Oud-premier Sato overleden injectie van 200 mln geven Staat wil KLM Portugal vraagt Kissinger over gedeeltelijke terugtrekking in Sinai: Amerika om lening schrijversbond gezet Commissie Blanken vluchten uit Angola Industrie-eiland in zee mogelijk Gijzelaars in gevangenis van Melun vrij Roedenko uit „Overtredingen van CIA zijn niet ernstig” MINISTER WESTERTERP: STUDIE VAN BEDRIJVEN WIJST UIT: Grond in Oeganda* staatseigendom „FINANCIëLE VERHOUDINGEN MOETEN GEZOND WORDEN” '7' ,3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 JUNI DINSDAG 3 rk en in >er tal ien I len itie (Vervolg van pagina 1) andere luchtvaartmaat- Israëlisch gebaar constructief (Van onze redacteur in Washington! iel! Veel aandacht hebben de plannenma- Volgens de studie van de groep zou- L F ■■^'7 (ADVERTENTIE) LISSABON. (UPI) De Portugese re gering heeft aan de Verenigde Staten en niet aan de Sovjet-Unie een lening ge vraagd om de huidige economische crisis van het land te boven te komen. Dit heeft minister van Voorlichting Jesuino gisteren op een persconferentie gezegd. Hij zei niet om welk bedrag het gaat. (Van onze redactrice in Wenen, Ans Salomonson) KAMPALA. (AFP) President Ml Amin van Oeganda heeft gisteren bij decreet alle grond tot staatseigendom verklaard. De staat heeft het recht men sen van een stuk grond te verwijderen als de overheid het wil gaan gebruiken. igd- ïek- 1OU- ieze iden olie, en de het en huis liets - en Be- aan den viel g in n is aar de nte- iruit tan- Door deze nieuwe deelneming zal het aandeel van de staat in de KLM stijgen van 70 tot 78 percent. Het staatsaandeel hoeft echter niet nood zakelijk altijd op deze hoogte te blij ven, aldus de minister. De KLM heeft nu haar vierde ver- liesjaar achter de rug. Het negatieve saldo over 1974/1975 zal niet minder Europese lijnen, die veel verlies ople verden, zullen dan worden overgehe veld naar de NLM, die deze lijnen goedkoper zal moeten exploiteren. Men verwacht dat kostenverhogin gen in de toekomst consequenter en sneller zullen worden gevolgd door aanpassing van de tarieven. De KLM is dan ook niet in een perspectiefloze verliessituatie terechtgekomen, aldus het ministerie. beziggehouden met een onderzoek naar de activiteiten van de CIA (de Ameri kaanse buitenlandse veiligheidsdienst), is tot de slotsom gekomen dat de CIA zich schuldig heeft gemaakt aan overtredin gen van de statuten, maar niet op grote schaal. Bovendien is de commissie van mening dat deze overtredingen niet op- wegen tegen het totale beeld van de werkzaamheden van de CIA. Niettemin bestaat in wijd verbreidde kringen scepsis over de waarde die aan het rapport moet worden toegekend. Ge meend wordt dat de commissie voorna melijk in het leven werd geroepen om zoveel mogelijk van de reputatie van de CIA als spionagedienst te redden en niet om de CIA nog verder in diskrediet te brengen. ROTTERDAM (ANP) De uit 27 bedrijven bestaande Noordzee- eiland Groep heeft gisteren de re sultaten gepresenteerd van de stu die die de groep de afgelopen twee jaar heeft gemaakt over de moge lijkheden voor daanleg van een kunstmatig industrie-eiland in de Noordzee. De groep is tot de slotsom gekomen dat het zeer wel mogelijk is zo’n eiland te bouwen. Het eiland kan, volgens de deskundigen van de groep het beste worden aangelegd 45 kilometer uit de kust bij Hoek van Holland. Het zou moeten gaan om een eiland van ongeveer 5100 be ren De en ko- :rk- zelf :ien ou- van de ter een bij in ler- jle- een nk- «r- een de :re te ti- □te te nd. nd, un ie- lar nd m- in- om te er- ale zan de sen .bi- can ne- as- De de de- te ets ;en ‘in, md iun de de ren ce- iet en es op ten len du- reen ?ro- tie- ‘n. ke te- let ii- in de ■p- ng ne n- np it- an nd de Tiet oop vo- in teer ge- ctie and irie j. WENEN Het gebaar van Israel om zijn troepen op een nieuwe be standslijn in de Sinaï terug te trek ken, is door de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Kissin ger maandag als een constructieve stap betiteld op weg naar een per- manente vrede in het Midden-Oos- ten. Het onverwachte besluit van Jeruzalem was bedoeld „om de spanning in het betrokken gebied te verminderen”. Het Suezkanaal, dat donderdag wordt heropend, zou thans niet meer door conventionele artillerie kunnen worden bestreken. de marxistische MPLA en het nationale front FNLA omgekomen. Bij de ongeregeldheden, die zich zon dag in de Rhodesische hoofdstad Salis bury hebben voorgedaan en waarover wij berichtten, blijken volgens de jong ste gegevens van de politie 13 negers door de politie te zijn doodgeschoten en 28 gewond. De nieuwe financiële injectie in de KLM moet de basis scheppen voor een herstel van gezonde financiële verhoudingen binnen het bedrijf. De minister wil hierdoor een buffer vor men die naar hij hoopt, voldoende zal zijn om de KLM door de komende periode te helpen. Mocht het noodza kelijk zijn, dan zal te zijner tijd het bedrag van 200 miljoen worden vol gestort. MELUN. (Reuter) Twee politieke gedetineerden die gisteren de gehele ochtend in de gevangenis van Melun, ten zuidoosten van Parijs, in gijzeling wer den gehouden door twee medegevange nen, zijn vrijgelaten na bemiddeling van plaatselijke rabbijnen. Het antwoord van de VS was in principe positief, zei hij. Na de revolutie in het land zijn de voornaamste bronnen van inkomsten van het land, het toeris me en de Portugese gastarbeiders, scherp gedaald, evenals de investeringen. Wan neer het zo doorgaat zal de Portugese deviezenreserve over drie maanden ge heel zijn opgeteerd. Het officiële rapport van de commissie (350 pagina’s) wordt pas bekendgemaakt nadat president Ford er zelf na terug keer van zijn buitenlandse reis kennis van heeft kunnen nemen, vermoedelijk aanstaande vrijdag. Er zou echter weinig opzienbarends in staan. Wat het rapport onder meer zou toe geven, is dat er tijdens het president schap van John Kennedy inderdaad plannen werden beraamd om de Cu baanse leider Fidel Castro te vermoor den, maar dat deze plannen niet werden uitgevoerd. Het blijft echter onduidelijk in hoeverre dat het gevolg was van het mislukken van deze komplotten. Een voormalige CIA-agent heeft uit de doeken gedaan hoe onder auspiciën van de spionagedienst een Amerikaans vliegtuig werd uitgerust voor een gehei me missie in Cuba. Het vliegtuig werd ontdaan van alle kentekens die op een Amerikaanse herkomst zouden kunnen duiden en de grootste voorzorgsmaatre gelen werden getroffen dat de beman ning niet zou weten wie de passagiers waren en omgekeerd. Het toestel landde inderdaad op een grote weg buiten Havana en zette de geheimzinnige passagiers af. Van hen werd nooit meer iets vernomen. Hun missie zou zijn geweest Castro om het leven te brengen. Aangenomen wordt nu dat zij werden gearresteerd voordat zij hun opdracht konden uitvoeren. In vergelijking met andere trans portmiddelen is de beladingsgraad van het, vliegtuig vrij hoog. De KLM zal relatief dure vlooteen- heden afstoten. Ook denkt men aan enige aanpassingen in het lijnennet. In studie is de mogelijkheid om de Nederlandse Luchtvaart Maatschap pij, die uitsluitend Fokker-materieel gebruikt, uit te bouwen tot een regio nale maatschappij. Een aantal korte den er op het industrie-eiland vijf tot tienduizend arbeidsplaatsen te scheppen zijn. De aan- en afvoer van de werkne mers die naai het oordeel van de studie groep niet alleen uit het westen van het land hoeven te komen, zou kunnen ge schieden met grote helikopters of met draagvleugelboten. De plannen voor een industrie-eiland in de Noordzee dateren van 1971. Zij werden gemaakt door de Bos Kalis Westminster Dredging groep in Papen- drecht. De belangstelling van het be drijfsleven en van de overheid (Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken) was zeer groot en dat resulteerde in februari 1973 tot de oprichting van de Noordzee Eiland Groep. de KLM richt haar beleid doelbe wust op een beperkte uitbreiding van de produktie, die lager is dan de verwachte toename van het vervoer, zodat over enige jaren een beladings graad van ongeveer zestig pet. haal baar wordt geacht. Voor het lopende boekjaar verwacht men een produk- tiestijging van zes pet. Volgens de plannen zal die voor de komende vijf jaren ook bescheiden zijn. Kissinger, die tijdens de tweedaagse besprekingen van de presidenten Ford en Sadat in Salzburg duidelijk de twee de viool speelde, slaagde er niettemin in concreter te zijn over de resultaten van het topoverleg dan beide staatshoofden zelf. Alle betrokken partijen in het Is- raelisch-Arabische geschil, zei hij, zullen concessies moeten doen. Voorts meende hij dat er geen steekhoudende redenen waren om de mislukte vredesonderhan delingen van Genève niet te hervatten. De sterk ingekorte besprekingen in Salzburg noemde hij „in alle opzichten” bijzonder constructief. Het overleg had bemoedigend gewerkt, zonder dat er ge detailleerde resultaten waren bereikt. Het ging om het bestrijken van het hele spectrum van mogelijkheden, die een oplossing van het haast chronisch ge- sche gebieden heeft president Sadat op nieuw als voorwaarde gesteld voor het bereiken van een permanente vrede in het Nabije Oosten, evenals het deelne men van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie aan de onderhandelingen die zul len moeten worden gevoerd. MOSKOU. (UPI) De Russische 56- jarige science-fiction schrijver Nikola Roedenko (56) is officieel uit de Russi sche schrijversbond gezet, zo is maandag in litteraire kringen in Moskou meege deeld. Roedenko is lid van de kleine Russische onderafdeling van Amnesty International. Vice-president Rockefeller zei tegen journalisten dat zijn commissie geen steen onberoerd had gelaten om de wer kelijke feiten te onthullen. Gevraagd of er processen tegen de CIA verwacht konden worden naar aanleiding van het rapport, zei hij echter dat zulks tot de bevoegdheden van het ministerie van Justitie behoorde. De CIA had volgens hem niet geprobeerd invloed uit te oefe nen op de samenstelling van het rapport. Voor de kantoren van de Portugese zeevaartmaatschappij stonden gisteren honderden in de rij nadat de maatschap pij had bekendgemaakt dat zij de 25.000 ton metende „Infante dom Henrique” die een verbinding tussen Loeanda en Lissa bon onderhoudt, uit de vaart zal nemen voor de maanden juli en augustus. De Portugese luchtvaartmaatschappij TAP zal geen boekingen langer dan drie dagen voor de betrokken vlucht bevesti gen. Dat stelt de vertrekkenden voor nieuwe moeilijkheden, omdat zij geen deviezen kunnen kopen of maatregelen voor verscheping treffen zonder vlieg- kaartjes te kunnen tonen als bewijs dat zij weg willen. Voor een reisbureau in Loeanda ont stonden gisteren chaotische scènes toen de beheerder en bedienden het kantoor niet wilden openen, omdat zij met ge weld waren bedreigd. Uit en rond de steden Carmona, Qui- texe en Negage in het noorden van Angola werden nieuwe gevechten ge meld, zonder aanwijzing wie daarvoor verantwoordelijk was. De krant „O Co- mercio” zei maandag dat de Portugese militairen zondagmiddag de orde hadden hersteld. De afgelopen maanden zijn meer dan vijfhonderd mensen bij de gevechten tussen de twee bevrijdingsbewegingen, hectare, dat in zeven a acht jaar kan worden gebouwd. De kosten ervan worden voorlopig geraamd op zés miljard gulden. Volgens de plannenmakers zal het ei land bij uitstek geschikt zijn voor de ontwikkeling van industriële activiteiten die op het pasteland om milieu-techni- sche- of om veiligheidsredenen eigenlijk niet goed mogelijk zijn. Men denkt aan de vestiging van afvalverwerkende in dustrieën, raffinaderijen, petro-chemi- sche bedrijven, opslag van gevaarlijke stoffen, tankerreiniging en tankerrepa- ratie en de aanleg van een olie-haven voor 500.000-tonners Ook wordt gedacht aan de bouw van een kerncentrale. worden geschil in het Miden-Oosten zouden kunnen inhouden. De Verenigde Staten hadden op dit moment nog voor geen enkel alternatief gekozen. Pas als president Ford in Washington premier Rabin van Israel ontvangen had dat gebeurt op 11 en 12 juni zou er een standpunt kunnen worden bepaald. President Sadat kenschetste zijn Ame rikaanse ambtgenoot als een eerlijk en openhartig mens, die door het Ameri kaanse Congres „bedrogen” is. Het Egyp tische staatshoofd doelde daarbij op de onverbloemde steun die Israel steeds op nieuw door de Amerikaanse volksverte genwoordiging wordt verleend en die hij als de voornaamste oorzaak ziet van de militaire en economische kracht die Je ruzalem kan ontplooien. In feite heeft Sadat weinig of niets toegevoegd aan het reeds vele malen beleden Egyptische standpunt, dat een toespitsing is van de Arabische opvattin gen inzake Israel. Aan de vooravond van de heropening van het Suezkanaal, die hij een vredesgebaar van allure vindt Kissinger zinspeelde erop dat het Israë lische besluit om de bestandslijn verder naar het oosten te verplaatsen hierop een antwoord is en niet onmiddellijk bedoeld is om een Egyptische concessie te ontlokken heeft hij nogmaals ge wezen op het weinig soepele onderhan- delingsstandpunt dat Jeruzalem volgens hem inneemt. De ontruiming van alle bezette Arabi- TOKIO. (AFP en Reuter) De voor malig eerste-minister van Japan, Sato is gisteren overleden. Hij werd op 19 mei door een hersenbloeding getroffen. Sindsdien was zijn gezondheidstoestand zorgwekkend. Sato, die 74 jaar is gewor den, was premier van 1964 tot 1972 in de periode van het „economische mirakel”. Vorig jaar werd aan Sato de Nobel prijs voor de vrede toegekend, een be sluit dat nogal wat deining veroorzaakte. De Japanner kreeg deze prijs samen met de Ier Sean MacBride, VN-commissaris voor Namibië (Zuidwest-Afrika). Ml” De minister vindt dat ook de werk gelegenheid een belangrijk aspect is. In ons land werken ongeveer 12.500 mensen bij de KLM. Daarnaast is er sprake van een omvangrijke indirecte werkgelegenheid, waarvan vooral de regio Amsterdam profiteert. De ar beidsmarkt in de regio’s rond Schip hol is voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk van de omvang van de KLM. De moeilijkheden waren begonnen toen een joodse niet-politieke gevangene, Catania, zich bij het uitdelen van het ontbijt meester maakte van een voorma lige medewerker van de Gestapo, Jean Barbier, bijgenaamd „de folteraar van Grenoble”. Catania eiste dat de collabo rateur voor berechting aan Israel zou worden uitgeleverd nadat hij via de Franse radio of televisie een verklaring zou hebben af gelegd over zijn activiteit tijdens de oorlog. Barbier bleek licht gewond te zijn door een mtssteek. Hij zit een levens lange gevangenisstraf uit. De eerder uitgesproken doodstraf was door wijlen president De Gaulle in levenslang gewij zigd. De twee gevangenen die hem gij zelden, zullen waarschijnlijk naar een andere gevangenis worden overgebracht. A? Ook kondigde hij aan dat Amerika geen bezwaar heeft deel te nemen aan een consortium bedoeld werd waarschijn lijk de EEG-landen teneinde de Egyptische economie op potën té zetteti. - Kissinger ontkende dat hét vervroegde einde van het topoverleg, alsook de som bere gezichten van de presidenten Ford en Sadat, die zich maandagmiddag in een typisch Salzburgse motregen aan de pers presenteerden, op een mislukking van de besprekingen zouden kunnen duiden. „Hoe kun je er opgewekt uit zien,” vroeg hij zich af, „als iemand een paraplu boven je hoofd houdt die niet verhindert dat het water langs je rug stroomt.” LOEANDA. (Reuter) Angstige blanken hebben de reisbureaus met boe kingen overstelpt om Angola te kunnen verlaten nu het vorige week tot nieuwe gevechten tussen de bevrijdingsbewegin gen is gekomen. kers besteed aan de juridische en vol kenrechtelijke aspecten van een eiland in internationale wateren. Volgens de groep is er geen sprake van strijdigheid met het internationaal recht, maar er moet wel toestemming worden verkre gen van de kuststaat. De Nederlandse overheid heeft zich echter nog niet uit gesproken over de aanleg van een derge lijk eiland voor de Nederlandse kust. In een eerste reactie heeft het ge meentebestuur van Rotterdam verklaard dat een kunstmatig eiland, zoals de groep dat heeft ontworpen, technisch mogelijk is en de verwezenlijking van zo’n plan toe te juichen. Ook juridisch ziet de gemeente geen belemmeringen, maar naar enkele onzekere factoren als veiligheidseisen zullen volgens haar na dere studies moeten worden verricht. zijn dan het verlies van bijna 54 mil joen m het voorafgaande jaar. Toch steekt dit verlies gunstig af bij de te korten van schappijen. De KLM heeft de laatste jaren enige zware tegenvallers moeten in casseren, onder meer door de devalu atie van de dollar en het pond ster ling. Dit zijn juist de basisvaluta waarin de luchtvaarttarieven worden uitgedrukt. Daarbij kwam de vier voudige verhoging van de prijs van kerosine. Dit alleen al kostte de KLM naar schatting honderd miljoen gul den. De KLM wil in de komende jaren uit de verliezen raken. Daarvoor is een actieprogramma opgesteld dat onder meer voorziet in inkrimping van het personeel met driehonderd man. Bij een totaal personeelsbestand Overigens is het niet zo dat werd althans in kringen van Amerikaanse en Egyptische waarnemers beweerd dat de stap-voor-stap-benadering, die Kissin ger als een wondermiddel beschouwde, nu voorgoed van de baan is. Een interim- oplossing wordt niet uitgesloten ge acht, terwijl de complexe problematiek van het geschil in het Midden-Oosten uit elkaar zou moeten worden ge scheurd. WASHINGTON. De Rockefeller- commisMe, die zich vijf maanden heeft Een industrie-eiland in de Noordzee. Zo zou het er op bijgaande plaat volgens de ontwerpers kunnen gaan uitzien. Het wordt onder meer door helikopters be voorraad Vorige maand is de secretaris van Amnesty International in Rusland, An drei Tverdochlebov, gearresteerd op be schuldiging van anti-Russische provoca ties. van 17.200 man kan dit vrij geruis loos gebeuren door het niet opvullen van vacatures, interne overplaatsin gen en vervroegde beëindiging van het dienstverband. De» KLM wil ook trachten de ar beidskosten van het vliegend perso neel te beperken. De boordwerktuig kundigen en het cabinepersoneelheb- ben reeds voorlopige toezeggingen ge daan. Van 1968 tot en met 1973 nam het personeelsbestand met bijna 14 pet. toe, terwijl de produktie meer dan verdubbelde. Produktiegroep en beladingsgraad beliepen de laatste jaren respectieve lijk de volgende percentages: 1969-70 23 en 55,2, 1970-71 20 en 53,5, 1971-72 16 en 52, 1972-73 14 en 53,3, 1973-74 7 en 56,5, 1974-75 6 en 54,9. Het ministerie verstrekte verder nog de volgende toelichtingen:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3