H Mime in de ruïne Haarlemse kunstmarkt Bredase SCAT CATS spelen op de HJC HERMAN VAN VEEN MET NIEUWE SHOW y II a --.tl f1 i TIPS ARDITO BLAASKWINTET SPEELT OP ZOMERFESTIVAL Karate^trio fll Ayvïjzen Johan T immerman Kamermuziek Kindermatinees /I Ballet Keith Bond or d 6 sm. DE DRIE PREMIÈRES die de Haarlemse bioscopen deze week te bieden hebben, ontlopen elkaar nau welijks in inhoud en uitvoering en zeker niet in genre. De titels als Kung Fu monnik van Shao Lin (in Cinema Palace), Gele vuisten der wrake (Frans Hals) en De doodsklok van Wei-Fu (in Rembrandt) wijzen er al op dat we hier te maken heb ben met de befaamde karate-films die in de studio’s in Hong Kong aan de lopende band gemaakt worden. Nacht voorst ellmgen Carnaval de Rio Reprises TER GELEGENHEID van het tienjarig bestaan van Orgelkring Bollenstreek wordt zaterdagavond (20.15 uur) een feestelijk koor- concert gegeven in de St. Agathakerk in Lisse. Onder leiding van Jan Valken- stijn zal het vermaarde Jongens- en Mannenkoor van de r.-k. Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem werken uitvoeren van on der meer Da Palestrina, Joh. Seb. Bach, Tallis, Scar latti, De Lalande, Jaegqi en Franck. Begeleiding en or- gelsoli (Dandrieu, Bach en Franck) worden verzorgd door Bernard Bartelink, de vaste organist van de Bavo. - MK-- aa .1 Is ■c Mi tï 3 i- ZisSsM Niii&f „Pitcher”, het bronzen plastiekje dat door Kees Verkade beschikbaar is gesteld om tijdens de kunstmarkt aan de hoogste bieder te worden verkocht ENGELSE orgel- en clavecim- belmuziek klinkt zaterdagavond (20.15 uur) in de Waalse Kerk, teerde), speelt wijsjes en liedjes uit de jaren vijftig. Vanavond te beluisteren vanaf 21 uur. teren met kunstvormen die of nog in ontwikkeling zijn of nauwelijks belangstellen krij gen. clavecinist Christopher Farr. Zij brengen werken van Redford, Tallis, Blitheman, Byrd, Blow. Purcell, Boyce en Stanley. Jongens en Mannenkoor van de Koorschool St. Bavo zingen za terdagavond in de St. Agatha- kerk in Lisse STAN LAUREL en Oliver Hardy zet ten de stad op stelten, dat wordt lachen geblazen in Palace. In Studio nog steeds hoogtepunten uit 50 jaar Disney teken films. Scène met twee leden van The Great Salt Lake Mime Troupe die zaterdag op treedt in de Ruïne van Brederode. het van van IN CONCERTZAAL Kadens, Smedestraat 31 in Haarlem wordt zaterdagavond (20.15 uur) de serie Zolderconcerten beslo ten met een optreden van een klaviertrio bestaande uit Marja Bon, piano; Johan Berkhemer, viool en Daniël Esser op cello. Zij spelen werken van Brahms, Mozart en Beethoven en Ma- derna. Met dit ensemble heeft Ka dens een drietal jonge, zeer ge talenteerde musici naar Haar lem gehaald. Berkhemer bij voorbeeld werd onlangs win naar van het Oscar Back-con- cours. Na de pauze zal infi irmatie worden gegeven over de nieuwe activiteiten in het komende sei zoen. Verschillende musici zul len korte werken ten gehore brengen. De entree is deze avond gratis. SPANNING, griezelen en sex zijn de drie onderwerpen die er uitspringen bij het bekijken van het programma van de nachtvoorstellingen. Spanning zit er ze ker in Cleopatra Jones, het relaas van een bijzondere geheim agente. De dui velse rituelen van Dracula zijn nog eens in Frans Hals te zien. Jong geleerd oud gedaan heeft alles te maken met de in hoofdzaak lijfelijke avonturen van enke le aantrekkelijke jongedames. In Lido. De rechter- en de linkerhand van de duivel Iaat het duo Bud Spencer en Terence Hill op hun best zien. In Luxor. En om dit gedeelte van het programma af te ronden: Roxy vertoont The Hospi tal. IN HET KADER van de Ek- stavo 1975 zullen, te beginnen op zaterdag aanstaande, vier voorstellingen in de Ruïne van Brederode in Santpoort worden gegeven. Opzet van deze (vier de) Ekstavo is om een zo breed mogelijk publiek te confron- Bartelink speelt op dit concert het Koraal van Franck. Tijdens dit werk zal het de luisteraar duidelijk worden in hoeverre de restauratie van het Adema-orgel reeds is gevorderd. Zo werd onlangs een plafond boven de tongwerken van het pedaal aan gebracht en kreeg de tremulant een vernieuwing. De hobo 4’ werd gebracht op 8’. De restau ratie zal voltooid zijn met de binnenkort aan te brengen hol- pijp 8’ voor het eerste klavier. Na afloop wordt in de koor school, Westergracht 61 in Haarlem eveneens door leerlin gen de musical Joker uitgevoerd. DE WEKELIJKSE orgelbe speling in de r.-k. Bavo- wordt zaterdagmiddag (15 uur) ver zorgd door Johan Timmerman, oud-organist van de Gerefor meerde kerk in Bloemendaal. thans verbonden aan de Ned. Herv. Kerk in dezelfde gemeen te. Timmerman is een leerling uit de school van Jacob Bijster en Cor Kee. Hij behaalde tien jaar geleden de acte MO orgel en studeerde muziektheorie in Zwolle bij Wim Brandse, een studie die in 1969 werd afgerond met het diploma MO-theorie. Op het concert in de basiliek aan de Leidsevaart zal Timmer man een aantal van zijn specia liteiten tonen die door het Fran se karakter van het Willibrord- orgel een bijzonder accent krij gen. Hij speelt werken van Bach. Franck Vierne en Alain en be sluit met een eigen compositie. Na afloop bestaat de mogelijk heid tot bezichtiging van de speeltafel. programma dat zaterdagavond om 20.30 uur begint. The Great Salt Lake Mime Troupe uit de Verenigde Staten brengt dan een zogenaamde road-show. Het gezelschap is ontstaan uit het straattheater, maar heeft vooral de laatste jaren een sterker pro fessioneel karakter gekregen. Elementen van cabaret en cir cus worden op een humoristische wijze verwerkt, waarbij ook de muziek een wezenlijk onderdeel wordt. In tegenstelling tot het pro gramma dat de Great Salt Lake Mime Troupe op het HOT-fes- tival in Den Haag presenteerde, wordt voor de avond in de ruïne een keus gemaakt uit pro- gramma-onderdelen die eerder in Amerika werden uitgevoerd. HET ZOMERFESTIVAL Ka mermuziek 1975 dat vanavond met een optreden van het Phi- lidor-trio in het Haarlemse Concertgebouw van start gaat, wordt volgende week dinsdag voortgezet door het Ardito Blaaskwintet. Werken van Rei- cha, Arnold, Stamitz en Janacek. Medewerking wordt verleend door Harry Sparnaay op bas klarinet. Het derde concert in deze ka- mermuziekserie wordt volgende week donderdag verzorgd door Lieuwe Visser, bas en Anneke Uittenbosch, clavecimbel. Zij brengen werken van Hooft, Monteverdi, Frescobaldi, Blow. Handel, Bach, Scarlatti en Tele mann. DE KOORSCHOOL van de r.-k. Bavo presenteert zich zon dag tweemaal voor geïnteres seerden om hun daarmee te wij zen op de opleiding aan de koor school die na de zomer weer begint. Leerlingen van de can- torij en de koorschool voeren ’s morgens tijdens de eucharis tieviering in de Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem (10 uur) de mis in G van Schubert uit. Oude Zijds Achterburgwal 157 in Amsterdam. Solisten zijn Keith Bond, organist van de kathedraal van Blackburn en de Vooral het aspect van een kunstvorm in ontwikkeling, is van toepassing op het eerste BALLETSTUDIO Kennemer- land brengt dit weekeinde twee maal een leerlingenuitvoering in de schouwburg in Haarlem. Op het thema „Van boek tot boek” wordt zaterdag De ratten vanger van Hameien voor het voetlicht gebracht. Zondag volgt het Russische sprookje van de kater Bajoen en Het muziek boek van Mozart. Dit laatste programma is in het bijzonder geschikt voor liefhebbers van de klassieke dans. DE HAARLEMSE Jazz Club biedt vrijdag (22 uur) een con cert dat met name bedoeld is voor de vele liefhebbers van oude stijl. Uit Breda komen na melijk de Scat Cats onder lei ding van kornettist Rob Cre mer, behalve musicus ook or ganisator van het ieder jaar beter bezochte Oude Stijl Jazz Festival. Jazz met een stevige knipoog naar de humor, ver want aan de optredens van de Animal Crackers. Met Daan Scheerder op sa xen, Wouter Cleijpool, zang en banjo’s, Cees Boot, sousafoon en Leo Sluymers, piano en wasbord. De HJC zit. voor wie dat nog steeds niet weet, in het cultureel centrum De Egelan tier, ingang Groot Heiligland 47 in Haarlem. Balletstudio Kennemerland wil in de eerste plaats een school zijn voor amateurs. Wie aspiraties en kwaliteiten heeft, wordt doorgestuurd naar de be roepsopleidingen in Amsterdam en Den Haag. De meeste leer lingen oefenen een keer per week, de gevorderden komen vaker. Naast de klassen voor kleuters en kinderen, worden de mogelijkheden van bewe gingskunst en folklore getoond, maar ook klassiek ballet en jazz wordt onderwezen. VOOR DE VASTE bezoekers van de Jazzcorner, Spaarne 104 in Haarlem, is de combina tie Rob Pointl-Bert Nieborg geen onbekende. Deze formatie, ook wel genoemd The Pointl Sisters („het vleesgeworden cli ché van de jaren ’40” merkte een onnozele jazzcriticus eens snedig op toen hij de gelegen heid van Hans Keune frequen- Pianist Martin Haak, die het patent lijkt te hebben op schit terende latinbeat, zorgt zowel vrijdag- als zaterdagavond voor de muzikale begeleiding van een „Carnaval de Rio”. Hij komt met een percussie-groep op dit feest in de Jazzcorner die er mag zijn. Wisselend wordt een keuze gemaakt uit de bassisten Richard van Beaumont en Leo Goudriaan; de slagwerkers Mar tin Hendriksen en Hans Beths; Neppie Noya, conga’s; Steve Boston op timbales; Piet Jan Blaw percussie en Joop van Enkhuizen op tenorsaxofoon. Zondagavond speelt boogie woogie pianist Ruud Jansen, be geleid door Bert Nieborg op bas en Guus van der Zanden, slag werk. Ruud Jansen is de vaste pianist van The Midgetown Jazz Band maar is dit keer te beluisteren op zijn omvang rijke hammond-orgel. Dat Ruud ook op dit instrument heel wat mans is, bewijst zijn uitzending naar het Europese Yamaha Or- gelconcours in Duitsland. Ruud werd vorig jaar winnaar van hetzelfde concours. Zijn stijl is beïnvloed door Jackie Davis. EEN HECHTE TRADITIE, de Haarlemse Kunstmarkt, een zomerevenement dat alle jaren weer vele bezoekers trekt. Zaterdagmorgen is het weer zo ver. Drs. Harry Prenen opent en daarna speelt mevrouw Marion Deerenberg-Ruting fluit. Zij brengt „Engels Nachtegaeltje” van Jacob van Eyck ten gehore, dat goed zal klinken onder de bomen van het Prinsenhof achter het Haarlemse stadhuis. Aan de kunstmarkt werken weer de kunstenaarsverenigingen mee, Atelier ’63 en leden van een aantal commissies en verenigingen ten bate van het geestelijk mis deelde kind, want daarvoor is de opbrengst bestemd. Daarom is er als altijd de loterij. Ten bate van de kas die voor 20 percem wordt gespekt door de kunste naars die werk verkopen worden twee kunstwerken aan de meest biedende verkocht. Kees Verkade heeft namelijk een bronsje ter beschikking gesteld, een van zijn bekende honkbalfiguren, en Aleid Slingerland een van haar houtskoolportretten van Godfried Bomans, die vroeger zo vaak' de kunstmarkt heeft geopend. Beide kunstwerken zijn op 5 en 6 juni te zien in een etalage van boekhandel De Vries (hoek Jacobijnestraat) en tijdens de kunstmarkt in de hal van het Stedelijk Gymna sium. Daar kan ook een bod op één of beide kunstwerken worden gedaan. Er zullen circa 60 kramen met kunstwerken op de Kunstmarkt staan, ook met „koek en zopie”. ’s Avonds is de markt feestelijk verlicht en dan zullen de koper blazers van het Haarlems Jeudorkest zich laten horen. vine en met Candice Bergen, Peter Strauss en Donald Pleasence zeker niet de minste van de omvangrijke westem- productie in de Verenigde Staten. Terug van weggeweest is ook The bridge on the River Kwai, het spannende verhaal van krijgsgevangenen in de hel, van voormalige Birma die in opdracht de Jappen een brug als onderdeel een spoorweglijn moeten aanleggen. Towering Inferno gaat met Steve McQueen en Paul Newman een nieuwe week in (Lido), hetzelfde geldt ook voor het uitstekende werk van René van Nie, Kind van de zon, in Studio. rsss MONUMENTTAAL heet de ten toonstelling van foto’s en teke- betere cabaretgroepen van de die gedurende de gehele maand juni te zien is in Het Huis in de duinen in Zandvoort. Dage lijks geopend van 9-21 ur. CABARET Tekstpierement geeft vanavond en morgenavond in de Haarlemse schouwburg een uitvoering van Wit op zwart. Vakkundig gebracht amusement door een van de betere cabaret groepen van de laatste tijd. Het procédé is meestal zeer clichéma tig en laat in de regel twee partijen (handelaren, gangsters) zien die elkaar op leven en dood bekampen. Messen en nog vaker gewoon de blote vuist hebben in dit soort films steeds het laatste woord. Namen van de acteurs zullen weinigen wat te zeggen hebben: Ti Lung, Ching Li, Chen Sing, Lin Feng Chiao en Chin Ping. Leuk als besluit van een hapje Fou Yong Hai. IN ROXY een reprise van Soldier Blue, vaardig gemaakt door Joseph Le- J.H. die zin dat ik onderwerpen probeer aan te snijden die iedereen uit de weg gaat. Dood, angst en houden van. Maar dat zijn onderwerpen die gere lativeerd worden door het fenomeen humor”. Voel je je beter dan voorheen? „Wat mij betreft heb ik een grotere rust gekregen. Vroeger was het zo dat het probleem mij in beslag nam, eerder dan ik het probleem”. NOG MEER DAN voorheen is het muzikale aandeel in Van Veens show in hei geheel geïntegreerd. „Het is een tutti-affaire”, zegt de vroegere conservatoriumstudent- Hij vertelt in de nieuwe show meer verhalen dan in vroegere en is mimisch minder bezig. „Behalve in een aantal visies op het sportgebeuren”, grinnikt Van Veen. De gesproken teksten zijn van hemzelf, evenals de melodieën. De meeste liedjes zijn geschreven door Rob Chrispijn en de arrangementen zijn van de „jongens” van Van Veens muziekgroep. Aan de show werken mee: Erik van der Wurff, Gerard Jongerius, Rob Chrispijn, Hans van der Linden, Sjaak Gollenbeek, Ger Smit en Mar tij n Alsters. HERMAN VAN VEEN staat met zijn musici vanaf maandagavond in de Haarlemse schouwburg in z’n nieuwe programma „En nooit weer om’’. Van Veen en de zijnen hebben een lange toernee achter de rug door Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland. Het is z’n eerste show sinds een paar seizoenen. De vraag is dus wat Van Veen dit keer zal gaan doen? „Ik zing, vertel en beweeg”, zegt hij, „ik denk dat ik nooit iets anders zou kunnen doen. De inhoud is na tuurlijk wel anders geworden. Ik vertel wat er met me gebeurd is en hoe ik denk over het leven”. Hóé denk je over het leven? ,Ik ben gematigd optimistisch. Maar ik heb bedenkingen tegen ons gedrag. Tegen het verbergen van op rechtheid, tegen die indirecte manier van gedragen”. Ben je daarvan een slachtoffer? ,k denk dat ik de potentie bezat om een slachtoffer te worden, maar ik heb de kracht gevonden er wat tegen te doen”. Theater is vaak show. Hoe kun je dan oprecht zijn? ..Ik probeer dat te doorbreken, in

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13