Poolse NIEUWE SPEELVORM DREIGT EEN FLOP TE WORDEN Luciano Susanj versloeg Bayi Winst Karpov ETAPPEWINST VOOR FABBRI Comeback Pele? SPORT’ Mexicaan na „koude start" winnaar volleyers te sterk Als ik zondag in de prijzen val in de Nationale Lotto, laat ik het y Concertgebouworkest bij mij in de tuin spelen. I ji ‘N ÖT Se/ Ij iBï It Miljoenencontract 1 O droll 15 SPORT 1975 JUNI DINSDAG 3 Nieuw element Gezegende zaak 78 76, „Onbegrijpelijk” c Bloe- K; J Alle Nederlandse sport verenigingen hopen dat uw droom werkelijkheid wordt. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Elke zondag uitslag. T O Sf! *'W SOfiX W i X Of 4 VRAAGTEKENS BIJ SUPERTRIO zerk- itenc (ADVERTENTIE) N Ramirez kwam sterk terug riem 7 Laatste Nederlander, Nidi den Hertog, uit de Giro Sjeng Hendrickx (achter Monty Buiten zorg) schreef al enkele supertrio’s op zijn naam. ijke Lal Dhoo Galdos kon met veel moeite zijn tweede plaats veilig stellen Nico de Ree, een van de rechercheurs van de Stichting Sporttotalisator: „Ei genlijk onbegrijpelijk, maar wie de ver houdingen in de Nederlandse draf- en rensport kent, begrijpt het best. Want wie voor zijn „prikie” op de baan al een koppeltje kan raden dat hem enkele honderden guldens oplevert, maakt zich minuten (Spa) Koersen op Duindigt, de baan waar de meeste supertrio’s worden verspeeld. Het talrijke publiek heeft echter weinig enthousiasme voor de nieuwe speelmogelijkheid. Zes Nederlandse amateurwielrenners zullen op 6 juni starten in de Ronde van Oostenrijk, die op 15 juni eindigt. De equipe bestaat uit: Wil van Helvoirt, Ad Tak, Hans Koot, Piet Kuys, Nico Hil- brink en Huub Neven. kilometer, door in de sprint de Brit Nickson, de Amerikaan Ochowicz en de Deen Marcussen voor te blijven. Zijn voorsprong in de algemene rangschik king op de Tsjech Vondracek, die lang de leiderstrui heeft gedragen, bedraagt nu 42 seconden. door Guillermo Vilas te verslaan met drie keer 6-2, nam een voorsprong van 4-1 door middel van een servicedoor- braak. Maar vanaf dat moment gaf Ra mirez geen duimbreed meer toe en be gon hij de Spanjaard geleidelijk het initiatief te ontnemen. „Ik was koud in het begin,” aldus de besnorde Mexicaan, die vorige week op weg naar de finale Björn Borg en Ilie Nastase uitschakelde, „ik wist niet of ik naar het net moest gaan of achterin blijven.” Ramirez koos uiteindelijk het eerste, en met succes. Hoewel Orantes zich niet in de hoek liet drukken door het supe rieure serveer- en volleerwerk van zijn tegenstander. Het resultaat was dat zich om vrijwel elk punt een hevige strijd dan één miljoen gulden per jaar. Zowel de draf- als de rensport lonkt naar dat bedrag, omdat de doteringen de laatste jaren geen gelijke tred hebben gehouden met de sterk gestegen kosten. De overige (Sov)—Garcia (Joe)Parma Uitslag: 1 Maertens (Bel) 10.22,0, 2 Moser (Ita) 10.22.4, 3 Zoetemelk (Ned) 10.22.5, 4 Pollentier (Bel) 10.27.8 5 Thevenet (Fra) 10.38.4, 6 Croyet (Fra) 10.39 5, 7 Poulidor (Fra) 10.40.8, 8 Vianen (Ned. 10.41.1, 9 Simonetti (Ita) 10.41.3, 10 Ritter (Den) 10.41.6, 20 Bal (Ned) 10.54.0, 43 Merckx (Bel) 11.08.4. lisatii k et venst Poso, een ploeggenoot van Galdos, die tweede staat in het algemeen klasse ment, weigerde evenwel kop te doen en dit drukte het tempo van de vluchters op den duur toch te veel. Op het laatst was het een kwestie van buigen of barsten of de uitlooppoging zou slagen, doch Fabbri arriveerde aan de meet met drie seconden voorsprong. Fraccaro werd nog ingelopen door de hoofdmacht, die in de Belg Rik van Linden zijn snelste man had. NEW YORK (SID). De Amerikaan se basketbal-ster George McGinnis heeft van de New York Knicks een formida bel contract aangeboden gekregen. De 2.03 meter lange balvirtuoos kan in zes jaar zes miljoen dollar verdienen, dat is bijna twee en een half miljoen gulden per jaar. Daarnaast ontvangt McGinnis een handgeld van 1.25 miljoen dollar (drie miljoen gulden). nomen in het gezelschap van zijn land genoten Lualdi en Fraccaro en de Spanjaard Poso. Het kwartet scheidde zich 113 kilometer voor de finish af van het peloton en bouwde een voorsprong op, die op een gegeven moment meer dan vier minuten bedroeg. ORTA (UPI, Reuter). De Italiaan Fabrizio Fabbri heeft gisteren de 16e etappe van de Ronde van Italië gewon nen. Hij legde de 193 kilometer, van Arenzano naar Orta, af in 4 uur, 56 minuten en 7 seconden. Zijn landgenoot Fausto Bertoglio behoudt de rose leiders trui. Ook de laatste Nederlandse deelnemer, Nidi den Hertog, de jongere broer van Fedor, haakte maandag in de zestiende rit van Arenzano naar Orta (over 193 kilometer) af. Fabbri kreeg de beloning voor een langdurige ontsnapping, onder- Met zijn krachtige eerste service en zijn schitterende volley is Ramirez een belangrijk kanshebber voor Wimbledon, dat op 23 juni begint. Eerst komen echter nog de open Franse kampioen schappen op Roland Garros te Parijs. „Bovendien moet de stichting niet ver geten, dat elk formulier waarop de uit betaling hoger dan duizend gulden ligt, aan belasting 25 percent van het uit te betalen bedrag kost. Iedereen die een bepaalde volgorde enkele keren wil spe len, moet steeds nieuwe formulieren in vullen, omdat ook belasting wordt gehe ven wanneer een speler tien keer een uitbetaling van honderd gulden op één formulier heeft.” kassa’s én de normale kassa’s even laat open gaan. Daarom stappen de wachten den maar weer uit de rij om aan het werk te gaan voor het gewone trio, dat nu eenmaal altijd als eerste draverij van een programma wordt verreden. Het pu bliek wil bij het betreden van de baan graag het eerst zijn huiswerk kwijt.” Van een serviceverlenend bedrijf als de totalisator mag verwachten worden, dat het zich richt op de, wensen van het publiek. Als het, „Koniing Klant” wordt omgedraaid, is de Stichting Sporttotali sator om in draftermen te spreken, dui delijk in de fout. Portisch accepteerde een pionoffer, dat hem reeds een zet later een toren bleek te kosten. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De vraag of het met groot enthousiasme gelanceerde supertrio in zijn huidige opzet nog wel bestaansrecht heeft, lijkt op zijn minst gerechtvaardigd. Hoe spijtig het ook mag klinken voor de draf- en rensport, de ingevoerde nieuwe spelmogelijkheid maakt nu al moeilijke tijden door. Niet op technisch gebied, want het door de Stichting Neder landse Draf- en Rensport te leveren aandeel zit gedegen in elkaar; niet in de laatste plaats door de activiteiten van de afdeling publiciteit van de NDR, die alle tot nog toe verreden draverijen van het supertrio van een sponsor voorzag. Het prijzengeld bij ieder van de eerste supertriokoersen bedroeg 20.000. De problemen komen voort uit de teleurstellende toto-omzetten. Na een bevredigende start met een omzet van ruim 91 mille werd in de twee opvol gende supertrio-draverijen een stap te rug gedaan naar een omzet van 76.000 gulden. Ondanks het feit dat velen slechts geduld vragen tot het moment dat het supertrio zal zijn ingeburgerd, wordt door insiders in de draverij wereld de beschuldigende vinger uitgestoken naar de Stichting Sporttotalisator Neder land. De verwijten die de totalisator op dit moment te slikken krijgt, zijn niet van de lucht. Hoewel een enkeling al spreekt van een kruidenierspolitiek in de draf- en rensport, lijkt het reëel een vraagte ken te zetten bij enkele zaken, die in hoofdzaak de totalisator aangaan. In 1973 kondigde voorzitter Van Binsbergen van de Stichting Sporttotalisator aan, dat er binnen zijn instituut gewerkt werd aar de lancering van een super- kwartet. Een spelsoort, zoals in feite het supertrio wordt gespeeld. Als u meespeelt in de Nationale Lotto en een paar ton wint, bent u niet alleen aardig voor uzelf. U steunt er ook een goed doel mee. Want een deel van de totale inleg is bestemd voor alle Nederlandse sportverenigingen. Twéé vliegen in één klap zogezegd. Halve finales heren dubbel: Ramirez/ 'Gottfried (WDllFra) Ook voor het publiek zijn de supertrio- draverijen, zoals die tot nog toe zijn verreden een bijna onmisbaar spektakel geworden Juist omdat er telkens in andere klassen gereden kan worden en het dode element het voortdurend tegen elkaar zien lopen van dezelfde paarden uitgeschakeld kan worden, wordt iedere week iets nieuws geboden. Het is echter wel zaak dat de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en de Stichting Sporttotalisator Nederland de juiste koers varen. s Door een overwinning in de achtste etappe heeft de Zweed Bernt Johansson zijn leidende positie in de ronde van Engeland voor amateurs, de „Milkrace”, versterkt. Johansson zegevierde in de rit van Sheffield naar Lincoln over 114 ROME (Reuter-UPI). Raul Ramirez heeft beslag gelegd op het open tennis kampioenschap van Italië. De 21-jarige Mexicaan versloeg gistermiddag in de finale van het herenenkelspel op de banen van het Foro Italico te Rome de Spanjaard Manuel Orantes in drie sets: 7-6 7-5 7-5. Ramirez verdiende met zijn zege 16.000 dollar, ongeveer 39.000 gul den. De Mexicaan was als zesde ge plaatst, Orantes als vierde. Honderden beroepshalve bij de draf- en renpsort betrokkenen zien nu een extra mogelijkheid hun hobby voort te zetten moeilijker of onmogelijk worden. Tienduizenden paardesportliefhebbers zien een stuk van hun passieve recreatie verloren gaan. (Mex-VS)Meiler/Donguez 6-4 6-2. Nastase/Connörs (Roe-VS)Orantes/Gisbert (Spa) 6-3 7-6 niet druk om het supertrio, dat vaak niet méér en soms zelfs minder ople vert. Daar komt bij, dat een supertrio- formulier zeven cent per stuk kost» terwijl systeemspelers veel formulieren nodig hebben en ze ook nog onbruikbaar vinden.” In de beginfase van de strijd zag het er niet naar uit dat Ramirez op weg was naar zijn belangrijkste toernooizege tot dusver. Orantes (26), die onlangs de toernooien van Bournemouth en Ham burg won en die zaterdag indruk maakte Uitslag achtste etappe: 1 Johansson (Zwe) 2 uur 34 minuten 26 seconden, 2 Nickson (GBr) z.t., 3 Ochowicz (VSt) z.t., 4 Marcussen (Den) z.t., 5 Fagerlund (Zwe) z.t., 33 Roemerman, 36 Buckx, 44 Minneboo, 58 Mutsaars. Algemeen klassement: 1 Johansson (Zwe) 28 uur 31 minuten 36 seconden, 2 Vondracek (Tsj.) 28 32.18, 3 Kelly (Ier) z.t., 4 Filipsson (Zwe) 28.32.34, 5 Matusiak (Pol) 28.32.47, 19 Buckx 28.35.51, 26 Roemerman 28.37.27, 33 Min neboo 28.41.10, 45 Mutsaars 28.54.20. Het kv. artet had een nieuw element in het Nederlandse koersbedrijf kunnen brengen omdat de kansen om voor een lage inzet zeer hoge uitbetalingen te toucheren, groot waren geweest. Daar naast was het mogelijk geweest een „jackpot-systeem” in te voeren voor de zeer waarschijnlijke gelegenheden, dat het kwartet niet geraden zou zijn. In het buitenland is dit spelelement een groot succes. In plaats van Israel zal het McGregorteam vanavond in Leiden tegen het Nederlandse basketbalteam aantreden. Aanvang 8 uur 15. Emiel Puttemans zal morgenavond deelne men aan internationale atletiekwedstrijden op Papendal. De wedstrijden om het algemeen kampi oenschap van Nederland (amateurvoetbal) tus sen Emmen en Spijkenisse zullen op 7 en 14 juni gespeeld worden. Jupp Heynckes heeft zijn contract met Borussia Mönchengladbach met drie jaar ver lengd. Pakistan heeft meegedeeld de Aziatische Spelen van ’78 wegens financiële moeilijkhe den niet te kunnen organiseren. Dries Visser heeft voor twee jaar bij Sparta bijgetekend, Dick Hoogmoed gaat voor twee jaar van FC Dordrecht naar FSC. De Oostduitse turner Wolfgang Thuene heeft politiek asiel gevraagd in West-Duits- land De Graafschap heeft Joop van der Klink, thans directeur van de FBO, aangetrokken als directeur. Zeiler Boudextfijn Brinkhorst is in de eerste race om het EK Finnjollen als derde geëindigd. De Nederlands-Belgische wielerploeg van Vissers, Van Vaerenbergh en Driessens wordt gesplitet. Vissers hoopt met een deel van de renners verder te kunnen gaan onder de vlag van Alsaver. ontspon, waarbij steeds Ramirez op de cruciale momenten de sterkste was: in de tie-break van de eerste set en diep in de tweede en derde set. De ongebrui kelijke score van 7-6 7-5 7-5 geeft de voortdurende spanning aan. De Ree weidt ook uit over organisato rische fouten van de totalisator. „De spelers, die bij aanvang van een meeting graag eerst hun „huisvlijt” (het supertrio. formulier - red.) kwijt willen, bemer ken tot hun schrik, dat én de supertrio- PORTOROZ (Reuter). Wereldkam pioen Anatoli Karpov heeft gisteren In de eerste ronde van een grootmeester- toernooi in Portoroz (Joegoslavië) ge wonnen van de Hongaar Lajos Portisch. Het was Karpov’s eerste officiële partij sinds hij in april door de FIDE werd uitgeroepen tot wereldkampioen. Karpov (24), die wit had, zegevierde in 32 zetten. RIO DE JANEIRO (DPA). Het ziet er nu toch naar uit dat Pele weer gaat voetballen. De voormalige sterspeler, die acht maanden geleden voor de laatste keer voor zijn club Santos uitkwam, zal vermoedelijk deze week een contract tekenen bij de Amerikaanse profclub „New York Cosmos”. Er worden bedra gen genoemd van negen miljoen dollar (ruim 22 miljoen gulden) voor een perio de van twee jaar. Volgens de laatste sterke geruchten zou Pele reeds vol gende week zijn eerste wedstrijd in de Verenigde Staten spelen. RIETI (ANP). Luciano Susanj, de Europese kampioen op de 800 meter, heeft gisteravond tijdens internationale atletiekwedstrijden in Rieti (Italië) Fil bert Bayi verslagen. Bayi, de wereldre cordhouder op de 1500 meter en de mijl, bleek in tactisch opzicht niet opgewassen tegen zijn Joegoslavische tegenstander. De Afrikaan trok de eerste 400 meter aan in 51.7 seconden. Op het voorlaatste rechte stuk dichtte Susanj het gat en spurtte in de laatste bocht voorbij zijn tegenstander. Susanj zegevierde in 1 mi nuut en 45.98 seconden. Voor Bayi werd electronisch 1.46,24 geklokt. Marcello Fi- asconaro, de Italiaanse wereldrecordhou der (1.43,7) op de 800 meter durfde de confrontatie niet aan en startte op de 400 meter. Dat een super-spelsoort in het gun stigste geval dus het kwartet een gezegende zaak is voor de draf- en rensport, behoeft geen betoog. Immers, 52 super-spelen per jaar betekenen op basis van de prijzen bij de eerste super trio-draverijen een prijzengeld van meer Gisteren is de proloog gereden van de wegwedstrijd Dauphine Libere. In Annecy moesten de renners een indivi duele tijdrit over 8000 meter rijden. De Belg Freddy Maertens bleek met 10 minuten en 22 seconden de snelste. De Italiaan Moser werd op viertiende se conde tweede en Joop Zoetemelk derde. De achterstand van de Nederlander op Maertens was een halve seconde. Eddy Merckx eindigde als 43e in 11.08,4. De tijden van de proloog tellen niet mee voor de rest van de wedstrijd. In de laatste set kwam het Nederlands team er vrijwel niet aan te pas. Polen draaide toen op volle toeren en zegevier de met royaal verschil. Uitblinker in de Poolse formatie was Skorek die zijn 236e interland speelde. Nederland dat in Frank Constandse, Pim Uyterschout en Loek Willemstein de beste spelers bezat ontmoet Polen deze week nog tweemaal, te weten dinsdag in Nijmegen en woens dag in Breda. Ook de dames traden tegen de Poolse ploeg aan en ondanks de nederlaag van 1-3 was de Nederlandse coach Johan van Doorn niet ontevreden over het spel van de oranje-dames. „De Poolse dames behoren bij de vijf sterkste landen ter wereld”, aldus de coach, „dus deze uit slag is nog niet zo slecht”. Nederland heeft inderdaad redelijk partij gegeven, alleen de kwaliteit van de passes liet nog te veel te wensen over. Met name de Poolse Staniaszek profiteerde herhaaldelijk van slordighe den in de opbouw. In de tweede set stoomde Nederland verrassend gemakke lijk naar een ruime zege, maar de attent géworden Poolse speelsters stelden in de derde en vierde reeks met nadruk orde op zaken. Nederland kwam in de vol gende basisopstelling uit: Annelies Vis ser, Valentina van der Klift, Hermien van Bree, Henny Morsink, Lidy Schut en Fransje Murphy. VELP (ANP) Het Nederlands he renteam werd gisteravond in de volleybal- interland door Polen in de eerste twee sets ontzien. De regerende wereldkampi oenen keken in de eerste set zelfs tegen een 14-10 achterstand aan. Oranje moest deze set echter toch nog gewonnen ge ven. Ook in de tweede set heeft Neder land tweemaal een voorsprong gehad (10-9 en 15-14) doch andermaal sloegen de Polen in de slotfase toe. uitslagen zijn: Foerman (Cub) uitgesteld, Barle vz (Joe) remise, Ljubojevic (joe)—Osterman (Joe) afgebroken, Kar pov (Sov)Portisch (Hon) 1-0, Hort (Tsj)—Karnar (Joe) 1-0, Musil (Joe)— Gligoric (Joe) 0-1, Velimirovic (Joe)— Ribli (Hon) remise, Planinc (Joe)—Mari- otti (Ita) 0-1. Uitslag zestiende etappe: 1 Fabbri (Ita) 193 kilometer in 4 uur 56 minuten 3 seconden, 2 Lualdi (Ita) z.t., 3 Poso (Spa) z.t., 4 Van Linden (Bel) op 3 sec., 5 Fraccaro (Ita) z.t., 6 Paolini (Ita) z.t., 7 De Vlaeminck (Bel z.t., 8 Borgognoni (Ita) z.t., 9 Sercu (Bel) z.t., 10 Salm (Zwi) z.t. Algemeen klassement: 1 Bertoglio (Ita) 81 40 minuten 12 seconden, 2 Galdos (Spa) op 2.00, 3 Gimondi (Ita) op 3.00, 4 Baronchelli (Ita) z.t., 5 Perletto (Ita) op 4.10, 6 De Vlaeminck (Bel) op 4,46, 7 Riccomi (Ita) op 4 56, 8 Panizza (Ita) op 5.04, 9 Lasa (Spa) op 5.37, 10 Conti (Ita) op 7.08. Maar de sindsdien verstreken twee jaar waren voor de totalisator kennelijk niet voldoende om de vereiste regle mentswijziging via de de inderdaad langzaam draaiende ambtelijke molen door te voeren. De weg van de minste weerstand werd gekozen en het super trio ingevoerd. Maar het supertrio is voor de basis van het koersbedrijf de vaste baanbezoekers in feite niet meer dan een verlengstuk van het ge wone triospel. De baan verenigingen, die al nauwe lijks de eindjes aan elkaar kunnen kno pen zelfs de grootste, het Drafcen- trum Midden-Nederland in Hilversum, heeft eer exploitatietekort hebben tot nog toe geen cent verdiend aan de supertrio-omzetten. Het supertrio kan, ondames herhaalde verzoeken om een wetswijziging, nog steeds alleen op de baan gespeeld worden. Bekend zijn de verhalen dat tussenpersonen, die formu lieren op de banen komen inleveren, maar te horen krijgen dat zij daartoe een entree-prijs moeten betalen (bij voorbeeld Duindigt: zes gulden), linea recta naar huis terugkeren. Een baan- verenigmg leeft nu eenmaal van de entreegelden en niet van de toto-omzet- ten. <7 «•y j. J»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15