R MAT IE GE EN HUISDIER ONDERDAK Rugby speler Joe Namath moet nu /IA damesondergoed pers^n gaan dragen Een computer als patiënt PLAK-DECORATIE voor een eet mat,- Fleur ^chaams^ tips voor vrije tijd IGS rs WP VAN HET DIERENRIJK NU COMPLEET op reis door Henk Leffelaar BLOEDEN MS EEN MENS Persoonlijkheidscultus ZATERDAG 31 MEI 1975 21 Nieuwe richtlijnen TV-reclame in VS ag F rj M De nieuwe richtlijn, uitgevaardigd door de federale handelscommissie in Washington bepaalt dat advertenties als misleidend beschouwd zullen worden wanneer de personen die de artikelen aanbevelen ze zelf niet gebruiken. Door de onlangs uitgevaardigde nieuwe richtlijn voor televisie-advertenties kan de nationaal bekende Amerikaanse rugbyspeler Joe Namath gedwongen worden damesondergoed te dragen, en mag de mimische conferencier Jonathan Winters nooit vuilnisbakken gebruiken, maar alleen plastic vuilniszakken. 46-140 Ook moet voortaan vermeld worden wanneer, zoals in advertenties van „gewone” huisvrouwen die de badkamer met een of ander supermiddel aan het boenen zijn, gebruik is gemaakt van geroutineerde actrices. ■I 1 -1 68 01 verking. H’LEM ze om snacks hebt, niet en ver ion fii len w eet verstandig, eet matig zorg voor een juist lichaamsgewicht rook niet of met mate ontspan, recreëer, relax m neem wat meer beweging - iedere dag k in de illegoml jordwij- stig gel Amsterl ■lem en vrijblij- woning- Overvoeding ontstaat door langdurig teveel ge bruik van voedsel. Vraag u dus regelmatig af: „Wat eet ik en hoeveel”. Om dat precies te weten te komen schrijft u gewoon eens één of meer dagen op wat u in uw mond stopt. Ook als u wat proeft in de keuken, of-als u het slokje chocolademelk opdrinkt dat uw dochtertje liet staan. Probeer daarop te bezuinigen. >g dezet kken. Wat een mens kan doen om zijn hart (en bloedvaten) gezond te houden, is op de vingers van één hand te tellen: j werk- ut. wor- erlijden s moge- kje met ?TENS De Amerikaanse televisie-advertentie- industrie, die jaarlijks miljarden dollars omzet, is de laatste jaren vaker onder vuur genomen voor praktijken die niet door de beugel konden. Dit was vooral het geval met medicijnen die door in witte doktersj assen gestoken acteurs werden aanbevolen, waarmee gesuggereerd werd dat de pillen of drankjes de goedkeuring van geneeskundigen hadden. Bekend is ook een advertentie voor een pijnstillend middel waarvan de in de geneeskunde aan een kwakzalversuniversiteit. Dit is maar een greep uit de vele mogelijkheden. U kent uzelf het best. Verzin zelf wat u allemaal zou kunnen doen, en doe dat ook. Kunt u niets be denken, schrijf dan eens naar de Ned. Sport Federatie. Burg. Van Karnebeek- laan 6 in Den Haag. 96 89,72 134,59 179,45 224,31 269,11 e aan: telefooi 2 - 65 30. 60 mnd Fiets naar kantoor of stap een halte eerder uit de bus en loop het laatste eindje Neem de trap in plaats van de lift. Maak in de lunchpauze eens een wandelingetje of doe iets aan sport Was zelf uw auto en gebruik daarbij eens niet de spuitslang, maar haal het water in een emmer. Maak bij het wassen en drogen van uw auto grote, brede bewegingen; geneer u niet op uw hurken te gaan zitten als dat nodig is. Gebruik als u veel en lang moet rijden een lichte maaltijd. Breng eens in een vrjj uurtje met uw familie een bezoek aan een trimbaan. is, B.V, n, dak- parket- skosten. erlijden. sief alle - 153,- - 237,- - 377,- ,- 501,- Ook Goudsmit-Hoff heeft zich op het gebied van de ver siering van tegels en kunststof geworpen. Dat betekent, dat men een flinke collectie decoraties of stickers brengt (met bloemen, vissen, schepen, molens en allerlei patronen). De tegeldekoraties zijn zelfklevend. Het aanbrengen is geen pro bleem: de beschermfolie verwijderen, aanwrjjven vanuit het midden, de tweede beschermfolie afnemen en de dekoratie is klaar. Na een paar uur kunnen waterdamp en synthetische reinigingsmiddelen de dekoratie niet meer aantasten. Slechts met een verfafbjjtmiddel is het te verwijderen. Daardoor zjjn de dekoraties goed te gebruiken in keukens, douchecellen en badkamers. Behalve deze tegelversieringen heeft men ook nog zg. watertransfers en een serie zelfklevende stickers in allerlei maten en dessins. De bloemen- en plantenencyclope- die „Fleur”, waarvan men elke week een deel kon ontvangen, is nu aan de z., dus het einde, toegekomen. Men heeft van dit kleurige en afwisselen de werk niet genoeg gekregen bij de redactie (en de uitgever natuurlijk) en daarom is men direct doorgegaan met het vervaardigen van een Zg. „Fleur op reis”, een zelfde soort na slagwerk, maar dan op Europees ni veau, toeristisch ook. Dus treft men er gegevens en fraaigekleurde illus traties aan van bloemen en planten, die men onderweg, langs Europa’s dreven, kan tegen komen. De eerste van de zestien wekelijkse afleverin gen Zijn inmiddels van deze „Fleur op reis” uitgekomen. Die eerste num mers gaan over wetenswaardigheden van West-Duitsland. Men blijft met de informatie wel aan deze kant van Europa. Er komt geen plantje onder het Ijzeren Gordijn doorgekropen. Of men deze encyclopedie mee op reis neemt? Het lijkt ons nogal „bezwa rend”. Maar voordat men er op uit trekt kan men in de verzamelband snuffelen. De uitgever van „Fleur op reis” is Amsterdam Boek BV. Een aantal regels voor een gezonde voeding: Het eerste doel van het hele project is het systeem zodanig te ontwikkelen, dat het kan gaan functioneren als een soort „automatische piloot” voor het onder narcose brengen van operatiepatiënten. Smith vergeleek het toedienen van een verdovingsmiddel met het besturen van een vliegtuig. „Het gevaar ligt in het opstijgen en het landen. Tussen deze twee handelingen in kan een automati sche piloot de besturing overnemen. Smith en zijn collega’s hopen dat hun systeem op een vergelijkbare manier zal kunnen gaan functioneren het bewa ken van de toegediende hoeveelheid ver dovingsmiddel en het automatisch corri geren van deze hoeveelheid bij bepaalde reacties in het lichaam. Fukui en Smith geven echter toe, dat het nog wel vijf of misschien zelfs tien jaar kan duren voor het zo ver is. Het team maakt op dit moment gebruik van drie verschillende computersystemen, die samen drie of vier kamers beslaan in de universiteit van Wisconsin in Madison. Smith: „In heel San Diego was geen computer te vinden die de gecompliceer de wisselwerkingen die wij voor ons systeem nodig hebben, aan kon. In het systeem zijn meer dan 120 mathemati sche differentiaalvergelijkingen opgeno men.” Smith en zijn collega’s zoeken nu naar een manier om de enorm veel plaats innemende elektronische apparatuur die zij bij operaties nodig hebben, te ver kleinen tot het volume van een schoe nendoos. „Het is al mogelijk,” zei Smith. „Het is nog slechts een kwestie van tijd en geld. De technologie hebben we al onder de knie. Maar hoe deze nu toe te passen. „De gebruiksmogelijkheden van een model als dit zijn natuurlijk legio,” zei dr. Fukui. „Het kan voor ons uitrekenen wat er precies gebeurt wanneer andere medicamenten worden toegevoegd aan het oorspronkelijke verdovingsmiddel. Dit is mogelijk, omdat dit model bestaat uit een soort aanbouwblokken, die naar believen in- of uitgeschakeld kunnen worden. Het zou gebruikt kunnen wor den naast een werkelijke patiënt op de operatietafel. Door gebruik te maken van gecompliceerde technieken kunnen we gemakkelijk meetbare variabelen als bloeddruk en concentraties van het ge bruikte verdovingsmiddel of kooldioxyde gebruiken om moeilijker te meten li chaamsfuncties als de bloedtoevoer naar het hart of de hersenen bijvoorbeeld op schermen zichtbaar te maken.” Het voorlichtingsbureau voor de voeding (postbus 1772, Den Haag) en de Nederlandse Hartstichting (Sophia- laan 10, Den Haag) hebben een infor matieve folder uitgegeven over de dingen die men doen of laten moet om gezond te blijven. „Wat een mens kan doen om zijn hart- en bloedva ten gezond te houden is op de vingers van één hand te tellen: 1. eet ver standig, 2. zorg voor een juist li chaamsgewicht, 3. rook niet of met mate, 4. ontspan je, 5. neem wat meer beweging iedere dag. doeltreffendheid bewezen wordt door middel van curves geprojecteerd op het silhouet van een menselijk hoofd, waarbij die van het aanbevolen middel het hoogste punt in het voorhoofd bereikt. Vraag: hoe stelt men wetenschappelijk zo’n grafische uitbeelding vast? Antwoord: die wordt niet vastgesteld, maar verzonnen. Vijftien jaar geleden was de wetenschappelijke benadering een rage. Bijna geen produkt werd aangeprezen of het werd gedaan te midden van laboratoria met kolkende kolven, retorten en bruisende reageerbuisjes. Gebrilde mannen wezen met lange aanwijsstokken op schoolborden met ingewikkelde formules die de kijkers paf moesten doen staan over de zorg en kennis die er aan het produkt was besteed, zelfs wanneer het om iets eenvoudigs ging als een stuk zeep. Een van de formules die hierbij werd toegepast was de uitspraak: „Merk X vitamine C is laboratorisch bewezen 15 keer effectiever. Waarbij het aan de aspirant-koper werd overgelaten om zichzelf af te vragen: „Vijftien keer effectiever dan wat?” Aangezien Amerikanen geneigd zijn te geloven dat alles met pillen, drankjes, of zalfjes bestreden kan worden en omdat ten minste 20 minuten van ieder televisie-uur uit advertenties bestaan, liefst een spannepde filmscène onderbrekend of een in aanbouw zijnde anekdote wordt de televisie-kijker gedurende een avond getrakteerd op het equivalent van ongeveer een jaar studie Na de rage van de wetenschappelijke benadering kwam die van de persoonlijkheidscultus. Bekende filmsterren lieten zich tegen betaling van enkele honderdduizenden guldens lenen voor het persoonlijk aanbevelen van wasmiddelen, fototoestellen, tot deodoranten. Behalve de aantrekkelijke financiële voorwaarden werden de acteurs vaak ook gedreven door publiciteitsoverwegingen. Maar niet iedereen was daarmee gebaat. De actrice die een deodorant voor de „derde oksel” aan de vrouw bracht, bleek daarna moeilijkheden te hebben om rollen te krijgen. Een bekende coureur, Joe Leonard, die reclame maakte voor „Viceroy”- De Winkler Prins Encyclopedie van het dierenrijk is compleet. Dezer da gen is het zesde en laatste deel van dit imposante naslagwerk uitgekomen. Lo gischerwijze bestaat een fors stuk van dit zesde deel uit een register plus een alfabetische lijst van biologische termen en specifieke vaktermen van de dierkunde. We hebben bij het verschijnen van de voorgaande delen al de loftrompet gestoken over de uitvoering, rangschikking, illustratie en behandeling van de onderwerpen. Deze WP vormt een kostbaar bezit. Dit revolutionaire systeem dat enig I is in zijn soort werd aan de pers getoond door een van de drie aan dit Project verbonden wetenschappelijke on derzoekers, dr. N. Smith, hoogleraar in de anesthetiek aan de universiteit van Californië en de medische faculteit van San Diego. De andere leden van het team zijn Yashuhiro Fukui, doctor in de medicijnen, en Robert Fleming, een ex- I pert op het gebied van micro-schakelin- gen voor computers. Dr. Smith; „Ons systeem heeft niet alleen een kloppend I hart, longen die ademen, bloedvaten, nie ren, pezen en de rest, maar kan nog bloeden ook!” Tot dusver is het systeem alleen nog maar gebruikt om bij proefdieren de reacties te testen op halothaan, een veel gebruikt verdovingsmiddel. Zowel Smith als Fukui is van mening, dat zij bijna het punt bereikt hebben waarop zij in staat zullen zijn een systeem te bouwen dat in staat zal zijn in het brede scala van handelingen in een operatiezaal de I noodzakelijke verrichtingen en ingrepen I met grote accuratesse te voorspellen. Komende maanden worden in ze ker opzicht weer moeilijk voor hou ders van dieren en met name van honden en katten. Wel of niet naar het buitenland op vakantie met het huisdier? Er zijn hele familieruzies over ontstaan. Het beste is natuurlijk als men kennissen, buren of familie leden heeft die in afwezigheid van de baas of bazin voor de huisdieren zorgen. Gaat het niet dan moet het dierenasyl of dierenpension uit komst brengen. Welke zijn goed, welke niet? Het tweetal Eelke de Jong en Hein Vroege zijn op pad getogen om na te gaan waar men zijn kat of hond in vertrouwde handen geeft. Ze hebben een lijst samengesteld met adressen van zo’n 200 in hun ogen goede dierenpensions. Welke maatsta ven ze hebben aangelegd vermelden niet.Wel hebben ze kennelijk te- In het Californische San Diego wordt door een team van medische specialisten en electronic! gewerkt aan de ontwikke ling van een computer-„mens”. Men is nog niet zo ver dat hij, net als Steve Austin in de tv-serie „De man van zes miljoen”, met zijn kunstmatige ledema ten met gemak alle gouden plakken zou kunnen vervoeren op de Olympische Spelen, maar wel heeft hij al functione rende hersenen, zich samentrekkende bloedvaten, longen die ademen, een ske let, een spierstelsel, een huid en li- chaamsvet. Dit zeer geavanceerde com putersysteem zal, na verdere perfectio nering, dienen om de bij operaties altijd optredende onzekerheden te elimineren. sigaretten werd gedwongen om de Tareytons waar hij de voorkeur aan gaf, in „Viceroy” pakjes op te bergen. Toen hij eens op de tv gezien werd in een close-up met een sigaret in zijn mond waarop heel duidelijk de letters „Wins—" te zien waren, werd hij door de „Viceroy”-fabrikant aan de dijk gezet. De nieuwe bepaling heeft ook zijn nadelen. Moet de bekende actrice die exlusief sigaren aanprijst, ze even exclusief roken en het liefst in het openbaar? Moet Henry Fonda, die in advertenties altijd op mysterieuze wijze in een huiskamer verschijnt om een foto met een bepaald merk film te maken, zich overal op geheimzinnige manier binnendringen met een rol van merk X film op zak? Moet de kinderloze acteur die speelgoed aanprijst, kinderen adopteren om ze mee te laten spelen? Voor de actrice Julie Newmar was een produkt in ieder geval geen probleem. Ze weigerde een rijkelijk betaald contract te tekenen voor het aanbevelen van een middel dat doorgaans voornamelijk door oudere mensen wordt gebruikt om hun een schijn van vitaliteit te geven. „Mijn adviseur zei dat ik het niet moet doen omdat ik zeggen moest dat het je jong en sterk maakt en dan zou iedereen denken dat ik ouder ben dan ik ben.” Wat ze dan wel zou willen aanbevelen? „Ardeshir Zahedi”. Wie? „Dat is de (ongetrouwde en zeer in trek zijnde) ambassadeur van Iran.” huizen gezien die niet aan kwalifica ties voldeden- Die werden dan ook niet in het boekje „Huisdier onder dak” opgenomen (uitgeverij Tellus in Gorssel). De adreslijst is per provincie opgesteld. De samenstellers haasten zich op te merken, dat niet genoemde pensions eventueel wel goed kunnen zijn (Het is hun eerste uitgave en ze kenden alle adressen in Nederland nog niet). Behalve adressen van die renpensions vindt men in het boekje ook gegevens over hondenrasvereni gingen en verenigingen van katten fokkers plus tips voor voeding van honden en katten. Het huidige systeem is echter nog slechts in staat de hoeveelheid halothaan en de bloeddruk te bewaken. Maar zelfs in deze staat van ontwikkeling is het systeem volgens Smith al zeer gecom pliceerd. Het volgt de bloedstroom door zeven basisfuncties van het li chaam. Het idee achter het nieuwe sy steem is het dingen te laten doen waartoe het menselijk brein niet in staat is. „Op geen enkele manier kan een mens voor spellen wat er precies zal gebeuren wanneer een verdovingsmiddel wordt toegediend. Er volgt dan een ingewikkel de serie reacties en de situatie wijzigt zich eigenlijk per seconde.” Wat Smith en zijn collega’s willen, is het overbruggen van deze kloof. „Wat we nu nog moeten doen, is het inbou wen van een controlefunctie in het hele systeem de automatische piloot”, zei Smith. „Het is te hopen dat deze het hele systeem zal kunnen bewaken en de toegediende doses zodanig zal kunnen controleren en aanpassen dat het geheel op de juiste koers blijft.” (AP). eet meer Zit u de hele dag op een kantoor stoel of achter het stuur, eet dan niet als iemand die dagelijks een tuin omspit. Als u regelmatig teveel eet zal uw gewicht toenemen. suiker weg uit thee en/of koffie dan scheelt u dat zo’n 200 calorieën. U moet IV2 uur lopen om dit weer kwijt te raken. let op de tussendoortjes en op de alcohol Het wordt steeds gebruikelijker al lerlei tussendoortjes te eten. Deze tussendoortjes zijn soms goed van samenstelling en als kleine maaltijd te beschouwen maar vaker nemen we die tussendoortjes die ons geen voe dingsstoffen, maar wel calorieën le veren. B.v. 1 plakje cake levert even veel calorieën als 1 snee brood met kaas en een glas karnemelk. Maar ’t zijn wel lege calorieën. 1 zakje patat met mayonaise bevat wel evenveel calorieën als 3 boterhammen belegd met kaas en een glas melk, maar is minder waardevol. 10 gram gepelde pinda’s komt in calorieën overeen met een volledige warme maaltijd, die bestaat uit soep, vlees, groente, aardappelen en een toetje. En dan de alcohol: in ieder van de volgende drankjes zitten evenveel calorieën als in 1 boterham met kaas: 1 glas pils, 2 glazen sherry, port of vermouth, 2 glaasjes jenever, l’/s glas wijn en 1 glas rum-cola. Tips voor een aantal goede tus sendoortjes: Neem eens een boterham belegd met groente of fruit: lekker en zeker arm aan dikmakende calorieën. Een boterham met plakken tomaat of in plakjes gesneden radijsjes met wat peper en zout of geraspte wortel is bekend genoeg. Zulke lekkere frisse boterhammen zullen vooral bij de overblijvers in de smaak vallen. Ook aardbeien, plakken appel of reepjes banaan zijn heel geschikt om een sneetje brood tot een goed tussen doortje te maken. Heeft u wat meer haast, kies dan de betere broodjes ham, rosbief of fricandeau, rolmops, of wat vers fruit. zoveel u nodig Eet verstandig matig eten, maar: regelmatig eten. Beslist 3 maaltijden per dag en zono dig wat gezonde tussendoortjes (zie suggestie hieronder). Eet iedere dag wat anders; variatie van goede voeding is belangrijk. doe een goede keuze uit de vele produkten die te koop zijn. kies halfvolle of magere melk en melkprodukten. neem de minder vette soorten vlees en kaas. Vet maakt dik en bedreigt hart en bloedvaten. pas ook op voor cholesterol. Dat zit vooral in: eierdooier, lever, nier, mosselen, garnalen, kuit en ham. Eet niet meer dan tweemaal per week één van deze produkten. gebruik bij voorkeur dieetmarga- rine. koop volkoren- of bruinbrood en grove graanprodukten zoals haver mout. Heeft de dokter u een dieet voorge schreven, houd u zich dan aan zijn richtlijnen. eet rustig Niet hap-slik-weg, maar neem de tijd. Goed kauwen bevordert de spijs vertering. gebruik weinig vet en suiker Naast het zogenaamde „zichtbare” vet, zoals margarine, olie, vetrandjes aan vlees e.d., moet u vooral gaan letten op het „onzichtbare” vet. Dit is vet dat zo op het eerste gezicht niet te zien is, maar is verwerkt in b.v. koekjes, gebak en chocolade. Laat de M o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21