Beelden voor Rijksmuseum Saloncomedie uit New York bij vertrek directeur Publiek in vervoering om Teresa Berganza Gevarieerd concert van Look Out Farm R.O. muntte uit in barokmuziek Don McLean: laatste troubadour Country Gazette naar Lochem Ff -fHo* r ff 1 Manhattan Project in Holland Festival LEVIE OPVOLGER VAN SCHENDEL fïollcïndFesïival’75 Zangrecital in Circustheater Onder Harnoncourt Rostropovitsj toch naar ons land Thomas Mannprijs voor Peter de Mendelsohn 3\W\'i n gr i r I' .18 1G WOENSDAG 4 JUNI 1975 KUNST 17 i AMSTERDAM „Hier sta ik dan met m'n gitaartje; vroeger ston den er duizenden zo, maar het lijkt zo langzamerhand wel of ik de enige overgeblevene ben”. Gelukkig maar. Don McLean in Amsterdam was weer geweldig, weer barstensvol sfeer, warmte en persoonlijkheid. Zonder de geringste vorm van op smuk of showbiz” draagt McLean zonder gebaren en met heel weinig tussenteksten een zaal van 2500 mensen van half negen naar half elf. En stampt ze daarbij een paar keer gevoelig in de maag. e. sS Eii Ja -?*■z. Wr 1 Woensdag 4 juni Donderdag 5 juni J Professioneel slot jazz-serie KEES TOPS. (Van onze kunstredactie) (Van onze correspondent) DEN HAAG. De beroemde cellist Mstislav Rostropovitsj heeft, na aanvan kelijk te hebben af gezegd, nu toch be sloten naar Nederland te komen. In het kader van het Holland Festival is hij op 20 juni solist in het cellocon cert in C van Haydn, dat uitgevoerd wordt door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Rostropovitsj, die overver moeid zou zijn, zal in elk geval niet de Vijfde Symfonie van Tsjaikowsky diri geren. kleine optredens bracht hem uiteindelijk in 1970 bij Tapestry, zijn eerste elpee met onder meer „And I love you so” dat Perry Como tot een hit maakte. Gisteravond in het Concertgebouw stond ook deze in al zijn simpelheid echte Minister Van Doorn en de juist onder scheiden dr. Van Shendel DEN HAAG. (ANP) Werken van Bach, Purcell, en Hellendaal, componis ten uit de barok, heeft het Residentie orkest dinsdagavond in het Kurhaus in Scheveningen gespeeld. De uitvoering van de barokmuziek vond plaats in het kader van het Holland-Festival 1975. Scheveningen, Circustheater, 20.15 uur: Nieuwe Scène met „De Ballade van Grote en Kleine Poppen”, naar Dario Fo, regie Arturo Corso. tn Amsterdam, Mickery Rozengracht, 20.15 uur: Manhattan Project met „Alice in wonderland” naar L. Carrol, regie André Gregory. Amsterdam, tent op Museumplein, 14.30 uur: Werktheater met (Brillen en beugels”, een kinderprogramma; 20.30 uur: Werktheater met „Het feest voor Nico”, een satire. Rotterdam, Schouwburg, 20.15 uur: Ned. Opera Stichting met „Orfeo ed Euriüce” van Gluck, o.l.v. Hans Vonk, regie Rhoda Levine. Wie Berganza eerder hoorde zal altijd een herinnering vasthouden aan haar zangkunst. Verleden jaar zong zij in het Haagse Congresgebouw La vida breve van De Falla met het Concertgebouw onder Fournet. Zeker tien jaar terug trad zij op in het Holland Festival van Peter Diamant. Zij gaf toen een soortge lijk recital en vooral in de Spaanse liedkunst is zij onvergetelijk geworden. De cyclus Canciones negras (1962) van Montsalvatge bracht nu een heel nieuw geluid. Zij liggen meer in het politieke vlak en de sfeer van het protestlied; de vocale aard van de liederen blijft oer- spaans maar het moderne idioom heeft De dit jaar ingestelde prijs, groot 10.000 mark (ruim 10.000), zal voortaan eens in de drie jaar worden toegekend. In zijn herdenkingsrede verklaarde de historicus Golo Mann, een zoon van Thomas Mann, dat „de Duitse kosmopo liet Thomas Mann, zonder de band met zijn Lübeckse afkomst nooit zijn werk had kunnen scheppen”. De Mendelsohn kreeg de prijs yoor zijn „zeer belangrij ke bijdrage aan de studie van het werk van Thomas Mann”. De Mendelsohn die ondervoorzitter is van de Westduitse afdeling van de In ternationale Pen-Club, heeft juist een biografie over Mann voltooid, getiteld „Der Zauberer”. Een scène uit „Our late night”. Derde van links Saskia Noordho ek Hegt, dochter van actrice Loudi Nijhoff, die al van het begin af deel uitmaakt van The Manhattan Project. Zoals gezegd, was her gebodene zeer gevarieerd. Evenwichtig over een num mer verdeeld, swinde het plotseling als de hel. waarna weer een prachtig verstild deel volgde. Er is van het gehele concert eigenlijk slechts één wanklank te melden en dat is een hinderlijk schorre speaker, waaraan, ondanks de meegebrachte regeltechnicus, kennelijk niets kon worden gedaan. Maar ook aan een geluidsinstallatie kan natuurlijk wel eens een steekje los zijn. uur: uit „Pleasure Over pianist Beirach valt niet veel meer te zeggen dan dat hij competent bege leidt met gescandeerde accoorden en dat ook zijn solo’s uitstekend verzorgd zijn. Toussaint viel, met name op de door dringende basgitaar, nogal tegen, hoewel hij zich op elektrisch versterkte contra bas aardig revancheerde. En het geluid van Dave Liebman zweeft op de voor grond tussen romig, dromerig sopraan- spel (bijvoorbeeld bij Coltrane) en hard, scheurend tenorgeweld. Hij ver liest zich soms in onontwarbare riedels, maar vrijwel over de hele linie is hij een meester. geformuleerd, is het een professioneel geselschap. Opvallend is vooral de drummer, die zodra hij zijn sticks han teert in staat is tot een daverend geweld, maar die ik het liefste hoor met zijn afgemeten, doch soepele salvo’s op de tom-toms. Amsterdam, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Nederlands Danstheater met „Strangers”, ballet van Jennifer Mul ler. moeilijk te slijten artikel en afrondend mogen we toch wel stellen dat „Jazz in de Doelen” een leemte heeft opgevuld. Terug naar het concert van gister avond. Look Out Farm, is een betrekke lijk jonge groep (zij bestaat ongeveer anderhalf jaar) waarvan tot op heden twee platen zijn verschenen: „Look Out Farm” en „Drum Ode”. Zeer gevarieerde muziek, die zich beweegt tussen het repertoire van John Coltrane en de im mer populairder wordende elektrisch versterkte moderne jazz in het genre van de nieuwe Miles Davis-generatie (Chick Corea, Herbie Hancock). Het is, ik stel het met enige nadruk, slechts raken aan laatstgenoemd genre, want de muziek van Dave Liebman lijkt niet de pretentie te hebben populair te worden. Daar zou trouwens de nogal ongenaak bare en zelfs wat arrogante houding van Liebman zelf niet mee in overeenstem ming zijn. Tussen de twee aangeduiide grenzen is veel mogelijk. Een wezenlijk bestanddeel van het repertoire wordt bijvoorbeeld gevormd door mystieke invloeden. In- LUBECK (DPA). De in München wonende schrijver en essayist van Duits- Britse afkomst Peter de Mendelsohn heeft maandag in het kader van de honderdste geboortedag van de beroem de Thomas Mann in Lübeck de naar deze auteur genoemde prijs ontvangen. Den Haag, Diligentia, 10.15 uur: Alan Curtis met Couperin, Duphly en Balbastre. llefdesballade op zijn programma tussen een aantal keiharde bijters in. McLean noemt zichzelf „in essentie een niet politiek gebonden persoon”. Dat zol wel zo zijn maar in zijn songs en op het podium heeft hij in ieder geval een grote behoefte om het te vertellen. „Ik hoopte dat ze met Watergate nu eens meer dan alleen het topje van de ijsberg zouden ontmaskeren, maar we zitten er nog steeds op. Ik zou je verhalen kun nen vertellen, jongen, maar ik wil nog even leven zie je. Trouwens, in het begin dacht ik lange tijd dat „Spiro Agnew” een nieuw soort bloedziekte betekende.” Om over te gaan in het bikkelharde „The Grave” van de elpe „American Fie” waarin hij Amerika naar het graf brengt en er tot het laatste moment bij blijft om zeker te zijn dat ze echt dood ir, McLean wandelde in ruim anderhalf uur door al zijn vijf elpees heen van het traditionele „Babylon”, de superhit „A- merican Pie” en het nog altijd niet te geloven zo mooie en fabelachtig geschre ven „Vincent” op „American Pie gisteravond kreeg McLean daarvoor een Nederlandse gouden elpee tot het sinistere „On the Amazon” en tedere, leofdevolle „Birthday Song” op „Don Mc Lean”, een lepee uit 1973 toen het er sterk op leek dat McLean aan zijn waanzinnige „American Pie”-succes ten onder zou gaan. Vrienden hielpen hem Den Haag, Diligentia, 20.15 Royal Shakespeare Company Stratford-upon-Avon met and Repentance”, een collegepro gramma op teksten van Shakespeare tot en met de Rolling Stones, regie Terry Hands. Amsterdam, De Duif, 20.15 uur: Residentie Orkest en Zweeds Radio Kamerkoor onder Nikolaus Harnon court met Jephta van Handel. Scheveningen, Circustheater, 10.15 uur: Kama Dev ensemble uit India met tempel- en maskerdansen. Rotterdam, Schouwburg, 10.15 uur: Nederlands Dans Theater met Stran gers. LOCHEM. De Beverwijkse rhythm and bluesgroep de Bintangs en de Ame rikaanse bluegrass-formatie Country Gazette zijn twee van de popgroepen die zullen optreden in het Lochemse open luchttheater. De Bintangs spelen op zon dagmiddag 29 juni, Country Gazette op 13 juli. De bluegrass-formatie werd een aantal jaren geleden geformeerd uit onder meer enkele leden van The Flying Bur rito Brothers, onder wie de vermaarde fiddle-speler Byron Berline. Hun optre den vormt onderdeel van de Lochemse zomerfeesten die elk jaar worden geor ganiseerd door de stichting Openlucht theater de Zandkuil. De organisator van het gebeuren ging daar, bij de aankondiging van Look Out Farm, kort op in. Hij zei dat de serie is opgezet om minder bekende, niet-com- merciële jazz naar Nederland te halen Dat is een streven dat dient te worden toegejuicht. Tussen de regels door wekte hij echter sterk de indruk dat de be langstelling ervoor van het publiek hem Siberisch liet. De lijkt me een minder gezonde opvatting, want je haalt goede jazz-musici niet naar dit land om tegen een lege zaal aan te kijken. Maar goed, progressieve jazz is nu eenmaal een ROTTERDAM. Met een optreden van tweemaal een uur door Dave Lieb- man’s Look Out Farm is gisteravond de tienvoudige concertenserie „Jazz in de Doelen” afgesloten. Terugblikkend op de categorie progressieve, moderne of free- jazz, die binnen de serie in ruime mate vertegenwoordigd was, komt men zonder veel moeite tot de tweeledige conclusie dat deze concerten alle een hoge muzi kale kwaliteit en een laag bezoekersaan tal gemeen hadden. AMSTERDAM. „Our late night”, de eerste van de vier produkties door The Manhattan Project uit New Vork in het Holland Festival, heeft iets weg van een saloncomedie. Je ziet een grote witte bank, waarop drie vrouwen en vier mannen, keurig in de kleren, zitten te converseren. Er gebeurt weinig aan handeling- men wisselt van plaats of gaat even naar de wc. Maar de conver satie is opvallend genoeg. Deze mensen, eerder typeringen dan autonome karakters, zijn van het New Yorkse soort, dat de indruk wekt al jaren bij niet te dure psychiaters te lopen of andere maffe wonderdokters- Onderwerp van gesprek is sex, niet in z’n gezellige vormen, maar geheel ver ziekt en misschien niet eens overeen komstig de waarheid. Deze mensen bie den tegen elkaar op om te bewijzen hoe ziek ze wel zijn. Van enig menselijk kontakt of ervaring is geen sprake. Al leen het kotsen, achter op de wc. klinkt echt. Kortom, een plastic mestvaalt waar het stinkt van vieze luchtjes uit speciale spray-bussen, made in USA. Af en toe geven deze personages blijk van een verlangen naar zuiverheid. Dan heb ben ze het over het strand, maar de enige die daar echt geweest is verteld hoe hij geheel onder de vuiligheid daar vandaan is gekomen. Wallace Shwan heeft het stuk op het lijf geschreven van de zeven spelers. Hij moet - volgens het programmablad - geïnspireerd zijn tijdens repetities voor Peer Gynt. Voor kenners is daarvan misschien iets te bespeuren; ik heb niet meer kunnen ontdekken dat de afgepel de ui, waarover Ibsen het in dat stuk heeft, ook nog rot is. De dialogen in deze metafoor zijn sober en met humor geschreven. André Gregory heeft het korte stuk in een knap ritme geregisseerd. Het komt in heel korte scènes, gescheiden door complete donkerslag van de belichting, snel op gang. Met dezelfde soort scènes, die op foto’s lijken, wordt het stuk besloten. De speeltrant is gestileerd natuurlijk. met welbewuste precisie uitgevoerd. De typeringen worden goed getroffen; al leen het clichématige van het geshoc keerde gastvrouwtje wordt naar mijn ge voel wat erg voorspelbaar uitgevoerd. The Manhattan Project ontstond zo’n zes jaar geleden uit een groep studenten van André Gregory van de School for the Arts in New York. Het eerste pro ject, waaraan men bijna twee jaar aan werkte voor men ermee naar buiten trad, was een bewerking van Alice in Wonderland. Dat toonde men vier jaar geleden op het Holland Festival. Een nieuwe bewerking staat ook nu weer op het programma voor het Holland Festi val. Verder speelt men twee Europese stukken in het festival: „The Seagull” van van A. Tsjechow en „Endgame” van S. Beckett. „Our late night” is zaterdag om half negen en om half elf te zien in Mickery Amsterdam; op 10 juni op dezelfde tij den in het HOT te Den Haag en op de 16e in De Lantaren in Rotterdam. JAC HEYER SCHEVENINGEN. Een van de hoogtepunten uit de waaier van evene menten van het Holland Festival in Amsterdam, Scheveningen en Delft op dinsdagavond was het optreden van de Spaanse zangeres Teresa Berganza in het Het aardige jongetje van hiernaast. Beetje saai in die zwarte broek en dat zwarte shirt. Speelt lekker gitaar zeg. Zou ie wat mee moeten doen. McLean profiteerde van een tijd waarin voor troubadours nog honderden gelegenhe den om langzaam maar zeker het vak te leren, open stonden. Een eindeloze reeks AMSTERDAM (ANP). Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft gistermiddag dr. A. F. E. van Schendel officieel afscheid genomen als hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. De kunsthistoricus Ar thur van Schendel, zoon van de gelijk namige schrijver, deed dit in bijzijn van prinses Beatrix en prins Claus, minister Van Doorn van CRM, mr. F. J. Kranen burg, commissaris der koningin in Noord-Holland en burgemeester Sam- kalden. Amsterdam. Mickery Rozengracht, 20.30 uur: Manhattan Project met „Alice in Wonderland” naar L. Carroll, regie André Gregory. Het orkest onder leiding van de diri gent Nicolaus Harnoncourt vertrolkte als eerste de suite uit de Fairy Queen van de Engelse componist Henry Purcell (1659-1695). De sopraan-partij in deze suite weard vertolkt door de in Califomië geboren Benita Valente. Het bijna uit verkochte Kurhaus reageerde met een ovationeel applaus op het samenspel tus sen orkest en zangeres. Ook de hierna uitgevoerde cantate Weichet nur betrübte Schatten, voor or kest en sopraan-solo van Joh. S. Bach vond bij het publiek veel waardering. Benita Valente moest vijf keer terugke ren om een enthousiaste hulde in ont vangst te nemen. Na de pauze werden het concerto Grosso voor strijkorkest van de Neder lander Pieter Hellendaal (1721-1799) en de Ouverture d-dur gebracht. Vooral het laatste werk was voor de bezoekers aanleiding door langdurig applaus de dirigent te bewegen tot een toegift. Ni colaus Harnoncourt was hier echter niet toe te verleiden. de componist met raffinement toegepast in de pianopartij. Toen het recital hiermee eindigde, bleek zij nog zoveel reserve te hebben, dat zij de zaal in vervoering bracht voor een klein recital aan toegiften waaron der een vearbluffende creatie van de Ha banera uit Bizet’s Carmen. TOON VRANKEN. De scheidende hoofddirecteur werd namens de koningin door minister Van Doorn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Als hommage aan de scheidende hoofddirecteur kreeg het Rijksmuseum uit handen van de minister een Ursula-beeld van de weer op een goed spoor wat vorig jaar resulteerde in „Homeless Brother” waar van McLean bijna alles zong. „Winter has me in its grip”, de titel song „Homeless Brother” waarin hij het opneemt voor de. zwerver dié zijn geluk en eten op goed geluk zoekt ten opzichte van de potentieloze zekerheden van de gesettelde burger. Don McLean is duide lijk Amerikaan en relateert veel van zijn uitstekende, rake teksten aan eigen land. Dat maakt het makkeliik om te lachen, hoewel „The Legend et Andrew McCrew” over een zwerver die iemand bij de doodgraver komt ophalen en daarom tientallen jaren als mummie voor duizenden mensen tentoongesteld wordt op een kermis: „Mummieman, they gave you more life at death than at birth”. Een hoogtepunt in McLean’s werk. In de Verenigde Staten is hij zeer waarschijnlijk uit volle borst meezin gende zalen gewend, maar dat kwam er in het schuchtere Concertgebouw niet uit. Don probeerde het uit allemacht. maar het moet gezegd dat z’m -^-rinen wat te hoog en te moeilijk war°n om een massaal zangkoor te mogen ver wachten. Héél zachtjes (want toen mocht het niet) zong wel iedereen mee met „Vincent”, de „beauty” waarmee McLean ook nu weer besloot. „Tot vol gend jaar”, zei hij en zwaaide. Graag. FERRY TROMP Amsterdam, Tropeninstituut, 20.15 uur: Karna Dev Ensemble uit India met tempel- en maskerdansen. vloeden waarmee tabla’s-speler Badal Roy wel iets te maken zal hebben. Deze Roy - een onverstoorbare Oos terse figuur die zelfs bij hevig swingen de gedeelten bewegingloos en met filoso fische gelatenheid zit mee te tikken (en die direct na de pauze nog door een van de heren uit een verkwikkend tukje moest worden gewekt), zit weliswaar onopvallend en in zijn contrabas-rood- bruine outfit nauwelijk afstekend tegen de contrabas op zijn platformpje, maar zijn inbreng is groot. Hij is een meester op de tabla’s, die door de elektrische versterking goed tot hun recht komen. Daarnaast heeft hij een indrukwekkende verzameling percussie-instrumenten bij zich, zodat hij telkens kan kiezen uit een ander „spelletje”, zoals een metge zellin dat plastisch uitdrukte. De band bestaat verder uit pianist Richard Beirach. bassist Frank Tous saint, drummer Jeff Williams en na tuurlijk Liebman zelf, die tenor, sopraan en (incidenteel) dwarsfluit speelt. Kort Amsterdam, Concertgebouw, 20.15 uur: Radio Filharmonisch Orkest on der Jean Fournet met Milhaud en Ravel. beeldsnijder Henrik Douvermann, die het beeld in het begin van de 16e eeuw vervaardigde. Daarnaast ontving het museum een bronzen borstbeeld van Van Schendel, vervaardigd door Arthur Sproncken. Arthur van Schendel was vanaf 1 december 1959 hoofddirecteur van het Rijksmuseum. Hij was toen al 26 jaar, vanaf 1933 het jaar waarin hij als volontair zijn intrede in het museum deed werkzaam in het Rijksmuseum. Via assistent bij de schilderijenafdeling klom hij op tot directeur van deze afdeling, waarna hij hoofddirecteur werd. Zijn opvolger is dr. S. H. Levie, voormalig directeur van het Amster dams historisch museum. Temperament en verfijnde stemcul- tuur intensiveren haar voordracht, die - hoe kan het anders - charmeert door een zuidelijke warmte. Dramatische spanning, felheid, hartstocht, lyrische verrukking, alles beheerst zij binnen de grenzen van het natuurlijke, vanuit de fluwelige glans van haar bekoorlijke stem. Het geluid is niet bijzonder groot, maar draagt het fijnste pianissimo naar alle kanten uit. Haar stem is een zeld zaam juweel, te mooi eigenlijk voor de droge akoestiek van het circustheater. Toch handhaafde zich hier een frêle glans en superieure kwaliteit. Dat kon niet gezegd worden van de vleugel, die dor en droog klonk en haar begeleider Felix Lavilla, haar man, wel een stukje verdriet en teleurstelling moet hebben berokkend. Vooral in het begin was het hinderlijk, maar meer en meer geboeid door haar vocale begaafdheid, de flexibi liteit en de zuiverheid van haar zang, bleef alleen nog bewondering over, ook voor de frappante begeleidingskunst van haar man. Haar programma was intelligent afge stemd op de aard van haar vocaliteit; op het Italiaanse belcanto - Carissimi, Per- golesi, Cherubini, Donizetti - en de tede re lyriek van de Hugo Wolf-liederen, die zij wonderwel wist over te dragen. Wel ke zangeres zou haar kunnen evenaren in La zingera van Donizetti, een mengeling van raffinement, ontwapende charme en technische perfectie? Om niet te spreken over de kwaliteit en voordracht in de Spaanse liederen na de pauze: Guridi en Granados. Circustheater te Scheveningen. Een kille, weinig flatteus klinkende ruimte, eerlijk gezegd beneden het niveau van een zan geres als Berganza, die hier in de glans van haar kunnen een selecte bloemle zing van vocale kunst onder de aandacht bracht. L (J* i 21 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17