Jan de Wijn werkt aan nieuw soort op voetbalveld Trainen voor sponsoring de Spelen in Montreal ■■MM ‘De veilige terp „In Nederland ónmogelijk om topsport aan toekomst te denken” I RS door Rob Hoogland ir Geen concessies Puinhoop ZATERDAG t Zelfdiscipline Arm Haarlem As^mogeridheid Winst en verlies Grote ziener IM Robin Woutering, een van de twee snelle broers, klieft hier door het water. Hij mikt samen met zijn trainer Jan de Wijn (rechts) op de Olympische Spelen van Montreal. an het ken 3<* Jan de Wijn is een keihard mannetje. In alle opzichten. Voor zichzelf, op zijn werk als sportofficier bij de Koninklijke Marine, tijdens zijn ontelbare trainingsuren bij de Helderse zwemvereniging Zeemacht/ Noordkop en in zijn uitspraken over de begeleiding van topsporters in Nederland. Wat te denken van deze: „De sociale profiteur wordt hier beter opgevangen dan de topsporter”. Of deze: „Topsport is in Nederland een achtergebleven gebied, zoals hier ook de ontwikkelingslanden worden beschouwd. Waarom wordt er dan zo weinig geld voor de topsport vrijgemaakt?” De volgende is ook best aardig: „Waar bijvoorbeeld Oost-Duitsland in de begeleiding van topSport twee stappen doet, doen wij er één. En op andere terreinen zijn ze hier zo progressief. Het gebruik van drugs is helemaal geen probleem meer”. 5 Nr.jfl ian 641. naast I L I i t baah van êen Engels schot ie werpen. Dit» ‘zou' blijven, tiij 2 STOPPER I 1», terrein verliezen. En dat gaat Jan de Wijn aan het sporthart. Want het is De Wijn die met zijn Zemacht- Noordkop-pupillen Ronald en Robin Woutering af en toe nog voor licht puntjes zorgt. Deze twee Helderse gebroeders knabbelen keer Op keer meer van hun tijden af en naderen langzaam maar zeker de Europese top. Vooral de achttienjarige Robin beweegt zich steeds sneller door het water. Onlangs realiseerde hij op de had niet in de gaten dat Muller hem bij het tweede doelpunt te vlug af zou zijn.’ onmogelijk, helaas. Maar wat wil je, met een minister die recreatiesport belangrijker vindt dan topsport. Wat ze hier niet door hebben, hebben ze in het buitenland allang in de gaten. In Oost-Duitsland en ook in West- Duitsland zijn ze zich bewust van het feit dat er van topsport een grote politieke propaganda uitgaat. En dan kunnen ze wel zeggen dat ze daar hier niet aan willen mee doen, maar Den Uyl doet het toch zeer zeker wel, als hij in Suriname in zijn onderbroek gaat zwemmen. Dat is natuurlijk gewoon om zijn populari teit te verhogen”. van het jaar wordt, als opvolger van Cruijff). periode van ontzettend hard werken, van veel kwantitatief werken. Voor de wedstrijd tegen Italië wilde ik daarom geen tapering off toepassen. Op de ochtend van het vertrek heb ben we nog vijf kilometer getraind. Toen we ’s middags in Italië waren gearriveerd hebben we nog eens zes kilometer gedaan. En daarna meteen de wedstrijden. Daarom is het geen wonder dat de tijden wat minder waren”. De Wijn: „Daarom wil ik ook het woord sponsor niet gebruiken. Wij willen de bedrijven graag donateur laten worden. Dat moeten ze natuur- Bijna alles wordt dus opzij gezet voor de Olympische Spelen.Hctziter dik in dat Zeemacht-Noordkop in dit voor-Olympische ‘jaar gesteund gaat worden door een aantal bedrijven. Op zich is dat natuurlijk niet zo onge woon, al komt het in de zwemsport nog niet zo erg veel voor, maar de manier waarop het waarschijnlijk gaat gebeuren is uniek. De Helderse zwemvereniging gaat namelijk alleen met deze sponsors (Robot, Grolsch en nog enkele andere bedrijven) in zee als de trainers mogen bepalen hoe het beschikbaar gestelde geld zal worden besteed. Overigens zijn de besprekingen met de diverse bedrijven nog niet rond. Er zijn echter volgens Jan de Wijn nog andere ondernemingen (zoals Wastora) die in Zeemacht wel wat geld zouden willen steken. De Wijn, tenslotte: „We kunnen het geld best gebruiken. Ik ben een echte bietser, maar doe dat niet in die mate dat we afhankelijk gaan worden van het be drijf dat ons sponsort. Ik ben best bereid om bijvoorbeeld in een inter view voor de televisie een paar kéér de naam van de sponsors te noemen, maar ik ben niet bereid om enige concessies te doen. Want we hebben er natuurlijk niets aan, als straks mijn pupillen door de KNZB worden geschorst omdat ze met reclame op hun trainingspak hebben rondgelo pen”. f •f- da- dT iaat ofd- Na de zweminterland tegen Italië barstte een golf van kritiek los op de prestaties van de Nederlandse heren. De Wijn: „Natuurlijk was het tegen Italië een puinhoop, om het maar eens zo te zeggen. Dat wil ik direct toegeven. Maar we zitten nu in een Ki f’ gewoon door) beduidde hij de foto graaf dat hij zijn kar met pony van het veld verwijderen moest. Intussen stoM het 2-1 voor de tegenpartij, ik had een transistortje bij me en hoor de de verslaggever opeens verschrikt uitroepen: „Beste luisteraars, neemt u me niet kwalijk, ik zei zojuist dat het 2-1 stond, maar ik zie tot mijn schrik dat de stand inmiddels tot 12-1 is opgelopen!”. Ik dacht: waar heeft hij het nu over, maar een blik op het scorebord leerde me dat een kwajongen een 1 voor de 2 had neergezet, waardoor de verslaggever even in de waan was gebracht dat hij per ongeluk tien doelpunten over het hoofd had ge zien! Ik bedoel maar: in mijn droom was Haarlem al afgezakt tot het niveau van een dorpsclub, die onder hevig is aan de merkwaardigste plaatselijke gebeurtenissen. eerste paal voorbij de Engelse verde diger, die een seconde tevoren toch nog enkele meters dichter bij de bal was, Kappelmann trok voor en Muller dook, op de bal toerennend (dus niet af wachtend, maar tegen de richting van de bal inlopend) bij de eerste paal op en wipte dc bal in het doel voordat de keeper en de achter spelers in de gaten hadden wat er ging gebeuren. Met dit doelpunt be wees Muller, die eigenlijk de héle wedstijd als middenveldspeler had gefungeerd, dat hij nog altijd „de grote ziener” is in het internationale voetbal. Blijft natuurlijk de vraag of de Duitsers al die overwinningen ver dienden?-De 2-1 zege in München op het team van Michels, en afgelopen woensdag de 2-0-zege in Parijs op Leeds United? Ik ben geneigd om te zeggen: ja, Beckenbauer c.s. verdien den deze overwinningen vólkomen. MN MM» Bayern München won déze wed strijd omdat het een betere „as-mo- onvoldoende aandacht besteed aan de ex-topsporter. In Amerika en Oost- Duitsland zal zoiets echt niet gebeu ren. Maar ach, laten we er niet teveel over piekeren, laten we maar naar de Olympische Spelen toewerken”. De Olympische Spelen. Het duurt nog anderhalf jaar voordat dit evene ment van start gaat, maar Jan de Wijn werkt er al naar toe. Kei- en keihard, ondanks zijn bedenkingen over de manier waarop hij gedwon gen is zijn pupillen te trainen. „Je mag best weten”, aldus De Wijn, „dat de wereldkampioenschappen van dit jaar in Cali me eigenlijk niet zo goed uitkomen. Dan verlangt men weer topprestaties en dat betekent dat ik daar naar toe moet trainen. Dat gaat dan weer ten koste van mijn trai- ningsopbouw voor Montreal. Maar echt: als we zo doorgaan, komen we wel bij de Europese top. Dat weet ik zeker. De KNZB zou daar goed aan mee kunnen helpen, als ze niet zoveel wedstrijden organiseerde. Door al die wedstrijden is de trainingsintensiteit met bijna 50 pet. gedaald, de laatste tijd. Van de laatste veertig trainingen zijn er door Ronald en Robin maar 21 afgewerkt. Twee weken geleden zwommen ze tegen Italië, volgende week moeten ze weer. Dan tegen Tsjechoslowakije”. Ik loop nog even die as van Bayern München af. Schwarzenbeck is na tuurlijk geen grootse voetballer, maar je mag als ploeg niet mopperen als je hem als voorstopper hebt: hij neutra liseerde veel hoge ballen (en veel hoog opspringende Engelsen) in het strafschopgebied. Een tenslotte was het toch weer Gerd Muller die Leeds de genadeklap gaf. Je kon het zo mooi zien in de herhaling. Op rechts ging Kapellmann versnellend langs zijn tegenstander, Müller liep „ver dekt opgesteld’’ achter hem aan over deas van het veld, op exact het juiste moment rook hij zijn kans, sprintte schuin in de richting van de Ik zat op de tribune en had het idee dat Haarlem in zijn laatste eredivisie wedstrijd nog kans had de degradatie te ontgaan. Op een gegeven moment nam Jan Fransz, die merkwaardig genoeg bij de tegenpartij speelde, een keiharde, lage vrije schop. De bal vloog onder Boersma door in het net, Boer:,ma grabbelde hem echter om standig achter uit zijn doel (met veel loze gebaren), hield de bal tenslotte demonstratief op de doellijn vast en tot mijn stomme verbazing lieten de scheidsrechter en de grensrechter ge woon doorspelen! Het zijn Jan de Wijn’s reacties op berichten die '<fë afgelopen weken in verschillendfemediawerden gepubli ceerd. Onder koppen als ..herenzwem men zit in het slop” en „zoveelste afgang voor Nederlandse zwemmers” Werd veel kritiek geleverd op de prestaties van de Nederlandse heren zwemmers die inderdaad nogal wat Het rustige van tv-kijken is, dat je niet, zoals op de tribune, steeds „pas op, achter je!” hoeft te roepen. De Engelse supporters die in Parijs de tribunes sloopten om aan voldoende werpmateriaal te komen, slaagden er bijna in om de fotografen, de sup poosten en de spelers dusdanig met hun gesmijt te intimideren, dat ze als een kudde opgejaagde schapen hun toevlucht moesten zoeken binnen de middencirkel. Daar moeten mooie plaatjes van de maken zijn door de televisie. Vanaf de tribune regent het projectielen, de fotografen hollen in 200 meter schoolslag, zijn specialiteit, een tijd van 2.25.7, waarmee hij zich bij .de besldZOyen van Europa plaat ste. Maar vraag niet wat daar alle maal voor moet gebeuren. In zijn kantoor in de Helderse Willemsoord- kazerne, waar hij even tevoren een zich ziek meldende matroos op niet mis te verstane wijze heeft verteld dat sporten Juist goed is voor een beetje koorts, zegt Jan de Wijn: „Om zes uur ’s morgens begint de eerste trai ning al. En ik kan je vertellen dat dat geen pretje is, terwijl het water niet meer dan achtien graden is en de buitentemperatuur zo'n tien gra den. Ze duiken al bijna bevroren in het water. Soms komen zè er huilend weer uit. Zo kweek je natuurlijk wel een aversie tegen wat ze aan het doen zijn. Yolanda Aggenbach, zij wordt door m’n collega Bas Weem- hoff getraind, is laatst twee weken naar Santa Clara geweest, irï Ameri ka. Ze trainde daar van 8 tot 10 en van 4 tot 6 uur. De studie wordt daar aangepast aan de topsport. Dat is hier t „I Dat Zeemacht-Noordkop het toch nog aardig doet, is volgens Jan de Wijn te danken aan de grote zelfdis- cipline, die zijn pupillen kunnen op brengen. „Neem nou vanmiddag”, zegt hij fel, „vanmiddag ging ik trainen met Robin alleen. Omdat hij een uurtje vrij had. Het is natuurlijk eigenlijk kolder. Nu ging hij pas om kwart voor drie eten en daarna met een studeren. En daarna weer trai nen. Elke mogelijkheid om te trainen wordt aangegrepen, maar ideaal is het natuurlijk lang niet, ’s Morgens van 8 tot 10 en ’s middags van 4 tot 6, zoals Yolanda Aggenbach in Ame rika heeft gedaan, dat is ideaal. Dan kun je gemakkelijk opbouwen. En dat juist is in Nederland bijna onmo gelijk. Ik denk wel eens: je bent bezig met jongens, die misschien niet eens beseffen waarmee ze bezig zijn. Dat het'eigenlijk onmogelijk is in Nederland om.naast topsport nog aan ’je toekomst te denken. Er wordt hier De Duitsers speelden de bal rond in de achterhoede, er klonk toen gefluit en gejoel op van de tribunes, dat prikkelde Beckenbauer kennelijk en hij wilde toen via zijn karakteristieke sierlijke trap met de buitenkant van de voet (het zogeheten „buitenkant- voetpassje”) aan het publiek bewijzen dat hij geen „gemakzuchtvoetballer” wasi Maar zie, de bal draaide naar een Engelsman, die meteen een ge vaarlijke tegenaanval kon opzetten! Even later reed doodgemoedereerd een karretje, getrokken door een po ny, het veld op. Er zat een fotograaf in, die stapte in de buurt van het strafschopgebied uit en zette zijn ca mera op een driepoot neer om een mooie kiek te kunnen maken. De scheidsrechter liep er eerst met een boog omheen, maar toen de foto ge nomen was (het spel ging intussen Haarlem is gedegradeerd. Dat spijt me wel. Deze week had ik een droom die duidelijk aangaf dat zo n degrada tie naar de eerste divisie een groot verschil uitmaakt met de eredivisie. lijk wel willen. Want het houdt bij voorbeeld in dat we niet met allerlei firmanamen op onze tassen en trai- ningsjacks zullen gaan rondlopen. Bovendien zijn we dan niet verplicht om de KNZB vijfhonderd gulden te betalen, wat je in het geval van sponsoring wel verplicht bent. Kijk, wij (de trainers De Wijn, Weemhoff en Woutering, red.) kunnen gewoon het beste bepalen wie in aanmerking zou komen voor de subsidie, zoals je het volgens mij het beste kunt noe men. Het beste lijkt ons gewoon: loon naar werken. Degene die het meeste traint en goede prestaties levert komt het eerst in aanmerking voor een nieuw trainingspak of een extra reis je. Is het uniek? Ik weet het niet, maar ik vind het normaal”. p» is Want als ze ze niet verdienden met' hun voetbal, moeten we wel aanne men dat ze, door een hogere macht bestuurd,.die overwinningen om an- t dere redenen verdiénden, bijvoorbeeld omdat zij zich zo kranig hebben ge dragen in de Tweede Wereldoorlog. Dan denk jk toch maar liever, dat zij hun overwinningen verdienden omdat ze net iets beter of slimmer of vast- houdender speelden dan hun tegen standers. In de Europa-Cupfinale van afgelo pen woensdag Beckehbauer-Schwarzenbeck-Müller die de Engelsen de das heeft om gedaan. Sepp Maier, die in beslis sende wedstrijden altijd voor aange name verrassingen zorgt, was onver murwbaar op alle soorten ballen: ho ge, lage, verre en dichtbije, terwijl zijn opponent aan de overkant twee gevaarlijke situaties kreeg op te knappen waarbij hij beide keren faalde, hij viel- niet gestrekt na het schot van Jtbth, maar zonk slechts beteuterd op zijn linkerknie, en hij paniek, bepakt en bezakt het veld op, ook dc suppoosten haasten zich naar hét middenveld om buiten het bereik van de stoelzittingen en bierflesjes te komen, de buitenspelers en achter spelers achten het ook veiliger zich terug te trekken naar 'het punt dat het verst van de tribunes verwijderd is, en zo staat dan binnen enkele minuten een hele meute angstige mannen op die afgeplatte terp van de middencirkel in de hoop dat die zo magisch zal blijken te zijn, dat geen der projectielen de kalklijn kan pas seren. Wordt dat wellicht het norma le voetbalbeeld anno 1984? Aan het eind van leder seizoen weeg ik steeds weer af of de verlies- en winstrekening wel klopt- We ver liezen Haarlem, uit een stad met 170.009 inwoners (dat zijn dus 170.000 potentiële toeschouwers), en dan heb ben we NEC uit Nijmegen met 150.000 potentiële toeschouwers er voor in de plaats gekregen. Verlies: 20.000 potentiële toeschouwers. Ver der verloren we Wapeningen met 28.000 potentiële toeschouwers, maar daarvoor krijen we óf Eindhoven, met 194.000 potentiële toeschouwers, in de plaats (winst 166.000), of Gro ninger met 170.000 (winst 142.000). Het verlies van de 20.000 potentiële toeschouwers die we door het vertrek van Haarlem lijden, wordt dus ruim schoots gecompenseerd door de winst die we dank zij Eindhoven of Gro ninger. zullen boeken. Beckenbauer was de rust zelve (zo- r: als dat dan heet), en dit keer ging hij niet alleen maar sierlijk te werk, gendheid” bleek te zijn danj., Leeds, maarschroomde hij ook niet zijn United. Een elftal staal of.v-alt met verzorgde lichaam meermalen in de zijn as: de keeper, de ausputzer, de voorstopper en de midvoor. Er is een tijd geweest dat het Nederlands elftal de sterkste- as ter wereld bezat, een tijd die helaas net voor het wereld kampioenschap viel: Jan van Beve- ren, Rinusjfsrael, Barry Hulshoff en Johan Crufyff. „Geen rhacht ter we reld kon dit droombeeld drillen”, om even een régel van de dichter Han G. Hoekstra te citeren. f Deutschland, Deutschland über al- lés”... Dat mag je wél zeggen nu de Duitsers, na het winnen van de we- reldbeker, en via Bayern München vorig jaar look al van de Europa-Cup, ook, dit jaar weer twee Europa-Cups wisten te veroveren- Én om het ons, verwaande Hollanders, nog eens extra in te peperen had Borussia Mönchengladbach zijn korfbalteam naar Enschede gestuurd om voor een 1-5-overwinning op Twente te kun nen zorgen. Die 1-1 die we in Frank furt bevochten, mag dan nauwelijks een compensatie heten. Hij knapte, kortom, ook veel vuil werk in de achterhoede op- Ik heb hem geturfd omdat ik nieuwsgierig was te 'zien hoe hij tegen het te verwachten, anderhalf uur durende, offensief aan de Engelsen overeind ‘zou^ blijven. Hij was daarbij niet uitzonderlijk vaak aan de bal (31 keer vóór de trust, 29 keer erna), maar het aantal goede handelingen was hoog, te weten 25 voor de rust en 23 keer erna. Hij besloot zijn Optreden bijvoorbeeld met het weg- t voor het doel, terwijl zijn wereldberoemde nonchalance hem maar drie keer parten speelde. Een hakje dat bij een tegenstander terechtkwam; een bal die hij tegen de scheidsrechter op schoot waardoor Zobel een gevaarlij ke situatie moest klaren; en een der de misser die ik graag even voor u beschrijf omdat hij me kenmerkend voor Bckenbauer leek (ik voorspel overigens dat hij Europees voetballer was het<-de as Maier- opyi eueu otjvouruecia mei. riet, koppen laan twéé hoge ballen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23