Cao rond Minister Lubbers: Zorgwekkende ontwikkeling in bloem kwekerij Helft niet-werkende vrouwen wil werkkring buitenshuis Philips wijst motie Industriebond NVV over Barcelona af MIC verkocht aan EMI Kapitaalmarkt nu ook open voor gemeente en provincie coupon de postgiro! Rijkspostspaarbank I ,00^ S,su-»r.n""s:^,'‘os GELD Plusrekening I I Renterekening 1 r 1 Kwart ondervraagden krijgt jeugdloon niet 1975 19 WOENSDAG 4 JUNI 18 VAD - a pos’ Adres. Woonplaats. Li (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ook in de komende jaren zal de werkgelegenheid nog steeds inkrimpen. Steeds minder werkenden moeten de inkomens voor steeds meer niet-werkenden verdienen. Minister Lubbers vindt dit een zorgwekkende ontwikkeling, zei hij gisteren in de Eerste Kamer. Zorgen heeft hij ook over de prijsontwikkeling, die sterker is dan de prognoses voorzagen en waarvan dientengevolge de lonen de opwaartse druk zullen ondervinden. Naam en voorletters. KWJ-ENQUETE: te oppert^- I I Werkgelegenheid krimpt nog steeds (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) over soa I rf5 HDC 2,34 5,41 6,50 100,50 37,25 8,80 2,30 58,50 95,00 59,50 47,25 42,75 14,38 4,18 7,65 66,75 14,00 2,44 5,71 6,80 103,50 40,25 10,30 2,40 61,50 98,00 62,50 50,25 45,75 14,68 4,48 8,90 69,75 16,00 7% vraag door structurele en conjuncturele factoren. Bij een komende verbetering van de conjunctuur is de structurele werkloosheid niet verdwenen. DEN HAAG (ANP). In de hoofdaf deling Sociale Zaken van het Land bouwschap is overeenstemming bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst die zowel voor de tuinbouw als voor de bloemkwekerij geldt. Hierdoor komt een einde aan de toestand dat in een zelfde glastuinbouwgebied en soms op een zelf de bedrijf twee verschillende cao’s van toepassing konden zijn. De nieuwe cao, die loopt van 1 maart 1975 tot 1 maart 1976, is van toepassing op ongeveer 16.000 werknemers. De lonen, aldus een mededeling van bet Landbouwschap, zijn opgetrokken tot het peil dat in de praktijk vaak al geldt. De minister ziet geen aanleiding tot versoepeling van de doorberekeningsbe- palingen voor prijsverhogingen. Geble ken is, dat het bedrijfsleven de prijsstij gingen van vorig jaar niet geheel door- berkend heeft. In dit geval is het ook niet nodig om nu opgetreden prijsverla- Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100 Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) De stijgende loonkosten houden nau welijks verband met hoge looneisen, zei Lubbers. Het probleem van de arbeids kosten is niet te vereenvoudigen tot dat van de loonstijgingen. Het dalen van de werkgelegenheid heeft te maken met binnenlandse structurele oorzaken, maar ook met verschijnselen, die zich in de gehele wereld voordoen. Dat steeds meer mensen onder de arbeidsongeschiktheids wet vallen, heeft ook zorgelijke finan ciële gevolgen. !w’ De minister van Economische Zaken zei dat de regering nu aan het einde is gekomen van een economisch stimule ringsprogramma van ongeveer vijf mil jard. De injecties zullen langzamerhand hun uitwerking moeten krjjgen om nog verder afzakken van de situatie te voor komen. Nu komt de vraag aan de orde of, en zo ja hoe, de tijdelijke lastenver lagingen moeten worden voortgezet. werkloosheid, maar indirect. In tegen stelling tot het zogenoemde investerings- loon heeft de VAD geen kostenverho gende factoren voor de bedrijven. Lub bers heeft geen fundamentele bezwaren tegen investeringsloon. Maar in de hui dige situatie ziet de regering in dit middel onvoldoende zekerheid en koos zij voor de VAD. een niet-betaalde werkkring. Met een niet-betaalde baan wordt in dit onder zoek bedoeld het werken als vrijwillig ster in onder andere bejaardentehuizen, ziekenhuizen of hulpverleningsinstellin gen. Als rekening wordt gehouden met hun gezinsomstandigheden, zouden niet- werkende vrouwen nog liever op vrij willige basis dan in een betaalde werk kring gaan werken. Uit deze onderzoekresultaten kan wor den afgeleid dat de helft van de niet- werkende vrouwen behoefte heeft aan activiteiten buiten de directe gezinssitua tie. De realisering van dit voorlopig theoretische aanbod om als vrijwil ligster te werken, zal voor een belang rijk deel afhangen van de voorlichting op dit gebied. Opvallend is namelijk dat bijna driekwart van de niet-werkende vrouwen niet bekend is met de moge lijkheden om als vrijwilligster te gaan werken. gingen volledig door te geven. Lubbers zegde toe, dat er een strengere controle zal komen op naleving van de prijsge- dragsregels. De aardgasprijs voor de consument zal volgend jaar weer stijgen volgens de minister, in het kader van geleidelijke aanpassing aan de olieprijzen. De stij ging zal geen tien cent zijn, maar aan zienlijk minder. De belangrijke rappor ten over de voortzetting van de kern- energieontwikkeling in ons land zullen pas in het najaar ter beslissing in het kabinet worden behandeld. Het magnesi- umproject voor het Noorden biedt nog weinig perspectief, aldus minister Lub bers. SITTARD (ANP). Uit een enquête die de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) in drie vormingscentra in de westelijke mijnstreek heeft gehouden is gebleken dat 25 percent van de onder vraagden het minimumjeugdloon niet krijgt uitbetaald. Ook zijn manipulaties met vakantie- en vormingsdagen gecon stateerd. Dit heeft een deputatie van de KWJ Westelijke Mijnstreek minister Boersma van Sociale Zaken laten weten. De deputatie heeft de bewindsman verzocht een strengere controle uit te oefenen op de houding van de werkge vers. Ook heeft men gevraagd proces- sen-verbaal tegen overtreders openbaar te maken. De KWJ vindt dat de onder bezetting van de arbeidsinspectie geen rede mag zijn om de huidige situatie voort te laten bestaan. Ruim de helft van de ondervraagde Nederlandse vrouwen werkenden en niet-werkenden begint vóór het 17de jaar met werken en houdt er vóór het 24ste mee op. De helft (52 percent) van de werkenden is vóór het 35ste jaar weer aan het werk en 22 percent op latere leeftijd; een groep van 16 percent van de werkenden zegt nooit met wer ken te zijn opgehouden. Deze zaak geeft financieringsproble men. Voor de bijstelling van de meerja renbegroting zal een zorgvuldig beleid moeten worden gevoerd. Als geheel blijft de Nederlandse economie kampen met een langzame ontwikkeling van de Niet-werkende vrouwen zouden het liefst een functie hebben op het gebied van administratie, verkoop, bejaarden zorg, verpleging en in mindere mate op een fabriek. Ruim de helft van de niet- werkende vrouwen gelooft beslist een werkkring te kunnen vinden die in overeenstemming is met het gewenste beroep. Gezien de situatie op de ar beidsmarkt lijken deze verwachtingen nogal optimistisch. De Vermogensaanwasdeling heeft wel betekenis voor de bestrijding van de DEN HAAG (ANP). Philips heeft gisteravond per telex gereageerd op een motie, die de Industriebond NVV tijdens haar congres in Rotterdam heeft aange nomen en waarin de raad van bestuur van de onderneming werd opgeroepen om een einde te maken aan de moeilijk heden bij het Philipsbedrijf in Barcelo na. ROTTERDAM-HAARLEM (ANP). A. L. van Beek NV in Rotterdam (groothandel in tabak) heeft alle ge plaatste aandelen van de 100 pet. doch ter Vabemu BV in Rotterdam verkocht aan EMI (Holland) BV in Haarlem. Va bemu houdt zich onder de handelsnaam MIC bezig met de exploitatie van zes grammofoonplatenwinkels in Amster dam, Haarlem, Leiden, Rotterdam, Eind hoven en Den Haag, terwijl een dochter van EMI vier van deze winkels exploi teert. Boekje open In open envelop zonder postzegel zenden naar Girokantoor, Leeuwarden. J, ----4.---------- 5% In het antwoord herinnert Philips er nogeens aan dat de Spaanse Philips- organisatie nadrukkelijk heeft vastge steld dat de staking bij de Philips- bedrijven in Barcelona is beperkt tot Miniwatt en geen verband houdt met onderhandelingen over arbeidsvoorwaar den. Onder het arbeidsvoorwaardenpakket van Philips-Barcelona vallen behalve de werknemers van Miniwatt nog 2300 werknemers in andere bedrijven waar normaal wordt gewerkt. „De maatrege len van de directie bij Miniwatt zijn uitsluitend een gevolg van intimidatie en geweldpleging door een beperkt aantal werknemers”, aldus Philips. De Philips-directie zegt in haar reactie dat de directie van Philips-Spanje niet kan toelaten dat werknemers worden bedreigd en met geweld gedwongen hun arbeidsplaats te verlaten en blijft bij de gerechtvaardigde maatregelen. Het aan bod van de directie, gedaan tijdens een verzoeningspoging tot gedeeltelijke ver zachting van maatregelen blijft van is di‘ Ikwil meer weten over de makkelijke spaar- vormen van Postgiro/Rijkspostspaarbank. Ik heb al Postgiro, rek. nr. Ik heb nog geen Postgiro. °',ef^"oo^aao oo^aa DEN HAAG (ANP). Met ingang van vandaag mogen provincies, gemeen ten en de andere lagere overheden zelf standig lenen op de kapitaalmarkt. Tot nu toe mochten de lagere overheden uitsluitend lenen bij de Bank voor de Nederlandse Gemeenten en de Neder landse Waterschapsbank. Minister Dui senberg van Financiën heeft dit gisteren meegedeeld in de eerste Kamer tijdens het beleidsdebat over zijn begroting. Naar het oordeel van minister Duisen berg is er onder de huidige omstandig heden geen reden meer om de zoge noemde centrale financiering nog langer te handhaven. Uiteraard blijft het voor de lagere overheden mogelijk om bij de BNG of bij de Waterschapsbank te lenen. kracht. Onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden zijn overigens in feite niet afgebroken, maar bevinden zich in de bemiddelingsfase. Het herhaaldelijk voorbijgaan aan bovenstaande feiten draagt niet bij tot een beter begrip van de situatie, aldus Philips in haar ant woord aan de Industriebond NVV. DEN HAAG. Meer dan de helft (57 percent) van de Nederlandse vrouwen, die niet werken en een gezin hebben, zou graag een werkkring buitenshuis willen. Onder vrouwen met gezinsver- antwoordelijkheid moet verstaan worden gehuwde en alleenstaande vrouwen met de zorg voor een of meer kinderen. Door een samengaan van Vabemu en EMI is de continuïteit gewaarborgd en de basis gelegd voor een eventuele ver dere groei, zo hebben Van Beek en EMI meegedeeld. Bij de Vabemubedrijven werken in totaal 30 mensen alsmede een aantal part-timers. Van Beek begon in 1971 met de exploitatie van grammofoonpla tenwinkels, maar de winstontwikkeling is teleurstellend geweest. In het jaarver slag over 1973 werd nog melding ge maakt van een negatief resultaat en volgens een woordvoerder van Van Beek is in deze situatie vorig jaar nog maar weinig veranderd. Dit blijkt uit het onderzoek „Maat schappelijke participatie van vrouwen met gezins verantwoordelijkheid” dat drs. F. Rentenaar van het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek te Schiedam heeft verricht onder duizend werkende en niet-werkende vrouwen in opdracht van de ministers van sociale zaken en van CRM. Niet-werkende vrouwen die een baan buitenshuis zouden willen hebben, staan zowel positief tegenover een betaalde als dit

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19