ALAIN TANNER MET UITSTEKEND WERK IN MOVIES Kunst als regeringszaak in 17e eeuw RAMSES EN HERMAN SAMEN film J Wij kunnen het u bewijzen. Met reële cijfers. Bij26.000km per jaar kost een Mercedes Diesel per km minder dan een benzinewagen van 15 mille. Meubelfabriek Oisterwijk IR88 EXPOSITIE IN PALEIS OP DE DAM I Expositie Honoré Daumier als lithograaf 7 juni - 9 juli Emmy Verhey maakt orkest populair Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. ijk' r/ 16 17 1975 V R IJ D A G 6 JUNI KUNST Boeiend oeuvre Claude Goretta Duddy Kravitz Keuze uit 4 typen: 200 D, 220 D, 240 D, 240 D 3.0 Komt u eens langs. We bewijzen u graag voor hoe weinig geld u zich de veiligheid en het komfort van een Mercedes kunt veroorloven. De aanschaffingsprijs van een Mercedes Diesel is niet laag. Maar verkijkt u zich niet, want het is de km-prijs die telt. Met een Mercedes dieselmotor haalt u ca. 30% meer kilometers uit elke liter toch al goedkope brandstof. Ook de hoge inruilwaarde drukt de kosten per kilometer aanzienlijk. B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. Retour d’Afrique N achtvoorstellingen Ambitieus ingenieur in Amsterdam moeizaam uit isolement Zwitserse film komt 114. (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) 1500 precies (ADVERTENTIE) itory: ■zorgt Een boeiend klankbeeld over de historie en de bouw van het voormalige stadhuis vult de expositie aan. Ongewoon druk was het gistermiddag op het kasteel Groeneveld even buiten Baarn. De reden: de nieuwe elpee van Ramses Shaffy „Wij leven nog” zou aan hem worden uitgereikt door Herman van Veen. Van Veen deed dit op de hem eigen wijze, dat wil zeggen zonder de gebruikelijke stroom lovende woorden, maar door een paar liedjes voor Ramses te zingen. Halverwege „Kind aan huis” wierp hij de microfoon in de richting van Ramses, waarop deze het lied vervolgde. Dat was het begin van een geanimeerde session met behulp van Van Veens vaste begeleiders. Het muzikale ge beuren werd besloten met hoe kan het anders „Wij zullen doorgaan”dat als enig oud nummer op de nieuwe plaat is opgenomen. Ramses later over de presentatie door Herman van Veen: „Ontzettend fijn. Beter dan dat ze je een veer in je kont steken”. En Canada is te vinden in Studio K, waar een week lang bij een dage lijkse programmawisseling tien min of meer nieuwe, maar in ieder geval voor ons land onbekende Canadese films te zien zijn, ook in de nacht- voorstellingen van het theatertje bo- voorbeeld produktie, (ADVE TENT IE) Antiquariaat ’De Papieren Waereld’ Kanaalweg 3, Zandvoort (zijstraat Haltestraat), Telefoon 0 25 07 - 60 53. r IN 1957, IN DE HOOGTIJDAGEN van wat de Engelsen „Free Cinema” noemden waarvan ze dezelfde verwachtingen hadden als de Fransen van hun „Nouvelle Vague”, maakten twee jonge Zwitsers in Londen „Nice Time”, een twintig minuten durende bijdrage aan die nieuwe Engelse beweging. Hun namen waren Claude Goretta en Alain Tanner. Ongeveer twintig jaar later duiken beide namen, Tanner en Goretta, op nieuw op, nu als de voormannen van een Zwitserse filmrenaissance. Goretta heeft internationale naam gemaakt met zijn „L’Invitation” uit 1973, Tan ner kwam datzelfde jaar, eveneens internationaal, in de belangstelling met La Salamandre” die al vooraf gegaan was door twee speelfilms, „Les Apprentis” en „Charles, mort ou vif”. Zij hadden hun technische kennis van het filmvak opgedaan in cursus sen van het British Film Institute en als onderwerp van hun eerste proeve van bekwaamheid kozen ze het nachtleven rond Piccadilly Circus. Met kleine, handzame camera’s, gela den met uiterst gevoelig negatief materiaal observeerden ze de mensen die ’s avonds en ’s nachts een vorm van wat triest amusement zochten in en om het Londense vermaakscen trum. TEGELIJK IN de Mini-Movies Tanner’s eerder gemaakte „Le Retour UTRECHT (ANP). De violiste Em my Verhey die bij het Utrechts Symfo nie Orkest (USO) haar tweede seizoen als concertmeester ingaat, blijkt een grote trekpleister te zijn. De losse ver koop is flink toegenomen, zo heeft de directie van het USO gisteren meege deeld. Het aantal abonnementen heeft overigens een vrijwel constant peil ge houden. JO 8 O QC Q HET IS EEN WEEK van kennis maken met de Zwitserse en met de Canadese film. The Movies vertonen zoals hierboven vermeld, de beide laatste films van de Zwitser Alain Tanner, terwijl Ceintuur Claude Go- retta’s „De Uitnodiging” („L’invitati- ori’) ir reprise brengt, nadat (weder om) The Movies Goretta’s prachtige komedie over een personeelsfeestje dat een beetje uit de hand loopt, in ons land geïntroduceerd had. IN THE MOVIES ook ’s nachts ge durende het weekend de beide films van Alain Tanner. Verder „Canada Today’ in Studio K met het aandoén lijk „Les derniéres Fian?ailles” van Jean-Pierre Lefebvre en Kotcheff’s langdradige „The Apprenticeship”. „Helizapoppin” staat weer op het pro gramma, ditmaal in City I en verder griezelen in Cinétol met „Theatre of Blood’ en „Play Misty for me” en in Desmet met „De Tuin der Nachtmer ries” met Jack Palance en Peter Cus hing, Antonioni’s „Beroep: Reporter” is overdag en ’s nachts gebleven in Kriterion. heid, onrust, verzet die niet altijd het thema van de films vormen, maar wel de sfeer ervan bepalen Als kennismaking met het tweeta lige Canada en zijn moeilijkheden, moet de filmliefhebber toch wel iets gaan zien van deze weinig gelukkige keuze en hij kan daarvoor het best te rade gaan bij de gratis verkrijgbare filmkrant die aan de kassa’s van Studio K en het Leidseplein Theater te vinden is. Zijn keus zal dan waar schijnlijk uitgaan naar „Janis” (zater dag). De grote verandering in het Am sterdamse filmagenda bestaat verder in hel wegvallen van de „Zwaarmoe dige Verhalen” uit het bioscoop- kwartet van City die „Rufus”, Rooie Sien” en „Kind van de Zon” heeft aangehouden, maar City O gereser veerd heeft voor de 11 jaar oude „My ven Kriterion. Wat de pers van deze manifestatie die in het programma van het Holland Festival is opgeno men, gezien heeft, heeft geen sterke indruk achtergelaten. De filmers van deze industrie-in- opbouw, blijken vooral routine en vakbeheersing te missen, waardoor ze naar gemakkelijke stijlvormen en cli- ché’s overschakelen. Overheersend is het gemis aan sterke, afgeronde sce nario’s, waardoor veel films te lang zijn en iedere hechte constructie en compositie ontberen. TWEE NIEUWE films van hem „Le Milieu du Monde” die deze week in The Movies zijn Nederlandse pre mière beleeft, evenals „Le Retour d’Afrique” in de Mini-Movies, com pleteren dit kleine, maar bijzonder boeiende oeuvre van de man die deze week in ons land op bezoek was. Ondanks de goede kritieken die zijn werk krijgt en de algemene be langstelling op het ogenblik voor de Zwitserse film die in Thomas Koerfer („Het Pesttheater”), Bertrand van Ef- fenterre („Erica Minor”), Daniel Schmid („La Paloma”, „Heute Nacht oder Nie”) nog andere peilen op z’n boog heeft, is Tanner pessimistisch gestemd over net verdere verloop van de Zwitserse film. Niet ten onrechte, want behalve de situatie in eigen land, is de buitenlandse interesse hoofdzakelijk beperkt tot een kleine kring. In ons land heeft nog geen der grote importeurs of theatercircuits zich voor het Zwitserse werk geïnte resseerd. En zonder de alternatieve circuits en alternatieve importeurs als „Fugitive Cinema” en The Movies zouden we waarschijnlijk volledig onbekend zijn met het feit dat er op het ogenblik überhaupt een (beschei den) filmindustrie in Zwitserland werkzaam is. Sinds 1970, om precies te zijn, want toen kwam er een Federale Filmwet die een bescheiden bedrag van enkele miljoenen beschikbaar stelde voor een nationale lilmbedrijvigheid, geld, waarvan Goretta het eerst profiteerde om voor ongeveer 95.000 „La Sala mandre” te maken die tot in Amerika met verbazing en lof werd ontvangen. Die directe doorbraak naar de Amerikaanse markt is voor de Zwit serse film van grote betekenis ge weest Een kwestie van prestige die echter in eigen land niet gehonoreerd is met een actievere film-politiek. Aleen via co-produkties, en wel voor namelijk met Frankrijk, is het moge lijk, volgens Alain Tanner, om aan de gang te blijven. Het verheugende is dat de promi nente figuren van de laatste jaren, verenigd in de „Groupe 5” in de malaise-toestand waarin zij verkeren, niet vervallen zijn tot het maken van gemakkelijke successen, eventueel ge lardeerd met erotische attracties. Men zal bij Tanner geen concessies aan de goedkope smaak aantreffen, al ver liest hij niet uit het oog dat gebruik maken van het medium film betekent dat je een groot publiek wil bereiken- Hoeveel mensen „Le Milieu du Monde” in het fraai gerestaureerde theater The Movies zullen gaan zien, valt niet te raden. Het zullen er zeker niet de miljoenen bezoekers zijn die naar „Keetje Tippel” zijn gaan kijken, al valt het te betreuren dat onze eigen produktie nog niet toe is gekomen tot het niveau van „La Salamandre” of van „Le Milieu du Monde”. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. „HEI MIDDEN van de wereld”, de titel is voor verschillende uitleg vat baar. Men kan de naam geven aan de plaats van handeling, de moerassige vallei Moruz aan de voet van de Jura, vanwaar de rivieren zowel naar het noorden als naar het bekken van de Middellandse Zee stromen. Men kan haar ook toepassen op de beide hoofdfiguren die ieder voor zich een wereld voorstellen waarvan zij zich het middelpunt voelen. Die hoofdfi guren zijn een jonge, ambitieuze in genieur, kandidaat voor de aanstaan de kantons verkiezingen; een man met toekomst dus, getrouwd en in het bezit van een kind; en een gastar- beidster, een Italiaans meisje dat ser veerster is in een stationsrestauratie. Op zijn verkiezingstoernee ontmoet de vitale Paul (Philippe Leotard) de zwartharige en donkerogige Adriana (Olimpia Carlisi) en het wordt, wat hem betreft, liefde op het eerste ge- zient. Er ontstaat een verhouding die zich grotendeels afspeelt bij haar in een weinig opwekkend huurkamertje en die precies 122 dagen duurt, in de winterse maanden december, januari, februari en maart. De dagen worden afgeteld op het doek en hoewel er nauwelijks conflictsituaties van enig formaat ontstaan, is de liefde tussen Paul en Adriana gedoemd te misluk ken. Ze vormen twee karakters die op essentiële punten niet willen toege ven. Paul denkt zijn liefde te kunnen organiseren tussen zijn werk, zijn verkiezingsbijeenkomsten en de schei - dingsformaliteiten, maar hij vergeet dat Adriana niet wenst als een „voor werp” in zijn leven te zijn, een van Beeld uit Milieu du Monde van Alain Tanner waarin we de Italiaanse serveer ster zien tegen de verkiezingsaffiches van haar minnaar. fair Lady” met Audrey Hepburn en Rex Harrison in de regie van George Cukor. Het paleis is in juni, juli en augustus dagelijks geopend voor het publiek. Be halve de fraaie architectuur van het gerestaureerde paleis, kan men hier ge durende de zomer de schilderijen zien die in opdracht van de Amsterdamse stadsregering zijn gemaakt. Favorieten van de burgemeesters waren twee leer lingen van Rembrandt: Ferdinand Bol en Govert Flinck. De nuchtere zakelijke burgemeesters van de 17e eeuw die met zijn vieren een bijna onbegrensde macht hadden, bouw den acht maanden na de Vrede van Munster het reusachtige stadhuis. Zij wilden hun machtsvertoon rechtvaardi gen door de decoraties van het gebouw, dat gebeurde door de nadruk te leggen op hun onkreukbaarheid en op histori sche voorbeelden, die de beste schilders van die tijd moesten uitbeelden. De voorbeelden zocht men in de Ro meinse tijd toen consuls de hoogste macht bekleedden. Nooit eerder hadden Nederlandse schilders onderwerpen als standvastigheid en onomkoopbaarheid utgebeeld met helden uit de Romeins - literatuur. Vondel schreef er op verzoek van de burgemeesters passende onde - schriften bij. Tegenwoordig zou men de ze toepassing van de schilderkunst doo: de overheid politieke propaganda noe men. Dezelfde overtuigingstactlek is ook gebruikt bij de schilderijen die voor het Spinhuis, het Leprozenhuis en de Admi raliteit werden gemaakt. Het is onbekend wie precies het kunstbeleid in de 17e eeuw bepaalde, maar de opdrachten werden zeer royaal gehonoreerd. Zowel Bol als Flinck kreeg AMSTERDAM. „Dus schijnt heel de wereld om Amsterdam gebouwd”, heeft Vondel gedicht toen in de 17e eeuw de rijke regenten in deze stad een enorm stadhuis optrokken op de Dam. Dit on-Hollandse gebouw dat het achtste wereldwonder werd genoemd, is sinds 1808 niet meer als gemeentehuis in ge bruik maar als paleis. Koningin Juliana opende vandaag in het Paleis op de Dam een tentoonstelling over kunst als rege ringszaak in Amsterdam in de 17e eeuw. d’Afrique”, waarin opnieuw storm ge lopen wordt tegen de traditionele man-vrouw verhouding die in het orthodoxe Zwitserland een nog dwin gender probleem is dan in de andere west-Europese landen. De beide par tijen heten nu Vincent (Frangois Marthouret) en Francoise (Josée Des- toop» De engheid van hun bestaan, hij als tuinman, zij als boetiekhoud- ster, de geringe mogelijkheden iets te -maken van hun leven, doen hen be sluiten naar Algiers uit te wijken, waar een vriend woont. Op zijn eer ste enthousiaste reactie, verkopen de jonggehuwden al hun bezittingen, ge ven een afscheidsfeestje aan hun vrienden en worden dan overvallen door een telegram van hun Algerijn se vriend, meldend dat de situatie ter plaatse veranderd is en dat zij een brief van hem moeten afwachten al vorens te vertrekken. Dagenlang wachten Vincent en Francoise op hun lege zolder op de brief uit Algiers. Ze durven niet naar buiten te komen om geen gek figuur te slaan tegenover de vrienden van wie ze zo uitvoerig afscheid hebben genomen. Ook in deze absurde situa tie leren beiden elkaar eindelijk ken nen- Afrika schrijven ze af en ze besluiten in een behoorlijke flat te gaan wonen en een kind te krijgen. Waarbij zich onmiddellijk de vraag voordoet of het zo vanzelfsprekend is dat, als ’t eenmaal zover is Francoise haar baan zal moeten opgeven om voor het kind te zorgen. Voor deze hele problematiek heeft Tanner een originele, vaak humoristi sche vorm gekozen die een gevarieer de en voortdurend intrigerende film heeft opgeleverd, waarin spel en dia loog niveau hebben en zinvol zijn, wat al een groot pluspunt is voor een beginnende speelfilmindustrie. n: v m. EEN OPMERKELIJK van zo’n „uitlopende” waaraan de filmer geen eind schijnt te kunnen maken, is „The Aprenti- ceship of Duddy Kravitz” (nachtvoor- stelling Studio K) van Ted Kotcheff. En ook „Montreal Main”, een intrige tegen de neerdrukkende achtergrond van Montreal’s hoofdstraat, lijdt aan dat gebrek aan constructie. Toch kan men ook hier in diverse films een onvrede aantreffen met, en een zich afzetten tegen een „bevroren” bestel dat weinig mogelijkheden tot gevari eerd leven biedt. Vandaar ontevreden- U tafels stoelen Ml TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten Itt dekenkisten voor een groot schoorsteenstuk gulden uitbetaald. rises Beatrix schrijft in de catalo- vn de tentoonstelling dat de 20e eeuwse regenten en magistraten van Amsterdam niet licht aan een heden daagse schilder zullen opdragen oud testamentische figuren of consuls uit de Romeinse republiek tot hun eigen stich ting en glorie af te beelden in het stadhuis. „Er is zowel bij kunstenaar als opdrachtgever (overheid) een sterk soci aal bewustzijn gegroeid ten aanzien van de functie van de kunst”, aldus prinses Beatrix. de vele problemen die Paul als ’t ware opzoekt om ze te kunnen overwinnen. Als hij de verkiezingen verliest, zijn vrouw het echtelijk huis verla ten heeft en niets meer in de weg staat hun liaison te legaliseren, wei gert Adriana en keert terug naar haar vaderland. ’n Verbijsterde Paul achterlatend. Alain Tanner heeft zonder zich te mengen in de verhouding tussen Paul en Aariana, het verloop van die ver houding subtiel weergegeven, het aan het publiek overlatend het breekpunt in een ogenschijnlijk vlot verlopende vriendschap te ontdekken. Weer en landschap zijn elementen die hij me debepalend voor de gang van zaken als onderhuidse signalen invoegt in zijn eerte kleurenfilm, die dus deze week in The Movies te zien is. 7 te

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17