskant van SW is de nieuwe trainer van NAC) werd overgenomen. Eugene Lemmens: „Wij zijn nog met enkele spelers in onderhandeling. Onder meer ligt het in de bedoeling nog een spitsspe ler aan te trekken”. De contracten met Henk van Rooy, Gerard van den Dries en Felix Muller zullen niet worden ver lengd. De overige spelers van NAC zijn inmiddels allemaal met het voorgelegde contract voor het komende seizoen ak koord gegaan. ROME. Raul Ramirez heeft vrijdag op de banen van het Föro Italico in Rome het optreden van Björn Borg tijdens de open tenniskampioenschappen van Italië ontijdig afgebroken. De 21- jarige Mexicaan overrompelde in de kwartfinales de jeugdige favoriet met de koele cijfers 6-4 6-3. De 19-jarige Zweed, de titelhouder en eerste op de plaatsingslijst, was er ogenschijnlijk niet helemaal bij. Service-verlies in de twee de game kostte hem de eerste set, de tweede bracht een kort herstel (2-0), maar de besnorde Ramirez kwam terug en pakte ook deze reeks. De Mexicaan, die dit jaar vrijwel in zijn eentje een einde maakte aan de Davis cup-illusies van de Verenigde Staten, speelde het spel „kort”, omdat hij weet dat Borg zich halverwege de baan niet prettig voelt. Inderdaad moest de Zweed het initiatief aan zijn tegenstander (’s werelds nummer 18) laten en hij beëindigde de partij met een willoze bal in het net. „Soms moet je verliezen”, aldus Borg filosofisch, „als je tegen Raul speelt moet je goed zijn en dat was ik vandaag niet.” Ramirez komt in de halve eind strijd uit tegen Ilie Nastase. De grillige Roemeen rekende tamelijk probleemloos af met de Amerikaan Eddie Dibbs: 7-5 6-1. De andere halve finale gaat tussen Manuel Orantes, de winnaar van Bour nemouth en Hamburg en de langzaam in vorm komende Argentijn Guillermo Vi las. Nuchter en verstandelijk als Hans Langerijs in voorgaande dagen op het toch ook voor hem daverende succes heeft gereageerd, zullen de meeste in richters van criteria de komende dagen Hertha BSC heeft gisteravond voor de competitie in de Bundesliga met 3-0 van MSV Duisburg gewonnen. Hertha staat nu twee punten achter op Borussia Mönchengladbach dat wel één wedstrijd minder heeft gespeeld. Benfica heeft door een 2-1 overwin ning tegen Barcelona de zevende plaats in het internationale jeugdtoernooi van Ajax bereikt. Den Haag werd vijfde door een 3-1 zege tegen Feyenoord. De Deen Henrik Rasmussen heeft de vijfde etappe van de ronde van Groot Brittanië gewonnen. Annemieke Bouma (Atmodes) zal op 5 en 7 juni deelnemen aan internationa le atletiekwedstrijden in Ostrava en Bratislava. Op 11 juni neemt zij met Haico Scham (1500 meter) en Jos Her- mens (5000 meter) ook deel aan de Olympische dag in Oost-Berlijn. o De eerste divisieclub Amersfoort zal het volgend seizoen een gemeentesubsi- die van 44.000 gulden ontvangen. Eddy Merckx zal ter voorbereiding van de Tour de France de ronde van Zwitserland rijden. Zijn sponsor Jansen gaf het volmon dig toe: „Een paar stommiteiten hebben hem de trui gekost”. Waarop wegkapi tein Piet van der Kruys inhaakte met: „Zijn wapen is lonthard rijden, het onze is rekenen. Met de mogelijkheden van Gevers zou ik deze ronde met vier minuten voorsprong hebben gewonnen”. Toch kan de ook als favoriet aan deze ronde begonnen Brabantse equipe niet ontevreden zijn. Met uitzondering van de individuele eindtriomf gingen alle hoofdprijzen naar de ploeg van Jan van Erp: een goed klassement, de groene en de witte trui en het sprintklassement, te laat komen. De is afgelopenin Zwaar door handtekeningenjagers belaagde Johan Neeskens: „Ze vroe gen me of ik ook de handtekening van Johan Cruijff kon namaken. Het viel al die jongens zo zwaar tegen dat Cruijff er niet was. Ik heb ze probe ren uit te leggen dat hij echt ziek was en graag had willen komen, maar dat ik echt niet een handteke ning kon zetten van iemand anders.” Johan Neeskens verder: „Johan Cruijff en ik, en nog meer spelers, vinden het erg jammer dat Rinus Michels weg is bij Barcelona. Afgelo pen zondag zei Michels: Zo jongens, mijn taak zit er op. Ik heb samen met jullie Barcelona toch nog in het UEFA-cupvoetbal gebracht. Jullie worden allemaal bedankt. En toen ging Michels. Wijdbeens een beetje. Hij keek niet eens meer om. Hij zei BREDA. Met het contracteren van de 19-jarige NAC-aanvaller Martin Vreijsen - die boven Johan Zuidema werd geprefereerd - heeft Feyenoord zijn eerste belangrijke aankoop voor het nieuwe seizoen gedaan. De besturen van NAC en Feyenoord waren het al in een eerder stadium eens over de transfer van Vreijsen, maar het definitieve twee jarige contract werd pas ondertekend na een uitgebreid medisch onderzoek van de Bredase topscorer in het Rotterdamse Sint Clara-ziekenhuis. Het is overigens afgelopen met de vriendschappelijke wedstrijden van het Nederlands elftal. Vrijdagavond zei begeleider Henk Zon: „We hebben besloten geen vriendschappelijke wedstrijden voor qns Oranje-team meer aan te nemen. We hebben nog enkele return-verplichtingen. Die die nen we na te komen. Daarna is het afgelopen. Alleen spelen we dan nog de duels die meetellen voor de Euro pese of wereldkampioenschappen. Die verplichte duels, daar hopen we na volgend seizoen een punt achter gezet te hebben”. Gezien de zeer geringe welke drie laatste klassementen André Gevers voor zich opeiste. Grote verliezer in deze ronde was ontegenzeglijk Amstel, dat begerig lonk te naar de individuele eindtriomf (Has sink), maar uiteindelijk overal greep. Een opmerkelijk sterke interesse bij de echte topspelers is dit een wijs besluit. Natuurlijk is dit duel tegen een geroutineerd team als Joego-Slavië voor de komende Oran- je-klanten een goede confrontatie. Natuurlijk wrijft George Knobel zich in de handen, terwijl hij zegt: ..Dat is nu eens een fijne wedstrijd voor degenen die straks aan bod komen in Oranje. Ik heb een elftal rond de 21. 22 jaar, op Jongbloed en Neeskens na. Mooier oefening bestaat er niet. Ik teken voor zulke oefenduels. Alleen graag wat vroeger. Ook ik vind dat die duels vcc1 1- T”~ competitie bij Joego-Slavië is de spanning echter ten top gestegen. Er resten daar nog Martin Vreijsen: De voetballer die NAC maar liefst een half miljoen gulden op leverde. veel ons -■ iÈigg&KBBSsss luiuenuinniiriiiiifn-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13