Agenda m Afkopen van lening kost 7 miljoen IJMOND ZIT VAST AAN OVEN VAN 38 MILJOEN Haven Kastekort bij postagentschap Negentien bekerwinnaars werden „De Schouw” toegesproken I i J i RT 7 •r VIJFTIG JAAR IDEEëNBUS BIJ HOOGOVENS aal ■F ■lil i 0 I 7 PLAATSELIJK NIEUWS 1975 JUNI WOENSDAG 4 Velsen-IJmuiden Heemskerk Beverwijk Castricum Wijk aan Zee Velsen-Noord In en om Haarlem v t F* Zeven ton Geen alternatieven p JF] 4*' f i o (Van een onzer verslaggevers) 1 I. n „Rooie h (Wilsonplein) liefde e. (Van een onzer verslaggevers) ie (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) j alste e IJMUIDEN. Donderdag 29 mei op het postagentschap aan het Canopi BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 Sien.” IJMOND Het dagelijks bestuur van het Centraal Afvalverwerkings bedrijf IJmond is door de leden van het algemeen bestuur (bestaande uit raadsleden) op een flink portie huis werk getrakteerd. Het CAIJ ver wacht van de heren, dat ze na het gesprek met G.S. op woensdag 18 juni met een duidelijke nota komen, waarin de diverse mogelijkheden om tot vuilverbranding te komen op een rijtje staan. Van hen sprak de heer J. D. Provily een woord van dank, zowel aan het adres van de Centrale Ideeënbus Com missie als tot de directie. IJMOND. Negentien personen ver schenen dinsdagmorgen in het onverbid dellijke licht van de schijnwerpers in De Schouw te Velsen-Noord om daar vóór het podium de Ideeënbusbeker 1975 van Hoogovens te mogen ontvangen. De man, die hen de beker ter hand stelde was jhr. ir. B. de Jonge, directeur produktie, die volgend jaar het bedrijf gaat verla ten en zich nu dus voor de laatste maal van deze functie kweet. Hij zal worden opgevolgd door ir. F. Mathijsen Gerst. De algehele leiding deze morgen berust te bij ir. P. van Rijn, voorzitter Centra le Ideeënbus Commissie, die op 1 januari ir. W. Singer opvolgde. In een slotwoord richtte ir. P. van Rijn zich nogmaals tot jhr. ir. B. de Jonge en dood hem ter herinnering aan diens werk voor de Ideeënbus een groot formaat zilveren Ideeënbusspeld, gemon teerd op een stukje giethout, aan. MUZIEK Concertgebouw (L. Begljnestr.) Donderdag 20.15 u.le concert in de serie Zomerfestival Kamermuziek door Philodor Trio. Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23) Donderdag 15 u.Orgelconcert door Piet Kee. is IUS- plein tussen 16 en 17 uur een kaschèque ten bedrage van vijfhonderd gulden uit betaald, waarbij de postagent deze chèque bij vergissing aan de aanbieder heeft teruggeven. Op deze wijze is er een kastekort ontstaan, waar de agent voor verantwoordelijk is. Vandaar dat hij de aanbieder vriendelijk verzoekt deze ten onrechte teruggegeven chèque aan hem terug te zenden. Hierna begon het aanbieden van de bekers, waarbij telkens aan de hand van de dia’s het bekroonde idee en de inzen der werden getoond. Deze nieuwe vorm van presentatie werd bijzonder op prijs gesteld, zeker door de echtgenotes van de bekerwinnaars die bloemen in ont vangst mochten nemen. De bekerwin naars waren: P. Kloes, A. F. van der Westen, W. Zwart en P. A. Kok uit Beverwijk; J. D. Provily, B. W. Haas beek en A. Verschoor uit Heemskerk; A. Brantenaar, Oudorp; W. Wijker en J.Dekker uit Egmond aan Zee; J. van Hoegee, Alkmaar; D. M. Mantel en H. Molenaar uit IJmuiden; P. Kegels, Den Helder; P. R. de Wildt, Heerhugowaard; A. Brakenhof, Schermerhorn; S. J. A. M. Burger, Amsterdam; J. H. Lakeman, Heiloo en J. A. Renooij, Haarlem. Er is daar in de vergaderzaal van het Stadskantoor heel wat overhoop gehaald. Voorzitter H. van der Werff zag die bui al aankomen en stelde rustig alle feiten nog even op een rijtje: over twee jaar is het huidige stortterrein vol- Gedepu teerde Staten geven geen goedkeuring voor het inrichten van een nieuw stort terrein- afvoer van het vuil naar de VAM komt niet meer ter sprake (inder tijd af gestemd met 17 tegen 3)- de kosten van vuilverbranding is niet duur- Een pikant voorval deed zich aan het begin van de vergadering voor, toen ir. J. Kroon (PPR Heemskerk) uiteenzette, waarom hij zijn lidmaatschap van het algemeen bestuur opzegde. Zoals bekend was hij het niet eens met de wijze, waarop donderdagavond j.l. in de Heemskerkse raad een derde vertegen woordiger uit die raad (de VVD’er Gul- demond) in het CAIJ werd gekozen. De heer Kroon wees het CDA in de Heems kerkse raad als de grote boosdoener aan. De Heemskearker C. Verhoog nam dat niet en wilde ook een verklaring afleg gen, omdat „de heer Kroon de waarheid niet vertelt”. Ook wethouder P. Vos rees van zijn zetel, maar werd door voorzit ter Van der Werff er weer opgedrukt. „Politieke zaken horen hier niet thuis’’, zei hij en liet de CAIJ-leden uit de regio naar de waarheid gissen. Maar naarmate het uur vorderde kreeg de anti-groep de overtuiging, dat er langzamerhand op alternatieven was uitgekeken zoals voorzitter Van der Werff zei, en dat het algemeen bestuur van het CAIJ er weinig voor voelde nog meer uren over de vuilproblemen in de IJmond te praten, omdat er in het verleden over dezelfde zaken dezelfde woorden zijn gesproken (J.C. van Dijk). Veel waardering kon men met op brengen voor de beantwoording van de S.V.A. van de vragen van het Uitgeester raadslid ir. Krijger, die in een uitsteken de nota de noodzaak van de IJmond- oven in twijfel had getrokken. Directeur Teeuwe van de SVA, ter vergadering instituut ook moreel te steunen. „Ie mand, die een idee inzendt, moet plezier en interesse hebben in zijn werk. Dat is bijzonder belangrijk, want een groot deel van het leven wordt doorgebracht in de werksfeer” Dat men zich daarbij ook kritisch moet kunnen opstellen, vond hij gezond. „Voor velen betekent een deargelijke opstelling tegelijkertijd een uitdaging”. Jhr. ir. B. de Jonge beklemtoonde dinsdagmorgen dat de Ideeënbus een in stituut is, dat waard is gesteund te worden. Zeker in de huidige tijd. Daar om achtte hij het een reden te meer dit Een van de Ideeënbusbekers-winnaars, de heer J. D. Provily, die sperplaatjes ontwierp voor de koppelingen van de koelwaterafvoerleidingen hetgeen be loond werd met f 4.500,-. Hij ontving bo vendien nog f 175,- voor andere ideeën. DIVERSEN Alarmnummers, politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 960. Velserbad, Briniostraat gemengd zwemmer) woensdag van 21.00 tot 22.30 uur, donderdag van 1)2.15 tot 13.15 en van 16.30 tot 17.30 uur. SCHOUWBURG Stadsschouwburg H.T.C. met „Eerste 20.15 u.: r Het CAIJ heeft er dinsdagavond in het Stadskantoor bijna vier uur over gedaan om er achter te komen, dat, wat er wordt gezegd, in de vorige vergade ringen reeds is uitgesproken. „Ze zijn evenver als toen ze begonnen”, zei ie mand op de publieke tribune. De man had gelijk. De agenda vermeldde o.a. de behande ling va a een motie van de raad Velsen, die op donderdagavond 15 mei stelde, dat het bestuur van het CAIJ het besluit om tot de bouw van de 38 miljoen gulden kostende oven op het industrie terrein van Be verwijk/Velsen-Noord over te gaan moest uitstellen om nieuwe methodieken waarmee bruikbare mate rialen worden terug gewonnen te onder zoeken en te bezien of die in de IJmond toegepast kunnen worden. Aangekomen schepen op dinsdag: Gymbeline, West Thurrok; Iggesund, Huil; Wendentor, Contplat, IJmuiden; Denice Defelice, Contplat; Borkum, Bre men; Heinrich Essberger, Kopenhagen; Tor Hollandia, Gothénburg; Gulf Fleet 7, Contplat; Miköperi 26, Contplat; Au toroute, Esbjerg; Vissersbank, Harlingen, IJmuiden; Veleka, Tripoli; Rien Teek- man, Hamina, Mari, Gdanks; Kristina Coast, Cape Palmes. Vertrokken schepen op dinsdag: Tod Head, Shoreham; Bianca, Rotter dam; Anna Catharina, Bruensbuttel; Mearsk Fighter, IJmuiden, Contplat; Thara, Seven Islands; Parkes Gate, IJ muiden, Whitby; Nassauborg, Delfzijl, Zaandam; Prinsenborg, Delfzijl, Antwer pen; Howahuta, Hamburg; Eloquence, Londen; Noorbeek, Antwerpen; Mercur, Stavanger; Speyer, Bremen; Iggesund, Hull; Yong America, Bremerhaven; Dargle, Londen; Pallas, Hamburg; Elisa Johanna, Archangel; Gazella, Govle; Waal, Ge vie; Denice Defilice, Cont. Plat; Altair, R.dam; Shipmar-5, R.dam, IJmui den; Arabian Express, Bilbao. Aangekomen schepen op woensdag: Wischhaven, Fur, IJmuiden; Holsatia, Bremerhaven; Baldur, Lulea, IJmuiden; Arona, Hamina; Steindams, R.dam. Vertrokken schepen op woensdag: Sonneberg, Rostock; Autoroute, Hel sinki; Tugro, Noordzee, IJmuiden; Sil- vershore, Cardiff; Cymbeline, Hull; Bor kum, Bremen; Douwe-S, Lubeck, IJmui den. der dan de VAM- een oven is hygiëni scher- elke alternatieve oplossing, dus anders dan verbranden- kost jaarlijks 700.000, want de reeds gesloten lening van 36 miljoen bij de Bank van Ne derlandse Gemeenten met een hoog rentepercentage) zal afgekocht dienen te worden en dat Kost zeven miljoen- de koopacte van het bouwterrein is al gesloten- afvoer van het vuil naar Alk maar en Zaanstad brengt extra ver voerskosten met zich mee en de verbin ding met de Zaanstad is weinig aantrek kelijk en voert door een fraai gebied. Dagelijks zouden er 140 wagens heen en terug over de smalle weg langs het Noordzeekanaal moeten rijden. De heer Van der Werff, een fearvent voorstander van verbranding, pakte al deze pluspunten voor de oven bij elkaar en dit samengebalde front van de pro- ovenman probeerde de anti-ovengroep in het bestuur omver te kegelen. Deze groep, bestaande uit de vertegenwoordi gers van Velsen, de heren Koopman, Schiltmeijer en Hoek, hield vast aan eerder gedane uitspraken en voerde aan, dat uitstel van de douw van de oven „ons de kans geeft nieuwe verwerkings methodes te bestuderen en een betere beslissing te nemen wat we met ons vuil moeten doen” (C. Hoek). BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat 19 en 21.15 u. „Eiland der verdoemden’’, 19.30 u.„Als ade laars vielen ze aan.” Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u..- „Chinatown.” TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. aanwezig had eerder op de avond ver klaard, dat de scheiding van afvalstoffen technisch altijd mogelijk is, maar onze kerheid heerst over de economische haal baarheid daarvan. De heer Koopman stipte nog even d.z.i. foutieve benadering van het SVA van de te verwachten vuilaanvoer aan en wilde, nu deze ver keerde berekening van de SVA ter tafel was gekomen, in de toekomst meer en bredere informatie van het CAIJ-be- stuur. In de tweede en laatste ronde van het vuildebat vertelde voorzitter Van der Werff, dat in Alkmaar nog ruimte is voor 25 000 ton IJmond-vuil per jaar. „Maar we kunnen er niet ten alle tijden terecht want Alkmaar is door G.S. voor bestemd om het vuil van de gehele noordkop op te vangen. De oven in Zaanstad krijgt er straks Waterland bij, inclusief het sterk groeiende Purmerend en ook daar moeten we na twee of drie jaar de 40.000 ton IJmondvuil ergens anders brengen. U ziet het, alternatieven zijn er niet. Mogelijk dat het gesprek met Zuid-Kennemerland nog wat ople vert”. En dat moet op 18 juni blijken, als de vier regio’s in het provinciehuis in Haarlem de vuilafvoer gaan bestuderen. en 20 u..: „The Towe- BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: „Het mysterie van de zeven gouden vampiers”; donderdag 20 uur: Rufus”. DIVERSEN DONDERDAG 5 JUNI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 19-21.30 u. Alvorens het kwam tot de beker- uitreiking wees ir. Van Rijn er op dat vijftig jaar geleden voor het eerst spra ke was van ideeën-activiteiten bij Hoog ovens. De moeilijke situatie waarin de economie in het algemeen en ook Hoogovens zich bevinden, is er debet aan dat dit jubileum niet wordt aange grepen om een groot feest te vieren. Een andere reden is overigens, dat van de eerste kwart eeuw nauwelijks iets in het archief is terug te vinden. Het ideeën- buswerk werd pas volwassen zo zette ir. P. van Rijn uiteen toen de Centrale Ideeënbus Commissie werd ingesteld, waarbij ook de Veiligheidsdienst onder de toenmalige leiding van de heer Van de Wall een belangrijke rol speelde. In 1974 werden 6142 ideeën ontvangen. Ten opzichte van 1973 is dit een vooruitgang van 546 inzendingen. Het aantal afge handelde ideeën bedroeg 5270. Dat is 144 minder dan in 1973. In de beoordeling is een achterstand gekomen. In 1975 zal extra aandacht worden besteed aan een adequate handeling. De gemiddelde beloning steeg van 153,50 in het vorig vearslagjaar tot 204,85. De Wisseltrofee werd in november vorig jaar door jhr. ir. De .Jonge uitge reikt aan ir. J. H. M. van der Velden, die dit kleinood in ontvangst nam voor de Kooksfabriek 2, welke de trofee toe gekend kreeg op grond van de kwaliteit van degoede ideeën en de vooruitgang in het aantal wedstrijdpunten. Op de twee de en derde plaats kwamen de Walsen- slijperijen en Hoogovens. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamer en oude gebruiksvoorwerpen dage lijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur. expositie Marga de Jager. Pieter Vermeaulenmuseum, Cultureel Cen trum. Moerbergplantsoen. Geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van maandag t.m. vrijdag te be zichtigen van 10 tot 12 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 9-12 en 13.30-15.30 u.; buitenbad 9-18 u. Franciscus-school, Normandiëlaan. 20 u. be spreking rapport van werkgroep sociale kaart met bewoners van Zuidbroek. Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 20 u. PPR- bijeenkomst over vuilverwerking. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. /- Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 2555, milieuklachten 96000. 20.15 u.: uei „jcjeiöie iicxuc Donderdag Tekstpierement met „Wit op zwart”. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „De twee missionarissen”, 14 j. Donderdag 15.30, 19 en 21.30 u.: „Kunk Fu monnik Shao-Lin”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: ..Ontsnapt van duivelseiland”, 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „10 Gele vuisten der wrake”, 18 j. Lido (Houtplein) 14 ring Inferno”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14. 19 en 21.15 u.: „De 4 musketiers”, 14 j. Donderdag 14 en 20 „The bridge on the River Kwai”. 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 13.45, 19 en 21.30 u.: „Tommy”, 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De doodsklok van Wei-Fu, 18 j. Roxy (KI Houtstr) 14.30. 19 en 2130 u.: „Spookeeld van de vrijheid”, 14 j. Donder dag 14.30, 19 en 21.30 u.: „Soldier Blue”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u tev. don. 14.15 u.: „Kind van de zon”, 18j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Ten toonstelling goudleren behagsel t.m. 3 aug. Tentoonstelling Frans Hals en andere mees ters uit de Haarlemse School, zilver, tulpen- boek, tegelcollecgie, goudleer, tin, glas en antieke meublelen, poppenhuis en oude apo theek. Geopend ma. t.m. za. 10-17 u. Prenten kabinet: tentoonstelling Haarlems zilver en Haarlem, getekend in de 18e eeuw T.m. 27 juli. Teylers Museum (Spaarne 16). Expositie „Het Italiaanse landschap”, t.m. 6 juli. Per manente tentoonstelling schilderijen uit de 19e en 20e eeuw, tekeningen uit Hollandse, Franse en Italiaanse school, fossielen, mineralen en kristallen, historische natuurkundige instru menten. Di. t.m. za. 10-17 u le zondag v d. maand 13-17 u. Bisschoppelijke Museum (Jansstraat 79). Per manente tentoonstelling oude religieuze schil derijen, handschriften en mineralen etc. Ge opend di. t.m. za. 10-12 u. le zondag v.d maand 13-17 u. Stichting Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121). Expositiekeldertje, de maand juni keramiek van Wim Verhagen, le verdieping de maand juni overzichtstentoonstelling, werrk van Peter Bes. Geopend di. t.m. vrij. 13-17 u en za. 11-17 u. en donderdagavond 20-22 u. Preekstoel (ingang Gasthuispoort t.o. Kleine Houtstr. 93). Collectie religieuze goederen, Geopend di, do, za 10-12.30 u. en 14-16.30 u. Cruquiusmuseum (Aan de Ringvaart bij Heemstede). Oud-Hollandse molens, maquette waterstand, oud-stoomgemaal, enz. Geopend dag. 10-17 u Aanmelding in het theehuis (tel. 023-286946). Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23) In de kerstkapel expositie foto’s met betrekking tot- het gebouw van de St. Bavo. Geopend dag. beh. zon. 9-17 u. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen (Hout plein 13). Expositie recene werken van de Franse schilder Gilles Berlaud. Geopend ma. t.m. za. 10-13 u en 14-18 u t.m. 8 juni. Galerie Bon Art (Jansstraat 63), Expositie etsen van Pol Jong en wandkleden van Lydia Luyten. T.m. 7 juli. Geopend di. t.m. vrljd. 13-18 u. zond. 14-18 u. di en dond.avond 19 30- 2230 u Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31) Expositie houtsneden van Aimée Crince le Roy en poppen van Wim Fraeyhove. Geopend dag. 12.30-17 u woensdagavond 20-213.0 u en zond 143.0-17 u Tm 27 juni Gebouw Noordholland (J.J. Hamelinkstraat 4_6). Expositie aquarellen en tekeningen van Martin Postma. Geopend ma. t.m. vrij. 9-17 u. T.m 12 juni. DIVERSEN WOENSDAG 4 JUNI De Zon, Ruysdaelstraat. 20 u. vergadering HOC. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 19-21 u. DONDERDAG 5 JUNI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 12.15-13 u.; buitenbad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 9.30- 12 en 13-16.45 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Alarmnummer. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. DIVERSEN WOENSDAG 4 JUNI W. v.d. Graftschool, Fokkerlaan. 20 u. be spreking rapport van werkgroep sociale kaart met bewoners van Meerestein. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 19-21 u. wassenen 19-21 u.; Amstelstr. 44, volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 5 JUNI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. DIVERSEN WOENSDAG 4 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. f O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7