BASKETBALTEAM KAN NIET MEER AFGAAN Schoenmaker dacht niet aan Den Haag Score van Maertens nog honderd procent Krachtproef voor atleten Keres overleden SPORT nns^ Sheridan: „Ze moeten ons eerst verslaan” Italië had veel moeite Twee winnaars in de lotto GIRO-KLASSEMENT ONGEWIJZIGD Met’n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f52,* alle kanten uit. „NOG GOED GENOEG VOOR TOPCLUB” Surprise Ijsland I SPORT 1975 6 JUNI V R IJ D A G Vedette Intact Opzienbarend Da’s nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-.En toch mag je acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt.Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog ’ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier óm in uw vakantie veel te zien.Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voor’n schappelijke prijs. o o 1 4 Geen haatgevoelens 31 fel I J a (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Kees Akerboom: „Een zevende of achtste plaats zou geweldig zijn". (Van onze sportredactie) in De stand in groep vijf is: Lex Schoenmaker: terug op oude nest. (ADVERTENTIE) Polen Nederland Italië Finland Francisco Moser: naaste belager van Maertens. de de en 3 2 3 4 2 2 1 0 1 0 1 0 5 4 3 0 5- 1 6- 2 2-3 2-9. HELSINKI (DPA/ANP). De Rus sische schaakgrootmeester Paul Keres is gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki overleden aan een hartaanval. Keres, die 59 jaar werd, heeft bijna veertig jaar tot de wereldtop behoord. Hij won vele sterk bezette toernooien. Vorige maand nog bracht hij het open Canadese kam pioenschap op zijn naam. Het lijkt erop alsof niemand in Neder land zich had gerealiseerd dat na Hagen ook nog Joego-Slavië zou komen. En toch was dat het doel waar naar werd ge streefd. Het Nederlands team stort zich dan nu ook in een avontuur, waarvan de afloop moeilijk valt te voorspellen. En toch met die verschrikkelijk chauvinis tische instelling van de Amerikaanse coach en de Nederlandse Amerikanen be staat de kans, dat het nog best goed kan aflopen. gingen moest de Transol-speler vanoch tend om negen uur voor zijn examinator zitten. Hij komt dus een dag later naar Joego-Slavië. Nog later arriveert Pieter van Tuyll in Split. Hij komt waarschijnlijk pas zon dagmiddag aan. „Privé”-omstandigheden en daar kan ik me niet mee bemoeien”, zegt coach Bill Sheridan. Maar die privé-omstandigheden zijn niet van dien aard, dat Pieter niet don derdag zou kunnen afreizen. Nederlands op één na langste basketballer houdt er nu eenmaal een mentaliteit op na, die nogal verschilt van die van een topspor ter. eerst doet het Franse team niet mee aan de Europese kampioenschappen en het Nederlandse team speelt daar voor het eerst sinds 1967. De Fransen gaan echter voorbij aan het feit, dat het Spaanse team steunt op twee genatu raliseerde Amerikanen en dat in het Griekse team ook vier Grieks-Amerikanen spelen. Toch hebben die Nederlandse Amerikanen wel degelijk gezorgd voor een „ander” oranje team. daarbjj natuurlijk gesteund door de zeer Amerikaanse coach Bill Sheridan. En daarom lijkt het niet waarschijnlijk dat het Nederlandse team zoals in 1967 als laatste zal eindigen. Daarvoor is er teveel veranderd. Lex Schoenmaker is eerlijk genoeg om te stellen dat hij niet in de eersfe plaats aan FC Den Haag dacht, toen hij voor zichzelf had uitgemaakt aan zijn laatste Feyenoord-jaar bezig te zijn. „Omdat ik me goed genoeg voel voor een topploeg, zag ik erg veel in RWDM. Daar lopen allemaal klassespelers rond, en FC Den Haag is natuurlijk minder sterk”. SPLIT. Niets is er te verliezen voor het Nederlands basketbal team, dat zaterdag avond in de Joegoslavi sche kust plaats Split de eerste wedstrijd speelt in het 19e Europese kampioen schap. Op die avond moet het Oranje-team aantreden tegen de Europese kampioen, die tevens optreedt als gastheer, Joego-Slavië. Toch beweert Bill Sheridan, de coach van het Nederlandse team: they have to beat us (zjj moeten ons verslaan), daarbjj nog eens blijk gevend van een typisch laco nieke Amerikaanse houding. De Neder landse spelers zien het allemaal iets nuchterder, zoals Kees Akerboom, de 23- jarige Haarlemmer die in Hagen werd uitgeroepen tot de beste speler en die in Franse kranten de Cruijff van het Neder landse basketbal werd genoemd. „Je moet natuurlijk wel rekening houden met de krachtsverhoudingen, zoals die nu een maal liggen en als je het reëel bekijkt, dan moet je stellen dat wij van Joego- Slavië en Italië zullen verliezen”. Het Nederlands team heeft het voor wat de indeling betreft niet bepaald ge troffen in Joego-Slavië. Eerst zaterdag Joego-Slavië en dan zondag Italië. De spelers houden het er dan ook op, dat ze verder zullen moeten spelen in de tweede groep, die gaat strijden om de zevende tot en met de twaalfde plaats. Niemand ziet dat echter als een ver nedering. Kees Akerboom: „Hoog eindi gen in de tweede poule, dus een zevende of een achtste plaats, dat zou echt gewel dig zijn. Méér moeten we niet verwach ten”. Die plaats zou genoeg zijn om zich direct te plaatsen voor de volgende Europese kampioenschappen, die in 1977 in België zullen worden gehouden. Dat is dan ook duidelijk het doel dat de Neder landse basketballers voor ogen houden. En dat ook voortdurend moeten blijven doen, want anders doemt misschien toch wel het gevaar van de zelfoverschatting op. Kees Akerboom is daar zelfs een beet je bang voor: „Hagen was ons heilige DEN HAAG. (ANP) De Nederland se heren-atletiekploeg komt zaterdag 14 en zondag 15 juni in Lissabon voor zijn eerste krachtproef van het nieuwe atle- tiekseizoen. In de Portugese hoofdstad wordt een van de tweede voorronden van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen gehouden. Nederland ontmoet in Lissabon België, Ierland, Ijs land, Portugal, Spanje en Zwitserland. Ondanks het feit dat Lex Schoenma ker in de vier seizoenen die hij voor Feyenoord uitkwam, zich slechts spora disch in de kijker wist te spelen, verlaat hij de stadionclub zonder- haatgevoelens. „Dat Feyenoord aan het slot van de gesprekken met FC Den Haag water bij de wijn heeft willen doen, waardeer ik zeer. Ik heb een prima tjjd gehad in Rotterdam, maar ik vond het beter dat ik het contract verbrak. Of het voor beide partijen, dus ook voor Feyenoord, goed was dat ik wegging, zal moeten blijken” onder wie Pedersen, Lancker (B) En hoe. Als Akerboom eenmaal op dreef is, lijkt hij net een machine. Een pass naar hem en hup, weer raak. Zo’n serie heeft echter ook z’n nadelen, die Akerboom gelukkig zelf erkent. „Als ik zo bezig ben, speel ik gewoon in een roes en als er dan onder de basket een mede speler helemaal vrij staat, dan schiet ik toch. En dan schaam ik me dood. Loop gewoon vijf minuten te denken, hoe stom dat van me is. Maar ik zie die man meest al pas, als ik al geschoten heb. En na af loop bied ik dan ook mijn excuses aan”. Met deze woorden toont Kees Aker boom verder nog eens duidelijk aan hoe de sfeer op het ogenblik is in het Neder landse team. Kameraadschappelijk en bereid veel voor elkaar te doen. De samenstelling zoals die in Hagen opereer de. komt ook in Joego-Slavië weer op het veld. En dat is niet geheel zonder moeilijkheden gegaan. Over het meedoen van Harry Kip heeft tenslotte de gemeen teraad moeten beslissen, omdat een direc teur en de ohder-directeur vah de school waar hij als leraar werkzaam is, het samen niet eens konden worden. John van Vliet had al een vliegticket gekocht voor een zomercursus in Ameri ka. Met behulp van zijn club Sperry kon dit financiële probleem worden opgelost. Bovendien zat Jan Dekker erg moeilijk met tentamens. Ondanks verwoede po- IJsland blijft in groep zeven van het toernooi om het Europees kampioen- seha.-» zeei opzienbarende dingen doen. Na gelijke spelen tegen de DDR en Frankrijk zorgde de voetbaldreumes, die kennelijk een flinke groeiperiode door- maakt, voor het grootste succes in zijn bestaan tot dusver: een 2-1 overwinning op de DDR. veel voor. Als er een club is die meer voor je wil betalen, kom je wel weg. „Oké”, geeft Bill Sheridan na wat aar zeling toe. „Sportief gesproken ben ik het er helemaal niet mee eens, maar ja”. De coach spreekt niet helemaal uit, wat hij eigenlijk bedoelt, maar het komt er op neer, dat hij het team van Hagen intact wil houden. Het bestuur van de basket- balbond is het, daar ook niet mee eens, maar daar wil men zich niet met Sheri dan’s handelwijze bemoeien. Zodat Pieter van Tuyll de eerste twee wedstrijden van een Europees kampioenschap mist. Eigen lijk absurd, maar zolang het mogelijk is, dat bij de KNVB een voetballer die enke le collega’s naar het vliegtuig brengt onmiddellijk als international wordt inge- lijfd. is er bij alle andere sportbonden in Nederland natuurlijk ook niets meer vreemd. SPLIT I’Equipe, het toonaangevende Franse sportblad, geeft ook een aantal weekbladen over sport uit. Onder andere over basketbal. In het speciale nummer voor de Europese kampioenschappen staat ook een artikel over het Nederlands basketbalteam. En dat begint aldus: „Een voor waarde om in het Nederlands basketbalteam te spelen is Amerikaans spreken”. Rancune spreekt wel uit dit stukje. En dat is dan misschien wel te begrijpen., want voor het Twee dagen voor het einde van de Ronde van Italië is de leiding nog steeds in handen van de 26-jarige Italiaan Fausto Bertoglio. De negentiende etappe, een vlakke rit over 175 kilometer van Baseglia di Pine naar Porderone, werd gewonnen door de Columbiaan Martin Rodriguez, die de sprint won van een kopgroep van zes renners. De Italiaan Pella werd tweede, de Belg Rik van Linden won de sprint van het peloton dat een achterstand had opgelopen van 11 Va minuut. Dat leidde echter niet tot wijzigingen aan de top van het klasse ment; Bertoglio heeft een voorsprong van twee minuten en vier seconden op de Spanjaard Galdos en van precies drie minuten op zijn landgenoot BeroncheiU. De Giro eindigt zaterdag op de ruim 2700 meter hoge berg Stilfersjoch bij het drielandenpunt van Italië. Oostenrijk en Zwitserland. Want de voorbereiding zoals het Neder lands team heeft doorgemaakt voor deze Europese kampioenschappen, slaat eigen lijk nergens op. Terwijl Italië in Joego- Slavië arriveert rechtstreeks uit Amerika, terwijl Turkije een trip door China en de Philippijnen maakte, heeft Nederland driemaal getraind, een wedstrijd ge speeld tegen een rondreizepd Amerikaans team en nog een keertje geoefend tegen een bij elkaar geraapt stelletje Ameri kaanse spelers. Een commissie van de internationale wielerfederatie (UCI) heeft zich volledig akkoord verklaard met de baan van .Rocourt bij Luik, waar van 20 tot 25 augustus de wereldkampioenschappen op de baan zullen worden gehouden. Op de baan van Rocourt is een nieuw loopvak aangebracht, waardoor het profiel zoda nig is verbeterd dat de UCI-commissa- rissen konden rapporteren een van de beste Europese banen te hebben aange troffen. Kees Akerboom is wellicht de enige vedette, die het Nederlands team kent. De 2.06 meter lange, slungelige forward wordt algemeen beschouwd als een van de beste basketballers van Europa op dit moment. Hij schokschoudert wat over die lovende woorden: „Ach, dat zegt me alle maal niet zoveel. Ik basketbal lekker op dit ogenblik. Vrijer dan ik dit seizoen bij Levi’s deed. Bill wil namelijk dat ik schiet als ik vrij sta en dat vind ik fijn om te doen, vooral als de ballen er dan nog in gaan ook. Maar dat ik zoveel punten maak, komt echt alleen maar door het team. Zij moeten me vrij spelen en dan kan ik scoren”. doel, daai’ leefden we helemaal naar toe. En nu zijn we in Hagen geslaagd, we hebben ons geplaatst voor Joego-Slavië. We krijgen daar te maken met de ploe gen die we in Hagen ook al hebben ge zien, waar we van weten dat we. ze kun nen verslaan. En verder krijgen we Tur kije en Israel, waarvan de meesten vinden dat we die ook moeten kunnen winnen. Dat geloof ik ook wel”. DEN HAAG. Na een half jaar grote onzekerheid te hebben geleefd, kan Lex Schoenmaker eindelijk opgelucht ademhalen. Hoewel de verguisde Feyen- oorder. die de Rotterdamse club perse wilde verlaten, zo goed als ingelijfd was bij dt Belgische kampioensploeg RWDM,werd het gisteren toch FC Den Haag, de club die al vele maanden bezig was om hem op het oude nest terug te krijgen. Na vier seizoenen Feyenoord (,,Het is nooit geworden wat ik er mij ervan voorgesteld had”.) tekende Schoenmaker een vierjarig contract bij FC Den Haag. Voor de verbaasde toeschouwers in Reykjavik nam Ijsland voor de rust een 2-1 versprong door doelpunten van Ed- valdson en Sigurvinsson. Kort na rust verkleinde Pommerenke de achterstand, maar Ijsland hield verder moeiteloos stand. In groep zeven leidt België met 5 uit 3 voor Ijsland (4 uit 4), DDR (3 uit 4) en Frankrijk (2 uit 3). 41* ST. ETIENNE. Freddy Maertens is bezig een one man-show te maken van de Dauphine Liberé. De Belgische renner won gisteren de derde rit (over 207 kilometer van Montceau les Mines naar St. Etienne), nadat hij eerder al de proloog en de twee daarop volgende ritten op zijn naam had gebracht. De Italiaan Moser werd in de rit van giste ren tweede, de Brit Hoban derde. Maer tens heeft in het algemeen klassement een voorsprong van vijftig seconden op zijn landgenoot Van Looy en Moser. komen. Op het rïuddenveld echter kon den Antognoni en Capello geen over heersende rol vertolken en spelers als Rivera en Mazzola naar de vergetelheid drukken.Van de voorste lijn ging nau welijks dreiging uit. Chinaglia, een log ge, veelal te laat reagerende spits, liet zich telkens ver terugzakken, maar liep meer in de weg dan zich nuttig te maken. Finland kwam pas in de laatst minuten „los” De Italiaanse verdediging moest enkele hoekschoppen weggeven, waaruit hachelijke momenten ontston den. In het Italiaanse doel was Dino Zoff niet te passeren, al had hij enkele keren geluk, dat de Finnen geen raad wisten met kansrijke situaties. Tijdens de tweede helft deed zich nog een merk waardig incident voor, toen een toe schouwer plotseling het veld oprende en ging liggen. Dat gebeurde, nadat scheids rechter Eschweiler het spel had onder broken, omdat er een fles op het veld was gegooid. Het publiek was boos ge worden wegens het niet toekennen van een Finse strafschop. Per brancard moest oe toeschouwer van het veld wor den gedragen. In het overigens sportieve duel kresen twee spelers een gele kaart: de Fin Tolsa en de Italiaan Rocca. De Tsjech Jaroslav Poslusny heeft de tiende etappe gewonnen van de Ronde van Engeland. Hij legde de 132 kilome ter lange rit van Harrogate naar Midd lesborough af in drie uur, zeventien minuten en zeventien seconden. De Zweed Bernt Joh nsson behoudt de lei derstrui. heeft gedacht. De stond voorop”. werden alle partijen het eens over de overgang van Schoenmaker, waarvoor FC Den Haag rond vier ton heeft moe ten betalen. Voor Lex Schoenmaker betekende de transfer naar oude club (toen hij wegging was het nog ADO) toch nog een verras sing. „Ik was al rond met RWDM. Er leken geen problemen meer te zijn. Maar zij hielden mij aan het lijntje. Het beslissende woord bleef maar uit. Op een gegeven moment lieten ze niets meer van zich horen. Ik vind het schofte rig”. De vierjarige verbintenis met KNVB- bekerwinnaar FC Den Haag betekent voor Schoenmaker „een stukje vastig heid” Ik ben tenslotte 27. Dat wil niet zeggen dat ik FC Den Haag als eindsta tion van mijn voetballoopbaan zie. Die contracten stellen tegenwoordig niet zo- Voor het eerst in de geschiedenis van de Grote Prijs van Amsterdam voor sprinters zullen profs en amateurs in één toernooi rijden. Het deelnemersveld omvat dertien renners, Deense wereldkampioen oud-kampioenen Van Loevesijn (Ned.) en de veelvuldige we reldkampioen bij de amateurs, de Frans man Morelon. „Maar ik wil beslist niet als held binnengehaald worden. Met mij erbij kan er echt nog geen Hosanna worden geroepen. Ik moet ook maar afwachten wat het gaat worden, en je kunt als eenling heus geen grote veranderingen aanbrengen”, zegt Lex Schoenmaker, ras-Hagenaar, die met zijn vrouw bij zonder blij is naar zijn geboortestad terug te keren. Vorige week leken de onderhandelin- gen tussen Feyenoord en FC Den Haag volkomen te zijn vastgelopen. „Karei Jansen van de VVCS (Vereniging van Contractspelers - red.) bracht echter on verwacht licht in de zaak. Ik moet er onmiddellijk aan toevoegen dat Feyen oord zeker niet alleen aan de zakelijke belangen heeft gedacht. De persoon Schoenmaker stond voorop”. Gisteren Boudewijn Binkhorst heeft zijn kansen op 12 en 13 juli in resp. Londen. Leipzig Finnklasse geducht zien dalen. Hij werd giste- ren in de vierde race 31ste en verdween uit de top van het klassement, dat hij gisteren nog aanvoerde. Grootste verrassing tijdens de open Franse tenniskampioenschappen: de nederlaag van de Spanjaard Manuel Orantes tegen de Italiaan Zugarelli: 3-6, 0-6. Elly Appel plaatste zich bij de dames voor de tweede ronde dankzij winst op de Israëlische Pauline Peisachov: 6-4, 6-1. Marijke Schaar verloor van de Frangaise Fuchs: 4-6, 2-6 In de Tsjechische stad Ostrava evenaarde de Cubaanse atleet Silvio Leonard het wereld record op de 100 meter: 9,9 seconde. Leonard is de zevende atleet die de 100 meter binnen de tien seconden heeft gelopen. De Japanner Guts Ishimatsu behield zijn wereldtitel boksen in het lichtgewicht (WBC- versie) door een puntenzege op de Mexicaan Tury Peneda. Ed Swart zal tijdens de 24ste Grote Prijs van Nederland (22 juni op het circuit van Zandvoort) fungeren als starter en afvlagger. Tot de wedstrijdleiding behoren voorts John Corsmit en Hans Grimmelt. In de kwartfinales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker zal CF Barcelona moe ten uitkomen tegen Real Zaragoza. Veendam contracteerde voor twee jaar verdediger Wim Spindelaar van SC Cambuur. Tijdens de Russische zwemkampioenschap- pen inponeerde Alexander Samsonov op de 400 meter vrije slag: met een tijd van 4.01.89 liet hij een nieuw nationaal record aanteke nen. Ook na de rust ging de strijd gelijk op. Italië beperkte zich tot afwachtend wedstrijd in Lissabon verwerven zich een plaats in de drie halve finales, die op 12 en 13 juli is resp. Londen. Leipzig en Turijn worden gehouden. De nummer één van Lissabon gaat naar Londen, nummer twee naar Leipzig en num mer drie naar Turijn. DEN HAAG (ANP). De lottocijfers van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers: 939.489. Bruto in leg: 3.750.736,Prijzenbedrag: 1.880.835,Ie prijs: 2 winnaars, die elk brute ƒ361.391 ontvangen. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 59.386 ontvan gen. 3e prijs: 269 winnaars, die elk per kolom 993 ontvangen. 4e prijs: 11.964 winnaars, die elk per kolom 29 ont vangen. 5e prijs: 14.430 winnaars, die elk per kolom 24 ontvangen. HELSINKI. (SID-Reuter-ANP) De kleine zege van 1-0, die Italië gistera vond in Helsinki op Finland behaalde, heeft het team van Fulvio Bernardini in de strijd van groep vijf (waarin ook Nederland uitkomt) gehouden. De Italia nen badden overigens veel moeite met de Noordeuropese tegenstander, die vooral in de slotfase enkele goede mogelijkhe den kreeg. Gebrek aan schotvaardigheid hield de Finnen van doelpunten af. Aan de andere kant slaagde Italië er ook niet in gevaarlijk te worden. Alleen Chinaglia wist de Finse doelman te passeren; al gebeurde dat uit een strafschop. Na 27 minuten werd Bettega door Kymalainen onderuit gelopen en kon de spits van Lazio Roma van elf meter raak schieten. Daarna trachtte de Itali aanse formatie door te drukken, maar de Finse defensie wist, al dan niet chaotisch, stand te houden. Italië moest attent blijven bij de snel uitgevoerde counters van de Finnen. M’". Hts 1. 2. 3. 4.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31