Cees Stam doet nieuwe poging Geen uitspraak geding Toonstra SP0R1BMB Merkel naar Schalke ’04 Motorraces op Zandvoort Verkerk coach Zweden Nationaal juniorenkampioen in Alkmaar OOK SPRINTTITEL PIETERS UITSTEKEND TEGENSPEL VAN VOLLEYBALTEAMS Van Lennep niet op Zandvoort Eindhoven zoekt nog steeds naar oplossing Pele gezwicht voor Cosmos 1| 1 O t 2: RECORD NIET OFFICIEEL ERKEND PLENCKERS reg. BESPREKINGEN BIJNA ROND Krappe zeges Poolse dames en heren KSE „VECHTFILMS GEVEN VERTEKEND BEELD” i!l 1 WOENSDAG 4 JUNI 19 7 5 SPORT 23 Niet geschikt Goede naam )0 53 54 37 65 46 reen o- Mi f! hij (Van onze correspondent) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ROB HOOGLAND (Van onze sportredactie) lt z Het kampioenschap over 15 km. met niv» STOCKHOLM/OSLO. Volgens arti kelen in de Noorse en Zweedse pers ondertekent Kees Verkerk, Olympisch, Kees Verkerk wordt waarschijnlijk, de nieuwe bondscoach van Zweden. Ofschoon zowel bij Dschen Dui als bij sportschool Plenckers alles behoorlijk op rolletjes loopt, maakt de judo-sport in Nederland een moeilijke tijd door. De Nederlandse Budobond kent al enkele Plenckers: „Schutte had in grote trek ken gelijk. Alleen de manier waarop die zaak werd gepubliceerd, daar heb ik zo mijn bedenkingen over”. De uitslag: 1. M. Venix, de 20 km. in 12.24; 2. N. Rinkel, Aalsmeer; 3. G. Slot, Alkmaar; 4. B. ten Tije, Den Haag; 5. M. Pronk, Warmenhuizen; 6. J. de Kind, Den Helder. Een kleine finale over 10 De dinsdagochtend-judolessen worden gegeven aan leerlingen die niet geschikt zijn voor het Lager Beroeps Onderwijs. In een brugjaar krijgen deze leerlingen de gelegenheid alsnog door te stromen naar het LBO. Meestal is dat ongeveer éénderde van de groep. Het aantal dat dan overblijft wordt onderwezen op de afdeling voor Praktische Vorming. Het Nederlandse dames volleybalteam vetraloor in Gorinchem de tweede wed strijd tegen Polen op het nippertje. Na een enerverend duel van twee uur en ZANDVOORT. Op het circuit van Zandvoort wordt zondag de derde in de reeks van zes wedstrijden om de Neder landse wegrace-titels verreden. Alle „in ternationalen” in de klassen 50, 125, 250, 350 en 500 cc zullen in Zandvoort van de partij zijn. Verder zijn er wedstrijden in de klassen 350 cc en 750 cc nationa- len en bovendien komen de zijspannen aan bod. Er rest nu nog 67.500 gulden aan toto- gelden. Deze worden door de gemeente beheerd. Aangenomen wordt dat de ge meente zal proberen dit geld te gebrui ken als aflossing van de schulden, waar mee „Eindhoven” (voorlopig) gered zou zijn. arlec 12043: U L van Tyl. ws: Di en m. Volgens Toonstra was in zijn contract de clausule opgenomen dat bij een even tuele transfer de vraagprijs maximaal 25.000 gulden zou zijn. Heerenveen be strijdt dit en stelt dat deze clausule alleen gold voor de seizoenen 1972-1973 en 1973-1974. De eredivisieclub Roda JC was bereid Toonstra voor 25.000 gulden over te nemen van Heerenveen. De club vroeg evenwel een bedrag van 250.000 gullden. De president van de rechtbank heeft door een schorsing nog getracht de partijen tot elkaar te brengen. Heeren veen stelde daarop voor Toonstra voor een transfersom van 150.000 gulden te laten vertrekken. Toonstra en zijn ver dediger mr. Janssen van Raay gingen daarmee niet akkoord. IJMUIDEN. Jos Plenckers geeft het grif toe. Zijn sportschool in de IJmuidense Zeewijk heeft hij in de eerste plaats om er zijn brood mee te verdienen. Plenckers vindt dat, terecht, niet meer dan normaal. Maar zijn bedrijfje onderscheidt zich, gelukkig, van andere op commerciële basis geschoeide sportscholen. Jos Plenckers past er voor cursussen te geven, waarin men garandeert „binnen tien lessen uw aanrander zonder veel problemen te kunnen weerstaan”, zoals zovele van Plencker’s collega’s beweren. wereld-en Europees kampioen schaatsen, binnen enkele dagen een trainerscon- tract met de Zweedse nationale schaats bond. Het contract gaat op 1 november aanstaande in voor een voorlopige perio de van vier maanden. dinsdagochtend krijg ik leerlingen van de afdeling Voortgezet Buitengewoon Onderwijs”, vertelt hij. „En ik vind het ontzettend fijn werken. Er zijn hier en daar in Nederland wel meer sportscho len die met dergelijke dingen experimen teren, maar het komt in ieder geval niet veel voor. Ik dacht wel, dat wij er als eerste mee zijn begonnen, zo’n 21/a jaar geleden”. sen en Stam tot de conclusie geko men dat het weinig zin heeft tegen het UCI-besluit in beroep te gaan. Derk- sen: „We zullen nu aan een nieuwe recordpoging moeten gaan werken. Het is jammer, want het was een enorm sterke tijd. We moeten nu maar weer afwachten of bij een volgende keer de omstandigheden weer even gunstig zullen zijn. Het zal in ieder geval in juni of juli moeten gebeuren, want dan heb je de meeste kans op wind stil weer”. LEEUWARDEN (ANP). De presi dent van de rechtbank in Leeuwarden, mr. W. van den Berg, heeft gisteren geen uitspraak gedaan in het kort ge ding dat voetballer Johan Toonstra had aangespannen tegen zijn club Heeren veen. 3S plenckers geeft ook les aan leerlingen van het Buitengew >n Onderwijs: „Jongens die agressief zijn krijgen meer zelf- eheersing en de te passieve kinderen worden meer weerbaar”. De uitslag: 1. en kampioen: J. Lang straat, Rotterdam; 16 pnt.; 2. E. Gese- rick, Hilversum 16 pnt.; 3. M. Schoen, Nieuwendam 9 pnt. jaren achtereen hetzelfde aantal leden. Tegenwoordig betekent zoiets achteruit gang. Plenckers: „Landelijk gezien loopt het aantal judoka’s inderdaad terug, hoewel dat op mijn sportschool niet het geval is. Hoe het komt? Ik dacht dat het vooral kwam omdat de karatesport steeds populairder wordt. Dat gaat ten koste van het judo. Veel judoka’s zijn overgeschakeld op karate. Ik sluit ook niet uit dat er in de naaste toekomst meer karateka’s zullen zijn dan judoka’s. Ik dacht niet dat de verminderde inter nationale sucessen van de Nederlanders er iets mee te maken hadden, hoewel je dat natuurlijk nooit zeker weet. En laten we voorop stellen, dat karate in derdaad een mooie sport is. Er wordt alleen een beetje vertekend beeld gege ven door al die Chinese vechtfilms. Al hoewel je daar natuulijk ook weer je voordeel uit kunt halen”. B. en W. hebben een voorstel in voor bereiding dat voorziet in een subsidie van een ton per jaar op het exploitatie tekort. Het beheer van het geld zou in een stichting moeten worden onderge bracht zodat oude schuldeisers geen aan spraken meer kunnen laten gelden. in ieder geval heeft Jos Plenckers in de tien jaar dat hij nu in IJmuiden een sportschool runt een voor dergelijke in stellingen ongebruikelijk goede naam opgebouwd. De samenwerking met bij voorbeeld de zuivere vereniging Dschen Dui noemt hij „vrijwel ideaal”. Plenc kers: „Ik heb zelf nog les gegeven bij Dschen Dui. Er is wel rivaliteit, maar die is uitsluitend sportief en dat is niet meer dan gezond. Er komen ook leden van Dschen Dui bij mij om te trainen. Dat tekent toch wel de situatie”. De amateurs reden als omlijsting twee series en een finale achter dernymoto- ren. lijnen kwam was Nedearland kansloos: 6- 15. Ook in de volgende set kwam de Nederlandse ploeg er niet aan te pas getuige de cijfers 2-15. Nederland leek rijp voor de slachtbank. Dat leek ook te gebeuren toen de oranjemannen in de vierde set tegen een 6-14 achterstand aankeken maar toen ineens kwam de ploeg tot een geweldige krachtsexplosie en slaagde erin de set alsnog met 16-14 winnend af te sluiten. Met 15-6 ging de beslissende set overtuigend naar de Po len. Vanavond ontmoeten beide ploegen elkaar in Breda. Drie jaar geleden zat de voetbalvere niging ook al op zwart zaad. Een bliksem actie onder het bedrijfsleven bracht toen 160.000 gulden op zodat de con tracten met de spelers en de trainer velengd konden worden. Dat bedrag is inmiddels nagenoeg opgesoupeerd. In een mededeling aan de KNWU heeft de UCI deze week laten weten dat men niet tot erkenning van Stams record over kan gaan, omdat niet aan alle officiële voorwaarden is voldaan. Stams manager Jan Derksen: „Het gaat om de opmeting van de baan. Wij hebben dat laten doen door een land meter van de gemeente Utrecht, maar dat had door een commissaris van de UCI moeten gebeuren”. In overleg met de KNWU zijn Derk- ges een levendig verloop. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de attente Erik Geserick het zou gaan halen, maar in de laatste ronde verzaakte hij en kon Jan Langstraat alsnog de titel pakken. Beide renners hadden weliswaar even veel punten, maar Langstraat had het dubbel tellende slotklassement gewon nen en dat gaf de doorslag. Jos Plenckers beweert zijn pupillen (in totaal zo’n 600) de zuivere sport te leren. Hij geeft les in judo, karate, jiu jitsju, yoga en gymnastiek voor huis vrouwen. „Ik heb veel dames bij het onderdeel jiu jitsu”, aldus Plenckers, „en die zullen ongetwijfeld meer zelfver trouwen krijgen bij het aanleren van deze soort van zelfverdediging. Maar dacht je nu echt dat zo’n vrouwtje wer kelijk direct in staat is om haar aanval ler te weerstaan. Als zo’n kerel met een knuppel achter je rug staat, dan kan niemand daar iets aan doen. Dan ben ook ik weerloos”. Kanshebbers in de kleinste klassen zijn o.a. Henk van Kessel, Jan Bruins, Jan Huberts en Aart Valster. Bij de kwartliters heeft Kees Schermer tot dusver de beste seizoenprestaties op zijn naam staan, maar ook Wil Hartog en Nice v.d. Zanden zijn kandidaten voor de overwinning. In de zwaarste solo- klassen ontmoeten alle toppers (met uit zondering van de geblesseerde coming man Jack Middelburg) elkaar. In de 350 cc klasse behoren o.a. Wil Hartog, Piet v.d. Wal en Marcel Ankoné en Boet van Duimen. De races op het Zandvoortse circuit beginnen om 13.00 uur. Na „Zandvoort” staan nog de races in Ves- sem, Venray en Mill op het programma. De vier beste resultaten in de zes wed strijden tellen mee voor de nationale titels. Daarin bleven Martin Schoen en Sjaak Pieters in twee ritten baas over respec tievelijk Van Tol en Langstraat. De eerste rit van de finale regelde Schoen in zijn voordeel en doordat Pieters met een paar bandjes verschil de tweede rit op zijn naam bracht, moest er een beslissende derde rit worden gereden. De spanning was om te snijden. De flink uit de kluiten gewassen Pieters nam reso luut de kop, loeg op 300 meter een aanval van Schoen knap af en hield hem met driekwart lengte verschil op afstand. Plenckers tenslotte: „Wat als experi ment is gestart is een groot succes geworden. Weet je wat het belangrijkste is? Die leerlingen kunnen hun spannin gen disciplinair kwijt”. Het was vooral te danken aan het voortreffelijke spel van Frank Con- standse, Pim Uyterschout en Loek Wil- lemstein dat Nederland tot een dergelijk resultaat kon komen. De eerste set was een regelmatige zege voor het oranje team: 15-12. In de tweede set toen bij (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. De zeventienjarige Zwanenburger Sjaak Pieters heeft dins dagavond op de Alkmaarse wielerbaan het nationaal sprintkampioenschap van de junioren in de wacht gesleept. In de finale had hij drie ritten nodig om Martin Schoen uit Nieuwendam te kun nen kloppen. Met zijn behaalde nationa le titel - twee dagen eerder had hij in Sloten ook al het provinciaal wegkam- pioenschap van Noord-Holland gewonnen - was de jonge Pieters uiteraard dolge lukkig. En vader Piet niet minder. „Het is precies 25 jaar geleden dat ik zelf nationaal baankampioen werd”, merkte hij na afloop op, „en nu dan mijn zoon. Het is ongelooflijk”. De nationale titel op de 15 kilometer voor junioren ging naar de Rotterdammer Jan Langstraat. Zijn stadgenoot Martin Venix zegevierde aan het slot van de avond in een dernyfinale voor amateurs. Momenteel is Verkerk werkzaam in een vakantiekamp in Krastianstad in Noorwegen, dat is van zijn schoonvader. Volgens het contract zou hij de frainin- ten leiden van de Zweedse all-round- schaatsers in hun voorbereidingen voor de Europese, Olympische en wereldkam pioenschappen. Verkerk zou in dit geval de opvolger worden van trainer Kees Broekman, wiens contract op 1 mei jongstleden afliep en op eigen wens niet werd verlengd. Het is nu overigens zeker dat het progressieve raadslid mr. W. Wernink - zelf belastinginspecteur - vertrouwelijke informatie heeft doorgespeeld naar de directeur van de rijksbelastingdienst te Breda. Wernink, die tegenstander is van een eventueel toe te kennen subsidie aan de voetbalclub, was als financieel des kundige van zijn fractie door de wet houder van sportzaken benaderd om vertrouwelijk advies over deze materie uit te brengen. In een officieel commu niqué betreurt het college van B. en W. in hoge mate de onjuiste handelwijze van het raadslid. De uitslag: 1. en sprintkampioen: Sj. Pieters, Zwanenburg; 2. M. Schoen, Nieuwendam; 3. J. Langstraat, R’dam; 4. T. van Tol, Poeldijk. „Ik heb verder ook een aanbieding uit Nederland gehad”, vertelde Verkerk, „maar dat was clubtraining en in dat geval trekt Zweden me nat.uurijk meer aan. De Zweedse schaatsers zijn van plan dit jaar op 15 oktober reeds te beginnen met trainen op kunstijsbanen. De bijna 42-jarige Amsterdammer schaarde zich enkele maanden geleden dan ook niet bij de sportschoolhouders, die naar aanleiding van de felle kritiek op hun werkwijze door onder andere de bekende judoka „Opa” Schutte een kort geding aanspanden en verloren. NIJMEGEN. Het Nederlands vol leybalteam heeft gisteravond in de sport hal Meyhorst in Nijmegen een voortref felijke prestatie geleverd door de inter land tegen het nationale team van Polen met de kleinst mogelijke nederlaag af te sluiten: 2-3. Maandagavond in Velp moesten de mannen van coach Krysik een 3-0 verlies incasseren, gisteravond in Nijmegen dwongen zij Polen tot een umiterste krachtsinspanning. Deze leerlingen krijgen judoles van Plenckers. Hij: „Er zitten jongens bij die wat te agressief zijn en er zitten er ook bij die iets te pass’ef zijn. Die eerste groep leert met judo wat zelfbeheersing is en de tweede groep wordt weerbaar der. Zij krijgen het idee dat ze fysiek helemaal niet zoor de anderen onder doen”. Een bij het gesprek aanwezige le raar van de Duin- en Denneschool vult aan: „Het opvallende is dat er bij ons op school nocit meer wordt gevochten. Na tuurlijk wordt er wel wat gestoeid, maar echt knokken, nee, dat is er niet meer bij”. NEW YORK (Reuter). De Amerikaanse profvoetbalclub Cosmos uit New York is er dan toch in geslaagd ’s werelds beroemdste voet baller Pele te contracteren. Gisteren maakte Clive Toye, de manager van Cosmos, bekend dat Pele een drieja rig contract heeft getekend. Na maandenlang touwtrekken is Pele ge zwicht voor de Amerikaanse dollars. Hoewel Toye niet bekend wilde ma ken wat de financiële voorwaarden zijn waarop Pele naar New York komt, weten ingewijden toch te mel den dat de Braziliaan voor de rest van dit seizoen en de jaren 1976 en 1977 een bedrag van 4,75 miljoen dolar (ruim elf miljoen gulden) zal ontvangen. EINDHOVEN. Het college van B. en W. van Eindhoven probeert met man en macht het dreigend faillissement van de zondag naar de eredivisie gepromo veerde voetbalclub EVV Eindhoven af te wenden. De rechtbank in Den Bosch nam vanmorgen de vraag die maandag door de bedrijfsvereniging voor de ge zondheid, geestelijke en maatschappelij ke belangen werd ingediend toch in behandeling. Een delegatie van B. en W. pleegde gisteravond overleg met de di recteur financiën van de gemeente om na te gaan op welke wijze de voetbal club steun verleend kan worden in deze precaire financiële situatie. „Het enige waarover we het nog niet helemaal eens zijn, is een regeling van de sociale voorzieningen”, vertelde Ver kerk in een commentaar, „en ik wil 100 procent zekerheid hebben wat dat be treft. Gaat het daarentegen door en vind ik dat ik in mijn werk slaag, dan kan ik me best een contract voor vier jaar voorstellen”. AMSTERDAM Wereldkampioen by de profstayers, Cees Stam, zal waarschijnlijk deze of volgende maand een nieuwe aanval doen op het werelduurrecord achter handelsmoto- ren. Vorig jaar schreef de Zaankanter al eens de snelste tijd op zijn naam. Op Ï2 juli legde hjj op de baan van het Utrechtse stadion Galgenwaard 82 kilometer en 984,69 meter af, maar dat record wordt door de wereldwie- lerbond (UCI) niet officieel erkend. HB zoekt een buitenlandse invaller, hetgeen waarschijnlijk betekent dat er een Franse coureur in de HB-bolide terecht komt. Er is een tweede kleine kans dat er nog een Nederlandse wagen op Zandvoort in actie komt. Coureur Toine Hezemans is namelijk druk doen de een wagen tot zijn beschikking te krijgen. Maar ook die auto zal door een buitenlander gereden worden. Gijs van Lennep vindt het bijzonder jammer dat hij niet op Zandvoort in actie zal komen. „Maar”, zegt hij, „ik kan nu eenmaal niet voor niets gaan rijden. Mijn eisen waren niet onredelijk (het zou HB ongeveer vier mille kosten, red.). Ik heb nu acht jaar ervaring in dit vak. Ik ben een beroepscoureur. Dat vergeten de heren Hoogenboom. Zij zijn verwend door Wunderink. Maar daar moeten ze mij niet mee vergelij ken. Toen ik zeven jaar geleden bij Ben Pon reed vroeg ik ook geen geld. Maar nu weet ik wat er in dit wereldje te koop is en die ervaringen kosten geld”. BB herkansingen bleven Sjaak Pieters, Martin Schoen, Theo van Tol en Jan Langstraat over voor de halve finales. Het eerste deel van de zeventiende etappe van de Giro werd gewonnen door de Belg Patrick Sercu. Het tweede ge deelte werd een prooi voor de Italiaan Panizza. Diens landgenoot Betoglio be houdt de eerste plaats in het algemeen klassement. De Mexicaanse tennisser Raul Rami rez heeft zijn tweede Italiaanse titel binnen. Met zijn Amerikaanse partner Brian Gottfried versloeg hij Nastase en Connors in de finale van het dubbelspel. Evert en Navratilova wonnen bij de dames. Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteravond in Leiden een oefenwedstrijd tegen het door Europa reizende team van McGregor met 100-109 verloren. Freddy Maertens heeft de eerste etappe van de Dauphiné Libéré gewon nen. Vianen, Bal en Zoetemelk eindigden in dezelfde tijd als de winnaar. Ajax heeft gisteren in Jakarta een vriendschappelijke wedstrijd tegen Man chester United met 3-2 gewonnen. De Amsterdamse goals werden gescoord door Rep, Brokamp en Geels. De Zweed Johansson heeft de leiding in het klassement van de Ronde van Engeland behouden. De Nederlanders Minneboo, Buckx, Roemerman en Mut saars speelden opnieuw geen rol van betekenis. Sjeng Hendrix en Giel van der Togt zullen Nederland vertegenwoordigen op de EK voor vijf-jarige dravers in Oslo, met hun paarden Lady en Lido Buiten zorg. De Westduitser Rolf Steinhausen heeft op het eiland Man de zijspanrace van de Engelse TT gewonnen. „Karate wordt binnenkort populairder dan judo” GELSENKIRCHEN (SID). Max Merkel wordt de nieuwe trainer van Schalke ’04. Morgen zal de Oostenrijker, die het afgelopen zeizoen bij München 1860 werkzaam was een eenjarig con tract bij de Bundesligaclub tekenen. Schalke ’04 is de derde Bundesligaclub van Merkel. Eerder was"hij trainer van München 1860 (toen nog in de hoogste afdeling) en 1. FC Nürnberg. Met beide verenigingen behaalde hij de landstitel. Daarna is hij naar Spanje vertrokken, waar hij Sevilla en Atletico Madrid onder zijn hoede had. Merkel gaat bij Schalke ’04 150.000 verdienen. ZANDVOORT. Gijs van Lennep en de gebroeders Hoogenboom, sponsors van het HB-racingteam, hebben geen over eenstemming bereikt over financiële verlangens van de coureur. Het is daar door uitgesloten dat Van Lennep in de Grand Prix van Zweden en Nederland als vervanger van de geblesseerde Roe lof Wunderink zal optreden. Het Hb- team vertrekt overigens wel naar Zwe den, wie er achter het stuur van de Ensign plaats zal nemen is echter nog niet bekend. Vandaar de grote poster waarop een Chinese vechtjas staat af geheeld, in de kantine van Plenckers’ gloednieuwe sportschool. Plenckers geeft in die nieu we sportschool (in augustus van het vorig jaar verhuisde hij naar Zeewijk) ook les aan leerlingen van de Duin- en Denneschool, een onderwijsinstelling voor minder begaafde kinderen. „Iedere j H'yyiiijMg !”A! fe I® sates. van 16-14, 15-10, 13-15). interlands op zijn naam staan - tussen de drie weken”. zes klassementen, waaraan 24 junioren deelnamen, kreeg door de vele demarra- Aan het sprintkampioenschap namen zestien renners deel. Na de series en km. werd gewonnen door Laurens Veldt uit Ouderkerk aan de Amstel.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23