Aanslag op bureau politie Moordrecht Moordzaak Schoonhoven opgelost Nederlandse firma werkt mee aan militair centrum in Zuid-Afrika /paarbank uue/t nederiand buitenlands geld Incastad Pukara Zendamateurs teruggevonden blokkeren centrales Reischeques Reis- en bagageverzekeringen laiEitfüaii Het woord is aan. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SCHOTEN NA BRANDSTICHTING VANDAAG IN Harry en SOCIALISTEN WEER BIJ KABINETSVERGADERINGEN Plan nieuwe linkse Optimisme VOOR HONDERDEN MILJOENEN AAN ORDERS UIT IRAN AGENDA pagina 5 Haven Montreal weer lam Guur gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken ENG omroep door VARA heftig veroordeeld 9NIX9HX39NIJ.. Visincident bij Cambodja fmfwmrmmmrmummmmtmd de zerk Jan de Wijn keihard voor zwemmers Dringen om toneel E. H. C. O. b.v. 12, De leek pas aan bod als er geen dominee meer is 2 3 7 7 9 9 11 13 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 ui Q 009 '-* uauoospoojg axnq Vluchten naar het middenveld Rumoer rond Amerikaanse ,jSter”-reclamcs IJmuider Courant J. Einander: Wat goed is kan nooit beter. Politiek conflict in Portugal bijgelegd Het politiebureau van Moordrecht, zwaar beschadigd bij de aanslag. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (Zie verder pagina 2) de Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij F' e Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Radio en tv Strips Economie Sport Weersverwachting van onze weer kundige medewerker, geldig tot zondagavond: In een verklaring die werd uitgegeven na een vergadering tussen de leiders van de socialistische partij en de revolutio- narie raad van het leger, erkenden de militairen dat de verhoudingen in het Portugese politieke leven niet geheel juist waren, en beloofden zij de situatie recht te zetten. Dit scheen een concessie aan de socia listen die geëist hebben dat het leger een halt toeroept aan de onevenredig grote invloed van de communistische partij in allerlei belangrijke sectoren en dat de LISSABON (AP, DPA). Dc Portugese socialistische partij heeft vrijdag haar conflict met het mili taire bewind in Lissabon bijgelegd w’aardoor een einde kwam aan een politieke crisis die dreigde de voor lopige regering ten val te brengen. De nooduitgave verscheen onder de titel Krant over het geval Republica”. Davies en Salmon willen per helikopter naar de stad teruggaan om een nieuwe tocht door oerwoud en over rotsen te vermijden. In 1973 bracht dr. Davies een bezoek aan de vallei van Vilcabamba in Ecuador, waarvan de bewoners wel 150 jaar oud zouden worden. Harry Mulisch heeft een autobiografie geschreven, De redacteuren hadden de nooduitgave op offset gedrukt omdat de georgani seerde zetters ook de druk van de nood uitgave weigerden. Met zijn Iraanse collega’s heeft minis ter Lubbers een gemengde commissie in het leven geroepen voor economische en technische samenwerking. kwistig bestrooid met foto’s en documenten uit het ouderlijk huis van de Mulischen. De auteur noemt dit „getijdenboek” een grafsteen. In Erbij vindt men een interview met de grafsteenbikker Mulisch en een bespreking van het boek. één heeft deelgeno- mister Holland en miss ilollandia. Rolf Stallinga toog op onderzoek uit om eens na te gaan hoe dat zit met die enorme spierenbundels en vervaarlijke torsen. En ook: of de dames eveneens bouwen aan geweldige uitdijingen hier en daar. ZATERDAG 31 MEI 1975 65e jaargang nummer 174 Li) S,U3JOO/\ Jap UBA De Daily Mail schrijft vandaag dat dr. David Davies, lector in de antropologie aan de universiteit van Londen en Ross Salmon, sportverslaggever, gouden hand vatten van bijlen, beeldjes en klompjes hebben meegebracht om hun verhaal te staven. LONDEN (Reuter). Twee Britse ont dekkingsreizigers zeggen dat zij de verlo ren stad van de Inca’s in Zuid-Amerika en goud ter waarde van miljoenen pon den sterling hebben gevonden. MONTREAL (AFP). Het werk in de haven van Montreal in Canada is vrijdagavond vrijwel lamgelegd door een staking - tweede na enkele weken - van de meeste havenarbeiders. Ze zijn niet tevreden over de resultaten die ze hebben afgedwongen na een staking van zes weken. SCHOONHOVEN. Drie dagen nadat twee Gelderse leerlingen van de zilver- vakschool in Schoonhoven door kogel- schoten werden gedood, heeft de dis trictsrecherche van de rijkspolitie in Den Haag en het regionale bijstands team Zuidwest-Nederland de zaak opge lost. Een 21-jarige medescholier uit het Limburgse Halem, die in Nieuwpoort (vlak bij Schoonhoven) woont, heeft vol gens de politie een volledige bekentenis afgelegd. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15'4' en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN Ten minste één Nederlandse firma werkt onder NAVO-vlag mee (of heeft meegewerkt) aan de uitrusting van een militaire luisterpost in Zuid-Afrika. Onder de codenaam Advocaat is dit centrum, dat over de modernste radarapparatuur, computers en zenders voor de lange- en korte golf beschikt, gebouwd. „Advocaat” is waarschijnlijk de deknaam voor het grote militaire elektronische centrum Silverline bij Simonstown. Morgen gaan de bodybuilders aan de slag met als inzet de titel BANGKOK, (Reuter). Pen Cam bodjaanse patrouilleboot heeft donder dag geschoten op een Thailands vissers vaartuig in Cambodjaans territoriaal water, aldus heeft een politiewoordvoer der in Bangkok gezegd. Vandaag gure buien, sommige vergezeld van hagel en onweer. Een belangrijke verbetering is ook morgen niet te verwachten. Temperatuur 5 a 6 graden onder normaal. Vandaag begint het nieuwe visseizoen. Een feestdag voor honderdduizenden hengelsportliefhebbers (400.000 van hen zijn georganiseerd in de nieuwe overkoepelende organisatie NWS). Voor de vissen in vaart, sloot en plas is de rust ten einde. Natuurlijk besteden we in Erbij aandacht aan dit vis-gebeuren. Zo laten we een fervente hengelaar aan het woord. Hjj spreekt in het Nederlands, niet in het Latijn Beide mannen keerden vrijdag uit Zuid-Amerika in Engeland terug. Zij houden de precieze ligging van de stad, Pukara, geheim, maar Salmon zei dat zij ligt hoog op de rotsen en dat zij is afge schermd door hoge stenen muren op een plaats waar de oerwouden van de ama zone grenzen aan het Andesgebergte. „Wij zijn ervan overtuigd dat wij de verloren stad van de legende hebben ge vonden. Er ligt voor miljoenen ponden sterling goud”, aldus Davies volgens de Daily Mail. Dit is gisteravond tijdens een ver gadering van de zendamateurs in ge bouw Tramzicht in Utrecht besloten. De 8000 27-Mhz’ers zullen over de band worden opgeroepen aan de actie deel te nemen. Door voortdurend de bewuste, telefoonnummers op het laatste cijfer na te bellen, hoopt men de centrales te kunnen lamleg gen. Uitdrukkelijk is beslist geen acties te ondernemen waardoor het publiek wordt getroffen. Er zullen daarom geen radio- of televisieuitzendingen worden gestoord. Inmiddels is bekend geworden dat staatssecretaris Van Hulten woensdag 25 juni door de vaste Kamercommis sie over de aangekondigde maatregel zal worden gehoord. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van DEN HAAG (ANP). Het Neder landse bedrijfsleven heeft zeker voor enkele honderden miljoenen guldens per jaar aan orders overgehouden aan het bezoek dat minister Lubbers van Econo mische Zaken met een zestigtal mensen uit het bedrijfsleven aan Iran heeft gebracht. De bewindsman deelde dit gis teren na zijn terugkomst mee op een persconferentie in Den Haag. UTRECHT. Uit protest tegen het vanaf 1 juli door de minister van Verkeer en Waterstaat strafbaar stel len van het bezit van zendapparatuur (o.a. walkie talkie’s) zonder vereiste machtiging, zal de landelijke vereni ging van radioamateurs (27 Mhz) haar leden oproepen maandag de te lefooncentrales van de Centrale Di rectie van de PTT en van het minis terie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag van 09.00 tot 17.00 uur te blokkeren. Nederland heeft in NAVO-codenummer 17. voor Om kwart over één werden enkele flessen benzine met een brandend lapje naar binnen gegooid. De brand, die daar door ontstond verwoestte de meldkamer en een kantinelokaal. Kolonel P. Paul dit geval het De NAVO-code de fabrikant luidt: H2364, terwijl het referentienummer 101B2100 is. Gebruikelijk is echter dat de afdeling logistiek van het ministerie van defensie, en op zijn minst de coderingsafdeling van dit ministerie, op de hoogte is van deze transactie, omdat de codes daar geregistreerd moeten worden. Verder wordt het nationale coderingsbureau in Pretoria en de logistieke dienst van het Amerikaanse leger in Battle Creek (Mi chigan) op de hoogte gebracht. (Zie ver der pagina 3). socialisten meer zeggenschap moest wor den gegeven in de beleidsvorming. Uit de verklaring bleek dat de socia listen in ruil hiervoor hebben toegezegd hun boycot van de kabinetsvergadering te beëindigen. Twee socialisten, secreta- ris-generaal Soares en Francisco Zenha, bekleden ministersposten. In het communiqué werd niets gezegd over de aanleiding tot de crisis de sluiting van het avondblad „Republica” nadat het technisch personeel van de krant, dat communistisch georiënteerd is, de redactie had bezet. Na de sluiting van het blad had Soares verklaard dat hij en Zenha, de kabinets vergaderingen niet zou bijwonen voor Republica weer in handen van zijn eige naars is. Vooraanstaande functionarissen van de Portugese socialistische partij en re dacteuren van de Republica, hebben gis teren een onder moeilijke omstandighe den samengestelde noodeditie in Lissa bon op straat verkocht. HILVERSUM. De VARA-vereni- gingsraad heeft zich gisteravond als een man gekeerd tegen de zgn. „groep- Odijk”, die vindt dat de VARA vertrost en dat er maar een nieuwe linkse om roep moet worden opgericht. „Een onsmakelijk dreigement”, „vunzi ge taktiek”, „revolver op de borst”, „chantage”: dat waren een paar van de meer emotionele reacties uit de vereni gingsraad als antwoord op het initiatief „van een stel links-intellectuele activis ten, die wel heel ver van de gewone man staan”. Vooral het als „vertrossing” getypeerd stoppen van het „Vogel-Vrijdag”-pro- gramma zat de VARA-verenigingsraad zeer hoog. „Het schrappen van Vogel Vrijdag was een zeer wijs besluit. Dit programma schoot te kort in creatief vermogen, in visie en in psychologisch inzicht. De informatie was te zwaar en te saai, kortom een volslagen mislukt programma. Is het links-socialistisch om toch met zo’n flop, die de laagste kijk cijfers en waardering van het seizoen haalde, door te gaan?” van de rijkspolitie wilde vannacht niet bevestigen, dat de aanslag is gepleegd door Zuidmolukkers. Er zijn wel sugges ties in die richting gedaan; aanleiding tot de aanslag zou de uitzetting van een oud-KNIL-officier uit zijn huis hebben kunnen zijn. De man had een huur schuld van ƒ10.000. Op het moment van de aanslag waren twee rechercheurs in het politiebureau. Zij hebben het gebeurde gezien. Eerst losten zij vier waarschuwingsschoten, vervolgens vijf tot zes gerichte schoten. Zij hebben volgens kolonel Paul bewust geprobeerd laag te schieten om alleen de benen te raken. Volgens ooggetuigen zijn twee gewonden gevallen. Zij zijn door hun kameraden afgevoerd. De groep is gevlucht in een rood VW-busje. De poli tie heeft vannacht het hele gebied rond Moordrecht afgezet. Bij het politiebu reau werd gezocht naar kogels. Ook werd hier een speurhond ingezet. De schade aan het politiebureau is aanzienlijk. MOORDRECHT (ANP). Bij een aanslag op het politiebureau van Moor drecht zijn de afgelopen nacht vermoe delijk twee gewonden gevallen nadat twee rechercheurs op de aanvallers had den geschoten. Niet alleen minister Duisenberg, maar ook diverse andere grootheden op het gebied van de kennis der wereldecono mie is het geloof deelachtig geworden, dat de economische toestand in de wes terse wereld langzaam aan verbetering toe is. Waar halen die heren dat vandaan? Voor een deel uit hun ongetwijfeld uit zonderlijke inzicht in de machinerie van die economische ontwikkeling, maar voor een klein deel waarschijnlijk toch ook uit historische gegevens, die wijzen op een regelmatige golfslag van „vette en magere jaren”. Historische analyses zijn meestal erg betrouwbaar, als zij tenminste op een gedegen wijze worden uitgevoerd en alle denkbare of te veronderstellen factoren in de berekening worden betrokken. On getwijfeld strekt de verantwoordelijk heid van mensen als minister Duisen berg ver genoeg dat zij geen dingen zeggen die niet optimaal getest zijn. Maar men vraagt zich wel af, of het mysterieuze, grillige lot dat de avontu-, ren der mensheid bestuurt, niet eens volledig zou kunnen afwijken van regel „L’histoire se répète”. Er zijn namelijk in de samenlevingen op aarde de laatste jaren verschijnselen opgetre den van plotselinge, onberekenbare en onvoorziene ontwikkelingen in de gees ten der mensen en de relaties tussen mens en natuur, die nog niet tot in hun consequenties zijn uitgewerkt en waar van zelfs het grootste genie niet kan voorspellen welke gevolgen zij nog zul len hebben. Een „terugkeer naar het oude vertrouwde” lijkt in ieder geval voor de wereld van vandaag een onmo gelijkheid geworden. Nieuwe structuren, nieuwe opvattingen, nieuwe ontdekkin gen en nieuwe verhoudingen zijn, in tegenstelling met vroeger tijden, massaal over de gehele wereld uitgestort en de reactie-vloedgolf daarvan is nog niet aan de kusten der wetenschap terugge keerd. Niettemin de minister zal ook dat bedacht hebben. Enig optimisme mag aan zijn woorden dus wel worden ont leend, en dat is sinds vele jaren óók weer iets nieuws. Want aan sombere voorspellingen hebben we langzamer hand voldoende voorraad opgedaan. Hij was als belangrijkste mogelijke dader uit een schoolonderzoek naar vo ren gekomen. De politie omschreef de jongen als een wapenhobbyist, die overi gens niet al te vaak bij Nico van der Tas (afkomstig uit Lunteren) aan huis kwam. Het meisje, Annette Kalkman (uit Winterswijk) zou hij helemaal niet hebben gekend. Over de juiste toedracht wilde de politie niets zeggen, omdat volgens haar uit de eerste verhoren wel een motief naar voren is gekomen, maar nog moet blijken of dit juist is. De verdenking viel sterk op de jonge man, omdat hij in het schoolonderzoek onomwonden verklaarde die avond bij de slachtoffers op bezoek te zijn ge weest. Toen hij gisteravond zijn daad bekende, kwam dit volkomen onver wacht voor de politie. Men weet bijna zeker dat hij het alleen heeft ge daan, omdat hij aanwijzigingen gaf. waar door het moordwapen aan de oever van de Lek kon worden gevonden. Aangezien op de materiaalljjsten NAVO-coderingen staan vermeld Zuid- Afrika gebruikt het NAVO-catalogise- ringssysteem is duidelijk te constate ren dat ten minste één Nederlandse firma aan het project men. der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post 1 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post 1 161,—). Losse nummers 60 ct.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1