Industriebond op het nippertje aan faillissement lis M Libië krijgt kernreactor van Rusland Mogelijk al in Bijlmer krijgt opknapbeurt Zweden zakt met prijs van Viggen Den Haag wil afschaffing vermakelijkheidsbelasting tegen beleid Philips-Spanje 0 „Eindhoven" ontkomt vaIRIJPMA „Surinameflat” Hoogovens wil geen vestiging op kunsteiland ’76 zomertijd O r 3 £<1 k i tb 1! Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Staat wil voor 200 miljoen aandelen kopen Weer aanslag in Ulster AGENDA pagina 4 SANTPOORTS KIND Plaatselijk een bui Telefoonbeantwoorders OMGEKOMEN ■■3 rke I VOOR l'/2 MILJOEN Alleen voor Denemarken Misleid eigen ontwerpstudie voor houtmarkt 21 023-; perspex lichtbakken neon lichtreklames PPa eerd tot ille- n-jasji Adviseurs in verzekeringen en financieringen. HYPOTHEKEN tot 1257? executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. f a r l 1 I k a j o ral IJniuider Courant Stanislaw Jerzy Lee: Steun voor KLM 1! (Van onze sportredactie) v (Zie verder pagina 3) Beursstaking op het Damrak (Zie verder pagina 3) Van onze redactie Binnenland) PATER KOTTE Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Pater Kotte uit Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr, H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p, mncL, f 35,45 p. kwartaal (pa post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161Losse nummers 60 ct. DEN HAAG (ANP) Het college van B. en W. van Den Haag wil de vermakelijk heidsbelasting afschaffen. Het teruglopen aan inkomsten van de gemeente zou dan opgevangen moeten worden door verhoging van de onroerend-goedbelastingen. De verandering zou per 1 juli van dit jaar moeten ingaan, aldus een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. Even na vier uur stak hij op zijn fiets met enige hengelattributen bij zich de Santpoortse Dreef over, vlak voor een naderende personenauto. De automobilist probeerde tevergeefs het fietsende kind te ontwijken. Direct is de jongen door de Ongevallendienst naar het Zeewegzie- kenhuis vervoerd. Daar bleek dat hij was overleden. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wezel) DINSDAG 3 JUNI 1975 65e jaargang nummer 176 Ford en Kissinger zijn vanochtend voor ééndagsbezoek aan de paus en leden van de Italiaanse regering doorgereisd naar Rome; de laatste halteplaats van hun Europese reis. Verder, zo schrijft de kardinaal, wordt bewezen geacht dat pater Kotte gelovi gen voortdurend heeft misleid door te suggereren dat hij de instemming van de paus had verkregen, dat de Nederlandse bisschoppen niet wettig waren of niet in gemeenschap met Rome leefden en dat Tegen de wil van de aartsbisschop en zonder machtiging van Rome heeft hij in Wijk bij Duurstede de zogenaamde der Liefde” gesticht, volgens de brief - hijzelf de door God aangewezen en door de Heilige Stoel bevestigde leider van het volk Gods was. De rechtbank acht pater Kotte onge schikt voor het uitoefenen van een pas torale functie binnen de katholieke kerk. De politie neemt aan, dat de moorde naars IRA-leden waren. EINDHOVEN. Het faillissement dat de zondag naar de eredivisie ge promoveerde voetbalclub Eindhoven boven het hoofd hangt Ijjkt afgewend. Gisteren vroeg de Bedrijfsvereniging voor de Gezondheidszorg en Geeste lijke en Maatschappelijke Belangen dit aan, omdat de schuld van de voetbal club was opgelopen tot enkele tien duizenden guldens. De ontvanger van belastingen heeft een bedrag van on geveer gelijke grootte te vorderen. Soms zegt een wijsgeer op zijn sterfbed: gelukkig heeft men mij niet begrepen! UTRECHT (ANP). Kardinaal Al- frink heeft de 51-jarige pater drs. Wi- nand Kotte verboden nog langer pasto rale taken uit te oefenen in het aartsbis dom Utrecht. Ook mag pater Kotte, die lid is van de congregatie der Assumptio- nisten, geen biecht meer horen of pre ken houden. KOOP vanaf 495,— HUUR avnaf f 20,p. m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 (Van een onzer verslaggevers) „Kleine Carmel Ook heeft hij zonder het nodige verlof gelovigen ver zameld in „parochies”, in de Willibrord- kerk te Utrecht alsmede in de door hem geopende kapellen te Wijk bij Duurste de, Doesburg, Arnhem en Amersfoort. In 1967 was hij bij hem in Clemery (Frankrijk), gekleed in liturgische gewa den, tijdens de „priesterwijding” van een Nederlandse vrouw. Hoewel Kotte in 1968 brak met de groep van Clemery, bleef hij handelen in hun trant: hij liet vrouwen priesterlijke functies vervullen in eucharistie en biecht. DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft de Tweede Kamer voorgesteld de financiële positie van de KLM te versterken door de staat voor een bedrag van 200 miljoen nieuwe preferente aandelen in het bedrijf te doen nemen. Voorlopig wil hij van dit bedrag 100 miljoen laten stor ten. Daarnaast heeft de minister voorgesteld het „garantie-poten- tieel” ten behoeve van de KLM, dat thans 200 miljoen bedraagt, met hetzelfde bedrag te verho gen. Ontspanning in Midden-Oosten 7 7 9 9 11 13 15,17 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2, 3, 11 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en tv Strips Beurs Kunst Sport Op grond van dit aanbod in een offi ciële brief aan de regering kan Dene marken nu 58 Viggens kopen voor 2.390 miljoen kronen. Dat zou ongeveer 1,8 miljoen dollar minder zijn dan voor de F-16 van General Dynamics moet wor den betaald. Het Libische persbureau Arna meldde gisteren, dat beide landen nadrukkelijk hebben verklaard dat het centrum uit sluitend voor vreedzame doeleinden be stemd is. Libië bezit grote uraniumvoor- raden. Het personeel voor het atoomcen- trum zal in de Sovjet-Unie opgeleid worden. de koersen binnen moeten zijn. Noterin gen die nadien worden opgegeven, zon der ruimschoots van tevoren gegeven waarschuwingen, zouden niet meer wor den geaccepteerd. Libië en de Sovjet-Unie hebben on langs een grote wapenovereenkomst af gesloten. Volgens president Sadat van Egypte krijgt Libië krachtens deze over eenkomst moderne wapens ter waarde van twee miljoen dollar, waaronder wa pens die de Sovjet-Unie zelfs niet aan Egypte heeft willen leveren. In een brief aan de pastores van het aartsbisdom schrijft de kardinaal dat hij deze maatregelen liever had voorkomen, maar dat er om pastorale motieven geen andere weg open lag. „Verschillende ge lovigen zijn door de leiding van pater Kotte, die woont in Wijk bij Duurstede, in zware geestelijke nood geraakt. Tij dens de gesprekken met het aartsbisdom bleek de pater niet voor rede vatbaar en beperkte zich tot het herhalen van zijn ideeën”, aldus de brief. Pater Kotte werd tweemaal gehoord door een speciale kerkelijke rechtbank. Volgens de rechtbank heeft pater Kotte minstens vanaf het begin der jaren zes tig nauwe betrekkingen onderhouden met de zich „paus Clemens XV” noe mende Michel Collin. Diens denkbeelden heeft hij in Nederland verbreid. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 SANTPOORT. De 9-jarige Bonifa- cius Korver uit de J. C. Cremerlaan is maandagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de Sant poortse Dreef. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Maandagmiddag bij het opmaken van de slotkoersen van de effectenbeurs is het Damrak onverwacht geconfronteerd met een soort beurssta king. Ontevreden hoeklieden, die verant woordelijk zijn voor de noteringen, wei gerden tot handel over te gaan uit protest tegen het bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel. Dit bestuur had met ingang van deze week besloten straf de hand te houden aan de statutair voorgeschreven tijd die inhoudt dat van alle niet in open hoeken verhandelde aandelen vijf minuten na beurssluiting Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. De raad van bestuur is voorts ver zocht zo snel mogelijk de schorsing van een aantal werknemers van dat bedrijf ongedaan te maken en de onderhande- lingen over een collectieve arbeidsover eenkomst te hervatten. Het congres nam deze motie zonder hoofdelijke stemming aan. Een der afgevaardigden had in de mid dagvergadering een pleidooi gehouden voor het betuigen van solidariteit aan de betrokkenen van het bedrijf in Barcelo na. Het congres deelt in de motie mee dat het met verontwaardiging kennis heeft genomen van de gebeurtenissen die zich bij h?t Philips-bedrijf in Barcelona heb ben voorgedaan. Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Matige, aan de kust af en toe krachtige noord westelijke wind. Vannacht in het binnenland weinig wind en mini mumtemperaturen circa 3 graden met plaatselijk nachtvorst, maar aan zee minima rond 6 graden. Maximumtemperaturen circa 14 graden. Staatssecretaris W. Meijer (CRM) heeft dit gisteren geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Kwaadsteniet (ARP). ROTTERDAM (ANP). Maandag avond, aan hét einde van de eerste dag van het driedaagse congres van de In dustriebond NVV in De Doelen in Rot terdam, heeft het congres in een motie een dringend beroep gedaan op de raad van bestuur van het Philips-concern in Eindhoven om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan het ontslag van werknemers van het Philips-bedrijf Mi- niwatt in Barcelona. Enkele uren voordat Ford en Sadat in het Oostenrijkse Salzburg de internatio nale pers verslag kwamen doen van hun tweedaagse ontmoeting hield de Israëli sche premier Rabin in Jeruzalem een persconferentie, waar hij zijn „gebaar” bekend maakte: Israel trekt 3500 (van de 7000) man terug van het Suez-front, de artillerie wordt tot maximaal 32 km van het kanaal teruggetrokken, 15 van de 30 tanks worden teruggetrokken tot 30 km van het kanaal, alle raketstellin gen, behalve de anti-tankraketten, ko men op 40 km afstand. In Jeruzalem ziet men de Israëlische terugtrekking die we gisteren- in een deel van onze oplage nog meldden, voor al als een verzoenend gebaar tegenover Egypte, aan de vooravond van de hero pening van het Suezkanaal. Bovendien kon Israel in de public-relationsstrijd met de Arabieren wel wat successen gebruiken. De spanning in het Midden- Oosten is met het Israëlische gebaar duidelijk verminderd, ook al omdat Sy rië troepen van de Golan heeft terugge trokken, nadat het eerder al het man daat van de VN-vredesmacht in dit gebied voor een half jaar had verlengd. In vraaggesprekken met Amerikaanse televisieverslaggevers in Salzburg heeft president Sadat van Egypte zijn tevre denheid uitgesproken over het besluit van Israel zijn troepen aan de bestands lijn in de Sinai uit te dunnen. Sadat noemde het besluit „een stap op weg naar vrede”. De laatste jaren zijn er nogal wat zaken geruïneerd in het flatgebouw, waarbij onder andere liften, galerijen en glaswerk het moesten ontgelden. Om verdere vernielingen te voorkomen wil de gemeente het niet alleen bij repara ties houden; er zal ook sociale begelei ding komen opdat de overwegend Suri naamse en Antilliaanse bewoners leren hoe zij hun gebouw moeten gebruiken. TRIPOLI (Reuter). Libië en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst ge sloten op grond waarvan het Arabische land een atoomcentrum inclusief een kernreactor krijgt. Dit betekent dat achtereenvolgens om 12.20 en 13.20 uur alle noteringen be kend moeten zijn. De handel stond hier mee voor grote moeilijkheden. In de afgejopen tijd was het bij banken en commissiehuizen usance geworden zich vaak nog ruim na beurssfluiting door de beroepshandel te laten opbellen, tenein de over de meest waarschijnlijke koers geïnformeerd te worden. Op deze informatie werden dan nog dikwijls orders af gegeven, hetgeen de beurstijd, waarbinnen alle noteringen afgehandeld konden worden, vaak nog met een half uur verlengde. Door dit rekken van de voorgeschreven tijd te verhinderen, bracht het beursbestuur de meeste hoeklieden gisteren zo in het nauw, dat zij er bij de tweede notering, dus om kwart over één, de brui aan gaven. Slechts enkele hoeken kwamen nog tot noteringen. Voor de overgrote meer derheid van de beursaandelen ontbrak het gisteren aan een tweede koers, waarmee de handelaren hun eis om een week aanpassing te verkrijgen kracht bijzetten Daarbij werd nog eens een duidöüjk beroep op het publiek gedaan eveneens mee te werken en de effecten orders zo vroeg en vooral zo duidelijk mogelijk door te geven. AMSTERDAM. Het flatcomplex Gliphoevc I in de Amsterdamse Bijlmer meer wordt binnenkort flink opgeknapt. Voor de reparatiewerkzaamheden, die zullen worden verricht onder supervisie van de Federatie van Amsterdamse Wo ningbouwverenigingen, hebben de ge meente Amsterdam en het ministerie van CRM anderhalf miljoen gulden be schikbaar gesteld. JERUZALEM. Een „constructief” verlopen topgesprek tussen de Ameri kaanse president Ford en zijn Egypti sche collega Sadat en een volkomen onverwachte terugtrekking van Israëli sche troepen in de Sinai-woestijn zorg den gisteren voor een plotselinge veran dering ten goede in het politieke klimaat in het Midden-Oosten. KOPENHAGEN (AP). Op het laat ste moment heeft de Zweedse vliegtuig" fabriek Saab-Scania de Deense regering een aanbod gedaan om haar Viggen- toestel tegen een 25 percent lagere prijs te kopen. Hiermee zou de fabriek de Deense regering alsnog willen bewegen af te zien van haar keuze, voor de F-16. BELFAST (Reuter). Vanochtend vroeg zijn op een weg tussen Newry en de grens met de Ierse republiek de lijken aangetroffen van twee doodge schoten mannen. Een derde man was levensgevaarlijk gewond en stierf later. Alle drie waren protestanten. De faillissementsaanvrage blijkt voorbarig, omdat het Eindhovens ge meentebestuur de totogelden van de vereniging (een bedrag van 67.500) onder zijn beheer heeft. Besloten zal (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Hoogovens heeft geen in teresse in het realiseren van een eigen vestiging op een kunstmatig aangelegd eiland in de Noordzee. DEN HAAG (ANP). Het is niet uitgesloten dat Nederland in 1976 al zomertijd invoert. Nu Frankrijk daartoe heeft besloten, kan mogelijk met een voorbereidingsperiode van minder dan een jaar worden volstaan. President Ford in gesprek met de Italiaanse president Leone tijdens het passeren van de erewacht in het presidentiële paleis in Rome. worden dit geld direct over te dragen, zodat de Bossche rechtbank morgen niet tot behandeling van de zaak hoeft over te gaan. De inspectie van belastingen, die in eerste instantie besloten had genoe gen te nemen met een betaling van 38,1 percent van de belastingschuld, trok deze toezegging twee weken ge leden plotseling in. In de beschikking van de belastingdienst wordt verwe zen naar een voorgenomen sanering van de financiële positie van de voet- balclub, die zelfs bij de gemeente raadsleden nog niet bekend was. Van dit uitlekken wordt het progressieve raadslid mr. W. Wernink, zelf belas tinginspecteur te Eindhoven, beschul digd. Wernink zelf ontkent de be schuldigingen. In het venleden zijn er wei contacten geweest met de „Noordzee Eilandgroep” waarin Hoogovens overigens niet deelneemt maar op dit moment ziet men geen directe aanknopingspunten voor een type ijzer- en staalbedrijf als dat van Hoogovens. Onder meer zal bij een dergelijke vestiging op een eiland het vervoerspro bleem op onoverkomelijke bezwaren gaan stuiten, speciaal het vervoer van personeel in ploegendienst. (Zie verder pagina 3)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1