Voorzitter van „De Amsterdamsche Haven”: Noodzaak van voorhaven is van alle kanten duidelijk Einde Qm d]@ vishal Zangersdag in Vredevorstkerk Velsen naar RAI BIJ SCHILDERWERK, KLEUR BEKENNEN! gashouder nadert van Kuadi goed Opbrengst actie Ichtus-college besteed „De macht van het kleine" in Ily f 5 4 Eerste prijs voor fanfare St. Caecilia Wedstrijd voor IJmond-vissers Afsluiting van kruispunt-Boeweg HAVENBERICHTEN z 19 7 5 3 JUNI DINSDAG PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN Uitbreiding Monopolitepositie - - '-'i vanaf 2555, (Van een onzer verslaggevers) uur: Ge- jpend d 12- rasse- Iweer vol- isdag Eind- Op vier april kwam Broeder Heijne (ADVERTENTIE) ering ,De 4 M) u.: ering Ge- „Het 1 van jpun- >pend 1 7-20 Oude juni ïping van vrij. 20-22 Ten- aug. nees- Ipen- i an- apo- •ndag ïlling d in ositie Per- e 19e ranse n en istm- v.d. roen- rt de io u.: y en vol- jd 14- i en mith- 20 u. r en akan- BEVERWIJK. Het kruispunt Ro- merkerkweg-Boeweg zal met ingang van woensdag 4 juni gedurende twee weken voor alle rijverkeer worden afgesloten wegens werkzaamheden aan de wegver harding. De wegomlegging wordt met borden aangegeven. Per- schil- etc. u en BEVERWIJK. Op zondag 8 juni houdt de hengelsportvereniging De IJ- mond Vissers haar jaarlijkse viswed strijd voor de leden in de Stationsvijver. De wedstrijd begint om ’s morgens zes uur en er zal tot ongeveer drie uur worden gevist. AMSTERDAM. „De noodzaak van een voorhaven bij IJmuiden is duidelijk, van welke kant men het ook bekijkt”. Dat heeft de voorzitter van de vereni ging „De Amsterdamsche Haven”, Mr. R. J. H. Fortuyn, in een recente toespraak gezegd. Hij sprak naar aanleiding van het gepubliceerde rapport Posthumus, dat de economische haalbaarheid van een voorhaven bij IJmuiden heeft door gelicht. De conclusie van dit rapport was dat deze voorhaven van nationaal belang is. der veel moeite op de haventerreinen van de voorhaven worden aangesloten, aldus mr. Fortuyn. Een voorhaven zal ook andere activi teiten aantrekken en het behoeft geen betoog dat de Nederlandse bouwwereld, ten zeerste gebaat zou zijn bij dit pro ject, dat aldus voorzitter Fortuyn aan duizenden mensen nieuwe arbeids plaatsen zou geven. Elk koor heeft vijf verplichte en twee vrije liederen ingestudeerd en brengt ’s ochtends twee daarvan ten gehore. Het is geen concours, maar men krijgt wel een beoordeling thuis gestuurd, ’s Mid dags vormen alle zangers en zangeressen één groot koor en men zingt dan met elkaar alle vijf verplichte liederen. De organisatie van deze zangersdag berust dit jaar bij het zangkoor „Laudate Do- minum van de Vrije Evangelische Ge meente in Beverwijk. Dirigent is Joop Huizinga, organist Dick P. Spiering en voor de beoordeling tekent Arie Pronk. Mr. Fortuyn onderschreef deze con clusie. Sprekend over de noodzaak van een voorhaven wees hij op de prognoses over het te verwachten goederenvervoer via Nederlandse Havens; in 1970 250 miljoen ton, omstreeks 1980 400 miljoen, rond 1990 ongeveer 750 miljoen en ten slotte in hert jaar 2000 1000 miljoen ton. Zelfs indien deze cijfers zwaar overtrok ken mochten blijken, aldus voorzitter Fortuyn, zal Amsterdam alsnog een ge stadig groeiende goederenstroom moeten verwerken. Als de nationale havens zich niet nu al opmaken om deze toenemende goederenstromen naar zich toe te trek ken, zullen andere havens in het buiten land deze handel krijgen te verwerken. Een ander, waarmee volgens voorzitter Fortuyn rekening gehouden moet wor den is het steeds maar groter worden van de schepen. De nieuwe omvangrijke en dure schepen willen gemakkelijk be reikbare havens, maar ook snelle laad- Z' - t 4a: n. Nederland heeft altijd de beschikking gehad over twee grote havens die nage noeg het gehele aangeboden goederen pakket konden verwerken. Amsterdam is gekant tegen de filosofie van de monohaven. Een te grote vervoerscon- centratie op één haven zal op langere termijn de vervoerstroom schaden door de reële mogelijkheid dat die mono haven naar een monpoliepositie zal lei den. Deze zal dan op haar beurt weer tariefsverhogingen en congesties (opstop- pingen) tot gevolg kunnen hebben. Volgens voorzitter Fortuyn ligt het dus voor de hand om de behandeling van zeer grote schepen te gaan verdelen over de gehele Hamburg-Antwerpen kustlijn. In dit verband is het interes sant te zien dat er niet alleen in Neder land maar ook in West-Duitsland en in België stemmen opgaan om de construc tie en aanleg van zogenoemde eiland- havens buiten de kust te gaan onderzoe ken. De grote aantrekkelijkheid van een Amsterdamse voorhaven is juist gelegen in het feit dat er gebruik gemaakt kan worden van de uitstekende, reeds be staande aan- en afvoermogelijkheden. De infrastructuur van de regio kan zon- 9 «n 14 j. tegen 5 u.: terug in Nederland, om materieel te bestellen. De enige oplossing, hoewel het drie maanden kan duren voordat het materieel op de plaats van be stemming is. Tot verrassing van de actievoerders heeft een Gelders be drijf vijf boren (met verlengstukken tot 30 meter) belangeloos als „proef pakket” beschikbaar gesteld voor het werk in Kuadi. Ook een vleugelpomp werd bij het pakket geleverd en al deze werktuigen zijn eind mei wegge stuurd. Als men nu met deze boor machines tot het waterniveau kan komen, zullen direct uit Nederland een groot aantal pompen (voor 450 gulden per stuk) worden opgestuurd, waarmee het water in de bronnen omhoog kan worden gehaald. De heer van Belkom, zijn leerlin gen en alle anderen die hebben mee gewerkt aan de actie, zijn over deze start zeer tevreden. Het zal dan wel niet allemaal zo vlot gaan als was verwacht, maar er is een begin ge maakt, zo wordt geredeneerd. En in zoverre is de actie „Water voor Kua di” al een geslaagd project te noemen met resultaten waarmee de bewoners van Kuadi en omgeving diep gelukkig zullen zijn. De actie „Water voor Kuadi”, die vorig jaar oktober van start ging onder leiding van de heer P. van Belkom (en zijn leerlingen van het Ichtus College), is geslaagd. Bijzonder goed geslaagd, zo laat de heer van Belkom weten. Alle activiteiten ten bate van dit project waterpompen voor het dorp Kuadi in Zaïre hebben totaal 43.207 gulden opge bracht. Een opbrengst die groter is, dan alle (mede-)actievoerenden ooit hadden verwacht. Bovendien een op brengst waarmee niet één waterpomp zoals het begindoel was voor het dorp kan worden gefinancierd, maar waarmee een groot aantal pom pen voor Kuadi én omgeving gereali seerd kunnen worden. Inmiddels zijn de plaatselijke voor bereidingen in Zaïre voor de aanleg van de pompen al begonnen, zo meldt de heer van Belkom. Er zijn contac- Beverwijk heeft in de loop der jaren heel wat namen gekregen, waarmee een bepaalde activiteit werd aangeduid: aardbeienstad, bouwstad, schaakstad (nog steeds) en met een beetje goeie wil kan je er nu ook sloopstad aan toevoe gen. De gashouder op het industrieter rein wordt dagelijks een kopje kleiner gemaakt en wie Beverwijk vanuit het noorden, zuiden of oosten nadert zal over een maand niet meer de 80 meter hoge gashouder het silhouet van de stad zien overheersen. Op de foto een impres sie hoe het gevaarte er nu bijstaat. ,1 De totaal-opbrengst van de onlangs in de gemeente Velsen gehouden col lecte ten bate van „De macht van het kleine”, het steunfonds ter verpleging van epileptici in „De Cruquiushoeve” en „Meer en Bosch” in Heemstede, bedroeg 9.260,85. Dit is ruim vijf honderd gulden meer dan verleden jaar. Deze bedragen waren afkomstig uit Santpoort-Noord en Santpoort- Zuid f 1799,02; pont Velsen 874,50; Driehuis 387,38; Velsen-Zuid, f 358,45; Velsen-Noord f 1171,50 en IJmuiden, ƒ4739. BEVERWIJK. De jaarlijkse Zan gersdag voor de koren der Vrije Evange lische Gemeenten in Nederland wordt dit jaar gehouden op donderdag 6 juni in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden. Er nemen twaalf koren uit verschil lende delen van ons land aan deel, die ten doel hebben het evangelie uit te dragen door middel van het lied. 29000, IJM 44 26000, IJM 115 26000, IJM 154 11900, WE 45 5100, VL 73 2000, VL 110 126, VL 121 2696, VL 131 1522, VL 153 488. DEN HELDER. Het wil met het weer maar niet beteren en deze ongun stige omstandigheden zijn uiteraard ook van nadelige invloed op de visserij. Toch werd er in Den Helder zaterdag het een en ander goed gemaakt toen hier veertig kotters aan de markt verschenen, die in totaal over 180.000 kilogram vis beschik ten. Hierbij bevond zich ruim 78.000 kilogram tong, afgezet voor een gemid delde prijs van 8,40 tot 8,70 per kilogram, zodat deze dag voor 874.000 kon worden omgezet. Op deze manier kon toch op een behoorlijke visweek worden teruggezien. Ongeveer twintig kotters wisten een besomming van meer dan 20.000 te maken, waarvan acht meer dan 30.000. De hoogste besommer boekte ruim 42.800 voor 4500 kilogram tong en 2400 kilogram andere vissoorten. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Silvershore, Birkenhead; Skoghell Fores ter, Karlsham, Velsen; Pamir, Londen; Prinsenborg, Gevle; Nassauborg, Manty - luoto, Zaandam; Trouphead, Shoreham; Tod Head, Shoreham; British Fa, Con stance; Elisa Johanna, Oscarham; Tugro, Noordzee, IJmuiden; Eloquence, Grins- borough; Tentoria, R’dam; Marcur, R’dam; Pallas, R’dam; Impala, Ipswich; Beep Coast, Randers, IJmuiden; Ship- mair 5, Rotterdam, IJmuiden. Maandag vertrokken: Marconi, Kings- lynn, IJmuiden; Vanda, Nantes, IJmui den; Tugro, Noordzee, IJmuiden; Hen riette Heleskov, R’dam, IJmuiden; Nek- tarios, Piraeus, IJmuiden; Soselil, Ham burg, IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Lotte Ty, Dover, Velsen; Murdogas Rie, Terneuzen, IJmuiden; Erik Bremen; Merweborg, Delfzijl; Bergl- jot, Cuyana; Pratita, Hamburg; Skoghell Forester, Gotenborg; Velsen; Hajnovksa, Hamburg; Vanquard, R’dam; Tria, Ter neuzen; Brodmica, Stettin; Essberger Pi oneer, Bremen; Trouphead, Wilmington; Lindenstein, Antwerpen; Pinsky, Ant werpen; Marconi, Kingslynn, IJmuiden; Smit Lloyd 11, Cont Plat, IJmuiden. Dinsdag gearriveerd: Hornstern, St. John; Polanica, Takoradi; Speyer, Ant werpen; Young America, Baltimore; Gaasterland, Rotterdam; Gazelle, Ala; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Sagard, Wismar; Iggesund, Hull; Cymbeline, West Thurrock. Dinsdag vertrokken: Francop, Solves- borg, IJmuiden; Teutonia, Kopenhagen; Elpenor, Djakarta; Rosita Maria, Naan- talie; Beep Coast, IJmuiden; Vesta, Zeebrugge. id 9- VELSEN. Op 4 en 5 juni heeft in het RAI-gebouw het jaarlijks congres plaats van de vereniging van Nederlandse Gemeenten. Thema dezer dagen is „ge meenten zelfstandig in versplinterd be stuur?”. Op dit congres zijn uit Velsen aanwezig de raadsleden N. E. A. M. Kraetzer en J. Schouwerwou alsmede de wethouders C. Ocketoen en H. van der Werff. Burgemeester drs. J. Reehorst geeft acte de présence in zijn functie van voorzitter van de Stichting Ontwik- kelig en Automatisering Gemeenten (SOAG). De voorhaven zal slechts gebruikt worden voor belading, lossing en opslag en zal geen industrievestigingen gaan aantrekken. Voor Amsterdam is een voorhaven van essentieel belang omdat afgeladen schepen van boven de 90.000 ton de voor het Noordzeekanaal gelden de limiet van 15 meter al snel over schrijden. De voorhaven zou schepen van dubbele omvang kunnen opvangen. Een voorgestelde verdere uitbreiding kan in een later stadium nog omvangrijkere eenheden herbergen. Volgens een oud gezegde trekt lading lading aan en dat zou aldus voorzit ter Fortuyn betekenen dat een voor haven bovendien als gangmaker gaat fungeren voor alle havens in het Noord- zeekanaalgebied. IJmuiden, Velsen, Zaanstad en de hoofdstedelijke haven zelf behandelden in het afgelopen jaar een 35 miljoen ton. Een voorhaven zou ook hernieuwde impulsen geven aan het verkeer met schepen voor de zogenoem de korte vaart die een druk gebruik maken van deze havens. HEEMSKERK. Voor de eerste maal sinds de promotie naar de ere-afdeling kwam de fanfare St. Caecilia in deze afdeling uit. Op het zondag gehouden muziekconcours in Den Helder wist de Heemskerkse fanfare direct al een fraaie eerste prijs te behalen. St. Caecilia kreeg 288 punten van de jury. Ook voor de „Doe het zelvers” zijn de zomermaanden bij uitstek geschikt om de buitenkant van hun woningen weer eens een fikse opknapbeurt te geven. Voor zover hierbij ook aan een nieuw verfje wordt gedacht, het zij voor de gehele gevel of alleen voor het houtwerk, is de mogelijk heid allerminst uitgesloten dat het huis op deze manier een kleur wordt toegedacht, welke nogal afwijkt van die van de omliggende woningen. In dergelijke gevallen verdient het aanbeveling vooraf even contact op te nemen met het gemeentelijk be drijf voor openbare werken, Velser- beek 1 in Velsen-Zuid, waarbij het verfplan in het kort wordt uiteenge zet. Op deze wijze kan door de direc teur van openbare werken de zoge noemde „Welstandscommissie” wor den ingeschakeld, waarna enkele le den daarvan zich komen overtuigen of de gekozen kleur wel voldoende met de omgeving harmonieert. Een en ander als gevolg van de bouwverordening, welke onder meer de volgende bepaling bevat: „Het ui terlijk van een bouwwerk moet zoda nig zijn dat het bouwwerk, zowel op zichzelf als in verband met de omge ving, voldoet aan redelijke eisen van welstand”. Daarna ontvangt men schriftelijk bericht. Wanneer zonder toestemming van openbare werken dergelijke schilder- plannen toch worden uitgevoerd, be staat het risico dat de kleur niet passend wordt geacht en men zal worden verplicht houtwerk of gevel over te schilderen. Vandaar het ad vies: „Bij schilderplannen, eerst even bij openbare werken kleur beken nen”. EamwF kruimels en lostijden. Zonder voorhaven loopt Amsterdam gevaar, nu de schepen steeds dieper gaan steken, dat de grote bulk carriers Amsterdam voorbij gaan lopen. Dit betekent verlies, niet alleen van volle- doch ook van zogenoemde deel- ladingen. ten gelegd met de Alkmaarse Broeder Dionysius Heijne, die vooral op Oost- Java bezig is geweest met het opspo ren en aanleggen van waterbronnen. Deze pater is naar Zaïre geweest, op doorreis vanaf Tanzania en heeft drie weken in Kuadi en omgeving ge spoord naar bronnen. Hij vond er totaal 137, maar het bleek in de meeste gevallen niet mogelijk het water op te pompen of een doorgang te boren. Verscheidene soorten steen lagen maakten het boren met een handboor onmogelijk. Ook het graven van de mensen zelf haalde niets uit. Omdat in Kuadi geen geschoolde krachten zijn te vinden die machinale boren kunnen bedienen en er boven dien voor machines geen olie is te krijgen, werd het boren, nadat ook de handboor defect raakte, gestaakt. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werden aangevoerd: 28300 kg. tong, 110 kisten tarbot en griet, 895 kisten kabel jauw, 11 kisten koolvis, 223 kisten schel vis, 503 kisten wijting, 2215 kisten school, 157 kisten schar. 239 kisten ma kreel, 232 kisten varia. Prijs in guldens: Per één kilo: Heil bot 8.96, grote tong 8.65-8.09, grootmiddel tong 9.51-9.09, kleinmiddel tong 8.69-8.02, tong één 8.62-7.59, tong twee 7.54-6.99, tarbot 10.16-9.06, zalm 13.89-7.89, per 40 kg: tarbot 367-172, griet 204-100, kabel jauw één 102-78, kabeljauw twee 116-80, kabeljauw drie 102-76, kabeljauw vier 94-78, kabeljauw vijf 78-56, koolvis twee 32, koolvis drie 45, schelvis één 72-54, schelvis twee 78-61, schelvis drie 71-50, schelvis vier 72-61, wijting drie 82-60, wijting vier 70-65, makreel één 51-29, makreel twee 22.60-18.40, schar 32-18, tongschar 130-85. De besommingen waren: KW 11 54000, KW 24 53000, KW 29 8800 KW 34 55000, KW 45 65000, KW 51 11000, KW 55 17900, KW 105 23000, KW 113 9400, KW 113 9400, KW 145 17000, KW 149 11000, KW 152 12000, KW 185 15600, KW 187 11900, KW 189 27000, KW 213 9200, KW 214 19000, KW 217 3500, KW 226 9900, KW 4 8700, SCH 256 11600, IJM 30 X- - udmHHHm-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5