Referendum over eigen grondwet voor Turks-Cyprioten oorzaak naar vermeende Tijdschriftjournalisten over medianota teleurgesteld kerk en staat op komst in Portugal Toch anti-Zaire demonstratie Incidenten in Israëlisch J i Gevechten in VEEL VRAAG Vleesschandaal NAAR in Montreal NIEUWE PASPOORTEN I omkoperij door Northrop Onderzoek s NA PORTUGEES FASCISME GEEN ZWART FAS Cursus over Nederland voor rijksgenoten .A PRESIDENT N.-VIETNAM HERKOZEN 8 „Confrontatie tussen O geef ov> Istei)N de grensgebied Ethiopië 9 I''mPLA ER--J 1 TT ION if f» 99 E' i Firma VS beschuldigd VRIJDAG 6 1975 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 3 N z Indruk i i (Van onze redactrice in Wenen, An Salomonson) >rd eld lm ijk I tr nd lar Ide ren est ich ille eo- cio- we uw aar sch 75 aas uyt ks- ;er- en- rof. iter ïur ing be- .m- /an irs. ’n ga» <8 Competentie (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN Het proces tegen de vier kernleden van de zogenaamde Baa- der-Meinhofgroep is gisteren de tweede zittingsdag op verzoek van Andreas Baader verdaagd. Dit maal tot dinsdag. Het proces was 14 dagen geleden begonnen met een schorsing, omdat de tweede senaat van het gerechtshof in Stuttgart, die het proces voert, aan de ene kant, en de verdedigers en het openbaar ministerie aan de andere kant, het niet eens konden worden over de toelating van de advocaten Kurt Grönewold, Klaus Croissant en Hans-Christian Ströbele als verde digers van respectievelijk Ulrike Meinhof, Jan Carl Raspe en Gudrun Ensslin. Het drietal was eerder van de verdediging van Andreas Baader uitgesloten. r I MOtiuro Ir HE I Cyprusoverleg in moeilijkheden De invloed van de zogenaamde opinie- a» l S* !""3 MCOU verdaagd opnieuw Een concrete vooruitgang is er nauwe lijks geweest. We realiseren ons, aldus Waldheim, „dat de tijd wellicht nog niet rijp is voor een doorbraak”. De secreta- ris-generaal sprak de hoop uit, dat er in Wenen toch vooruitgang zal worden ge boekt. In zijn openingsrede verklaarde Wald heim, dat er sinds de eerste Cypruscon- ferentie in Wenen twee weken ge’eden, aanzienlijke moeilijkheden zijn gerezen. UTRECHT (ANP). De waarnemend voorzitter van de sectie tijdschriftjoui - nalisten van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de heer H. Gabriels, heeft gisteren op de jaarvergadering van de sectie in Utrecht zijn teleurstelling uitgesproken over de medianota van mi nister Van Doorn van CRM. geven. In Turkse kringen lacht men bij het idee dat ook maar één centimeter van het veroverde grondgebied weer zal worden prijsgegeven. Een terugkeer van de 180.000 Griekse vluchtelingen naar hun vroegere woonstee lijkt een illusie. Zoals de stemming nu is krijgt men het gevoel, dat de deling van Cyprus een realiteit is, waaraan de Grieken nooit meer zullen kunnen tornen. jrd oor lis- djn er- ge- gen Ide, ade re- sti- vee het rd- yen ens •gs- aag ien den /an oor on- aar en tijd ieid te ;ter igd 1de en op en- cht lul len dat die het um /an oor m- eda gte een in één f. lij- pril rdt Het on- het rse be- in ren :ta- te ing het rije en- in sch de Du Zan een irdt >la- jke iris ach lad alle za ken er- zan ?ief ver in- re- er- tot •as- eer en ggs /an eld. Sr Prinzing wees de beschuldigingen van de hand. Hij zei dat deze kennelijk werden geuit om een bepaalde werking bij het publiek te veroorzaken. Vervolgens vroeg Andrea Baader om schorsing van het proces voor ten min- - 'i '■sU ARNHEM (ANP). Het is de laatste weken bijzonder druk op de stadhuizen en de provinciehuizen bij het aanvragen van nieuwe paspoorten. Het bureau pas poorten en rijbewijzen in Arnhem spreekt van een enorme toeloop die nog niet eerder is vertoond. Dagelijks komen aanvragen voor duizend paspoorten of meer binnen. i j «r ,i:« au Hl Voor de ambassade van Zaïre protesteer den gisteren leden van het Angola-comité tegen de interventie van de regering van Zaïre in het buurland Angola. De demon stratie, die de hele dag duurde, was ver oordeeld door het ministerie van Buiten landse Zaken, omdat men daar bang was, dat ze schade zou berokkenen aan de onderhandelingspositie van Nederland in de Tanzaniaanse ontvoeringzaak, waarbij o.a. de Nederlandse Emilie van Zinnicq Bergmann naar Zaïre is ontvoerd. De toestemming voor de demonstratie was echter al enige tijd geleden gegeven, en zachte drang om haar alsnog niet te laten doorgaan was vergeefs. Later deelde de ambassadeur van Zaïre mee, dat Zaïre de Nederlandse regering niet verantwoorde lijk hield voor de demonstratie. Normaal in deze tijd van het jaar komen ruim 700 aanvragen binnen. De chef in het bureau van de Gelderse hoofdstad heeft na informatie bij colle ga’s, de indruk dat de drukte in het gehele land merkbaar is. Een oorzaak van de ongewoon grote toeloop is niet te geven. Waarschijnlijk is de slechte zomer van vorig jaar de schuld. Veel vakantiegangers zouden hebben besloten om dit jaar maar de zon te gaan opzoeken. Ook de afgifte van nieuwe rijbewijzen is groter dan gebruikelijk. Deze tendens is al eerdei gesignaleerd door het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen). Om aan de drukte het hoofd te bieden heeft het Arnhemse bureau pas poorten en rijbewijzen extra personeel moeten inschakelen. Andreas Baader, een van de vier be klaagden in het Baader-Meinhof pro ces, verlaat het gebouw waar de zaak wordt behandeld. MONTREAL (UPI) In Montreal een stad die zich de hoofdstad van de lekkerbekken in Noord-Amerika noemt en die zo trots als een pauw is op zijn Franse keuken, zijn de bewoners opge schrikt door het bericht dat zij al langer dan tien jaar tonnen bedorven vlees hebben geslikt. De strafpleiter citeerde kranteartike- len en vroeg de rechtbank een tiental getuigen te horen, waaronder ex-kanse- lier Willy Brandt en minister van bui tenlandse zaken Genscher, die zijn visie zouden moeten ondersteunen. Schily noemde de benoeming van Prinzing een manipulatie van de rechtsprekende orga nen en meende dat de, in de Grondwet verankerde, onafhankelijke rechtspraak was geschonden. Er is een speciale rechtbank in het leven geroepen, zo zei hij. Schily eiste vrijlating van de vier verdachten. ALMELO. Alle Surinamers die naar Nederland komen en die hier wor den ondergebracht in de verschillende opvangcentra, krijgen binnenkort een al gemene basisinformatie over allerlei za ken waarmee ze in hun nieuwe land in aanraking kunnen komen. Deze informatie wordt gegoten in de vorm van een séhriftelijke cursus, waar voor het ministerie van Binnenlandse Zaken een overeenkomst heeft gesloten met een landelijke instelling die gespecia liseerd is op het gebied van de schriftelij ke cursussen. I Degene die op de Expo-67 een broodje vlees heeft verorberd, heeft er waar schijnlijk ook van binnen gekregen. Ge wetenloze leveranciers hebben duizenden kilo’s bedorven vlees voor deze tentoon stelling geleverd. De zaak kwam uit door een onderzoek van de politiecommissie van drie man in Quebec naar georganiseerde misdaad. Daarbij kwamen bewijzen aan het licht dat een bende rottend rundvlees had geleverd aan een aantal firma’s in Mon treal voor menselijke consumptie. Het eten van besmet vlees kan in ernstige gevallen tot tyfus en de dood leiden, in minder ernstige gevallen kan ingewandsontsteking ontstaan, gepaard gaande met overgeven en diarree. Het is volgens medische woordvoer ders echter niet mogelijk nu nog na te gaan of er iemand door deze zwendel overleden is. Veel Montrealers nemen nu het zekere voor het onzekere en doen zich liever tegoed aan slaatjes, eieren, kip en vis S Ook tijdens het begin van de tweede zittingsdag, vroeg de verdediging het drietal toe te laten. Weliswaar had de eerste senaat van het gerechtshof in Stuttgart begin deze week dit verzoek van de hand gewezen, omdat ze op het standpunt stond dat als men van de verdediging van één cliënt in een be paald proces is uitgesloten, men dan van het gehele proces is uitgesloten en dus ook geen andere verdachte kan verdedi gen. De gekozen advocaten van de vier verdachten achtten dit een ontoelaatbare interpretatie van de wet. Zij wezen er opnieuw op, dat de eerste senaat van het gerechtshof verder ging dan de wetge ver. Deze heeft namelijk woensdag in Bonn aangekondigd, dat de desbetreffen de wet uitgebreid moet worden. weekbladen is volgens Gabriëls betrek kelijk gering. Veel meer vrouwen halen bijvoorbeeld hun wetenschap over een probleem als de abortus uit vrouwenbla den, terwijl kerkbladen zich tegenwoor dig ook vaak intensief bezighouden met algemeen maatschappelijke problemen. En de ruim 600 personeelsbladen begin nen volgens Gabriëls een rol van bete kenis te spelen bij de begeleiding en de ontwikkeling van de democratisering van het bedrijfsleven. Ook het aantal bladen van verenigin gen en organisaties op het gebied van volksontwikkeling en recreatie neemt gestadig toe. Het is dan ook verbazing wekkend, zei hij, dat een minister die behalve de pers ook cultuur, recreatie en maatschappelijk werk tot zijn porte feuille mag rekenen, geen vinger uit steekt om het blijven verschijnen van die bladen mogelijk te maken. Het afsluiten van cao’s in de sector tijdschriften verloopt niet erg vlot. De cao-publiekstijdschriften wacht op her opening van de onderhandelingen omdat de ledenvergadering van de NOTU op enkele essentiële punten niet heek inge stemd met het door de onderhande’ings- delegaties bereikte akkoord. De cao- opiniebladen moet nog worden afgerond met een overeenkomst over een redac tiestatuut. De NOTU heeft tot 4 juni intern moeten studeren op een eind 1974 door een paritaire commissie opgesteld model-statuut. Ook op de voorstellen voor de cao voor vakblad journalisten is de NOTU nog aan het studeren en ze heeft laten weten, dat dit nog wel wat tijd kan vergen. „Al met al kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken”, aldus Ga briëls, „dat al die studiezin door de NOTU wordt aangegrepen om zaken waar een deel van de achterban van deze organisatie nog altijd moeite mee heeft, wat op de lange baan te schui ven”. omvang van de beweging”, aldus de COPCON. Sinds een grootscheepse actie van de politie in de nacht van 28 op 29 mei zitten ruim 250 aanhangers van de MRPP in hechtenis. f BANGKOK (AP). De Noordvietna- mese nationale vergadering heeft giste ren blijkens een bericht van radio-Hanoi president Ton Doek Tang herkozen en tevens de voorzitter van de permanente commissie van de assemblé, Troeong Tsjin. Men krijgt hier de indruk, dat de Grieks-Cyprioten zich op deze tweede gespreksronde intensief hebben voorbe reid, terwijl de Turken eerder op het winnen van tijd uit zijn. De commissie van experts, die volgens besluit van de eerste Cyprusconferentie de principes voor deze tweede ronde had willen De minister spreekt in zijn nota alleen over de zes opinieweekbladen en in- dnekt over de radio- en tv-bladen. En dat terwijl er bij de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers (NOTU) ongeveer 800 tijdschriften staan geregistreerd, terwijl anderen nog eens ongeveer vier keer zoveel bladen uitge ven. De sultan die sinds 2 juni in Djiboeti is, zou 3.000 volgelingen hebben. Op 8 mei had de voorlopige militaire raad die in Ethiopië aan het bewind is, sultan Ali Mirah opdracht gegeven naar Addis Abe ba te komen. De sultan heeft dit bevel echter naast zich neergglegd. Tussen de sultan en het bewind in Addis Abeba brak een conflict uit in verband met de landbouwhervorming die in Ethiopië is ingevoerd. Gisteren is er hoofdzakelijk over com petentie en functies van de centrale regering van een federatieve republiek LISSABON (AP, AFP) De in vloedrijke katholieke kerk in Por tugal „staat aan de rand van een confrontatie met de marxistische re geringsleiders”, zo heeft een hoge kerkelijke autoriteit gisteren be kendgemaakt. De woordvoerder, die onbekend wen ste te blijven, voorspelde dat de verhou dingen tussen kerk en staat fundamenteel zouden kunnen veranderen als de mili tairen „het respect voor de kerk niet zouden herstellen”. De kwestie waar het om gaat is de bezetting van radio Renascenca, de stem van de kerk, door communistische arbei ders, die de katholieke staf eruit hebben gezet en het station gebruiken om kri tiek uit te oefenen op de kerkelijke hiërarchie. De minister van voorlichting vroeg de veiligheidstroepen om radio Renascenca aan de kerk terug te geven, maar gene raal Otelo Saraiva De Carvalho heeft tct nu toe geen gevolg gegeven aan dit ver zoek. Tijdens een verhitte discussie onlangs tussen kardinaal Ribeira en generaal Saraiva De Carvalho zou de kardinaal hebben gezegd dat alleen onmiddellijke aktie van het leger een crisis tussen kerkelijke en wereldlijke leiders nu nog kan voorkomen. Volgens de bron zou de Portugese conferentie van bisschoppen volgende week in Fatima bijeenkomen om zich te beraden over de problemen rond het radiostation. De kwestie vertoont grote overeen komst met de bezetting van de socialisti sche krant „Republica”, als gevolg waar van de socialisten hebben gedreigd uit de voorlopige regering te stappen. De socialisten hebben de revolutionaire raad tot het eind van deze week de tijd gegeven om te zorgen dat de krant weer verschijnt met haar eigen socialistische redactie. De militaire veiligheidsdienst in Por tugal (COPCON) heeft gisteren de „Be weging voor de reorganisatie van de partij van het proletariaat” (MRPP) be schuldigd van plannen om officieren van de „Beweging van de Strijdkrachten” (MFA), die het in Portugal voor het zeggen heeft, te vermoorden. In een communiqué stelt de COPCON dat de MRPP door middel van de bewe ging van het „anti-koloniale volksverzet” ondermijnende actie voert binnen de strijdkrachten om daar verdeeldheid te zaaien. Dit „anti-koloniale volksverzet” zou van de MRPP opdracht hebben wapens, munitie en militaire documen ten te stelen en binnen operationele eenheden te ageren. COPCON beschuldigt de MRPP er van dat zij bestaat uit studenten van de bevoorrechte klassen, die misleid zijn door een „pseudo-Maoïstische ideologie”. Sinds de verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering op 25 april, waaraan de MRPP niet mocht deelne men, zou deze partij haar aanvallen op de „Beweging van de Strijdkrachten” hebben versterkt. Om daarbij indruk te maken op de massa zou de MRPP talrij ke groeperingen hebben opgericht, zoals de „revolutionaire federatie van Portu gese studenten”, het „genootschap voor vriendschap tussen Portugal en China”, de „vereniging van gezinnen van anti fascistische gevangenen” en de uitgeverij „Oostenwind”. Daarnaast zou de MRPP talrijke bla den publiceren. „Deze activiteit veron derstelt financiële mogelijkheden die niet overeenkomen met de werkelijke Hoewel Klerides eerst had gedreigd om meteen weer te vertrekken als het referendum niet zal worden afgezegd, zijn de besprekingen tussen beide politici met secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties gistermiddag vol gens plan begonnen. Denktash heeft verklaard dat er aan dat referendum niets meer kan worden veranderd. Oor spronkelijk had het al op 18 mei zullen worden gehouden, maar op verzoek van de Verenigde Staten is het uitgesteld tot 8 juni. WENEN De kloof tussen de Turks- en Grieks-Cyprische lei ders Denktash en Klerides blijkt zo groot te zijn, dat het de vraag is of de gisteren begonnen conferentie volgens plan zal kunnen worden af gewikkeld. Oorzaak van de jongste wrijvingen is het referendum, dat zondag in het Turkse deel van het eiland over een eigen grondwet wordt gehouden. ste vijf dagen. Hij wilde een nieuwe advocaat aanwijzen. Aangezien hij geen gekozen advocaten meer tot zijn be schikking heeft en hij de door de recht bank benoemde twee advocaten, die hem zouden moeten verdedigen, niet accep teert, is zijn verdediging praktisch lam gelegd. „Ik heb een advocaat voor mijn politieke verdediging nodig”, zo zei hij. Ook vroeg hij een onderhoud van een uur onder vier ogen met Otto Schily. De rechtbank stond dit verzoek toe en ver daagde het proces tot dinsdag. TEL AVIV (AFP, AP). Van Liba non uit zijn gisteren raketten afgevuurd op de Israëlische stand Kirjjast Sjemona in het noorden van Galilea. De materiële schade zou groot zijn, maar er zou slechts een gewonde zijn gevallen. De stad is al eerder het doelwit geweest van Palestijnen uit Libanon. Enkele uren nadat Egypte het Suez- kanaal had geopend meldde het Israëli sche militaire opperbevel dat een Israë lische patrouille drie Egyptische soldaten heeft gearresteerd, die zich gistermorgen achter de Israëlische linies bevonden. In een communiqué werden de drie als „infiltranten” beschreven. Het is ech ter nog niet duidelijk of de Egyptenaren met opzet de bufferzone van de Vere nigde Naties zijn overgestoken of dat zij uit de koers waren geraakt. Israël heeft het Rode Kruis laten weten dat de gevangenen zo spoedig mogelijk naar Egypte zullen worden teruggestuurd. De verdediging kondigde dan ook aan dat tegen de beslissing van het hof een bezwaar zal worden ingediend bij de Westduitse Hoge Raad, het constitutione le hof in Karlsruhe. Men vroeg het proces te schorsen tot het hof in Karls ruhe een uitspraak zal hebben gedaan. Dit werd door de president van de rechtbank, dr. Theodor Prinzing, gewei gerd. De juridische waarnemers bij het pro ces vrezen, dat deze beslissing het proces met een zware hypotheek heeft belast. De mogelijkheid dat de beslissing van Prinzing een grond tot revisie kan wor den, is thans zeer groot, zo menen ze. Een orde-voorstel van advocaat Otto Schily ook gisteren de ster van het proces door zijn briljante en scherp geformuleerde verdediging die tot doel had de president van het hof uit te schakelen, werd afgewezen. Schily meende dat Prinzing als president van het hof is aangewezen door de staatsvei- ligheidsautoriteiten en dat hij speciaal voor dit procen is benoemd met mede weten van het openbaar ministerie, de regering in Bonn en de regering van de deeltaat Baden-Württemberg. Cyprus gesproken. Volgens een woord voerder kwam Denktash met een aantal ideeën over deze kwestie, die nog nader moeten worden besproken. Op de tweede vergadering, die vanmorgen om elf uur zou beginnen, zou Denktash zijn stand punt over de andere onderwerpen uit eenzetten. Die andere onderwerpen zijn: de staatsrechtelijke vorm van Cyprus in de toekomst, de omvang van het door de Turken bezette deel, de aftocht van de buitenlandse troepen en een terugkeer van de vluchtelingen naar hun vroegere woonplaatsen. In conferentiekringen wordt de kans dat ook maar voor één van deze problemen op de conferentie een oplossing wordt gevonden, als mini maal beschouwd. voorbereiden, blijkt nauwelijks te heb ben vergaderd. De reden: de Turkse expert is pas én dag voor het vertrek naar Wenen in Nicosia gearriveerd. Denktash heeft dus geen goed door wrocht cnderhandelingsconcept mee naar de conferentie kunnen nemen. Aan Turks-Cypriosche zijde schijnt men vastbesloten te zijn de winst op militair en politiek gebied niet prijs te DJIBOETI (AFP). Ten westen van Frans Afar- en Issaland wordt gevoch ten tussen Ethiopische troepen en aan hangers van sultan Ali Mirah, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Djiboe ti vernomen. BaaderMeinhof-proces WASHINGTON (Reuter, UPI). Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat stelt een onderzoek in naar de bewering dat de maatschap pij Northrop twee Saoedi-Arabische generaals zou hebben omgekocht om de verkoop van de straaljager F-5 te bevorderen, zo is gisteren uit congres kringen vernomen. Ook wordt onderzocht of de be schuldiging dat Northrop twee Zwit serse firma’s zou hebben opgericht om geld te kunnen betalen aan func tionarissen van NAVO-landen nage gaan. De Washington Post meldde giste ren dat advocaten voor Northrop in een besloten zitting die dag voor de subcommissie hebben verklaard dat ongeveer 450.000 dollar als omkoop geld is betaald aan twee Saoedi- Arabische generaals om de verkoop van de F-5 te bevorderen. Dat zou in 1971 en 1972 zijn gebeurd. De subcommissie is van plan maandag een rapport over de activi teit van Northrop in het buitenland te publiceren. Northrop heeft onlangs een hevige concurrentiestrijd gevoerd met Gene ral Dynamics voor levering van een nieuwe generatie straaljagers aan vier NAVO-landén, Noorwegen, De nemarken, België en Nederland. Een Saoedi-Arabische zakenman, Adnam Khashoggi, heeft scherp te gengesproken dat hij 450.000 dollar zou hebben aanvaard die bestemd waren voor de twee genoemde Saoe- di-Arabische generaals. „Alle ontvan gen geld is alleen gebruikt voor lega le doeleinden en voor internationale marktpraktijk die over de hele we reld aanvaard is. De berichten zijn ongegrond en een belediging voor mijn land”, aldus Khashoggi. 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3