Fiscus denkt ook aan voordeel belastingplichtigen Centraal Orgaan economische betrekkingen verontrust Olie wordt beslist niet goedkoper Nederland in Indonesië Uitbetaling huursubsidie een chaos 1 grootste investeerder Woningverbetering? NMB Protest tegen sluiting Gero bethij ven fag r ik Vijverhof geopend W GEDISTILLEERD AFZET IN ’74 GESTEGEN 9! SAOEDISCHE MINISTER JAMANI S. G. ENGELSMAN VAN FEDERATIE VAN MAKELAARS: Oü STAATSSECRETARIS VAN ROOIJEN VAN FINANCIËN: 25 ECONOMIE 197 5 JUNI V R IJ D A G 6 I 1 f. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. CM - U 5 si (Van onze correspondent) AMSTERDAM ,,Het wordt een grote chaos met de uitbetaling van de huursubsidie. Vooral in het derde kwartaal, wanneer alle huurverho gingen en andere administratieve wijzigingen moeten worden aange bracht. Vaak vindt de administra tieve verwerking per computer plaats. Wanneer zo’n beheerder dan te maken krijgt met enorm veel wij zigingen, dan kan hij de boel beter in de gracht gooien”. A d Aldus en ADVERTENTIE) I de mogelijkheid om op de belasting inspectie mondelinge toelichting te krijgen. Orion. Het bod van Nationale-Nederlan- den op de aandelen van The Orion Insurance Company in Londen, die „Er is een groep waaraan de minister volledig voorbijgaat. Dat is de groep van stille armen. Er is nog een grote groep mensen, in de steden vooral, die nog een innerlijke schaamte heeft om hun moei lijke positie zomaar op tafel te leggen. Als die zouden worden opgevangen door sociaal werkers, is dat veel makkelijker dan dat ze op een druk kantoor van een makelaar moeten komen. 00 CN O LONDEN (Reuter). Er behoeft niet op te worden gerekend dat de leden van de OPEC, de organisatie van olie exporterende landen, hun prijzen zullen verlagen om meer olie te kunnen ver kopen, zo heeft de Saoedi-Arabische mi nister van Olie Jamani gisteren gezegd in een bijeenkomst georganiseerd door de Londense Effectenbeurs. De vermin dering van de vraag naar olie naar zijn schatting sinds de prijsverhogingen van januari 1974 dertien percent is het gevolg van de prijsverhogingen zelf, van de economische achteruitgang in de industrielanden en van het regeringsbe leid in dc meeste olie importerende lan den, zei hij. Devaluatie. Argentinië heeft zijn munt eenheid, de peso, drastisch gedevalu eerd. De handelskoers is verlaagd van 10 tot 26 peso per dollar, de financiële koers van 15,05 tot 30 peso en de koers voor toeristen van 25 tot 45 peso per dollar. In maart van dit jaar was de Argentijnse munt ook al in waarde verlaagd (met vijftig percent). In de drie jaar daarvoor was de koers van de peso betrekkelijk stabiel. Tegelij kertijd zijn in Argentinië een verdrie voudiging van de benzineprijzen, een verhoging van de elektriciteiitstarieven met 50 tot 75 procent en een verdub beling van de rentetarieven afgekon- digd. Het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het buitenland zegt .lit in zijn jongste kwartaalverslag. Het orgaan is een organisatie van het particuliere Nederlandse bedrijfsleven, waarin samenwerken de centrale organi saties van de industrie, de handel, de landbouw, het bankwezen, het verkeer en een aantal produktschappen. Het doel is de internationale economische belan gen van het Nederlandse bedrijfsleven, in het bijzonder op het gebied van de handelspolitiek, te behartigen. DEN HAAG (Antara) Nederland neemt onder de buitenlandse investeer ders in Indonesië een eerste plaats in. Dit heeft de Indonesische ambassadeur, Soetopo Joewono, öp een bijeenkomst van Indonesische zakenlieden in Amsterdam verklaard. „Laat ik vooropstellen”, zegt hij, „dat wij als beheerders geen bezwaar hebben tegen het principe van de huursubsidie. Dat principe, van huren naar draag kracht, dat ondersteunen wij volledig. Met deze gedachte zijn we bijzonder tevreden, maar ons protest gaat tegen de uitvoeringsbeschikking (dat is de beslis sing van de minister waarbij hij bepaalt hoe de subsidie wordt uitbetaald). Ons bezwaar geldt de proef die de minister De Nederlandse industrie heeft vol gens het Centraal Orgaan een duidelijke achterstand ten opzichte van het oncur- rerende buitenland. Dit komt, doordat in het buitenland het bedrijfsleven wordt gesteund met gunstige voorwaarden voor exportkredieten. De steun, die volgens het Centraal Orgaan, de regering aan het Nederland bedrijfsleven op korte termijn iftoet verlenen, moet bestaan in rentesteun voor exportkredieten, zodat het Nederlandse bedrijfsleven deze kre dieten op dezelfde gunstige voorwaarden krijgt als de concurrenten in het buiten land. Verder moet het mogelijk worden gemaakt op grotere schaal deze export kredieten aan het Nederlandse bedrijfs leven te verstrekken. Het orgaan komt in zijn analyse van de Nederlandse-buitenlandse handel tot de slotsom, dat de Nederlandse uitvoer stagneert en dat het beeld van de uit voer steeds ongunstiger wordt. De toene ming van de uitvoer stagneerde reeds geruime tijd en daarop heeft het cen traal orgaan in vorige kwartaalverslagen de aandacht gevestigd. Thans moet op basis van de beschikbare cijfers gecon stateerd worden, dat de ontwikkeling van de handel bepaald nog ongunstiger is geworden. De waarde van de Nederlandse uitvoer nog in handen van derden zijn (circa 33 percent van het totale kapitaal), is volledig geslaagd. Nationale-Nederlan- den bezit nu het volledige aandelen kapitaal van Orion, een van de voor naamste Britse transport- en lucht- vaartverzekeraars. Nederlandse export stagneert 1 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse uitvoer stagneert en vele en vaak grote orders gaan aan de Nederlandse industrie voorbij. De regering moet daarom op korte termijn het bedrijfsleven steun verlenen. Deze voorspelling wordt gedaan door de heer S: G. Engelsman jr. van de Federatie van Makelaars, een overkoepe lend orgaan op het gebied van onroe rend goed. Hij ziet de uitwerking van de proef waarbij de huursubsidie recht streeks wordt uitbetaald aan de ver huurder, ontaarden in een puinhoop. Daarom ook heeft de federatie haar leden aangeraden niet aan deze proef mee te werken. onleesbare formulieren, te verminde ren. Het nieuwe aangiftebiljet met de sterk verkorte toelichting, dat voor het eerst in 1974 naar de belasting- Beccon BV tweehonderd haar Dit gebeurde overigens overdag, tij dens de normale werkuren. Verschil lende inspecties waren bovendien ’s avonds open voor het geven van toe lichting. Grote belangstelling onder vonden verder de bezoeken van be lastingambtenaren aan onder meer wijkcentra en bejaardentehuizen. Van 1967, toen voor de eerste maal buitenlandse kapitaalsinvesteringen offi cieel in de nationale ontwikkelinsplan- nen werden opgenomen, tot 1974, zijn de Nederlandse kapitaalsinvesteringen het grootste geweest: 170 miljoen dollar in 48 ontwikkelingsprojecten. Ambassadeur Soetopo Joewono ver- klaarde nadrukkelijk dat Nederlandse ka pitaalinvesteringen welkom zijn, voor opgesteld dat zij worden gedaan in over eenstemming met de Indonesische voor schriften. Deze houden onder meer in, dat buitenlandse kapitaalsinvesteringen plaats hebben door „joint ventures”. Het Nederlands- Indonesische akkoord over exportkredieten heeft tot diverse belangrijke contracten geleid, aldus de Indonesische Ambassadeur, die in dit ver band een contract met Philips/NKF voor de aanleg van een telefoonnet ter waar de van 550 miljoen gulden, en een contract met OGEM over de bouw van dieselgenerators ter waarde van 270 mil joen noemde. Hoe gecompliceerd de belasting voor de gemiddelde burger is, blijkt wel uit het feit dat 240.000 belasting plichtigen in februari en maart van dit jaar gebruik gemaakt hebben van Daar werd in ongeveer 36.000 geval len voorlichting gegeven. In de maanden februari en maart waren bij al deze activiteiten 700 ambtena ren betrokken. Maar behalve dat de makelaars de administratieve rompslomp niet willen ■hebben en zich niet onvrijwillig moreel willen laten verplichten mee te werken aan de uitvoering van de proef met de huursubsidie, heeft Engelsman nog een andere kant aan de zaak ontdekt. is in de tweede helft van 1974 helemaal niet meer gegroeid. Na aftrek van de prijsstijgingen moet geconstateerd wor den, dat het volume van de export in het vierde kwartaal van dit jaar nog slechts met ruim 1,5 percent is toegeno men. Hoewel de handelsbalans over ge heel 1974 geen ongunstig beeld vertoont, wijzen vooral de laatste kwartalen van 1974 op een stilstand in de ontwikkeling van de buitenlandse handel. Sedert juli 1974 is de export aan het inzakken. Volgens de voorlopige aanwijzingen, die het Centraal Orgaan heeft, heeft het inzakken van de export vooral betrek king op industrieprodukten. Vooral de uitvoer naar West-Duitsland,( Frankrijk en Italië ontwikkelt zich ongunstig. (De uitvoer naar West-Duitsland is in het eerste kwartaal van 1975 met ongeveer 1 percent gedaald, zo heeft Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel bekend gemaakt - red.) Stilstand in de ontwikkeling van de handel wijst voor ons land, dat econo misch zo sterk op het buitenland is aangewezen, zonder twijfel op de situa tie die niet zonder gevaar is, zegt het Centraal Orgaan. Voor de naaste toe komst staan alle seinen op onveilig, mede doordat het concurrerende buiten land met de dag vindingrijker wordt om de export door middel van overheids maatregelen, vooral in de vorm van exportfinancierings-faciliteiten, te onder steunen. In het verslag deelt het orgaan verder onder andere mee, dat in de naaste toekomst besprekingen zullen plaats vin den met een aantal landen in het Mid- den-Oosten, die ten doel hebben samen werkingsakkoorden af te sluiten. On langs zijn dergelijke samenwerkingsak koorden tot stand gekomen met Egypte en Iran. De ol’elanden zullen niet overgaan tot prijsverlaging om de olieverkopen te bevorderen omdat hun geschatte inkom sten hun voorgenomen uitgaven over treffen, aldus de minister. Hij merkte op dat de olie verbruikende landen een be leid van invoerbeperking voeren, maar dat de OPEC-leden daar niet op hebben geantwoord met een vermindering van hun olie-uitvoer en dat waarschijnlijk ook niet zullen doen. De kleinere invoer van olie in sommige landen is niet het gevolg van een vooraf beraamd beleid, meende hij. Er wordt volgens de Saoedische minis ter weinig olie geleverd omdat de vraag ernaar klein is. Maar ook als de vraag niet toeneemt zullen de leveranciers niet genoodzaakt zijn hun prijzen te verlagen om aangroeiende en veel geld kostende voorraden kwijt te raken zoals dat met andere grondstoffen het geval is. Een verlaging van de prijzen mag alleen worden verwacht in ruil voo- dienover eenkomstige tegemoetkomingen van de olieverbruikers aan de olieproducenten, aldus Jamani. De Saoedische minister schatte de toe neming van de vraag naar olie voor de komende vijf jaar op ongeveer 3,5 tot 4 percent per jaar. Dat komt vrijwel over een met de verwachte toeneming van het totale verbruik van energie. Voor het ’grote onderhoud’ uwinbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer ZEIST. (ANP) In een brief aan de minister-president en de leden van de Staten-Generaal heeft het „Comité voor de werkgelegenheid in Zeist” scherp ge protesteerd tegen de voorgenomen slui ting (per 1 juli) van de Gerofabriek, die de ministers Lubbers (Economische Za ken), Boersma (Sociale Zaken) en Dui senberg (Financiën) hebben aangekon- digd. Het comité bestaat uit de plaatse lijke afdelingen van PvdA, CPN, PPR en PSP. Het comité dringt er bij de regering op aan al het ogelijke te doen om de werkgelegenheid bij Gero in Zeist te handhaven. Sluiting van de produktie- afdeling betekent het ontslag van twee honderd werknemers. Als mogelijke oplossingen noemt het comité de vorming van een stichting met steun van de overheid of staatsdeel neming in Gero met garanties voor het voortbestaan - ook op langere termijn - van de vestiging in Zeist. Verder zou volgens het comité een algemene maatregel kunnen worden ge troffen om de binnenlandse bestekindus- trie te beschermen tegen de invoer van goedkope produkten uit bijvoorbeeld Hong Kong en Zuid-Korea. trachten irritatie bij de belasting plichtigen te vermijden. De fiscus wil hen niet „op een afstand en als een robot benaderen”. De formulieren, die bij deze benade ring een belangrijke rol spelen, pro beert de fiscus zo klaar en eenvoudig mogelijk te maken, meent de staats secretaris. Een werkgroep is al gerui me tijd bezig de formulieren voor de belastingplichtigen, in totaal 700 stuks, te herzien met het doel ze eenvoudiger en duidelijker en daar door beter leenbaar te maken. De werkgroep heeft al 450 formulieren herzien. Het is de bedoeling met dit werk de soms gerechtvaardigde kri tiek op de ambtelijke en daardoor Voor de makelaars zijn er direct ook weinig gevolgen, want volgens de heer Engelsman jr. kunnen de makelaars niet gedwongen worden mee te werken aan de uitvoeringsplannen van de minister. Toch ziet hij voor de gehele „sector beheer”, als onderdeel van .het make laarswezen, wel gevolgen. Werktijdverkorting. Beccon BV heeft voor ongeveer tweehonderd perso neelsleden van haar fabriek van emaille artikelen in Doetinchem werktijdverkorting aangevraagd voor een periode van zes weken ingaande 16 juni. Er werken in totaal 280 mensen bij Beccon. Als reden werd opgegeven stagnatie in de afzet met als gevolg een toeneming van de voor raden. De staatssecretaris maakte deze op merking bij de opening van de in spectie buitenlanders van de belas tingdienst in Heerlen. Hij zei, dat de belastingdienst zoveel mogelijk wil wil nemen, waarbij hij de huursubsidie rechtstreeks wil uitbetalen aan de eige naars of beheerders. Het is gewoon on juist, dat deze taak op de schouders wordt gelegd van de verhuurders. Deze verhuurder moet nu optreden als een onbezoldigde behartiger van de over heidsbelangen, terwijl daar geen passen de vergoeding tegenover staat.” „De enige reden waarom de minister ons heeft verzocht mee te werken, is dat hij het overheidsapparaat niet nog ver der wil belasten. Maar deze zaak hoort toch bij de dienst van Sociale Zaken, waar ze nu ook ligt. Onze functie tus sen huurder en verhuurder (vaak grote beleggers) kan geen verdere bemoeilij king verdragen.” Volgens de heer Engelsman heeft men de makelaars niet om advies gevraagd. „De Raad voor Onroerend Goed is wel in bespreking met het ministerie over zowat alles wat maar met huren te maken heeft, de indexleningen etc., maar over dit punt, de uitvoering van de huursubsidie, is onze mening niet ge vraagd. De hele zaak kwam voor ons vrij plotseling. Twee a drie weken na het huurdebat in de Kamer kwam de uitvoeringsbeschikking, die bij ons nogal wat vragen oproept. De beheerder weet straks niet meer van wie hij nu de huur ontvangt. Wie betaalt bijvoorbeeld onze extra-kosten; wat hebben huurcontrac ten nog voor zin nu zich daar een derde tussenvoegt, de overheid. Hoe zal de rechter reageren wanneer er nu een geschil is over de huur? Nee, wij voor zien een grote chaos.” In de brief aan hun leden hebben de „Je zult een verdere afstoting krijgen van deze beheerssector door de make laars”, zegt hij. „De gerenommeerde kantoren zien er geen heil meer in, en dan krijg je dat allerlei boekhoudertjes het gaan doen. Deze tendens is al jaren aan de gang, maar de gang van zaken met de huursubsidie zal het proces aan merkelijk versnellen. Als makelaar zit je altijd wat dat betreft moeilijk. Toen bijvoorbeeld de huurharmonisatie werd toegepast, gewoon een wettelijke maat regel, werden wij hier in Amsterdam door de actiecomités afgeschilderd als boeven. Maar wij waren gewoon de tussenpersoon tussen verhuurder en huurders. Trouwens, het is heel duide lijk dat de particuliere beleggers er al lang mee gestopt zijn, met de huizen ver huur. Het komt toch al voor dat er panden zijn waarvan niemand weet wie nu de eigenaar is en die door niemand worden beheerd. Dat is geen waardeoor deel over de maatregelen van de minis ter, maar ik constateer deze tendens alleen maar. Het beheer is vandaag de dag, als je het tenminste goed wilt doen, bijna onmogelijk”, aldus de heer Engels man jr. HEERLEN (ANP>. De fiscus houdt ook het voordeel van de belas tingplichtigen in het oog. Jaarlijks wordt in ongeveer 300.000 gevallen een correctie op een aangifte aange bracht, die in het voordeel is van een belastingplichtige. Aldus gisteren staatssecretaris Van Rooijen van Fi nanciën. Met het wegtrekken van een doek (zie foto), waardoor de naamplaat „Vijverberg” zichtbaar werd, heeft gistermiddag prins Claus het gebouw Vijverhof officieel ge opend. „Een juweel’’ noemde de Tweede Kamervoorzitter Vondeling (rechts) de twee gerestaureerde gebouwen voor de Tweede Kamer aan het Buitenhof., Eerst stond niet iedereen te juichen, maar velen zullen spijt hebben dat ze niet hebben toegehapt toen toen de verhuizing aan de orde kwam”. Het pand zal aan enkele Kamerfracties huis vesting verlenen. DEN HAAG. (ANP) De afzet van gedistilleerde dranken is in ons land in 't vorige jaar met 8,6 percent gestegen. Dit heeft de voorzitter van het Produkt- schap voor gedistilleerde dranken, mr. K. A. M. Bastiaensen, gisteren meege- deeld in de bestuursvergadering van dit schap. Iri de eerste drie maanden van 1975 is de af zet met vijf percent toegenomen. In kringen van het bedrijfsleven acht men het echter aannemelijk, voegde hij er aan toe, dat de stijging zich, zoals die zich de laatste jaren heeft voorgedaan, niet in dezelfde mate zal voortzetten. Het ziet er naar uit dat de stijging over geheel 1975 vier a vijf pet. zal zijn. De stagnatie in de economie zal ook in deze sector van het bedrijfsleven haar in vloed doen gelden. Ie onderwerpen behandelt, die voor de gastarbeider van belang zijn. De staatssecretaris overweegt voorts de instelling van een speciale commissie voor het begeleiden van de bestaande voorlichtingsactiviteiten op fiscaal gebied. Die activiteiten moe ten, als dat nodig is, aan gewijzigde omstandigheden worden aangepast en de commissie moet, waar nodig, nieu we initiatieven ontwikkelen. makelaarsverenigingen praktische en principiële bezwaren geformuleerd tegen het uitvoeringsbesluit van de minister. De brief is ook verstuurd naar staatsse cretaris Marcel van Dam, maar de ma kelaars hebben hierop nog geen reactie van hem gekregen. Veel bezwaar hebben de makelaars als verhuurders (beheer ders) tegen de in het aanvraagformulier opgenomen verklaring van de verhuur der. Deze moet daarbij, op grond van de door aanvrager verstrekte gegevens, ver klaren op de verschuldigde huur een matiging te zullen toepassen. Het be stuur van de makelaarsvereniging zegt dat de makelaar niets te maken heeft met de belastingaangifte van de huur ders en dat door deze vermenging van zaken er wrijvingen tussen huurder en verhuurder kunnen ontstaan. De make laars zitten dan als een soort buffer tussen huurder en verhuurder in, en ze voelen zich in deze positie beslist niet lekker. plichtigen is gezonden, is redelijk goed ontvangen, vertelde de staatsse cretaris. Er is ook op dit nieuwe biljet kritiek geuit en deze zal in overweging worden genomen bij de herdrukken in de komende jaren. Een werkgroep is bezig met de sa menstelling van een aantal folders, over onderwerpen, die voor vele be lastingplichtigen van belang zijn (af trekposten als buitengewone lasten en reiskosten bijvoorbeeld). Er komt ook een folder, die in acht talen de fisca- Audi NSU. Werknemers die vrijwillig ontslag nemen bij de autofabrieken van Audi NSU in Neckarsulm, Heil bronn en Neuenstein krijgen een ver trekpremie van 6.000 tot 31.000 Mark. Voorlopig zal de inkrimping van het personeel (ruim tienduizend man) uitsluitend door vrijwillige ontslagen geschieden. Akzona. De tot de Akzogróep behorende Amerikaanse Akzona Ine. heeft een kwartaaldividend vastgesteld op 30 dollarcent per aandeel. AUDET. NV Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften AUDET verwacht dat het resultaat over 1975 niet in belangrijke mate zal ach terblijven bij dat van vorig jaar. Over 1974 werd een nettowinst van 2,45 miljoen geboekt vergeleken met een winst van 2,89 mij oen in 1973. De omzet nam toe van 112,6 miljoen tot f 128,3 miljoen. Er was al een divi dend van 15 percent voorgesteld. Discontoverlaging. In Frankrijk is het officiële bankdisconto gisten in ver laagd van 10 ot 9,5 percent. Het tarief voor leningen tegen onderpand blijft 10,5 percent.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25