SLACHTINGEN IN ANGOLA Explosie in Filippijns vliegtuig „Spoedig zes landen met Ford bezoekt paus E? t „Wetsontwerp inzake Baader-Meinhof” atoombom” J „Blad Republica’ moet weer uitkomen” WEER EVEN „STILTE” NA 3 99 99 *1 tl jw. i - ii® Ter bestrijding terrorisme Interview Gerrit Jan Jongejans, Nederlands ambassadeur in Israel: Iran reageert op belastingfraudes Senator VS: 3 BINNEN» EN BUITENLAND 1975 JUNI WOENSDAG 4 (Van een medewerker) MB p Transporten d (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) Huisarrest Gelijk (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) n m in in id ie jr BONN. De fracties van de twee Westduitse regeringspartijen, de sociaal-democratische SPD en de 1 t n d e s it I” s— t- >p ie ie )n d liberale FDP, hebben een wetsont werp ingediend bij de Bondsdag, dat tot doel heeft de bestaande leemten in de bestrijding van het terrorisme te vullen. Deze aanvul ling van onder andere de proces orde dient om de inmiddels berucht geworden „Lex Baader-Meinhof” te completeren. Het Westduitse kabi net zou vandaag op zijn zitting het pakket maatregelen ondersteunen. Volgende week zal het wetsontwerp tijdens een debat over de binnen landse veiligheid in eerste lezing worden behandeld. De bedoeling is dat de nieuwe wet nog voor het zomerreces van kracht wordt. BI® SlisISitH Holden Roberto is voorlopig stilte ingetreden. Het aantal doden als gevolg van de wilde schietpar tijen in Loeanda wordt geschat op tussen de 500 en 2000. JERUZALEM. Op 20 november 1973 zei ambassadeur Jonge jans in een speech voor de Rotaryclub jn Tel Aviv, dat door de Jom-Kippoeroorlog „de vriendschap tussen Nederland en Israel ver diept is”. De olieboycot was toen in volle gang, maar Jongejans achtte de economische gevolgen van die olieboycot niet zo ernstig (iets waar hij achteraf gelijk in kreeg). Maar Nederland was in paniek, en op die speech kwam uit het bange Nederland veel kritiek: de Arabische landen zouden boos worden. Het ministerie van Buiten landse Zaken suste de zaak weliswaar door te verklaren dat in de speech van Jongejans „niets was gezegd wat voor een ambassadeur ongebruikelijk is”, maar tóch. LISSABON (AP, ANP) De militaire leiders van Portugal zien zich geplaatst tegenover een nieuwe tijdslimiet om het uiteenvallen van de voorlopige regering te voorkomen, zo werd gisteren bekendgemaakt. Zij hebben tot het einde van deze week de tijd om te zorgen dat de socialis tische krant „Republica” weer kan uitkomen. Als dit niet lukt, zullen de leiders van de grootste politieke partij van het land zich uit de regering terugtrekken, zo werd uit welingelichte kring vernomen. LOEANDA. Het touwtrekken om Angola’s toekomst is in volle gang. Na de bloedige botsingen van de laatste weken tussen de commu nistisch georiënteerde MPLA van Agostinho Neto en de vanuit het buurland Zaire geleide FLNA van Holden Roberto is voorlopig een „T f* f Ultimatum Portugese socialisten gelegenheid te geven de communistische ir het Suezkanaal Objectief blijven is moeilijk is heb e zeer 1 dollar per jaar bedragen. I t 1 f r Hij is er dan eigenlijk helemaal niet happig op om geïnterviewd te wor den. geen daar 1 1 1 t. 0 Onder voorzitterschap van de Portuge se minister van buitenlandse zaken ma joor Melo Antunes, die zich vanuit Lis sabon naar Angola gehaast had, vonden besprekingen plaats tussen drie concur- De senaatscommissie waarvan Ribicoff voorzitter is, was te weten gekomen dat Frankrijk plutonium en nucleaire tech nologie ter beschikking stelde van Pa kistan, Taiwan en Zuid-Korea terwijl de VS Zuid-Afrika helpt bij het ontwikke len van een installatie tot het verrijken van uranium. In april werd bekend dat West-Duits- land met Brazilië was overeengekomen dat land kernreactors en technische hulp te verschaffen. De democratische senator John Pastore zei in de senaat dat via de diplomatieke weg West-Duitsland moest worden overgehaald die transactie niet te laten doorgaan. Anders zou Brazilië, dat het verdrag over de verspreiding van atoomenergie niet had bekrachtigd, in staat kunnen worden gesteld, als het dit wenste, een kernbom te maken, aldus Pastore. zetters en ander technisch personeel die de krant bezetten enigszins onder druk te zetten. De socialisten, die normaliter de pu bliciteit niet schuwen, waren ongewoon discreet geweest over hun bespreking met de revolutionaire raad. De bespre king eindigde met een opzettelijk vaag gehouden communiqué waarin werd ge- Portugals antwoord bleef niet uit: ter wijl majoor Antunes in het vliegtuig stapte, werd over Angola de uitzonde ringstoestand uitgeroepen. Nog eenmaal nemen de 30.000 in de voormalige kolo nie gestationeerde Portugese soldaten de ordehandhaving en de macht over. Mo gelijk zullen zij in Angola Portugals laatste slag als koloniale mogendheid in Afrika moeten leveren. Heeft deze terughoudendheid iets te maken met de NederlandserjMid- den-Oostenpolitiek, die zijn uiterste ononderbroken transporteren schepen en vliegtuigen blanken vanuit Angola naar Portugal en naar Brazilië. Daardoor ontstaan in het moederland grote economische problemen. Momen teel zoeken zo’n 250.001) voormalige sol daten uit Guinee-Bissau, Mozambique en Angola werk. De toekomst van de blan ke vluchtelingen is dus meer dan onze ker. Toch geven zij aan deze onzeker heid de voorkeur boven de terreur in Angola. Men kan zich dit voorstellen als men weet dat het dodental in Loeanda intussen (onofficieel) op 3000 wordt ge schat. In één week een zou Bent u niet bang dat een andere post in -Zuid-Azië wat te rustig zal zijn na het roerige Midden-Oosten? Aan het einde van het onderhoud dat ruim een uur duurde zei de paus tegen president Ford dat macht moet worden gematigd door verantwoorde lijkheid. Waarnemers waren verrast door de ongebruikelijk harde toon van de pauselijke toespraak waarin hij zei dat de katholieke kerk haar ogen niet sluit voor moderne machts politiek. „Wij moeten onze stem ver heffen om de mensen eraan te herin neren dat het niet op macht is waar op een vreedzame en humane inter nationale orde kan zijn gebaseerd”. Een dergelijke orde zou kunnen stoe len op de „criteria van gerechtigheid, respect en begrip voor de rechten en behoeften van anderen”. j 1 1 t !S n an •rd ;rd zit üj, fe- tar >e- ?le )r- na ti ler •n- an le- le- lij £- 72, an h- Dr. we is se nd in ss- ;en ke iir o- er se ;n e- o- n- e- ie a- o- ie s: n n e- rd as TEHERAN. (AP) De belastingin ning in Iran wordt gereorganiseerd na de ontdekking van een enorme fraude, zo heeft de minister van economische zaken en financiën, Husjang Ansari, gis teren bekend gemaakt. AMBASSADEUR Gerrit Jan Jon gejans is nu, op 61-jarige leeftijd en aan het einde van zijn ambtsperiode in Israel, heel wat voorzichtiger ge worden in zijn uitlatingen. Hij wil ook niet aan deze episode herinnerd worden dat kan alleen opnieuw moeilijkheden opleveren met het zo voorzichtige ministerie in Den Haag. het wetsontwerp van van kracht mondeling In 1966 kreeg hij als zaakgelastigde in Peking van de Chinese regering huisarrest opgelegd, een geruchtma kende zaak. En in augustus 1968, bij de Russische invasie in Tsjecho-Slo- wakije, was Jongejans de man die een konvooi gestrande buitenlanders naar de Tsjechische grens begeleidde. In oktober 1973 was Jongejans in Jeruzalem toen de Jom-Kippoeroor- log uitbrak. Daarmee heeft hij wel het image gekregen van een ambassa deur op posten waar moeilijkheden zijn. De meningen over eventuele militaire acties lopen in de Beweging van de Strijdkrachten in Lissabon nog uiteen, maar de druk om de troepen te laten ingrijpen wordt met de dag groter. Al leen de communisten verzetten zich, om dat zij bevreesd zijn dat daarmee de marxistische MPLA vermorzeld zal wor den en de meer gematigde FNLA en de met de blanken samenwerkende Unita de opengevallen plaats zullen innemen. best doet om een evenwichtige indruk te maken? Kolonel Bras ontkende ten stelligste dat de Portugese Beweging der Strijd krachten (MFA) er naar streeft in Por tugal een militaire dictatuur te vestigen. „Als dat ons doel zeu zijn, zou dat al gebleken zijn na de staatsgreep van 25 april 1974”, zo zei hij. De voornaamste zorg van de MFA was in Portugal een democratische regering op de been te brengen. Maar de blanken in Angola wachten niet meer op de beslissingen uit Lissa bon. De wilde schietpartijen en de slach tingen in de straten van de krottenwijk van Loeanda hebben het vertrouwen in een gemeenschappelijke toekomst van zwart en blank volledig verstoord. Bijna MANILLA. (Reuter) Een Filippijns verkeersvliegtuig dat een binnenlandse lijndienst onderhoudt is gisteren op een hoogte van 6100 meter getroffen door een explosie die een groot gat sloeg in de staart van het toestel. De piloot slaagde er echter in een noodlanding te naken op het vliegveld van Manilla, 'olgens een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij raakten 45 passagiers 'licht gewond. Het toestel was van het itype BAC-111. De oorzaak van de explo- jsie is nog niet bekend. Buitenlandse Zaken is niet dol op politieke uitspraken van zijn ambas sadeur uit Jeruzalem, nu alle moge lijke moeite gedaan wordt om een evenwichtige Midden-Oostenpolitiek te voeren. Maar het ligt ook niet in de aard van Jongejans om de publici teit te zoeken. Die heeft hij in zijn 40-jarige loopbaan zo nu en dan on gevraagd overigens wel gekregen. Minister van buitenlandse zaken Kissinger had eerder gezegd dat Ford de paus wilde ontmoeten omdat hij de denkbeelden van de paus wenste in zijn streven naar wereldvrede. Men ziet het bezoek echter ook in het licht van de volgend jaar in de Verenigde Staten te houden presi dentsverkiezingen. Ford zou de stem men van de rooms-katholieke Ameri kanen willen trekken. Ford vertrok naar het Vaticaan nadat hij een uur had gesproken met premier Aldo Moro en minister van buitenlandse zaken Mariano Rumor. deze tegenstrijdige opnieuw met elkaar rerende bevrijdingsbewegingen. Daarbij waren, behalve de Portugese minister van buitenlandse zaken, dr. Jonas Sa- vimbi van de Unita, dr. Agostinho Neto van de MPLA en dr. John Eduardo, die Holden Roberfto vertegenwoordigde aanwezig. FNLA-leider Roberto verbleef op de dag van de vergadering nog in Tunesië, waar hij de verantwoording voor het bloedbad van Loeanda in de schoenen van de Portugezen schoof. Het gesprek, dat een dag duurde, le verde geen enkel resultaat op. Geërgerd en ontgoocheld vloog de Portugese mi nister van buitenlandse zaken weer naar Lissabon terug. Zijn voorstel, een nieu we topontmoeting te organiseren tussen de drie rivaliserende bewegingen, werd door de FNLA van de hand gewezen. In plaats daarvan beschuldigde de verte genwoordiger van deze guerrillabewe ging Portugal ervan de marxisten van de MPLA in het zadel en aan de macht te willen brengen. Het socialistische ultimatum werd vo rige week vrijdag aan de revolutionaire raad gesteld tijdens een vergadering waarbij men een einde scheen te hebben gemaakt aan de crisis. De eis van de socialistische partij, waarover niet on derhandeld kan worden, werd tot nu toe geheim gehouden om de militairen de WF - - 'F Beide partijen hebben samen bijna vier vijfde van het aantal zetels in de assem blee verkregen na de onlangs gehouden verkiezingen. Ondertussen heeft de revolutionaire raad reeds voorzichtige stappen gedaan in de richting van een meer gematigde politiek en minder communistische in vloed. Dit is voornamelijk het gevolg van het inzien van de reikwijdte van de economische crisis en de noodzaak voor buitenlandse hulp. In de nieuwe wet wordt ook het begrip „stichten van een terroristische vereniging” ingevoerd. Het doel daarvan is terroristische groepen, in de wet te onderscheiden van criminele verenigin gen, en gelijktijdig de strafmaat voor de leden van een dergelijke terroristen- groep te verhogen. Ook over dc zoge naamde sympathisantengroepen is een clausule opgenomen. Zij die van het oprichten en de activiteiten van een terroristische vereniging op de hoogte zijn en dit niet bij de politie melden, zullen in de toekomst strafbaar zijn. Niemand weet nog hoe het Portugese socialisme er tenslotte zal gaan uitzien, maar één ding is duidelijk: het zal nóch van het Russische, nóch van het Cu baanse type zijn. Dat heeft de Portugese advocaat Ferraon, lid van de Portugese raad „Voor Vrede en Samenwerking”, op een persconferentie in Brussel meege deeld. Ferraon was in het gezelschap van de Portugese kolonel Bras, die lid is van de Portugese „Beweging van de Strijd krachten” en van Bruno Soares, secreta- ris-generaal van de Portugese socialisti sche partij. Het drietal dat, voordat het in Brussel arriveerde ook in Den Haag op bezoek geweest was, had klachten over de rol van de pers in de beeldvorming over Portugal. „Incidenten worden in over dreven vorm weergegeven. Zodoende ontstaat er een onjuist beeld over Portu gal”, aldus deelden ze op een persconfe rentie mee. Dat is hier veel sterker dan in China of Japan, of in India. Neem een gebeurtenis als het bloedbad in Maa- lot en een daaropvolgende represaille in Libanon. Dat dwingt je ondanks alles om de objectiviteit in acht te nemen, en dat is lang niet altijd gemakkelijk. Je moet je uiteindelijk ROME (REUTER). President Ford van de Verenigde Staten is gisteravond in Vaticaanstad met paus Paulus zijn laatste besprekingen van zijn Europese reis begonnen. Eerder op de dag voerde Ford gedurende zeven uur besprekingen met de Itali aanse leiders tijdens welke hij de sleutelpositie van Italië onderstreepte in de defensie van het Middellandse Zeegebied. WASHINGTON. (AP) Tenminste zes landen zullen spoedig in staat zijn een atoom-ontploffing tot stand te. bren gen, aldus heeft Abrahaham Ribicoff gisteren gezegd. De democratische sena tor zei dit in een toespraak in de senaat waarin hij er bij zijn regering op aan drong dat deze de verspreiding van kernwapens moest tegengaan. De voornaamste punten uit de wet zijn, dat een uitgesloten advocaat ook andere verdachten in hetzelfde proces niet meer mag verdedigen. Een over gangsregeling maakt het mogelijk dat dit punt ook van toepassing zal zijn op het reeds lopende proces tegen de kern leden van de Baader-Meinhofgroep in Stuttgart. De minister zei dat slechts 9.362 van de 20.000 ingeschreven ondernemingen belasting hebben betaald. Ondanks wat hij noemde een „ongekende” hoogcon junctuur e n industriële welvaart heeft 43 percent van de ondernemingen opge geven dat zij verliezen hebben geleden, zo zei hij. Ansari, die bekend maakte dat de regels omtrent inkomstenbelasting ge wijzigd zijn, zei dat „oneerlijke en onge wenste elementen” op het belastingkan toor ontslagen zullen worden. Hij voegde hieraan toe dat de belasting zou worden opgevoerd tot een dusdanig peil dat dit over tien jaar gelijk zal zijn aan de olie- inkomsten, die momenteel 20 miljard „Een diplomaat moet geen image hebben. Hij is geen politicus, hij is ambtenaar. Een ambtenaar mag min of meer kleurloos lijken, anders kan hij zijn werk niet naar behoren ver richten. Het is mijn taak om te analyseren en te rapporteren. Wat het departement daarmee doet, is zijn zaak. Daarom is het eigenlijk para doxaal, dat ik me voor een krant laat interviewen. Een ambtenaar behoort geen publiek image te hebben.” De heer Jongejans komt uit een ambten aren geslacht. Zijn vader was ambtenaar, en zelf werd hij in 1937 Tndisch ambtenaar. In 1948 kwam hij bij de buitenlandse dienst, met als posten: Tokio. Hongkong, New-Delhi, Moskou. Peking en daarna als ambas sadeur in Praag en Jeruzalem. Zijn specialiteit is China en Japan. Hij spreekt beide talen. Voor Jongejans is Jeruzalem min of meer een zijsprong geweest van zijn Aziatisch-Oosteuro- pese loopbaan. Het is wel een erva ring geweest, want Israel is anders dan andere landen. aan je opdracht houden, en je niet door de ene of andere kant laten meeslepen.” Opmerkelijk is echter, dat gisteren de eerste senaat van hét gerechtshof i n Stuttgart de advocaten Klaus Croissant, Hans Christian Ströbele en Kurt Grüne wald van de verdere verdediging in het proces tegen de kernleden van de Baa der-Meinhofgroep heeft uitgesloten. De eerste senaat meende, in tegenstelling tot de wetgever en het openbaar minis terie, dat de nu bestaande wet voldoende mogelijkheden biedt. De drie advocaten waren van de verdediging van Andreas Baader uitgesloten, maar wilden op de eerste dag van het proces als verdedigers van respectievelijk Jan Carl Raspe, Gu drun Ensslin en Ulrike Meinhof worden toegelaten. De tweede senaat van het gerechtshof in Stuttgart, die het proces moet voeren, meende dat als men eenmaal van de verdediging van een verdachte in een bepaald proces is uitgesloten, men ook is uitgesloten van de verdediging van de andere verdachten in hetzelfde proces. Gisteren bleek, dat de eerste senaat deze rechtsopvatting deelde en het niet nodig achtte dat een nieuwe uitslüitingsproce- dure tegen het drietal wordt gevoerd. De procureur-generaal, dr. Wunder, had op nieuw een uitsluiting geëist, omdat hij meende dat men de wet niet restrictief (beperkend) moest uitleggen. Het proces werd daarvoor verdaagd. Inmiddels heeft advocaaat Ströbele in West-Berlijn verklaard dat nu de eerste senaat geen uitsluitingsprocedure begint, hij als verdediger van Gudrun Ensslin moet worden toegelaten, omdat de oude rechtstoestand weer van kracht is. Dui delijk is dat bij de hervatting van het proces, morgen, rechtsopvattingen zullen botsen. Verder zal, als de SPD en FDP-fracties wordt, het schriftelijk en verkeer tussen een gearresteerde terro rist en zijn verdedigers kunnen worden gecontroleerd. Een rechter zal dan het gesprek tussen advocaat en verdachte kunnen controleren, maar deze rechter mag alleen indien er een gegronde ver denking bestaat dat een verdachte het contact met zijn verdediger misbruikt om nieuwe terreurdaden te begaan, wil voorbereiden of steunen, de inhoud van de gesprekken doorgeven aan het open baar ministerie. Al het andere dat hij hoort bij deze gesprekken mag niet voor een extrabelasting van de verdachte worden gebruikt. De SPD- en FDP-fracties willen ook de figuur van de „kroongetuige”, zoals die in het Britse procesrecht bestaat, invoeren. Een verdachte die misdaden verhindert, meewerkt aan de oplossing van misdaden of aan het arresteren van de dader of daders, kan op strafvermin dering of kwijtschelding ervan rekenen. „Helemaal niet. In Israel bestaat de indruk dat het Midden-Oosten het centrum van de wereld is, en dat er verder in de wereld niets gebeurt. Ik heb op andere plaatsen van de we reld veel ergere drama’s meegemaakt, waar men in het 'Midden-Oosten geen notie van en ook geen belangstelling voor heeft. Ik zou er wel tegen opzien om in Nederland te blijven; daar gebeurt naar mijn smaak te weinig. De EEG is natuurlijk een zeer belangrijk gebeuren, maar ik ben daar niet in opgegroeid. Mijn specialiteit is Oost-Europa en Azië. Daar voel ik me het best thuis.” - De Jom-Kippoeroorlog werd in Is rael gevolgd door een Nederland-ra- ge, een waanzinnige populariteit van Nederland. Werd u als ambtenaar daar niet door in verlegenheid ge bracht? Daarvóór had hij een onderhoud van zes uur in het Quirinaal met presi dent Leone en hoge Italiaanse leiders. Gesproken werd over het Midden- Oosten, de ontspanning tussen Oost en West, Europese integratie en eco nomische samenwerking. „Er wordt meer aan je getrokken. Bide partijen willen voortdurend horen dat ze gelijk hebben, en je moet steeds een standpunt -innemen. Een colonne Israëlische tanks bij de Mitla-pas in de Sinaï tijdens de terugtocht naar nieuwe posities weg van suggereerd dat de socialisten en de mili tairen tot een redelijke verhouding wa ren gekomen. De socialisten lijken een poging te hebben gedaan de militaire leiders niet onmiddellijk onder de druk van publici teit te zétten. Niettemin is het hun dodelijke ernst wat betreft het uitreden uit de regering. De militairen leken tot nu toe niet geneigd enige druk uit te oefenen op de bezetters van de „Republica”. Ze zullen deze houding nu moeten afwegen tegen het risico dat de socialisten uit de rege ring lopen, waarbij ze de democratische volkspartij (PPD) met zich mee zouden kunnen nemen. Ieder van deze partijen heeft twee ministers in het kabinet. „Nee, ik kijk er ook niet zonder trots en voldoening op terug. Ik heb toen bij enige gelegenheden in het openbaai' gezegd dat het image van Nederland niet in overeenstemming is met de realiteit. Daar heb ik positieve reacties op gehad. Veel Ne derlandse immigranten zeiden: Ik ben blij dat u dat gezegd hebt. En ook Israëliërs die ik gesproken heb, zei den: Wat u zegt is zeer interessant. We dachten al dat het overdreven was. Het was in ieder geval een goede oefening in objectiviteit.” „Het is een onjuist beeld, dat ik „troubleshooter” zou zijn. Zoiets ook niet aardig zijn tegenover het land waar ik nu heengaa. Het is ook niet waar, dat ik meer meemaak dan andere ambassadeurs. Alleen Praag en Peking schieten er inder daad een beetje uit. Peking is een ervaring geweest, en ik moet zeggen onplezierige ervaring. Ik een heel prettige tijd gehad tijdens dat huisarrest. Natuurlijk, wat de Chinezen deden was onrechtmatig, maar ik wist al die tijd dat ze me geen haar zouden krenken.” i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3